տուն փակ ծաղիկներ Ռուսաց լեզվով դասի համառոտագիր «Անորոշ գոյականներ. Ռուսաց լեզվով դասի համառոտագիր «Անորոշ գոյականներ IV. բառապաշարի աշխատանք

Ռուսաց լեզվով դասի համառոտագիր «Անորոշ գոյականներ. Ռուսաց լեզվով դասի համառոտագիր «Անորոշ գոյականներ IV. բառապաշարի աշխատանք

Պրոչայ Նատալյա Ալեքսանդրովնա
Ուսումնական հաստատություն: KGSOU հաշմանդամություն ունեցող աշակերտների համար Ալթայի թիվ 2 միջնակարգ դպրոց
Աշխատանքի համառոտ նկարագրությունը.

Հրապարակման ամսաթիվ. 2017-09-08 Դասի համառոտագիր ռուսերեն լեզվով «Անընդհատ գոյականներ» Պրոչայ Նատալյա Ալեքսանդրովնա 4-րդ դասարանի ռուսաց լեզվի դասի համառոտագիր՝ «Գոյականների անկման վարժություններ» թեմայով: Անընկնող գոյականներ. Դասի նպատակը՝ պայմաններ ստեղծել սովորողների գիտելիքների և հմտությունների համակարգման և համախմբման համար՝ «Գոյականների անկում» թեմայով։

Դիտեք հրապարակման վկայականը

Դասի համառոտագիր ռուսերեն լեզվով «Անընդհատ գոյականներ»

Ռուսերենի բաց դաս 4-րդ դասարանում

Թեմա:Գոյականների անկման վարժություններ. Անընկնող գոյականներ.

Թիրախ:պայմաններ ստեղծել ուսանողների գիտելիքների և հմտությունների համակարգման և համախմբման համար՝ «Գոյականների անկում» թեմայով:

Առաջադրանքներ.

Ուսումնականհամախմբել գիտելիքները դեպքերի, գործի հարցերի, գոյականների դեպքը որոշելու կարողության մասին. ներմուծել «անուղղելի գոյականներ» հասկացությունը։

Ուղղիչ-զարգացնող.զարգացնել հիշողությունը, ուշադրությունը, բանավոր-տրամաբանական մտածողությունը; Ընդլայնել բառերի գիտելիքները; բարելավել լեզվական հմտությունները և ստեղծագործական ունակությունները.

Ուսումնական:նպաստել մայրենի լեզուն սովորելու նկատմամբ հետաքրքրության զարգացմանը. մշակել ճշգրտություն և կազմակերպություն; հաղորդակցման հմտություններ.

Դասի տեսակը՝ համակցված։

Սարքավորումներ: Դասագրքեր , հուշագրեր, բացիկներ անկախ աշխատանքի համար, տեղեկատու աղյուսակներ:

Դասերի ընթացքում.

1. Կազմակերպչական պահ

- Տղե՛րք, ուրախ եմ ձեզ տեսնել: Եկեք ժպտանք միմյանց, լավ տրամադրություն ձեռք բերենք և դասին հիանալի աշխատանք կատարենք:

2. Կալիգրաֆիայի պահ

Դասը կսկսենք մեկ րոպե գեղագրությամբ, իսկ դրա համար վարժություններ կկատարենք մատների համար։ Կրկնել ինձանից հետո:

Բթամատին այցելության ժամանակ

Ուղիղ եկավ տուն

Ցուցանիշ և միջին

Անանուն և վերջին.

Փոքր մատն ինքնին երեխա է

Թակեցի շեմին։

(Երեխաները ուսուցչի հետ միասին կատարում են մատների մարմնամարզություն՝ նուրբ շարժիչ հմտությունների զարգացման համար):

Հիմա գուշակեք հանելուկը.

Գոտիավոր քարե գոտի

Հարյուրավոր քաղաքներ և գյուղեր:

(Մայրուղի)

Ո՞րն է առաջին ձայնը, որ լսում եք այս բառում:

Ինչպե՞ս է կոչվում այն ​​տառը, որը ներկայացնում է այս ձայնը:

Այսպիսով, մենք գեղեցիկ և ճիշտ կգրենք տառեր և կապեր։

Գրում ենք մաքուր և կոկիկ։ Մենք հետևում ենք կեցվածքին.

Շ շ շա շո շ շ

Նայում եմ քո նամակներին

Եվ ես չեմ կարող ամեն ինչ հասկանալ:

Խնդրում եմ նշել

Որտեղ կարող եմ գտնել լավագույնները:

(Երեխաները գնահատում են գեղագրության աշխատանքը, անցկացնում են ներդաշնակություն):

3. Բառապաշարային աշխատանք

Ինչպե՞ս եք հասկանում բառը մայրուղի՞ն

(Դա եկել է մեզ ֆրանսերենից և նշանակում է ասֆալտապատ ճանապարհ)

Կարդացեք բառը, երբ մենք խոսում ենք: Բառի վերջում բաղաձայնը հստակ արտասանում ենք։

Կարդացեք ուղղագրությունը, երբ մենք գրում ենք:

-Դուրս գրեք, բառի մեջ շեշտ դրեք, ընդգծեք «սխալ վտանգավոր» տեղերը։

Եկեք խոսենք լեզվակռիվով և գրենք այն նոթատետրում:

Սաշան քայլեց մայրուղով և չորացրեց:

4. Հիմնական գիտելիքների թարմացում

Սաշա մայրուղու չորացում

Ի՞նչն է միավորում այս բառերը: Խոսքի ո՞ր մասն են դրանք:

Մենք արդեն շատ բան գիտենք խոսքի այս հատվածի մասին, և այժմ մենք սխեմատիկորեն կուղղենք մեր գիտելիքները:

Ի՞նչ են գոյականները:

Ինչպես են նրանք փոխվում: գոյականներ

Ի՞նչ է գոյականի անկումը:

Ինչպե՞ս որոշել գոյականի դեպքը:

Արդյո՞ք բոլոր գոյականները շեղված են:

5. Դասի թեմայի և նպատակների սահմանում

Այսպիսով, մեր դասի թեման՝ «Գոյականների անկման վարժություններ. Անընկնող գոյականներ»։

Մտածեք

(Նպատակները. զարգացնել գոյականների գործը որոշելու ունակությունը հարցերի և դեպքերի նախադրյալների վրա. մենք կպարզենք, արդյոք ռուսերենի բոլոր գոյականները մերժված են)

6. Աշխատեք դասի թեմայով

Մենք համախմբելու ենք գոյականների դեպքերը որոշելու ունակությունը: Դուք կարող եք օգտագործել հուշագիրը: Կատարենք թիվ 115 վարժությունը՝ մեկնաբանություններով։

(Անհատապես տախտակի մոտ շղթայի երկայնքով):

Այսպիսով, տղաներ, ի՞նչ հմտություններ եք կիրառել այս վարժությունը կատարելիս: Ի՞նչն է քեզ օգնել աշխատանքում:

7. Ֆիզիկական րոպե

Պինոքիոն ձգվեց։

Մեկ անգամ՝ կռացած, երկու անգամ՝ կռացած։

Ձեռքերը դեպի կողմերը բարձրացրած,

Ըստ երևույթին, բանալին չի գտնվել։

Մեզ բանալին ստանալու համար

Պետք է ոտքիդ ոտքի կանգնել:

Ի՞նչ կապ ունի Պինոքիո գոյականը մեր դասի թեմայի հետ։

(Մենք կարդում էինք Պինոքիոյի մասին, անհանգստանում էինք Պինոքիոյով, հպարտանում Պինոկիոյով ...)

Ռուսերենում կան շատ անորոշ գոյականներ։ Շատ բառեր փոխառված են այլ լեզուներից։

1. Ծանոթացեք որոշ գոյականների հետ.

վերարկու ռադիո

մետրոյի շիմպանզե

ֆիլմի կակադու

տաքսի կենգուրու

2. Գոյականների անկման դիտարկումը.

I.p. կավիճ մետրո

Ռ.պ. կավիճ մետրո

Դ.պ. մելու մետրո

Vp կավիճ մետրո

և այլն: կավճապատ մետրո

Պ.պ. մետրոյի մասին կավիճի մասին

Բառի ո՞ր մասն է սովորաբար փոխվում, երբ հարցերում գոյականները փոխվում են:

Փոխվե՞լ է գոյականի բառաձևը։ ստորգետնյա?

Այս բառը վերջաբան ունի՞։

Արդյունք:Այն գոյականները, որոնք գործածվում են տարբեր դեպքերում, բայց չեն փոխում բառի ձևը, կոչվում են անուղղելի։ Այս խոսքերը պետք է հիշել.

Ինչի համար?

3. Նայի՛ր նկարներին և գտիր անորոշ գոյականը: (վերարկու)

Եկեք բանավոր աշխատենք։ Զորավարժություն-խաղ «Ներդիր բառ».

Խանութում վաճառվում է տարբեր ......

Գեղեցիկ կոճակներ կարված են……..

Նրանք ինձ գնել են աշուն և ձմեռ………

Ես գոհ եմ իմ նորից……….

4. Անկախ աշխատանք զույգերով քարտերի վրա, որին հաջորդում է ստուգումը:

Իսկ հիմա ես ամբողջությամբ կկարդամ այս հումորային բանաստեղծությունը, իսկ ձեր խնդիրն է ուղղել վերջավորությունները անորոշ գոյականների մեջ։

Մի կերպ վաղ առավոտյան ընկերոջ հետ նստեցինք հաշվիչի մեջ։

Իսկ մենք գնացինք մի մետր հեռավորության վրա՝ կենգուրուի մասին ֆիլմ դիտելու։

Նա սիրում է kinah երեխաներին, եթե կանգուրուներ կան kinah

Քայլում-թափառում է մայրուղով, տոպրակի մեջ տանում շիմպանզե:

Կենգուրուն մտավ սրճարան, այնտեղ ազատ սեղան վերցրեց

Եվ նա նստում է դոմինոյի մոտ շիմպանզեի ու կակադու հետ։

Հետաքրքիր ֆիլմ է, ափսոս, որ ավարտվեց:

Հարց. ո՞ր բառերն են ձեզ տարօրինակ թվացել:

MBOU « Նիժնեմակտամինսկայայի №2 միջնակարգ դպրոց»

ԲԱՑ ԴԱՍԻ ԱՄՓՈՓՈՒՄ

ՌՈՒՍԵՐԵՆ Բ 4« Բ » ԴԱՍ

ԹԵՄԱ: ԳՈՐԾԻՔԱՅԻՆ ԳՈՐԾԻՔ

Նախակրթարանի ուսուցիչ

Խաֆիզովա Ռ.Դ.

ՆՊԱՏԱԿՆԵՐ.

ուսանողներին ծանոթացնել գործիքային գործի առանձնահատկություններին.

սովորել ճիշտ օգտագործել գոյականները գործիքային դեպքում.

զարգացնել ուղղագրական զգոնություն;

սեր զարգացնել բնության հանդեպ; կրկնել հասարակական վայրերում վարքագծի կանոնները.

ԴԱՍԵՐԻ ԺԱՄԱՆԱԿ

    ԿԱԶՄԱԿԵՐՊՄԱՆ ԺԱՄԱՆԱԿ.

Նայեք միմյանց աչքերի մեջ, ժպտացեք: Մաղթում եմ ձեզ լավ տրամադրություն և հետաքրքիր աշխատանք դասին։

Այսօրվա դասը, որում մենք կշարունակենք խորացնել մեր գիտելիքները գոյական դեպքերի վերաբերյալ, առաջարկում եմ սկսելհարցում:

Ի՞նչ է կոչվում գոյական:

Ինչպե՞ս են փոխվում գոյականները:

Անվանե՛ք գոյականի ոչ մշտական ​​հատկանիշները: (համարը և գործը)

Որո՞նք են գոյականի մշտական ​​նշանները (սեռ, շարժունություն, անկենդանություն, անկում, հատուկ և ընդհանուր գոյական)

Քանի՞ դեպք գիտեք։ (6)

Անվանեք դեպքերը.

Անվանական

Սեռական

Դատիվ

Ակտիվատիվ

Գործիքային

Նախադրյալ

ԱՀԿ? Ինչ?

ում? Ինչ?

Ում? Ինչ?

ում? Ինչ?

Ում կողմից? Ինչպե՞ս:

ում մասին. Ինչի մասին?

II.ՀԻՄՆԱԿԱՆ ԳԻՏԵԼԻՔՆԵՐԻ ԹԱՐՄԱՑՈՒՄ.

ՄԻ ՐՈՊԵ ՄԱՔՐՈՒԹՅՈՒՆ

Բացեք նոթատետրերը, գրեք համարը,« Դասարանական աշխատանք ».

Անշնորհք և զվարճալի

Սահադաշտում կանգնած է ավելով:

Ես սովոր եմ ձմռան քամուն

Մեր ընկերը...

( Պատասխան.ձնեմարդ )

ԲԱՌՆԱԳԻՏԱԿԱՆ ԱՇԽԱՏԱՆՔ.

Գրեք հուշումները

1. Միշտ բերանում, կուլ չտալ: (Լեզու).

2. Նա, ով տրանսպորտում գնացք է սարքում։ (Ուղևոր)

3. Հաստատություն, որը հավաքում և պահպանում է տպագիր գործերը լայն հանրության համար: (Գրադարան)

4. Ճանապարհ (այգում, այգում) երկու կողմից տնկված ծառերի շարքերով։ (պուրճ)

5. Այն պետությունը, որում մենք ապրում ենք. (Ռուսաստան)

Ի՞նչ խմբերի կբաժանվեիք: (Կրկնակի բաղաձայն և չընդգծված ձայնավոր)

Ինչ ուղղագրություններ հանդիպեցին: Շեշտել.

III. ԽՆԴԻՐԻ ՁԵՎԱՎՈՐՈՒՄԸ.

ԲՈԼՈՐԻ ՀԵՏ ՇԱՐՈՒՆԱԿԵԼՈՒ ՀԵՏ,

ԽԵԼԱՑԻ ԼԻՆԵԼ,

ԱՆՀՐԱԺԵՇՏ Է ԱՄԵՆ ԻՆՉ ՀԱՍԿԱՆԵԼ

ԴԵՊՔՈՒՄ ... (ՍՏԵՂԾԱԳՈՐԾԱԿԱՆ):

Ի՞ՆՉ ԴԵՊՔԻ ՄԱՍԻՆ Է ԽՈՍՈՒՄ ՔԱՂԱԾԸ.

ՊԼԱՆ ԿԱԶՄԵՔ, ԱՅՍ ԴԵՊՔԸ ՍՈՎՈՐԵԼՈՒ ՀԱՄԱՐ ԿԱՇԽԱՏԵՆՔ ԱՇԽԱՏԵԼ։

IV.ՈՒՍԱՆՈՂՆԵՐԻ ԲԱՑԱՀԱՅՏՈՒՄԸ ՆՈՐ ԳԻՏԵԼԻՔՆԵՐԻ.

Ինչո՞ւ է գործին նման անվանում, ի՞նչ եք կարծում։

Իսկ հիմա բացենք դասագրքերը մինչև էջ 112. Եվ ստուգենք մեր ենթադրությունները։

Ի՞ՆՉ ՀԱՐՑԵՐԻ ՊԱՏԱՍԽԱՆՈՒՄ ԳԱՅԱԿԱՆՆԵՐԸ ԱԿՏԻՎ ԳՈՐԾՈՎ.

ԱՆՎԱՆԵԼ ՕԳՆԱԿԱՆ ԲԱՌԸ:

Հիմա եկեք անենք UPR-ը: 149.էջ 113

Կարդացեք առաջադրանքը ինքներդ ձեզ:

Ի՞նչ է պետք անել։

Լսեք հեքիաթ(բառերով)

— « Այնտեղ ապրում էր մի թագավոր: Նա ուներ երկու դուստր՝ արքայադուստրեր։ Եվ մի անգամ նրանք որոշեցին գնալ կենդանաբանական այգի, որը գտնվում էր պալատի մոտ։ Սկզբում արքայադուստրերը հիացանփիղ , Հետո զեբրա , արջ. Եվ այսպես, նրանք մոտեցան տերարիումին և սկսեցին նայել նրա բնակիչներին։

Տղերք, ո՞ւմ կարող էին տեսնել այնտեղ:(Օձ, օձ, բոա կոնստրուկտոր, կոկորդիլոս ...)

Ավագ արքայադուստրը ձեռքը մտցրեց տերարիումի մեջ։ Թագավորը սկզբում հիացավհամարձակություն դուստրերը. Բայց հանկարծ նա շոյեց օձին։ Թագավորը վախեցած բացականչեց.« Լավ է, որ հիմա հանդիպեցիրօձ ».

Ինչու է դա լավ: (Որովհետև դա թունավոր չէ):

« Լինել խելացի աղջիկ , հեռացեք տերարիումից, և ես ձեզ համեղ կհյուրասիրեմսալոր » . Կրտսեր արքայադուստրն այդ ժամանակ կանգնած էր հետևումեղեւնի քանի որ նա շատ էր վախենում օձերից: Թագավորը արքայադուստրերին տարավ տուն և խոստացավաշուն նրանց հետ գնալ կրկես».

Ահա այսպիսի մի հեքիաթ. Կարդացեք գոյականները գրատախտակից:

— Ի՞նչ նկատեցիք։ (Դրանք գործիքային տեսքով են):

v.ԱՌԱՋՆԱԿԱՆ ՖԻՔՐՈՒՄ

Այսօր դասին մենք ամենաշատը ծանոթացանքաշխատասեր գործ, ով սիրում է ստեղծագործել ճիշտ այնպես, ինչպես դու:

ԲԱՅՑ)Առակներ.

Կարդացեք ասացվածքները.

— Ի՞նչ թեմա։

Ի՞նչ ասացվածքներ գիտեք աշխատանքի մասին:

Ինչպե՞ս եք հասկանում դրանք: Այս ասացվածքներում անհրաժեշտ է գործիքային գործի մեջ գոյականներ գտնել և դրանք դուրս գրել նոթատետրում:

Գործի դրեք ձեր հոգին և սիրտը, փայփայեք ձեր աշխատանքի յուրաքանչյուր վայրկյանը:

Մի շտապիր լեզվով, շտապիր գործերով։

Ով ուրախ է աշխատել, հացով էլ հարստանա։

ԱՇԽԱՏԵԼ ԽՈՐՀՈՒՐԴՈՒՄ

Գրի՛ր, ընդգծի՛ր վերջավորությունը, որոշի՛ր դեպքը։

Եկավ (ինչո՞վ) (ձնաբքի հետ)
Սայթաքեց (ինչո՞վ) (ձյուն)
Զարդարված (ինչ?) (արծաթ)
Ծածկված (ինչո՞վ) (գորգ)
Թռավ (ինչի վրայով) (անտառի վրայով)
Հիացած (ինչ?) (ձյան փաթիլ)
Խաղացեք (ո՞ւմ հետ) (Տանյաև Սաշա)

VI.ԱՆԿԱԽ ԱՇԽԱՏԱՆՔ ԻՆՔՆԱՍՏՈՒԳՈՎ.

UPR. 150 ԱՐԵ՛ ԻՆՔՈՎ:

Ի՞նչ տոն է սպասվում: ( Նոր Տարի.)

Բոլորդ տոնածառի մոտ կգնաք դպրոց, ձեր ծնողների հետ աշխատելու։ Հիշեք հասարակական վայրերում վարքագծի կանոնները.

Դրսում, տանը, հասարակական վայրում

Եղեք քաղաքավարի մեծերի հետ, հիշեք պատիվը,

Թատրոնում, տրամվայում, ընթերցասրահում, կինոթատրոնում,

Եղեք խոնարհ, պարկեշտ, խելացի:

VIII.ԴԱՍԻ ԱՄՓՈՓՈՒՄ.

Ի՞նչ սովորեցինք դասում:

Ի՞նչն է ձեզ դուր եկել այսօրվա դասից:

Դասը ամփոփելու և ձեր աշխատանքը գնահատելու համար անհրաժեշտ է պատասխանել թեստի հարցերին:

1. ա) գործիքային դեպքում գոյականները պատասխանում են հարցին ում. ինչ?

Բ) գործիքային դեպքում գոյականները պատասխանում են ո՞ւմ կողմից, ինչո՞վ։

2. ա) գործիքային դեպքում գոյականները միայն երկրորդական անդամներ են

Բ) նախադասության մեջ գոյականները միայն երկրորդական անդամներ չեն:

3. Նշի՛ր գործիքային գործի գոյականները

Ա) ճանապարհին

Բ) ընկերոջ հետ

Բ) ջրի վրա

4. Նշեք գործիքային գործի նախադրյալները

Ա) գ

Բ) դեպի

Գ) համար

ՏՆԱՅԻՆ ԱՇԽԱՏԱՆՔ.

ԿԱՏԱՐԵԼ ՎԵՐԱՀՍԿՈՂՈՒԹՅՈՒՆ: 67 (« ԴԻԴԱԿՏԻԿ ՆՅՈՒԹ»).

Ռուսաց լեզվի դասի ուրվագիծ 4-րդ դասարանում

«Բայի ներկա, անցյալ և ապագա» թեմայով (դաս-ճամփորդություն)

Զ.Վ.Օզերովա,

Կոնիրսկայայի միջնակարգ դպրոցի տարրական դպրոցի ուսուցիչ՝ DMC-ով

սլայդ 1

Թեմա: Բայի ներկա, անցյալ և ապագա ժամանակները

Դասի նպատակը. պայմանների ստեղծում երեխաներին ժամանակավոր ձևերի հայեցակարգին ծանոթացնելու համար

բայը և բայի յուրաքանչյուր ժամանակային ձևի յուրահատկությամբ.

Առաջադրանքներ.

    ձևավորել բայի ժամանակը, բայի խոնարհումը որոշելու ունակություն.

    զարգացնել ուսանողների ուշադրությունը, բանավոր և գրավոր խոսքը, ուղղագրական զգոնությունը.

    զարգացնել առարկան ուսումնասիրելու դրական մոտիվացիա, զարգացնել խոսքի մշակույթ, ընկերասիրություն:

Սարքավորումներ: գրատախտակին գրել, ճամփորդական քարտեզ, առաջադրանքների քարտեր, թեստ,

ինտերակտիվ գրատախտակ.

Վարման ձև. դաս - ճանապարհորդություն

Մեթոդներ: բանավոր, գործնական, տեսողական, մասամբ հետախուզական

Դասերի ժամանակ

    Կազմակերպման ժամանակ.

Դասը օգտակար և հետաքրքիր դարձնելը մեր ուժերի մեջ է։ Մենք աշխատելու ենք մտածված և ուշադիր, հաջողությամբ կուրախացնենք միմյանց։

    Հիմնական գիտելիքների թարմացում.

Գրական ընթերցանության դասերին, երբ ուսումնասիրում էին բանավոր ժողովրդական արվեստը, առածների ու ասացվածքների բազմաթիվ օրինակներ էին բերում։ Ասացեք, խնդրում եմ, ինչու են անհրաժեշտ ասացվածքներ և ասացվածքներ:

Այսօր դասին մենք կհիշենք ասացվածքներ և ասացվածքներ ընկերության մասին: Կարդացեք այն ասացվածքները, որոնք գրված են գրատախտակին: Բացատրի՛ր իմաստը։

սլայդ 2

    Փողով չի կարելի ընկերություն գնել:

    Ընկերն այն մարդն է, ով անհանգստանում է, անհանգստանում, անհանգստանում և ուրախանում քո ընկերոջ համար։

Որո՞նք են իմ ընդգծված խոսքերը:
-Ի՞նչ է բայը:
Եզակի թվի բայերը ի՞նչ հարցերի են պատասխանում:
- Հոգնակի՞ն:
- Բացատրի՛ր բայերի ուղղագրությունը:

    Բառապաշարի աշխատանք.

Դուրս գրիր վեճ բառի բառապաշարը: Դրանից բայեր կազմի՛ր՝ օգտագործելով տարբեր նախածանցներ:

    Հաղորդագրություն դասի թեմայի և նպատակի մասին:

Այսօր ես հրավիրում եմ ձեզ անսովոր ճանապարհորդության գնալ Բայերի օվկիանոսով:

Նախքան ճանապարհորդություն գնալը, դուք պետք է հիշեք բայի քերականական առանձնահատկությունները: (Տեսակ, անձ, համար, սեռ):

Ժամանակն է ծանոթանալու մեկ այլ նշանի՝ բայի ժամանակի հետ։

Բոլորը պատրա՞ստ են։ Հետո գնա՛ Անպայման վերցրեք մեզ հետ ընկերների նկատմամբ հարգանքը, փոխօգնությունը, բարեկամությունը:

    Նոր նյութ սովորելը. Առաջնային ամրացում.

սլայդ 3

    Ներկա ժամանակի բայերի դիտարկում.

Մեր նավը վայրէջք կատարեց ինչ-որ կղզու վրա: Կարդանք նրա անունը։ (Բացահայտում է կղզու անունը): Սա ներկա ժամանակի բայերի կղզի է: Այստեղ ապրում են բայերը՝ նստում, լսում, մտածում, պատասխանում և այլն։ Ի՞նչ հարցերի են պատասխանում այս բայերը: (What is it doing? What are they doing?) Սրանք բայեր են, որոնք ցույց են տալիս, որ գործողությունը կատարվում է խոսքի պահին, i.e. հիմա. Բերե՛ք ներկա ժամանակի բայերի օրինակներ:

Փոխի՛ր WRITE բայի դեմքերը և դրի՛ր ներկա ժամանակով:

Արդյունք. Ներկա ժամանակի բայերը փոխվում են ըստ անձի:

Բացեք դասագիրքը 116-րդ էջում, վարժություն 2. (Հավաքական, գրավոր):

սլայդ 4

    Դիտարկեք անցյալ ժամանակի բայերը:

Մենք իմացանք այս կղզու բնակիչների կյանքի մասին, գնում ենք ավելի հեռու։

Հաջորդ կղզին Անցյալ բայերի կղզին է։ Այստեղ ապրում են բայերը՝ նստել, լսել, մտածել, պատասխանել, նկարել, գրել:

Ի՞նչ հարցերի են պատասխանում այս բայերը: (Ի՞նչ արեցիր, ի՞նչ արեցիր, ի՞նչ արեցիր, ի՞նչ արեցիր) Սրանք բայեր են, որոնք ցույց են տալիս, որ գործողությունը տեղի է ունեցել խոսքի պահից առաջ, այսինքն. երեկ, անցյալ շաբաթ կամ 5 րոպե առաջ և այլն: Բերեք անցյալ ժամանակով բայերի օրինակներ:

Այս կղզու բնակիչները ձեզ համար առաջադրանք են պատրաստել.

Առաջադրանքը.

- Բայերից ձևավորել սկզբնական ձևով բայերը անցյալ ժամանակով, եզակի, արական, իգական և զրոյական:

ՓԱՅԼ, ԼՈՂ, ԾԱՂԻԿ. Օրինակ՝ փայլել - փայլել (ձյուն), փայլել (լուսին), փայլել (լիճ): Աշխատում ենք զույգերով, խորհրդակցում ենք միասին։

Փորձաքննություն.

Փոխի՛ր անցյալ ժամանակով բայը՝ ըստ FLY դեմքերի

Արդյունք: Բայերը անցյալ ժամանակով չեն փոխվում:

Ֆիզկուլտմինուտկա.

Շրջեք, պտտվեք շուրջը
Ձգվել, ձգվել
Նստի՛ր, նստի՛ր
Քայլիր, քայլիր։
Կանգնեք ոտքի վրա, գարշապարը,
Թռիչքի վրա ցատկել
Հիմա խորը շունչ քաշեք
Հանգիստ նստիր, հանգստացիր։

Ի՞նչ ժամանակային ձևով են բայերը:

սլայդ 5

    Ապագա ժամանակի բայերի դիտարկում .

Մենք լողում ենք մինչև վերջին կղզին: Սա ապագա բայերի կղզին է: Այստեղ ապրում են բայեր՝ կթողնեմ, կգրեմ, կորոշեմ, կհաշվեմ, կնայեմ։ Ի՞նչ հարցերի են պատասխանում այս բայերը:

Ապագա ժամանակի բայերը ցույց են տալիս, որ գործողությունը տեղի կունենա խոսքի պահից հետո, այսինքն. երբեմն. Բերե՛ք բայերի օրինակներ ապագա ժամանակով:

Առաջադրանքը.

- Առածների մեջ գտե՛ք ապագա ժամանակի բայերը և գրե՛ք դրանք ձեր նոթատետրում։ (Ըստ տարբերակների).

    1 տարբերակ. Ինչպիսի ընկերություն եք անում, այդպիսի կյանք եք անցկացնելու:

    Տարբերակ 2. Ընկերությունը նման է ապակու. եթե այն կոտրես, այն նորից չես հավաքի:

Փոխի՛ր բայընկարել անձերի կողմից ապագա ժամանակի տեսքով.

Արդյունք. Ապագա ժամանակի բայերը փոխվում են ըստ անձի:

Սա ավարտում է մեր ճանապարհորդությունը բայի ժամանակի կղզիներով:

Ժամանակի ի՞նչ ձևեր եք ճանաչել այսօր:

    Ուսումնասիրված նյութի կրկնություն.

Փորձարկում.

    Այս բառերից ո՞րն է բայ:

    ա) վազք բ) վազել գ) վազում; դ) վազում

    Ի՞նչ բայեր է անում մասնիկըոչ սահուն գրել?

    ա) (չի) գրում; բ) (մի զարմացեք); գ) (չ) վախենում; դ) (ոչ) սեր

    Նշի՛ր 1-ին խոնարհման բայերը.

    ա) կառուցել ___, բ) լսել ___; գ) վիրավորել; դ) քայլ__տ

    Որ պատասխանում թվարկված են միայն 2 հոլովումների վերջավորությունները:

    ա) -it, -em, -yut բ) -im, -ut, -yut գ) -at, -eat, -et դ) -ite, -esh, -yat.

Ինքնաթեստ. 1-բ), 2-բ), դ) 3-բ), դ) 4-դ): Ինքնագնահատական

սլայդ 6

Տնային աշխատանք. Էջ 117, նախկին. 4

    Դասի ամփոփում.

    Ի՞նչ ես արել դասարանում:

    Ի՞նչ ես սովորել:

    Ի՞նչ եզրակացություն պետք է անել բարեկամության մասին:

    Արտացոլում.

Սլայդ 7

Ավելացնել առաջարկներ.

Դաս.

    Դա ինձ գրավեց, որովհետև……..

    Հետաքրքիր էր թվում....

    Ստիպեց ինձ մտածել....

    Ինձ ստիպեց մտածել....

բայց. Կոնիր

Ալակոլ թաղ

Ալմա-Աթայի շրջան

Դասի թեման.Մասնիկների ուղղագրություն ՈՉ բայերով

Նպատակները:
1. Զարգացնող՝ ընդլայնել սովորողի ճանաչողական ոլորտը՝ ուշադրություն, ընկալում, մտածողություն, խոսք, կարողություններ։
2. Կրթական. ձևավորել նոր գիտելիքների անհրաժեշտություն. զարգացնել հետաքրքրություն ռուսաց լեզվի ուսուցման նկատմամբ, ձևավորել կոլեկտիվ աշխատանքի հմտություններ, ձևավորել հաղորդակցության մշակույթ.
3. Ուսումնական. զարգացնել ՈՉ մասնիկ բայերով գրելու կարողություն:

Դասերի ժամանակ

1. Կազմակերպչական պահ. Երեխաների ներգրավումը գործունեության մեջ.

Բարև տղաներ։ Այսօր ես կսովորեցնեմ ռուսաց լեզվի դասը։ Ես Տատյանա Ալեքսեևնան եմ:

Դասի սկզբում հիշեցնեմ.
Դուք նույնիսկ չեք կարող ձուկ բռնել լճակից առանց դժվարության (տախտակի վրա):
-Ի՞նչ էի ուզում ասել։

Աշակերտը կգնա գրատախտակ, նա ունի անհատական ​​խնդիր (առաջարկված բառերից հավաքել բայի սահմանումը):

Այսօր դասին մենք կաշխատենք կենտրոնացվածությամբ, կսովորենք նոր, օգտակար, հետաքրքիր բան: (ցուցանակ փակցված է), կաշխատենք նաև զույգերով (նշան փակցված է)։
- Միասին, ջանասիրաբար աշխատելու ցանկություն ունե՞ք։
Թիվը գրի՛ր, մեծ աշխատանք։

Որոշեք, թե խոսքի որ մասն է այն բառը, որի մեջ կա ստուգված չընդգծված ձայնավոր (կբռնեք այն):
-Այսինքն, այսօր դասին մենք կընդլայնենք մեր գիտելիքները խոսքի ո՞ր մասի մասին:

Եկեք ստուգենք, թե ինչպես է աշակերտը սահմանել բայը (կարդում է):
- Ճիշտ?

Դասի ընթացքում առաջադրանքներ կատարելով՝ կհավաքենք խճանկար, ոչ պարզ, ճանաչողական։

2. Նոր նյութի յուրացմանը սովորողների պատրաստվածության մակարդակի մոնիտորինգ:
-Հիմա կաշխատեք զույգերով:
Ձմեռային անտառում գիշեր է եկել: Պայծառ աստղեր հայտնվեցին։

Ձեր սեղանների վրա ամպեր կան: Դրանց վրա կան բառեր, որոնցից պետք է կազմել 1 նախադասություն։
1 շարք - Մութ երկնքում լուսինը հայտնվեց:
2-րդ շարք - Սառնամանիքը թակում է մերկ ծառերի բները:
3 շարք - Նա չի խախտում անտառի կախարդական լռությունը:
Աշակերտները զույգերով կազմում են նախադասություն.

Կարդացեք առաջարկը. Տղերք, համաձայն եք։
- Գրեք այս նախադասությունները ձեր նոթատետրում և գրատախտակին:
- Գրատախտակի մոտ աշակերտները գրում են նախադասություններ՝ մեկնաբանություններով:
Յուրաքանչյուրի համար տրվում է լրացուցիչ առաջադրանք (գրպանում).
. Ի՞նչ է բայը:
. Գտի՛ր և ընդգծի՛ր նախադասության հիմքը.
. Տվեք առաջարկի նկարագրությունը:

Հնարավո՞ր է նախադասություններ միավորել ըստ թեմայի: Ինչպե՞ս փոխել նրանց պատվերը:
- Գտեք բայերը: Կարդացեք.
-Ի՞նչ ընդհանրություն ունեն բայերը: (նախածանց)
Որո՞նք են բայերի ձևաբանական բնութագրերը: (ժամանակ)
- Որոշի՛ր բայերի ժամանակը:

Ֆիզկուլտմինուտկա.
- Ես կստուգեմ, թե ինչպես կարող եք որոշել բայերի ժամանակը:
-Դուք պետք է տեքստից դուրս գրեք ներկա ժամանակի բայերը փոքր տառով սյունակում (աշակերտը գրատախտակի մոտ):
Լավ ռուսական անտառներ: Ամպերի տակ խշշում են կանաչ գագաթները։ Սպիտակ գեղեցկուհիների նման, գանգուր կեչիները նայում են ջրի մեջ: Բացատներում կաղնու ծառերը փռվել էին։ Ասպենը դողում է ամեն տերևից: Հանգիստ առվակներ են հոսում անապատում:

Փոխադարձ ստուգում.
- Փոխանակեք նոթատետրերը և ստուգեք:
-Ո՞վ մեկնաբանություն ունի։

Ես կկարդամ տեքստը. Եթե ​​լսեք անցյալ ժամանակի բայը, աղջիկները ձեռքերը կխփեն իրենց գլխին, իսկ եթե ապագա ժամանակի բայերը տղաներն են։
Եկեք վազենք դեպի անտառ:
Եկեք լսենք պատմությունը.
Մենք թափահարեցինք մեր թեւերը:
Շրջված դաշտերի վրայով:
Եվ հետո մենք առյուծ ենք դառնում։
Նրանք օրորեցին իրենց գլուխները։
Մենք մռնչում ենք միմյանց վրա:
Վախից լռեցին։
Դուք լավ հիշում եք նյութը, և մենք ունենք գլուխկոտրուկի ևս մեկ կտոր (2):

3. Նոր գիտելիքների ներդրում
ա) - Նայեք 2-րդ նախադասությանը, հիշեք, որ մենք ընդլայնում ենք գիտելիքները բայի մասին, որոշեք դասի թեման:
Ուղղագրություն ոչ բայերով (տախտակի վրա):
-Պետք է սովորենք ճիշտ գրել ոչ թե բայերով։
- Որոշեք, թե խոսքի որ հատվածն է ոչ պաշտոնական կամ անկախ: Ինչո՞ւ։
. Չի նշանակում առարկա, առարկայի նշան, առարկայի գործողություն:
. Օգտագործվում է նախադասության մեջ բառեր կապելու համար:
Խոսքի ի՞նչ այլ մասեր գիտեք: (գրատախտակին փակցված է դիագրամ):
- Ընտրեք:

Գուցե փորձից, պրակտիկայից ելնելով ինչ-որ մեկը գիտի՞ մասնիկ գրել ոչ բայերով։
Կարդացեք կանոնը 82-րդ էջում։
Սյունակում գծիկի միջով ավելացնենք նույն բայերը ոչ մասնիկով։
Գրատախտակի մոտ աշխատում է 1 աշակերտ:

Տեքստի ընթերցում.
Ազնվական բայը չհավանեց հպարտ մասնիկը. Նրա սերը տխուր էր. Նա ասաց. «Ես սիրում եմ», իսկ նա ասաց նրան. «Ես չեմ սիրում»։ Նա խոստովանեց. «Ես հավատում եմ», և նա ասաց նրան. «Ես չեմ հավատում»:
NOT մասնիկը երբեք չի մոտեցել բային և գրվել է նրանից միայն առանձին: Բայց Բայը մշտական ​​էր իր զգացմունքների մեջ։

Ի՞նչ կանոն ենք ձևակերպել դասում. Ի՞նչ չի նշանակում մասնիկը` հաստատո՞ւմ, թե՞ ժխտում: Մենք ունենք գլուխկոտրուկի ևս մեկ կտոր (3):
բ) -Ձյան փաթիլ թռավ դեպի քեզ: Դրա վրա գրված է մի բառ. Գուշակիր.

On vi don't de (երեխաները կռահում են բառը):

Աշակերտը գտավ այս բառի իմաստը բացատրական բառարանում (առաջադրանքը տրվում է ընդմիջմանը):
- Կգրեմ՝ մի ատիր (տախտակի վրա):
Երեխաները կմատնանշեն, թե ինչն է սխալ, կամ նրանց հուշում է առաջատար հարցը:
Ինչու՞ է այն սլացիկ: Ուրեմն կա՞ն բայեր, որոնք մասնիկի հետ միասին չեն գրվում։ Իսկ ո՞ր դեպքերում։

Կարդացեք տեքստը ուսանողին.
Մի օր մասնիկը Բային ՉԻ ասաց. «Ես կպատասխանեմ, եթե ապացուցես, որ չես կարող ապրել առանց ինձ»:
Բայը գնաց թափառել բառարաններով։ Երբ նա վերադարձավ իր սիրելիի մոտ, նա լացով թռավ նրանից. «Ես վրդովված եմ: Ես ատում եմ դա!" Եվ հանկարծ նա զարմանքից քարացավ՝ լինելով բայի կողքին։ Պարզվեց, որ որոշ դեպքերում ոչ միայն բայը, այլ հենց մասնիկը ՉԻ ԿԱՐՈՂ ապրել առանց միմյանց։

Տետրում գրված է ատել բառը, ընդգծված են ուղղագրությունները (ընդգծումը, նախածանցների բացատրությունը ոչ, վրա, հիշիր ե տառը):

Այս բառով նախադասություն կազմիր.
Մենք ունենք փազլի ևս մեկ կտոր (4):
4. Գիտելիքների և հմտությունների կիրառում գործնականում
ա) Աշխատեք դասագրքի վրա. Վարժություն 124.
- Կարդացեք տեքստը:
-Ո՞ւմ մասին է խոսքը տեքստում։ Ի՞նչ կասեք Վոլոդյայի մասին։
- Ինչպե՞ս եք հասկանում «չուզող» բառի իմաստը։
Պարտադրել - Պարտադրել, ստիպել ինչ-որ բան անել:
-Ինչու՞ նա չգրավեց թռչունին:

Այս տեքստից գրենք 2 նախադասություն՝ տեղից մեկնաբանելով։
3 առաջարկ ինքնուրույն.
(4 ուժեղ ուսանող ստանում են քարտեր անհատական ​​աշխատանքի համար.
Առածների ձայնագրում.
(Ոչ) խոսող գազավորված ըմպելիք շաղախի մեջ:
(Մի՛) գնիր կետ պարկի մեջ:
Կարդացեք.
Գրի՛ր ճիշտ՝ բացելով փակագծերը):
բ) Որոնողական գործունեություն
Բառեր գրատախտակին.
Չկողմնորոշված, չես գրում, ես լավ չեմ, չես խոսում, չես պառկել, չես սիրում, վատ եղանակ, չեմ տեսնում, հույս չունենք։
Դուրս գրի՛ր սխալ գրված բառերը, ուղղի՛ր սխալները։
(Մի՛ որոշիր, վրդովվիր, մի՛ խոսիր, մի՛ տեսիր, չսիրես, մի՛ հուսա):
1 աշակերտ գրատախտակի մոտ:
Ոչ մասնիկով ավելացրեք ևս 2 բայ:
Մենք ունենք հանելուկի ևս մեկ կտոր (5):
5. Նոր գիտելիքների ընդգրկում գիտելիքի համակարգում
ա) - Մեր դասարանում հյուր ունենք՝ Նեհոչուհա:
Չի ուզում սովորել, չի հիշում կանոնները։
Հիշու՞մ եք այսօր սովորած կանոնը:
Ես հիմա կստուգեմ:
Նեխոչուխայի հետ մեր երկխոսությունից դուրս գրեք բայերը մասնիկով ոչ նոր տողից, մեծատառով, որը բաժանված է ստորակետով (1 աշակերտ գրատախտակին):

Աթոռիցդ իջի՛ր։
- Չեմ ուզում!
-Կընկնես!
-Չեմ ընկնի!
- Դուրս արի!
-Չեմ հեռանա!
-Լսո՞ւմ ես։
- Ես չեմ կարող լսել!
-Երազո՞ւմ ես։
-Չե՞մ երազում:
-Դու լռու՞մ ես։
-Չէ, չեմ լռում!
-Քենդի, կուզե՞ս:
-Ոչ: Այո, ես ուզում եմ, ուզում եմ:

(Չեմ ուզում, չեմ ընկնի, չեմ հեռանա, չեմ լսում, չեմ երազում, չեմ լռում):
Փորձաքննություն.
- Ընտրեք լրացուցիչ հարց:
Մենք ունենք գլուխկոտրուկի ևս մեկ կտոր (6):
Այս բայերից որևէ մեկով նախադասություն գրիր.

6. Ամփոփելով դասը
- Դուք ստացել եք փազլի վերջին կտորը։
Երեխաները կարդում են ասացվածքը.
Ով շատ գրագետ է, և ոչ անդունդ:
Ինչո՞ւ եք կարծում։
Կարողացա՞նք հասնել դասի նպատակներին: Ստացա՞նք լավ համակարգված բեղմնավոր աշխատանք։
- Ինձ դուր եկավ ձեզ հետ աշխատելը: Շնորհակալություն։
7. Տնային աշխատանք
Խճանկարի հետևի մասում տնային առաջադրանք.
Այն երեխաները, ովքեր ստացել են անհատական ​​բացիկներ, կշարունակեն և կգրեն պատմություն ձմեռային գիշերվա մասին՝ օգտագործելով ոչ մասնիկով բայերը, կարող եք գրել ձյան փաթիլների վրա:
Մնացած տղաները կկազմեն 5 նախադասություն՝ օգտագործելով ոչ մասնիկով բայերը:
1 աշակերտ բառարանում կգտնի «շփոթված» բառի նշանակությունը։

8. Սովորողների գործունեության ինքնավերլուծություն
-Այժմ, տղերք, դուք ինքներդ կգնահատեք ձեր աշխատանքը։
Եթե ​​մենք կատարել ենք դասի նպատակները (ցույց տալով նշաններ! Եվ ձեռքեր), ապա բարձրացրեք աստղերը, եթե դուք չեք աշխատել ամբողջ ուժով - ամպեր:

Կայքի խմբագիրները պատասխանատվություն չեն կրում այս բաժնի հոդվածի բովանդակության համար:

Նոր տեղում

>

Ամենահայտնի