У дома Естествено земеделие Перо под микроскоп. Просто перце. Черно оперение на птиците

Перо под микроскоп. Просто перце. Черно оперение на птиците

Резюме на GCD в старша група

Тема: „Опити и експерименти с птичи пера“

Задачи:

О.О. " Когнитивно развитие»:

разширяване и консолидиране на идеи за птиците, значението на перата в живота на птиците;

насърчавайте децата да правят елементарни опити, развиват способността за наблюдение и правене на словесни заключения.

О.О. „Социално и комуникативно развитие”:

продължете да учите децата как да взаимодействат с връстниците си.

О.О. " Развитие на речта»:

практикувайте използването на сравнения, подбор на определения и антоними. разширяване активен речникдеца („мА hovoe", "пух"О voe", "борО dka").

О.О. „Художествено и естетическо развитие”:

научете се да създавате образ на това, което виждате;

развийте у децата интерес към музиката и желание да я слушати имитирайте звуците на птици с помощта на музикални парчета.

О.О. “Физическо развитие”:

развитие фина моторикаръце

Материали за урока:

Изследователски комплект: (летателни и пухови пера, камъни, люспи, ципове, пипети, съд с вода, растително масло, хартиено крило, лупи, тел, четки, салфетки, ножици, мушама). Микроскопи.

орг. момент : децата влизат в групата и виждат следи от птици

и пера. –

Кой остави следи? (птици)

Как позна? (по следи и пера)

Как наричаме птиците, които зимуват при нас? А тези, които долитат и излитат от нас? Назовете мигриращите (зимуващи) птици.
Момчета, защо птиците летят към по-топлите страни?

Какви птици биха могли да оставят следи и пера днес? (зимуване). Защо?

- Могат ли животните, които ходят на два крака, да се нарекат птици?(Не. Хората също ходят на два крака, но динозаврите са ходели.) Защо?

Могат ли животните, които ядат зърна, да се нарекат птици?(Не, много животни ядат зърнени храни - гризачи, коне.)

Могат ли животните и насекомите, които летят, да се нарекат птици?(Кои имат крила?) (Не. В допълнение към птиците летят пеперуди, бръмбари, комари и прилепи.)

Животните и насекомите, които снасят яйца, могат ли да се нарекат птици?(не. В допълнение към птиците, всички насекоми, червеи, костенурки, змии снасят яйца)

Могат ли животните, които имат клюн, да се нарекат птици?(Не, някои животни също имат клюн, например птицечовката.)

И така, какво имат птиците, което няма друго животно?

След известен размисъл децата самостоятелно стигат до извода, че посочените видове животни нямат пера.

вярно В крайна сметка птиците имат и второ име: Пернати. Никой освен птиците няма пера.

Това ги отличава от другите животни и насекоми. (Пера)

Но какви интересни пера са, какви различни, предлагам да ги изследваме в нашата лаборатория.

Главна част.

Опит No1. - Докоснете перото. какво е то (плътен, твърд, голям) - чудя се дали е лек или тежък? Децата слагат перо на едната ръка и камък (бял дроб) на другата.

Опит No2 Хвърлете перото. Какво виждаш? (пада бавно, плавно се върти). - Защо е светло? (прътът е празен)

Опит No3 Отрежете ръба на перото - виждаме празнина (можете да опитате да поставите цветна жица, за да проверите празнината.)

Затова е светло, ядрото е празно.

Опит No4 „Как работи писалката“

Размахайте писалката, какво чувствате? (Въздух) - Когато птицата маха с криле, перото пружинира еластично, без да освобождава косъмчетата. Тези пера се наричат ​​летателни пера.

Нека да разгледаме едно перо под микроскоп.

Вижтепод микроскоп откриваме зашеметяваща гледка.

Учителят предлага снимка на перце под микроскоп.

Както всички знаем, в средата на перото има ствол. Има много малки шипове, излизащи от всяка страна на шахтата. Бради с различна мекота и размери. Освен това, прикрепен към всяка брада голяма сумамалка-малка гораО дъщери, които могат да се видят само под микроскоп. Тези шипове се държат заедно с помощта на куки.Кукичките се свързват лесно, закрепват повърхността на перото, а ако се откачат, птицата ги свързва с клюна си.

Многократно разглеждане на писалката под микроскоп, сравняване на това, което се вижда на снимката с изображението в микроскопа.

Някога много внимателни хора видяха това и изобретиха ципа.

Опит No5 с мълния и махово перо.

Какви други пера имаш?

ПухО висок (малък, пухкав, тънък, косми, които не са свързани, тънък ствол).

Сравнение на пера

Нанесете пухО вой перце на mА hovoe и сравнете по размер. Коя е по-голяма?

След това движим пуховото перо по ръката - меко, пухкаво. -Защо според вас една птица се нуждае от такова перо? (Пуховите пера служат на птицата за запазване на топлината. Те се намират по тялото, главата, крилата и лапите).

Чудя се кое перо е по-светло - пух или летящо? „Претеглете“ го върху дланите си, след това духайте върху перата. (Децата духат - кой ще лети по-нататък - пухен или летящ?)

Защо мислите, че перата на водолюбивите птици не се мокрят? Тъй като те имат специална мастна жлеза и птиците сами смазват перата си с човките си.

Нека направим експеримент.

Опит No6

Имате летящо перо, капнете малко вода върху него. Водата се търкаля от перата на птиците по този начин. Не напразно се казва в поговорката „Вода от гърба на патица“. Ето защо перата не се мокрят!

Какво научихме днес в лабораторията? - За това как са структурирани птичи пераи тяхната цел. След като изследвахме перата в нашата лаборатория, можем да заключим - защо птиците се нуждаят от пера? (Помогнете на птицата да излети, останете във въздуха, предпазете я от намокряне, поддържайте я топла)

Птиците се грижат за перата си всеки ден, старателно почистват оперението си и премахват мръсотията.

Сега ще ви кажа нещо интересно. Много отдавна се пишеше с химикалки, защото тогава нямаше моливи и т.н.

Нека се опитаме да направим и това: нарисувайте бради върху перата с химикал.

Заключение: Днес направихме много експерименти с пера. Научихме много за птиците. Следващият път ще се срещнем на хранилката за птици и ще разберем какво обичат да ядат птиците, които остават да зимуват при нас.

Как работи писалката?

Теорията на еволюцията, която твърди, че птиците са еволюирали от влечуги, не може да обясни огромните разлики между тези два класа живи същества. Птиците, с техния скелет, състоящ се от кухи и безтегловни кости, тяхната белодробна система, техния топлокръвен метаболизъм и други подобни характеристики, са много различни от влечугите. И още едно свойство, което създава непреодолима пропаст между птиците и влечугите, са перата, които са уникални за птиците.

Базираните на протеин пера са направени от вещество, наречено кератин. Кератинът е здрав и издръжлив материал, образуван в резултат на смъртта на стари клетки, които се намират в долния слой на кожната тъкан и умират, отдалечавайки се от източниците на хранене и кислород и освобождавайки място за млади клетки.

Птичите пера са проектирани да бъдат толкова сложни, че не могат да бъдат обяснени с еволюционния процес. Известният орнитолог Алън Федучия отбелязва: „Всичко отличителни чертиперото е, че има аеродинамични свойства. Перата са леки, имат повдигаща сила и се поемат лесно същата форма". И Федучия реагира на провалите на теорията за еволюцията, както следва: „Не мога да разбера как такъв орган, който първоначално е бил замислен и планиран за полет, би могъл да се появи първоначално за други цели."

Тази писалка също накара Дарвин да се замисли. Според него по мои собствени думи, необикновената красота на създадените за него паунови пера главоболие. В писмо до своя приятел Аса Грей от 3 април 1869 г. Дарвин пише следното:

"Изгубих интерес към собствената си теория, защото винаги мисля за очите на пауновите пера. С течение на времето се примирих с този проблем. В момента съм много притеснен за някои устройства в природата, чието съществуване не сме имали забелязах и преди.Аз например изпадам в объркване като видя пауново перо.

ПЕРА И КУКИ
Ако разгледате птиче перо под микроскоп, става ясно колко необичайно е замислено и изпълнено. В средата има добре познатата дълга и твърда тръба. И от двете страни на тази тръба има стотици малки пера. Точно различни степениМекотата и разнообразните размери на тези пера са в основата на аеродинамичните свойства на птицата. Най-интересното обаче е, че върху всяко от перата има още по-малки и невидими влакна, наречени пух. На това оръдие има малки куки. Благодарение на тези куки всеки пух е свързан един с друг с цип. За да изследвате по-добре това великолепно творение, помислете за перо на жерав. Едно перо има 650 тънки пера от двете страни на тръбата и върху всяко от тези пера са произволно подредени 600 пера. Всички тези пухчета са свързани помежду си с помощта на 390 куки. А кукичките се закопчават от двете страни, като на цип. Пухчетата са притиснати толкова плътно един към друг от тези куки, че дори не позволяват на въздуха да премине. Ако куките по някакъв начин се отделят една от друга, тогава птицата трябва само да се разклати или в най-лошия случай да почисти перата с клюна си, за да ги върне в предишното им състояние.

В допълнение, птиците, като пухчат перата си, не позволяват телесната им температура да се понижи. При горещо време перата, плътно притиснати към тялото, не позволяват на топлината да премине.

От детството вниманието на хората е привлечено от крилати същества, реещи се в небето - чайки, гълъби, синигери, свраки. Малки врабчета скачат смешно около локвите. Всички са запознати с тази снимка. И така, в по-зряла възраст някой, без да забравя радостта от детството, избира професията на орнитолог или зоолог. В статията ще ви разкажем и ще покажем снимки как изглежда перото на птица отдолу микроскоп- този вълнуващ спектакъл е не по-малко интересен от увеличаването на козината на животните. И най-важното е, че получаването на биологичен материал за изследване няма да бъде трудно. Но първо, малко теория, така че вашите наблюдения да бъдат подкрепени със знания и факти.

птиче перо- това е образувание, състоящо се от кожна рогова субстанция и има най-важните функционална стойностпри механично движение и защита от външни природни фактори. Между голи участъци от тънки без кости кожатаПтерилиите са систематично подредени - перата растат от тези малки вдлъбнатини.

Оперението ви позволява да летите, увеличава носещата способност на крилото и неговия размах и прави формата на тялото рационализирана. Без него големи птицинямаше да може да влезе във въздуха. Друг важна функция- терморегулация. Когато настъпи неблагоприятно време, студове, зимни настинки, топлината се задържа максимално в тялото. А в летните жеги, напротив, отделя обилно. Между другото, някои видове древни динозаври също са били оперени, но за разлика от птиците (считани за единствените им оцелели потомци), покритието е приличало на фин космат пух.

В хода на еволюцията тя постепенно се превърна в истински пера, които (това е доказано) вече съществуват, например в ярък представителСинорнитозавър от долната креда.

Структураптиче перо:

  • Багажник или централен прът. Това е един вид ос на симетрия, основа на пера. Завършва с перушина, задълбочена в епитела;
  • Вентилатор (външни и вътрешни плочи). Представляват мрежа от свързани множество шипове, завършващи с куки (служат за залепване към съседни);
  • Голата част на дръжката на перата се нарича стъбло на перата. Това е полупрозрачна рогова тръба, куха отвътре.

Да видиш птиче перо под микроскоптрябва да се внимава да изберете правилния подходящо оборудване. Препоръчително е вашият модел да има два осветителя - по-ниското осветление ще ви позволи да видите най-малките детайли на структурата на перата „на светлина“. А горната ще осигури широк диапазон на видимост при ниско увеличение голяма площпроба в нейния естествен вид цветова схема. Наличието на видеоокуляр ще направи възможна фотография. За да се монтира, трябва да се извади обикновен окуляр от тръбата на окуляра и на негово място да се постави камера (монтажният им диаметър е еднакъв и е 23,2 mm). Визуализираното изображение влиза в сензорната матрица и се предава по USB към компютъра. И вече в прозореца на програмата чрез натискане на интерактивни бутони се правят снимки и видеоклипове.

Готовият микропрепарат е включен в комплекта “Микромед - Ботаника и зоология -14”.

За да приготвите сами подобна микропроба у дома, трябва да използвате предметно и покривно стъкло – поставете парче биоматериал между тях, загладете го с подготвителна игла или пинсета, капнете капка безцветна елова смола и плътно притиснете стъклените повърхности.

Първичното фокусиране се извършва при ниско увеличение, след което, когато изображението стане ясно, можете да смените лещите на по-мощни.

Научният подход става неразривно свързан със съвременните изследователски технологии и увеличителните оптични инструменти. Препоръчваме училищни светлинни микроскопи за гледане на пера: Eureka 40x-400x, Levenhuk Rainbow 50L, Bresser Junior 40x-1024x.

На въпроса: как работи писалката? дадено от автора Потребителят е изтритнай-добрият отговор е Теорията на еволюцията, която твърди, че птиците са еволюирали от влечуги, не може да обясни огромните разлики между тези два класа живи същества. Птиците, с техния скелет, състоящ се от кухи и безтегловни кости, тяхната белодробна система, техния топлокръвен метаболизъм и други подобни характеристики, са много различни от влечугите. И още едно свойство, което създава непреодолима пропаст между птиците и влечугите, са перата, които са уникални за птиците.
Базираните на протеин пера са направени от вещество, наречено кератин. Кератинът е здрав и издръжлив материал, образуван в резултат на смъртта на стари клетки, които се намират в долния слой на кожната тъкан и умират, отдалечавайки се от източниците на хранене и кислород и освобождавайки място за млади клетки.
Птичите пера са проектирани да бъдат толкова сложни, че не могат да бъдат обяснени с еволюционния процес. Известният орнитолог Алън Федучия отбелязва: "Цялата отличителна черта на перата е, че имат аеродинамични свойства. Перата са леки, имат повдигаща сила и лесно се връщат към предишната си форма." А Федучия реагира на провалите на теорията за еволюцията по следния начин: „Не мога да разбера как такъв орган, който първоначално е бил замислен и планиран за полет, е могъл първоначално да се появи за други цели.“
Тази писалка също накара Дарвин да се замисли. По собствените му думи необикновената красота на перата на пауна го заболяла главата. В писмо до своя приятел Аса Грей от 3 април 1869 г. Дарвин пише следното:
"Изгубих интерес към собствената си теория, защото винаги мисля за очите на пауновите пера. С течение на времето се примирих с този проблем. В момента съм много притеснен за някои устройства в природата, чието съществуване не сме имали забелязах и преди.Аз например изпадам в объркване като видя пауново перо.
ПЕРА И КУКИ
Ако разгледате птиче перо под микроскоп, става ясно колко необичайно е замислено и изпълнено. В средата има добре познатата дълга и твърда тръба. И от двете страни на тази тръба има стотици малки пера. Различните степени на мекота и разнообразните размери на тези пера са в основата на аеродинамичните свойства на птицата. Най-интересното обаче е, че върху всяко от перата има още по-малки и невидими влакна, наречени пух. На това оръдие има малки куки. Благодарение на тези куки всеки пух е свързан един с друг с цип. За да изследвате по-добре това великолепно творение, помислете за перо на жерав. Едно перо има 650 тънки пера от двете страни на тръбата и върху всяко от тези пера са произволно подредени 600 пера. Всички тези пухчета са свързани помежду си с помощта на 390 куки. А кукичките се закопчават от двете страни, като на цип. Пухчетата са притиснати толкова плътно един към друг от тези куки, че дори не позволяват на въздуха да премине. Ако куките по някакъв начин се отделят една от друга, тогава птицата трябва само да се разклати или в най-лошия случай да почисти перата с клюна си, за да ги върне в предишното им състояние.
В допълнение, птиците, като пухчат перата си, не позволяват телесната им температура да се понижи. При горещо време перата, плътно притиснати към тялото, не позволяват на топлината да премине.

Людмила Максимова
„Как работят птичите пера?“ Обобщение на експериментални дейности с деца от предучилищна възраст

Интегриране на образователни области

Познание:

Установете връзка между структурата на перото и начина на живот

Представете структурата на маховите и пухените пера

Да се ​​формира представа за вредното въздействие върху водолюбивите птици птицизамърсяване на резервоари, реки, морета с нефт

Художествено слово:

Развийте при деца творческо въображение, умение виж характерни особеностиобекти и ги сравнявайте.

Здраве + физическо култура:

Насърчаване на развитието на фини и груби двигателни умения

Предотвратете умората на децата.

Общуване + социализация:

Разширяване емоционална сферадеца.

Развийте способността за взаимодействие с възрастни и деца

Култивирайте добронамереност и състрадание към птицикоито са в беда.

Развивайте независимост.

Безопасност:

Спазвайте основните принципи на безопасност при организиране експерименти.

Методи и техники:

Социоигрови ситуации

Художествено слово

Продуктивен дейност

Експерименти

Предварителна работа:

игри "Описвам птица»

Разглеждане на илюстрации

рисуване птици

Моделиране птици

Организация за развитие заобикаляща среда:

1. Лабораторна кутия

2. Летателни пера, пухени, крила

4. Везни, мълния

5. Модели на пера, крила, полети птици, опашки

6. Пипети, съд с вода, растително масло, хартиено крило

7. Лупи, тел, четки, салфетки

8. Ножици, мушама

10. Гваш, силуети птици в полет

11. Цветни пера

1 част. Уводна.

Учителят носи кутия за лабораторни изследвания (чете на деца)

Какво мислите, че има в кутията? (разклащане, подсмърчане). Задавам гатанка

„Прелетя през гората, увисна във водата.

Падна във водата и изсъхна.

Децата предполагат - перо.

Отварям го и го показвам Да, перце е.

Чие е това перце?

Каква роля смятате, че играят? пера за птици. Нека се опитаме да намерим отговора.

За целта трябва да отидем в лабораторията на професор Знайка. (символ на бухал)и проучете как писалката е подредена.

Децата сядат по масите.

Каква е разликата птици от животни? От хора?

Те могат да летят.

Сложих схемата на оперението на дъската птици.

Защото всички птицапокрити с огромен брой пера. Птици, единствените на земята, които имат пера.

Защо летят? птици?

Имат криле (схеми на крила, полет)

Показване на крила от различни птици.

еднакви ли са (птици различни размери , цветът на писалката е различен)

Сега вижте крилете си, които професор Знайка ви подготви за изследване.

Търсене на разлики (цвят, разлики)

Намерете най-дългото перо.

Това перце се нарича "летя". Тези пераразположени по ръбовете на крилата.

Обмисляме.

Докоснете перото. какво е то (плътен, твърд, голям)

Да разгледаме с пръсти.

Чудя се дали е лек или тежък?

Децата слагат перце на едната ръка и камък на другата.

Заключават, че е лесно.

Теглим на кантара - перце, камък, две пера.

Правим заключение.

Хвърлете перото. Какво виждаш?

Пада бавно, върти се гладко.

Защо е светло? Прътът е празен.

Отрежете ръба на перото - виждаме празнота (можете да опитате да поставите цветен проводник, за да проверите за празнота.)

Затова е светло, ядрото е празно. Размахайте писалката, какво чувствате?

Кога птица пляска с крила, перото пружинира еластично, без да освобождава косъмчетата.

Да видим перото (фен)през лупа.

Виждате, че върху жлебовете на перото има издатини и кукички, които се свързват здраво и лесно, закрепвайки повърхността на перото, и ако се разхлабят, тогава птицата ги свързва с клюна си.

(писалка диаграма,)

Опит с мълния.

Потвърждаваме, че това е перо "летя"

И какво все още имаш пера?

Пухкав (малък, пухкав, тънък, космите не са сплетени, стволът е тънък).

Наслагваме и сравняваме с маховика (минаваме по ръката - меко, пухкаво)

Защо такова перце птица?

Пухът служи птицада се стопли. Те се намират по тялото, главата, крилата и лапите.

Чудя се кое перо е по-леко - перото или летателното?

Да духаме - кой ще отлети по-бързо - пухен или маховик?

Намиране на такива пера по крилата.

- перана опашката се наричат "управлява". те помагат за промяна на посоката на полета.

Диаграми на опашката.

Така че, защо птичи пера?

Те ви помагат да излетите, да останете във въздуха и ви предпазват от натъртвания, изсушаване и намокряне.

Защо мислиш, че водолюбиви птици перата не се мокрят? Тъй като имат специална мастна жлеза и птицисмазват се с човките си пера.

Нека направим експеримент.

Имате писалка за хартия, намажете я с четка ( растително масло, А Сегакапнете вода с пипета. Водата се търкаля надолу така птичи пераНе е за нищо, че поговорката казва "Като вода от гърба на патица".

Момчета, какво може да се случи птици, ако възникне неочаквано замърсяване на водоеми, реки, морета с нефт (това е вискозно, гъсто, черно гориво). Той се транспортира до големи корабив контейнери и възникват аварии и разливи на масло по водата.

Те могат да умрат (снимка)

защото птиципопадналите в петролен разлив се замърсяват пера. Те се слепват и губят способността си да отблъскват въздуха. И птиците умират.

Провеждаме експеримент.

Разливане на масло в съд с вода (растително масло, боядисано в черно, хвърлете перо)

Перото стана тежко, космите се слепиха.

Трябва да пазим природата, за да птициНие не сме попадали в такава ситуация.

Къде в ежедневието можем да използваме химикал?

Преди не е имало химикалки, хората са писали с химикалка. (снимка)

Може да се боядисва пера за занаяти(показва се в цвят пера) .

Те украсяват шапки и дрехи.

Пух възглавниците са пълни с пера, дрехи, якета (лека, топла).

Можеш ли да рисуваш? Да опитаме.

Очертайте силуета птици в полет(гваш).

Какво научихме днес в лабораторията на професор Знайка?

как Как работят птичите пера и тяхното предназначение.

- Птицисе грижат за своите всеки ден пера, внимателно почиствайте оперението им, отстранявайте чуждите предмети, изтривайте мазнините и периодично сменете излишните пера.

ОТНОСНО знаем много за птиците,

И в същото време не е достатъчно

И всеки има нужда: както за вас, така и за нас,

За да има повече от тях.

За това ще спестим

Вашите пернати приятели,

В противен случай ще го сведем до нула

Нашите крилати певци,

Яжте дървета и плодове

Ларви на насекоми.

И всички градини ще оредят

Без нашите познати птици.

Ново в сайта

>

Най - известен