У дома Гроздов Форми и методи на извънкласни дейности по предмета „Околният свят. Конспект и представяне на извънкласни дейности "Работа с естествен материал. Стърготини" Извънкласни дейности с естествени материали

Форми и методи на извънкласни дейности по предмета „Околният свят. Конспект и представяне на извънкласни дейности "Работа с естествен материал. Стърготини" Извънкласни дейности с естествени материали

Общинска институция за допълнително образование -

Център за извънкласни дейности

град Маркс, Саратовска област

План - план на урока

сдружение "Мечтатели"

Ръководител: учител по допълнително образование

Тема на урока: "Природа и фантазия".

Съставител: учител

допълнително образованиеазквалификационна категория

Гриценко Галина Анатолиевна

Тема на урока:"Природа и фантазия".

Целта на урока:развиване и поддържане на интереса на децата към изработването на занаяти от естествен материал, развиване на творчески и индивидуални способности, придобиване на практически умения за ръчен труд, използването им в живота.

Цели на урока:

-образователен: Комуникация на когнитивна информация; демонстрират знанията и уменията на учениците; придобиване и затвърждаване на умения за изработка на апликации от естествен материал; научете как да съставите завършена работа;

-развитие: развиват креативността на децата, постоянството при постигане на целите, фината моторика на ръцете, вниманието, способността да се контролират движенията им, въображението, естетическия вкус, въображението, паметта, изобретателността;

-образователен: култивиране на любов и уважение към природата, чувство за колективизъм, желание за участие в колективното творчество, взаимно разбирателство, уважение към другарите, икономично и внимателно отношение към материалите, точност, усърдие, търпение, постоянство.

Вид и вид професия:комплексни: съобщаване на познавателна информация, повторение и затвърждаване на съществуващи знания, прилагане на знания, умения и способности на практика, урок-упражнение.

Форма на урока:група с индивидуален подход.

Методи на урока:словесен, визуален, практически; урок с използване на фантазия, урок-пътуване, метод на игра.

Оборудване: модели за апликации, естествен материал, картон, лепило, ножици, моливи.

План на урока:

1.Организационен момент:

Поздравления;

Подготовка на учениците за работа в час;

Настроението за работа.

2. Основна част:

Комуникация на когнитивна информация.

- повторение на преминатия материал, необходим за работа.

3. Практическа част:

Практическа работа: изпълнение на занимателна задача - изработване на апликации от естествени материали;

- упражнение за очи и ръце.

4. Финалната част:

- обобщаване на резултатите от урока.

Ходът на урока.

1.Организационен момент:поздрав, контрол на присъствието, проверка на готовността на учениците за урока, правила за поведение на урока, подготовка на необходимия материал за работа.

2. Основна част:

- предаване на когнитивна информация:

Здравейте момчета и гости!

Нашата окупация днес няма да е лесна. Днес ще пътуваме с вас. И след пътуването целта на нашата работа е да направим апликация от естествен материал. Темата на нашия урок: "Природа и фантазия".

Поредица от седмици, както природата диктува,

Въртележката на времето се върти през сезоните.

По листата на календара вървят един след друг

От януари до декември месеците са в кръг.

След есента идва зима, пролетта следва лято.

Там вече е есен, така че зимата да дойде отново ...

Времето не се уморява да върти въртележката си.

В календарния том ще бъде заменен от брата на брата.

Колко месеца в годината? Точно така, дванадесет.

Момчета, всички знаем, че има четири сезона. И всеки сезон е различен един от друг, всеки има свои собствени признаци, свои собствени характеристики. Днес ще пътуваме през сезоните.

Майката е измислила имена за дъщерите

Тук са лятото и есента, зимата и пролетта.

Идва пролетта - горите стават зелени,

И лятото дойде - всичко цъфти под слънцето,

И зрелите плодове искат една хапка.

Щедрата есен дава плод за нас,

Нивите и овощните градини дават добиви.

Зимата покрива нивите със сняг.

През зимата земята почива и спи.

зимата.

Настъпиха настинки. Водата се превърна в лед.

Дългоухият сив заек се превърна в бял заек.

Мечката спря да реве, мечката изпадна в хибернация.

Имам много работа: аз съм бяло одеяло

Покривам цялата земя, вкарвам я в леда на реката

Варосвам нивите, викат ме в къщи ... (зима).

Момчета, разкажете ни за основните признаци на зимата (учениците отговарят, учителят помага с отговорите).

Дните станаха по-кратки, слънцето грее малко,

Тук дойдоха слани и дойде зимата.

Момчета, чуйте стихотворението, което отразява всички признаци на зимата, за които току-що говорихме.

Зимата идва по невнимание, вземайки своето по всякакъв начин.

Трябва да е навреме, но хайде, няма го!

И изведнъж, един ден, рано сутринта, гледайки през прозореца

И виждате "самосглобената покривка" - навсякъде, наоколо, бяло и бяло ...

Реката е вързана с лед в здрави окови,

И отдалеч ни дойде тежка слана.

Клоните от дъбове, кленове почернеха до пролетта,

Само смърчът и борът имат зелено през зимата.

Миещи мечки и мечки спят, таралежи спят, а съседите им -

Вълк, заек и лисица търсят храна в горите.

Земята е обвита в кристален саван,

Децата се гмуркат в бели снежни преспи,

Кънките са наточени, а ските са пред мен

Виелицата свърши и е крайно време да отидем в гората.

На улицата има много весели хора!

Зимни палави зове за игра на снежни топки!

Е, как не се срамува в мразовито време

Има толкова много уроци, които учениците да попитат ?!

пролет.

Отварям пъпките в зелени листа.

Обличам дърветата, поливам реколтата,

Движението е пълно. Казвам се ... (пролет).

Днес станахме рано, днес нямаме време за сън!

Казват, че скорците са се върнали! Казват, че дойде ... (пролетта)!

Брукс звънна, топове долетяха.

Пчелата донесла първия мед в дома си – кошер.

Кой ще каже, кой знае кога ще се случи?

Момчета, разкажете ни за основните признаци на пролетта (учениците отговарят, учителят помага с отговорите).

Момчета, чуйте стихотворението, което отразява всички признаци на пролетта, за които току-що говорихме.

Пролетта дойде бавно, сега няма сън, разбира се,

Мечка, таралеж, миеща мечка - трябва да се захванете за работа.

И пригответе норките за лятото, на затоплен хълм.

Извън прозореца звънят капки, цъфтят иглики.

Патици, гъски и жерави пристигнаха от юг през април.

Къщата се възроди - пън в средата на горския ръб -

От него излязоха буболечка, мравка, паяк, две мухи.

Появява се трева, цъфти листа.

Цялата природа оживява, жабата скача във водата,

Започва да квака силно: "Ква-ква-ква-кряка киша!"

Скорец влетя в къщичка за птици и се настани успешно

И е напълно готова за излюпване на пиленцата до май.

По-близо до средата на годината природата вече чака лятото!

Пролетни греди стоплиха цялата земя, зелена трева буйства навсякъде.

И птичи трели се разнасят над нас, и слънцето грее, и главата ни се върти!

Магьосницата-природа привлича към ръцете! Гледам навън и искам да се разходя...

Е, как да не се срамуваш да питаш нас, нещастни деца, при хубаво време?!

лято.

Изтъкана съм от топлина, нося топлина със себе си,

Затоплям реките, каня ги да плуват.

И за това всички ме обичате. Аз ... (лятото).

Слънцето пече, липата цъфти

Ръжени класове, златисто жито.

Кой знае, кой знае кога се случва?

Момчета, разкажете ни за основните признаци на лятото (учениците отговарят, учителят помага с отговорите).

Момчета, чуйте стихотворението, което отразява всички признаци на лятото, за които току-що говорихме.

Така лятото дойде навреме, облечено със зеленината на гората.

В гората са израснали гъби, има пръснати лисички!

Комарите звънят в жегата и осите летят.

В гората има детска градина за животни: ще намерим таралеж в семейство таралежи,

В бърлогата - кафяви мечки, под дървото - сиви зайци.

Птиците имат детска градина за птици, пилетата им скърцат в гнездото,

И клюнът е пълен с грижи за птици - за кълвачи, чинки, синигери.

Заекът носи два моркова, а кравата има много трева.

А в калта край езерото гъмжат от семейства пъргави жаби.

О, ние израснахме в гората - вижте! Касис и къпини!

Водим децата в гората през юли да берат малини от клоните.

Термометърът е на двадесет и осем, но есента не е далеч!

есента.

Нося реколтата, отново засявам нивите,

Изпращам птиците на юг, съблечам дърветата,

Но не докосвам боровете и коледните елхи. Аз ... (есен).

Дойдох без бои и без четка и пребоядисах всички листа.

Какво шепнат листата там? Да отидем и да попитаме.

Листата отговарят: падат, падат, падат.

Момчета, разкажете ни за основните признаци на есента (учениците отговарят, учителят помага с отговорите).

Момчета, чуйте стихотворението, което отразява всички признаци на есента, за които току-що говорихме.

И така, есента дойде, ще я молим за ябълки.

Имахме късмет с реколтата - събираме три кошници!

През лятото имаше зелен двор, вижте, през октомври

Стана оцветен като светофар! Много в двора

Листа от топола и кленов, червени, жълти и зелени.

Ята птици отлетяха на юг през октомври,

Там е топло, там, през декември, виелицата няма да се вихри.

И буболечката и паякът се грижели за къщата на пъна,

Или избраха бор и се приготвиха за лягане.

Мечката яде много, за да може да лежи дебела в бърлогата си.

А миещата мечка ще прекара зимата в хибернация.

Катерицата не се страхува от студове - има пухкава козина.

Катерица в хралупа на бреза ще съхрани лешник.

През ноември от небето полетяха снежинки.

Всички разбират на ръба - на носа на виелица!

Есенен дъжд барабани по прозореца ми, локви и паднали листа край училището.

И сиви облаци, и мокра пътека, и навсякъде мръсотия, и главоболие ...

Тъжната природа пролива сълзи от скръб. Сърцето ми е меланхолично и искам да спя.

Е, как не се срамуваш да питаш на учениците толкова много уроци при лошо време ?!

Това е пътуването, което направихме през сезоните.

- повторение на преминатия материал, необходим за работа.

Но преди да започнем да правим апликация от естествен материал, нека си припомним какво вече сме научили в уроците си.

1. Правила за безопасна работа с инструментите, които използваме в класната стая.

Нека винаги премахваме нараняванията и опасностите.

И във всеки въпрос да спазвате законите за безопасност.

Има прост закон за ножиците: първо ги затворете.

И винаги слагайте остриетата далеч от себе си, пестейки себе си.

Ако искате да ги подарите на приятел, не забравяйте да дадете пръстените пред нея.

2. Повторение на теоретичния материал, необходим за работа.

3. Практическа част:

Практическа работа: изпълнение на занимателна задача - изработка на апликация от естествен материал.

Момчета, вземаме необходимите материали и инструменти, нека се захващаме за работа. Учениците изпълняват практическа задача, учителят помага индивидуално.

- физически минути за очи и ръце.

Упражнения за ръце, опорно-двигателен апарат: кръгово въртене на ръцете, „Моето семейство“, „Замък“, „На гости“.

Физиотерапия за очите:

1. Отпуснете очите си – често мигане без никакво напрежение.

2. Движение на зениците надолу – нагоре, наляво – надясно, от ъгъл до ъгъл, в кръг.

3. Затворете плътно очите си за 10-20 секунди. Разхлабете мускулите си, отворете очи

4. Концентрация върху върха на носа. Смята се за един от най-полезните за очите в йога.

5. Леко се погалете с пръсти по клепачите, веждите, около очите (тези упражнения носят релаксация).

След физическа минута продължава практическата работа.

4. Финалната част:

- обобщаване на резултатите от урока.

В края на урока резултатите от работата се обобщават. Отбележете добре представящи се общи бележки към урока.

Момчета, мислите ли, че се справихте със задачата си? Какво ви хареса най-много в урока?

Релаксация: нека се усмихнем един на друг за сбогом и да се видим в клас.

Довиждане! Успех и добро настроение на всички!

План - план на урока

извънкласни дейности по общокултурно направление „Царство на творчеството”.

клас 1 "А"

Учителят Дмитриева М.В.

Тема: "Красотата около нас (колекция от естествен материал)".

Форма на урока: екскурзия.

цели:

1. Създаване на условия за затвърждаване на знанията за природен материал за занаяти, формиране на знания за правилата за събиране на природен материал - листа, умение за събиране на есенни листа за занаяти, попълване и активиране на речника.

2.Насърчаване на развитието на слухово възприятие, наблюдение, внимание, мислене, възприятие,

Развитието на устната реч въз основа на способността да се отговаря на въпроси, да се съставят прости изречения.

3. Да допринася за формирането на мотивация за учене, да възпитава уважително отношение към природата.

Формиран UUD:

Лично: мотивация на учебната дейност (чебно - познавателен интерес към дейността), рефлексивно самооценяват своята дейност, успех в урока; настройте се на работа.

регулаторен: определят целта на дейността (с помощта на учител), приемат, запазват и решават образователна задача, упражняват контрол, научат се да различават правилно изпълнена задача от неправилна.

когнитивни: отговарят на прости въпроси от учителя, класифицират предметите според зададените параметри, могат да определят практическата стойност на извършената дейност, да могат да определят външните признаци на предметите и да ги съпоставят с необходимите параметри и да развиват естетически вкус.

комуникативен: слушайте и разбирайте речта на другите, способността да изграждате фрази, да отговаряте на въпроса; смислено възприемат говоримия език; при приемане на задачи - да ги изпълнява.

Оборудване:

1. Карти за индивидуална и диференцирана работа.

2. Манекени зеленчуци в торба.

3. Чинии с речник по теми: зеленчуци и плодове, цветове, геометрични форми, размер, имена на уроците, какво ще правим, какво направихме.

4. Мултимедийна презентация със задачи, упражнения за очи, физ. само минутка.

5. Необходими технически средства: интерактивна дъска, компютър.

СТРУКТУРА И ПРОЦЕС НА УРОКА

1.Организационен

1) Организация на вниманието.

2) Емоционално отношение.

Проверява готовността на учениците за урока.

Организационни фрази на ухо.

И какво ще правим?

Питай ме.

Ще учим, слушаме внимателно, ще изпълняваме задачи, ще играем.

Повторение на правилата за поведение по време на екскурзията.

* трябва да вървите по улицата спокойно, не натискайте;

* по време на наблюдение ставайте така, че всички да виждат;

* Слушайте внимателно;

* грижи се за природата;

* изберете контролер. Той ще държи под око опазването на природата.

P / n прием - упражнение "Слънце": ".

Вижте колко е хубаво навън!

Вдишвам. Какъв въздух! (Изправете се, краката са на ширината на раменете, ръцете надолу. С въздишка бавно вдигнете ръцете си нагоре, като постепенно "разтягате" цялото тяло: като започнете с пръстите на ръцете и завършите с пръстите на краката без напрежение. Затаихме дъх – „посягаме към слънцето“. Издишайте, спускайки ръцете си, отпуснете се.)

Как грее слънцето през зимата?

(Пръстите се събират в щипка).

Как грее слънцето през пролетта?

(Мускулите на дланта са напрегнати, пръстите са огънати).

Как грее слънцето през лятото?

(Разперете пръстите си широко, като разтегнете добре всички мускули

палми).

Усмихнете се на слънцето, а сега и един на друг.

Децата отиват в района на училището, като вземат със себе си тетрадки, за да събират листа.

Те възприемат фрази на ухо и визуално, повтарят ги, дават отговори на въпроси.

Лично: настройване на работа, организация на дейностите.

комуникативен: слушайте и разбирайте речта на другите, отговаряйте на поставения въпрос;

регулаторен: приема и решава образователен проблем,

2. Актуализиране на знанията.

- Кое време на годината е?

Кой месец е?

Назовете есенните месеци.

През есента можете да съберете много естествени материали за занаяти.

Задача: изберете естествен материал от различни материали за занаяти на снимката и го назовете.

Отговорете на въпроси (слабо

научете въз основа на речник).

Всеки избира естествен материал. Олег му се обажда, останалите повтарят 9, говорете с дактил)

комуникативен: слушайте и разбирайте речта на другите, отговаряйте на поставените въпроси.регулаторен: приемат и решават образователен проблем.

когнитивни: да може да класифицира обекти според зададените параметри.

3. Подготвителни.

Посочване на темата и целта на урока.

Упражнение за развитие на вниманието.

Намерете всички листа на снимката и ги пребройте.

Съобщение по темата.

- Каква според вас е темата на урока?

Какво ще правим в урока?

Темата на урока е „Есенни листа за занаяти“.

Ще събираме листа за занаяти.

Изпълнете задачата.

Олег имена от кое дърво са листата.

Предложете темата на урока. Отговарят на поставените въпроси.

комуникативен: да могат да формулират своите мисли устно.

регулаторен: да умеят да определят и формулират цел в урока с помощта на учител.

4. Основната сцена.

1) Формиране на знания.

    физ. минута

2) Практическата част.

Запознаване на децата с правилата за събиране на есенни листа.

Преди да събирате листа, запознайте се с правилата за събирането им.

1. Събирайте само паднали листа.

2.Проверете качеството на листата:

    Цяла

    Без тъмни петна

    Красива като форма и цвят.

3. Л истината трябва да бъде поставена между страниците на тетрадката.

4. У дома листата трябва да се преместят с вестници и да се поставят под преса.

Учителят показва примери за качествени и некачествени листа.

Игра на открито "Гора". Учителят кани децата да изобразят с движения как дървото реагира на:

* лек топъл бриз;

* Ураган;

* мощни студени пориви на вятъра;

* порой;

* жарко слънце;

* замръзване.

1. Учителят кани децата да събират красиви паднали листа за занаяти.

2. Извършване на качествен контрол на прибраните листа.

Запознайте се с обясненията на учителя.

Участвайте в играта.

Децата отиват на обекта, събират листа, проверяват се взаимно за качеството на събраните листа.

комуникативен:

Лично: учебно – познавателен интерес към задачата.

комуникативен: слушайте и разбирайте речта на другите.

регулаторен: приема, запазва и решава образователен проблем,

регулаторен: приемете и запишете учебна задача, упражнявайте контрол, научете се да различавате правилно изпълнена задача от неправилна.

когнитивни: да могат да определят външните признаци на обекти и да ги съпоставят с необходимите параметри, развиват естетически вкус.

5. Етап на обобщаване.

1. Анкета – обобщение».

Какво направихте в урока?

Практическа употреба:

Защо събра листата?

2. Оценка на изпълнението.

Изпълнихте ли задачата?

Как работихте в урока: добро или лошо?

3.Отражение.

Хареса ли ви урока?

Учениците застават в кръг. Изпълнете упражнението "Цвят на моето настроение"

Край на урока: организационни фрази на ухо.

Учителят благодари на децата:

Благодаря за урока.

С помощта на учителя оценяват дейностите в урока.

Те свързват отношението си към урока с конвенционални символи и ги изобразяват.

Те възприемат фрази на ухо, разбират ги. Ако е необходимо, отговорете.

комуникативен: да могат да отговарят на въпроси, да формулират своите мисли устно.

когнитивни: да могат да определят практическата стойност на извършваната дейност.

Лично: обобщаване на урока, самооценка на дейностите и успех в урока.

Цел: Формиране на уважение към природата.

Развитие на творческите способности на децата.

Разширяване на знанията за естествените материали.

Оборудване: Музикален център, диск "Звуците на гората", естествени материали, пластилин, пера, лепило.

Ход на урока

Момчета, нека си представим, че мистериозното Горско кралство е разпръснато пред нас. Колко има общо! Чувствате се като малка частица от огромен, постоянно променящ се свят. Не само живите растения са красиви. Погледнете внимателно: ето стара клонка, наподобяваща птица, а от пъна сякаш наднича чудовище. Влизайки в Горското кралство, винаги се надяваме да срещнем нещо необикновено, мистериозно.

Жителите на този свят са много различни: някои са весели, забавни, с удоволствие излагат страните си на слънцето, други са необщителни, криейки се под короните на дърветата в най-гъста тъмна гора. Нека опознаем всички и да ги разгледаме отблизо.

Шишарките и жълъдите са приятелски съседи, много подобни на малките хора. В най-често невероятните, фантастични силуети на корени и кори са скрити, а на земята има много различни клони, стръкчета трева, кора, различни игли - игли и други материали, така необходими за създаване на горска скулптура. Изглежда, сякаш омагьосани герои живеят във всеки причудливо извит корен, клонка или клон. Просто трябва да се научите да ги разпознавате. Гората ни разкрива своите тайни, а ние можем да удължим, ако желаем, живота на нейните приказни обитатели. Нека опознаем по-добре жителите на Горското кралство, поканете ги в нашата работилница.

Кръгла, зряла, дъбена

Веднъж ме хванаха

Не можех да разделя всичко,

И попадна под чука

Пукна се веднъж - и се спука отстрани.

Когато правите играчки, можете да използвате лешници, орехи, смлени и кедрови ядки, шам фъстък – всеки е много ценен за работа. Добиват се като се събират в гората и се купуват в магазина.

Ето една пощенска кутия,

В него има безброй букви,

И всеки има пухкава коледна елха.

Шишарките - плодовете на иглолистните дървета - са отличен материал за обемисти играчки. По форма те приличат на части от тялото на животни, хора. За продуктите е по-добре да използвате неотворени конуси, тъй като с тях се работи по-лесно.

През лятото ставаме зелени с листа,

През есента листата ще отлетят - ще бъдем празни.

Децата знаят отговора на този въпрос.

Какво се крие под листата? ..

Различни клони се използват при производството на някои части от продукти (ръце, крака, шия и др.) и за декориране на букети и обемни композиции. За това е по-добре да използвате клони от бор, смърч, люляк. Те са устойчиви и не се чупят толкова лесно, когато изсъхнат.

Fizminutka: "Вятърът ни духа в лицето...".

Преди да започнем, нека си спомним правилата за работа с пластилин.

1) Изберете цвета на пластилина, от който се нуждаете за работа.

2) Отрежете необходимото количество в стек.

3) Затоплете парче пластилин с топлината на ръцете си, за да остане меко.

4) След работа подсушете добре ръцете си със суха мека кърпа и едва след това измийте ръцете си със сапун и вода.

Дайте воля на въображението си и започнете да създавате горска скулптура.

(можете да използвате мостри).

Нашата работа е готова и можем да организираме малка изложба на нашите горски скулптури.

Не бързайте, ще мине малко време и един поглед, едно докосване ще са достатъчни, за да оживее приказката на гората.

Форми и методи на извънкласни дейности по предмета "Околният свят"

Учителите в началното училище имат определен метод за провеждане на извънкласни дейности по предмета „Околният свят“.

Има три вида извънкласни дейности:

индивидуален,

група,

масивна.

При индивидуална форма на работа с отделни ученици, интересуващи се от изучаване и опознаване на природата, учителят провежда разговори и дава съвети. Той препоръчва литература на отделни деца, въвлича ги в провеждането на експерименти, помага да се съставят дневници за наблюдение и да се водят първите записи в работни тетрадки.

Груповата форма е работа с постоянна група студенти (кръжоци, клубове), които се интересуват от екологични изследвания за определен период от време (година или две).

Масовите форми на работа привличат деца към ваканции, тренировъчни лагери, устни дневници; разговори, работа с природонаучна литература и др.

Тяхната характерна черта е обществено полезна ориентация, огромно образователно въздействие, участието на голям брой ученици.

Пример за това е ежегодният фестивал на гората, който се провежда в Московска област, в който участват десетки хиляди жители на Москва и Московска област. Тези дни вече са засадени повече от милион дървета, възстановени са десетки хектари гори край Москва. На този празник идват семейства. Човекът, който е засадил дървото, се чувства отговорен за това; няма да се вдигне ръка, за да повреди или счупи дървото.

Изброените форми на извънкласна работа са тясно свързани помежду си, взаимно се допълват и подобряват.

Интересът към работата често възниква при изпълнение на индивидуална работа по задание или препоръка на учител. След като изпълнят една или две задачи, учениците са помолени да им дадат още работа. И ако в класа има няколко такива момчета, тогава те ще се обединят в кръжоци или клубове, ще работят в станциите на млади натуралисти.

От своя страна кръговете или клубовете могат да се превърнат в организационни центрове на масови извънкласни дейности, тъй като тяхното успешно изпълнение изисква разнообразна подготвителна работа, участие на голям брой ученици.

Често се случва след провеждане на масови извънкласни дейности учениците да имат желание да продължат започнатата работа, да проучат по-подробно това, което е предизвикало интерес, тоест масовите събития могат да послужат като тласък за започване на групова или индивидуална работа.

Изборът на конкретна форма на извънкласна работа зависи от характеристиките на класа, общото развитие на децата, интересите на учителя и местните условия.

Извънкласните дейности са разнообразни не само по организационни форми, съдържание, методи на провеждане. Това се дължи преди всичко на факта, че съдържанието на извънкласната работа не е постоянно от година на година, тъй като няма задължителни единни учебни програми, те могат да се променят в зависимост от класа, интересите и исканията на учениците, естествената среда на училището , условията на сезона, наличността на помещения и оборудване.

Ето приблизителен списък с произведения, които могат да се използват избирателно от началните класове в извънкласни дейности:

провеждане на наблюдения на налични обекти от нежива и жива природа, предизвика засилен интерес на учениците и насочено към по-задълбочено разбиране на причините за наблюдаваните явления, установяване на връзки между различни компоненти на природата;

екскурзии до природата, краеведчески музеи, най-близките градове, до места за добив, до ниви, ферми и др. с последващо регистриране на събраните материали;

извънкласно колективно четене на детска научнопопулярна природонаучна литература;

провеждане на опити и наблюдения на растения и животни (могат да се извършват активно през зимата), както и наблюдения и експерименти на училищния обект;

гледане на видеоклипове, достъпни в интернет;

провеждане на празници, утрени, KVN, устни списания по естествена история;

посещение и запознаване с мобилни или стационарни зоологически градини, менажерии или ферми за кожи;

разговори за опазването на природата, за ползите и значението на растенията и животните в живота на човека;

прегледи на детска научнопопулярна литература;

изпълнима работа по оборудване и декориране на класни стаи, кабинети на околния свят, краеведски кътове, училищен музей, експозиции, изложби;

изработване на най-прости нагледни пособия от естествени материали, организиране на изложби на ученически работи;

работа по събирането на материали за издаване на презентации, албуми;

обсъждане на научнопопулярни видеоклипове за същността на Би Би Си и други канали.

Успехът на извънкласната работа, нейната ефективност ще зависи от подбора на материал за всеки урок, плана за неговото изграждане и методика, активното участие на учениците и от позицията, която всеки отделен урок ще заема в общата система на извънкласната естествена история. работа.

Индивидуалната извънкласна работа е самостоятелна дейност на отделните ученици, насочена към самообучение. Включва конкретни задачи за отделни ученици със специален интерес към природата. Това могат да бъдат задачи за грижа за растенията в класната стая или на учебно-експерименталния обект, работа в кръжок "Млад астроном", съвети за хранене на птици през зимата, изготвяне на репортажи, самодейни изпълнения, изготвяне на илюстрирани албуми, провеждане на индивидуални наблюдения извън училищна програма, поставяне на най-прости експерименти у дома.

Интересът към извънкласната работа възниква у децата в класната стая. Интересен, емоционален урок формира желанието за по-задълбочено изучаване на темата. Възникват множество въпроси, отговорите на които учениците могат да получат в различни извънкласни дейности.

За тази цел учителят дава задачи: да прави наблюдения, да събира различни природни материали, да взема пощенски картички, марки, рисунки по определени теми, да подрежда албуми, а от природни елементи - колекции, хербарии. С голям ентусиазъм децата се занимават със събиране на пословици. Гатанки, поговорки, стихове за ярка характеристика на природните явления.

Четенето за природата у дома е важен вид индивидуална извънкласна работа. Задачата на учителя е да научи учениците сами да четат такава литература. Децата намират отговори на много въпроси, свързани с живота на природата, в прекрасните произведения на В. Бианки, Г. Скребницки, Е. Чарушин, И. Соколов-Никитин, М. Пришвин и много други детски писатели. Тези автори ще разкрият на учениците увлекателния свят на дивата природа, ще допринесат за възпитанието на уважение и любов към растенията и животните. В този вид работа организаторската роля на учителя е безспорна.

По този начин в индивидуалната извънкласна работа върху заобикалящия свят е необходимо да се вземат предвид интересите на учениците, да се обединят в съответствие с интересите в група и след това да се организират групови и масови дейности извън класната работа.

Индивидуалната работа позволява на всеки да намери своето място в общ бизнес. Тази дейност изисква от преподавателите да познават индивидуалните характеристики на учениците чрез разговори, анкети и изучаване на техните интереси.

Груповите извънкласни занимания по предмета „Околният свят” обединяват ученици със сходни интереси и наклонности.

Най-разпространеният вид групова извънкласна работа по заобикалящия свят е организирането на кръжоци от млади любители на природата (млади натуралисти).

Работата в кръг допринася за идентифицирането и развитието на интересите и творческите способности в определена област на науката. В кръжоците се провеждат различни видове часове: доклади, обсъждане на литературни произведения, екскурзии, изработка на нагледни помагала, лабораторни занятия, срещи с интересни хора.

В процеса на индивидуална и масова извънкласна работа се създават групи от ученици, които с голямо удоволствие изпълняват индивидуални задачи, например, грижат се за стайни растения, работят в жилищен ъгъл, грижат се за растенията в училищната зона, правят визуални помощни средства, хранилки за птици, къщички за птици, украсяват хербарии, колекции и др.

В процеса на работа се разкриват интереси, определени наклонности на децата. От състава на тази група се формира актив, на който учителят може да разчита в своята многостранна работа. По-силните групи с общи цели могат да прераснат в кръгове.

Кръгът е доброволна организация. Желателно е кръжоците на младите натуралисти да бъдат организирани в паралелни класове: отделно за ученици от 2-4 клас. Броят на членовете на кръга не трябва да надвишава 15-20 души, в противен случай е трудно да ги управлявате.

Кръгът трябва да работи по план, в който е необходимо да се предвидят както общи теми по отношение на календарните дати, така и произтичащите от тях групови и индивидуални задачи за членовете на кръга. При организиране на работата на кръжока трябва да се отчитат индивидуалните възможности и наклонности на учениците.

Учителят трябва да осигури форма на докладване по обща тема, индивидуални и групови задачи.

Въз основа на общата тема на кръга могат да се формират следните теми: „Златна есен“, „Ние се подготвяме за зимата“, „Къде зимуват птиците“, „Животът през зимата“, „Пролетта е утрото на годината“ , и т.н.

Учителят може да организира извънкласно четене на подходяща литература по теми, провеждане на наблюдения в природата и водене на фенологични дневници, екскурзии, състезание за детска рисунка, пролетно засаждане на растения на територията на училището, опазване на определени природни зони, издаване на радио вестници, и т.н.

Заключителната тема на работата на кръжок „Опазване на природата“, в класната стая на който учениците се запознават с редица природозащитни дейности, а също така обобщават резултатите от всички дейности по опазване на околната среда за годината.

В работата на кръжоците можете да използвате различни форми и методи на наблюдение, експерименти, разговори, тематични прожекции на филми, екскурзии, практическа работа, обсъждане на прочетени книги, разгледани мултимедийни материали и др.

Събраният в хода на работата материал трябва да бъде правилно проектиран и използван в учебния процес.

Членовете на кръжока обикновено са организатори и активни участници в масовите извънкласни дейности.

Формите на масова извънкласна работа са сред най-разпространените в училище. Те са предназначени за едновременно отразяване на много ученици, характеризират се с цвят, тържественост, яркост, голямо емоционално въздействие върху децата.

Обемната работа съдържа големи възможности за енергизиране на учениците. Масовите събития включват: Ден на гората, Ден на птиците, Ден на Земята, сбогом на зимата (Масленица), екскурзии, различни видове матинета, вечери, посещения на музеи, зоопарк, ботаническа градина, тематични прожекции на научнопопулярни и игрални филми за природата и тяхното обсъждане на читателски конференции, кръгли маси.

Натуралистичните кампании заемат специално място сред всички видове масови извънкласни дейности по темата „Околният свят“:

„Седмица на гората“, „Опазване на водите“, „Фестивал на цветята“, „Екологична седмица“ и др.

Училищните ваканции са традиционна форма на масова работа. През учебната година са възможни 4-5 ваканции. Те разширяват хоризонтите, предизвикват чувства на съпричастност към живота на страната. Състезанията, олимпиадите, шоутата са широко използвани. Те стимулират активността на децата, развиват инициативността.

Цялата тази подготвителна работа трябва да завърши с организирането на празник, на който е необходимо да се направи равносметка на работата, извършена от учениците. Всички натуралистични кампании трябва да имат екологичен фокус. Значението на публичните събития трудно може да бъде надценено.

Първо, по време на тяхното изпълнение се решават множество познавателни, образователни и развиващи задачи.

Второ, те се провеждат колективно и всички най-добри черти на децата се формират в училищния екип. Обучение чрез екип, въздействието на екипа върху отделните ученици е изключително голямо. Осигурява различни форми на влияние, особено силно влияе на емоционалния подем на целия екип. Децата имат желание да участват в събитие, например бране на гъби в началото на есента.

Трето, всяко масово събитие е свързано с възпитаване на умения за норми на поведение, които трудно се развиват в ежедневието.

По време на масови събития един недисциплиниран ученик смята изпълнението на правилата за естествено, не подлежи на обсъждане и съмнение, тъй като успехът на колективния бизнес зависи от изпълнението на задачата. По този начин най-важната стойност на масовите извънкласни дейности е, че те са мощно средство за организиране на децата, допринасяйки за възпитанието на отговорност за възложената задача.

При провеждането на масови събития обаче има много подводни камъни, които трябва да се имат предвид при подготовката им. На първо място, успехът на масовите събития зависи от дълбоката обмисленост и умелата организация.

Масовите прояви трябва да се планират за целия четиригодишен период на децата в началното училище. Планът трябва да посочва дяловете на класовете във всяко събитие. Всяка от дейностите е сложен и разнообразен вид работа. Възложени са му определени възпитателни задачи.

V.A. Сухомлински. Неговите оригинални уроци по природа с по-малки ученици, са образни примери за използване на природата с цел морално обогатяване и умствено развитие на учениците, отлично показват, че наистина природата е вечният източник на мисли и добри чувства на децата. За развиване на интереса на учениците към света на природата, за съпричастност и размисъл, В.А. Сухомлински използва приказки, които сам е написал, а също така запозна децата с тази дейност. Той пише: „Приказката е неделима от красотата... Благодарение на приказката детето познава света не само с ума си, но и със сърцето си. И не само научава, но и реагира на събитията и явленията от околния свят, изразява отношението си към доброто и злото.

Тъй като екскурзията е неразделна част от тренировъчната система на открито, те се провеждат в групи с удължен ден веднъж седмично по 2-2,5 часа, а дължината на маршрута е 2-3 км.

При екскурзиите преобладават двигателните и игрови дейности на учениците, а в някои случаи се използват и трудовите им дейности.

Всяка екскурзия се състои от три основни етапа: подготовка, ръководство и консолидация.

Успехът на всяка екскурзия до голяма степен зависи от организационната подготовка на учителя и учениците. Трябва да направите следното предварително:

Очертайте тема. Желателно е заглавието на темата да звучи емоционално проблематично, което веднага ще заинтересува учениците. Например "Какво расте в гората и кой живее в гората?"

Определете целта, задачите и направете предварителен план.

След като сте избрали мястото за екскурзия, посетете го предварително, разработете маршрут. Осигуряване на места за игри на открито, информация, събиране на природен материал, обществено-полезни занимания на учениците.

Планирайте организационните форми на дейността на учениците (кога и къде да се провеждат масови и групови наблюдения, събиране на природен материал), изпълнението на обществено полезни дела, разпределете отговорностите между подгрупи или отделни ученици.

Помислете до какви обобщения, изводи трябва да се донесат учениците, как да се ценят доброто им възпитание и дисциплина.

Когато съдържанието и методологията на екскурзията бъдат окончателно изяснени, планът може да бъде финализиран.

Предварително се провежда разговор с децата, на който се съобщава темата и целта на екскурзията. Уговорено е, че трябва да вземете със себе си, как да се обличате, полезно е да запознаете учениците с напомняне за поведение сред природата. Отделните ученици подготвят задачи: подготвят съобщение, научават гатанки, стихотворения, организират историк, провеждат игра и др.

Всяка екскурзия започва с изграждане - това дисциплинира добре децата. След като проверите списъка с общия брой ученици, обърнете внимание на техните дрехи и обувки. Децата вървят до мястото на екскурзията в колона от двама с водач отпред и един отзад.

При провеждането на природонаучни екскурзии водещ метод е наблюдението на предмети, предмети, явления и водещата дума на учителя.

По време на екскурзията е необходимо постоянно да се обогатява вниманието на децата към красотата на заобикалящата природа, да се подчертава необходимостта от внимателно отношение към нея. Всички природни явления се разглеждат в тясна връзка и развитие, което спомага за залагането на издънките на екологичното възпитание у учениците. Четенето на поезия допринася за по-емоционално възприятие.

Обобщаването на резултатите от екскурзията обикновено се извършва под формата на обобщаващ разговор. Това е необходимо, за да могат момчетата да интерпретират правилно отделните природни явления. Следователно, при консолидиране на материала, учителят отговаря на всички въпроси на децата, установява дали всички деца правилно са възприели материала. Консолидирането на екскурзията ще продължи в следните извънкласни дейности под формата на малки съобщения, демонстрация на рисунки, занаяти, колекции, албуми с викторини.

Ново в сайта

>

Най - известен