Hem Blommor Sammanfattning av en biologilektion på ämnet "Hjärnlober och områden i hjärnbarken" (8:e klass). Biologilektion "hjärnbarkens struktur" Lektion hjärnhemisfärer

Sammanfattning av en biologilektion på ämnet "Hjärnlober och områden i hjärnbarken" (8:e klass). Biologilektion "hjärnbarkens struktur" Lektion hjärnhemisfärer

Biologilektionsutveckling

i 8:e klass

på ämnet: "Cerebrala hemisfärer"

Utbildningskomplexet "Biologi" användes. Man", 8:e klass, Sonin N.I., Sapin M.R.

Utvecklad av: Yulia Sergeevna Nepomnyashchikh,

lärare i biologi, kemi, kommunal utbildningsinstitution "Gymnasium"

Irkutsk regionen Shelekhov

2010

Mål:

Pedagogisk: introducera eleverna till de strukturella egenskaperna hos hjärnhalvorna; funktioner hos loberna och zonerna i hemisfärerna.

Utvecklandet: att utveckla förmågan att jämföra strukturen och funktionerna hos hjärnhalvorna i den mänskliga hjärnan.

Pedagogisk: odla respekt för intellektuellt arbete;
– utveckla förmågan att föra dialog, debattera, lyssna på varandra;

Utrustning: Demonterbara hjärnmodeller; tabell "Human Brain", "Human Spinal Cord"; porträtt av inhemska vetenskapsmän I.P. Pavlov och I.M. Sechenov; videomaterial om ämnet; presentation; videoprojektor; Handout.

Under lektionerna

    Organisera tid.

    Kollar läxor. (differentiering)

a) (Arbeta i arbetsbok nr 34)

1-medulla oblongata

3-mellanhjärna

4-diencephalon

5-hjärnhjärnan

6 hemisfärer i storhjärnan

(enligt tabellen)

b) Individuella kort med prov

    Ryggmärgen är en del av:

b) perifer NS;

2. Spinalnervernas rötter avgår från ryggmärgen och bildar:

a) 31 nerver;

b) 31 par nerver;

3. Reflex är:

a) kroppens reaktion;

b) kroppens svar på påverkan av den yttre miljön eller en förändring i det inre tillståndet, med deltagande av nervsystemet;

c) kroppens reaktion på påverkan från den yttre miljön;

4. Vad består den vita substansen i hjärnan av:

a) från nervcellers processer;

b) från nervcellernas kroppar och deras processer;

5. Den mänskliga hjärnan består av:

a) hjärnstam och hemisfärer;

b) cerebellum och cerebrala hemisfärer;

c) hjärnstammen, cerebellum, hjärnhalvorna.

självtest

c) Kort med uppgifter från utbildningskomplexet.

Självtest

d) Frontalsamtal.

1. Vilken betydelse har nervsystemet?

(Utför koordinerat arbete av alla delar av kroppen; ger kommunikation mellan kroppen och den yttre miljön; utgör den materiella grunden för mänsklig mental aktivitet (tänkande, tal och komplexa former av socialt beteende).

2. Hur kan man dela upp n.s. efter topografi?

(CNS och perifera n.s.

CNS = g.m. + s.m.

perifert = nerver + nervganglier + nervändar)

3.Hur man delar n.s. funktionellt?

(Somatisk och vegetativ)

4. Vilken struktur har en neuron?

(Kropp + processer – axon och dendrit)

5. Vad är grått och vitt representerat i - i n.s.?

(grå = cellkroppar av neuroner, vit = processer av neuroner)

6. Hur klassificeras neuroner efter de funktioner de utför?

(känslig, interkalär, motorisk)

7. Vad är en reflex?

8. Vilka typer av reflexer finns det?

9. Var finns hjärnan?

(i kranialhålan)

10. Vilka delar består hjärnan av?

(GM = hjärnstammen + lillhjärnan + hjärnhalvorna)

11. Vilka delar utgör hjärnstammen?

(Bål = medulla oblongata + pons + diencephalon)

12. Vad har förlängd märg för funktioner?

(Reflexbågar passerar genom kärnorna: hosta, nysningar, tårreflex, etc.)

13. Hur fungerar lillhjärnan?

(Den består av halvklot och vermis som förbinder dem, ytan har spår och veck - detta är lillhjärnbarken)

14. Vilka funktioner utför lillhjärnan?

(deltar i koordination av rörelser, säkerställer kroppsbalans)

15. Vilka funktioner har en bro?

(leder impulsen till cortex i g.m., till cerebellum, oblongata, s.m.)

16. Namnge mellanhjärnans funktioner.

(ger en reflexförändring av pupillens storlek och linsens krökning beroende på ljusets ljusstyrka)

17. Vilka funktioner har diencephalon?

(Leder impulser till hjärnbarken från hudreceptorer och sensoriska organ, är ansvarig för känslan av törst och hunger, beständighet i den inre miljön, för arbetet i de endokrina körtlarna och det vegetativa systemet.)

5-8 min

Att lära sig nytt material.

(lärobok s. 66-67, presentation)

Hjärnhemisfärerna är den största, evolutionärt unga, hjärnavdelningen hos människor är den bättre utvecklad än hos andra representanter för ryggradsdjur.

De två hemisfärerna i storhjärnan är sammankopplade förhårdnade kropp och består av vit och grå substans. Den grå substansen bildar hjärnbarken, som ligger ovanför, och subkortikala kärnor i den vita substansens tjocklek. Den vita substansen ligger under cortex (Figur s. 66-67 i läroboken).

Bark g.m. har en tjocklek på 3-4 mm, en yta på 220 000 mm 2, består av 12-18 miljarder nervceller, spår (fördjupningar) och veck (veck) är synliga på ytan av cortex.

Stora spår delar upp hemisfärerna i lober - det finns 4 av dem:

frontal, temporal, parietal, occipital.

parietal frontal

occipital timlig

Områden i hjärnbarken utför olika funktioner, så de är indelade i zoner

År 1836 läste Marc Dax, en okänd fransk läkare, en rapport där han beskrev 40 av sina patienter som led av talstörningar. Alla visade tecken på skada på vänster hjärnhalva.

1865 presenterade Paul Broca, den berömda franska antropologen och patologen, en beskrivning av den kliniska historien för en patient som hade förlorat förmågan att tala, men som ändå kunde läsa och skriva normalt, samt förstå allt som sades till honom. Broca trodde att orsaken till störningen var en lesion i frontalloben på vänster hjärnhalva. Detta område av cortex, intill den motoriska zonen och kontrollerar musklerna i ansiktet, tungan, käkarna och svalget, kallas Brocas område. De specifika svårigheter som patienter upplever när de uttalar talljud, även om deras förmåga att använda språk förblir normal, kallas afasi. Under obduktionen av två patienter som led av en talstörning upptäckte Broca en lesion i samma område av vänster hjärnhalva - den bakre frontala delen. Efter flera års eftertanke och iakttagelse skrev Brock i en artikel publicerad i sjätte volymen. "Bulletin of the Anthropological Society" för 1865, sade: "Vi talar med den vänstra hjärnhalvan."

År 1874 fann Klodt (Karl) Wernicke, en fransk läkare, att med blödningar i den vänstra hemisfärens temporala region slutar patienten att förstå tal, även om han kan tala: tal förvandlas till meningslöst ljud för honom. Wernickes afasi uppstår när det finns skador på den övre och bakre delen av den vänstra tinningloben, som kallas Wernickes område.

Bland eleverna på vår skola finns många höger- och vänsterhänta.

I en familj, dagis eller skola bör man inte förbjuda, utan tvärtom uppmuntra barnets önskan att göra något med sin vänstra hand. Barn får skriva som de vill, oavsett lutning eller kalligrafi. Så länge det inte finns några misstag, så länge de inte ligger efter sina klasskamrater. (Hälsovårdsdepartementet, 23 juni 1985).

Högerhänt

95% - tala med vänster hjärnhalva

5% - rätt

Vänstern


Enligt ryska forskare:

65% - prata med höger hjärnhalva

35% - kvar

Enligt amerikanska forskare:

70% - säger vänsterpartister


15% - båda

15% - höger hjärnhalva

Förmodligen är orsakerna till vänsterhänthet förknippade med förändringar

(inte överträdelser!) i den genetiska koden orsakad av:

Överdriven ångest under graviditeten;

Förkylningar;

Förgiftning med mat av dålig kvalitet (A.P. Chuprikov).

Stora vänstermänniskor:

Michelangelo, Charlie Chaplin, Vladimir Dal, Ivan Pavlov.

Det finns cirka 6 - 8 miljoner vänsterhänta i vårt land. Vänsterhänthet är mycket vanligare hos män (orsaken till vänsterhänthet: i den vänstra hjärnhalvan av den utvecklande hjärnan saktar processen för migration av neuroner till deras slutliga platser ner).

Vänsterhänt: dras mot teori, har ett stort ordförråd, använder det aktivt, han kännetecknas av hög motorisk aktivitet, beslutsamhet och förmågan att förutsäga händelser.

Högerhänt: dras mot specifika typer av aktivitet, är långsam och tystlåten, men utrustad med förmågan att subtilt känna och uppleva, benägen till kontemplation och minnen. 8-10 min

Syn och asymmetri

Apple experiment. Ett äpple visas och barn ombeds beskriva det med olika adjektiv.

Eleverna namnger adjektiv och delar upp dem i grupper

Vänster hjärnhalva Höger hjärnhalva

rund ljus

volymetrisk röd

utsökt

välsmakande osv.

Hörsel och asymmetri

Video – 4 min

Fråga: Vad ansvarar höger och vänster hjärnhalva för? Vad händer när höger eller vänster hjärnhalva inte fungerar?

(den högra hjärnhalvan är ansvarig för att förstå objektiva ljud - ljudet av krossat glas, gurglande vatten, applåder, nysningar, snarkning etc. Om halvklotet inte fungerar kommer dessa ljud inte att orsaka några bilder, kommer inte att betyda absolut någonting, det finns inget sätt att namnge låten och komma ihåg orden).

(vänstra hjärnhalvan är ansvarig för att känna igen musik. Med en blockerad höger hjärnhalva finns det inget sätt att känna igen ens en mycket välbekant melodi)

Genomföra ett test för att bestämma elevernas högra och vänstra hemisfär

(Kiselev A.M., Bakushev A.B. Ta reda på din karaktär)

Testet baseras på fyra tecken som uppträder hos en person från födselögonblicket och som inte förändras under hela livet.

    Ledande hand. Flät ihop fingrarna. Om tummen på din vänstra hand är på toppen, är du en känslomänniska om ditt högra finger är på toppen, har du ett analytiskt sinne.

    Napoleon poserar. Flät ihop händerna på bröstet. Om din vänstra hand är på toppen är du benägen att koketteri, medan din högra hand är benägen till enkelhet och oskuld.

    Ledande öga. Det högra dominanta ögat talar om en ihållande, aggressiv karaktär, det vänstra - om en mjuk och följsam karaktär.

    Applåder. Om det är bekvämare att klappa med din högra hand kan du prata om en avgörande karaktär, med din vänstra - du tvekar ofta innan du fattar ett beslut och tänker på hur du bäst ska agera för att inte förolämpa andra.

KONSOLIDERA KUNSKAP

Laborationer ”Attention span”.

Syfte med arbetet: att bestämma elevens uppmärksamhetsförmåga.

Utrustning: klocka med sekundvisare, siffertabell, penna.

Framsteg

    Förbered en tabell med siffror. För att göra detta, rita ett pappersark i 36 rutor och i var och en av dem skriv siffrorna från 101 till 136 i valfri ordning.

    Elever som arbetar i par byter förberedda bord.

    Hitta tills vidare siffrorna i stigande ordning - 101,102,103 osv. Stryk över varje nummer med en penna. Arbetet börjar på befallning av eleven som agerar som experimentator.

    Bestäm mängden uppmärksamhet med formeln - B = 648: t, där B är mängden uppmärksamhet, t är tiden under vilken siffrorna hittades i stigande ordning från 101 till 136.

    Jämför data som erhållits med tabellen "Attention Index":

    Dra slutsatser.

Muntlig enkät om materialet som omfattas:

    Namnge loberna på hjärnhalvan.

    Nämn funktionerna i hjärnhalvornas huvudzoner.

    Är funktionerna som utförs av höger och vänster hjärnhalva desamma?

Studera texten på sidorna 66-69. De som vill förbereda ett meddelande baserat på läroboksmaterialet på s. 68-69 "Hjärna och förmågor", "I.M. Sechenovs liv och arbete".

Einstein och Lomonosov - vem var höger hjärnhalva och vem var vänster hjärnhalva?

Trots det faktum att Albert Einstein var en stor fysiker känner alla till hans passion för fiolen, och den berömda fysikern, kemisten och matematikern Mikhailo Lomonosov var också en poet.

Därför kan bara båda hemisfärerna i kontinuerlig kommunikation med varandra ge oss en komplett bild av världen.

M.M. Speransky skriver i boken "Rules of Higher Eloquence" från 1795: "Kopplingen mellan begrepp i sinnet är ibland så subtil, så öm att det minsta försök att upptäcka detta samband i ord bryter och förstör det."

Sammanfattning, utvärdering.

Hjärnbarken är en struktur i hjärnan, ett lager av grå substans 1,34,5 mm tjockt, som ligger längs hjärnhalvornas periferi och täcker dem. Neuroner i hjärnbarken. Struktur av hjärnbarken.


Hos människor utgör cortex i genomsnitt 44% av volymen av hela halvklotet som helhet. Ytan på cortex på en halvklot hos en vuxen är i genomsnitt mm². Barken bildar utskjutande åsar - veck och fördjupningar mellan dem - fåror. De ytliga delarna står för 1/3, och de som ligger djupt mellan gyri står för 2/3 av den totala arean av cortex. Strukturen av hjärnbarken.




1. Associativt motoriskt område. 2. Primärt motorområde. 3. Primärt somatosensoriskt område. 4. Hjärnhemisfärernas parietallob. 5. Associativt somatosensoriskt område. 6. Associativt synområde. 7. Occipitalloben i hjärnhalvorna. 8. Primärt synområde. 9. Associativ hörselzon. 10. Primär hörselzon. 11. Temporalloben i hjärnhalvorna. 12. Olfaktorisk cortex. 13. Smakbark. 14. Prefrontal associationszon. 15. Cerebrala hemisfärernas frontallob. Funktionella områden i hjärnbarken


1. Occipitallober - visuell perception 2. Parietallober - taktil känslighet 3. Temporallober - hörselzoner (uppfattning av ljudsignaler) Frontallober - beteendeprogram, tänkande, arbetsledning. Lober i hjärnbarken. Deras funktioner.


Beteckningar: 1. Prefrontal cortex. 2. Taktil analys. 3. Auditiv cortex (vänster öra). 4. Rumslig visuell analys. 5. Synbark (vänster synfält). 6. Synbark (höger synfält). 7. Allmän tolkningscentral (tal och matematiska operationer). 8. Auditiva områden i cortex (höger öra). 9. Skrivning (för högerhänta). 10. Talcentral. Funktionella områden i hjärnbarken








1. Var finns hjärnbarken? 2. Vad kallas vecken i hjärnbarken? 3. Vilket nummer indikerar parietalloben? 4. Vad ansvarar frontalloberna för? 5. I vilka lober i cortex finns hörselcentra? 6. Vilka centra finns i de occipitalloberna? Testa dig själv


Svar på frågor 1. Hjärnhemisfärernas cortex ligger på deras yta (periferi) 2. Cortexvecken kallas gyri. 3. Parietalloben indikeras med ett nummer. Frontalloberna ansvarar för beteendeprogram, tänkande och ledning av arbetsaktiviteter. 5. Auditiva centra är belägna i tinningloberna i hjärnbarken. Synområdena är belägna i de occipitalloberna.

AVSNITT IX. MÄNSKLIG

Ämne 11. NERVÖS REGERING AV MÄNNISKA KROPPSFUNKTIONER

LEKTION 72. Stora hjärnhalvor

Utbildningsmål: att studera de strukturella egenskaperna hos hjärnhalvorna, deras mikroskopiska struktur.

Grundläggande begrepp och termer: hjärnhalvorna, hjärnbarken, lager av cortex, sulci i hjärnbarken, lober i hjärnbarken.

Lektionens upplägg, huvudinnehåll och arbetssätt

I. Uppdatering av elevernas grundläggande kunskaper.

Övning "Jag tror det..."

1. Hos ett nyfött barn är lillhjärnans massa 1/17 av kroppsvikten, medan den hos en vuxen är 1/8. Vad indikerar detta?

2. Finns det en livsnod i medulla oblongata? Varför tror du att det heter så?

3. Om alkohol kommer in i en persons kropp, vilka delar av hjärnan tror du och hur ska de reagera på det?

4. Efter 5-6 minuter. Utan syre dör hjärnceller. Varför?

5. Varför går barn och lägger sig efter lunch på semesterläger?

II. Att lära sig nytt material.

Lärare. I Carol Doners bok Secrets of Anatomy säger huvudpersonen Max till sin samtalspartner Molly: ”Människokroppen är som en stormakt, en oberoende makt. Blodkärl fungerar som vägar som förbinder städer, det vill säga organ. Stadsmyndigheter samarbetar med varandra och skapar ett system, eller region. Magen och tarmarna är organ som tillhör samma regionsystem. Hjärta och blod - till den andra, och muskler och ben - till den tredje. Detta land har ett stort antal neuroner - telefoner. Miljarder celler är medborgare i landet, arbetar i fabriker och fabriker av broorgan och system i regionerna. Var finns ledningen för denna stat? Vet du det, Molly?

Vet du?

2. Problem för hemprojekt.

Grupp 1. Hjärnhemisfärernas yttre och inre struktur, deras mikrostruktur.

Grupp 2. Studie av den mänskliga hjärnan.

Presentation av projekt.

Grupp 1. Hjärnhemisfärernas yttre och inre struktur och deras mikrostruktur.

Storhjärnan (terminalen) består av två hemisfärer som är förbundna med corpus callosum kommunikationen mellan höger och vänster hemisfär sker genom corpus callosum.

Hemisfärerna är täckta med en cortex bildad av grå substans, bestående av neuroncellkroppar. Cortex är bärare av intelligens och högre funktioner. Neuronala processer sträcker sig inåt från cortex, som tillsammans med fibrer riktade mot cortex bildar vit substans, som har en ledande funktion.

Den vita substansen innehåller kärnorna (noder) av den grå substansen (kluster av nervceller) och bildar den så kallade subcortexen.

Hemisfärernas yta är sammansatt i veck, mellan vilka det finns fåror. Mer än 2/3 av ytan av cortex är gömd i spåren.

Grupp 2. Studie av den mänskliga hjärnan.

På 30-talet av artonhundratalet föreslog den franske fysiologen Flourens idén: alla områden i hjärnbarken är funktionellt likvärdiga. Men detta var ett misstag. År 1874, Kiev-anatomen V.A. Betz bevisade att alla områden skiljer sig från varandra i strukturen av nervceller och i sfäricitet. Han är grundaren av läran om hjärnbarkens arkitektur.

Även Hippokrates visste att betydande skador på hjärnhalvorna orsakar förlamning av armar och ben på den motsatta sidan av kroppen. Sambandet mellan talstörningar och störningar i vänster hjärnhalva upptäcktes först av den franske anatomen och antropologen Paul Broca (1824-1880). s.), och den tyske psykologen Karl Wernicke (1848-1905) bevisade att i den bakre delen av den vänstra hemisfärens temporala gyrus finns ett område som ansvarar för talet.

Därefter fann forskare att den vänstra hjärnhalvan ger läsning, skrivning, räkning, tänkande, memorering och den högra hjärnhalvan ger bildligt minne. Med sjukdomar hos de senare upplever patienterna störningar de förväxlar färger, världen blir grå för dem.

Grupp 3. Arkitektonik av hjärnbarken.

Den mänskliga hjärnan har cirka 100 miljarder neuroner, getinghjärnan har 200 och bihjärnan har 900.

Den grå substansen från vilken cortex bildas har formen av en boll som är 1,5-5 mm hög. Cortex har sex lager av celler.

Fyll i tabellen "Mikrostruktur av hjärnbarken"

Nej.

Lagrets namn

Egenheter

Molekyl

Utvändigt kornig

Pyramid

Inre kornig

Betz jätte pyramidala celler (inre pyramidal)

Polymorf

Få celler, många fibrer

Små celler som liknar korn

Pyramidform

Små neuroner

Celler av olika storlekar och former.

Det finns upp till 14 miljarder celler i hjärnbarken, som var och en är ansluten till kontakterna på 10 tusen liknande neuroner.

Grupp 4. Funktioner i hjärnbarken.


Mentala funktioner är förknippade med hjärnbarken: minne, tal, tänkande, medvetande och reglering av mänskligt beteende.

III. Konsolidera elevernas kunskaper.

Laborationsarbete nr 6

Ämne. Den mänskliga hjärnans struktur (studie av dummies, modeller och plåtberedningar).

Mål: lära sig att känna igen delar av hjärnan på plåtpreparat, modeller och dummies och bestämma den relativa positionen för grå och vit substans i dem; bestämma de strukturella egenskaperna hos hjärnbarken.

Utrustning: hopfällbara modeller av den mänskliga hjärnan, dummies; plåtberedningar av längsgående och tvärgående sektioner av den mänskliga hjärnan.

Framsteg

1. Dela hjärnmodellen i två halvor. Hitta corpus callosum. Vad består den av? Dess funktion?

_______________________________________________________________________________

2. På en av modellens halvor, hitta medulla oblongata, pons, mellanhjärnan och diencephalon. Vilka siffror anger dessa avdelningar i figur 1?

1 - ____________________

2 - ____________________

3 - ____________________

4 - ____________________

5 - ____________________

6 - ____________________

Ris. 1. Den mänskliga hjärnans struktur.

3. Ta reda på hur den grå och vita substansen ligger med hjälp av plåtpreparat. Vad är grå och vit materia gjorda av?

_______________________________________________________________________________

_______________________________________________________________________________

4. Hitta lillhjärnan på modellen, överväg platsen för den grå och vita substansen i den. Vilket nummer motsvarar lillhjärnan i figur 1?

_______________________________________________________________________________

5. Undersök de stora hjärnhalvorna på modeller (attrapper), hitta spåren och vecken samt hjärnloberna. Skriv på indikatorerna till figur 2 namnen på loberna i hjärnbarken, gyri.

1 - ____________________

2 - ____________________

3 - ____________________

4 - ____________________

5 - ____________________

Ris. 2. Den mänskliga hjärnans struktur. Sidovy.

På skyltarna till figur 3, skriv platsen för zonerna i hjärnbarken: syn, hörsel, lukt, muskulokutan, motorisk.

1 - ____________________

2 - ____________________

3 - ____________________

4 - ____________________

5 - ____________________

Ris. 3. Zoner i hjärnbarken.

6. Sätt ihop en modell av hjärnan. På dess nedre del, hitta platserna där kranialnerverna har sitt ursprung.

7. Dra en slutsats genom att svara på frågan:

a) Vilka är de strukturella egenskaperna hos den mänskliga hjärnan i jämförelse med ryggradsdjur?

b) Hur finns grå och vit substans i hjärnans delar?

c) Vilken är den biologiska betydelsen av hjärnbarkens veckade struktur?

_______________________________________________________________________________

_______________________________________________________________________________

Fyll bordet.

Framhjärna (hjärnhemisfärer)

Cortex, kärnor i den vita substansens tjocklek

Analysatorfunktion: förnimmelse, perception, analys av rörelser. Zamykalny funktion: bildandet av tillfälliga betingade reflexförbindelser. Högre mentala funktioner: medvetande, tal, viljeprocesser, känslor

Occipitala loben

Uppfattar och analyserar visuella stimuli

Temporalloben

Uppfattar och analyserar auditiva stimuli

Parietallob

Uppfattar och analyserar hudirritationer (temperatur, tryck)

Frontallob

Reglering av frivilliga muskelrörelser

IV. Läxa.

Studera det relevanta ämnet från läroboken.


Lektionens mål: att fastställa komplexiteten i strukturen av hjärnbarken hos däggdjur och speciellt hos människor; introducera hjärnbarkens funktioner och metoder för att studera den.

Utrustning. Demonstrationsmaterial: tabeller: "Hjärna", "Utveckling av nervsystemet hos ryggradsdjur" (Fig. 56), "Struktur av hjärnbarken" hemgjord (Fig. 57); våt montering av mänsklig hjärna.

Handout: demonterade modeller av den mänskliga hjärnan, plattförberedelser av hjärnsektioner.

Lektionsplanering

Att genomföra en lektion
Ett frontalt samtal bygger på att lösa frågor av problemtyp.

Frågor Kan vara ungefär så här: Varför skiljer sig en ryggradsgroda väsentligt från en normal? I vilket syfte utförs experiment på ryggradsgrodan? Från vilket experiment på ryggradsgrodan kan man se spridningen av excitation längs ryggmärgen? Hur går det till?

Rygggrodan är förgiftad med stryknin. Minsta beröring av hennes hud orsakar en våldsam reaktion, flexorerna och extensorerna drar ihop sig samtidigt. Vilken process i nervsystemet förstärks av stryknin och vilken undertrycks?

Varför förblir ett djur utan lillhjärna vid liv, medan ett djur vars medulla oblongata skärs under andningscentrum dör? Och om du skär av benen på hjärnan (läraren visar dem), så förblir djuret vid liv, kan springa, gå, klättra? Varför kan inte apor leva efter en sådan operation? Vilka slutsatser kan dras av att jämföra resultaten av alla dessa experiment?

Beskriv vilka reflexer som kommer att uppstå hos en atlet-löpare efter kommandot: "Till start!" Vilka nervers verkan kommer att dominera i kroppen vid denna tidpunkt? Hur kommer deras upphetsning att påverka olika organ? Hur kommer en idrottares kropp att återgå till det normala efter löpning?

Hur kan vi förklara att inre organs reflexer är långsammare än muskelreflexer?

Vilket experiment bevisar: den sympatiska nerven som gick till grodans hjärta var irriterad; samtidigt samlades blodet som strömmade från hjärtat upp. Det uppsamlade blodet injicerades i en annan groda och dess hjärtfrekvens ökade.

Hur bevisar man att nervsystemet är en helhet?
Efter att ha löst dessa frågor och uppgifter kommer studenten att dra en slutsats om de karakteristiska särdragen för utvecklingen av hjärnan hos ryggradsdjur.

Efter detta berättar läraren om hjärnhalvorna. Genom att kort peka ut hjärnhalvornas struktur, noterar läraren att deras historiska utveckling består av en ökning av ytan, det vill säga i utvecklingen av hjärnbarken.

Eleverna får modeller och plåtförberedelser av hjärnan och, med ledning av texten i läroboken och dess ritningar, slutföra följande uppgift:
1. Betrakta hjärnhalvorna i modellen. Hitta spår och veck. Hitta den centrala gyrusen, corpus callosum (vad är det?).
2. Bestäm var hjärnans frontal-, occipital-, parietal- och temporallober är belägna.
3. Bestäm den ungefärliga positionen för hjärnloberna på dig själv.
4. Spåra var kranialnerverna lämnar hjärnan. Hur många finns det?
5. På plattförberedelsen, hitta cortex, subkortikala centra och vit substans.
6. Hur tjock är barken ungefär? Hitta, styrt av fig. 58, kortikala zoner.
7. Förbered svar på följande frågor: vilka lober i hjärnan är speciellt utvecklade hos människor? Vilka zoner urskiljs i hjärnbarken och vad indikerar deras namn? Vilken betydelse har spåren och vecken i cortex? Vad kan man säga om den mikroskopiska strukturen av cortex? Vad består den av? Vilka är de karakteristiska egenskaperna hos dess struktur?
En förklaring av materialet om cortex funktioner kan börja med metoder för att studera cortex arbete. Läraren berättar om metoden att ta bort delar av cortex hos däggdjur och påminner om beteendet hos en hund utan hjärnbark.

Därefter presenteras data från kliniska observationer hos människor och registreringar av bioströmmar från olika områden i cortex. Du kan peka på fakta om att få en inspelning av bioströmmar från en neuron genom en mikroelektrod som sätts in i djurets hjärna; att genom irritation genom elektroder implanterade i hjärnan ta emot vissa känslor – ilska eller njutning. Alla metoder visade en känd specialisering av regioner och även kortikala celler. Läraren ger det första konceptet av analysatorfunktionen hos cortex, som i sin aktivitet är kopplad till sinnena.

Läraren formulerar en slutsats om cortex funktioner: cortex är ett organ för kommunikation med den yttre miljön; Med hjälp av analysatorer orienterar en person sig i den yttre miljön. Hos högre djur och människor är cortex ett organ med betingade reflexer, ett organ för anpassning till den yttre miljön.

Ett djur utan hjärnbark förlorar en lämplig koppling till den yttre miljön. Hos människor styr cortex alla funktioner. Tal och tänkande hos människor är också förknippade med cortex.

När det gäller frågan om strukturen av cortex kan eleverna formulera följande slutsatser i slutet av lektionen: den mänskliga cortexen har den största ytan, består av ett mycket stort antal celler, cellerna har olika form, har många processer , är belägna i cortex i flera lager; antalet processer på kortikala celler ökar under hela livet.

Hemläxa: läroboksartikel "Big Hemispheres of the Brain"; förbered svaren på frågorna på sidorna 176, 183 under tecknet "!"

Ris. 57. Mikrostruktur av hjärnbarken (schematisk ritning på tavlan)

Ris. 58. Lober och zoner i hjärnbarken (prov på tyst kort):
1 - visuell zon; 2 - hörsel; 3 - känslig motor; 4 - visuellt centrum för tal; 5 - hörselcentrum; 6 - motoriskt talcentrum; 7 - luktzon




































Tillbaka framåt

Uppmärksamhet! Förhandsvisningar av bilder är endast i informationssyfte och representerar kanske inte alla funktioner i presentationen. Om du är intresserad av detta arbete, ladda ner den fullständiga versionen.

Idag, i samband med utvecklingen av ekonomin och den sociala sfären i Ryska federationen, behöver samhället utbildade, mobila, konkurrenskraftiga, kreativa människor som kan anpassa sig till snabbt föränderliga levnadsförhållanden, takten i den ekonomiska utvecklingen och som har behöver utveckla och utveckla olika verksamhetsområden.

I detta avseende förväntas förändringar i utbildningssystemet dess nyckelkaraktär är inte så mycket överföring av kunskap och teknik, utan bildandet av nyckelkompetenser. Att skapa förutsättningar för elever att utveckla nyckelkompetenser är en av de främsta professionella uppgifterna för en lärare, som har många moderna pedagogiska teknologier i sin arsenal.

På mina lektioner använder jag ofta tekniken för att utveckla kritiskt tänkande - detta är en universell "supra-ämnes"-teknik som är öppen för dialog med andra pedagogiska förhållningssätt.

Kritiskt tänkande innebär artig skepsis, att tvivla på allmänt accepterade sanningar, innebär att utveckla en synvinkel i en viss fråga och förmågan att försvara denna synvinkel med logiska argument, bygga konstruktiva relationer med andra människor, delta i gemensamt beslutsfattande och förmåga att arbeta med ett ökande och ständigt uppdaterat informationsflöde.

Jag presenterar för mina kollegor en sammanfattning av en biologilektion i årskurs 8, "Cerebrala hemisfärer", med hjälp av denna teknik.

Lektionens ämne:"Cerebrala hemisfärer"

Syftet med lektionen: skapa förutsättningar för att förstå information om den stora hjärnans struktur och funktioner.

Lektionens mål:

  • skapa förutsättningar för att systematisera och fördjupa elevernas förståelse för strukturen av delar av hjärnan: hjärnhalvorna,
  • skapa förutsättningar för utveckling hos skolbarn av förmågan att känna igen de olika loberna i storhjärnan, de viktigaste spåren i diagram och ritningar; hitta och markera i ritningarna huvudzonerna i hjärnbarken,
  • att främja utvecklingen hos skolbarn av färdigheter att arbeta med olika informationskällor: lärobokstext, diagram, ritningar, information från det centrala utbildningscentret,
  • bidra till kompetensutveckling genom att arbeta i grupp, agera enligt instruktioner, samarbeta, presentera resultatet av arbetet,
  • främja utvecklingen av färdigheter att lägga fram hypoteser, svara på problematiska frågor, arbeta i par för att gemensamt komma fram till en gemensam lösning.

Pedagogisk teknik som används: teknologi för problembaserat lärande, teknik för utveckling av kritiskt tänkande, personlighetsorienterad teknik.

Metoder: verbalt, visuellt, praktiskt.

Utrustning: dator, multimediaprojektor, datorpresentation ( Presentation), åhörarblad: arbetsblad efter antal elever ( Bilaga 1), uppdrag för grupparbete ( Bilaga 2); elektronisk pedagogisk publikation "Multimediatillägg till läroboken av N.I. Sonin, M.R. Sapin", lärobok: Biologi. Man: en lärobok för 8:e klass av allmänna läroverk. D.V. Kolesov, R.D. Mash, I.N. Belyaev. - 7:e upplagan, stereotyp. - M.: Bustard, 2006.

Under lektionerna

I. Definition av ämnet. Ring upp.

Lärare: Under de senaste lektionerna har vi studerat nervsystemets egenskaper. Kom ihåg vilka delar detta organsystem består av?

Elev: Nervsystemet består av centrala och perifera delar.

Lärare: Vad är en del av det perifera nervsystemet?

Elev: Det perifera nervsystemet omfattar nerver och nervfibrer.

Lärare: Vad representeras det centrala nervsystemet av?

Elev: Det centrala nervsystemet representeras av hjärnan och ryggmärgen.

Lärare: Lista de delar av hjärnan du redan har studerat.

Lärare: I den senaste lektionen gjorde vi synkviner om dessa avdelningar. Och nu föreslår jag att du läser ytterligare en rad på fem rader och bestämmer vad vi ska prata om i dagens lektion (bild 1).

Ung, viktig

Analyserar, uppfattar, koordinerar

Största delen av hjärnan

Valnöt.

Lärare: Vilka funktioner i hjärnan ska vi bekanta oss med? Så, ämnet för lektionen är "Cerebrala hemisfärer". Idag arbetar du med arbetsblad som alla har på sitt skrivbord. Skriv ner datum och ämne för lektionen där.

För närvarande är mycket känt om den stora hjärnan all information om den kan presenteras i form av ett informationskluster som visas på skärmen och är tillgängligt för var och en av er på ditt arbetsblad (bild 2). Klustret är nu tomt. Vilken typ av information tror du kan fyllas i (vad skulle du vilja lära dig om den stora hjärnan i klassen idag)?

Eleverna gör sina egna antaganden: information om den stora hjärnans struktur, sammansättning, funktioner, möjliga störningar i dess arbete och konsekvenser för människor.

Lärare: Jag föreslår att du idag i klassen hittar den information du är intresserad av och fyller i klustret. Alla är redo att gå, sedan börjar vi.

II. Förståelse.

Lärare: När vi studerade olika organsystem, uppmärksammade vi först och främst funktionerna i deras struktur. Och nu föreslår jag att studera de strukturella egenskaperna hos en stor hjärna. För att göra detta, lyssna på informationen. Var försiktig och försök att markera data som kommer att hjälpa till att fylla klustret.

I detta skede av lektionen används den elektroniska pedagogiska publikationen "Multimediatillägg till läroboken av N.I Sonin, M.R. Sapin", ämnet är "Cerebrala hemisfärer".

Eleverna lyssnar på information och nämner sedan nyckelord.

Lärare: Vad har du lärt dig om strukturen hos en stor hjärna? (Om det är svårt anordnas ett samtal om frågor eller arbete med ritningar på bild 3):

Det är känt att den anteroposteriora fissuren delar storhjärnan i två delar, namnge dem.

Hur är vänster och höger hjärnhalva kopplade till varandra?

Hur är grå och vit substans fördelad i hjärnhalvorna?

Beskriv platsen för neuroner av grå substans: är de jämnt fördelade eller bildar lager av nervceller?)

Lärare: Låt oss placera den mottagna informationen i ett kluster. Föreslå vilken information som kan placeras på den översta raden? Vad ska jag posta nedan? (bild 4)

Lärare: Vi har lärt oss något, men det finns ännu mer okänt, till exempel: det har fastställts att ytan på hjärnbarken är 2200 cm 2, den bildas av 12 - 18 miljarder nervceller (bild 5) . Hur tror du att ett så stort område av cortex uppnås med en relativt liten volym av hjärnan? (Varför orsakade inte jämförelsen av hjärnhalvorna med en valnöt i början av lektionen oss mycket överraskning?).

Elev: Hjärnbarken har en ojämn (vikt) yta.

Lärare: Ja, ytan på hemisfärerna är vikt, har fördjupningar och utskjutande delar. I läroboken på sidan 232, ta reda på vilka biologiska termer de betecknas med?

Lärare: Storleken på spåren och vecken är föremål för betydande individuella fluktuationer. Det finns dock flera konstanta spår som är tydligt uttryckta hos alla: dessa är de centrala, laterala, parieto-occipitala spåren, som delar upp varje halvklot i 4 lober (bild 6). Se bild 95 på sidan 232 i läroboken. Bestäm i vilka lober de angivna spåren delar upp cortex, märk hjärnloberna i ritningen på arbetsbladet.

Eleverna slutför uppgiften.

Lärare: Jag är säker på att du gjorde detta på rätt sätt, så jag erbjuder dig följande uppgift: fyll i luckorna i texten som visas på skärmen (bild 7). Läs texten "till dig själv", infoga de saknade orden. Jag kommer att be killarna som sitter vid skrivborden på mittenraden att rösta texten.

Lärare: Låt oss placera den mottagna informationen i klustret. Och för killarna som sitter vid de första skrivborden föreslår jag att de skriver in namnet på storhjärnans lober i ett kluster på tavlan (detta förslag sker om klustret görs på tavlan i form av inlägg).

Lärare: Så teoretiskt sett har du blivit medveten om några anatomiska egenskaper hos hjärnbarken. Låt oss nu försöka förklara de fenomen som läkare och forskare observerar i praktiken (bild 9).

Under hjärnkirurgi upplever patienter ofrivilliga rörelser (av arm eller ben). Detta inträffar vid beröring av vissa områden av cortex som ligger framför den centrala sulcusen.

Vid undersökning av en döv patient upptäcktes att hans öron och hörselnerver inte var skadade. Varför hör han fortfarande inte?

Som ett resultat av en trafikolycka skadades mannens nacklob i hjärnbarken och hans syn var nedsatt: hans syn bevarades, men han kunde inte känna igen omgivande föremål.

Lärare: Vad tror du är orsakerna till de beskrivna fenomenen?

Eleverna gör antaganden (det finns funktionella zoner i cortex - områden som utför funktionerna att uppfatta ljud, bilder etc.)

Lärare: Jag föreslår att du testar dina hypoteser genom att arbeta i grupper om 4. För att göra detta kommer killarna som sitter vid udda skrivbord att vända sig till de som sitter vid jämna skrivbord. Tillsammans kommer ni att slutföra uppgifterna som anges i instruktionskortet. Du behöver arbeta med texter, bilder i läroboken, på ett arbetsblad och på "skärmen" (en schematisk ritning av hjärnhalvorna, placerad i förväg på tavlan och gömd för eleverna), komponera en berättelse för klasskamrater och presentera din arbeta efter 5 minuter (bild 10) .

Arbetet utförs enligt instruktionskort (bilaga 2), som finns på respektive grupps tabeller, varefter en kontroll organiseras för att kontrollera om eleverna har genomfört uppgiften korrekt.

Lärare: Det är dags att återvända till de fall som beskrivits av praktiserande läkare, vad är orsaken till dessa fenomen? (Störning av aktiviteten hos känsliga - auditiva, motoriska och associativa områden i hjärnan).

Lärare: Sålunda är hjärnbarken anatomiskt och funktionellt uppdelad i ojämlika områden. Tror du att höger och vänster hemisfär är likvärdiga med varandra?

Lärare: Visserligen är hemisfärerna ojämlika, det finns asymmetri i hjärnan, men en "specialist" som studerar detta fenomen skulle bättre kunna prata om detta (det finns en presentation av en tidigare förberedd elev, eller kortfattad information från läraren).

Prestanda:

Studerar distributionen ansvar mellan hemisfärerna kom forskare till slutsatsen att det finns en funktionell asymmetri i hjärnan (bild 11).

Funktionell asymmetri är ett kännetecken för fördelningen av mentala funktioner mellan vänster och höger hemisfär.

Det har konstaterats att den vänstra hjärnhalvans funktion är att arbeta med verbal-teckeninformation, såväl som att läsa och räkna, medan den högra funktionen är att arbeta med bilder, rumslig orientering, särskiljande musikaliska toner, melodier och icke- verbala ljud (bild 12).

För närvarande identifierar forskare flera typer av asymmetri (bild 13):

1. Motorisk asymmetri - ojämlik motorisk aktivitet i armar, ben, kroppshalvor, styrd av olika hjärnhalvor. Låt oss göra ett enkelt experiment: fläta ihop fingrarna flera gånger och bildar ett "lås". Var uppmärksam på vilken hands finger som är överst. Denna hand är troligen den ledande. Denna erfarenhet är dock inte tillräcklig för att få ett riktigt resultat. När vi utförde forskningsarbete lärde vi oss att bland niondeklassarna på vår skola är ett större antal (76%) benägna att bara använda sin högra hand för vissa handlingar och endast sin vänstra hand för andra. Det var fler högerhänta än vänsterhänta: 16 % respektive 8 %. Vi hittade inte riktiga högerhänta eller vänsterhänta.

2. Sensorisk asymmetri - ojämlik uppfattning av varje halvklot av föremål som är belägna till vänster och höger om kroppens medianplan.

3. Mental asymmetri - specialisering av hjärnhalvorna i relation till olika former av mentala processer. Huvudskillnaden mellan hemisfärerna bestäms inte så mycket av egenskaperna hos det använda materialet, utan av typen av informationsbehandling, det vill säga typen av tänkande. Båda hemisfärerna kapabla att uppfatta ord och bilder och bearbeta dem, men dessa processer sker olika i dem. Låt oss titta på ett specifikt exempel. Jag har ett äpple i min hand. Beskriv hur det är: (lyssna på förslag). Människor på vänster halvklot uppfattar som regel ett föremål som en helhet: dess volym, form - det är de som karakteriserade äpplet som runt och voluminöst. Människor på höger hjärnhalva, som uppfattar ett föremål som en helhet, är uppmärksamma på de minsta detaljerna - det här är de som sa att äpplet är sött, rött, ljust, aptitretande.

Tror du att vi behöver information om den funktionella asymmetrin i vår egen hjärna? Faktum är att dessa frågor är relevanta för oss, människor som snart kommer att behöva välja en vidare utbildningsväg, eftersom det mellan vänster och höger hjärnhalva finns skillnader i principen om beteendekontroll, vilket kan ha en inverkan på mänsklig aktivitet (bild 14 ). Det är känt att människor på vänster hjärnhalva är "tänkare" som är benägna till teori och har en logisk typ av tänkande, och människor på höger hjärnhalva är "konstnärer" vars konstnärliga typ av tänkande dominerar, de är utrustade med förmågan att subtilt känna och erfarenhet.

Båda hemisfärerna fungerar tillsammans, vilket ger sina egna detaljer till hjärnans funktion som helhet.

III. Reflexion

Lärare: Så titta på klustret, det är fullt, analysera allt du ville veta om den stora hjärnan, lyckades du ta reda på det (bild 15)? På ditt arbetsblad, slutför meningen: "I dag i klassen lärde jag mig att:

Lärare: Det är känt att den mänskliga hjärnan till denna dag förblir en "mörk häst" för forskare - många hemligheter har avslöjats, men ännu fler är dolda från forskarnas uppmärksamhet, "vita fläckar" visas på klustret igen - en symbol av de oidentifierade, okända. Därför föreslår jag att du gör dina läxor och eliminerar dessa "blinda fläckar" (bild 16).

Läxa(eleverna väljer själva den uppgift som intresserar dem mest):

1. Använd ytterligare informationskällor och skapa ett faktablad (meddelande) om ämnet "Den senaste hjärnforskningen."

2. Termerna "gammal bark" och "ny bark" finns ofta i litteraturen - ta reda på vad som är skillnaden mellan dessa termer med hjälp av en lärobok och ytterligare informationskällor?

3. Skriv ett korsord om ämnet "Det mänskliga nervsystemet", med hjälp av data om strukturen och funktionerna hos den mänskliga ryggmärgen och hjärnan.

4. Hjärnans vita substans representeras av tre typer av fibrer. Vilka är dessa fibrer och vilka funktioner har de?

Nytt på sajten

>

Mest populär