Hem Gödselmedel En helhetsbild av världen i förberedelsegruppen. Sammanfattning av lektionen om bildandet av en helhetsbild av världen för barn i den förberedande gruppen med en presentation. Män och kvinnor i familjen

En helhetsbild av världen i förberedelsegruppen. Sammanfattning av lektionen om bildandet av en helhetsbild av världen för barn i den förberedande gruppen med en presentation. Män och kvinnor i familjen

Lilia Letyagina
Sammanfattning av lektionen om "Formation av en helhetsbild av världen" i förberedelsegruppen

Sammanfattning av en öppen lektion om bildandet av en holistisk bild av världen och vidga sina vyer förberedande grupp.

Tema: Skogen och dess invånare.

Mål: Konsolidering av kunskap om träd och skogsinvånare.

Uppgifter: Konsolidera kunskap om löv- och barrträd, vilda djur och deras bebisar, deras livsmiljöer. Att generalisera idéer om beteendereglerna i naturen.

Utveckla långtidsminne, uppmärksamhet, auditiv och visuell perception.

Att främja intresset för träd och vilda djur, respekt för naturen.

Utrustning: kort"Träd", affisch "Trädets struktur", bilden av löv-, barr- och blandskog, kort"Vilda djur och deras bostäder", tecken "Uppföranderegler i naturen".

Integrering av områden: bildandet av en helhetsbild av världen, ekologi, kommunikation.

Sorts klasser: fästa.

Lektionens förlopp

IOrg. ögonblick

Barn kommer in grupp och stå i en cirkel.

II Kommunikation av ämne och mål

Tema klasser det får du reda på genom att lösa gåtan. Lyssna noga på henne.

Killarna har

Grön vän,

Glad vän, bra,

Han kommer att ge dem

Hundratals händer

Och tusentals palmer.

(Skog)

Vad är en skog?

En skog är en öppen plats där träd, buskar, mossor och vilda djur lever.

Idag på yrken vi kommer att prata om skogen och dess invånare, komma ihåg vilka typer av träd du känner och vilka vilda djur som lever i skogarna.

III Säkring

1. Gåtor om träd.

Vad är det här för typ av tjej?

Inte en sömmerska, inte en hantverkare.

Hon syr ingenting själv,

Men i nålar året runt.

(Julgran)

Bär är inte söta

Men för ögat - glädje,

Och utsmyckningen av trädgårdarna,

Och en njutning för koltrasten.

(Rönn)

Jag sänkte lockarna i floden

Och jag var ledsen över något,

Och vad är hon ledsen över?

Berättar inte för någon.

(Vide)

Rysk skönhet

Står i gläntan

I en grön blus,

I en vit solklänning.

(Björk)

Jag har en lång nål

Än trädet.

Jag växer väldigt rak

Hög.

Om jag inte är på kanten

Grenar är bara på toppen av huvudet.

(Tall)

Från träden på försommaren

Plötsligt fladdrar snöflingorna

Men detta gör oss inte lyckliga -

Vi nyser av det.

(poppel)

2. Didaktiskt spel "Från vilken skog"

Vilka typer av skog känner du till? (barrträd, lövträd, blandat)

Vad heter träden som växer i barrskogar? (barrträd)

Vad heter träden som växer i lövskogar? (lövfällande)

Distribuera kort med träd i skogen där de växer.

Barrträd Lövfällande

Gran, ceder björk, ek, rönn,

Tall, lärkpoppel, pil, gran

Säg mig, vad är skillnaden mellan träd? (löv, stambredd, etc.)

Vad har alla träd gemensamt? (strukturera)

IVFizzy

Vinden flög genom skogen,

vinden räknade löven

Här är ek,

Här är lönnträdet

Här är en bergaska huggen,

Här är en gyllene björk.

Och det sista bladet från aspen

vinden kastade på stigen.

Vinden virvlade genom skogen

Vinden var vän med löven.

Här är ek,

Här är lönnträdet

Här är en bergaska huggen,

Här är en gyllene björk.

Och det sista bladet från aspen

vinden virvlar över stigen.

3 Ordförrådsarbete (med boll eller bula)

-Avsluta fraserna:

Björklöv - björk

Eklöv - ek

Lönnlöv - lönn

Rönnlöv - rönn

Asp kon - asp

Ek ekollon - ek

Cedarkon - cederträ

4 Didaktiskt spel "Tredje hjulet"

I skogen växer inte bara träd utan även andra växter. Lyssna noga på ordkedjorna och välj "Överflödig" ord.

Björk, ek, maskros.

Gran, tall, poppel.

Lönn, rönn, lila.

Rönn, tulpan, pil.

Det finns inte bara växter i skogen, utan även djur. Gissa vilka.

Hon går inte på marken

Som en fågel inte flyger.

Föredrar att bo i en hålighet,

Lagrar nötter.

(ekorre)

Jag är listig och skicklig

De kallar mig en fusk.

Men jag gillar det mer,

När de kallar dig en skönhet.

(Räv)

En klump ludd

långt öra,

hoppar skickligt,

älskar morötter. (Hare)

Gråaktig, tandig,

strövar runt på fältet,

letar efter kalvar, lamm. (Varg)

Sover på vintern

röra upp bikuporna på sommaren. (Björn)

Var lever vilda djur? (i skogen)

Vad heter deras bostäder? (håla, håla, lya, ihålig)

VFizminute

Spel med låg rörlighet "Jag går, jag vandrar genom skogen ...."

5 Undersöker en serie plot målningar på temat"Uppföranderegler i skogen"

Titta på kort, vad är avbildat på dem?

Hur barn tar ägg från bon, skrapar inskriptioner på barken, bär ut djur ur skogen, lämnar eller gräver ner sopor osv.

Kan du göra det här?

Skogens regler.

Om du kom till skogen för en promenad,

Andas frisk luft

Spring, hoppa och lek

Glöm bara inte.

Du behöver inte fånga alla här,

Stampa, klappa, slå med en pinne.

Du är bara en gäst i skogen.

Här är ägaren en ek och en älg.

Ta hand om deras frid,

De är trots allt inte våra fiender.

För att dessa regler skulle kunna följas uppfanns tecken på beteende i skogen. Låt oss sätta ihop dem på en affisch.

Vad pratade de om yrken?

Vad minns du mest?

Vilka regler?

Nu ska vi le

Låt oss hålla händerna hårt

Och hejdå till varandra

Vi kommer att ge ett löfte:

Vi kommer att vara vänner med skogen, skydda den, älska!

Relaterade publikationer:

Sammanfattning av lektionen om bildandet av en holistisk bild av världen "Yrken" På morgonen kommer du till dagis, och dina föräldrar rusar till jobbet. Var och en av dem har sitt eget yrke, som kallas yrke. Min.

Sammanfattning om bildandet av en holistisk bild av världen i seniorgruppen, på ämnet: "Träd". Utbildare: Surovtsova Yulia Vladimirovna. Syfte: Att generalisera.

Bildande av en holistisk bild av världen i seniorgruppen på ämnet "Bukar". Utbildare: Surovtsova Yulia Vladimirovna. Syfte: Förankring.

Sammanfattning av en integrerad lektion om bildandet av en holistisk bild av världen i II juniorgruppen "Aibolit skickade ett paket" Implementering av programmets innehåll inom utbildningsområden: "Kognitiv utveckling" (bildning av en helhetsbild av världen, "Talutveckling" ,.

Sammanfattning av GCD om bildandet av en holistisk bild av världen i den förberedande gruppen "Fjäderfä" med hjälp av IKT Sammanfattning av GCD om bildandet av en holistisk bild av världen i den förberedande gruppen "Fjäderfä" med hjälp av IKT-ämne: "Fjäderfä".

Kommunal budget förskola läroanstalt dagis av allmänt utvecklande typ med prioriterat genomförande av verksamhet för konstnärlig och estetisk utveckling av barn "Firefly"

Planering framåtdirekt utbildningsverksamhet

under programmet "Från födsel till skola"

i förberedande skolgruppen "Kalinka"

Barns ålder: 6 till 7 år

Kognition

Fält: Bildande av en helhetsbild av världen

Planerad: 31 lektioner

Utbildare: Shirgaeva E.G.

Shulezhko L.S.

FÖRKLARANDE ANTECKNING

I programmet, innehållet i avsnittet "Bildandet av en holistisk bild av världen "består av tre komponenter:Ämnesmiljö. Det offentliga livets fenomen. Naturens värld.

Varje komponent i en sektion har sin egen bas.

Introduktion till den objektiva världen förutsätter bildandet av idéer om ämnet som sådant, och hur skapandet av mänskligt tänkande, och resultatet av arbetsaktivitet.

När det gäller att bekanta barn med det sociala livets fenomen är det centrala temat människors liv och arbete.

I hjärtat av bekantskapen med den naturliga världen är att hjälpa barnet att förverkliga sig själv som ett aktivt subjekt i naturen.

Naturliga omgivningar. Miljöutbildning.Syftet med avsnittet är att bekanta barn med levande och livlös natur, bildandet av en medvetet noggrann inställning till den, bildandet av principerna för ekologisk kultur.

Målet förverkligas genom lösningen av följande uppgifter:

  • Förtydligande, systematisering och fördjupning av kunskap om växter, djur och naturfenomen; om miljöns tillstånd.
  • Bildande av kunskap om livets manifestationer av allt levande (näring, tillväxt, utveckling).
  • Bildande av idéer om orsak-verkan-samband inom naturkomplexet.
  • Utvecklingen av en känslomässigt vänlig attityd mot levande naturobjekt i färd med att kommunicera med dem.
  • Bildandet av behovet av att ta hand om den ekologiska renheten på din trädgård, dagisplats, grupp, stad (by, by, etc.).
  • Utveckling av en medveten inställning till sig själv som ett aktivt subjekt i omvärlden.
  • Bildandet av vanan att rationellt använda naturresurser.
  • Utveckling av färdigheter för att korrekt interagera med naturen.
  • Utveckling av intresse för den naturliga världen.
  • Bildande av en estetisk inställning till verkligheten, i första hand till naturen i alla dess yttringar.

Genomförandet av programuppgifter utförs i processen för både daglig kommunikation med barn och i specialklasser, frontal och undergrupp. I alla grupper introduceras barn till mångfalden i världen omkring dem, men i varje åldersstadium relaterar förskolebarnens intressen och preferenser till en eller annan verklighetssfär. Därför ger schemat för klasser en rimlig växling av dem under varje månad.

I slutet av året kan barn:

Särskilj och namnge typer av transporter (mark, underjord, luft, vatten); föremål som underlättar mänskligt arbete i produktionen; föremål som skapar komfort och trivsel inomhus och utomhus; bestämma materialet från vilket föremålet är tillverkat: tyg (chintz, satin, nylon, drapering, stickat, etc.), silver, aluminium, järn, trä (plywood, skiva, stock), konstgjorda material (plast, polyeten, plast, etc.) etc.).

Att veta att föremål är skapandet av mänsklig tanke.

  • Undersök ett objekt med hjälp av ett system av sensoriska standarder och perceptuella handlingar (perceptionshandlingar).
  • Välj och gruppera objekt enligt den kognitiva uppgiften.
  • Ha en förståelse för historiken för att skapa föremål.
  • Vet ditt födelsedatum, ditt mellannamn, hemadress och telefonnummer; föräldrars namn och patronymer; dagis adress.
  • Känn till Rysslands vapensköld, flagga, hymn. Har en uppfattning om presidenten, Rysslands regering.
  • Att ha en uppfattning om de olika typerna av trupper och den hedervärda plikten att försvara fosterlandet.
  • Ha en uppfattning om ditt hemland; om människor av olika nationaliteter, deras seder, traditioner, folklore, arbete etc.; om jorden, om människor av olika raser som lever på vår planet; om vuxnas arbete, deras affärsmässiga och personliga egenskaper, kreativitet; om rymdens hjältar; allmänna helgdagar.
  • Ha en primär förståelse för skolan, biblioteket.
  • Förklara miljöberoende; att upprätta kopplingar och interaktioner mellan människa och natur.
  • Ta hand om växter och djur i ett hörn av naturen.
  • Har en uppfattning om olika naturområden; om skogens växtlighet, äng, trädgård, åker; tama och vilda djur, fåglar; Röda boken; födelselandets natur.
  • Upprätta orsakssamband mellan miljöns tillstånd och levande organismers liv.
  • Gör elementära slutsatser och slutsatser.
  • Upprätta samband mellan egenskaper och egenskaper hos olika material och deras användning.
  • Bestäm ursprunget för konstgjorda föremål.
  • Undersök ämnet med hjälp av ett system av sensoriska standarder och perceptuella handlingar.
  • Känna till de väsentliga egenskaperna hos föremål, deras egenskaper och kvaliteter.

Det är nödvändigt att konsolidera och fördjupa förskolebarnens idéer om inomhusväxter, växtlighet i en skog, äng, trädgård, fält; om tam- och vilda djur, fåglar. Att bekanta sig med växterna och djuren i hemlandet, listade i Röda boken.

Förklara ekologiska beroenden, vars medvetenhet bidrar till utvecklingen av modernt ekologiskt tänkande. Att odla en human inställning till allt levande, en känsla av barmhärtighet; lära ut rätt beteende i den naturliga miljön, lägga grunden för individens ekologiska kultur.

Främja förståelse för olika aspekter av mänsklig interaktion med naturen.

Att generalisera och systematisera barns kunskap om växters och djurs liv. Att bilda sig en uppfattning om det oupplösliga sambandet mellan människan och naturen (människan är en del av naturen); önskan att skydda naturen. Att bekanta sig med människors verksamhet för att skydda vilda djur.

Att systematisera och fördjupa barns idéer om årstidsförändringar i naturen.

Att bilda förmågan att särskilja och namnge örtartade växter, buskar, träd, krukväxter.

Utöka förståelsen av klassificeringen av djurvärlden: djur, insekter, fiskar, amfibier, etc.


Sammanfattning av GCD:s förberedande grupp "Trädgård-grönsaksträdgård".

Utbildningsområde: "Kommunikation"

Integration: "Kognition", "Konstnärligt skapande", "Musik", "Läsa skönlitteratur"

Mål: Utveckling av fri kommunikation med vuxna och barn genom integration av utbildningsområden.

Pedagogisk: utveckla förmågan att kombinera olika typer av konstnärlig kreativitet; lära ut att skapa en kollektiv komposition genom att placera de utskurna elementen; visa bakgrundsfärgens roll för ett stilleben; lära barn att göra ett collage; att konsolidera förmågan att skära ut ur papper med en mall, att konsolidera barnens kunskap om genren "stilleben", för att förtydliga kunskapen om grönsakers särdrag och kvaliteter.

Utvecklande: utveckla en känsla av form och färg, kreativ fantasi; främja utvecklingen av positiva känslor under kreativt arbete; utveckla auditiv perception, logiskt tänkande och taktil perception; utveckla kommunikationsförmåga, förmågan att samordna sina handlingar med kamraters arbete och förbättra talet.

Pedagogisk: främja en känsla av att tillhöra en grupp genom kollektiv kreativitet, främja respekt för vuxnas arbete; noggrannhet och uthållighet.

Kriminalvårdsuppgifter: uppmuntra barn att aktivt delta i samtalet; lära barn att använda ord i korrekt grammatisk form; uppmuntra barn att försöka tala klart och tydligt.

Material: A3-ark, färgpennor, svartvita bilder på grönsaker, sax, limstift, bomullsrondeller, gouache, penslar, servetter ...

Ordbok: stilleben, collage, sammansättning, skörd ...

Preliminärt arbete: bekantskap med barn med olika genrer av konst (stilleben, landskap, porträtt), att bekanta sig med tekniken för "collage", med tonal teknik (skuggning, skifferspån); granskning av reproduktioner av målningar på hösttema, samtal "Människornas arbete på hösten", läsning av barndikter: "Den goda hösten har kommit" av V. Volin, "Vår trädgård", U. Rashid, "Trädgård" av A Prokofiev. "Gurka" K. Tangrykuliev, "Potatis" E. Ostrovskaya, etc .; dra upp berättelser utifrån plotbilder.

Organisera tid

Höst

M. Khodyakova
Om löven på träden blir gula,
Om fåglar flög till ett avlägset land,
Om himlen är dyster, om regnet öser,
Den här tiden på året kallas höst.

Pedagogens berättelse. Grönsaker skördas i trädgårdarna på hösten. Människor samlar dem försiktigt från trädgården för att inte skada dem. Morötter, rödbetor, lök, vitlök dras ut; kål - skär ner, potatis - grävd upp; gurka, tomater, paprika - borttagen. Grönsaker äts råa, kokta, stekta, saltade. Sallader görs av dem, läggs till soppa, borsjtj. Grönsaker skördas för vintern. De är användbara, de innehåller mycket vitaminer.

Konsolidering av passerat material.

Titta på vad som finns i den här korgen (grönsaker beaktas och namnges) vid det första rätta svaret läggs grönsaken på barnets bord.

Killar, vilka andra grönsaker känner ni till?

Vad finns i den här korgen?

Låt oss ringa dem.

Killar, vilka andra frukter känner ni till?

Det delas även ut frukt till barn.

Hur kan du nämna i ett ord vad jag tog med (grönsaker), (frukter).

Barn ger svar.


Introduktion av nya koncept "trädgård" och "växtträdgård"

För att ta reda på vad vår lektion heter idag måste vi svara på frågorna "Var växer grönsaker och frukter?" och sedan kommer vi att ta reda på ämnet för vår lektion.

Var tror du att hösten fick så mycket grönsaker?(barns svar).

En grönsaksträdgård är en inhägnad bit mark med bäddar och växthus. Där odlar folk grönsaker (show).

Bra gjort, och vem kan namnge grönsakerna som vi plockar?(gurka, tomater, paprika, etc.).

Och vilken gräver vi upp?(potatis).

Och som vi drar upp ur marken?(morötter, rödbetor, rädisor, kålrot, lök etc.).

Vilka grönsaker skär vi med kniv?(pumpa, zucchini, kål, aubergine).

Okej, var fick hon frukten?(Svar av barn).

En trädgård kallas ett inhägnat område med fruktträd - detta är ett äppelträd, ett persikoträd, etc. (show).

Vem kommer att kunna definiera ämnet för dagens lektion?

TRÄDGÅRD.

Höger!

Didaktiskt spel "Vad är vad?"

Låt oss försöka säga vilken typ av juice vi kan få från grönsaker och frukter?

Äppeljuice - äpple, bananjuice -..., aprikosjuice -..., apelsinjuice -..., päronjuice - päron, plommonjuice.

Visste du att du även kan göra juice av grönsaker.

Kom ihåg namnet på morotsjuice - morotsjuice och tomatjuice - tomatjuice.

Och vilken typ av sylt kommer ut ur :?

Äpple - äpple, ananas - ananas, apelsin - apelsin, plommon - plommon, päron - päron.

Låt oss komma ihåg vad dina mammor lagar av grönsaker?(sallader, kaviar, soppor, saltade, inlagda, etc.).

Och vilken typ av sallad kommer att erhållas från: - rödbetor - rödbetor, från morötter - morot och från kål - kål.

Utveckling av mentala operationer Didaktiskt spel "The fourth extra" (show)

Jag vill spela ett mycket intressant spel med dig.

Pedagog: Killar, dockan Tanya kom för att besöka oss, idag bestämde hon sig för att hjälpa sin mamma att laga en sallad till lunch, men hon vet inte hur man gör den. Men hon hoppas att du ska berätta för henne hur man lagar det, du är så smart och du vet allt.

Läraren ber att få svara på flera frågor:

1. Innan du äter eller förbereder grönsaker eller frukter, vad bör göras först (Tvätta)

2. Behövs det? Varför tvätta grönsaker och frukt? (Smutsiga frukter kan inte ätas - de har många mikrober)

3. Vilka grönsaker behöver du för att skala? (potatis, rödbetor, morötter, kålrot, lök).

4. Vilka grönsaker kan jag äta råa? (gurka, tomater, kål, rädisor, morötter).

5. Vad tillagas av råa grönsaker? (Salader)

6. Vilka grönsaker kan du äta råa eller kokta? (Kål, morötter).

7. Vilka grönsaker kan saltas till vintern? (Kål, tomater, gurka).

8. Vilket grönt kan du lägga i sallader eller soppor? (Dill, persilja, selleri).

9. Vad kan man göra av frukt? (Kompott, sylt, juice, sylt).

Didaktiskt spel "Magic Bag" ( påse grönsaker)

Barn tar upp föremål ur påsen genom beröring och namnger grönsakerna.

Pedagog: Bra jobbat pojkar! Känna till alla grönsaker. För att arbeta i trädgården måste man också ha skickliga händer och ha snabba händer.

Fingergymnastik "Värdinnan kom en gång från basaren."

Värdinnan kom en gång från basaren,

De "går" med fingrarna.
Värdinnan hämtade hem från basaren

Böj en svans i taget.
Persilja och rödbetor. Åh!..

Bomull.
Här startade grönsakerna en dispyt på bordet -
Vem är bättre, godare och mer behövs på jorden.
Potatisar? Kål? Morot? Ärter?

Böj ett finger i taget.
Persilja eller rödbetor? Åh!..

Bomull.
Värdinnan tog under tiden kniven
Och med denna kniv började smula
Potatis, kål, morötter, ärtor,

Böj ett finger i taget.
Persilja och rödbetor. Åh!..

Bomull.
Täckt i en täppt gryta
Kokt, kokt i brant kokande vatten

Handflatorna är vikta på tvären.
Potatis, kål, morötter, ärtor,

Böj ett finger i taget.
Persilja och rödbetor. Åh!..

Bomull.
Och grönsakssoppan var inte dålig!

"Ät" soppa.

Man på hösten

Titta på ledtrådsdiagrammet: vad ska vi prata om nu? ( Vi kommer att prata om mänskliga bekymmer under hösten.)
- Självklart. Låt oss komma ihåg vad vi gör under hösten, dina föräldrar, vänner och bekanta. Kan du berätta för honom hur vi jobbar på hösten? (målningar ställs ut)
– Vad är det för arbete som görs i trädgårdarna? - Och i trädgårdarna? (Den nedre delen av träden är kalkad med kalk, hså att inte hararna gnager dem. På hösten i trädgårdarna vattnas fruktträden väl, så att de klarar frost och ger en bra skörd nästa år)
- Sasha, vilket annat arbete görs i trädgården? (Även på hösten skördar de i fruktträdgårdarna: äpplen, päron, potatis grävs och morötter.)
- Sasha M., vad kan du tillägga? (kålgåta)
– Och hur jobbar de på landsbygden, på fälten? ( I byarna tas resten av brödet bort, potatis, kål, morötter och rödbetor tas bort från åkrarna. De skördade åkrarna gödslas och plöjs. Frön av höstråg och vete sås på plöjda åkrar, morötter, dill och persilja sås i grönsaksträdgårdar.)
Hur har ni jobbat hela hösten? ( Och vi rengjorde bladverket på platsen för att hjälpa vaktmästaren, farbror Fyodor, att hålla det rent.)

Vem vill lägga till? ( Mödrar och mormödrar gör förberedelser för vintern: sylt, kompott, pickles, marinader.)
- Höger. Hösten är väldigt generös med presenter: frukt, grönsaker, bär, svamp, nötter. Men alla dess gåvor måste samlas in och bearbetas: konserverad eller torkad, kokt eller saltad. Och det här är också mycket jobb.

Didaktisk övning "Tops-roots"
– Du har färgpennor och papperslappar med en uppgift på dina bord. Det är nödvändigt att cirkla i grönt de grönsaker som vi äter toppar av, dvs. löv, gröna. Rötterna är i rött. Och i blått, de där grönsakerna som vi äter båda av.

13. Sammanfattning.

Med vilka två nya ord mötte vi idag "Krönsaksträdgård", "Trädgård"?

Vad upprepade de?

Vilka spel spelade du?

Sammanfattning av direkt pedagogiska aktiviteter om bildandet av en helhetsbild av världen (vidga ens vyer) i den förberedande gruppen "Vitaminer"

Programvaruinnehåll:
Att bekanta barn med de viktigaste vitaminerna A, B och C, vilka livsmedel de innehåller, vilken roll de spelar för människors hälsa. Att systematisera barns kunskap om hälsosam mat som innehåller vitaminer. Led till slutsatser och generaliseringar. Att befästa kunskapen om skogens gåvor som växer i vår skog. Att ge barn en känsla av empati, en vilja att hjälpa.
Preliminärt arbete:
-Utval av barns konstverk om detta ämne.
-Visa uppslagsverk.
-Visa bilder.
-Samtal om ämnena "Vitaminer", "Bär", "Produkter".
Material:
Multimediautrustning, mortel, bärstöt. Våtservetter, förkläden, en kanna, varmt vatten. Nycklar gjorda av surprise kinder och vitlök inuti.
Utbildningsteknik: teknik för att utveckla utbildning,
informations- och kommunikationsteknik, hälsobesparande teknik.
Lektionens förlopp:
Killar, Rödluvan gav dig ett brev, låt mig läsa det för dig?
(öppet brev)
"Hej kompisar! Rödluvan skriver till dig. Killar, jag vill verkligen leka med er, träna, men jag blev förkyld. Min mormor och jag ber dig hjälpa oss. Ge råd om hur du återhämtar dig snabbare. Ses snart".
-Vill du leka med Rödluvan?
-Vad tror du att du kan tipsa om Rödluvan?
(barns svar).
– Killar, ja, Rödluvan äter dåligt och får därför i sig lite vitaminer.
-Vad är vitaminer?
Var kan vi se vad vitaminer är?
(i uppslagsverk, böcker ...)
"Vitaminer är ämnen som är nödvändiga för en levande organisms normala funktion."
Idag föreslår jag dig att åka på en fantastisk resa till den extraordinära byn "Vitaminkino". Och för att komma dit ska jag ge alla nycklarna, man måste ta på sig dem och lukta på dem, blunda för alla.
1.2 glida.
Öppna nu ögonen. Så vi kom till byn "Vitaminkino". Var tror du vitaminer bor? (barns svar)

Kanske vet du vilka vitaminer som finns i vilka livsmedel?
Bra.
Så i den här byn finns det tre gator A, B, C.
3,4,5 rutschkana.
Låt oss stanna vid Vitamin A Street.
Kolla vilka livsmedel som innehåller vitamin A.
"Detta vitamin kallas vitaminet för tillväxt, syn och starka tänder."
6,7 rutschkana.
Låt oss nu stanna vid Vitamin B Street.
Kolla vilka livsmedel som innehåller vitamin B.
Vad är det för? (barns svar).
"Det här vitaminet är viktigt för hjärnan och hela kroppen. Om du vill vara stark och ha god aptit, vill du inte bli upprörd och gråta över bagateller, vitamin B hjälper dig att bli på gott humör”.
8,9,10 rutschkana.
Den sista gatan i denna by är Vitaminkino, vitamin C.
Låt oss se vilka livsmedel som innehåller vitamin C.
Vad är det för? (barns svar)
Om du vill bli förkyld mer sällan, vara alert, återhämta dig snabbare från en sjukdom, behöver du vitamin C. Hälsovitamin.
Så vilka råd kan vi ge till Rödluvan?
(Svar av barn).
- äta hälsosam mat som innehåller vitaminer.
De älskar att spela i den här byn och jag föreslår att du gör det:
Phys. en minut
Vi andas djupt genom näsan
Vi sätter oss lätt på huk (squat)
Lutar framåt
Böj dig bakåt (böjar)
Låt oss nu vända på huvudet
Så här tänker vi bättre (huvudrotation)
Stå upp barn sträcker ut sig
Och sitta på stolarna.
Folket säger "Det är bra för din hälsa som har växt i ditt land."
11 rutschkana.
Didaktiskt spel.
Du ser bären, men du måste välja bären i vår region.
12 rutschkana.
Låt oss kontrollera vem som korrekt visade bären i vår region.
Vad kan man göra av dessa bär? (kompott, fruktdryck, juice ...)
Bra gjort.
(visar färska bär)
Av detta bär kan vi nu göra fruktdryck med dig.
Om tranbär-
Vad blir fruktdrycken?
13 rutschkana.
(Vi behöver: en kanna, bär, mortlar, mortelstötar, socker, våtservetter, kokt varmt vatten).
Låt oss överväga hur man gör fruktdryck. Låt oss sedan ta på oss förkläden
Vi tvättar händerna och maler bären i mortel, lägger sedan alla bär i en kanna och häller kokande vatten över dem. Allt detta måste infunderas. Vi visar fruktdrycken - men vi bjöds på denna fruktdryck i byn "Vitaminkino", låt oss gå tillbaka till gruppen och prova vad det är för fruktdryck. Låt oss andas in den magiska luften, blunda, öppna ögonen.
Vi kan nu skriva ett brev till Rödluvan och ge fruktdrycken som det finns något i, och varför hon behöver det. (barns svar)
- återhämta dig snabbare
-för att göra det roligt
- så att hon får aptit
-att hjärnan fungerar
14 rutschkana. Läkarens råd om hur man äter rätt.

Pedagog: Kozhevnikova Oksana Alexandrovna

MDOBU nr 32 Orenburg, st. Installatörer d 8

Mål: Bildande av barns intresse för traditionell folkkultur, seder från det förflutna, i färd med att göra en docka - en talisman.

Uppgifter:

Pedagogisk: Förbättra barnens förmåga att använda korta och vanliga svar i tal; Att skapa intresse för folkdockor; Vidga barns vyer om användningen av en trasdocka som talisman i gamla dagar och idag.

Utvecklande: Utveckla förmågan att självständigt förenas för gemensamma aktiviteter; att fördjupa barns idéer om de föremål och material som de är gjorda av: lera, halm, trä, tyg; förbättra sammanhängande tal, dialogiskt tal; Stärk färdigheterna att använda algoritmen i processen att skapa en docka av tyg

Pedagogisk :

Främja en respektfull attityd gentemot mänskliga föremål

Preliminärt arbete:Övervägande av illustrationer av gamla dockor, ett samtal om amulettdockor, titta på en presentation, göra trasdockor

Material och utrustning: dockor av olika typer och storlekar, bågar (träsk), bågar (trä), tyg, bomullstrådar (förklippta), saxar.

Lektionens förlopp:

Del 1 (introduktion)

Pedagog: Killar, titta, vad är ovanligt idag?

Barn: Det är många gäster i gruppen.

Pedagog: De kom till oss från ett annat dagis, för att titta på oss osv. Vad ska man göra när gästerna kommer?

Barn: Säg hej.

Pedagog: Ja, såklart, låt oss hälsa alla gäster.

Barn: Hej!

Överraskande ögonblick.

En knackning på dörren.

Pedagog: Hör ni? Eller verkade det som om någon knackade på dörren?

(läraren tittar ut genom dörren och tar med amulettdockan)

Pedagog: Killar, vet ni var en så vacker docka kom ifrån?

Barn: Från affären eller från fabriken

Pedagog: Låt oss fråga henne, hon kanske själv berättar var hon kommer ifrån och vad hon heter?

Barn: Låt oss

Pedagog: Hon säger att hon heter Masha. Hon kom till oss från det magiska landet Kuklandia. Vem tror du bor i det här landet?

Barn: Dockor.

Pedagog: Ja, det finns många olika dockor. Och där kan du också lära dig om dockor som barn har lekt med väldigt länge. Vet du vilken typ av dockor du brukade leka med?

Barn: Nej.

Pedagog: Kan du berätta för oss, docka Masha, vilka dockor var förut? Med nöje! Jag kommer inte bara att berätta för dig, utan jag kommer också att ta dig till det magiska landet Kuklandia. Men för detta måste du komma in i magin. Låt oss stå i en cirkel, räkna hur många av oss som åker på resa, blunda och säga: "1,2,3, sätt oss in i magin!"

IIdel (huvud).

Pedagog: Var hamnade vi hos dig? Och vart ska man gå härnäst? Kan du inte se något?

Barn: Pilar.

Pedagog: Pilarna är korrekta, förmodligen är detta en pekare på hur vi går vidare. Innan vi går vidare tror jag att vi kommer att ha hinder på vägen, det blir lätt för oss att övervinna dem om vi är försiktiga och uppmärksamma. Vad ser du?

Barn: Spår.

Pedagog: Vilken ska vi gå? Och varför? Jo, naturligtvis, för den som är kortare, för att snabbt kunna ta sig till vårt land Kuklandia. Kom in, kom ihåg regeln, tryck inte på. Killar ser bortom träsket. Du måste hoppa från båge till båge. Var försiktig så att du inte ramlar ner i träsket, framför skogen måste du krypa genom skogens tjocka snår (krypa under bågen).

Pedagog: Så vi kom till det magiska landet "Kuklyandiya" Hur många dockor finns det. Men du kan inte ta dem, de är alla magiska. Killar, vill ni veta vilken typ av dockor ni brukade spela förr i tiden.

Barn: Ja.

Pedagog: Hur kan vi ta reda på det nu.

Barn: Via Internet, från en bok, gå till ett museum

Pedagog: Sätt dig ner bekvämt, jag ska nu visa dig information från Internet om gamla dockor, och vad de var gjorda av. (Presentation).

Pedagog: Länge, länge sedan, när det inte fanns plast, inget glas, ingen färg, inget konstgjort hår, lekte barn med en trädocka. Här är en. Ser du sådana dockor i butiken nu? Men de kan ses på museer. Ser hon ut som en modern docka? Låt oss hitta likheterna och skillnaderna mellan dockorna.

Barn: En gammal docka har inga armar, ben, inte färgglad, gjord av trä, Pedagog: vad betyder det?

Barn: Trä

Pedagog: Den moderna är gjord av plast, konstgjorda hår, du kan bada, kamma, klä, klä av dig, sjunga och prata själv), Killar, det fanns lerdockor ännu tidigare. Människor skulpterade dockor av lera och målade dem med kol. När konstgjorda färger dök upp började man måla dockor med färger. De blev ljusa och vackra. Och hur tror du att dessa dockor har överlevt till denna dag.

Barn: Ja

Pedagog: Korrekt bevarade, men de leker inte med, de tjänar till dekoration. Vad är dessa dockor?

Barn: Dymkovskaya, Filimonovskaya.

Pedagog: Vad är dessa dockor gjorda av?

Barn: Från lera

Pedagog: Så vad är de?

Barn: Lera.

Pedagog: Killar titta och gissa vad den här dockan är gjord av?

Barn: Tillverkad av halm.

Pedagog: Ja, det fanns till och med halmdockor förut. Folk samlade halm, kokade det sedan för att göra det mjukt, elastiskt, glänsande, sedan vred de, band och dekorerade det. Så här blev dockan. Killar, är det kul att leka med en halmdocka?

Barn: Nej

Pedagog: Varför?

Barn: Inte stark, går sönder, kan inte kläs av, kläs.

Pedagog: Det stämmer, men det gick många år och en man kom på en annan docka. Vad tror du att den är gjord av?

Barn: Från tyg

Pedagog: Vad heter det?

Barn: Vävnad,

Pedagog: Bra gjort. Men innan kallades tyget en trasa, och denna docka fick smeknamnet Rag. Bara den här dockan är inte vanlig. Vad är ovanligt med det? (Inget ansikte - ansiktslöst, handgjorda) men viktigast av allt, denna docka är en väktare. Vad är en talisman? (betyder att skydda, att skydda). Denna amulettdocka placerades i det främre hörnet av huset så att alla kunde se den och gick sedan från mor till dotter, de var utrustade med styrka, familjeenergi och hjälpte från olika problem, gav lycka till huset. Här är en intressant historia om dockor. Vilka material är alla dockor gjorda av?

Barn: Från olika

Pedagog: Låt oss återigen komma ihåg vilken typ av dockor vi brukade leka

Barn: Trä, lera, halm, trasa.

Pedagog: Vilken docka minns du mest? (Barns svar) Och jag gillade amulettdockan som kom för att besöka oss, om jag hade en sådan docka som skyddade min familj från alla problem, sjukdomar, och i mitt hus skulle det bara finnas lycka, glädje.

Åh, vår gäst gick vilse bland moderna dockor. Låt oss hitta henne.

Där är hon! Men hur är det med oss, det finns bara en docka, men vi är många?

Barn: Gör det själv.

Pedagog: Låt oss försöka göra sådana dockor själva som kommer att skydda dig, men först måste vi återvända från det magiska landet till gruppen, vi måste gå igenom samma hinder, kom ihåg hur vi gick här? Vilka hinder har passerat? Vi måste alla gå tillsammans, inte springa långt från varandra, vägen är långt. (Borta) Men vi är alla fortfarande i magi, vilka ord behöver vi säga för att vara i d/s? säg de magiska orden för att återvända till gruppen. Vilka magiska ord känner du till? "1, 2, 3, ta oss tillbaka till gruppen." Här är vi i gruppen, titta, alla återvände, ingen förlorade, har du inte glömt? (Låt oss räkna antalet). Jag föreslår att du tar en paus och kommer ihåg vår fingergymnastik "Favoritdockor"

De sydde ihop klänningar till dockor,

Vi älskade dockor väldigt mycket,

De trädde trådarna länge,

Sedan stickades knuten,

Skär av en strimla

Sydd längs sömmen.

De ringde dockorna så snart som möjligt,

Uppklädd. Kände inte igen!

IIIdel.

Pedagog: Ta en paus? Nåväl, vad ska vi börja göra en dockamulett? Vet du? hur göra? Låt oss se hur det går till. Vi satt vid bordet. (Det finns en algoritm för att göra en docka på tavlan.)

Processteknik

1. För tillverkning tar vi ett färgat tyg.

2. Lägg försiktigt bomullsull i form av en boll i mitten av torget.

3. Anslut sedan ett hörn till ett annat, som vi gjorde med papper.

4. Bomullsbollen förblir en svettduk.

5. Ta en boll och dra åt den med en tråd och knyt den till en knut.

6.. Detta är grunden för dockan.

7. Ta sedan ett vitt rektangulärt tyg, lägg det på huvudet och knyt det även till en knut och lämna kanterna.

8 .. För att göra händerna måste du knyta kanterna på det vita tyget. När du formar dockans huvud, var uppmärksam på att de sammansättningar som bildas av plåstret ska läggas på ett sådant sätt att ansiktet förblir slätt.

4. Nu kan du klä dockan. Vi kommer att knyta halsduken och dra åt tråden igen i nivå med nacken.

Pedagog: Vi kommer att visa dockan Masha våra dockor, amuletter. Varje docka är inte som vilken annan docka som helst, eftersom var och en av er lägger ner sin kärlek och själ i den.

Tidigare var dockorna utan ansikte, ansiktslösa, men nu ritar killar som vill ett ansikte till dockorna. Bra jobbat, vilka underbara dockor du har blivit, inte värre än våra gammelfarmödrar. Låt oss nu trycka vår amulettdocka mot vårt bröst, känner du hur den redan skyddar dig? Låt oss berätta för Masha, vad kom du ihåg mest på lektionen? Vad vill du prata om hemma? Vad mer vill du veta? Vem vill göra samma amulett till sin mormor, eller mamma, syster, pappa? Och var ska de förvaras hos oss?

Barn: I en grupp

Pedagog: Låt oss komma på namn till våra dockor. Vi kommer att behandla dem med omsorg, och de kommer att skydda oss, ge lycka, glädje och lycka.

Killar, låt oss säga hejdå till Masha och leka med våra nya dockor

Nytt på sajten

>

Mest populär