տուն Պտղատու ծառեր Ընթերցանության խթանման աշխատանքներ գյուղական գրադարանում. Ընթերցանության խթանում Չուվաշի հանրապետության գրադարաններում. Ընթերցանությունն աջակցելու և զարգացնելու համար անհրաժեշտ է

Ընթերցանության խթանման աշխատանքներ գյուղական գրադարանում. Ընթերցանության խթանում Չուվաշի հանրապետության գրադարաններում. Ընթերցանությունն աջակցելու և զարգացնելու համար անհրաժեշտ է

Նպատակը. կրկնել OSU համալիրը

Դասի ընթացքը.

1. Ներածական մաս

Հավասարեցում. Եղեք հավասար! Ուշադրություն.

Կեցվածքի ստուգում.

2. Սովորական զբոսանք դահլիճում։

մեր ոտքերը քայլում են հարթ ճանապարհով: Ոտքի մատների վրա քայլելը, ձեռքերը գոտկատեղին, մեջքը ուղիղ: քայլում է մերսման գորգերի վրա.

1. Քայլել.

Մենք բարձրանում ենք մեր գուլպաների վրա

2. Քայլել ոտքի մատների վրա՝ ձեռքերը դեպի կողքերը - (Թիթեռներ.)

Մի իջեցրեք ձեր գլուխը ներքեւ

3. Քայլել ձեռքերի կրունկներով գլխի հետևում - (Պինգվիններ.)

Ձեռքերը թեքված են արմունկներով

4. Նորմալ վազք.

5. Քայլել՝ շնչառությունը վերականգնելու համար։

3. Լիցքավորում:

1 - 2 - գլուխը հետ թեքել դեպի ձախողում; 3 - 4 - i.p .; 5 - 6 - գլխի թեքություն առաջ; 7 - 8 - և. Ն.Ս.

3. I. p. - o.s. 1 - 2 - գլխի թեքություն դեպի աջ; 3 - 4 - և. Ն.Ս.; 5–8 - նույնը մյուս ուղղությամբ

4. I. p. - o.s. 1 - 2 - գլուխը թեքեք դեպի աջ; 3 - 4 - և. Ն.Ս.; 5-8 - նույնը մյուս ուղղությամբ:

5.I. p. - o.s. 1 - 4 - գլխի շրջանաձև շարժումներ դեպի ձախ; 5 - 8 - նույնը մյուս ուղղությամբ:

I. p. - ձեռքերը ուսերին: 1 - 2 - երկու շրջանակ՝ թեքված ձեռքերով առաջ; 3 - 4 - նույն ետ; 1 - 4 - այլընտրանքային շրջանաձև շարժումներ առաջ; 5–8 - նույն թիկունքը:

7. I. p. - o.s. 1 - 2 - շրջանագիծ ձեռքերով դեպի աջ; 3 - 4 - նույնը դեպի ձախ:

4. Շենք. Վճարեք 1-2-ի համար: Առաջին քայլն առաջ.

Առաջին թիմը գնդակով խաղ է:

Երկրորդ հրամանը հավասարակշռության վարժություն է: (քայլում է դոստոչկայի երկայնքով)

Փոխվել են։

6. Մեկ ոտքի վրա ցատկ

Թիրախ: ուժի, ճարպկության, ցատկելու կարողության զարգացում։ Այն օգտագործվում է որպես օժանդակ վարժություն՝ հեռացատկի ուսուցման համար։

Կազմակերպություն: Դասարանը բաժանված է երկու թիմի, որոնք շարվում են սյունակներում՝ մեկը մեկնարկային գծի հետևում:

Իրականացնելով. ազդանշանի վրա առաջին համարները, կանգնելով մեկ ոտքի վրա, կատարում են 5 անընդմեջ ցատկ, որքան հնարավոր է հեռու և կանգ են առնում: Երկրորդ համարները սկսում են նույն առաջադրանքի կատարումը այն վայրից, որտեղ կանգ են առել առաջինները և այլն։ Հաղթողը որոշվում է թիմի բոլոր խաղացողների ցատկերի ընդհանուր երկարությամբ:

7. Խաղը խորամանկ աղվես է:

Երեխաների միջից մեծահասակը կամ վարորդը շրջում է շրջանով և աննկատ դիպչում երեխաներից մեկի ձեռքին։ Վարորդին դիպչողին անմիջապես դառնում է «խորամանկ աղվես»։

Դրանից հետո վարորդն ընտրում է տղաներից մեկին ու հրավիրում նայել ընկերների դեմքերին ու գուշակել, թե ով է «խորամանկ աղվեսը»։ Եթե ​​այս խաղացողը անմիջապես չի գուշակել, ապա բոլոր երեխաները միաձայն հարցնում են.

- Խորամանկ աղվես, որտե՞ղ ես: »

և նայեք միմյանց դեմքերին, փորձելով գուշակել և գտնել խաբեբայությունը:

Եթե ​​աղվեսը ճիշտ է գուշակում, խաղը սկսվում է նորից: Եթե ​​աղվեսը դեռ կարողացել է թաքնվել, ապա երեք հարցից հետո նա պատասխանում է.

- Ես այստեղ եմ!!!

ու վազում է տղաներին բռնելու։ Բոլորը ցրված են։ 3 երեխա բռնելուց ու աղացնելուց հետո խաղն ավարտվում է ու ամեն ինչ սկսվում է նորից։

Շնչառության վերականգնում.

Դասի ամփոփում.

Ի՞նչը ձեզ դուր եկավ դասի մեջ:

2-րդ դասարանում սպորտի և առողջության բարելավման ժամի ամփոփում

Թեմա՝ Ընդհանուր զարգացման վարժություններ՝ հարթ ոտքերի ճիշտ կեցվածքի ձևավորման և կանխարգելման համար։

Նպատակները՝ 1. Ձևավորել ճիշտ կեցվածքի հմտություն։

2. Ամրապնդեք մեջքի և որովայնի մկանները։

3. Զարգացնել շարժումների համակարգումը.

4. Խթանել առողջ ապրելակերպի ցանկությունը:

5. Ոտնաթաթի կամարը կազմող մկանների ամրացում։

Ժամանակը՝ 40 րոպե։

Սարքավորումներ և գույքագրում՝ փոքր գնդակներ, գորգեր, մարմնամարզական ձողիկներ, մագնիտոֆոն:

Դասի ընթացքը.

Նախապատրաստական ​​մաս 10ր.

1. Կառուցեք, ստուգեք կեցվածքը, զեկուցեք առաջադրանքների մասին (2 րոպե) Ուսերի ճիշտ դիրքը, գլուխը, որովայնը ներս քաշված, կրունկները միասին, գուլպաները բացված, ոտքերը ծնկներում ուղղված

Մենք վարժություններ ենք անում

Մենք սկսում ենք առավոտից։

Թող հիվանդությունը վախենա մեզանից

Թող մեզ մոտ չգան։

Մեկ-երկու, ավելի լայն քայլ,

Արեք սա մեզ հետ:

2. Քայլելու առաջադրանք (3 րոպե)

ա) մատների վրա, ձեռքերը վեր;

բ) կրունկների վրա, ձեռքերը մեջքի հետևում.

գ) ոտքերի ներսից, ձեռքերը՝ գոտու վրա.

դ) ոտքերի արտաքին մասում, ձեռքերը՝ գոտու վրա.

ե) բարձր ոտքի վերելակներով քայլելը.

զ) մատների վրա հոսող լույս.

3. Քայլել. Շնչառության վերականգնում. (շնչեք քթով, արտաշնչեք բերանով) Ճանապարհին երեխաները մարմնամարզական ձողիկներ ու գնդակներ են վերցնում։

4. Ընդհանուր զարգացման վարժություններ (4 րոպե)

Ջերմացրեք պարանոցի, ուսագոտու, մեջքի, որովայնի, ոտքերի մկանները։

Հիմնական մասը (25 րոպե)

Մարմնամարզական ձողերով վարժություններ.

1.I.p. - կանգնած, ոտքերը ուսերի լայնությամբ, ձեռքերը իջեցրած՝ ծայրերից բռնում ենք մարմնամարզական փայտիկը։

1- Ձեռքերդ վեր բարձրացրեք, ոտքդ հետ տարեք դեպի ծայրը:

2- I. p. (նույնը, մյուս ոտքի հետ)

2. I. p. - կանգնած, ոտքերը ուսերի լայնությամբ, ձեռքերը իջեցրած՝ ծայրերից բռնում ենք մարմնամարզական փայտիկը։

1- ձեռքերը վեր բարձրացրեք,

2- թեքվել դեպի ձախ,

3- դառնալ ուղիղ,

4- ձեռքերն իջեցրեք: (Նույնը, թեքվել դեպի աջ)

3.I.p. - կանգնած, ոտքերը ուսերի լայնությամբ, փայտը պահել ուղղահայաց մեջքի հետևում (մի ձեռքը գլխից վեր, մյուսը՝ մեջքի ստորին մասում)

1-2-թեքվել դեպի աջ,

3-4-թեքվել դեպի ձախ: Փոխեք ձեռքերը և կրկնեք վարժությունը:

4. I.p. - կանգնած, ուղղաձիգ կպչուն,

1- նստել,

2- I. p.

Վարժություններ՝ ոտնաթաթի կամարը ձևավորող մկաններն ամրացնելու համար։

1) «Անկյուն» - մեջքի վրա պառկած պահեք ձեր ոտքերը 45 աստիճանի անկյան տակ։ 4-6 անգամ

2) «Ջրաղաց» ձգված գուլպաները դեպի քեզ քաշելու համար, քեզնից հեռու (ծնկներն ուղիղ) 10-12 անգամ.

3). Նստած

ա) ճկում - մատների երկարացում 15-20 անգամ

բ) շրջանաձև շարժումներ՝ ոտքերը դեպի ներս՝ 10-12 անգամ

4). Կանգնած

ա) ոտքի արտաքին կամարի վրա 10-12 անգամ շեշտադրմամբ մատների վրա բարձրացնելը.

բ) շարժվել փայտի երկայնքով - ոտքերը դնել փայտի երկայնքով կամ երկայնքով 3-4 անգամ

5) մերսման գորգի վրա քայլելը. ( հավաքել փոքր գնդակներ)

Վարժություններ փոքր գնդակներով.

1. I. p. - մեջքի վրա պառկած, ձեռքերը գլխի հետևում, գնդակը ոտքերի միջև

1 - ոտքերը վեր բարձրացնելը

2 - I. p. (6-8 անգամ) Բարձրացրեք ուղիղ ոտքերը, մի պոկեք ձեր արմունկները հատակից: Տեմպը դանդաղ է։ Բարձրանալու անկյուն 45 °

2. I. p. - մեջքի վրա պառկած, ձեռքերը կողքերին, գնդակը խցկված է ուղիղ ոտքերի ոտքերի միջև

1-2 - նստեք ձեր ձեռքերով, որպեսզի դիպչեք գնդակին:

3-4 - I. p. (6-8 անգամ) Փորձեք նստել առանց ձեր ձեռքերն օգտագործելու, մի ծալեք ձեր ծնկները

3. I. p. - մեջքի վրա պառկած, գնդակը վերևում է

1 - թեքվել, սեղմել գնդակը ոտքերի միջև

2 - I. p.

3 - թեքեք, վերցրեք գնդակը

4 - I. p. (6-8 անգամ) Ձեռք բերեք գնդակը, մի ծալեք ձեր ծնկները.

4. I. p. - մեջքի վրա պառկած, ոտքերը ծնկներում թեքված, ձեռքերը դեպի կողքերը

1 - բարձրացրեք կոնքը, տեղափոխեք գնդակը դրա տակ աջ ձեռքից ձախ

2 - I. p.

3 - նույնը հակառակ ուղղությամբ

4 - I. p. (6-8 անգամ) Ձեռքերն ուղիղ են, ծնկները միասին, գլուխը չենք շրջում։ Բարձրացրեք կոնքը ավելի բարձր:

5. I. p. - մեջքի վրա պառկած, ձեռքերը վեր, գնդակը աջ ձեռքում

1 - աջ ձեռքը թեքելով, գնդակը ոտքի տակով փոխանցեք ձախ ձեռքին

2 - I. p.

3 - ձախը թեքելով, գնդակը ոտքի տակով փոխանցեք աջ ձեռքին

4 - I. p. (6-8 անգամ) Ձեռքերն ուղիղ, մի բարձրացրեք ձեր գլուխը

6. I. p. - պառկած մեջքի վրա, ձեռքերը մարմնի երկայնքով, ափերը ցած, գնդակը ոտքերի միջև

1-3 - ոտքերի շրջանաձև շարժումներ

4 - I. p. (6-8 անգամ) Ոտքերը ուղիղ

3. Ռիթմիկ շարժումներ երաժշտության ներքո (Փոքրիկ բադերի պար)

Վերջնական մաս. (5 րոպե)

Կառուցեք, ստուգեք ձեր կեցվածքը:

Ինչպե՞ս որոշել ճիշտ կեցվածքը: Կեցվածքը համարվում է ճիշտ, եթե գլուխը մի փոքր բարձրացված է, կրծքավանդակը տեղակայված է, ուսերը նույն մակարդակի վրա են. գլուխը և ողնաշարը, դիտելով հետևից, կազմում են ուղիղ ուղղահայաց գիծ: Դուք կարող եք ստուգել ձեր կեցվածքը պատին կամ հենակետին:

Ձայնային մարմնամարզություն.

Ձայնային մարմնամարզությունն աշխատում է վիբրացիոն մերսման սկզբունքով՝ շնչառական մկանների և դիֆրագմայի մարզումներով։ Տարբեր հնչյուններ առաջացնում են տարբեր թրթռումներ, որոնք իրենց հերթին տարբեր կերպ են ազդում մեր բարեկեցության վրա: «Ես» ձայնն արտասանելիս ձայնալարերը, կոկորդը և ականջները թրթռում են, գլխում թրթռումներ են տեղի ունենում, վնասակար թրթիռները հանվում են մարմնից, լսողությունը լավանում է։ «A» ձայնը ստիպում է կրծքավանդակը թրթռալ և ակտիվացնել մարմնի ողջ ձայնային մասշտաբը, հրահանգել նրա բոլոր բջիջներին միաձուլվել աշխատանքին: «H» ձայնը ստիպում է ուղեղին թրթռալ, ակտիվացնել նրա աջ կողմը և բուժում ուղեղի հիվանդությունները, ինչպես նաև բարելավում է ինտուիցիան և զարգացնում ստեղծագործական ունակությունները: «B» ձայնը շտկում է նյարդային համակարգի խնդիրները: «E» ձայնը մաքրող միջոց է մեր օրգանիզմի համար, այն արգելք է ստեղծում մարդու շուրջ՝ պաշտպանվելու էներգետիկ-տեղեկատվական աղտոտումից։ «RE»-ի հնչյուններն օգնում են ազատվել սթրեսից, վախերից, կակազությունից։ «TE» հնչյունները մաքրում են հոգին ծանրությունից, ամրացնում սրտանոթային համակարգը։

Ամփոփելով.

Ի՞նչ ես սովորել դասարանում:

(Ուղիղ պահեք ձեր մեջքը, մարզեք ձեր մկանները)

Ինչի համար է դա?

(Առողջության համար)

Լավ կեցվածք ունեցող ուսանողի համար ավելի հեշտ է սովորել, նա ավելի քիչ է հոգնում, ավելի հավանական է, որ զարգացնի ուժ և ճարտարություն: Մնալ առողջ.

Կազմակերպված մեկնում դահլիճից.

Յուրաքանչյուր մարդ պարտավոր է հոգալ իր ինտելեկտուալ զարգացման մասին։ Սա նրա պարտքն է հասարակության, որտեղ ապրում է, և իր հանդեպ։ Ինտելեկտուալ զարգացման հիմնական միջոցը ընթերցանությունն է

Դ.Ս.Լիխաչով

Գրադարանը ... մարդկային մտքի հնագույն և հավերժ կենդանի բնակավայրը: Գրադարակների ֆիքսված շարքերը պարունակում են կենդանի աշխարհի անթիվ երեսակներ՝ գաղափարների անհաշտ պայքար, հետաքրքրասեր գիտական ​​որոնում, վայելում գեղեցիկը, գիտելիք ձեռք բերում, զվարճանք և այլն՝ անվերջ: Տիեզերքի ողջ կյանքը կենտրոնացած է այս կախարդական բյուրեղի մեջ, որը կոչվում է գրադարան: Այսօր մեզ պատում է տեղեկատվության ավալանշով: Ինչպե՞ս տիրապետել և յուրացնել այս տեղեկատվությունը: Ի՞նչ պետք է անել, որպեսզի ձեր միտքը չխոթեք այդ անպետք աղբով, հարստացնեք այն բոլոր փաստերի իմացությամբ, առանց որոնց չի կարող լինել ժամանակակից կրթված մարդ։ Գրադարանը պետք է դառնա ընթերցողների ընթերցանության ուղղորդման կենտրոն, հատկապես դեռահասների շրջանում: Ինչպե՞ս կարող ես օգնել ընթերցողին, հատկապես դեռահաս ընթերցողին, գրքի հիման վրա գտնել իր մեջ ծագած հարցի պատասխանը։ Գրադարանավարից պահանջվում է, որ կարողանա ընթերցողների հետ շփման տարբեր ձևեր և մեթոդներ կիրառելով ղեկավարել ընթերցանության գործընթացը՝ փորձելով ժամանակակից դեռահասի մոտ հետաքրքրություն առաջացնել դասականների նկատմամբ, որպեսզի նրա մեջ արթնացնի ինքնագիտակցության գործընթացը, մղի. նրան ընտրել վարքի հոգևոր մոդել:

Ընթերցանությունը ոչ միայն հասարակության վիճակի ցուցիչ է, այլև հասարակության վերաբերմունքն իր ապագային։

Վերջին տարիներին անհրաժեշտություն է առաջացել բարձրացնել գրադարանների դերը մատաղ սերնդի վրա կրթական ազդեցության գործում, հասկանալ ընթերցանության ազդեցությունը ցանկացած տարիքում մարդու սոցիալականացման գործընթացի վրա: Հատկապես մտահոգիչ է երիտասարդների ընթերցանությունը՝ որպես ամենադինամիկ սոցիալական խումբ և գիտելիքի կարիք ունեցող ընթերցողների ամենաակտիվ կատեգորիա: Այսպիսով, մեծանում է ժամանակակից գրադարանի դերը, որը միշտ եղել է ինչպես տեղեկատվության շտեմարան, այնպես էլ կրթության ու մշակույթի հիմք։

Ընթերցանությունն աջակցելու և զարգացնելու համար դուք պետք է.

Ավելի ակտիվորեն աջակցել նախաձեռնություններին և օգտագործել այլ գրադարանների փորձը ընթերցանության խթանման գործում, հիմնականում երեխաների և դեռահասների շրջանում.

Գործնականում ներդնել ընթերցանության որակի բարձրացմանն ուղղված գրքերի հանրահռչակման ժամանակակից ձևերն ու մեթոդները.

Ակտիվորեն տեղեկացնել երեխաների և երիտասարդների հետ աշխատող մասնագետներին հայրենական և արտասահմանյան գրականության վերջին նորությունների մասին.

Ակտիվորեն հանրահռչակել ընտանեկան ընթերցանության ավանդույթները.

Մեծ ուշադրություն դարձնել երեխաների, դեռահասների, երիտասարդների և մեծահասակների գրական ստեղծագործության զարգացմանը.

Մշակել և իրականացնել նպատակային համապարփակ ծրագրեր և նորարարական նախագծեր՝ աջակցելու ընթերցանությանը, այդ թվում՝ ժամանակակից տեխնոլոգիաների ներդրմանը և կիրառմանը.

Գրադարանի դրական պատկերացում կազմել տեղական համայնքում՝ այդ նպատակով օգտագործելով ժամանակակից PR տեխնոլոգիաները։

Ընթերցանության աջակցության ձևեր.

2. Տեղեկատվության ձևեր.նշանակալից գրական տարեթվեր, մրցանակներ գրականության բնագավառում, տարեդարձի գրքեր, տարեդարձի գրողներ, ընթերցանության միջոցառումներ, նոր գրքերի ակնարկներ, հրապարակումների թեմատիկ ժողովածուներ, գրքեր, տեսա և աուդիո զեկույցներ, հանդիպումներ գրական և հրատարակչական գործընթացի մասնակիցների հետ։ , համացանցի գրական հատվածի վերլուծություն.

3. Ինտերակտիվ ձևեր.հարցումներ, առցանց վիկտորինաներ հեղինակի (ների) աշխատանքի վերաբերյալ, գրքերի և գրողների վարկանիշներ, քվեարկություն։

Առաջադրանքներ.

Բարձրացնել տեղական համայնքի հետաքրքրությունը ազգային գրքի, ընթերցանության և գրադարանի նկատմամբ.

Վերակենդանացնել ընթերցանության հեղինակությունը;

Ներգրավել երիտասարդ սերնդին ինտերակտիվ երկխոսության մեջ, գրական տեքստեր կարդալ ինտերնետում և էլեկտրոնային լրատվամիջոցներում.

Խթանել ընթերցողների նախաձեռնությունն ու ստեղծագործական ունակությունները.

Նպաստել գրադարանի դրական իմիջի ամրապնդմանը հասարակության աչքում որպես տեղեկատվական և մշակութային կենտրոնի.

Ընտանեկան ընթերցանության ավանդույթների պահպանում.

Գրադարաններում ընթերցանության հանրահռչակման հիմնական ուղղությունները.

Դասական գրականության հանրահռչակում (ինչպես ուսումնական ծրագրի շրջանակներում, այնպես էլ դրա սահմաններից դուրս);

Ծանոթություն ժամանակակից գրականությանը;

Աջակցություն ընթերցողների գրական ստեղծագործությանը.

Պարբերականների ժամանցային ընթերցանության զարգացում;

Ընդհանրապես գրադարանում ընթերցանությամբ զբաղվելը.

3.Kapytok, A. Bibliyatechnaya ցուցահանդես - այցելուների քարտ bibliyateky // Bibliyatechny լույս. - 2011. - No 5. - էջ. 18 - 19:

4. Կարզանովա, Ա. Ցուցահանդեսային գործունեության նորարարական ձևերի զարգացում // Biblіateka prapanue. - 2012. - No 2. - էջ. 20 - 26:

5. Լոգինով, Բ. Առաջնահերթություն - համակարգչային ցանցեր [տեղեկատվական տեխնոլոգիաներ] // Գրադարան. - 2011. - No 4. - էջ. 14 - 15:

6. Գրադարանով` դեպի ապագա. Կենտրոնական մանկական գրադարանի տեղեկատվական և կրթական մուլտիմեդիա կենտրոնի փորձը. Ա.Պ. Գայդար Բորիսով // Bibliyateka prapanue. - 2011. - No 4. - էջ. 26 - 28:

7. Սմոլսկայա, Գ. Օրվա գրքերը [Ժոդինոյի կենտրոնական քաղաքային գրադարանի նախագիծը ֆոնդի բացահայտման և գրքերի խթանման համար] // Bibliyateka prapanue. - 2011. - Թիվ 6. - էջ. 28 - 30:

8. Խիլյուտիչ, I. Փոքր ձևեր՝ շոշափելի արդյունք // Bibliyateka prapanue. - 2010. - No 10. - էջ. 34 - 36:

9. Հոլոլովա, Լ. Գտիր քո գիրքը, գիտակցիր քո յուրահատկությունը: // Biblіateka prapanue. - 2012 .. - No 2 .. - էջ. 28 - 30:

10. Շչելկովա, I. Մեկ թեմա - տարբեր ցուցահանդեսներ // Գրադարան. - 2011. - Թիվ 5. - էջ 17 - 23:

11. Chernova, T. Գրադարանային տարածքի կազմակերպում // Biblіateka prapanue. - 2012. - No 1. - էջ 2 - 7:

Գեղարվեստական ​​ստեղծագործությունների էկրանավորումը՝ որպես ընթերցանության խթանման միջոց


Ժամանակակից աշխարհում մարդիկ ապրում են արագ տեմպերով, և միշտ չէ, որ ժամանակ կա կարդալու համար: Աշխարհի բոլոր երկրները բախվել են չընթերցող հասարակության խնդրին։ Մշակվել են ընթերցանության խթանման բազմաթիվ մանկավարժական, հոգեբանական, գրադարանային, մեդիա և այլ մեթոդներ:

Մեդիամեթոդներից ամենաարդյունավետը արվեստի գործերի հարմարեցումն է։

Էկրանային ադապտացիա - մեկ այլ արվեստի ստեղծագործության հիման վրա ֆիլմի բեմադրություն (առավել հաճախ՝ գրական ստեղծագործության հիման վրա): Մեկ այլ ժանրի ստեղծագործությունները նա մեկնաբանում է կինոյի լեզվով։ Գրական ստեղծագործությունները եղել են կինոյի էկրանային պատկերների հիմքը նրա գոյության առաջին իսկ օրերից, ուստի առաջին կինոադապտացիաները գեղարվեստական ​​կինեմատոգրաֆիայի հիմնադիրներ Ժորժ Մելիեսի, Վիկտորին Ժասեի, Լուի Ֆեյադեի գործերն են, ովքեր փոխանցել են Ջ. Սվիֆթը, Դ. Դեֆոն և Ի.Վ. Գյոթեն դեպի էկրան:

Կինոյի գրեթե ողջ պատմության ընթացքում և մինչ այժմ, արվեստաբանների և, մասնավորապես, կինոքննադատների շրջանում տարածված էր այն տեսակետը, որ կինոադապտացիան գրական լեզվից լեզվի մի տեսակ «թարգմանություն» է։ կինոյի։

Կինոյի պատմության հիման վրա կարելի է առանձնացնել երեք տեսակի կինոադապտացիաներ.

1. Ուղիղ կինոադապտացիա (բառացի ադապտացիա)՝ ֆիլմի ադապտացիա, որը կրկնում է գիրքը՝ հեռուստադիտողին հնարավորություն տալով ևս մեկ անգամ, միայն կինոյի ձևաչափով, շփվել սկզբնաղբյուրի հետ։ Նման ցուցադրությունների օրինակներ են Քրիս Կոլումբոսի «Հարրի Փոթեր», «Շան սիրտը» ֆիլմերը, շատ եվրոպական հեռուստասերիալներ, որոնք հիմնված են դասականների վրա (ադապտացիաներ Չարլզ Դիքենսի, Վ. Շեքսպիրի, Լ. Ն. Տոլստոյի, Ֆ.Մ. Դոստոևսկու և այլն): սերիա-սերիա գիրքը փոխանցվում է իր ողջ փառքով, երբեմն բավական բառացիորեն, բոլոր երկխոսություններին և էկրանից դուրս տեքստերին:

Այս տեսակի ֆիլմերը գրեթե միշտ ամուր ֆիլմեր են, որոնք հաճելի է դիտել: Երբեմն ուղղակի ադապտացիան ստեղծում է գլուխգործոց: Օրինակ, Լեոնիդ Բոնդարչուկի «Պատերազմ և խաղաղություն» ֆիլմը դարձել է ավելին, քան էկրանին հայտնի տեքստի կոկիկ, հարմարավետ և աննկարագրելի փոխադրումը:

2. Էկրանի ադապտացիա՝ հիմնված. Նրա նպատակն է ցույց տալ ծանոթ կտոր նոր տեսանկյունից: Հաճախ այս ձևն օգտագործվում է, երբ գիրքը ֆիզիկապես չի կարող տեղափոխվել կինոէկրան՝ բառացիորեն ծավալների անհամապատասխանության, քաղաքական մեկնաբանության պատճառով, կամ երբ գրքում գործողությունները փակվում են հերոսի ներքին փորձառությունների վրա, որոնք դժվար է ցուցադրել առանց վերափոխման։ երկխոսություններ և իրադարձություններ: Այս տեսակի ադապտացիան խստորեն չի համապատասխանում սկզբնաղբյուրին, այլ փոխանցում է գլխավորը՝ ավելացնելով նոր բան։ Կինոյի պատմության մեջ կա նման ադապտացիաների ճնշող մեծամասնություն: Որպես օրինակ կարող ենք բերել Պ. Ջեյ Հոգանի Փիթեր Պենին (որում Ջ. Բարրիի հեքիաթը արդիականացել և նոր համատեքստ է ձեռք բերել՝ հետաքրքիր դառնալով այսօրվա երեխաների և դեռահասների համար. ) և մանկական գրքերի խորհրդային ֆիլմերի մեծ մասը. Մերի Փոփինսից, ցտեսություն»: «Կարմիր գլխարկին», որոնք հաճախ գրքի արժանի թարգմանությունն էին կինոլեզու։

3. Ընդհանուր կինոադապտացիան նպատակ ունի գրքի նյութի հիման վրա ստեղծել նոր, օրիգինալ կինոաշխատանք, որը փոխկապակցված է սկզբնաղբյուրի հետ և լրացնում է այն։ Հաջող օրինակներ են Տարկովսկու ֆիլմերը (Solaris and Stalker), Սթենլի Կուբրիկի «Տիեզերական ոդիսական» 2001 թ. Սա ֆիլմ է, որը մի քայլ առաջ է գնում, քան սովորական կինոադապտացիաները: Այն ոչ միայն էկրան է փոխանցում սկզբնաղբյուրը, այլև բացահայտումներ է անում կինոմշակույթի և կինոլեզվի ասպարեզում։

Ցանկացած կինոադապտացիա, նույնիսկ սկզբնաղբյուրից ամենահեռու, օգտագործում է ստեղծագործության գաղափարները, նյութը, սյուժեները, պատկերները, մթնոլորտը: Այսինքն՝ վերցնում է ելակետային կոդի ռեսուրսները և տնօրինում դրանք։ Եվ, հետևաբար, արդար է, որ հենց այդ ռեսուրսների ներդրման աստիճանով մենք գնահատենք արդյունքը։ Ա.Սենտ-Էքզյուպերիին վերափոխելով՝ կարող ենք փաստել. «... ֆիլմարտադրողը պատասխանատու է իր նկարահանածի համար»։

«Ընթերցանության ճգնաժամի» ֆոնին ֆիլմերի ադապտացիան դառնում է ընթերցանությունն աջակցելու և խթանելու արդյունավետ միջոց։ Ստրուգացկի եղբայրների համանուն վեպի հիման վրա նկարահանված «Բնակեցված կղզի» ֆիլմի պրեմիերան գրքի նկատմամբ պահանջարկի նկատելի աճ է առաջացրել։

Ոչ բոլոր երիտասարդներն են սիրում կարդալ. մեր օրերում բավական է գործունեության լայն բազմազանությունը, հոբբիները՝ ինտերնետը, համակարգչային խաղերը, սպորտը, սակայն իսկապես կարևոր և ուսանելի գրական ստեղծագործության կինոդիտումը նշանակում է փոխանցել հեղինակի միտքը։ ոչ թե տեքստով, այլ տեսողական տեսքով: Ի վերջո, բոլորը սիրում են ֆիլմեր դիտել, այսպես թե այնպես:

Այսպիսով, գրականությունն ու կինոն արվեստի տարբեր տեսակներ են, որոնցից յուրաքանչյուրն ունի զգացմունքներ ու հույզեր փոխանցելու իր միջոցները։ Բայց երբ ճիշտ համադրվում ենք, մենք հիանալի կինոադապտացիաներ ենք ունենում: Այս դեպքում գիրքն ու ֆիլմը լրացնում են միմյանց, ներկայացնում են մեկ ամբողջություն։

Կինոադապտացիայի մեջ օգտագործվում են փոխանցման հատուկ միջոցներ, և շատ հաճախ ֆիլմը ներկայացնում է ծանոթ ստեղծագործություն այլ տեսանկյունից՝ պատճառ դառնալով այն վերընթերցվելու։

Գրքի ցուցադրությունը՝ որպես ընթերցողին տանող ճանապարհ գրադարանի տեղեկատվական տարածքում


«Գրքի ցուցահանդես» տերմինի մի քանի սահմանումներ կան. Դրանք տպագրված են գրադարանավարի ձեռնարկում, գրադարանավարության և դաշնակից մասնագիտությունների տերմինաբանական բառարանում և գրադարանավարի արագ հղումների ուղեցույցում: Բոլոր տարբերակները տրված են Ն.Վ. Զբորովսկայայի «Հանրային գրադարանների ցուցահանդեսային գործունեությունը» ձեռնարկում, բայց դրանց էությունը մեկ բանում է. գրքի ցուցահանդեսը զանգվածային գրադարանային աշխատանքի ավանդական ձև է, ամենահայտնի և տեղին, որը կենտրոնացած է նվազագույն ժամանակի ծախսերով: օգտատերերին գրադարանային հավաքածուների բովանդակության մասին տեղեկացնելը, նոր ձեռքբերումների մասին, ինչպես նաև լավագույն փաստաթղթերի առաջմղմանն ու գովազդին, դրանց բովանդակության բացահայտմանը: Առաջադրանքներ - ընթերցանության խթանում, անհրաժեշտ տեղեկատվության որոնման հեշտացում, որոշակի խնդրի, այս կամ այն ​​փաստաթղթի վրա ուշադրություն հրավիրելը: Ցուցահանդեսներով կարելի է դատել գրադարանի գործունեության ոճի մասին՝ ստեղծագործական, թե ձևական, ընթերցողի նկատմամբ վերաբերմունքի մասին։

Ձեր ուշադրությանն եմ ներկայացնում հետաքրքիր, իմ կարծիքով, ցուցահանդեսներ, որոնք կարող են օգտագործվել աշխատանքում

Գրադարանի ցուցահանդես-այցեքարտ

«Կեչու այբուբեն» մեկ գրքի ցուցահանդես (թիվ 1 քաղաքային գրադարան)


Ցուցահանդես-տեղադրում «Գրքի տերևների անկում» (քաղաքային գրադարան թիվ 1)

Ցուցահանդես-մոնտաժ «Գրական տուն» (արվեստի սրահ)


Ցուցահանդես-ճանաչում «Ճանապարհների և ժամանակների խաչմերուկում» (քաղաքային գրադարան №7)




Ցուցահանդես-վերնիսաժ «Մայրը ամենամաքուր սիրո աստվածություն է» (քաղաքային մասնագիտացված թիվ 5 գրադարան)

Ցուցահանդես «Հավերժության ճանապարհն ընկած է դեպի հերոսություն» (քաղաքային գրադարան թիվ 1)

Ցուցահանդես «Staronki minulag rodnaga krai» (գրադարանի մանկական բաժին)





Ցուցահանդես «In the Arena Bibliothek» (գրադարանի մանկական բաժին)





Ցուցահանդես-գովազդ «Կենդանիների մասին երեխաների համար» (օտարալեզու գրականության սրահ)





Ցուցահանդես-շքերթ «Դու հաղթանակ ես. Դուք վերևում բառերը «(քաղաքային գրադարան №2)

Ցուցահանդես - հիշեցում «Չկա խիղճ առանց հիշողության» (կենտրոնական գրադարան)

Ցուցահանդես - ինստալացիա «Առաջնային պոետներ ... Պատերազմը հանգավորեց ձեր կյանքը ...» (կենտրոնական գրադարան)




Ցուցահանդես-տեղադրում «Եվ երգն էլ կռվեց» (բաժանորդագրություն կենտրոնական գրադարանի)

Ցուցահանդես-պանորամա «Պատերազմների սուրբ էջերը» (քաղաքային գրադարան թիվ 1)







Ցուցահանդես-պանորամա «Պատերազմի պահերի գրքային հիշողության մեջ» (քաղաքային գրադարան թիվ 1)


Գրքի ցուցահանդես «31 գիրք կարդալու համար մինչև 31-ը» (բաժանորդագրություն կենտրոնական գրադարանին)



Գրադարանային բլոգները գրադարանային նորությունները խթանելու, գրքերի և ընթերցանության խթանման փորձի փոխանակման, գալիք իրադարձությունների մասին տեղեկացնելու, գրադարանային ֆոնդում նոր հավելումների մասին, նոր լսարան ներգրավելու գործիք են:

Գրադարանները ձևավորում և ընդլայնում են օգտատերերի և ամբողջ տեղի բնակչության տեղեկատվական մշակույթը՝ նրանց սովորեցնելով համակարգչային գրագիտություն գրադարանային ռեսուրսներում և ինտերնետում աշխատելու հիմունքները: Բազմաթիվ գրադարաններում ստեղծվում են տեղեկատվական մշակույթի ծառայություններ, հասանելի են համակարգչային անվճար դասընթացներ բնակչության տարբեր շերտերի համար, որտեղ դասավանդվում են համակարգչային և տեղեկատվական գրագիտության հիմունքները: Այս դասընթացները մեծ տարածում են գտնում հատկապես տարեցների շրջանում:

Եվ, իհարկե, չպետք է մոռանալ կորպորատիվ ինքնության մասին, որը ներառում է լոգոյի, բլանկների, այցեքարտերի, հրավերների, վկայագրերի, պատվոգրերի մշակում ընթերցողներին պարգևատրելու համար։ Գրաֆիկական տարրերի հավաքածուն, որը գրադարաններն օգտագործում են բլանկերների, պատվերների, գովազդային նյութերի, հրատարակչական ապրանքների վրա, թույլ է տալիս ստեղծել գրադարանի գործունեության ամբողջական պատկերացում, որպեսզի այն հիշվի և ճանաչվի որպես լավ և լավ ընկեր:

Մշակութային և ժամանցի ծրագրեր- «Կիրակի գրադարանում», «Գրադարանային գիշեր», «Գրադարանի երկարացում»:

Գրական ուղեղային օղակներ- «Սիրելի գրքերի շրջանակում», «Մեր մանկության գրողները».

Գրքի խթանման և ընթերցանության բարդ ձևեր- «Ընթերցողի հաճույքի օր», «Օր գրողի հետ», «Գրական գուրմանի օր», «Ոչ ձանձրալի դասականներ», «Ընթերցողի օր»։

Կլոր սեղան- բարդ ձև, որը հարստացել է նոր բովանդակությամբ. «Երիտասարդությունը և գիրքը. կա՞ն շփման կետեր», «Կարդալ, թե չկարդալ. փոխզիջման որոնման մեջ»:

Վերջին տարիներին հայտնի ձևեր են դարձել երիտասարդական փողոցային ֆլեշմոբներ«Սիրելի գիրք», «Ընթերցանության րոպե», «Ինչպե՞ս հասնել գրադարան», «Բացեք գիրքը»։ Նման գործողությունների առավելությունը զանգվածային բնավորությունն է, արագությունն ու գեղեցկությունը։

Գրքի և ընթերցանության խթանում տրանսպորտի և հանգստի վայրերում- «Գրական ամառանոց այգում», «Ընթերցանության բուլվար», «Գրքերի պուրակ», «Կարդաց-բակ», գրական ընթերցումներ «Քայլերի վրա», «Ամառային ընթերցասրահ բաց երկնքի տակ», «Գրքով նստարանին». », «Գրիր ճանապարհին», «Կարդում ենք առանց կանգ առնելու», «Ընթերցանության երթուղի», «Գրական ավտոբուս» և այլն:

Ամառային ընթերցանության ծրագրեր- «Արձակուրդներ առանց գրքի - ամառ առանց արևի».

Ընտանեկան ընթերցանության ավանդույթների վերակենդանացմանն ուղղված գործողություններԵս եմ: ֆոնդային«Կարդալ որպես նվեր մայրիկին», «Կարդում ենք օրորոցից», «Առաջին գրքերը մեր երեխայի համար» (ծննդատներում բոլոր նորածինները ստանում են գրադարանի քարտ, իսկ ծնողներին տրվում են գրականության հավաքածուներ, բուկլետներ, հուշագրեր և ցուցակներ); մրցույթ«Հայրիկ, մայրիկ, գիրք, ես. միասին՝ գրքի ընտանիք»; մտորումների մեկ ժամ ծնողների համար«Ի՞նչ են կարդում մեր երեխաները»; ծնողական ժամ«Ընտանիքում խաղաղություն կլինի, քանի որ գիրքը երջանիկ է». ընտանեկան տոն«Վերցրու գիրքը ընտանիքիդ հետ»; ընտանեկան ընթերցանության շրջանակ«Կարդացեք»; երեկոյան հանդիպում գրքի հետ«Ինչ են կարդում իմ ծնողները»; վիկտորինան«Ընտանիքի թեման արվեստի գործերում»; բարդ ձևեր«Ընտանեկան նպաստ», «Ընտանեկան ընթերցանության օր».

Գրքի գովազդի վառ և նորարարական ձևերը գրավում են երիտասարդներին։ Ուստի գրադարանի մասնագետներն իրենց աշխատանքում փնտրում են նոր ձևեր՝ ստեղծագործորեն մոտենալով մատաղ սերնդի իրադարձություններին։ Երիտասարդների համար նախատեսված բոլոր գրադարաններում պահվում են պոեզիայի մատանիներ, գրական բեմադրիչներ, դոսյեներ, գրքի նոր օրեր, գրական խաղերի օրեր, ծննդյան գրքի օրեր, գրքի դեֆիլե, գրական սրահներ, պոեզիայի ճոճանակներ։և այլն: Bookcrossing-ը զարգանում է:

Գրքի և ընթերցանության քարոզչության ընթացքում գրադարանավարները մշտապես ուսումնասիրում են գրականության վերաբերյալ ընթերցողների կարծիքը, բացահայտում նրանց նախասիրություններն ու գնահատականները և անցկացնում հարցումներ: Օրինակ, բլից հարցումներ«Տասը գիրք, որոնք ցնցել են քեզ», «Ի՞նչ դեր է խաղում ընթերցանությունը քո կյանքում», «Իմ ընտանիքում են կարդում»; հեռախոսային հարցումներ ընթերցանության սովորությունների վերաբերյալ, բլից հարցումներ տեսախցիկով«Սիրու՞մ ես գրքեր կարդալ»; հարցաթերթիկներ«Մշակույթը, ընթերցանությունը, գրադարանը երիտասարդության աչքերով», «Իմ երազանքների գրադարանը», «Դու և քո գրադարանը», «Գիրքը, ընթերցանությունը, գրադարանը քո կյանքում»; մոնիտորինգ«Ո՞վ ես դու, մեր ընթերցող»։

Կազմեց՝
Յակովլևա Ելենա Վիտալիևնա,
մեթոդական բաժնի վարիչ
AODB անունով Ա.Պ. Գայդար

Երեխաներին և դեռահասներին ընթերցանությանը ծանոթացնելը, ընթերցանության և գրքի արժեքը խթանելը, համաշխարհային և ռուսական գրական ժառանգության նկատմամբ նրանց հետաքրքրությունը խթանելը մանկական գրադարանների հիմնական խնդիրն է: Հենց դրա իրականացմանն են ուղղվում գրադարանավարների ջանքերը բոլոր տեսակի տեղեկատվության հասանելիության ապահովման, կրթական զանգվածային միջոցառումների և ակցիաների կազմակերպման, ստեղծագործական մրցույթների անցկացման, գրքի հետաքրքիր ցուցահանդեսների ստեղծման ուղղությամբ։

Արխանգելսկի շրջանի ավելի ու ավելի շատ մանկական գրադարաններ միանում են Համառուսաստանյան գրադարանային գիշեր ակցիային: 2013-ին Կորյաժեմսկայա CDB-ի CDB-ն ակցիան անցկացրեց երկրորդ անգամ: Այն նվիրված էր Ռ.Լ. Սթիվենսոնի «Գանձերի կղզին» և կոչվում էր «Բորտինգ»: Գրադարանավարները, ծպտված ծովահենների կերպարանքով, երեխաներին հրավիրեցին գրադարանային քվեստի՝ Hispaniola շունով: Ճայթրուկով ողջույնն ազդարարեց դրա սկիզբը: Մասնակիցները, բաժանված չորս թիմերի, իրենց երթուղու թերթիկների համաձայն, ուսումնական և վտանգավոր ճամփորդության մեկնեցին գրադարանով: Գանձ որոնող քարտեզը պատրաստվել է հատուկ հնեցված թղթից։ Դրանից հետո երիտասարդ ծովահենները կարողացել են թարմանալ Flint's պանդոկում և լուսանկարվել որպես հուշանվեր։ «Ծովահեններն իրական և հորինված են» ցուցահանդեսի ակնարկից տղաները շատ զարմանալի մանրամասներ իմացան ծովահենների կյանքի մասին: Երեկոյի գագաթնակետը գրադարանի վիճակահանությունն էր։ Գրադարանի մրցույթներին ու վիկտորինաներին մասնակցելու, ինչպես նաև կարդացած գրքերի ու ամսագրերի համար ամենաշատ «ընթերցողներ» ստացած աղջիկներն ու տղաները նվեր ստացան գրքեր։ Երջանիկները կարողացան շահել վկայականներ՝ ներկայացման համար Կոտլասի դրամատիկական թատրոն մեկնելու համար։ Տոնական ծրագրի ավարտին ցանկացողները կարող էին դիտել մուլտֆիլմ կամ մասնակցել «Ծովայինի բնակիչները» վարպետության դասին։ Միջոցառումն ավարտվեց «Վերջինը թողեց ծովահեն շունը» սուպերմրցանակի խաղարկությունը։

Առաջին անգամ Գրադարանային գիշերը տեղի ունեցավ Վինոգրադովսկայա, Կարպոգորսկայա, Նյանդոմսկայա և Մեզեն մանկական գրադարաններում։ Այդ երեկո Վինոգրադովսկայա ԴԲ «Սարսափների դպրոցի» դասերին ներկա էին 130 երեխաներ և դեռահասներ։ Առաջին դասը «Չար ոգիների շաբաթն է»: Տղաները կարողացան հաղթահարել մումիայի և կախարդի կախարդական խոչընդոտներն ու խորամանկ հնարքները։ Սարսափագիտության դասը տեղի ունեցավ վրանում, որտեղ լապտերների լույսի ներքո նրանք կարդացին Էդուարդ Ուսպենսկու սարսափ պատմությունները և կազմեցին իրենց սարսափ ֆիլմերը։ Փաստաթղթային դասին սարսափ դիմակներ են նկարվել։ Անմաքուր դաս՝ «Վախկոտ խաչբառի» լուծում. Ընդմիջումների ժամանակ մենք «կռվում էինք» Կախարդի հետ և դիտում մուլտֆիլմեր։ Ցանկացողները կարող էին հանգստանալ խաղասենյակում՝ սեղանի խաղերի համար: Եվ միևնույն ժամանակ նայեք «At Yagusi» բուֆետին և փորձեք «կախարդական խմիչքներ»: Ամեն ինչ ավարտվեց կոստյումների գնդակով` չար ոգիների դիսկոտեկով: Մրցանակներ են շնորհվել լավագույն զգեստների և դիսկոտեկի գործունեության համար։

Karpogorskaya DB-ում Աստվածաշնչի գիշերվա մասնակիցները կարող էին ստուգել իրենց գիտելիքները «Մայրիկ, հայրիկ, ես գրական ընտանիք եմ» և «Գուշակիր հեքիաթը» խաղերում կամ պատասխանելով Fairy Tale ABC վիկտորինայի ցուցահանդեսի հարցերին: Բոլոր ներկաները պատրաստակամորեն մասնակցեցին շահումով շահող վիճակախաղին։

Նյանդոմսկայա ԴԲ-ի աշխատակիցներն իրենց ընթերցողների համար պատրաստել էին Գրադարանային գիշերվա մեծ ծրագիր՝ կողմնորոշիչ որոնում «Գրադարանային լաբիրինթոսներում», քաղցր վիկտորինան «Զարմանալի հարց», ցուցահանդես-գրախոսություն «Գիրք բարձի տակ», «Ուզու՞մ ես սովորել» ստեղծագործական սեմինար, «Չիտալոնոկ» ֆոտոսեսիա, «Multkaleidoscope» տեսասրահ։ Ինչպես նշում են Նյանդոմայի մեր գործընկերները, նման ակցիային մասնակցելու առաջին փորձը բավականին հաջող էր։ Միջոցառումը գրավեց մեծ թվով այցելուներ, բազմաթիվ երեխաներ եկան իրենց ծնողների հետ։ Գրադարանավարների առաջարկած բոլոր միջոցառումները պահանջված էին ակցիայի մասնակիցների կողմից։ Երեխաներին հատկապես դուր եկավ «Գրադարանային լաբիրինթոսներում» կողմնորոշման որոնումը։ Դրա նպատակն է ընթերցողներին ծանոթացնել գրադարանի կառուցվածքային բաժիններին, դրանց գործառույթներին և համապատասխան գրականությանը: 2-3 հոգուց բաղկացած թիմերի մասնակիցները ճամփորդության գնացին գրադարանով։ Գրադարանի տարածքը բավականաչափ ընդարձակ է, գտնվում է երկու հարկերում. բացի այդ, նույն շենքում է գտնվում կենտրոնական գրադարանը, որի սենյակները նույնպես օգտագործվել են խաղի մեջ։ Այսպիսով, տղաների համար հետազոտական ​​ուղին երկար էր։ Յուրաքանչյուր կետում մասնակիցները պետք է որոշեին դահլիճի նպատակը, կատարեին թեմատիկ առաջադրանք (օրինակ, տեղական պատմության բաժնում անհրաժեշտ էր գտնել մեր քաղաքը Արխանգելսկի շրջանի քարտեզի վրա և պատմության գրքում. քաղաքի «Նյանդոմա» բառի իմաստը գտնելու համար); այնուհետև ստացեք ավարտի նշան երթուղու թերթիկում: Բոլոր մասնակիցները անխոհեմաբար կատարում էին առաջադրանքները. նրանց հատկապես ուրախացրել է գրադարանի ցանկացած տարածք ազատ մուտք գործելու հնարավորությունը։ Ձեռագործ և աշխատասեր տղաները ուրախ էին ուլունքներ պատրաստել ստեղծագործական արհեստանոցում: Քանի որ կատարման համար նախատեսված մոդելները վերցվեցին փոքր և կատարման մեջ ոչ բարդ, բոլորը գլուխ հանեցին առաջադրանքից և տուն տարան պատրաստի արհեստները: Հատկանշական փաստ. տեսասենյակը, որտեղ ցուցադրվում էին մուլտֆիլմեր ամբողջ նախատեսված ժամանակի ընթացքում, գործնականում դատարկ էր. ըստ երևույթին, տղաները գրադարանում ավելի հետաքրքիր զբաղմունք էին գտել: «Գրադարանային մթնշաղի» ավարտը նախատեսված էր ժամը 20.00-ին, սակայն այցելուներն այնքան էին հետաքրքրված տարբեր միջոցառումներով, որ ստիպված էին փակումը հետաձգել 21.00-ին։

Mezenskaya DB-ն նաև իր ընթերցողներին՝ Librarynight ակցիայի մասնակիցներին, առաջարկեց քվեստ: 30 երեխաներ վտանգավոր արկածախնդրության են մեկնում գրադարանի գրապահոցում կորած, մոռացված գանձը փնտրելու։ Շատ հին վաճառական տունը, որտեղ գտնվում է գրադարանը, ստեղծել է խորհրդավոր մթնոլորտ։ Գրադարանը խորհրդավոր մթնշաղի ամրոց էր հիշեցնում։ Առանց լապտերների, հայելու, և որ ամենակարեւորն է՝ առանց նրանց իմացության, ընթերցողները չէին կարողանա հաղթահարել առաջադրանքները։ Գանձերի, ծովահենների, ուրվականների մասին գրքերը ցույց տվեցին ճանապարհը և օգնեցին գտնել քարտեզի մնացորդները: Ոչ մի տեղից եկող ուրվականները փորձում էին շեղել և վախեցնել խաղացողներին, իսկ հետո ակնարկով գիրք նետեցին՝ դրանով իսկ ցույց տալով ճիշտ ուղին։ Եվ հիմա քարտեզի բեկորները հավաքված են, ճանապարհը որոշված ​​է, բայց գանձատուփը հուսալիորեն հսկվում է սև սենյակում գիշերային Հոբիթի վարպետի կողմից, և նրա հետ նաև սև կատուն: Եվ նախքան կրծքավանդակը ձեռք բերելը, դուք պետք է գուշակեք հանելուկը և խմեք կախարդական ըմպելիք: Մթություն, աստիճաններ, ծանր սնդուկ, գանձեր... Կորած գանձերը, պարզվեց, ռետրո իրեր էին, որոնք ժամանակին շատ տարածված էին: Տեսախցիկներ, պտտվող սեղան, ռադիո, գրամեքենա, վերևի պրոյեկտոր, վինտաժային զգեստներ, ուլունքներ, կոշիկներ, բրոշներ, ձայնագրությունների մի փունջ և շատ ավելին: Հետաքրքրասեր որոնողները կարողացան սուզվել այն ժամանակաշրջանի մեջ, երբ այս ամենը անփոխարինելի իրեր էին յուրաքանչյուր ընտանիքում: Գրադարանավարները չէին սպասում, որ ռետրո իրերը երեխաների մոտ հույզերի նման փոթորիկ կառաջացնեն։ Տղաները հետաքրքրությամբ նայեցին նրանց, փորձեցին, հիշողության համար նկարվեցին։ Ամենակարևորը Treasure Island ֆիլմի ռետրո դիտումն էր: Ինչպես նշում են Mezen գրադարանավարներն իրենց զեկույցում. «Ընդհանուր առմամբ, միջոցառումը գայթակղիչ ստացվեց՝ տանելով ձեզ դեպի արկածային և ֆանտաստիկ գրքերի հուզիչ աշխարհ: Մեր ճամփորդությունը կարողացավ լուսաբանել գրադարանի ամենաառեղծվածային անկյունները, գրավել և հետաքրքրել ընթերցողներին գրքի տարածությամբ։ Այս միջոցառման ընթացքում մեզ հաջողվեց անդրադառնալ տեղի պատմությանը, քանի որ պատմեցինք վաճառականի տան պատմությունը, որտեղ այժմ գտնվում է գրադարանը»:

Պրիմորսկի մանկական գրադարանը և Յարենսկի գրադարանի մանկական բաժինը Կենտրոնական գրադարանների հետ համատեղ կազմակերպել էին Գրադարանային գիշերը:

Primorskaya DB-ն երեխաներին և մեծահասակներին հրավիրել է այցելել «Չընթերցված գրքերի երկիր» և «Իգրոգրադ» այս անսովոր գիշերը: Ընթերցասրահի ու բաժանորդագրության յուրաքանչյուր անկյունում փոքրիկներին սպասվում էին հաճելի անակնկալներ ու անակնկալներ։ Բաժանորդագրության վերաբերյալ գրքի ցուցահանդեսը ներկայացրել է մանկության ամենասիրված գրքերը։ Կազմակերպվել են էջանիշների պատրաստման և ոչ ավանդական նկարչության սեմինարներ։ Շատ էին նրանք, ովքեր ցանկանում էին մասնակցել Ույեմսկի վարպետների վարպետության դասերին։ Ներկաները պարապեցին փայտի վրա նկարելով, պատրաստեցին տիկնիկ-ամուլետ «Զանգ»: Երեխաները պատրաստեցին իրենց տիկնիկները և լսեցին պատմություն ավանդական ժողովրդական տիկնիկի մասին, այն մասին, թե ինչպիսի տիկնիկներ ենք օգտագործել հյուսիսում, դրանց հետ կապված ծեսերի և սովորույթների մասին: «Եկեք խաղանք»! - Շաշկի, շախմատի, նարդու և սեղանի այլ խաղերի սիրահարների ցուցահանդեսը հրավիրված էր, և ինտելեկտուալ խաղերի գիտակները հաղթանակի հասան խաղասեղանների մոտ։

Յարենսկի գրադարանի երեխաների համար նախատեսված ծրագիրը կոչվում էր «Գրքի շրջանցումով, կամ» Bibliosilight-ը «խռովում է մանկական գրադարանում Աստրիդ Լինդգրենի կերպարների հետ: Ամենափոքրերին տրվել է մեծ ընթերցասրահ, որտեղ նրանց հրապուրել են Կարլսոնը և Պիպի Երկարագուլպաները: Ամենաանհանգիստ այցելուներին ուղարկեցին մռայլ Սարդի քարանձավ, որտեղ նրանց բազմաթիվ առեղծվածներ էին սպասում։ Ամենահանգիստները վարպետության դասին ոգեւորությամբ աշխատեցին «Աստծո աչք» ամուլետի պատրաստման վրա։ Ամենաշատ խաղամոլները գնում էին գրքերի դարակներ՝ քվեստ խաղի համար, որտեղ ամենևին էլ չար Բաբա Յագան ցույց տվեց, որ գրքերի դարակները կարող են դառնալ խաղի առարկա: Այդ երեկո գրադարանում հնարավոր եղավ դառնալ նկարչուհու «համահեղինակը»՝ նրա տրամադրության տակ դնելով ... քո դեմքը։ Նման համատեղ աշխատանքի՝ aquogrim-ի պտուղն էին գրադարանի բոլոր տարածքներով շրջող «շները», «կատուները», «պիրատները», «թիթեռները», «հրեշները», «կոշչեյը»: Կարելի է հետ ճանապարհորդել՝ այցելելու լուսանկարչական ստուդիա և լուսանկարվելու ռետրո ոճով, թեյ խմել հարմարավետ «Թեյասենյակում», վայելել բուրավետ բուսական թեյ: Երեխաների համար նախատեսված «Գրադարանային մթնշաղն» ավարտվեց «Peppy Long stocking» մուլտֆիլմի դիտմամբ և փողոցում բենգալյան մոմերից հրավառությամբ: Երեկոյան երկինք բաց թողնվեց մեր փոքրիկ հավատարիմ ընկերների նախատեսած ցանկություններով վառ օդապարիկը։ «Բնօրինակ! Տպավորիչ! Հետաքրքիր է! Մեծ հաճույքով և ուրախությամբ մասնակցեցինք Գրադարանային երեկոյին: «Շատ շնորհակալ եմ երեխաների հետ Գրադարանի գիշերում անցկացրած հիանալի երեկոյի համար»,... Շատ զվարճալի և ուսանելի էր: գրված է Գուսկովների, Գոբանովների, Գրեբնևների և շատ ու շատ այլ մասնակիցների կողմից Յարենսկի գրադարանում գտնվող Bibliotech-ում:

Արխանգելսկի շրջանի մանկական գրադարանների՝ Bibliotech-ի անցկացման փորձը ցույց է տվել, որ ակցիան օգնում է ներգրավել նոր ընթերցողներ և կարծիք կազմել մանկական գրադարանի մասին՝ որպես համընդհանուր ընտանեկան մշակութային կենտրոն։ Գրադարանավարներին հաջողվում է ստեղծել աշխատանքի այնպիսի ձևեր, որոնք կոտրում են գրադարանը որպես ձանձրալի հաստատության գաղափարը:

Եթե ​​«Գրադարանային գիշեր» համառուսաստանյան ակցիան նոր է արմատավորվում տարածաշրջանի մանկական գրադարաններում, ապա Մանկապատանեկան գրքի շաբաթը դարձել է բարի ավանդույթ և գարնանային անբաժան իրադարձություն բոլոր «գրատներում»: Օնեգա ԴԲ-ում այս օրերին երեխաների համար կազմակերպվեց և անցկացվեց «Ո՞վ է հորինել Քեռի Ստեպային» տոնական գրական-թատերական ներկայացումը։ Երեխաները ծանոթացան Միխալկովի կենսագրությանը, լսեցին նրա հայտնի և քիչ հայտնի բանաստեղծություններն ու առակները, դիտեցին մուլտֆիլմեր՝ հիմնված բանաստեղծի և դրամատուրգի ստեղծագործությունների վրա, երգեցին երգեր և բեմադրեցին «Բանջարեղեն» բանաստեղծությունը։ Նախադպրոցականների և կրտսեր դպրոցականների սպասարկման բաժնում կազմակերպվել են ցուցահանդեսներ՝ «Սերգեյ Միխալկովի սիրելի էջերը», «Եվ մենք լի ենք հրաշքներով»։ Մանկական գրքի շաբաթվա ընթացքում Օնեգայի գրադարանավարներն ամփոփեցին Միխալկովի «Ես վերցրեցի թուղթ ու մատիտ» ստեղծագործությունների և «Անհետացող գեղեցկուհի» էկոլոգիական մրցույթի արդյունքները։ Onega DB-ում միջնակարգ դպրոցականների համար պատրաստվել է «Մի հրաշք կյանքի համար» գրական ժամ՝ երեխաներին ծանոթացնելով գրող Եկատերինա Մուրաշովայի ստեղծագործությանը:

Ընթերցանության տասնամյակը համընկավ Կոնոշա շրջանի գրադարաններում Մանկական գրքի շաբաթվա հետ: Կոնոշսկայա ԴԲ-ն օրերս ամփոփեց ասմունքողների «Մանկության երկրի պոետ» ասմունքողների տարածաշրջանային ընտանեկան մրցույթի արդյունքները՝ նվիրված Ս.Վ. Միխալկով. Մրցույթին ներկայացվել է 30 հարց։ Պոեզիայի ընթերցմանը մասնակցում էին ոչ միայն երեխաներ, այլեւ մայրեր, պապիկներ, տատիկներ։ Բոլոր մասնակիցների կատարումները հիացրել են ժյուրիին և հանդիսատեսին ժեստերի և շարժումների արտահայտչականությամբ, հուզականությամբ, կատարման ինքնատիպությամբ և ռեինկարնացիայի արվեստով։ Konosha DB-ում ընթերցանության տասնամյակը շարունակվեց ժամանակակից մանկագիրների գրքերի շնորհանդեսով: Գրադարանավարները 3-5-րդ դասարանների աշակերտներին ծանոթացրել են Անդրեյ Ուսաչովի, Սերգեյ Մախոտինի, Արթուր Գիվարգիզովի, Սվեն Նուրդքվիստի, Դմիտրի Եմեցի, Ելենա Գաբովայի և այլոց ստեղծագործություններին։

2013 թվականը երիտասարդ ընթերցողների համար հարուստ տարի էր գրողների հետ հանդիպելու համար: Միռնիի մանկական գրադարանի հյուրերն էին Անդրեյ Ուսաչովը և Ստանիսլավ Վոստոկովը։ Պրիմորսկի և Նովոդվինսկի մանկական գրադարանների ընթերցողները կարողացան զրուցել գրողներ Անաստասիա Օրլովայի (Յարոսլավլ) և Այա էն (Մոսկվա), ինչպես նաև գրականագետ, «Կնիգուրու» մրցույթի կազմակերպիչ Քսենյա Մոլդավսկայայի հետ: Նաև Պրիմորսկայա ԴԲ-ում հանդիպումներ են եղել մանկագիր Իրինա Վլադիմիրովնա Ռեպյևայի հետ։ Իրինա Վլադիմիրովնան պատմել է իր մասին, իր հայրենի Տորժոկ քաղաքի մասին, որտեղ ծնվել և մեծացել է։ Նա իր սիրելի քաղաքը տեղափոխեց հեքիաթներ «Ժար-Պտիցինո» քաղաքի անունով։ Նրա մեջ է, որ տեղի են ունենում նրա հերոսների անհավանական կերպարանափոխությունները։ Գրողը երեխաներին պատմել է իր նոր՝ «Փոստային նավը» գրքի մասին։ Իրինա Վլադիմիրովնան իր հեքիաթային հերոսների փորձառությունների ու արկածների միջոցով փորձում է բարդ ճշմարտություններ փոխանցել ժամանակակից աշխարհի խնդիրների մասին։ Նա տղաների հետ խոսեց, թե ինչպես կարելի է բառերով բարիք անել և չարին հաղթահարել: Գրողին գոհացրել է «Եվ կենդանանում են գրքի հերոսները» գծանկարների ցուցահանդեսը։

Արխանգելսկի CLS-ի գրադարանավարները 2013 թվականի կարևոր և ուշագրավ իրադարձություններ են անվանել երիտասարդ ընթերցողների հանդիպումները գրողների հետ։ Պյոտր Սինյավսկին, Սերգեյ Գեորգիևը, Իրինա Ռեպյևան, Օլեգ Տրուշինը, Ստանիսլավ Վոստոկովն այցելել են Արխանգելսկի բնակիչներին։ Առցանց ռեժիմում Արխանգելսկի երիտասարդ բնակիչները կարողացել են հարցեր ուղղել Սանկտ Պետերբուրգի հրաշալի բանաստեղծուհի և գրող Աննա Իգնատովային։ Աննա Սերգեևնան կարդաց իր բանաստեղծությունները, խոսեց նոր «Թագավորություն Ա» գրքի մասին, կիսվեց ընթերցանության դերի մասին իր մտքերով։ Իսկ հետո նա պատասխանեց հարցերին. Աննա Սերգեևնան մանկագիր լինելու իր առաքելության մասին ասել է. «Լինել մանկագիր նշանակում է գրել այնպիսի գրքեր, որոնք երեխաները կարդան: Իրենք. Շատ լավ մանկագիր է գրում երեխաների համար գրքեր, որոնք երեխան դնում է բարձի տակ։ Որովհետև ուշ է կարդում»։ Արխանգելսկի քաղաքային գրադարաններում ավանդական են դարձել ընթերցողների հանդիպումները հյուսիսային գրողներ Ալեքսանդր Իպատովի, Ելենա Անտրոպովայի, Քսենիա Գորյաևայի հետ։

Արխանգելսկի բանաստեղծուհի Գալինա Սիչեւան դարձել է Velskaya DB-ի հյուրը։ Ջերմ, ընկերական մթնոլորտում պատանի ընթերցողները հաճույքով ունկնդրեցին տղաների և աղջիկների դպրոցական կյանքի մասին բանաստեղծություններ։ Իրենք Գալինա Պետրովնային հետաքրքիր դեպքեր են պատմել իրենց կյանքից։ Հիանալի էր նաև Գալինա Պետրովնայի հետ հանդիպումը Նյանդոմսկայա ԴԲ-ում։ Դրան մասնակցում էին տարբեր տարիքի երեխաներ իրենց ծնողների և տատիկների հետ, ուսուցիչներն իրենց աշակերտների հետ, մարզային թերթի թղթակից, «ՍՏԻՀիյա» գրական ասոցիացիայի ղեկավարը։

2-3-րդ դասարանների աշակերտները հավաքվել էին Կոտլասի թիվ 11 «Գրքի օդաչու» մանկական գրադարան-մասնաճյուղում մանկագիր Վյաչեսլավ Պավլովիչ Չիրկինի հետ հանդիպմանը։ Հեղինակը ցույց տվեց իր առաջին գիրքը, որը գրվել է ձեռքով և ընդօրինակվել հինգ օրինակով։ Հանդիպմանը երեխաները գուշակեցին գրողի հանելուկները, նկարազարդեցին նրա հեքիաթներից մեկը։ Տղաները գրողին հյուսիսային եղջերու խաղալիք են նվիրել՝ նրա մասին պատմվածք կամ հեքիաթ գրելու խնդրանքով։ Երիտասարդ ընթերցողները ակտիվորեն հարցեր էին տալիս Վյաչեսլավ Պավլովիչին, որոնց պատմողը մանրամասն և մանրամասն պատասխանեց.

2013 թվականին մանկական գրադարանների աշխատակիցները ակտիվ և հետաքրքիր աշխատանք են կատարել գեղարվեստական ​​գրականության առաջխաղացման ուղղությամբ։ Գեղարվեստական ​​գրականությամբ գրադարանների աշխատանքում առանձնահատուկ տեղ են գրավում գրողների հոբելյանական տարեթվերը։ Առաջնագծի բանաստեղծ Էդուարդ Ասադովի ծննդյան 90-ամյակի առթիվ «Սրտով կտեսնեմ» գրական-երաժշտական ​​ստեղծագործությունը պատրաստել և վարել են Կոտլասի կենտրոնական քաղաքային մանկական հիվանդանոցի աշխատակիցները, ուսուցիչներն ու աշակերտները։ Կոտլասի մանկատուն. Աշակերտները ծանոթացան բանաստեղծի կյանքին և ստեղծագործությանը։ Երեխաները կարդում են բանաստեղծի բանաստեղծությունները պատերազմի, սիրո, զգայունության մասին: Միջոցառումը զարդարված էր խորհրդային կոմպոզիտորների երգերով՝ մանկատան սաների կատարմամբ։

Է.Ս.-ի անվան թիվ 1 քաղաքային մանկական գրադարանում. Կոկովինը Յուրի Կովալի ծննդյան 75-ամյակի կապակցությամբ Ռուսաստանի վաստակավոր արտիստ Դմիտրի Տրուբինը հանդիպել է Արխանգելսկի դպրոցականների հետ։ Նկարիչն անձամբ ճանաչել է Յուրի Իոսիֆովիչին, նկարազարդել է նրա «Անթերի» աշխատանքը։ Հանդիպմանը երեխաները ծանոթացան օրվա հերոսի ստեղծագործություններին, ներկայացվեցին «Յուրի Կովալի աշխարհը» ցուցահանդեսին, ապա դիտեցին գրողի ստեղծագործությունների հիման վրա նկարահանված «Որդանային հեքիաթը երեք նրբաբլիթ» զարմանահրաշ մուլտֆիլմը, իսկ Հանդիպումն ավարտվեց գրքի և ընթերցանության մասին հետաքրքիր և բովանդակալից զրույցով: Դմիտրի Տրուբինը տղաներին ասաց, որ եթե ուզում են հետաքրքիր կյանքով ապրել և շփվել արժանի մարդկանց հետ, ապա անպայման պետք է իսկական ընթերցող դառնան։

Ամանորի նախաշեմին Leshukonskaya DB-ի բաժանորդագրությամբ թողարկվել է «Book Cat in a Poke» գրքերի արտասովոր ցուցահանդեսը: Բոլոր գրքերը փաթաթված էին գունեղ ամանորյա փաթեթավորմամբ և համարակալված։ Յուրաքանչյուր փաթեթ պարունակում էր փոքրիկ մրցանակ՝ էջանիշ, պաստառ, կպչուն պիտակներ, օրացույց, մագնիս և այլն։ Ըստ պայմանների՝ տղաները ցուցահանդեսից կարող էին վերցնել միայն մեկ գիրք և մեկ անգամ։ Գիրքը կարդալուց հետո երեխաները պետք է գրադարանավարին պատմեին աշխատանքի ամփոփագիրը: Ու թեև ցուցահանդեսում ոչ մի դետեկտիվ կամ կոմիքս չկար, երեխաների մեծ մասը լավ առաջնորդվում էր տեքստով՝ պատասխանելով գրադարանավարի հարցերին։ Երեխաների խնդրանքով ցուցահանդեսը շարունակեց իր աշխատանքները հունվարին։ Լեշուկոնի գործընկերները նշել են այս գրքի ցուցահանդեսի բարձր արդյունավետությունը։ 10 օրվա ընթացքում ցուցահանդեսից վերցվել է 85 գիրք։

Ուրախալի է, որ անցնող տարում մեծ ուշադրություն է դարձվել ոչ միայն մանկական դասական գրականության լավագույն ստեղծագործություններին, այլև ժամանակակից հեղինակների ստեղծագործություններին։ Kargopol DB-ի աշխատակիցները մշակեցին և անցկացրին ընթերցանության կոնֆերանս՝ հիմնված Անդրեյ Ժվալևսկու և Եվգենյա Պաստեռնակի «Ժամանակը միշտ լավ է» գրքի հիման վրա: Միջոցառման նախապատրաստմանը գրադարանը ներգրավել է երեխաներին և նրանց ծնողներին և ուսուցիչներին: Զրույցը շատ հետաքրքիր և օգտակար ստացվեց։ Տղաներն արտահայտեցին իրենց կարծիքն ու անդրադարձան, ծնողները վերհիշեցին իրենց մանկության իրադարձություններն ու արարքները։ Ամառային առողջապահական ճամբարների համար ՄՈՒԿ «Կոտլասկայա կենտրոնական գրադարանային համակարգի» թիվ 7 մանկական գրադարան-մասնաճյուղը անցկացրել է «Մեզ մոտ նոր գիրք է եկել» նոր գրքերի ստուգատես։ Երեխաներին հատկապես հետաքրքրել է ժամանակակից ամերիկացի գրող Քիթ Դի Կամիլոյի «Էդվարդ նապաստակի զարմանահրաշ ճանապարհորդությունը» գիրքը։ Այս աշխատանքի շնորհիվ գրադարանավարները կարողացան երեխաների հետ զրուցել շատ լուրջ թեմայի շուրջ՝ իրենց սիրելիներին սիրելու և գնահատելու կարողությունը:

Ուսումնական տարվա սկզբին Միրնիի ԴԲ-ն անցկացրեց տեղեկատվական օրեր «Գրքի սենսացիաների հետքերով» 5-6-րդ դասարանների աշակերտների համար և ներկայացրեց Իրինա Մուրաշովայի, Դինա Սաբիտովայի, Մարիա Պարրի և այլ ժամանակակից գրողների լավագույն արվեստի գործերը: «Երկխոսություն դեռահասի հետ» ակումբի մասնակիցների համար պատրաստվել էր ռուս գրող Իլգա Պոնորնիցկայայի «Հեյ, ձուկ» գրքի բարեգործական կատարումը։ Ինչի՞ն է հետաքրքիր գլխավոր հերոսը: Ի՞նչն է օգնում նրան գոյատևել դասընկերների ծաղրանքից: Ո՞ր հատկանիշներն են օգնում աղջկան լինել «իրական»՝ պաշտպանել արդարությունը, պայքարել իր և ընկերների համար: Դեռահասները զրույցի ընթացքում փորձել են այս հարցերի պատասխանները գտնել։

Onega DB-ի գրադարանավարներն իրենց զեկույցում 2013 թվականն անվանել են գեղարվեստական ​​գրականության հետ աշխատանքի տարի: Գրադարանի աշխատակիցները մեծ թվով միջոցառումներ են իրականացրել՝ թե՛ կրտսեր դպրոցականների, թե՛ միջին և բարձր դասարանների աշակերտների համար ընթերցանության հանրահռչակման նպատակով: Միջին մակարդակի դպրոցականների համար նախատեսված միջոցառումներից ամենաուշագրավը, դիտարժանը, հետաքրքիրը Վ.Կրապիվինի 75-ամյակին նվիրված գրական ժամը էր։ Գրողի և նրա ստեղծագործության մասին պատմությունը համալրվել է աուդիո և վիդեո նյութերով՝ հատվածներ ֆիլմերից, գրքերի թրեյլերներ։ Միջոցառումից հետո տղաները գնացին գրողի գրքերի բաժանորդագրության։ Միջոցառումն անցկացվել է 7 անգամ։ Օնեգայի գործընկերները գրական ժամն անվանել են «Յոզեֆ Բրոդսկի. Կանգ առ ճանապարհին», մշակվել և իրականացվել է Կենտրոնական գրադարանի հետ համատեղ: Տղաները հետաքրքիր պատասխաններ թողեցին. «Այսօր մենք առաջին անգամ շփվեցինք 20-րդ դարի զարմանալի բանաստեղծ Ջոզեֆ Բրոդսկու կյանքի և պոեզիայի հետ»: «Մեզ շատ դուր եկավ ցուցահանդեսը, ֆիլմը հիանալի էր, շատ պոեզիա էր հնչում։ Մենք նույնիսկ չգիտեինք, որ մեր երկրում այսպիսի տաղանդավոր մարդ է ապրում։ Մենք շատ նոր, տեղեկատվական, հետաքրքիր բաներ ենք սովորել »: «Բրոդսկու մասին ֆիլմը ստեղծվել է պրոֆեսիոնալ կերպով և հեշտությամբ է ընկալվում մեր տարիքում։ Բրոդսկին պոեզիա գրելու շատ հետաքրքիր ոճ ունի, որը գրավում է ունկնդիրներին: Մենք շնորհակալ ենք ստացած տպավորությունների համար»։ Շատ հուզիչ ստացվեց Է.Գաբովայի «Անձրև անցյալ դարից» պատմվածքի դաս-մտածումը, որը գրվել էր հատուկ 10-րդ դասարանցիների համար։ Պատմության հիմնական թեմաներից է երիտասարդների պատասխանատվության թեման իրենց արարքների համար։ Դասը տեղի ունեցավ ընթերցանության ձևով՝ կանգառներով։ 10-րդ դասարանցիները ամաչում էին բարձրաձայն մտածել հեղինակի բարձրացրած խնդիրների մասին։ Ուստի դասի վերջում նրանց տրվեց երեք հարց, որոնց նրանք պետք է պատասխանեին գրավոր։ Արդյո՞ք պատմությունը տեղին է 10-րդ դասարանցիների համար: Ի՞նչ կարծիքի եք գլխավոր հերոսների՝ Իգոր Ագաֆոնովի և Վալեա Գրոմովայի մասին: Փորձը (մոր պատմությունը հոր մասին) խանգարում է Իգորին ստիպել հարաբերություններ հաստատել իրեն դուր եկած դասընկերոջ հետ։ Համաձա՞յն եք հեղինակի որոշման հետ։ Մեկնաբանեք ավարտը. Գրադարանավարները ստացան շատ տարբեր պատասխաններ, ոչ բոլորին դուր եկավ պատմությունը, բայց բոլորը պատասխանեցին, որ այն տեղին է, ստիպում է մտածել։ Երիտասարդները գրել են. «Այո, սա տիպիկ պատմություն է։ Դա տեղի է ունենում բավականին հաճախ: Իգորը անկեղծորեն սիրում էր նրան, հոգ էր տանում նրա մասին։ Նա չէր կարող գնահատել դա։ Ափսոս". «Դուք պարզապես ձեզ ճանաչում եք պատմվածքի հերոսների մեջ։ Իգորը լավ մարդ է, նա ճիշտ արեց: Պետք չէ ռիսկի դիմել, ինչու՞ երեխան այդ տարիքում։ «Իգոր Ագաֆոնովը տեսավ իր ապագա կնոջը Վալյայում, մտածեց նրա և իր ապագայի մասին։ Վալյան իրեն դրսևորեց ոչ լավագույն կողմից։ Լավ է, որ մայրս Իգորին պատմեց իր հոր մասին, դա տղային անգնահատելի փորձ տվեց »: Ինչպես նշում են Օնեգայի գրադարանավարներն իրենց զեկույցում, նման իրադարձություններից հետո շատ երեխաներ դառնում են գրադարանի ակտիվ ընթերցողներ։ Եվ սա այն հիմնական խնդիրներից է, որ ցանկացած գրադարան իր առջեւ է դնում։

Նորություն կայքում

>

Ամենահայտնի