У дома Торове Цялостна картина на света в подготвителната група. Обобщение на урока за формиране на холистична картина на света за деца от подготвителната група с презентация. Мъже и жени в семейството

Цялостна картина на света в подготвителната група. Обобщение на урока за формиране на холистична картина на света за деца от подготвителната група с презентация. Мъже и жени в семейството

Лилия Летягина
Резюме на урока на тема "Формиране на холистична картина на света" в подготвителната група

Резюме на открит урок за формирането на холистична картина на светаи разширяване на кръгозора в подготвителна група.

Тема: Гората и нейните обитатели.

Цел: Затвърдяване на знанията за дърветата и горските обитатели.

Задачи: Затвърдете знанията за широколистни и иглолистни дървета, диви животни и техните бебета, техните местообитания. Да се ​​обобщят представите за правилата на поведение в природата.

Развийте дългосрочна памет, внимание, слухово и зрително възприятие.

Да насърчава интереса към дърветата и дивите животни, уважението към природата.

Оборудване: карти"дървета", постер "Структурата на дървото", изображението на широколистна, иглолистна и смесена гора, карти"Дивите животни и техните жилища", знаци "Правила за поведение сред природата".

Интегриране на области: формиране на цялостна картина на света, екология, комуникация.

Тип класове: закрепване.

Ход на урока

IOrg. момент

Влизат деца групирайте се и застанете в кръг.

II Комуникация на темата и целите

Тема класовеще разберете, като решите гатанката. Слушайте я внимателно.

Момчетата имат

зелен приятел,

Весел приятел, добър,

Той ще им даде

Стотици ръце

И хиляди длани.

(гора)

Какво е гора?

Гората е открито пространство, където живеят дървета, храсти, мъхове и диви животни.

Днес на професиище говорим за гората и нейните обитатели, ще си спомним какви видове дървета познавате и какви диви животни живеят в горите.

III Осигуряване

1. Гатанки за дърветата.

Какво момиче е това?

Нито шивачка, нито майсторка.

Тя не шие нищо сама,

Но на щифтове през цялата година.

(Коледна елха)

Плодовете не са сладки

Но за окото - радост,

И украсата на градините,

И лакомство за косовете.

(Офика)

Спуснах къдриците в реката

И бях тъжен за нещо,

И за какво е тъжна?

Не казва на никого.

(върба)

руска красота

Стои на поляната

В зелена блуза,

В бял сарафан.

(бреза)

Имам дълга игла

Отколкото дървото.

Израствам много прав

Високо.

Ако не съм на ръба

Клоните са само в горната част на главата.

(бор)

От дърветата в началото на лятото

Изведнъж снежинките запърхат

Но това не ни прави щастливи -

Ние кихаме от него.

(тополи)

2. Дидактическа игра "От коя гора"

Какви видове гори познавате? (иглолистни, широколистни, смесени)

Как се казват дърветата, които растат в иглолистни гори? (иглолистни дървета)

Как се казват дърветата, които растат в широколистни гори? (широколистни)

Разпределете карти с дървета в горатакъдето растат.

Иглолистни широколистни

смърч, кедър, бреза, дъб, офика,

Бор, лиственица, топола, върба, ела

Кажете ми каква е разликата между дърветата? (листа, ширина на ствола и др.)

Какво е общото между всички дървета? (структура)

IVFizzy

Вятърът летеше през гората,

вятърът броеше листата

Ето дъб,

Ето я кленовото дърво

Ето издълбана планинска пепел,

Ето една златна бреза.

И последното листо от трепетликата

вятърът хвърли на пътеката.

Вятърът се вихреше през гората

Вятърът беше приятел с листата.

Ето дъб,

Ето я кленовото дърво

Ето издълбана планинска пепел,

Ето една златна бреза.

И последното листо от трепетликата

вятърът се вихри над пътеката.

3 Работа с речник (с топка или удар)

- Завършете фразите:

Брезов лист - бреза

Дъбов лист - дъб

Кленов лист - кленов

Офика лист - офика

Аспен конус - трепетлика

Дъбов жълъд - дъб

Кедрова шишарка - кедър

4 Дидактическа игра "Трето колело"

В гората растат не само дървета, но и други растения. Слушайте внимателно верижките от думи и изберете "излишно"дума.

Бреза, дъб, глухарче.

Смърч, бор, топола.

Клен, офика, люляк.

Офика, лале, върба.

В гората има не само растения, но и животни. Познайте кои.

Тя не ходи по земята

Като птица не лети.

Предпочита да живее в хралупа,

Съхранява ядки.

(катерица)

Аз съм хитър и сръчен

Наричат ​​ме измамник.

Но ми харесва повече,

Когато те наричат ​​красавица.

(лисица)

Буца пух

дълго ухо,

скача сръчно,

обича моркови. (заек)

Сивкав, зъбен,

обикаля полето,

търси телета, агнета. (вълк)

Спи през зимата

раздвижване на кошерите през лятото. (Мечка)

Къде живеят дивите животни? (в гората)

Как се наричат ​​жилищата им? (бърлога, дупка, леговище, хралупа)

VFizminute

Игра с ниска мобилност „Вървя, скитам из гората…“

5 Разглеждане на поредица от сюжет картини по темата"Правила за поведение в гората"

Вижте карти, какво е изобразено на тях?

Как децата вземат яйца от гнезда, драскат надписи по кората, изнасят животни от гората, оставят или заравят боклука и т.н.

Можеш ли да направиш това?

Горски правила.

Ако сте дошли в гората на разходка,

Дишайте чист въздух

Бягайте, скачайте и играйте

Просто не забравяйте.

Не е нужно да хващаш всички тук,

Тупайте, пляскайте, бийте с тояга.

Ти си просто гост в гората.

Тук собственикът е дъб и лос.

Грижете се за спокойствието им,

В крайна сметка те не са наши врагове.

За да се спазват тези правила, са измислени признаци на поведение в гората. Нека ги сложим заедно на плакат.

За какво говореха професии?

Какво си спомняте най-много?

Кои правила?

Сега ще се усмихнем

Да се ​​хванем здраво за ръце

И довиждане един на друг

Ще дадем обещание:

Ще бъдем приятели с гората, пазете я, любов!

Свързани публикации:

Резюме на урока за формиране на холистична картина на света "Професии"Сутрин идваш на детска градина, а родителите ти бързат на работа. Всеки от тях има свое занимание, което се нарича професия. моята.

Реферат за формирането на цялостна картина на света в старшата група, на тема: "Дърветата". Възпитател: Суровцова Юлия Владимировна. Цел: Обобщаване.

Формиране на цялостна картина на света в старшата група на тема "Храсти". Възпитател: Суровцова Юлия Владимировна. Предназначение: Закотвяне.

Резюме на интегриран урок за формирането на холистична картина на света във II младша група "Айболит изпрати колет"Реализация на съдържанието на програмата в образователни области: "Когнитивно развитие" (формиране на холистична картина на света, "Развитие на речта" ,.

Резюме на GCD за формирането на холистична картина на света в подготвителната група "Домашни птици" с помощта на ИКТРезюме на GCD за формирането на холистична картина на света в подготвителната група "Домашни птици", използвайки ИКТ Тема: "Домашни птици".

Общинска бюджетна предучилищна образователна институция детска градина от общоразвиващ тип с приоритетно изпълнение на дейности за художествено-естетическо развитие на децата „Светулка“

Планиране напредпряко образователни дейности

по програма "От раждането до училище"

в подготвителна училищна група "Калинка"

Възраст на децата: от 6 до 7 години

Познание

Област: Формиране на цялостна картина на света

Планирани: 31 урока

Педагози: Ширгаева Е.Г.

Шулежко Л.С.

ОБЯСНИТЕЛНА БЕЛЕЖКА

В програмата съдържанието на раздела "Формирането на холистична картина на света "се състои от три компонента:Предметна среда. Феномените на обществения живот. Светът на природата.

Всеки компонент на раздел има своя собствена основа.

Въведението в обективния свят предполага формирането на представи за субекта като такъв, както и за създаването на човешката мисъл и резултата от трудовата дейност.

При запознаването на децата с явленията на социалния живот основна тема е животът и делото на хората.

В основата на запознаването с природния свят стои подпомагането на детето да осъзнае себе си като активен субект на природата.

Естествена среда. Екологично образование.Целта на раздела е запознаване на децата с живата и неживата природа, формиране на съзнателно внимателно отношение към нея, формиране на принципите на екологичната култура.

Целта се реализира чрез решаването на следните задачи:

  • Изясняване, систематизиране и задълбочаване на знанията за растенията, животните и природните явления; за състоянието на околната среда.
  • Формиране на знания за жизнените прояви на всички живи същества (хранене, растеж, развитие).
  • Формиране на представи за причинно-следствени връзки в природния комплекс.
  • Развитието на емоционално приятелско отношение към живите обекти на природата в процеса на общуване с тях.
  • Формиране на необходимостта да се грижите за екологичната чистота на вашия двор, обект на детска градина, група, град (село, село и др.).
  • Развитие на съзнателно отношение към себе си като активен субект на околния свят.
  • Формиране на навик за рационално използване на природните ресурси.
  • Развитие на умения за правилно взаимодействие с природата.
  • Развитие на интереса към света на природата.
  • Формиране на естетическо отношение към реалността, преди всичко към природата във всичките й проявления.

Изпълнението на програмните задачи се осъществява както в процеса на ежедневна комуникация с децата, така и в специални класове, фронтални и подгрупови. Във всички групи децата се запознават с многообразието на заобикалящия ги свят, но на всеки възрастов етап интересите и предпочитанията на децата в предучилищна възраст са свързани с една или друга сфера на реалността. Следователно графикът на учебните занятия предвижда разумно редуване на тях през всеки месец.

До края на годината децата могат:

Разграничаване и назоваване на видовете транспорт (наземен, подземен, въздушен, воден); предмети, които улесняват човешкия труд в производството; предмети, създаващи комфорт и уют на закрито и на открито; определете материала, от който е изработен предметът: плат (чинц, сатен, найлон, драперия, трикотаж и др.), сребро, алуминий, желязо, дърво (шперплат, дъска, дънер), изкуствени материали (пластмаса, полиетилен, пластмаса, и др.) и т.н.).

Да знаете, че предметите са творение на човешката мисъл.

  • Разгледайте обект, като използвате система от сензорни стандарти и възприятия (действия на възприятието).
  • Изберете и групирайте елементи според познавателната задача.
  • Имайте разбиране за историята на създаването на артикула.
  • Знайте датата на раждане, вашето второ име, домашен адрес и телефонен номер; имена и бащини имена на родителите; адрес на детската градина.
  • Познайте герба, знамето, химна на Русия. Имайте представа за президента, правителството на Русия.
  • Да има представа за различните видове войски и почетния дълг да защитаваш Родината.
  • Имайте представа за родния си край; за хора от различни националности, техните обичаи, традиции, фолклор, труд и др.; за Земята, за хората от различни раси, живеещи на нашата планета; за работата на възрастните, техните бизнес и лични качества, творчество; за героите на космоса; официални празници.
  • Имайте начално разбиране за училището, библиотеката.
  • Обяснете зависимостите от околната среда; за установяване на връзки и взаимодействия между човека и природата.
  • Погрижете се за растенията и животните в кътче на природата.
  • Имате представа за различни природни обекти; за растителността на гората, ливадата, градината, полето; домашни и диви животни, птици; Червената книга; природата на родната земя.
  • Установете причинно-следствени връзки между състоянието на околната среда и живота на живите организми.
  • Направете елементарни изводи и изводи.
  • Установете връзки между свойствата и характеристиките на различните материали и тяхното използване.
  • Определете произхода на предметите, създадени от човека.
  • Разгледайте обекта, като използвате система от сензорни стандарти и възприятия.
  • Познават съществените характеристики на предметите, техните свойства и качества.

Необходимо е да се консолидират и задълбочават представите на децата в предучилищна възраст за стайни растения, растителност на гора, ливада, градина, поле; за домашни и диви животни, птици. Запознаване с растенията и животните на родната земя, изброени в Червената книга.

Обяснете екологичните зависимости, чието осъзнаване допринася за развитието на съвременното екологично мислене. Да възпитава хуманно отношение към всичко живо, чувство за милосърдие; учат на правилно поведение в природната среда, полагат основите на екологичната култура на индивида.

Насърчаване на разбирането на различни аспекти на човешкото взаимодействие с природата.

Да обобщи и систематизира знанията на децата за живота на растенията и животните. Да формират представа за неразривната връзка между човека и природата (човекът е част от природата); желание за защита на природата. Да се ​​запознае с дейността на хората по опазване на дивите животни.

Да систематизира и задълбочи представите на децата за сезонните промени в природата.

Да формира умение да различава и назовава тревисти растения, храсти, дървета, стайни растения.

Разширете разбирането за класификацията на животинския свят: животни, насекоми, риби, земноводни и др.


Резюме на подготвителна група GCD "Градина-зеленчукова градина".

Образователна област: "Комуникация"

Интеграция: "Познание", "Художествено творчество", "Музика", "Четене на фантастика"

Цел: Развитие на свободно общуване с възрастни и деца чрез интегриране на образователни области.

Образователни:развиват способността за комбиниране на различни видове художествено творчество; научете да създавате колективна композиция чрез поставяне на изрязаните елементи; покажете ролята на цвета на фона за натюрморт; научете децата да правят колаж; да се затвърди умението за изрязване от хартия по шаблон, да се консолидират знанията на децата за жанра "натюрморт", да се изяснят познанията за отличителните черти и качества на зеленчуците.

Развиващи се: развиват чувство за форма и цвят, творческо въображение; насърчаване на развитието на положителни емоции в хода на творческата работа; развиват слухово възприятие, логическо мислене и тактилно възприятие; развиват комуникационни умения, способността да координират действията си с работата на другарите и подобряват речта.

Образователни: насърчаване на чувство за принадлежност към група чрез колективно творчество, насърчаване на уважение към труда на възрастните; точност и постоянство.

Корекционни задачи:насърчавайте децата да участват активно в разговора; учете децата да използват думите в правилната граматична форма; насърчавайте децата да се опитват да говорят ясно, ясно.

Материал: лист А3, цветни моливи, черно-бели снимки на зеленчуци, ножици, лепило, памучни тампони, гваш, четки, салфетки...

Речник:натюрморт, колаж, композиция, реколта ...

Предварителна работа: запознаване на децата с различни жанрове на изобразителното изкуство (натюрморт, пейзаж, портрет), запознаване с техниката "колаж", с тонална техника (засенчване, стърготини от шисти); разглеждане на репродукции на картини на есенна тема, разговор „Труд на хората през есента“, четене на детски стихотворения: „Добрата есен дойде“ от В. Волин, „Нашата градина“, У. Рашид, „Градина“ от А. Прокофиев. "Краставицата" К. Тангрикулиев, "Картоф" Е. Островская и др.; съставяне на истории въз основа на сюжетни картини.

Организиране на времето

есента

М. Ходякова
Ако листата на дърветата пожълтяват,
Ако птиците отлетяха в далечна земя,
Ако небето е мрачно, ако вали дъжд,
Това време на годината се нарича есен.

Историята на възпитателя.Зеленчуците се берат в градините през есента. Хората внимателно ги събират от градината, за да не ги повредят. Изваждат се моркови, цвекло, лук, чесън; зеле - отсечено, картофи - изкопани; краставици, домати, чушки - отстранени. Зеленчуците се консумират сурови, варени, пържени, осолени. От тях се правят салати, добавят се към супа, борш. Зеленчуците се прибират за зимата. Полезни са, съдържат много витамини.

Консолидиране на преминатия материал.

Вижте какво има в тази кошница (зеленчуците се разглеждат и назовават) при първия верен отговор, зеленчукът се поставя на масата на детето.

Момчета, какви други зеленчуци знаете?

Какво има в тази кошница?

Да им се обадим.

Момчета, какви други плодове знаете?

Раздават се и плодове на децата.

Как можете да назовете с една дума това, което донесох (зеленчуци), (плодове).

Децата дават отговори.


Въвеждане на нови понятия "градина" и "зеленчукова градина"

За да разберем как се казва нашия урок днес, трябва да отговорим на въпросите "Къде растат зеленчуците и плодовете?" и тогава ще разберем темата на нашия урок.

Откъде мислиш, че есента има толкова много зеленчуци?(отговори на децата).

Зеленчукова градина е оградено парче земя с лехи и оранжерии. Там хората отглеждат зеленчуци (покажи).

Браво, а кой може да назове зеленчуците, които берем?(краставици, домати, чушки и др.).

И кое изкопаем?(картоф).

И кое изваждаме от земята?(моркови, цвекло, репички, ряпа, лук и др.).

Какви зеленчуци режем с нож?(тиква, тиквички, зеле, патладжан).

Добре, откъде е взела плодовете?(Отговори на деца).

Градина се нарича оградена площ с овощни дървета - това е ябълка, праскова и др. (покажи).

Кой ще може да определи темата на днешния ни урок?

ГРАДИНА.

Точно така!

Дидактическа игра "Какво е какво?"

Нека се опитаме да кажем какъв сок можем да получим от зеленчуци и плодове?

Ябълков сок - ябълка, бананов сок -..., кайсиев сок -..., портокалов сок -..., сок от круши - круша, сок от слива.

Знаете ли, че можете да направите и сок от зеленчуци.

Запомнете името на сока от моркови - сок от моркови, и на доматения сок - доматен сок.

А от какво сладко ще излезе :?

Ябълка - ябълка, ананас - ананас, портокал - портокал, слива - слива, круша - круша.

Да си припомним какво готвят майките ви от зеленчуци?(салати, хайвер, супи, осолени, кисели и др.).

И каква салата ще се получи от: - цвекло - цвекло, от моркови - морков, а от зеле - зеле.

Развитие на умствените операции Дидактическа игра "Четвъртата екстра" (представяне)

Искам да играя една много интересна игра с вас.

възпитател: Момчета, куклата Таня ни дойде на гости.Днес реши да помогне на майка си да приготви салата за обяд, но тя не знае как да я направи. Но тя се надява, че ще й кажеш как да го готви, толкова си умна и знаеш всичко.

Учителят иска да отговори на няколко въпроси:

1. Преди да ядете или приготвите зеленчуци или плодове, какво трябва да направите първо (Мия)

2. Задължително ли е? Защо да миете зеленчуци и плодове? (Мръсни плодове не могат да се ядат - те имат много микроби)

3. Какви зеленчуци трябва да обелите? (Картофи, цвекло, моркови, ряпа, лук).

4. Какви зеленчуци мога да ям сурови? (краставици, домати, зеле, репички, моркови).

5. Какво се приготвя от сурови зеленчуци? (салати)

6. Какви зеленчуци можете да ядете сурови или варени? (Зеле, моркови).

7. Какви зеленчуци могат да бъдат осолени за зимата? (Зеле, домати, краставици).

8. Какви зеленчуци можете да слагате в салати или супи? (Копър, магданоз, целина).

9. Какво може да се направи от плодове? (Компот, конфитюр, сок, конфитюр).

Дидактическа игра "Вълшебна чанта" (торба със зеленчуци)

Децата изваждат предмети от торбата с докосване и назовават зеленчуците.

възпитател: Браво момчета! Познайте всички зеленчуци. За да работи в градината, човек трябва да има и сръчни ръце, и бързи ръце.

Пръстна гимнастика "Домакинята веднъж дойде от чаршията."

Веднъж домакинята дойде от базара,

Те "вървят" с пръсти.
Домакинята донесе от чаршията

Огънете една по една опашка.
Магданоз и цвекло. О!..

Памук.
Тук зеленчуците започнаха спор на масата -
Кой е по-добър, по-вкусен и по-нужен на земята.
картофи? зеле? морков? Грах?

Огънете един пръст наведнъж.
Магданоз или цвекло? О!..

Памук.
Междувременно домакинята взе ножа
И с този нож започна да се руши
Картофи, зеле, моркови, грах,

Огънете един пръст наведнъж.
Магданоз и цвекло. О!..

Памук.
Покрити в задушен съд
Варени, варени в стръмна вряща вода

Дланите са сгънати напречно.
Картофи, зеле, моркови, грах,

Огънете един пръст наведнъж.
Магданоз и цвекло. О!..

Памук.
И зеленчуковата супа не беше лоша!

"Яжте" супа.

Човек през есента

Вижте диаграмата с улики: за какво ще говорим сега? ( Ще говорим за човешките притеснения през есента.)
- Разбира се. Нека си спомним какво правим през есента, вашите родители, приятели и познати. Можеш ли да му кажеш как работим през есента? (изложени са картини)
- Каква работа се извършва в градините? - А в градините? (Долната част на дърветата е варосана с вар, hза да не ги гризат зайците. През есента в градините овощните дървета се поливат добре, така че да издържат на студ и да дадат добра реколта през следващата година)
- Саша, каква друга работа се върши в градината? (Дори през есента те прибират реколтата в овощните градини: ябълки, круши, картофи се изкопават и моркови.)
- Саша М., какво можеш да добавиш? (гатанка за зеле)
- А как работят на село, на полето? ( В селата остават хляб се изважда, картофите, зелето, морковите, цвеклото се изваждат от нивите. Прибраните ниви се наторяват и разорават. Семената от зимна ръж и пшеница се засяват на разорани ниви, моркови, копър и магданоз се засяват в зеленчукови градини.)
Как работихте цяла есен? ( И почистихме зеленината на сайта, за да помогнем на портиера, чичо Фьодор, да го поддържа чист.)

Кой иска да добави? ( Майки и баби правят заготовки за зимата: конфитюри, компоти, кисели краставички, маринати.)
- Точно така. Есента е много щедра с подаръци: плодове, зеленчуци, горски плодове, гъби, ядки. Но всичките му дарове трябва да бъдат събрани и обработени: консервирани или сушени, варени или осолени. И това също е много работа.

Дидактическо упражнение "Върхове-корени"
- Имате цветни моливи и листчета със задача на масите си. Необходимо е да се обградят в зелено онези зеленчуци, от които ядем върхове, т.е. листа, зелени. Корените са в червено. И в синьо тези зеленчуци, от които ядем и двете.

13. Обобщаване.

С какви две нови думи срещнахме днес „Зеленчукова градина“, „Градина“?

Какво повториха?

Какви игри играехте?

Резюме на Директно образователни дейности за формиране на холистична картина на света (разширяване на кръгозора) в подготвителна група "Витамини"

Софтуерно съдържание:
Да запознае децата с основните витамини А, В и С, какви храни съдържат, каква роля играят за човешкото здраве. Да се ​​систематизират знанията на децата за здравословни храни, които съдържат витамини. Водете до изводи и обобщения. Да затвърдим знанията за дарбите на гората, растяща в нашата гора. Да възпитава у децата чувство за съпричастност, желание за помощ.
Предварителна работа:
-Подборка на детски художествени произведения на тази тема.
- Разглеждане на енциклопедии.
- Разглеждане на снимки.
-Разговори на теми „Витамини”, „Гръдни”, „Продукти”.
Материал:
Мултимедийна техника, хаванчета, пестик. Мокри кърпички, престилки, стомна, топла вода. Ключове от изненада киндер и чесън вътре.
Образователни технологии: технология за развитие на образованието,
информационни и комуникационни технологии, здравеопазващи технологии.
Ход на урока:
Момчета, Червената шапчица ви подаде писмо, позволете ми да ви го прочета?
(отворено писмо)
"Здравейте приятели! Червената шапчица ти пише. Момчета, много искам да играя с вас, да тренирам, но настинах. Аз и баба ми ви молим да ни помогнете. Посъветвайте как да се възстановите по-бързо. Ще се видим скоро".
-Искаш ли да играеш с Червената шапчица?
-Какво мислите, че можете да посъветвате Червената шапчица?
(отговори на децата).
- Момчета, да, Червената шапчица яде лошо и затова получава малко витамини.
- Какво представляват витамините?
Къде можем да видим какви са витамините?
(в енциклопедии, книги...)
"Витамините са вещества, необходими за нормалното функциониране на живия организъм."
Днес ви предлагам да отидете на невероятно пътешествие до необикновеното село "Витаминкино". И за да стигна до там, ще дам ключовете на всички, трябва да ги сложиш и да ги помиришеш, да затвориш очите на всички.
1.2 слайд.
Сега отворете очите си. Така стигнахме до село "Витаминкино". Къде според вас живеят витамините? (отговори на децата)

Може би знаете кои витамини в кои храни живеят?
Добре.
Така че в това село има три улици А, Б, В.
3,4,5 слайд.
Да спрем на улица „Витамин А“.
Вижте кои храни съдържат витамин А.
"Този витамин се нарича витамин за растеж, зрение и силни зъби."
6,7 слайд.
Сега да спрем на улица „Витамин Б“.
Вижте кои храни съдържат витамин В.
За какво е? (отговори на децата).
„Този ​​витамин е важен за мозъка и цялото тяло. Ако искате да сте силни и да имате добър апетит, не искате да се разстройвате и да плачете за дреболии, витамин В ще ви помогне да бъдете в добро настроение.
8,9,10 слайд.
Последната улица в това село е Витаминкино, витамин С.
Нека видим какви храни съдържат витамин С.
За какво е? (отговори на децата)
Ако искате да простудявате по-рядко, да сте нащрек, да се възстановите по-бързо от заболяване, имате нужда от витамин С. Витамин на здравето.
И така, какъв съвет можем да дадем на Червената шапчица?
(Отговори на деца).
- яжте здравословни храни, които съдържат витамини.
Те обичат да играят в това село и аз ви предлагам да го направите:
физ. минута
Дишаме дълбоко през носа
Клякаме лесно (клякаме)
Навеждане напред
Огънете се назад (огъвания)
Сега да обърнем главата си
Ето как мислим по-добре (въртене на главата)
Изправени деца се изпъват
И седнете на столовете.
Народът казва: „Добре е за здравето ти, че е израснало в земята ти“.
11 слайд.
Дидактическа игра.
Виждате плодовете, но трябва да изберете плодовете от нашия регион.
12 слайд.
Нека проверим кой правилно е показал плодовете на нашия регион.
Какво може да се направи от тези плодове? (компот, плодова напитка, сок...)
Много добре.
(Показва пресни плодове)
От това зрънце вече можем да направим плодова напитка с вас.
Ако червени боровинки-
Каква ще бъде плодовата напитка?
13 слайд.
(Нуждаем се от: кана, горски плодове, хаванчета, пестик, захар, мокри кърпички, преварена гореща вода).
Нека разгледаме как да си направим плодова напитка. Тогава да сложим престилки
Ще измием ръцете си и ще смелим плодовете в хаванчета, след което ще сложим всички плодове в кана и ги залеем с вряла вода. Всичко това трябва да се влива. Показваме плодовата напитка - но с тази плодова напитка ни почерпиха в село "Витаминкино", да се върнем в групата и да опитаме каква плодова напитка е. Да вдишаме вълшебния въздух, да затворим очи, да отворим очи.
Вече можем да напишем писмо до Червената шапчица и да дадем плодовата напитка, в която има нещо и защо тя има нужда от нея. (отговори на децата)
- по-бързо се възстановява
- за да стане смешно
- за да има апетит
- че мозъкът работи
14 слайд. Съвети на лекаря как да се храним правилно.

възпитател:Кожевникова Оксана Александровна

МДОБУ № 32 Оренбург, ул. Инсталатори d 8

Цел:Формиране на интереса на децата към традиционната народна култура, обичаите от миналото, в процеса на изработка на кукла – талисман.

задачи:

Образователни:Подобряване на способността на децата да използват кратки и общи отговори в речта; Да генерира интерес към народните кукли; Разширете хоризонтите на децата за използването на парцалена кукла като талисман в старите дни и днес.

Разработване:Развийте способността за самостоятелно обединяване за съвместни дейности; да задълбочи представите на децата за предметите и материалите, от които са изработени: глина, слама, дърво, плат; подобряване на съгласуваната реч, диалогичната реч; Укрепете уменията за използване на алгоритъма в процеса на създаване на кукла от плат

Образователни :

Възпитавайте уважително отношение към предметите, създадени от човека

Предварителна работа:Разглеждане на илюстрации на стари кукли, разговор за кукли-амулети, гледане на презентация, правене на парцалени кукли

Материал и оборудване:кукли от различни видове и размери, обръчи (блато), дъги (дърво), плат, памучни конци (предварително изрязани), ножици.

Ход на урока:

Част 1 (уводна)

възпитател:Момчета, вижте какво е необичайното днес?

деца:В групата има много гости.

възпитател:Дойдоха при нас от друга детска градина, да ни гледат и т.н. Какво трябва да се направи, когато гостите пристигнат?

деца:Кажи здравей.

възпитател:Е, разбира се, нека поздравим всички гости.

Деца: Здравейте!

Изненадващ момент.

Почукване на вратата.

възпитател: Хора чувате ли? Или ми се стори, че някой чука?

(Учителят поглежда през вратата и носи куклата-амулет)

възпитател:Момчета, знаете ли откъде дойде такава красива кукла?

деца:От магазина или от фабриката

възпитател:Да я попитаме, може би тя самата ще ни каже откъде е и как се казва?

деца:Нека да

възпитател:Казва, че се казва Маша. Тя дойде при нас от вълшебната земя Кукландия. Кой мислиш, че живее в тази държава?

деца:Кукли.

възпитател:Да, има много различни кукли. И там можете да научите за кукли, с които децата играят от много дълго време. Знаеш ли с какви кукли си играел?

деца:Не.

възпитател: Можеш ли да ни кажеш, кукла Маша, какви кукли бяха преди? С удоволствие! Не само ще ви разкажа, но и ще ви заведа във вълшебната земя Кукландия. Но за това трябва да влезете в магията. Да застанем в кръг, да преброим колко от нас хората отиват на пътешествие, да затворим очи и да кажем: "1,2,3, кацнете ни в магията!"

IIчаст (основна).

възпитател: До къде стигнахме с теб? И къде да отидем по-нататък? Нищо не виждаш?

деца:стрелки.

възпитател:Стрелките са правилни, вероятно това е указател за това как продължаваме. Преди да продължим по-нататък, мисля, че ще имаме препятствия по пътя, ще ни бъде лесно да ги преодолеем, ако сме внимателни и внимателни. Какво виждаш?

деца:Следи.

възпитател:Кое ще отидем? И защо? Е, разбира се, за този, който е по-къс, за да стигнем бързо до нашата страна Кукландия. Влезте, запомнете правилото не натискайте. Момчета гледат отвъд блатото. Трябва да скачате от обръч на обръч. Внимавайте да не паднете в блатото, пред гората трябва да пълзите през гъстите гъсталаци на гората (пълзете под дъгата).

възпитател:И така стигнахме до вълшебната земя "Кукляндия" Колко кукли има. Но не можете да ги вземете, момчета, всички са вълшебни. Момчета, искате ли да знаете на какви кукли сте играели в старите времена.

деца:да.

възпитател: Как да разберем сега.

деца:Чрез интернет, от книга, отидете в музей

възпитател:Седнете удобно, сега ще ви покажа информация от интернет за старите кукли и от какво са направени. (Презентация).

възпитател:Много, много отдавна, когато нямаше пластмаса, стъкло, боя, изкуствена коса, децата играеха с дървена кукла. Ето един. Виждате ли сега такива кукли в магазина? Но те могат да се видят в музеите. Вижте, тя прилича ли на модерна кукла? Нека открием приликите и разликите между куклите.

деца:Стара кукла няма ръце, крака, не е цветна, изработена от дърво, Възпитател: какво означава това?

деца:Дървени

възпитател:Модерният е направен от пластмаса, изкуствена коса, можете да се къпете, сресвате, обличате, събличате, пеете и говорите сами), момчета, имаше глинени кукли и по-рано. Хората изваяха кукли от глина и ги рисуваха с въглени. Когато се появиха изкуствени бои, хората започнаха да рисуват кукли с бои. Те станаха ярки и красиви. И как мислите, че тези кукли са оцелели до днес.

деца:да

възпитател:Правилно запазени, но с тях не се играе, служат за украса. Какви са тези кукли?

деца:Димковская, Филимоновская.

възпитател:От какво са направени тези кукли?

деца:От глина

възпитател:И така, какви са те?

деца:Глина.

възпитател:Момчета гледайте и познайте от какво е направена тази кукла?

деца:Изработен от слама.

възпитател:Да, преди имаше дори сламени кукли. Хората събирали слама, след това я варили, за да стане мека, еластична, лъскава, после я усуквали, връзвали и украсявали. Ето как се получи куклата. Момчета, забавно ли е да играете със сламена кукла?

деца:Не

възпитател:Защо?

деца:Не е здрав, разваля се, не може да се съблече, облечен.

възпитател: Така е, но минаха много години и един човек измисли друга кукла. Според вас от какво е направено?

деца:От плат

възпитател:Как се нарича?

деца:тъкан,

възпитател:Много добре. Но преди тъканта се нарича парцал и тази кукла получи прякора Парцал. Само тази кукла не е обикновена. Какво е необичайното в него? (Без лице - безлика, ръчна изработка), но най-важното е, че тази кукла е пазител. Какво е талисман? (означава да защитавам, защитавам). Тази кукла амулет беше поставена в предния ъгъл на къщата, така че всички да могат да я видят, а след това преминаха от майка на дъщеря, те бяха надарени със сила, семейна енергия и помогнаха от различни неприятности, донесоха щастие в къщата. Ето една интересна история за куклите. От какви материали са направени всички кукли?

деца:От различни

възпитател:Да си припомним още веднъж на какви кукли играехме

деца:Дървена, глина, слама, парцал.

възпитател:Коя кукла си спомняте най-много? (Отговори на децата) И ми хареса куклата-амулет, която ни дойде на гости, ако имах такава кукла, която защитаваше семейството ми от всички беди, болести, а в къщата ми щеше да има само щастие, радост.

О, нашата гостенка се изгуби сред съвременните кукли. Да я намерим.

Ето я! Но какво да кажем за нас, има само една кукла, но сме много?

деца:Направи го сам.

възпитател:Нека се опитаме сами да направим такива кукли, които ще ви защитят, но първо трябва да се върнем от вълшебната земя в групата, трябва да преминем през същите препятствия, помните как отидохме тук? Какви препятствия са преминали? Всички трябва да вървим заедно, да не бягаме далеч един от друг, пътят е далеч. (Изчезна) Но всички ние все още сме в магия, какви думи трябва да кажем, за да бъдем в d/s? кажете вълшебните думи, за да се върнете в групата. Какви вълшебни думи знаете? "1, 2, 3, върнете ни в групата." Ето ни в групата, вижте, всички се върнаха, никой не загуби, не забрави ли? (Нека преброим числото). Предлагам ви да си починете и да си спомните нашата гимнастика с пръсти "Любими кукли"

Заедно шият рокли за кукли,

Много обичахме куклите,

Дълго време връзваха нишките,

След това възелът беше изплетен,

Отрежете парченце

Ушити по протежение на бод.

Те извикаха куклите възможно най-скоро,

Облечен. Не разпозна!

IIIчаст.

възпитател:Почини си? Е, какво ще започнем да правим амулет за кукла? Знаеш ли? как да се направи? Да видим как се прави. Седнахме на масата. (На дъската има алгоритъм за правене на кукла.)

Технология на процеса

1. За производство вземаме цветна тъкан.

2.Внимателно поставете памучна вата под формата на топка в средата на квадрата.

3. След това свържете 1 ъгъл към друг, както направихме с хартия.

4. Памучната топка ще остане кърпа за пот.

5. Вземете топка и я издърпайте здраво с конец и я завържете на възел.

6.. Това е основата на куклата.

7. След това вземете бяла правоъгълна тъкан, поставете я на главата си и също я завържете на възел и оставете краищата.

8 .. За да направите ръцете, трябва да завържете краищата на бялата тъкан. Когато оформяте главата на куклата, обърнете внимание на факта, че сглобките, образувани от пластира, трябва да бъдат положени по такъв начин, че лицето да остане гладко.

4. Сега можете да обличате куклата. Ще завържем кърпата и отново ще затегнем конеца на нивото на шията.

възпитател:Ще покажем на куклата Маша нашите кукли, амулети. Всяка кукла не е като всяка друга кукла, защото всеки от вас влага любовта и душата си в нея.

Преди това куклите бяха без лице, безлики, но сега момчета, които искат, нарисуват лице за куклите. Браво, какви прекрасни кукли се получихте, не по-лоши от тези на нашите прабаби. Нека сега притиснем нашата кукла амулет към гърдите си, усещате ли как вече ви защитава? Нека кажем на Маша, какво запомни най-много в урока? За какво искаш да говорим у дома? Какво още искате да знаете? Кой иска да направи същия амулет за баба си, или мама, сестра, татко? И къде ще се съхраняват при нас?

деца:В група

възпитател:Нека да измислим имена за нашите кукли. Ще се отнасяме с тях с грижа, а те ще ни пазят, ще носят щастие, радост и късмет.

Момчета, нека се сбогуваме с Маша и да отидем да играем с нашите нови кукли

Ново в сайта

>

Най - известен