У дома цветя Но тук е възходът зад уау. Контролни диктовки. в: Ще видя с набито око ………………

Но тук е възходът зад уау. Контролни диктовки. в: Ще видя с набито око ………………

Подготовка за изпит по руски език...

Тема на урока:

Разбор и синтактичен анализ на изречения с думи, фрази и изречения, които не са граматически свързани с членовете на изречението

цели: да повторят и систематизират материала по темата „Изречения с уводни конструкции, препратки и междуметия“;

да се затвърдят знанията за формулирането на препинателните знаци в сложни изречения и способността за извършване на синтактичен и пунктуационен анализ на изречения с уводни конструкции, препратки и междуметия;

подгответе се за задача номер 17.

Ход на урока:

Запишете изречения - пример за използване на дума в речта.

Наближаването на пролетта се усеща по синьото небе и изобилието от светлина.

Усеща се, че слънцето вече залязва зад върховете на далечни сгради.

Каква е разликата в употребата на думата?

Анализирайте първото изречение.

И как да разглобя втория?

Възможно ли е да се зададе въпрос с думата филц?

Направете заключение за мястото му в изречението. В случай на затруднение вижте урока.

Разбор на примерно изречение (прожектирано на екрана).

Повторете, защо смятаме, че междуметията, препратките и уводните конструкции не са свързани с членовете на предложението?

Селективна диктовка.Индивидуален работа на компютър (изпълнение на тестови задачи)

Просто е невъзможно да се направи без тях в речта и следователно трябва да ги вземем предвид при поставянето на препинателни знаци.

Задача: запишете думи, които не са граматически свързани с членовете на изречението, дефинирайте ги (класифицирайте), посочете ролята в изречението.

А) Може би, Семьон, постъпих несериозно?

Б) Сякаш нарочно валя няколко дни.

В) Според специалистите наводненията на Ока оставят красива тиня по ливадите.

Г) Септември беше тих, топъл и, за щастие, без дъжд.

Г) но изкачването е назад. Уау, можете да видите всичко от тук!

Е) На следващия ден, след закуска, отидох с колелото си (беше напълно хлабав) до съседното село.

Синтактичен и пунктуационен анализ на изреченията.

И така, тя се казваше Татяна.

Гората скоро оредя, но дъждът, като грях, се усили.

Всички примери са номерирани.запетаи. Запишете числата, които представляват запетаите в уводната дума.

    В любовта си към природата момчето влага не само страст, (1), но и талант на натуралист, (2), който той, (3) несъмнено, (4) притежава. (3.4)

    „Това, (1) изглежда, (2) също е необикновено кълнове, (3) – помисли си Мая. –Той, (4) е вярно, (5) е направен от слънчеви лъчи. (1,2,4,5).

Б) изпълнение на задачи B5 в тестове от 9 класа (по опции)

Индивидуална работа с учениците на компютър.

Анализ на предложението. Не са поставени знаци.

Вървяха доста близо, но сякаш не ни забелязаха.

Той обичаше живота и явно животът го обичаше .

Съдържание задачи 17 дефинирани като: думи и конструкции, които не са граматически свързани с членовете на изречението.

Какво се има предвид?

Езикът има обръщения, уводни думи и комбинации, уводни изречения, приставки конструкции. Всички тези явления са свързани с темата. Но в КИМ кръгът от езикови явления е стеснен. Затова ще се ограничим до уводни думи и изречения. Какво трябва да знаете за тях?

1. Уводните думи не са членове на изречението.
2. Уводните думи са граматически несвързани с членовете на изречението.
Фактът, че те са разделени със запетаи в писмото, е известен на всички. Трудността не е в пунктуацията като такава, а в необходимостта от разпознаване на такива думи, словосъчетания и конструкции. Факт е, че в руския език една и съща дума може да действа в различни роли. Как да не объркате уводните думи с омонимни членове на изречението? Да се ​​научим да различаваме. За да направите това, сравнете:

За щастие майка ми не попита в колко часа се върнах и нямаше неприятен разговор.

за щастие - уводна дума, разделена със запетая.

Ястията бият щастливо.

за щастие - допълнение, синтактична връзка - контрол: бие (до какво?) към щастие.

Опитайте се да пропуснетеза щастие ... Във второто изречение е невъзможно да се направи това, без да се нарушава смисълът и граматическата структура на изречението.
Нека сравним:

Ястията бият щастливо. ≠ Съдовете се чупят.

Усетете, това изобщо не е едно и също нещо. Защо второто изречение не позволява такава трансформация? защотоза щастие - член на изречението, граматически и смислово свързан с друг член на изречението. Ако го изключите, структурата се променя. В първото изречениеза щастие не е член на офертата. Освен това той не е граматически свързан с нито един от членовете на изречението. Следователно структурата на изречението не се променя, ако уводната дума се пропусне.

На руски език много думи могат да се използват по два начина: и като уводни думи, и като членове на изречение.

Може би животът б, брат ми ще стане музикант. ≠ Братможе би музикант: той има перфектен тон.
Вие,
право , от север? ≠ Решихте проблемаправо .
може би , той ще се обади днес. ≠ СтатияМоже би пиши след седмица.
Виж , не закъсняхме, напразно се притеснихте. ≠ Виевиж пътен знак?

В някои случаи е възможно двойно тълкуване на значението на изречението, например:

Определено е права.

несъмнено = разбира се: увереност на говорещия, встъпителна дума

Тя е напълно права.

несъмнено = без условия и ограничения, мярка на обстоятелството и степен

След това той стана известен актьор.

след - уводна дума, уводна дума

Тогава той стана известен актьор.

По късно = по-късно, обстоятелство от времето

В такива случаи по-широкият контекст и интонацията на устното изказване или пунктуацията на писменото помагат да се разграничат уводните думи и членовете на изречението. Но в CMM запетаи не се поставят: всеки трябва сам да определи дали са необходими или не. Това означава, че единственото, от което може да се ръководи е смисълът на изречението и възможността – невъзможността анализираните думи да бъдат пропуснати, без да се нарушават граматическите връзки и структурата на изречението.

Списъците с примери могат да ви помогнат да забележите уводните думи и изречения.

Какво се изразява:

Емоции, чувства, признателност

За щастие, за радост, за съжаление, за досада, за досада, за съжаление, за срам, за изненада, за удивление, за щастие, за радост, изненадващо, за щастие, в истина, по съвест, по справедливост, какво добро, странно нещо, невероятно нещо, смешно да се каже, не в укор, било то казано

Степен на надеждност, способност, увереност

Без съмнение, без съмнение, без съмнение, без съмнение, без съмнение, разбира се, безспорно, разбира се, очевидно, очевидно, вероятно, вярно, може би, вероятно, по всяка вероятност, може би, изглежда, трябва да бъде, може би , може би предполагам, предполагам, мисля, (аз) мисля, (аз) вярвам, (аз) се надявам, (аз) вярвам

Източник на съобщение

Според доклада ..., според информацията ..., мнението ..., според слуховете, в съответствие с ..., те казват, докладвайте, предавайте, според мен, според мен, според мен мнение, помня, помня

Последователност на изложението, съгласуваност на речта

Следователно, така, по този начин, това означава, накрая, следователно, по-нататък, между другото, между другото, между другото, между другото, между другото, най-общо, най-общо, в частност, в допълнение, освен това, освен това, напротив, напротив, например, за например, първо, второ (и други подобни), от една страна, от друга страна

Техники за формулиране, начини за изразяване на мисли

С една дума, с една дума, с други думи, с други думи, с други думи, по-точно, по-точно, накратко, накратко, откровено казано, честно казано, откровено казано, без да обикалям храста, казано меко, наричайки нещата с техните собствени имена, ако е възможно така да се каже, така да се каже, ако мога да кажа така, с ваше разрешение, по-добре е да се каже, по-точно, така да се каже, както се казва

Повишаване на вниманието на събеседника, включително с цел установяване на доверие

Разбирате (-te), знаете (-e), виждате (-see), разбирате (-te), вярвайте (-te), слушайте (-te), съгласете се (-me), представете си (-te), представете си ( -аз) себе си, представете си (-те), вярвате ли (-ти), знаете (-ти), повтарям, подчертавам, говорейки между нас, между нас да се каже

Мярката на казаното

Най-малкото, най-необичайното, най-удивителното, най-малкото

Обичайно, типично за казаното

Случва се, става, става, става, по обичая, както обикновено, в краен случай

Внимание:

Няма уводни думи:

изведнъж, сякаш, сякаш, буквално, освен това, едва ли, почти, едва ли, уж, дори, точно, защото, със сигурност, тук, в края на краищата, изглежда, задължително, изключително, по решение, по предложение, по указ, за капак, в крайна сметка и други подобни.

Те никога не се разделят със запетаи.

Примери:

По решение на директора уроците бяха отменени.
Кирил едва ли знае накъде отиваме. Трябва да му се обадим.
Непременно заповядайте! Ще ви очакваме.
Но той е прав!
Твърди се, че не ни е познал.

Фрагменти:

Верочка.
Вера хващаше пеперуда с мрежа за пеперуди. Тя скъса мрежата.
- Чини, момиче, мрежа.

Дървен бич.
Бик върви, люлее се,
въздишки в движение:
- О, дъската свършва, сега ще падна.

Пилета.
Имаме пилета.
Ние ги храним.
Пилетата ядат каша.
Кой е това?
Сиво през лятото, бяло през зимата (за ..). Меки лапи и драскотини в лапите (котка ..).

На реката.
Володя и Сеня имаха въдици, ловуваха.
Сеня хвана платика.
И Володя хвана щука.

кученца.
Имаме кученца. Те са в кутията.

В горичката.
Децата отидоха в горичката.
Вера и Люба браха горски плодове. Ася и Таня влязоха в гъсталака. Там видяха зайче. Зайчето се отдалечи в галоп.

Във фермата.
Пионерите бяха във фермата.
Донесоха фураж за пилетата. Феня хранеше пилетата.
Тя им изпя песен:
- Чик-чик, пилета мои, пиленца-пиленца, моите косатки, пухкави бучки, моите бъдещи закачки.

Буренка.
Феня имаше юница.
Телето се казваше Буренка.
Феня я хранеше и напои. Ще донесе кошница с трева.
И Буренка вече е при коритото. Чака тревата и размахва глава. Като че ли благодарение на Fene казва. Феня е щастлива, а Буренка е щастлива.

Ухо.
Федя и Ваня ловиха риба.
Федя има карась. Ваня има костур. - Мамо, ето риба, сготви рибена чорба. Излезе добро ухо.

Снедьор.
Снегирът седна на дъската.
Той долетя да яде зърна.
Гърдите на снежния кош са червени.
И главата е напълно черна. Снегирът изяде и пак отлетя.

писмо.
Мама пишеше писмо до Вера.
- Вера, купи на Иван палто, а Коля кара кънки.
Женя пусна писмото в кутията.

Нашето семейство.
Семейството ни е голямо.
Баща ми работи във фабрика.
Майката работи вкъщи.
Леля София лекува деца. Татяна и Дария учат.
Иля е пренесен в детската стая.
Семейството ни живее заедно.

Скиор.
От портата излезе скиор, тръгна на поход. Топла шапка на него и палто от овча кожа с яка, дебел шал покриваше лицето му,
С удоволствие ще отида - нямам сили.
Не е свикнал да се изкачва, направо се качва в планината, не е стигнал до върха: все се движи и се спъва!
За тези, които знаят всички трикове, е лесно да преодолеят изкачванията, изкачвайки се с песента „рибена кост“ и „стълба“.“

Как е учил В. И. Ленин.
Учеше лесно и с желание.
И той имаше добри способности, а баща му го научи на постоянство, на точност и внимателно изпълнение на даденото.
Учителите му казаха, че много помага на Володя, че той винаги слуша внимателно обяснението на урока в клас.
Обикновено запомняше нов урок в клас. А вкъщи трябваше само да го повтори малко.
Според А. Улянова.

В. И. Ленин.
Ясно слънце грее В битките на Родината ни в синьото небе. Ленин защити
Пеем вярна песен за великия Ленин на нейния път. за щастие посочи.
За щастието на нашия живот той не пощади, той нареди да се грижи за съветската родина.
Т. Волгина.

Здравей Пролет!
Здравей, здравей, красива пролет.
Посяхме семена в земята; от земята растат кълнове, на прозореца цъфтят цветя.
Здравей, здравей, красива пролет! Къщичка за птици до прозореца ни; в тази къща днес е забавно, крилатите жители правят новоселско парти.
О. Висоцкая.

пролет.
Краят на зимата дойде.
Някак си наведнъж, за един ден, всичко се промени. Вятърът караше ниски облаци. Те покриха цялото небе. И изведнъж първият дъжд заваля на земята. И тогава облаците се разделиха, слънцето се появи, стопли земята.
По-рано от други синигерът празнува началото на пролетта. Те летяха бързо от клон на клон. Търсеха буболечки, червеи в гънките на кората и самите пееха весело: чи-чи-ку, чи-чи-ку.
Според Г. Скребицки

пролет
Пролетта крачи към нас с бързи стъпки, а снежните преспи се топят под краката й.
Виждат се черни размразени петна по нивите.
Точно така, много топли крака през пролетта.
И. Токмакова.

Първият космонавт.
Първият космонавт в света е Юрий Алексеевич Гагарин. На космическия кораб "Восток" той се издига в космоса.
Беше 12 април. В календара ни се появи нов празник. Денят на космонавтиката е.
Сега имаме много астронавти. Гордеем се, че съветски човек пръв лети в космоса.

Момчетата мечтаят.
И у дома, четейки книга, и в детската градина, момчетата мечтаят да летят до звезда!
Те упорито мечтаят за луната и дори летят, но само, но само насън!
Но сега, като в мъгла, годините минават.
Звездата привлича и привлича момчетата!
Все по-високи "Восток" и "Восход" излитат и гласът им се чува от съветските, съветските
хора.

В оранжерията.
Човекът искал да отглежда пресни зеленчуци рано. И слана не дава. Не можете да поръчате замръзване: откажете се; не можеш да молиш слънцето: съкрати зимата. И все пак човекът измисли как да започне пролетта посред зима.
Той построи невероятна къща. Изглежда просто. Стените са дървени, покривът е стъклен. Подът е глинен, но този под се отоплява с подземна печка. А самият покрив улавя слънчевите лъчи.
Това е оранжерия. Наоколо е сняг, а в оранжерията е пролетта. Издънките стават зелени. Смразът ще свърши - разсадът ще се премести оттук в леглата.
Според Н. Надеждина.

предполагам
Няма прозорци, няма врати - стаята е пълна с хора.
Червената девойка седи в тъмница, а ятаганът е на улицата.
Седемдесет дрехи и всички без закопчалки.
Червени ботуши в земята и в кошница.
Появи се жълта страна, само че не съм кифла, не съм от меко тесто, разточете го - не мърдам. Бях здраво вкоренен в земята. Назовете ме. АЗ СЪМ....

В колхозното поле.
Започва сеитбата. Тежките трактори бръмчат ден и нощ. Чуват се весели, весели гласове на хората.
Колхозниците започнаха да работят заедно. Земята лежи зад ралото на черни пластове. Семената падат в земята като златен дъжд... Пролетното слънце нежно загрява от високото небе.

Камбани.
Моите камбани, степни цветя!
Защо ме гледаш, тъмносиньо?
И за какво звъниш в деня на веселия май, клатейки глава сред неокосената трева?

През пролетта в гората.
Ами през пролетта в гората. Брезите разстилат лепкавите си листа. Сред тях притъмняват елхите.
Въздухът е чист, лек, мирише на смърчова смола, млади листа, изгнила пръст.
И хор от птици... И какви прекрасни гласове! Слънцето пече с пълна сила. И сянката все още е студена.

Глухарче.
Слънцето пусна златен лъч, израсна глухарче – първото, младо.
Той има прекрасен златист цвят, той е малък портрет на голямо слънце.

скорци.
Скорците са заели къща на бреза. В него си свихме гнездото.
Попитах баща ми: "По колко гъсеници и различни бръмбари скорците влачат пиленца на ден?"
Татко не отговори, но донесе лист хартия и молив. „Тук“, казва той, „седнете под една бреза до обяд, гледайте скорците. Когато излетят с храна, поставете линия върху листа с молив. И тогава ще преброим."
Седнах под една бреза и започнах да следвам скорците. И какво? Преди обяд надрасках целия лист. Насочих повече от сто пръчки. Дори ръката е уморена...
Според Г. Скребицки.

Врабче от бреза към пътеката - скочи!
- Няма повече слана. Чир-цвърчи!
Мирише във въздуха на пролетта, градината ми става зелена.
И славеят, славеят, пее в сянката на клоните.

цици.
На сутринта се събудих. Изведнъж чух, някой тихо почука на прозореца: „Чук-к-то-то”.
Скочих от леглото и погледнах зад завесата. Месо от сладолед в мрежата виси зад прозореца. А на месото има два синигера. Че има сили, удрящи с клюн. Опитват се да изкълват парчета бекон.
Гледам онзи синигер, който е на самия прозорец. Главата й е с черна шапка. На шията и гърдите има черна вратовръзка. Гърбът, крилата и опашката са тъмни. И гърдата е ярко жълта. И вторият синигер е абсолютно същият. И двамата се мъчат, хапят месо и бекон с тънките си човки...
Според Г. Скребицки.

Мартин.
Тревата зеленее, слънцето грее, лястовицата лети към нас през пролетта в навеса.
С нея слънцето е по-красиво и пролетта е по-километрова, да чурулика от пътя, здравей ни скоро!

Мравки
В края на гората има голяма купчина мравки. Около нея тичат мравки и се въртят. Някои носят клонки, други носят листа, стръка трева. Ето няколко мравки, които влачат клонка. Не е по-голям от кибрит. А за мравките това е огромен дънер. Ще го влачат и ще го сложат на купчина. А отгоре има още една клонка, още една стръка... Така расте мравуняк.
Мравките правят всичко заедно. И те се защитават от врагове, и строят жилище, и ловуват. От сутрин до вечер в мравуняка кипи работа. Мравките са заети цяло лято. И щом настъпи студът, мравунякът ще се успокои. Мравките ще влязат в подземните си проходи, ще заспят през цялата зима.

Помогне.
Мравка в гъсталака влачи тежък дъб.
Ей, другари, приятели, помогнете на мравката!
Ако няма помощ за него, мравката ще протегне краката си.
Ей, другари, приятели! Помогнете на мравката!

Пчели.
Пчелата седна на цвете. Тя грабна уханния сок с хоботчето си. И влетя в нейния кошер. Пчелният кошер е като къща. Само без прозорци. И вместо входната врата. Чрез него пчелите летят в кошера си. В такъв кошер живеят много пчели. И всичко това е едно семейство.
Пчелите работят цяло лято от сутрин до вечер. Пчелните къщички стоят на колхозния пчелин. Истински пчелен град. Един пчелар ще събере много мед през лятото. Само че не можеш да вземеш целия мед. Трябва да оставим и пчелите за зимата.
Според Г. Скребицки и В. Чаплина.

Пролетта е червена
Ти, пролетно, пролетно-червена, какво си донесла със себе си? Донесох одеяло с цветя за ливадите. Донесох нови игли за дървото.
За трепетлики и за брези от пресни листа цяла количка.

Кой построи тази къща?
Построена е нова къща на ул. Садовая.
В него има толкова много светли прозорци! Брой - не брои!
А покривът е толкова висок, че птиците не могат да го достигнат.
Къщата е на десет етажа, а в къщата има хиляди хора.
Кой построи тази къща?
Къщата, в която живеем? Новата къща е почти готова, ще приеме жители за празника. Ето кой построи тази къща, къщата, в която живеем.
С. Баруздин.

Гатанки.
Кой в света носи каменна риза? Те носят каменна риза...
(Костенурки.)
Няма крила, но е птица. Лети и - каца на луната.
(Ракета.)
Построена е хижа без ръце, без брадвичка.
(гнездо.)
Колко е хубаво да можеш да четеш!
Колко е хубаво да можеш да четеш!
Няма нужда да досаждате на мама, няма нужда да питате баба: "Четете, моля, четете!"
Няма нужда да молите сестра си: "Е, прочети още една страница!"

Урок по руски език в 8 клас.

Разбор и синтактичен анализ на изречения с думи, фрази и изречения, които не са граматически свързани с членовепредложения

Цели на урока: да повторят и систематизират материала по темата „Изречения с уводни конструкции, препратки и междуметия“;

да се затвърдят знанията за формулирането на препинателните знаци в сложни изречения и способността за извършване на синтактичен и пунктуационен анализ на изречения с уводни конструкции, препратки и междуметия;

подгответе се за задачата B5 KIMs.

Тип урок: повтарящи се-обобщаващи

По време на занятията.

  1. Организация на урока. Проверка на готовността за урока. Обявяване на темата и целите на урока.
  2. Усеща се лексикалната работа с думата.

Определете лексикалното значение на тази дума.

Проверете с тълковния речник. Запишете изречения - пример за използване на дума в речта.

Наближаването на пролетта се усеща по синьото небе и изобилието от светлина.

Усеща се, че слънцето вече залязва зад върховете на далечни сгради.

Каква е разликата в употребата на думата?

Анализирайте първото изречение.

И как да разглобя втория?

Възможно ли е да се зададе въпрос с думата филц?

Направете заключение за мястото му в изречението. В случай на затруднение се обърнете към учебника (стр. 166).

Разбор на примерно изречение (прожектирано на екрана).

Повторете, защо смятаме, че междуметията, препратките и уводните конструкции не са свързани с членовете на предложението?

  1. Селективна диктовка.Индивидуален работа на компютър (изпълнение на тестови задачи)

Просто е невъзможно да се направи без тях в речта и следователно трябва да ги вземем предвид при поставянето на препинателни знаци.

Задача: запишете думи, които не са граматически свързани с членовете на изречението, дефинирайте ги (класифицирайте), посочете ролята в изречението.

А) Може би, Семьон, постъпих несериозно?

Б) Сякаш нарочно валя няколко дни.

В) Според специалистите наводненията на Ока оставят красива тиня по ливадите.

Г) Септември беше тих, топъл и, за щастие, без дъжд.

Г) но изкачването е назад. Уау, можете да видите всичко от тук!

Е) На следващия ден, след закуска, отидох с колелото си (беше напълно хлабав) до съседното село.

4. Синтактичен и пунктуационен анализ на изреченията.

И така, тя се казваше Татяна.

Гората скоро оредя, но дъждът, като грях, се усили.

  1. Значение на темата при подготовката за GIA

А) анализ на примери от GIA. Задача B5.Проектиран върху екрана

В предоставените примери всички запетаи са номерирани. Запишете числата, които представляват запетаите в уводната дума.

  1. В любовта си към природата момчето влага не само страст, (1), но и талант на натуралист, (2), който той, (3) несъмнено, (4) притежава. (3.4)
  2. „Това, (1) изглежда, (2) също е необикновено кълнове, (3) – помисли си Мая. –Той, (4) е вярно, (5) е направен от слънчеви лъчи. (1,2,4,5).

Б) изпълнение на задачи B5 в тестове от 9 класа (по опции)

Индивидуална работа с учениците на компютър.

6. Анализ на предложението (по темата на урока). Не са поставени знаци.

Вървяха доста близо, но сякаш не ни забелязаха.

Той обичаше живота и явно животът го обичаше .

7 .. Домашна работа.

1. Лексикална работа с думата разбира се

2. Състав (по избор)

А) Какво е общото между обръщенията и уводните думи и как се различават?

Б) Ролята на уводните думи и изречения в разказа на Лев Толстой „След бала”.

3. Упражнение 398 (по избор).

8. Обобщаване на урока. (Знам… мога…)


По темата: методически разработки, презентации и бележки

Отворен урок - обобщение на тема "Уводни думи, фрази и препратки" съдържа материал за подготовка за изпита (A22), метапредмет (знак), задачи за развитие на правописа и пунктуацията ...

МЕЧВАЩИ ЗНАЦИ В изречения С ДУМИ И КОНСТРУКЦИИ, НЕ СВЪРЗАНИ СЪС ЧЛЕНОВЕ НА ПРЕДЛОЖЕНИЕТО

Презентация за открит урок по руски език в 8 клас ...

Практически материал за устния изпит по руски език за 8. клас по учебника на Л. А. Тростенцова.
Билет номер 1

  1. Каква е общата мисъл, обединила твърденията?

По отношение на отношението на всеки човек към неговия език може абсолютно точно да се прецени не само неговото културно ниво, но и неговата гражданска стойност. - ДА СЕ.Паустовски.
Езикът е история на един народ. Езикът е пътят на цивилизацията и културата. Следователно изучаването и съхраняването на руския език не е празно занимание без какво да се прави, а е спешна нужда. - А.И. Куприн.
Езикът, нашият великолепен език
Река и степна шир в него,
Съдържа дрънкалите на орел и рев на вълк,
Песене и звънене и тамян за поклонение.

Константин Дмитриевич Балмонт

2. Съставете изречения, които да включват (изцяло и отчасти) цитираните изказвания на руски писатели като цитати. Изразете отношението си към тези твърдения.

Билет номер 2
1. Използвайки думите в скоби, образувайте изречения с пряка реч. Поставете коментиращата част в началото, средата и края на изречението.


Истинската любов към родината е немислима без любов до мояезик. ( К. Паустовски - писател.)
Най-голямото богатство на един народ е неговият език! В продължение на хилядолетия неизброими съкровища на човешката мисъл и опит се трупат и живеят вечно в словото (М. А. Шолохов е писател и общественик.)
2. В получените изречения обяснете признаците на завършване, отделяне, отделяне.

Билет номер 3


  1. Опишете изречения, обяснете препинателните знаци.
На небето имаше пухкава луна, нищо не можеше да се скрие от светлината й.

Слънцето биеше през прозорците на къщата, а на улицата беше изненадващо тихо и тихо и това спокойствие се подсилваше от любезния, спокойно мрънкащ шум на затихващия самовар.

Църквата Покров на Нерл, която стои на малък хълм, е шедьовър на световната архитектура.

2. Заменете пряката реч с непряка.
„Бъдете в музея точно в 11 часа“, предупреди ни учителят по история.
Таксиметровият шофьор увери: „Ще те закарам до гарата след петнадесет минути“.
Лекарите вярват: "Тютюнопушенето е особено вредно за белите дробове."
Нина попита приятелката си: "Таня, ще отидеш ли на концерт тази вечер?"

Билет номер 4


  1. Честиришия F.I. Тютчев, написан на 28 ноември 1866 г., се състои от едно сложно изречение. И все пак е текст. Защо мислиш?
Не можеш да разбереш Русия с ума си,
Един общ критерий не може да бъде измерен:
Тя има специална става-
Можете да вярвате само в Русия.
2. Подредете знаците за междуметия. Какви чувства се изразяват с междуметия. Прочетете, за да се опитате да предадете тези чувства.
Чу изгърмя зад облака, земята се намръщи. (F.I. Тютчев.)
Но изкачването е назад. Леле, как се вижда всичко от тук! (Л. Фомин.)
Ах, радостта има бързи крила, златни и ярки пера! (И. Никитин.)
О, в това светло видение какво блаженство за очите! (F.I. Тютчев.)

Билет номер 5


  1. Определете вида на фразите по главната дума. Посочете вида на подчинената връзка.
Мисленето за бъдещето, наслаждаването на празника, кошница с гъби, нов апартамент, мрачен през есента, в есенна гора, много добро, намерение за работа.

  1. Посочете метода за предаване на речта на някой друг.
    Учителят каза: „Момчета! Бъдете внимателни, когато пресичате улицата."
    Учителят ни каза да внимаваме, когато пресичаме улицата.
    Според учителя трябва да внимаваме, когато пресичаме улицата.
    Учителят ни разказа за правилата за пресичане на улицата.
Билет номер 6

  1. Посочете граматическата основа на изреченията (прости и всяко от сложните). Подредете препинателните знаци.
    Влакът се втурна в неясно разстояние и си спомних една зимна нощ. Там, където слънцето залязваше, се появи слаб блясък на зората.
    Човек трябва да работи. Дългото съхранение прави сиренето крехко и сухо. Четенето е най-доброто учение. Това, което не искате и не правете на другите. Не закъснявайте за уроци. Бъдете приятели със забавна песен, няма нужда да бъдете приятели с тъга.

  2. Намерете уводните думи, посочете тяхното значение. Знаците не са поставени.
    Тихият час на нощта сякаш придаде особен чар на разговора. няма да те задържа. Според мен въпросът е ясен. За щастие той бързо се възстанови. Според народните вярвания щъркелът пази щастието. Вероятно беше хладно през нощта.
Билет номер 7

1. Обяснете естеството на интонацията във всяко изречение. Подредете знаците за завършване, подчертаване и разделяне, обяснете тяхната настройка.

Онзи ден прекарах нощта на степно езеро / Беше изцяло обрасло с висока тръстика / В средата блестеше тясна ивица чиста вода / Зората бавно угасваше / Преди разсъмване тревожен патешки вик ме накара да се събудя / Защо тревожеха ли се патиците / Кой можеше да им пречи / Някаква сянка блесна пред очите ми, нечии крила почти докосна лицето ми / Бухал / Това е, който убива птиците нощем / Пази се от нощния хищник / (По Н. Никонов.)

2. Намерете приставки конструкции, обяснете настройката на препинателните знаци.
Една вечер беше в началото на октомври 1773 г., седях вкъщи сам и слушах воя на есенния вятър. (П.) Бавността на нашия поход през първия ден, когато изминахме само петнадесет мили.Непоносимата жега, липсата на припаси, неспокойните нощувки... ме изкараха от търпение. (NS.)
На едно малко езеро го наричаха Лариново езерце, винаги плуваше много пачица.

Билет номер 8


  1. Посочете граматическата основа на изреченията (прости и всяко сложно). Моля посочете. отколкото се изразява субектът.
    Вече беше обяд, когато се върнахме в Степанчиково. Балтийско море стърчи дълбоко в континента. Присъстващите говориха на различни теми. Утре няма да е като днес. Ученето винаги ще бъде полезно. Майка и дядо вървяха пред всички. Някой започна да пее в далечината.

  2. Намерете призиви, посочете как са изразени. Обяснете поставянето на препинателни знаци.
    Петър, къде се криеш / Тимур / Чичо ти търси / Пусни ме да отида скъпа в широкия простор / Тихо море лазурно море разкри ми дълбоката си тайна / От теб младите ми приятели се изискват усърдие за учене и любящо внимание към социалните ценности, намиращи се във вашето полезрение.
Билет номер 9

  1. Намерете прости глаголни предикати, посочете техните форми и граматическо значение.
    Сутринта гъста пара се разнесе над нивите. Виждаме скреж по покривите. Ще пренапишете това упражнение и ще обясните правилата за правопис. Подгответе се за самостоятелна работа. Без тренировки нямаше да покрия стандартите си по плуване.

  2. Посочете предложения с обособени членове. Подредете препинателните знаци Обяснете тяхната позиция.
    Властта над земята ти се дава млади. Учуденият минувач попита за нещо. Изтощена и охладена, едва се прибрах. Някъде дълбоко подземна вода се стичаше, проправяйки си път към езерото. Умните бобри зимуват интелигентно. Той започва своето пътешествие в науката като член на експедиция.
Билет номер 10


  1. Младият Дубровски искаше да се заеме с бизнеса. Момичето спря да плаче. Бях готов да обичам целия свят. Човек трябва да работи. Човек трябва да помни от детството, от училище, на каква земя е роден. Той трябва да помни, че има отговорности към тази велика, най-красива земя в света, която се нарича Родината.

  2. Предоставете самостоятелни дефиниции, обяснете защо те се отличават. Подредете препинателните знаци.
    По жълтия пясък на алеите рязко изпъкваха подобните на лапа кленови листа. Уморен от нови впечатления, заспах по-рано от обикновено. Влажен студен пронизителен вятър чука по прозорците. Сняг, който не се топи дори в най-горещото лято, покрива върховете на планините. Варвара Павловна, с шапка и шал, набързо се върна от разходката си.
Билет номер 11

  1. Намерете предикатите, посочете вида им. Как се изразяват?
    Добрата работа е началото на всичко. Въздухът ставаше все по-сладък. Бях дълбоко обиден от думите на гвардейския офицер. Умът и здравето са най-ценното нещо. Петър в "Полтава" е олицетворение на историческия разум, националните интереси на Отечеството.

  2. Посочете самостоятелни приложения, обяснете защо се открояват. Подредете препинателните знаци.
    Аз съм твоят стар сватовник и кръстникът дойде да се помири с теб. Цветна есенна вечер на годината ми се усмихва леко. Това лято отидох в Таруса, тихо градче на Ока. Пилотът, обикновен рус човек, кимна с глава и се усмихна. Като родом от юг, Юри му беше трудно да свикне с арктическия климат.
Билет номер 12

  1. Намерете граматическата основа на изречението. Подредете препинателните знаци, обяснете употребата им.
    Гората е най-верният помощник в борбата за реколтата. Двадесет години са абсолютно незначителен период от живота на нациите. Човек, който обича и знае да чете, е щастлив човек. Съвестта е вътрешното съзнание за доброто и злото. Завистта не е желание за добро към друг, а само към себе си. Недоволството от себе си е необходимо условие за интелигентен живот. Нежна дума, че пролетен ден.

  2. Посочете изолирани обстоятелства, обяснете защо са изолирани. Подредете препинателните знаци.
    След като заобиколи високия нос, параходът влезе в залива. Трудно е да играеш шах, без да гледаш дъската. Четенето в легнало положение е вредно. Челкаш, без да сваля ръката на пазача, продължи да говори. Той работеше неуморно. Въпреки късния час беше задушно. Отказах пътуването, но като помислих се съгласих.
Билет номер 13

  1. Разглобете данните под предложението от член. Посочете как са изразени главните и второстепенните членове.
    До вечерта времето се развали. От страната на океана изтегли леден студ. Гъсти вълни от сива мъгла се търкаляха тежко над тундрата. Ниски облаци замъглиха небето.

  2. Посочете отделните квалифицирани членове на предложението. Кои са членовете на предложението? Обяснете поставянето на препинателни знаци.
    Отдолу, под глинена скала, блестеше Азовско море. Камионът ни прибра три часа по-късно, тоест вечерта. На подсъдимата скамейка нямаше никой освен пазач с фенер. Една малка къща се издигаше на планина над реката в самия край на града. През есента, при лошо време, гората изглежда особено скучна.
Билет номер 14

  1. Намерете допълнения, посочете как са изразени, преки или косвени.
    Корените на дърветата хранят листата. Градските улици са украсени с многоетажни сгради. Поръчах да отида на непозната за мен тема. Швабрин ме помоли да забравя миналото. Параходът събужда града с плачлива свирка.

  2. Определете колко сложни са тези предложения. Подредете препинателните знаци, обяснете тяхната настройка.
    Мисля, че моето име моите произведения ще принадлежат на Русия. Отнасяйте се с родния си език с грижа и мислете с любов за него, изучавайте го, обичайте го. Бащата кимна с глава, без да се обръща. Васка и Сашка вече чакаха на оградата върху купчина дъски. Гора, покрита с мъгла от млада зеленина, оживя. Вероятно е бил възпитан човек. Момчета, нека бъдем приятели!
Билет номер 15

  1. Посочете съгласуваните и непоследователни дефиниции и как са изразени.
    Поставете запетаите, обяснете тяхната настройка.
    Наоколо се простираше плоската, скучна степ. Малки, чисто пометени дворчета бяха оградени със глинени огради. Трябва ми кожено куфарче. Желанието да учи обзе момчето. Беше есен в слънце и мъгла. До двора стояха нечии коне.

  2. Намерете изречения с еднородни членове. Поставете запетаите.
    Слънчевата борова гора ни привлече със своята красота. Този свят изглеждаше толкова светски, обикновен, дори скучен. Ученето и работата водят до слава. По покрива, по балкона и по дърветата лежеше сняг. Облакът растеше и се носеше на запад и изток. Благодарение на строгия режим на силна воля и решителност, другарят успява не само да се справя с всички училищни дела, но и да извършва социална работа.
Билет номер 16

  1. Посочете приложения, поставете препинателни знаци.
    Над Дон крещяха чайки от слонова кост, рибари. Слънцето е високо, пече земята, майко. Буксирът Кочегар мина с четири нефтени баржи. Туристите пътуваха по река Москва на моторен кораб. Жената лекар от дома за почивка изслуша Семьон.

  2. Намерете последователни и непоследователни дефиниции. Посочете как са изразени.
    Хижата на горския се състоеше от една стая. Минутите преди двубоя са специални минути. Изведнъж по пътя ни се появи доста голяма жълта река. Той имаше навика по средата на разговора да спира и да гледа с напрегнато смеещи се, привързани очи. Най-безумната надпревара започна.
Билет номер 17

  1. Посочете обстоятелствата. Определете вида им по стойност.
    Плувецът заспал дълбоко от умора. При най-малкия късмет той беше изключително насърчен. Плуването по реката беше опасно поради скоростта на течението. Морето бучи заплашително. Страхотни валове се търкалят с шум. Пристигайки на мястото, гъските шумно потъват във водата. Духа много студен вятър. Вчера пристигнах в Пятигорск. На разсъмване армията тръгна напред.

  2. Посочете еднородните членове на изречението, поставете препинателни знаци, обяснете тяхната настройка.
    Снежните виелици и мъглите винаги са покорни на слана. След това пътят се издигаше до хълма и се опираше в скалата. Странният звук се приближаваше все по-близо и набираше сила. Там се чуваше пеене, смях и грухтене. Имайте поне малко собствен ум. На помощ му се притекоха и стари, и млади. Бъдете упорити, но не упорити.
Билет номер 18

1. Определете видовете едносъставни изречения. Аргументирайте отговора си.

Юни. Горещо. Те косят навсякъде. Ядките са узрели. Вървя през поляната в далечна гора.


  1. Посочете обобщаващи думи, обяснете препинателните знаци.
Зимата се усещаше през целия кратък ден с миризма на сняг и предупредителни светлини. Навсякъде горе и долу пееха чучулиги. По червеникавата трева, по стръкчетата, навсякъде блестяха и пърхаха безброй нишки есенни паяжини. Млади дървета от всички породи, смърч и бор, трепетлика и бреза растат заедно и тясно.


Билет номер 19


  1. Прочети го. Посочете номинативните изречения. За какво се използват от автора? Посочете граматическите основи в изреченията. Подредете препинателните знаци.
    Псковска земя. Малка гора. камъни. Сини езера от лен. Полета на узряваща ръж. Мощните камъни, оставени от ледниците, напомнят на Васнецов, суровия пейзаж на неговия героичен пост. Наистина Псковската земя е героичният форпост на руската земя.

  2. Подредете липсващите препинателни знаци.
Големият телескоп и малките очила веднъж спориха.

Аз съм това, което възкликна един голям Телескоп.
И ние ще пораснем и също ще получим големи отговори на точки.
Никога няма да пораснеш, смеейки се високо Телескоп.
Но имаме две цели парчета стъкло, плахо изречени Точки.
Телескопът беше обявен за важно
И имам сто от тези лупи. И целият гръм-а-ад.

Очилата бяха напълно тъжни, мислеха, че Телескопът е прав и бяха напълно безполезни. Но тогава влезе Астрономът, отиде до масата, на която лежаха Очилата, и внимателно ги сложи.
И какво щях да правя без теб, скъпа моя? В края на краищата виждам, че толкова зле каза той нежно.

Билет номер 20


  1. Намерете конкретни лични оферти. Посочете как се изразява главният термин в тях.
Утре отивам с радист и водач в планината. Ние с Павлик избираме от нашия имот само най-важното. След два часа пак ще говоря с лекаря. Не забравяйте да информирате щаба днес за събитията от вчера. Изберете книга по ваш избор.
2. Посочете второстепенните членове на предложението. Обяснете настройката на препинателните знаци (без знаци).

Вятърът, който духаше откъм морето, се засилваше. Силен влажен студен пронизващ вятър чука по прозорците. Вие, младите хора, трябва да се научите как да прекарвате живота си.
На сбогом си обещахме да си пишем.

Билет номер 21
1. Посочете вида на изречението и формата на сказуемия глагол.


Умната глава е на почит от малки. Не можете да замените дело с дума. Те не ходят след работа за съвет. Отстоявайте истината като планина. Славеят не се храни с басни. Не ходят по тревните площи.


  1. Намерете непълни изречения. Обяснете поставянето на препинателни знаци.
Альоша ги погледна, а те него. Салът плаваше покрай брега и лодката го прекоси. Егорушка го гледаше дълго и той гледаше Егорушка. Брат ми е добър ученик. Сестрата няма значение.

Билет номер 22
1. Намерете безлични изречения. Посочете в тях формата на сказуемия глагол.


Ставаше светло. Снежното поле със замръзналите вълни от кора внезапно порозове от студеното слънце. Става тъмно. Идва предпразничната вечер. Селото е тъмно и тихо. Бъдете голяма гръмотевична буря! Дърво, осветено от гръмотевична буря.

2. Посочете пряката реч. Подредете препинателните знаци, обяснете тяхната настройка.
Как ви се стори нашият град, каза Манилова Приятно ли ви прекара времето си там?

До утре казах, че всичко ще се реши утре.
Правете каквото искате, им отговори сухо Дубровски, аз вече не съм господар тук.
Хей Влас извика Мъгла, гледайки го Велик брат

Ново в сайта

>

Най - известен