տուն Օգտակար խորհուրդներ Սառցե սահադաշտի խաղեր. Ձմեռային զվարճանք կրտսեր դպրոցում սահադաշտում. Սցենար. Որտեղ է ակումբը

Սառցե սահադաշտի խաղեր. Ձմեռային զվարճանք կրտսեր դպրոցում սահադաշտում. Սցենար. Որտեղ է ակումբը

Արտադասարանական գործունեություն 6-11-րդ դասարանների սովորողների համար

Սպորտային փառատոն սառույցի վրա

"Մենք միասին ենք"

Մշակողը ՝ Կվյատկովսկայա O.V., Ryabichenko T.V.

Նպատակները:

    զարգացնել առողջ ապրելակերպի հմտություններ փոխանցումավազքին մասնակցելու միջոցով:

Առաջադրանքներ.

    ֆիզիկական կուլտուրայի դասերին ձեռք բերված գիտելիքների և հմտությունների համախմբում.

    շարժիչի ռեակցիայի արագության զարգացում;

    երեխաների մոտ ուշադրության զարգացում, թիմում համատեղ գործելու կարողություն, քաջություն, ինքնավստահության զգացում.

    դրական հուզական վերաբերմունքի ձեռքբերում.


Սարքավորումներ և գույքագրում.
սահնակներ, փոքր գնդակներ, գոլֆի մահակներ, մեծ ռետինե գնդակներ, սկիթեր, ստվարաթղթե ձյան փաթիլներ:


Գտնվելու վայրը:հոկեյի դաշտ.

Միջոցառման ընթացքը.

Առաջատար:Ուշադրություն. Ուշադրություն. Բարև սիրելի հյուրեր և սիրելի տղաներ: Այսօր սպորտի տոն է։ Բոլորս անհամբեր սպասում ենք թիմի անդամներին դպրոցի սահադաշտի սառույցի վրա:

Հնչում է սպորտային երթ.

Բոլոր մասնակիցները բաժանված են 3 թիմերի (tokens): Թիմերը անուն են հորինում, ավագ ընտրում։
Հաղորդավարը ներկայացնում է մարզական միջոցառման մասնակիցների թիմերին:
Կապիտանները թողնում են սառույցը՝ դրոշները ձեռքներին։ Սպորտային երաժշտության ուղեկցությամբ նրանք երկու շրջան են շրջում սահադաշտի շուրջ և կանգնում իրենց թիմերի դեմ:

Ներկայացնողը խոսքը տալիս է բանախոսներին.

Մեր հրաշալի սառցե սահադաշտը
Այն դեպի իրեն է գրավում հայացքները։
Բարև երեխաներ, բարձրացեք սառույցի վրա:
Էլ ի՞նչ է պետք երջանկության համար։

Տրետյակը բոլոր երեխաների կուռքն է:
Մենք ցանկանում ենք հավասարվել նրան։
Դե, երբ մենք մեծանանք,
Մենք կօգնենք սպորտի զարգացմանը.


Առաջատար:Մինչ մրցույթի մեկնարկը, մենք ցանկանում ենք հիշեցնել ձեզ այն կանոնների մասին, որոնք անհրաժեշտ են մարզիկներին.
- մասնակցել այդ մրցումներին՝ պահպանելով դրանց անցկացման կանոնները և հարգելով ակնհայտ թույլ մրցակցին.
- վազել միայն դատավորի կողմից նշված ուղղությամբ.
- պահպանել օլիմպիական կարգախոսը. ավելի արագ, ավելի բարձր, ավելի ուժեղ;
- հակառակորդին ոտնատախտակ մի դրեք, ընկածներին մի վերջացրեք.
- մրցել իսկապես մարզական ոգով, հանուն սպորտի փառքի և ձեր թիմի պատվի համար.
- ոչ թե պայքարել առաջին տեղի համար, այլ ամեն գնով հաղթել։
Առաջատար:Այսպիսով, մեր «Սառույցի վրա սպորտային փառատոնը» հայտարարված է բացված։

Յուրաքանչյուր էստաֆետի մեկնարկից առաջ տանտերը հայտարարում է փոխանցման կանոններն ու ընթացքը: Յուրաքանչյուր փոխանցումից հետո ժյուրին կհայտարարի հաշիվը:

Ժյուրիի կազմը հայտնի է. ________________________________________

Ռելեային տաքացում.
1 ռելե - «Snow Glade»
Ռելեի նպատակն է գնդակով հարվածել կապումներին: Հաղթող թիմն այն թիմն է, ով ունի ամենաշատ հարվածները և առաջինը վազում է: Յուրաքանչյուր մասնակից ունի 1 փորձ:
2 փոխանցում - «Հոկեյիստներ»
Նպատակը. հասնել, գոլ խփել և լինել առաջինը:
Ձողով, տանելով ցախը, օձի հետ վազելով ուղենիշների (կապերի) շուրջը, հասեք վերջնագծին, կանգնեք վերջին նշաձողի վրա և գոլ խփեք դարպասի մեջ: Ետ, մասնակիցը փայտը ձեռքին վազում է ուղիղ գծով, հասնելով թիմին, փայտը փոխանցում է մեկ այլ մասնակցի։
Ռելե 3 - «Ձյան փաթիլով»
Ուղեցույցները հանձնվում են ստվարաթղթից կտրված ձյան փաթիլ: Հրամանով նրանք սկսում են վազել։ Նրանք պետք է վազեն սովորական նշանի շուրջը:

Էստաֆետ «Luge sport»

Յուրաքանչյուր թիմ ունի սահնակ՝ մեկ ուղևորով: Ձեր խնդիրն է՝ առանց ուղևորին վայր գցելու սահնակը դեպի նշագիծ և հետ տանել, եթե ուղևորն ընկնի, դուք պետք է կանգնեք և հետ գցեք նրան, միայն դրանից հետո շարունակեք շարժվել։ Վերջնական գծում ուղևորը սահնակ է վերցնում և տանում թիմի հաջորդ անդամին: Ռելեն ավարտվում է, երբ թիմը առաջին մասնակցին բերում է սահնակով:

Սահնակային ռելե «Խաչում»
Առաջին մասնակիցը քշում է երկրորդին դեպի նշանը և մնում է ինքնուրույն: Երկրորդը վերադառնում է սահնակով, երրորդը տեղափոխում է նրան։ Եվ այսպես, մինչև ամբողջ թիմը լաստանավով տեղափոխվի:

Ռելե «Կրիա»

Մեկնարկային գծի դիմաց երեխաները երկու-երկու նստում են սահնակին, մեջքի մեջքի։ Ազդանշանով նրանք փորձում են հնարավորինս արագ հաղթահարել մինչև դրոշի հեռավորությունը (15 մ)՝ ոտքերով հրելով: Յուրաքանչյուր թիմից օգնականը տեղափոխում է սահնակը:

Ռելե «Դահուկային բևեռներ»

Չմշկասահք, դահուկային ձողերով հրում: Նախ ելույթ է ունենում մի խաղացող, հետո երկրորդը:

Ռելե «Լոկոմոտիվ»

Բոլոր խաղացողները, առջևի մարդուն բռնելով գոտիով, առաջ են վազում դեպի դարակը և շղթայված վերադառնում։ Դուք չեք կարող բաց թողնել ձեր ձեռքերը:

Առաջատար:Այսպիսով, մեր մարզական տոնն ավարտվեց։ Մարզիկները կարող են մի փոքր հանգստանալ, մինչ դատավորները հաշվի են նստում և ընտրում հաղթողին:

Հաղթողներին ու մասնակիցներին ամփոփում և պարգևատրում քաղցր մրցանակներով։ Երաժշտության հաղթող թիմը քշում է պատվի շրջանակը:

Արտադասարանական գործունեություն տարրական դասարանների համար «Ձմեռային զվարճանք» սահադաշտում

Ձմեռ պապի և Ձյունանուշի հետ չմուշկներով փոխանցավազքի սցենարը։

Ահա մի արծաթե մարգագետին:
Գառնուկը չտեսնելու համար
Ցուլը դրա վրա չի բղավում,
Երիցուկը չի ծաղկում։
Մեր մարգագետինը ձմռանը լավ է
Գարնանը չես գտնի։ (Սահադաշտ) Վ.Օռլով

Տոնի նպատակներն ու խնդիրները.
Ձմեռային սպորտով զբաղվելու ցանկություն ձևավորեք։
Զարգացնել ֆիզիկական ակտիվության անհրաժեշտությունը:
Տրամադրել երեխաներին հասկանալու ձմեռային մարզաձևերի կարևորությունն ու օգտակարությունը օդում իրենց մարմինը ամրացնելու և կարծրացնելու համար:
Խթանել մրցակցության առողջ ոգին, փոխօգնություն թիմային փոխանցումային խաղերում: Խթանել խմբակային խաղերում սպորտային սարքավորումների անվտանգ վարման հմտությունների զարգացումը: Կոլեկտիվ առաջադրանքներ կատարելիս վերանայեք սահադաշտում անվտանգ վարքագծի կանոնները:
Ձմեռային զվարճանքի և սպորտի մասին հանելուկներ գուշակելիս զարգացնել խելք, տրամաբանական մտածողություն: Նպաստել երեխաների մտահորիզոնների ընդլայնմանը ձմեռային խաղերի, սպորտի մասին:
Էսթետիկ ճաշակ մշակել մրցումների ձևավորման մեջ՝ փոխանցումավազք:
Խթանել դրական հույզերի դրսևորումը, սեփական և թիմային սպորտային հաջողություններով հպարտանալու ցանկությունը։

Թիրախ(երեխաներ). Պատրաստվեք մրցումների, մարզվեք, ցուցադրեք ձեր մարզական հմտությունները, ստեղծեք տոնական տրամադրություն ինքներդ ձեզ և ձեր հյուրերին:

Տեսանկյուն: Տոնից հետո երեխաները ծնողների և ուսուցչի հետ կազմում են ֆոտոկոլաժ (հետաքրքիր նկարներ տոնից), կախում են սպորտային անկյունում, կիսվում իրենց տպավորություններով և երեխաների համար պատրաստում հաջորդ հավաքական տոնը։

Սարքավորումներ: չմուշկներ, 3 փուչիկ, 3 օղակ, 2 աթոռ, 2 փչովի շոռակարկանդակ, 2 տուփ, հաստ ստվարաթղթից պատրաստված 2 խողովակ, 2 մեծ փչովի գնդակ, պլաստիկ գնդակների տոպրակ, պատվոգրեր և քաղցր մրցանակներ:

Ողջույններ տոնի մասնակիցներին.
-Բարև տղերք:
Առողջությունը մարդկային կարևորագույն արժեքներից է, նրա բարեկեցության և երկարակեցության գրավականը։ Չէ՞ որ նրա կյանքը կախված է մարդու առողջությունից։ Երբ հանդիպում ենք, միմյանց հարցնում ենք առողջության մասին, մաղթում ենք դա միմյանց։ Եվ սա շատ իմաստալից է: Մենք բարին ենք մաղթում մարդուն։ Ապրեք առողջ, այսինքն. օգտակար ձեզ և ուրիշների համար: Ապրեք բնության հետ ներդաշնակ: Առողջությունը մարդու երջանկության գլխավոր պայմանն է։ Իզուր չէ, որ նրա մասին շատ առածներ ու ասացվածքներ են գրվել՝ «Նորից նայիր հագուստիդ, բայց առողջությունդ երիտասարդ է», «Առողջությունը կկորցնես, ոչնչից չես կարող հասնել», «Եթե դու. հիվանդ են՝ բուժվեք, բայց առողջ եղեք՝ զգուշացեք»... Սա 21-րդ դարն է. Համացանցի և հեռուստատեսության դարաշրջան. Ժամանակակից մարդը, լինելով իրադարձությունների մշտական ​​ցիկլի մեջ, նախընտրում է հանգստանալ համակարգչի կամ հեռուստացույցի էկրանների առաջ։ Բայց մի՞թե սա հանգիստ է։ Սա ժամանակի վատնում է, վնաս է առողջությանը։ Եվ կյանքը պետք է գնահատել, ամեն րոպե։ «Ինչու եմ ես ապրում. Ի՞նչ նպատակով է նա ծնվել»,- այս հարցերը չեն հուզում ժամանակակից երիտասարդին։ Կյանքում նպատակների բացակայությունը և ինչ-որ բանի ձգտումը ծնում են ծուլություն։ Իսկ պարապությունից մարդը կարող է սկսել խմել, ծխել, թմրանյութ օգտագործել։ Յուրաքանչյուր մարդ պետք է իր մեջ պահի մարդուն, քանի որ կախվածությունները ձեռք են բերվում թիմում։ Պետք չէ փորձել նմանվել որևէ մեկին, պետք է ունենալ սեփական կարծիքը, նախքան հիմարություններ անելը պետք է մտածել հետևանքների մասին: Յուրաքանչյուր մարդ ցանկանում է լինել առողջ, ուժեղ և գեղեցիկ: Նրա առողջությունը կախված է իրենից։ Ճիշտ ու առողջ սննդակարգը չի կարողանա ապահովել մեր մարմնի առողջությունն ու գեղեցկությունը։ Սպորտը գալիս է մեզ օգնության։ Ամենօրյա սպորտային գործունեությունը առողջության և գեղեցկության գրավականն է: Որպեսզի սպորտը հաճելի լինի, պետք է ճիշտ զբաղմունք ընտրել, իսկ սպորտն առողջություն կբերի ոչ միայն մարմնին, այլև հոգուն: Եվ այսօր մենք հրավիրում ենք մեր սիրելի պապիկ Ֆրոստին և Սնեգուրոչկային մեր տոնին: Նրանց հետ միասին մենք կմրցենք և կստանանք առողջություն և եռանդ ամբողջ տարվա համար։

Դասի ընթացքը.

1. Մասնակիցների բաժանումը թիմերի.
Սնեգուրոչկայի թիմը և հայր Ֆրոստի թիմը

2. Ռելե «Բերքահավաք».
(Առաջին թիմի անդամները պետք է դասավորեն 3 փամփուշտներ 3 օղակների մեջ, իսկ հաջորդ թիմի անդամները պետք է հավաքեն այդ փամփուշտը և հերթով հանձնեն այլ խաղացողներին:)

3. Ռելե «Sharpshooter».(Խաղացողները պետք է գնդակը գցեն խողովակի մեջ, այնուհետև բռնեն այն խողովակի մյուս կողմից, վերադառնան թիմ և գնդակը փոխանցեն հաջորդ խաղացողին):


4. Մրցույթ «Խաչում».(Թիմի ավագը և նրա օգնականները՝ մեծահասակները, իրենց թիմի խաղացողներին տանում են սահադաշտի մեկ այլ մաս «շոռակարկանդակով»՝ սահնակով մեկ առ մեկ)


Օ՜, ձյուն թափեց
Ես դուրս եմ բերում իմ ձիու ընկերոջը,
Սանձի պարանի համար
Ես ձի եմ տանում բակով,
Ես թռչում եմ բլրի վրայից ներքև,
Եվ ես նրան հետ եմ քաշում։ (Սահնակ)

(Ռուսական ժողովրդական մանկական ոտանավոր)


5. Ռելե մեծ գնդակով։(Առաջին խաղացողը վերցնում է մեծ գնդակը ձեռքերում, տանում այն ​​և դնում անցքի մեջ՝ «շոռակարկանդակ» և վերադառնում իր թիմ: Այնուհետև երկրորդ խաղացողը գնում է անցքի մոտ՝ «շոռակարկանդակ, վերցնում է գնդակը այնտեղից և վերադառնում»: իր թիմին: Եվ դա շարունակվում է մինչ այդ: մինչև թիմի բոլոր խաղացողները կատարեն առաքելությունը:)

6 .Sly Sled մրցույթ.(Թիմի ավագը և նրա օգնականները՝ մեծահասակները, հերթափոխով իրենց թիմի խաղացողներին տեղափոխում են սահադաշտի մյուս մաս՝ աթոռի վրա: Թիմը հաղթում է, որտեղ թիմի բոլոր խաղացողներն ավելի արագ կտեղափոխվեն սահադաշտի հակառակ կողմը):

Իմ սահնակն ինքնին գնում է
Առանց շարժիչի, առանց ձիու,
Ժամանակ առ ժամանակ իմ սահնակը
Ինձնից փախչում են:
Ես ժամանակ չեմ ունենա ձի նստելու
Սահնակ - տեղից և վազում ... (Բուրսով Ի.)




7.Ռելե «Հավաքեք ձնագնդիները».
(Լայն անցքի մեջ մեծ քանակությամբ գնդակներ կան: Մասնակիցների խնդիրն է հերթով բարձրանալ, վերցնել մեկ գնդակ, վերադառնալ թիմ և տուփը փոխանցել հաջորդ մասնակցին: Դուք կարող եք վերցնել միայն մեկ գնդակ ձեր մեջ: ձեռքեր, գնդակներ)



8. «Փարովոզ» եզրափակիչ փոխանցումավազք.(Թիմի խաղացողները վերցնում են - կառչել կապիտանից, ձևավորելով շոգեքարշի կազմը: Թիմի ավագի խնդիրն է տեղափոխել ամբողջ թիմը և միևնույն ժամանակ շոգեքարշի կազմը չպետք է առանձնացվի - պայթել Հաղթողն այն թիմն է, որն ամբողջությամբ հատում է եզրագիծը:)

9.Ամփոփելով.Շնորհավորում ենք, պարգևատրում և նվիրում նվերներ։

Խաղերում տեխնոլոգիաների զարգացումը գալիս է աննկատ՝ շարժական, բազմազան զգացմունքային միջավայրում, ծիծաղի և զվարճանքի մթնոլորտում: Ահա թե ինչու խաղային մեթոդը սառցե սահքի մարզման սկզբնական փուլում այդքան կարևոր է փոքրիկների հետ դասերին: Սա հեշտացնում և արագացնում է երեխաների կողմից սահադաշտի տեխնիկայի ուսուցումը, քանի որ խաղային շարժիչ առաջադրանքներն ավելի հասկանալի են երեխաների համար:

Բեռնել:


Նախադիտում:

Բացօթյա խաղեր սառույցի վրա

Սառույցի վրա խաղերը մեծ ազդեցություն ունեն սահադաշտում շարժիչ հմտությունների ձևավորման վրա։ Դրանց շնորհիվ ավելի ինտենսիվ են լինում սահադաշտային շարժումների որակական և քանակական փոփոխությունները։ Խաղում երեխան ձեռք է բերում իր ուժն ու հնարավորությունները ռացիոնալ օգտագործելու կարողություն՝ շարժվելով սառույցի վրա։ Նա բնական է գործում, ավելի համարձակ է կատարում տարբեր շարժումներ։

Խաղերում տեխնոլոգիաների զարգացումը գալիս է աննկատ՝ շարժական, բազմազան զգացմունքային միջավայրում, ծիծաղի և զվարճանքի մթնոլորտում: Ահա թե ինչու խաղային մեթոդը սառցե սահքի մարզման սկզբնական փուլում այդքան կարևոր է փոքրիկների հետ դասերին: Սա հեշտացնում և արագացնում է երեխաների կողմից սահադաշտի տեխնիկայի ուսուցումը, քանի որ խաղային շարժիչ առաջադրանքներն ավելի հասկանալի են երեխաների համար:

Սահադաշտում օգտագործվում են մի շարք բացօթյա խաղեր: Դրանցից կարելի է առանձնացնել երեք խումբ՝ վարժություն խաղեր, բացօթյա խաղեր և փոխանցումախաղեր։

Աղբյուրներ սառույցի վրա

Խաղացողները կանգնում են մեկ գծի վրա, երկրորդ գիծը ներկով գծվում է 5-8 մ հեռավորության վրա։ Ազդանշանով երեխաները վազում են մինչև գունավոր գիծը, որից հետո անցնում են երկու հենարանով սահելու: Երեխաները սահելիս 3-4 զսպանակավոր squats են անում՝ միաժամանակ ձեռքերը առաջ տանելով, ապա վերադառնում են այն տեղը, որտեղից սկսել են վազքը։ Դուք պետք է սահեք զուգահեռ չմուշկների վրա (ոտքերը բացված են մինչև ոտքերի լայնությունը):

Ընտրանքներն են.

ա) երկու ոտքերի վրա սահելիս ցատկել և սահել ավելի.

բ) առաջադրանքը կատարելիս ներկայացրեք մրցույթի տարր «Ով է ավելի լավն ու արագը»: Հաղթող են ճանաչվել 4-5 երեխաներ, ովքեր կատարել են վարժությունը ճիշտ և արագ։

Օձիքներ

Խաղացողները բաժանված են երկու թիմի. Նրանցից մեկը շարվում է մեկնարկային գծից 5-8 մ հեռավորության վրա։ Երեխաները ձեռքերը բռնում են՝ մանյակներ կազմելով: Մնացածները դրվում են՝ յուրաքանչյուրը սեփական օձիքի դեմ, և սկսում վազքը: Նրանք կծկվում են օձիքների մոտ, ձեռքերը առաջ են տանում ու անցնում արանքով՝ փորձելով չցավել։ Հաղթում է նա, ով ճիշտ է կատարել առաջադրանքը։ 2 կամ 3 անգամ խաղից հետո երեխաները փոխում են տեղերը։

Տարբերակ. անցնելով օձիքը՝ երեխաները նորից ցրվում են և ցատկում։

Հսկայական ոտնաձայներ

Ազդանշանով խաղացողները սկսում են առաջ շարժվել դեպի նշանակված վայր՝ փորձելով քայլերը մեծացնել: Դա անելու համար հարկավոր է ձեռքերը դնել ձեր մեջքի հետևում և հնարավորինս երկար սահել մեկ սահադաշտի վրա: Հաղթում է նա, ով հաղթահարում է նշված տարածությունը քիչ քայլերով։

Երեխաները սկզբում մեկը մյուսի հետևից պարապում են չմուշկներով սահելը, ապա անընդմեջ կանգնելով մրցում են միմյանց հետ թե՛ քայլերի քանակով, թե՛ սահելու արագությամբ։

Մենք սահում ենք միջանցքով

Սառույցի մակերևույթի վրա 10-15 մ երկարությամբ և 0,5-0,7 մ լայնությամբ ուղիղ միջանցքը նշված է երկու ձնագլանով, միջանցքի ծայրերից մեկից 8-10 քայլ հեռավորության վրա խաղացողները դառնում են խաղացողներ։ Նրանք հերթով վազում են և զուգահեռ չմուշկներով սահում են միջանցքով՝ փորձելով ուղիղ սահել՝ չդիպչելով ձյան գլանին։

Ընտրանքներն են.

ա) դուք կարող եք սահել միջանցքի երկայնքով մեկ ոտքի վրա, փոխարինելով աջ և ձախ ոտքերի միջև.

բ) միջանցք մտնելով՝ պետք է նստել.

գ) սահել ոլորուն միջանցքի երկայնքով:

Օձ

Ուղիղ գծի հատվածում միմյանցից 0,5-1,5 մ հեռավորության վրա դրված են 5-6 ձնագնդի (սառույցի գունավոր կտորներ, դրոշակներով կանգնած): Ծայրահեղ ձնագնդի 10-15 մ հեռավորության վրա, իսկ հետո 5-8 մ հեռավորության վրա, գծեք մեկնարկային գիծ, ​​որտեղ խաղացողները դառնում են: Ազդանշանի վրա երեխաները հերթով վազում են և երկու ոտքերի վրա սահում ձնագնդիների արանքով, աջից թեքվում նրանց շուրջը, ապա ձախից: Այս դեպքում ոտքերը պետք է միասին պահել՝ չմուշկները թեքելով այս կամ այն ​​ուղղությամբ։ Երեխաները կարող են ազատորեն ընտրել այն կողմը, որտեղից նրանք շրջանցում են առաջին խոչընդոտը: Հետ վերադառնալով՝ նրանք շրջվում են շարժման բնական ուղղությամբ՝ վերջին խոչընդոտի կլորացման պատճառով։

Ընտրանքներն են.

ա) կարող եք մեկ ոտքով ձնագնդի շրջանցել, եթե նրանց միջև հեռավորությունը փոքր է.

բ) զույգերով շրջել մրցույթի «Ով է ավելի արագ» տարրով:

Ձեռք մի տուր

Ուղիղ գծի վրա միմյանցից 1-1,5 մ հեռավորության վրա տեղադրվում են 4-5 ձնագնդիկներ։ Խաղացողները մեկը մյուսի հետևից կանգնում են ծայրահեղ ձնագնդի 15-20 քայլ հեռավորության վրա (երկու կողմից): Երեխաները, ազդանշանով, հերթով կատարում են էներգետիկ վազք և ուղիղ գծով սահում են զուգահեռ տեղադրված երկու չմուշկների վրա: Մոտենալով ձնագնդիկին՝ երեխան պետք է ավելի լայն տարածի ոտքերը, որպեսզի չվնասի նրան։ Անցնելով բոլոր ձնագնդիները՝ երեխան շրջադարձ է կատարում և վերադառնում մեկնարկային վայր։

Մի բարձրացրեք ձեր ոտքերը

Խաղացողները շարվում են և ազդանշանով առաջ շարժվում դեպի սահադաշտի հակառակ կողմը, առանց սահելիս ոտքերը սառույցից բարձրացնելու: Հաղթում է նա, ով մյուսներից ավելի արագ է անցնում տարածությունը (12-15 մ-ից ոչ ավելի): Առաջ շարժումը ձեռք է բերվում մարմնի քաշը մի ոտքից մյուսը փոխանցելու միջոցով։

Տարբերակ՝ հետ շարժվել նաև մարմնի քաշի էներգետիկ փոխանցման շնորհիվ մի ոտքից մյուսը։ Այս դեպքում սահելու հեռավորությունը կարող է լինել ոչ ավելի, քան 5-6 մ:

Գնացք

Խաղացողները բաժանված են 4-5 ենթախմբերի՝ 5-6 հոգանոց։ Յուրաքանչյուր ենթախումբ կառուցված է սյունակի մեջ, բոլորը միանում են ձեռքերը (ձախ ձեռքը աջի դիմաց նրա դիմաց) և սկսում են սահել մարզիչի կողմից նշված երթուղու երկայնքով: Շարժումները պետք է լինեն հետևողական. Երեխաներին պետք է դնել սյունակի դիմաց, թաղել նրանց, ովքեր ունեն սահադաշտի հմտություն։ Անհրաժեշտ է, որ 2-3 ենթախումբ որոշեն շարժման ուղղությունը գլանափաթեթի եզրերով, մնացածները սահում են հակառակ ուղղությամբ՝ գծված ուղղանկյունի գծերով։ Հաղթում է այն ենթախումբը, որում երեխաները կատարում էին շարժումները և երբեք չէին անջատում շղթաները:

Լապտերներ

Խաղացողները շարվում են 3-5 հոգանոց շարքով։ Մեկնարկային գծից 3-4 մ հեռավորության վրա տղաների աջ ու ձախ դրոշակներով տրիբունաներ են։ Երեխաները վազում են մինչև այս կետը, այնուհետև անցնում են երկու հենարանով սահելու (մինչև 1-1,5 մ), որից հետո նրանք պետք է շրջանցեն սահադաշտում դրված 2-5 ձնագնդի: Յուրաքանչյուր ձնագնդի մոտ նախ պետք է բաժանել չմուշկների մատները, միացնել կրունկները, ապա մոտեցնել գուլպաները, տարածել կրունկները և նորից կրկնել նույն շարժումը «լապտերով»։

Ձնագնդիների միջև հեռավորությունը աստիճանաբար մեծանում է (0,5 մ-ից մինչև 1 մ): Հետագայում երեխաները թռիչքից անմիջապես հետո գնում են նման սլայդ:

Տարբերակ. 10-15 մ հեռավորության վրա, առանց տեսողական հղման կետերի, երեխաները կատարում են կամայական թվով շարժումներ «լապտերով»: Հաղթում է նա, ով ունի դրանցից շատերը։

Ամեն մեկն իր ձնագնդիին

Խաղացողները շարվում են 3-4 հոգանոց շարքով։ Բոլորը ձնագնդի են դնում մեկնարկային գծից 10-15 մ հեռավորության վրա։ Մինչև 5-8 մ վազք կատարելով՝ երեխաները անցնում են երկու հենարանով սահելու։ Դրանից հետո շրջեք ձնագնդի աջ կողմում, ձախ շրջադարձ կատարելով: Միաժամանակ չմուշկները թեքվում են դեպի ձնագնդի, ձախը` արտաքին եզրին, աջը` ներքին եզրին, մարմինը թեքված է դեպի ձախ: Կրկնելով, երեխաները շրջվում են աջ կողմում, շրջանցելով ձախ կողմում գտնվող գունդը:

Տարբերակ՝ վազքից հետո երեխաները մտնում են ձյունից պատրաստված աղեղ (երկարությունը 30-40 սմ):

Հերոններ

Խաղացողները գծի մեջ են. Մարզչի ազդանշանով նրանք սկսում են վազքը՝ մեկ ոտքով հրելով դեպի սառույցի վրա գծված շրջանակը: Այնուհետև երեխաները անցնում են միակողմանի սահելու՝ առաջ բերելով ծնկի վրա թեքված հրող ոտքը: Կռացած ձեռքերը տարածված են իրարից: Հաղթում է այն երեխան, ով ավելի երկար է մնացել մեկ ոտքի վրա։ Դուք կարող եք պահպանել ավելի երկար հավասարակշռություն՝ հերթով թեքելով և ուղղելով բեռնախցիկը:

«Ծիծեռնակներ» խաղը կազմակերպվում է այս խաղի նմանությամբ։ Երեխաները կարող են հրել երկու ոտքով:

Կազմեք գործիչ

Խաղացողները գծի մեջ են. Ուսուցչի ազդանշանով երեխաները վազում են առաջ։ Վազքից հետո նրանք սահում են տարբեր ձևերով՝ մեկ չմուշկների վրա՝ «հերոն», «ծիծեռնակ» դիրքով, երկու չմուշկների վրա՝ խորը կամ փոքր կծկվելով, ձեռքերն առաջ երկարած, ձեռքերը՝ ծնկները սեղմած։ Հաղթում է նա, ով ավելի երկար է սայթաքում։

Արագ հավաքեք

Խաղացողները բաժանված են երկու թիմի. Յուրաքանչյուր թիմի համար մեկնարկային գծից 6-8 մ հեռավորության վրա մեկ շարքով 40-50 սմ հեռավորության վրա դրվում են 2-3 ձնագնդի կամ գունավոր սառցաբեկորներ: Ազդանշանով թիմերից առաջինը ցրվում և սահում է երկու ոտքերի վրա՝ փորձելով արագ հավաքել ձնագնդի և փոխանցել դրանք թիմի հաջորդ երեխաներին: Նրանք, ովքեր ստանում են ձնագնդի արագ, դնում են դրանք, կանգնում սյունակի վերջում և այլն: Հաղթում է այն թիմը, որն ավելի արագ կավարտի առաջադրանքը: Հավաքվող իրերի քանակը պետք է աստիճանաբար ավելացվի:

Ատրճանակ

Երեխաները շարվում են 4-5 հոգանոց շարքով։ Ուսուցչի ազդանշանով նրանք ցրվում են 3-4 մ հեռավորության վրա և սառույցի վրա գծված գծի մոտ, կծկվելով, սահում են՝ մեկ ոտքը ձգելով առաջ։ Հաղթում է նա, ով ավելի հեռուն է գնում։

Երեխաները վերը թվարկված խաղերը յուրացնելուց հետո կարող եք անցնել կանոններով կոլեկտիվ բացօթյա խաղերին: Այս խաղերում երեխաները շրջում են սահադաշտի շուրջը, անհրաժեշտության դեպքում շրջադարձեր են կատարում և արգելակում: Սկզբում խաղերն անցկացվում են առանց բռնելու։ Այն բանից հետո, երբ երեխաները սովորեն սահադաշտի շուրջ համատեղ սահելու կանոնները, կարող եք կազմակերպել «Սալկի», «Սառցե տներ», «Ցերեկ և գիշեր», «Մկնիկի թակարդ», «Բռնել ծիծեռնակին» խաղերը, որոնցում երեխաները պետք է արագ փախչեն: թակարդից.

Գտեք ձեզ զուգընկեր

Երեխաները մեկը մյուսի հետևից անցնում են սառցադաշտի եզրերով: Մարզիչի «մեկ, երկու, երեք - գտիր զույգ» ազդանշանով երեխան սահող մեկի հետևից վերցնում է մի զույգ, ձեռքերը խաչում նրա հետ: Յուրաքանչյուր զույգ սահում է նույն արագությամբ: 30-40-ական թվականներից հետո դրանք կրկին վերածվում են սյունակի։ Խաղը կրկնվում է 4-5 անգամ։ Անհրաժեշտ է ապահովել, որ երեխաները գլորվեն ոչ միայն ժամացույցի սլաքի ուղղությամբ, այլև հակառակ ուղղությամբ:

Տարբերակ. երեխաները սահում են սահադաշտով մեկ, երբ մարզիչը ազդանշան է տալիս նրանց, նրանք գտնում են զուգընկեր և շարունակում սահադաշտի եզրերով սահել մեկը մյուսի հետևից:

Պտտվող գագաթ

Երեխաները բաժանվում են երկու թիմի, որոնք շարվում են սահադաշտի հակառակ կողմերում (մեկ թիմը մյուսին հակառակ): Մարզչի ազդանշանով երկու շարքերից երեխաները ցրվում են և սահում դեպի սահադաշտի կեսը դեպի միմյանց: Կենտրոնում մի շարքի երեխան ձեռքից վերցնում է մեկ այլ կարգի երեխային (հակառակ ուսերով դիպչելով միմյանց) և շրջվում է իր շուրջը` վերև, առանց չմուշկները սառույցից բարձրացնելու: Հաղթում է այն զույգը, որն ամենաշատ հեղափոխություններն է արել։ Վերևն ավարտելուց հետո երեխաները վերադառնում են իրենց տեղերը, և խաղը կրկնվում է:

Բաժակներ և աստղեր

Երեխաները սահադաշտով սահում են ամբողջ տարածքում: Ազդանշանային «շրջանակների» վրա նրանք հավաքվում են սառույցի վրա գծված շրջանի շուրջ՝ նախապես իրենց համար զույգ գտնելով։ Երեխաները ձեռք ձեռքի տված պտտվում են, հետո նորից ցրվում են՝ ի պատասխան «աստղանիշի» ազդանշանի, յուրաքանչյուր զույգ դրվում է ուղղանկյունի եզրերին։ Միևնույն ժամանակ, կանգնած դեմքով դեպի սահադաշտի կենտրոնը, երեխաները վերևում միացնում են աջ և ձախ ձեռքերը, իսկ մյուս ձեռքերը տեղափոխում են կողքերը։

Տիեզերագնացներ

Երեխաները բաժանվում են 5-6 հոգանոց չորս թիմերի, սահադաշտի անկյուններում սահմանում են իրենց կոսմոդրոմը (ձյան ափին դնում են որոշակի գույնի դրոշներ): Հետո բոլորը հավաքվում են մեծ շրջանակով սահադաշտի մեջտեղում։ Մարզչի խոսքերով. «Մեզ արագ հրթիռներ են սպասում մոլորակների վրա քայլելու համար։ Ով ուզում ենք՝ կթռչենք սրան։ Բայց խաղի մեջ կա մեկ գաղտնիք՝ ուշացողների համար տեղ չկա », - երեխաները սահում են շրջանագծի մեջ՝ մեկ ոտքով հրելով, «տեղ չկա» բառերից հետո «տիեզերագնացների յուրաքանչյուր թիմ շտապում է իրենց տիեզերք, խաղացողները կանգնած են յուրաքանչյուրի հետևում։ մյուսները հրամանատարի հետևում և սահեք նրա հետևից սահադաշտի տարբեր ուղղություններով: Նրանք, ովքեր ուշանում են տիեզերքից, մնում են սահադաշտի կենտրոնում և սպասում են իրենց ընկերների վերադարձին։ Խաղը նորից է սկսվում։ Երեխաները տալիս են իրենց անունները իրենց նավերին:

Հետապնդեք ծիծեռնակին

Խաղացողներից ընտրվում է մեկ երեխա՝ ծիծեռնակ, որը կանգնած է մնացած երեխաներից 4-5 քայլ հեռավորության վրա։ «Ծիծեռնակը թռչում է» ազդանշանի վրա երեխան փախչում է, և բոլոր երեխաները հասնում են նրան: Նա, ով կարողանում է դիպչել ծիծեռնակին (խոզանակով այն), դառնում է այն։ Կարճ ընդմիջումից հետո (երեխաների հանգիստը) խաղը կրկնվում է։

Տարբերակ. բոլոր խաղացողները կանգնում են գծի մեջ, ուսուցիչը յուրաքանչյուր երեխայի ձեռքը բռնում է և, կարծես, գլորում է սահադաշտի կենտրոն: Միաժամանակ երեխան «կուլ» ֆիգուր է անում։ Հաղթում է նա, ով գեղեցիկ, սահուն սահում է սառույցի վրա։

Սառցե տներ

Խաղացողները (գուցե 5-6 երեխա) ընտրում են վարորդին։ Այնուհետեւ նրանք հավասար հեռավորության վրա են կանգնում սառույցի վրա գծված շրջանագծի եզրերով։ Յուրաքանչյուրն իր շուրջը շրջան է գծում (չմուշկի ծայրով)՝ սառցե տուն, և կանգնում է դեպի շրջանի կենտրոնը: Վարորդը՝ ժապավենը ձեռքներին, դանդաղ գլորվում է տներում կանգնած երեխաների հետևից։ Հետո ժապավենը դնում է խաղացողներից մեկի ուսին ու փախչում՝ փորձելով արագ վազել շրջանով ու ազատ տուն զբաղեցնել։ Ժապավենը տվածը վերցնում է, արագ շրջվում ու փորձում հասնել վարորդի հետեւից։ Վարորդը դառնում է նա, ով մնում է առանց տուն։ Եթե ​​հասցնողին հաջողվել է շրջանցել վարորդին և դիպչել նրան, նա նորից վերցնում է իր տունը։

Ցանկալի է ընտրել խաղին ուժով հավասար երեխաներ։ Խաղի ընթացքում շրջանագծի մեջ կանգնած երեխաները չպետք է շրջվեն։ Դուք կարող եք վազել միայն այն ուղղությամբ, որով վազում է վարորդը: Եթե ​​խաղի 3-4 կրկնություններից հետո վարորդը չի կարողանում զբաղեցնել տունը, պետք է ընտրել այլ վարորդ։ Սա կվերակենդանացնի խաղը և նախկին վարորդին հանգստանալու հնարավորություն կտա:

Սալոչկի

Վարորդը ընտրվում է խաղացողների միջից: Դա կարող է լինել լավ գլորվող երեխա: Մնացած երեխաները պատահականորեն տեղակայված են սահադաշտում: Մարզչի ազդանշանով բոլորը ցրվում են սահադաշտի շուրջը, իսկ վարորդը ողջունում է երեխաներին (դիպչում է իր ձեռքին): Նրանք, ովքեր վարորդի կողմից հարձակման են ենթարկվել, մի կողմ են գնում մինչև խաղի ավարտը։ Երեխաների հետ կարող եք նախապես պայմանավորվել վարորդը փոխելու պայմանների մասին։ Հաղթում է վարորդը, ում հաջողվել է սպանել նշված թվով երեխաներին (4-5): Սկզբում ուսուցիչը նշանակում է ղեկավարին:

Տարբերակ՝ երեխաները նույն կերպ են խաղում, բայց վարորդն իրավունք չունի նստածներին ջղայնացնել։

Օր ու գիշեր

Երեխաները բաժանվում են երկու թիմի. Մեկը «Գիշեր» է, մյուսը՝ «Ցերեկ»։ Թիմերը միմյանց մեջքով կանգնած են խաղադաշտի մեջտեղում։ Ցերեկային ազդանշանի ժամանակ Գիշերային թիմը վազում է նրանց կողմը, իսկ ցերեկային թիմի անդամները աղոթում են (դիպչում) փախչողներին և հակառակը:

Հաղթողն այն թիմն է, որտեղ ավելի շատ երեխաներ կարողացան սպանել մյուս թիմի երեխաներին:

Սահեցրեք թակոցը

Երեխաները շարվում են 2-3 սյունակներում: Յուրաքանչյուր սյունակի դիմաց բազային գծից 5-8 մ հեռավորության վրա դրոշակ է դրված հենարանի վրա։ Սյունակում առաջինները ձեռքում փայտ ունեն, սառույցի վրա՝ թակ: Ազդանշանի վրա շարասյունի դիմաց կանգնած երեխաները վազում են դեպի դրոշը, կռանում դրա շուրջը և հետ են գալիս՝ մահակով տանելով թակոցը։ Փայտիկը փոխանցվում է սյունակի հաջորդ երեխային: Հաղթող կլինի այն թիմը, որն առաջինը կավարտի դրիբլինգը:

Մրցույթ

Բոլոր խաղացողները բաժանվում են 2-3 թիմի, շարվում են մեկնարկային գծում, վերջնագծից 10 մ հեռավորության վրա: Դրոշի ալիքով, առաջին վազքը դեպի ավարտի գիծ և վերադարձ դեպի սյունակի վերջ: Հաղթում է այն թիմը, որում ավելի շատ երեխաներ ավելի վաղ կհատեն վերջնագիծը:

Յուրաքանչյուր երեխա, ով առաջինը հասնում է եզրագծին, ստանում է դրոշակ:

Տարբերակ՝ ուղիղ գծով մինչև վերջնագիծ վազելիս երեխաները կարող են շարժումը կատարել «լապտերով», «օձով»։


Մարինա Իգորևնա Կորոլևա, MBU DO "CYSS" Vostok », Տուլա, մարզիչ-ուսուցիչ

ՌԵԼԵ Սառույցի վրա

«Հավաքեք խորանարդները»

Թիմերը շարվում են մեկնարկային գծում: Յուրաքանչյուր թիմի դիմաց 15-20 մ հեռավորության վրա (ըստ մասնակիցների թվի) տեղադրվում են խորանարդիկներ: Հրամանով մասնակիցները սկսում են շարժվել, վազում դեպի խորանարդները, վերցնում մեկը և վերադառնալով թիմ, էստաֆետը փոխանցում հաջորդին։ Հաղթում է այն թիմը, որն առաջինը հավաքում է բոլոր խորանարդները:

Մասնակիցները շարվում են մեկնարկային գծից 10 մետր հեռավորության վրա նախատեսված գծի վրա և սկսում են հերթով արագանալ և, հարվածելով մեկնարկային գծին, անցնում են սահելու պայմանական ձևերից մեկով (կռկած, ոտքը հետ վերցնելով և այլն): Հաղթում է նա, ով կարողացել է ավելի սայթաքել։

«Կոնի շուրջը»

Թիմերը շարվում են մեկնարկային գծում: Հեռավորության մեջտեղում յուրաքանչյուր թիմի դիմաց տեղադրվում է մեծ կոն։ Ազդանշանով երեխաները սկսում են շարժվել դեպի կոն, վազել դրա շուրջը և վազել մինչև վերջնագիծը: Վերջում վազելով նշանի վրայով` մասնակիցները վերադառնում են իրենց թիմերին և էստաֆետը փոխանցում հաջորդին: Հաղթում է այն թիմը, որն ամենաարագ ավարտում է վազքը:

«Խոչընդոտների ընթացք»

Թիմերին հակառակ պետք է դնել նույն խոչընդոտները՝ փայտ, դարպաս, 5-6 խորանարդ, մեկը մյուսի հետևից 1 մետր հեռավորության վրա: Ազդանշանով մասնակիցները պետք է ցատկեն սառույցի վրա ընկած փայտի վրայով, վազեն դեպի դարպասը, ոտքերով սահեն դարպասի տակ՝ չդիպչելով վերին ձողին և, «օձով» շրջանցելով խորանարդիկները, վերադառնան։ թիմը՝ փոխանցելով էստաֆետը՝ դիպչելով հաջորդ մասնակցի ուսին։

«Հոկեյիստներ»

Թիմերը շարվում են մեկնարկային գծում: Մեկնարկային գծից 20-25 մ հեռավորության վրա թիմերի դիմաց տեղադրվում են կոներ։ Երկու թիմերի առաջին և երկրորդ համարները ձեռքում են հոկեյի փայտիկ, իսկ առաջին համարը նույնպես ցուպ է:

Ազդանշանի վրա տեղից առաջին թվերը փայտով տանում են ցատկը, շրջանցում են պտտվող կոնը և ետ են մղում դանակը մեկնարկային գիծ: Պարտադիր է, որ մրցակիցը դրիբլինգի մատնիչն ու այն առաջ չուղարկի ակումբային հարվածով: Երբ թակոցը հատում է մեկնարկային գիծը, երկրորդ թիմի համարը վերցնում է փոխանցումավազքը: Եվ այս պահին առաջին համարն ակումբը փոխանցում է երրորդ համարին և այլն։ մինչև վերջին խաղացողը: Հաղթում են նրանք, ում վերջին համարը, վերադառնալով կոնից, հատում է մեկնարկային գիծը հակառակորդներից առաջ։

«Խաչում»

Թիմերը շարվում են մեկնարկային գծում:Թիմերի ավագները վերջնագծին են. Հրամանով ավագները վազում են դեպի իրենց թիմերը, առաջին թիմի անդամի ձեռքից բռնում և նրա հետ վազում մինչև վերջնագիծ: Կապիտանները մնում են վերջնագծին, իսկ առաջին խաղացողները վազում են երկրորդ խաղացողների հետևից, միասին վազում են մինչև վերջնագիծ, որտեղ մնում է առաջին խաղացողը, իսկ երկրորդը վազում է երրորդից հետո և այլն։ մինչև ամբողջ թիմը հատի:

«Լոկոմոտիվ»

Թիմերը շարվում են մեկնարկային գծի հետևում։ Յուրաքանչյուր թիմի անդամները ամուր բռնում են ձեռքերը: Հրամանով մասնակիցները շտապում են առաջ՝ մինչև վերջնագիծը: Հաղթանակը շնորհվում է այն թիմին, որը հասել է եզրագծին՝ առանց ձեռքերն անջատելու: Այն թիմը, որն անջատում է ձեռքերը, համարվում է պարտվողը:

Օգտագործված գրքեր.

  1. Մակարենկո Բ.Ն. Արագ չմուշկ. Ուսումնական ուղեցույց: - Կոլոմնա, 2005 - 228 էջ.
  2. Չմշկասահք. Ծրագիր մանկապատանեկան մարզադպրոցների և օլիմպիական արգելոցի մասնագիտացված մանկապատանեկան դպրոցների համար (Մեթոդական մաս) - Մ.. «Ֆիզկուլտուրա, կրթություն, գիտություն»
  3. Իլյինա Լ.Է. Մարզադպրոցների նախնական ուսումնական խմբերում արագ սահքի ուսումնական և ուսումնական գործընթացի կառուցվածքը և բովանդակությունը. Avtorsf. դիս. ... Քենդ. պեդ. գիտություններ. - Մալախովկա, 1990 թ.
  4. Պուստիննիկովա Լ.Ն. Չմուշկներ մանկապարտեզում. - Մ.: Ֆիզիկական կուլտուրա և սպորտ, 1979 թ

Մենք դեռ չենք պատրաստվում օլիմպիական խաղերին կամ միջազգային մրցումներին, նույնիսկ մարզիկ չենք դաստիարակում, բայց ձմռանը անպայման զբոսանքի ենք տանում սահնակներով, դահուկներով կամ չմուշկներով։ Նրանց հեծնելն արդեն իսկ զվարճալի է: Բայց եթե օրեցօր գնում եք սահադաշտ կամ բլուր, նույնիսկ դա կարող է ձանձրանալ: Ուստի մենք առաջարկում ենք մի քանի խաղեր, որոնք հաճույքով կխաղան և՛ ձեր երեխան, և՛ շրջապատի երեխաները։

Սկսենք չմուշկներից: Հիմնական պայմանը սառույցի վրա գոնե մի փոքր մնալու և ամեն տեսակի բախումներից ու կապտուկներից չվախենալն է։ Երբ երեխան հոգնում է սահադաշտի շուրջ պարզ շրջանակներ կտրելուց, կարող եք հրավիրել նրան փորձել իրեն որպես չմշկորդ և տիրապետել մի քանի պարզ շարժումների:

Ի՞նչ խաղեր խաղալ չմուշկների վրա:

Աղբյուրներ

Երեխան վազում և սահում է ուղիղ գծով երկու չմուշկներով: Սահելիս պետք է փորձել 3-4 նժույգ անել։ Հավասարակշռությունը պահպանելն ավելի հեշտ դարձնելու համար հարկավոր է ձեռքերը առաջ քաշել squats-ի ժամանակ:

Լապտերներ

Սկիզբը նույնն է՝ վեր ենք վազում և ուղիղ գծով սահում երկու չմուշկների վրա։ Սահելու ժամանակ անհրաժեշտ է ոտքերդ իրարից բաժանել, հետո միացնել։ Սառույցի վրա կլինեն հետքեր՝ «լապտերներ»։ Որպեսզի գծանկարը գեղեցիկ ստացվի և մի ամբողջ ծաղկեպսակ ձևավորի, պետք է միաժամանակ երկու ոտքերը բացել և բացել։

Սահող քայլ

Նախ պետք է սահել սառույցի վրա՝ փորձելով որքան հնարավոր է երկար քշել մի չմուշկով, ապա մյուսով՝ մեծ քայլեր անելով։ Այնուհետև փոքր քայլերով առաջ շարժվեք՝ հնարավորինս հաճախակի դուրս մղելով: Եթե ​​երեխան տարված է այս զբաղմունքով, հաջորդ անգամ զբոսանքի, կարող եք վերցնել նվագարկիչը և միացնելով երաժշտությունը՝ հանդես գալ ձեր սեփական պարով: Սրա համար յուրացված շարժումները (լապտեր-աղբյուրներ-քայլեր) բավական են։ Դե, եթե երեխան հոգնում է միայնակ ձիավարությունից, ժամանակն է միավորվել այլ երեխաների հետ և կազմակերպել սառցե խաղեր:

Ձյան փաթիլներ և սառույց

Մինչ խաղի մեկնարկը մասնակիցները պայմանավորվում են, թե ինչ շարժում կանեն երեխաները այս կամ այն ​​բառը լսելով։ Օրինակ, վարորդը (մեծահասակ) ասում է. «Ձյան փաթիլներ»: և երեխաները բարձրացնում են իրենց բռնակները և պտտվում տեղում, կամ գլորվում են սահադաշտի մի կողմը: Վարորդն ասում է. իսկ երեխաները սառչում են տեղում կամ գլորվում սահադաշտի մյուս կողմը:

Սլալոմ

Այս խաղի համար ձեզ հարկավոր են պլաստիկ շշեր կամ այլ իրեր՝ սառույցի վրա դնելու համար: Խաղացողները կանգնում են բարձրության վրա, ձեռքերը դնում միմյանց ուսերին և նստում են օձ: Խաղացողների խնդիրն է շրջել բոլոր առարկաները՝ առանց որևէ մեկը տապալելու:

Ով արագ

Սառույցի վրա գիծ է գծվում, որի հետևում կանգնած են բոլոր մասնակիցները, խաղալիքները տեղադրվում են նրանցից յուրաքանչյուրից որոշակի հեռավորության վրա։ Խաղացողների խնդիրն է առաջնորդի հրամանով արագ հասնել օբյեկտին և վերցնել այն: Ավելի մեծ երեխաների համար դուք կարող եք բարդացնել խնդիրը՝ մետաղադրամ դնել սառույցի վրա: Խաղացողը պետք է արագություն հավաքի և ամբողջ արագությամբ, առանց կանգ առնելու, քշի և վերցնի մետաղադրամ:

Տասնհինգ

Խաղ ավելի մեծ երեխաների համար, ովքեր արդեն լավ են սահում: Նա շատ տարբերակներ ունի, բայց հաշվի առնելով տեղն ու ժամանակը (ձմեռ, սահադաշտ), ամենահարմարը «սառեցնող» պիտակներն են։ Երբ վարորդը հասնում է խաղացողին և նկատում նրան, նա կանգ է առնում, ձեռքերը մեկնում է կողքերին, կարծես սառած է: Մյուս խաղացողները, ովքեր «դեռ ողջ են», կարող են «ապասառեցնել», եթե մոտակայքով անցնեն և ձեռքով դիպչեն «սառածին»։ Իսկ վարորդը, իհարկե, փորձում է կանխել դա։ Նրա խնդիրն է սառեցնել բոլորին։

Նորություն կայքում

>

Ամենահայտնի