У дома картофи Планът за самовъзпитание на детския възпитател. Самообразование на учител в предучилищна образователна институция във fgos. Обещаващ план за самовъзпитание на учителя

Планът за самовъзпитание на детския възпитател. Самообразование на учител в предучилищна образователна институция във fgos. Обещаващ план за самовъзпитание на учителя

Родителите трябва непременно да развиват творческия потенциал на детето. И за това са подходящи всякакви дейности, сред които работата с пластилин се откроява благоприятно. Това е евтин и достъпен материал, който може да се използва като визуална помощ. Можете да направите всяка тематична занаята от пластилин и да кажете на детето си нова поучителна информация. Освен това моделирането от пластилин развива двигателните умения на ръцете на бебетата.

Този урок е продължение на темата, посветена на Деня на космонавтиката. В един от предишните уроци изваяхме космическа ракета. Естествено, към него е задължително да добавите смел астронавт. След като проучихме подробните инструкции, дадени от нас, можете лесно да повторите всички стъпки и да създадете своя собствена версия на астронавта от пластилин.

1. За работа се нуждаете от пластилин. Допълнителни инструменти, като дъски за моделиране, стекове и мокра кърпа, също са незаменими. Стек е специален пластмасов инструмент за рязане и обработка на пластилин и заготовки от него.

2. Слепете две сини парчета за скафандъра на астронавта: топка и квадратен блок. Поставете половин кибрит в областта на врата за по-силен захват.

3. Свържете двете части на скафандъра.

4. За да извайете парче стъкло в скафандър, направете бяла торта и тънка жълта наденица.

5. Залепете стъклото на предната част на каската. Стъклото може да се направи абсолютно всичко, например малко синьо и по-изпъкнало. Решихме да се придържаме към тази опция.

6. За да извайете ръце и крака, първо направете няколко сини и бели топки с еднакъв размер.

7. Прикрепете топките една по една към занаята, като ги притискате и превръщате в плоски питки.

8. Също така, жълти елементи ще са необходими като допълнителни детайли.

9. Поставете жълтите питки по краищата на ръцете, краката и ушите.

10. Сега остава да прикрепите смелия астронавт към ракетата с помощта на специален маркуч. Направете го със здрав конец или пластилин. И вижте процеса на създаване на ракета от пластилин в един от предишните уроци.

Крайният изглед на занаята.

Сега знаем как да излеем астронавт от пластилин и нашият смел астронавт отива в открито пространство. Детето ще бъде възхитено от такъв интересен урок по моделиране, а родителите от своя страна могат да разкажат много интересна информация за подвизите на истински герои, за първия човек, който завладява космоса, за ползите от най-големите постижения на учените в областта на космонавтиката. Ако ви е харесал днешния занаят и искате да направите нещо друго, можете да опитате други занаяти от пластилин на тема "Космос". Сигурни сме, че ще се насладите на сбъдването на вашите фантазии от пластилин!

Самоанализ на преките образователни дейности

за художествено и естетическо развитие (моделиране)

възпитател Озерова О.В.

Тема: "Покорителите на космоса са нашите космонавти."

Цел:да създава условия за многостранна и вълнуваща дейност на децата в художествено-естетическото развитие на околния свят.

задачи:

Образователни:

Запознаване със спираловидната техника на изпълнение на фигурата на космонавт (от дълъг тесен цилиндър, навит под формата на пружини);

Да научи как самостоятелно да избира методи за моделиране на астронавт (конструктивен или комбиниран метод);

Практикувайте способността да предавате движенията на астронавтите в различни космически ситуации.

Разработване:

Развийте творческо възприятие и въображение при създаване на екипна работа;

Образователни:

Да възпитава у децата чувство на гордост от успехите на страната и отделните хора в изследването на космоса.

1. При директно планиране на учебните дейности се съобразих, че групата е с комбинирана насоченост, част от чиито деца имат различни говорни нарушения. Затова непременно планирах речникова работа: да въведа децата в активния речник и да изработя произношението на думите: безтегловност, скафандър, гащеризони, комбиниран метод, конструктивен метод. Същите деца имат слабо развити фини двигателни умения на ръката, така че в практическата част на урока беше планирано децата да бъдат разделени на групи според начините на изпълнение на работата, така че да нямат затруднения при изпълнението на задачата .

2. В подготовка за този урок, мащабен предварителна работа- образователно-творчески проект „Голямото космическо пътуване” за три месеца. Непосредствено преди урока беше реализиран Модул „Нашите космонавти“, който включваше следните дейности:

Работата на децата, извършена в хода на урока, стана финалната работа на този модул. И колективната работна панорама „Далечно пространство“, събрана от финалните работи на всички модули на проекта в края на урока, стана резултат от проекта.

3. Анализирам изпълнение на поставените задачи, ще отбележа, че за тяхното изпълнение са избрани методи и техники, които позволяват пълното им изпълнение.

За реализиране на първата задача за запознаване с нов метод на конструктивен метод за извайване на фигурата на астронавт (спирала), бяха използвани следните методи обяснително-илюстративен метод:

· Приемен изпит. Децата разгледаха технологичното наказание със схемата и начина на изпълнение на фигурата космонавт;

· Приемане на частична демонстрация на начина на действие от учителя. Направих демонстрация на последователните действия за получаване на фигура на космонавт по спирален начин.

За по-добро възприемане шоуто беше придружено от разказ за начина на действие ( вербален метод). За да консолидирате получените знания, репродуктивен метод, техника за извършване на оформящи движения, когато децата бяха помолени да повтарят движения на ръцете под формата на спирала във въздуха.

Подбраните методи и техники помогнаха за пълното изпълнение на задачата. Децата разбраха новата техника за извайване на фигура на космонавт, за което свидетелства практическата част на урока, в която видяхме, че тази техника интересува някои деца, без да им създава трудности и космонавтите, изработени по тази техника, се появиха на финална работа.

Втората задача е да научи как самостоятелно да избира методите за моделиране на космонавта (конструктивен или комбиниран метод). За да направят независим избор на техники за моделиране, децата се нуждаят от познаване на всички методи и техники, които децата са получили, като се започне от средната група. Децата бяха помолени да си спомнят как може да се направи човешка фигура. Децата разказаха метода на действие с познат конструктивен и комбиниран метод на скулптуриране. Използван приемане на деца, разказващи начина на действие (вербален метод). В практическата част на урока децата самостоятелно избраха метода и техниката на скулптуриране. Изваяните произведения са изработени по различни начини и техники.

За постигане на третата учебна задача - да се упражнява умението за предаване на движенията на космонавтите в различни космически ситуации. Децата бяха помолени да разгледат слайдовете на презентацията, изобразяващи астронавти в нулева гравитация и в открито пространство, и да обърнат внимание на движенията на ръцете и краката си. Също в средата на практическата част на урока, след като децата изваяха фигурата на космонавта, беше организирана физическа минута „В нулева гравитация”, която да напомни на децата за движенията, които космонавтите могат да извършват в полет. Този метод се нарича метод на изследване (получаване на частичен дисплей).

На финалната работа децата успяха да предадат движенията на астронавтите в полет, в нулева гравитация, ходене през космодрума, подготовка за полет и др. ________________________________________________________________

Развиваща задача: да развива творческо възприятие и въображение при създаване на екипна работа.

Развитието на творческото въображение на децата се наблюдаваше чрез прилагане евристичен методнасочени към проява на независимост, т.е. учителят предлага част от работата да се свърши самостоятелно, без обяснение. Така на децата беше предложен отпадъчен материал, за да създадат самостоятелно облеклото на космонавта. Работата се оказа интересна. Децата използваха панделки, мъниста, фолио, тел и друг материал.

Развитието на творческото въображение и възприятие беше ясно демонстрирано и от финалната колективна работа - панорамата на космодрума. Децата избраха различни действия за своите герои - астронавти: някой лети до Луната, до Марс, някой върши работа в космоса, а някой просто се подготвя за полет. В колективната работа няма космонавти, извършващи същите движения.

Образователна: да възпитаме у децата чувство на гордост от успехите на страната и отделните хора в изследването на космоса беше напълно реализирано с помощта на предварителна работа - дейностите на модула "Нашите космонавти" по проект "Голямото космическо пътуване". Споменах го по-горе:

Разговор за откривателите на космоса;

Разглеждане на портрети на космонавти, разглеждане на презентацията „За космоса и космонавтите“;

Разговор „Първият в космоса“ с разглеждане на презентацията;

Ролева игра „Пътешествие в космоса“;

Апликация от цветна хартия, плат и фолио "Звезди и комети";

Релефна отливка (панорама) „В далечен космос”;

Моделиране "Летящи чинии и извънземни от космоса";

Колективно леене "Нашият космодрум".

4. Анализирам структура на образователнатадейност, отбелязвам, че тя се състоеше от три взаимосвързани части: организационен момент, основна част, анализ, по време на който децата постепенно извършваха различни действия. Тази структура е напълно оправдана, тъй като всяка част от самата образователна дейност е насочена към решаване на планираните задачи и предлага избор на методи и техники.

Уводна част – организация на децата и мотивация за предстоящата дейност. На организационния етап беше приложена техниката на изненадата (появата на куклата Dunno) и създаването на мотивация за игра - проблемно-ситуационен метод (Dunno не знае как да извайва фигурата на астронавт, трябва да му помогнете ). Децата бяха помолени да си спомнят и разкажат на Dunno за познати методи за скулптуриране, а след това учителят разказа за друга интересна техника.

Основната част от GCD беше съвместна и самостоятелна дейност на децата, насочена към решаване на поставените задачи. Заедно децата разгледаха слайдовете на презентацията, разказаха за униформите на космонавтите и записаха движенията им. Използван е методът на разговор и разглеждане. Невъзможно е да не се отбележи използването на репродуктивен метод - получавате повтаряща се последователност от действияметодът на петте пръста, по методиката на автора на програмата „Детска градина – дом на радостта Н.М. Крилова, когато децата консолидират последователността на изпълнение на работата, като повтарят: идея, материал, инструменти, процедура, резултат. Също така по време на урока бяха използвани общи индикации(при показване и разказване на методите за извайване) и индивидуални(по време на практическата част на урока). Тя насочваше децата, посочвайки грешките по такъв начин, че самото дете да ги забележи и да може да ги поправи.

В последната част, по време на интроспекция, за затвърждаване на придобитите знания и умения, репродуктивен метод (приемане на повторение), когато децата разказаха на Незнайно начините и техниките, които им помогнаха да постигнат резултати. Положителният резултат от урока беше консолидиран словесни награди... Метод изненади(Подарък на Dunno) остави децата с положителни емоции от урока.

Всички елементи на GCD са логически обединени от обща тема и цел. Според мен тази структура на урока е напълно оправдана, тъй като всяка част от урока е насочена към решаване на определени педагогически проблеми и предлага избор на адекватни методи и техники. Съдържанието на урока отговаряше на поставените задачи.

5. В процеса на преки образователни дейности, разнообразие от форми на организациядетски дейности: фронтални, подгрупови индивидуални, благодарение на което се осигури работоспособността, интереса на децата по време на целия урок.

6. Считам, че избраната от мен форма за организиране на преките образователни дейности за деца от такъв тип беше доста ефективна и динамична. Спазвах нормите на педагогическата етика и такт. Считам, че поставените директно в учебната дейност задачи са изпълнени напълно! GCD постигна целта си!

Изтегли:


Визуализация:

Тема : "Покорителите на космоса са нашите космонавти."

Цел: да създава условия за многостранна и вълнуваща дейност на децата в художествено-естетическото развитие на околния свят.

задачи:

Образователни:

Запознаване със спираловидната техника на изпълнение на фигурата на космонавт (от дълъг тесен цилиндър, навит под формата на пружини);

Да научи как самостоятелно да избира методи за моделиране на астронавт (конструктивен или комбиниран метод);

Практикувайте способността да предавате движенията на астронавтите в различни космически ситуации.

Разработване:

Развийте творческо възприятие и въображение при създаване на екипна работа;

Образователни:

Да възпитава у децата чувство на гордост от успехите на страната и отделните хора в изследването на космоса.

Методи и техники:

  1. Обяснително-илюстративен метод:
  • Приемане на изпит;
  • Показване на начина на действие (частично)
  1. Вербален метод:
  • Разговор;
  • Разказът за начина на действие (от учителя и децата);
  • Упътвания (общи и индивидуални)
  1. Репродуктивен метод:
  • Рецепция;
  • Извършване на оформящи движения
  1. Изследователски метод:
  • частичен дисплей.
  1. Евристичен метод.
  2. Метод на игра:
  • Приемане на изненада;
  • Създаване на игрова мотивация.

Оборудване: цветен пластилин; купчини; дъски; мокри кърпички; отпадъчен материал: копчета, конци, панделки, мъниста, фолио; презентация "Космонавти в космоса"; технологични карти "Космонавти", "Покорители на космоса"; кукла Dunno;

Технически средства: мултимедийна система, музикален център.

Работа с речник: влезте в активния речник на децата: безтегловност, скафандър, гащеризони, комбиниран метод, конструктивен метод.

Предварителна работа:

Разговор за откривателите на космоса;

Разглеждане на портретите на астронавти, разглеждане на презентацията "За космоса и астронавтите“;

Разговор „Първият в космоса” с разглеждане на презентацията;

Ролева игра „Пътешествие в космоса“;

Апликация от цветна хартия, плат и фолио "Звезди и комети";

Релефна отливка (панорама) „В далечен космос”;

Моделиране "Летящи чинии и извънземни от космоса";

Колективно леене "Нашият космодрум".

Ход на урока:

I. Организационен момент.

възпитател: Момчета, днес имаме необичаен ден. Много гости дойдоха при нас. Да им кажем здравей и да им се усмихнем.

Деца: Здравейте!

възпитател : Момчета, какво е настроението ви днес?

деца: Добър, радостен, весел.

възпитател : Да се ​​хванем за ръце и да си предадем доброто настроение един на друг.

Всички деца се събраха в кръг.
Аз съм твой приятел и ти си мой приятел.
Да се ​​държим здраво за ръце
И ще се усмихнем един на друг.

възпитател : (звучи космическа музика)

Вкъщи за книга и в детската градина

Момчетата мечтаят, момичетата мечтаят

Летете до луната.

Те упорито мечтаят за луната

И дори летят, но само насън.

възпитател : Кажете ми момчета, за какво е това стихотворение?

деца : Стихотворение за това как децата мечтаят да летят до луната.

възпитател: Имате ли мечта да посетите космоса?

До коя планета мечтаете да летите?

Отговорите на децата.

Появява се куклата Dunno.

Не знам: Здравейте момчета!

деца : Здравей, не знам.

Не знам : И аз мечтая да летя до Луната. Вземи ме с теб.

възпитател : Момчета, да вземем Dunno с нас?

Деца: Да вземем.

възпитател : Но първо предлагам да се приближим до нашия космодрум и да видим дали всичко е готово за полет?

деца : Не. Няма достатъчно астронавти.

Учителят включва презентация "Космонавти в космоса".

възпитател: Момчета гледат екрана. Кой е показан на слайдовете?

Деца: астронавти.

възпитател: Обърнете внимание какво е облечен астронавтът?

деца : в гащеризони, скафандър, ръкавици, ботуши.

възпитател: За какво мислите, че космонавтът се нуждае от такова облекло?

Гащеризони изработен от много издръжлив материал, който предпазва човек от всяко претоварване: високо налягане, ниска температура на въздуха. Вътрешността на гащеризона се поддържа на постоянна температура, близка до температурата на човешкото тяло.

Скафандър също така предпазва човек от космически претоварвания. Скафандрът е оборудван с радиоуправление: микрофон, слушалки, антена, така че астронавтите да могат да общуват помежду си. Кислородните резервоари са свързани към скафандъра, за да можете да дишате.

Ръкавици и ботушизащита на ръцете и краката на човек.

Всички униформи са херметически свързани.

възпитател: От какъв материал мислите, че можете да направите фигурата на астронавт, за да я покажете в движение?

Деца: от пластилин

възпитател : Да, защото именно от пластилин можете лесно да фиксирате движенията на фигурата.

II. Главна част.

Не знам: Как ще извайваме астронавти?

възпитател: Момчета, кажете на Dunno, по какъв начин можете да изваяте човешка фигура?

Учителят показва технологичната карта "Космонавти". Децата обясняват познатия метод за моделиране – комбиниран.

деца: Тялото, краката, ръцете могат да бъдат формовани от цяло парче, а главата може да бъде прикрепена отделно към тялото.

възпитател: правилно. Този метод се нарича комбиниран. Комбинираме 2 метода: скулптурен (от цяло парче) и конструктивен от отделни части (показване на технологичната карта на скулптурата на астронавти по комбиниран начин).

Не знам : Интересен начин. Как иначе можеш да ослепиш астронавт?

възпитател: Момчета, искам да ви предложа още един интересен метод за извайване, който е много подходящ за извайване на фигура на космонавт. Седнете и разгледайте отблизо.

(Децата сядат в полукръг близо до масата. На статива е изложена технологична карта „Завоеватели на космоса“.

възпитател: Първо, трябва да разделя парче пластилин на 6 части, като спазвам всички необходими пропорции. След това от парче, предназначено за тялото, ще разточвам дълъг тесен цилиндър... Един ръб, която, ще взема в лявата си ръка, а с дясната ще извия нагоре под формата на спирала (пружина). В същото време лявата ръка не се движи, тя стои на масата, опряна на лакътя. Опитайте се да повторите движенията ми във въздуха. (Децата във въздуха повтарят движенията зад учителя)

Краката и ръцете могат да бъдат направени по същия начин или могат да бъдат формовани просто под формата на стълбове.

възпитател: Момчета, как мислите, как се казва този метод?

деца: Конструктивно.

възпитател: Съвсем правилно. От отделни части (като от конструктор) сглобяваме едно цяло - фигурата на космонавт. Вече сме запознати с този метод, само по-рано изваяхме всички детайли просто от отделни цилиндри и колони.

възпитател: Сега да си припомним.

Какво смяташ да ослепиш?

От какво? (от пластилин)

Освен това, какво ни трябва? (стек, отпадъчен материал, дъска).

Как ще го направим? (методи за повторение)

Дима, какъв метод имаш предвид за извайването на космонавт? Какво е името на този метод?

Мила, кой път избра?

Кой хареса комбинирания метод?

Кой можем да го направим? (космонавт)

(саундтрак от спокойна космическа музика звучи)

Децата започват да скулптурират. Учителят оказва помощ. След като децата са се справили с моделирането на фигурата на космонавта, учителят

организира фитнес тренировка "В нулева гравитация"

Физическа минута "При нулева гравитация":

„Отиваме към планетите

И строи ракети

Едно две три

Днес ще летите."

"Безтегловност" - децата замръзват в определено положение на единия крак.

възпитател : (след като децата замръзнаха в определена позиция, учителят обръща внимание на фигурата, която се оказа)

Гледайте се един друг и си спомнете какви движения могат да бъдат прехвърлени на вашия изваян астронавт. Не забравяйте, че вашият астронавт трябва да добави ръкавици, ботуши, слушалки, антена, кислородни резервоари и други необходими части.

Децата сядат на бюрата си и продължават да работят. Те допълват фигурата с по-малки детайли: слушалки, антени, ръкавици, кислороден цилиндър и предават движение чрез манипулиране на вече оформен образ.

Децата, които първи изпълниха задачата, събират ръчните изработки, които преди това бяха оформени в общ план, „съживяват“ създадената композиция, изстрелват космически кораби в космоса, подреждат изваяните космонавти.

III. анализ:

възпитател: Момчета, сега нека се настаним удобно и да видим дали получихме това, което искахме? Не знам, вижте нашите космонавти.

Незнайката се включва в разговора и избира интересни произведения за анализ.

Не знам: Вижте колко интересен се оказа астронавтът! Той отива ли в космоса? И кой го направи? Как се сдобихте с такъв прекрасен астронавт? (децата говорят за метода на извайване и за действията на астронавта върху общия модел)

възпитател:

Мислите ли, че нашият космодрум се оказа интересен? Защо?

Как го направихме?

Трудно ли ви беше да се справите с работата?

Коя задача беше по-интересна?

Момчета, предлагам да напуснете нашия космодрум за по-нататъшни игри, както и да проведете екскурзия за родители и деца от други групи.

Не знам: Благодаря ви момчета за помощта. Ти сбъдна мечтата ми. Вече мога да отида на луната. И затова съм ви подготвил изненада, голяма ракета, на която можете да излетите всички заедно.

възпитател : Благодаря ти Незнам. Но изненадите не свършиха. Момчетата подготвиха и подаръци за гостите.

Децата раздават подаръци - ръчно изработени ракети.

възпитател: И сега предлагам да си сложим каски и да отидем на планетата „Защо Чек“ (децата се връщат в групата).


Самообразование Това е целенасочена познавателна дейност, контролирана от самия човек за придобиване на системни знания във всяка област на науката, технологиите, културата, политическия живот и т.н. S.I. Ожегов определя самообразованието като „придобиване на знания чрез самообучение без помощта на учител“.

Самообразованието ви позволява да попълвате и конкретизирате знанията си, да извършвате задълбочен и подробен анализ на ситуациите, които възникват при работата с деца. Учител, който има умения за самостоятелна работа, има възможност да се подготви и да премине към целенасочена научно-практическа, изследователска дейност, което показва по-високо професионално, образователно ниво, а това от своя страна влияе върху качеството на образователния и образователния процес. и ефективността на педагогическата дейност.

Правилно организираната и провеждана работа по самообразование е важно условие за професионализъм. За това всеки възпитател се подпомага чрез планиране на работата му, правилен анализ на дейностите, поставяне на цели, избор на форми и методи. За целта възпитателите съставят различни планове за самовъзпитание. Опитът в тази област е представен по-долу.

ПЛАН ЗА САМООБУЧАВАНЕ

1. Пълно име учител - Лифанова Татяна Николаевна

2. Образование - средно специално, 1 квалификационна категория.

3. Тема за самообразование: „Внедряването на ФГТ в учебния процес”.

4. Започна работа -01.09.2011г.

5. Трябва да приключи -30.05.2012.

6. Цел: изучаване на FGT към структурата на основната общообразователна програма на предучилищното образование.

7. Задачи:

  • изучаване и прилагане на програмата "От раждането до училище" във всички образователни области (нова редакция в съответствие с FGT)
  • разработване на дългосрочни планове за всички образователни области
  • разработване на модел на образователния процес, който отговаря на FGT
  • тествайте този модел на практика

8. Очакван резултат: преоценка на педагогическите ценности, тяхното професионално предназначение; желание за подобряване на образователния процес.

9. Форма на самообучение: индивидуална.

10. Действия и дейности, извършени в процеса на работа по темата:

  • изучаване на литература по темата
  • посещение на GCD с възпитателите на тяхната предучилищна образователна институция и областта;
  • гостуващи учителски съвети, семинари, конференции;
  • интроспекция и самооценка на GCD в тяхната група;
  • разработване на модел на учебния процес, отговарящ на FGT
  • тестване на разработения модел на практика. Извършване на необходимите корекции;
  • провеждане на поредица от отворени събития за партньорска проверка;
  • обобщение на резултатите на заседание на методическото обединение.

11. Практически изход: семинар.

12. Форма на отчета за извършената работа: съобщение до учителския съвет; презентация по темата.




МБДОУ-Детска градина "Светулка",
Саратовска област, р.п. Плешиви планини.

Планът за самообразование на учителя е включен в задължителната част от допълнителното развитие на учителя. Самите педагози се отнасят негативно към подобни планове, наричат ​​ги „бумащина, безкрайна и загуба на време, докато просто искаш да работиш с деца“. Въпреки това планът помага да се систематизира работата на учителя, отразява ефективността на неговите дейности и ви позволява да развиете перспективата за по-нататъшна комуникация с децата. Планът съдържа програма от методически дейности за следващата учебна година.

Етапи на работа по план за самообразование

Планът за самообразование на учителя може да бъде разделен на няколко части:

1. Трябва да обосновете избора си, защо точно тази тема е избрана за работа.

2. Как избраната тема корелира с основните задачи и цели на функционирането на предучилищната институция?

3. Каква предварителна работа е извършена преди започване на самообучение?

4. Какви програми и техники са изучавани по време на работа по темата? Какви методологични препоръки бяха взети предвид и взети предвид?

5. Практическо приложение на теорията. Какви форми на взаимодействие с децата бяха избрани от възпитателя: в клас, извън клас, на съвместни срещи с родителите и др.

6. Собствени методически разработки, направени в хода на работата по темата.

7. Резултат от работата по темата според диагностиката.

8. Какви са изводите? Каква е положителната динамика на развитието при децата?

9. Перспективи за по-нататъшна работа по темата. Как можете да подобрите представянето си? План за бъдещо развитие.

10. Обобщаване на резултатите от самообразованието.

ИЗБОР НА ТЕМА

Когато изготвя план за самообразование, учителят има много въпроси. Първият проблем, пред който се сблъсква възпитателят, е изборът на тема. „Имам проблем с избора на тема за самообучение! Не знам какво искам! Помогне!". Такива викове за помощ често могат да бъдат намерени във форуми за предучилищни възпитатели.

Темата обикновено се дава от методист или старши преподавател. Можете също да го изберете сами. Тук е важно да решите как планирате да се развивате и образовате през следващите години. Не забравяйте, че винаги можете да предложите своята тема, обосновавайки нейната уместност и практическо значение за подобряване на образователния процес в градината.

Младите специалисти, които имат малък опит в детската градина, могат да проверят готовността си за самообучение с помощта на G.M. Коджаспирова (виж Приложение 1).

Трябва да се има предвид, че темите могат да бъдат грубо разделени на две категории. В зависимост от това коя опция изберете, всичките ви по-нататъшни образователни дейности ще бъдат изградени:

  • Всяка година учителят избира нова тема.
  • Учителят планира да работи по темата няколко години. Тоест всяка следваща година учителят усъвършенства старата тема, като въвежда в нея нови идеи и разработки. Продължителността на работата по една и съща тема варира в различните градини - от 3 до 5 години.

Ако се придържате към втория вариант, тогава работата може да бъде изградена по метода на проекта, по-тясно, според възрастта на децата. В този случай темата през следващите години ще звучи така, например: „Използването на блокове на Dienes в образователния процес с деца в предучилищна възраст“ (попълване на знания въз основа на съществуващ опит).

Темата трябва да засяга актуални проблеми на предучилищното образование и да бъде перспективна.

Примерни теми:

  • Екологично образование: „Екологично възпитание чрез познавателно развитие“, „Формиране на наченки на екологична култура у децата в предучилищна възраст“.
  • Здравоспасяващи технологии: „Методика за обучение на правилна стойка и превенция на нарушаването й при деца в предучилищна възраст“, ​​„Насърчаване на здравословен начин на живот сред родителите на ученици“, „Използване на здравеопазващи технологии в класната стая“.
  • Патриотично направление: "Патриотично възпитание на децата в предучилищна възраст чрез изобразително изкуство", "Мини-музей" Родна земя "- източник за запознаване на децата с историята на техния народ.
  • Ролята на семейството: „Почивки и забавления с участието на родителите, като средство за естетическо възпитание“, „Формиране на хуманистични нагласи у родителите към отглеждането на деца“, „Ролята на семейството за повишаване на познавателните интереси и любопитството на дете."
  • Творческо развитие: „Детски оркестър – форма за развитие на музикалните способности на децата в предучилищна възраст“, ​​„Видове орнамент в декоративната дърворезба“ и др.

Няколко педагози могат да бъдат обединени в работа по тема, която е пряко свързана с годишната задача на предучилищното образователно заведение. Ако стажантски сайт работи на базата на детска градина, тогава темата може да обхваща нейните експериментални или изследователски дейности.

НА БЕЛЕЖКА. Демонстрационен материал за детска градина на ниски цени от специализиран магазин за възпитатели "Детска градина"- detsad-shop.ru Също така в магазина можете да закупите игри и играчки, броещ материал, детски костюми по професия и много други.

Как изглежда планът за самообразование на възпитателя?

Работният план за самообразование или планът за професионално израстване е както следва:

Формуляр Индивидуален работен план за самообучение.

Тема: "____________________"

__________________________

(Име на учителя)

__________________________

(специалност)

__________________________

(образование)

__________________________

(преподавателски опит)

__________________________

__________________________

(опреснителни курсове)

__________________________

(начална дата на работа по темата)

__________________________

(прогнозна дата на завършване на работата)

Тема: "________________________________________________________________________________".

Цел: "__________________________________________________________________________________".

  • Повишете собственото си ниво на знания чрез ... (изучаване на необходимата литература, посещение на RMO, самообучение ...);
  • Разработете дългосрочен план за работа с деца;
  • Изготвяне на диагностика в началото и края на учебната година;
  • Организирайте работата на кръжока, създайте работещ учебен план;
  • Да подредите център за активност (или мини-център) „________________________________“ в групата;
  • Подгответе (проведете) консултация за учители на тема: „___________________________“; реч на педагогическия съвет № ... на тема: „_____________________________________“;
  • Подгответе (вземете участие) в семинара „___________________________________________“;
  • Подгответе материал (проведете) майсторски клас за учители на тема: „_____________________________________________________________________________________“;

Практически начини за излизане:

1. Директно гледане на образователни дейности. Тема: „________________________________________________________________________________________________“;

2. Подготовка (участие, провеждане) на семинара. Тема: „________________________________________________________________________________________________“;

3. Провеждане на майсторски класове за учители. Тема: „________________________________________________________________________________________________“;

4. Извършване на преместване на папка. Тема: „________________________________________________________________________________________________“;

5. Изложба на творби. Тема: „________________________________________________________________“;

6. Изработване на сборник от консултации за родители. Тема: „________________________________________________________________________________________________“;

7. Проект. Тема: „________________________________________________________________________________“;

8. Отчет за свършената работа за учебната година.

Обещаващ план за самообразование на учителя:

заключения:

Форми за представяне на резултатите от самообразованието:

  • Докладвайте на учителския съвет, съобщението до учителския съвет.
  • Консултация, консултация-работилница, работилница-работилница.
  • Отворен урок, отворено гледане.
  • Творчески доклад.
  • Събития, забавления.
  • Визуален и илюстративен материал.
  • Консултация за родители, съобщение на родителската среща.

Важно е да запомните, че планът за самообразование на учителя не е скучно попълване на доклади и документи, а един от необходимите етапи за отваряне на нова, приоритетна област в работата с деца.

Приложение 1

Рекасон No 220-286-815
Приложение 1

Карта за педагогическа оценка и самооценка на готовност за самообразователна дейност (разработена от Г.М. Коджаспирова)

Инструкция. Оценете се по 9-степенна скала за всеки показател и определете нивото на формиране на вашите умения и способности за самообразование. Поканете колеги на работа да оценят себе си. Сравнете резултатите. Направете изводи.

Ι. Мотивационен компонент

1. Осъзнаване на личностната и социална значимост на обучението през целия живот в преподаването.
2. Наличие на устойчиви познавателни интереси в областта на педагогиката и психологията.
3. Чувство за дълг и отговорност.
4. Любопитство.
5. Стремят се да получат висока оценка на своята самообразователна дейност.
6. Необходимостта от PPAR.
7. Необходимостта от себепознание.
8. Класиране на PPSO сред 9-те най-важни за вас вида дейности.
9. Самочувствие.

аз Когнитивен компонент

1. Нивото на общообразователните знания.
2. Нивото на общообразователните умения.
3. Нивото на педагогическите знания и умения.
4. Нивото на психологически знания и умения.
5. Нивото на методическите знания и умения.
6. Нивото на специални знания.

аз Нравствен и волев компонент

1. Положително отношение към учебния процес.
2. Критичност.
3. Разчитане на собствените сили.
4. Целенасоченост.
5. Воля.
6. Работоспособност.
7. Умение да доведете започнатата работа до края.
8. Смелост.
9. Самокритика.

ΙV. Гностичен компонент

1. Умение за поставяне и решаване на познавателни задачи.
2. Гъвкавост и ефективност на мисленето.
3. Наблюдение.
4. Способност за педагогически анализ.
5. Способност за синтезиране и обобщаване.
6. Творчеството и неговото проявление в обучението.
7. Памет и нейната ефективност.
8. Удовлетворение от знанията.
9. Способност за слушане.
10. Умение за овладяване на различни видове четене.
11. Възможност за подчертаване и усвояване на определено съдържание.
12. Способност за доказване, обосноваване на преценки.
13. Систематизирай, класифицирай.
14. Умение за виждане на противоречия и проблеми.
15. Способност за пренасяне на знания и умения в нови ситуации.
17. Независимост на преценката.

V. Организационен компонент

1. Възможност за планиране на времето.
2. Способност да планирате работата си.
3. Способност за възстановяване на системата от дейност.
4. Способност за работа в библиотеки.
5. Умение за навигация в класификацията на източниците.
6. Възможност за използване на офис техника и компютърна информационна банка.
7. Умение за овладяване на различни методи за фиксиране на прочетеното.

VΙ. Способност за самоуправление в преподаването

1. Самооценка на самостоятелността на собствените си дейности.
2. Способност за интроспекция и размисъл.
3. Способност за самоорганизация и мобилизация.
4. Самоконтрол.
5. Старание и старание.

VΙΙ. Комуникативни умения (5-45 точки)

1. Способност за натрупване и използване на опита от самообразователната дейност на колегите.
2. Способност за сътрудничество и взаимопомощ при професионално педагогическо самообразование.
3. Способност да защитават своята гледна точка и да убеждават другите в процеса на дискусия.
4. Умение за избягване на конфликти в процеса на съвместни дейности.

литература:

  • Коджаспирова Г.М. Теория и практика на професионалното педагогическо самообразование. М., Образование. 1993 г

Изработване на план

за самообразование на учителя.

Системата на работа на учителите по самообразование:

В началото на учебната година всеки учител разработва индивидуален работен план за учебната година в съответствие с избраната тема за самообучение и годишния работен план на предучилищното образователно заведение. Заедно със старши възпитателя се избират формите на доклада по тази тема. През цялата година учителите записват работата си по самообучение в тетрадка за самообразование (или отпечатани листове за запис на извършените дейности...).

През учебната година учителите на предучилищното образователно заведение, следвайки своя план за самовъзпитание, работят по избраната тема:

  • Проучете необходимата литература.
  • Те посещават RMO, за да обогатят трудовия си опит.
  • Те говорят на учителски съвети, семинари, провеждат консултации за колеги, майсторски класове.
  • Провеждат допълнителна работа с деца: диагностика на знания, умения и способности на децата по тяхната тема в началото и края на учебната година, занятия, разговори, празници и забавления, изложби на детски творби, кръжоци.

В края на учебната година всички учители изготвят отчет за извършената работа по темата за самообразование и се изказват с него на заключителния учителски съвет.

1 страница - Заглавна страница:

МБДОУ № 10-ЦРР-Д / С

„План за самообразование на учителя“

(Име на учителя)

___________ _______________

Тема: "________________________________"

(име на темата)

________________

(академична година)

________________

(възрастова група)

Допуска се декорирането на плана за самообразование, като се вземат предвид тези изисквания.

2 страница -

Тема: "..."

Цел: "…"

задачи:

  1. Повишете собственото си ниво на знания чрез ... (изучаване на необходимата литература, посещение на ГМО, самообучение ...)
  2. Разработете дългосрочен план за работа с деца
  3. Подгответе диагностика в началото и края на учебната година
  4. Организирайте работата на кръга, създайте учебна програма.
  5. Проектирайте кът в групата .....
  6. Подгответе (проведете) консултация за учители на тема "...", реч на педагогическия съвет № ... на тема "...",
  7. Подгответе се (вземете участие) в семинара ... ..
  8. Подгответе материал (проведете) майсторски клас за учители на тема: ""

месец

Форми на работа

С деца

От възпитатели

Самообразование

От родителите

Септември

Диагностика на ZUN при деца

Организирайте работата на кръга, създайте учебна програма,

Изучаване на литература

октомври

занятия, разговори в съответствие с работния план на кръжока

ноември

декември

Проектирайте кът в групата .....

Дизайн на преместваща се папка. Тема: "..."

януари

февруари

Подгответе (проведете) майсторски клас за учители на тема: "..."

Март

април

Забавление "..."

Може

диагностика

Написване на отчет за свършената работа за учебната година, разговор с него в учителския съвет.

Реч на родителска среща с отчет за напредъка за учебната година

юни

изложба на детски творби

Организирайте работата на кръжока за следващата учебна година, създайте учебна програма

Консултация за родители: "..."

Юли

Август

Изход на тема:

ü Провеждане на открит урок. (колективно гледане ...) Тема: "..." (месец)

ü Подгответе (вземете участие, проведете) семинар. Тема: "..." (месец)

ü Проведете майсторски клас за учители на тема: "..."

ü Дизайн на преместваща се папка. Тема: "..." (месец)

ü Колекция от съвети за родители. Тема "..."

ü Отчет за свършената работа за учебната година.

литература:

МБДОУ № 10-ЦРР-Д / С

"Тетрадка за самообучение"

_________________________________

(Име на учителя)

___________ _______________

________________

(започна с...)

1 страница -

Тема за самообразование: "..." ( академична година ), (възрастова група)

Можете да запишете под формата на таблица:

Форми на работа

С деца

С учители

Самообразование

С родители

Септември

Можете да попълните тетрадка в свободна форма, като вземете предвид предложените форми на работа.

Изисквания към учителите за самообразование при подготовка за сертифициране:

ü Работа по темата за самообразование минимум 1 година;

ü Изучаване на научна и методическа литература;

ü Разработване на дългосрочни планове, конспекти от лекции по темата;

ü Създаване на съвременна предметно-развиваща среда в групата;

ü Диагностика на усвояването на програмата за този раздел;

ü Запознаване с напреднал педагогически опит в региона, града;

ü Провеждане на открити прожекции в предучилищно образователно заведение или на областно ниво;

ü Обучение на опреснителни курсове;

ü Презентация с доклад за опита от работата в учителския съвет, участие в семинари, консултации;

ü Активно участие в работата на методическото обединение на областта;

ü Участие в състезания по педагогически умения в предучилищното образователно заведение и областта;

ü Обобщение на трудовия опит по темата за самообразование.

Бележка за анализ на процеса на самообразование:

  1. Дали планът е проработил. Как беше съчетано със задачите на предучилищното образователно заведение и индивидуалната тема за самообразование. Планирана ли е изследователска работа.
  2. Чий педагогически опит и по какви въпроси е изучаван в съответствие с индивидуалната тема за самообразование. Етапи на изработване на материала. Каква литература е изучавана: психологическа, педагогическа, научна и др.
  3. Практически заключения след разработване на конкретна тема (тези, доклади и др.)
  4. Творческо сътрудничество (с учител, методист...)
  5. Списък с въпроси, които се оказаха трудни в процеса на изучаване на литература и трудов опит. Поставяне на нови задачи.

Обещаващ план за самовъзпитание на учителя.

ПЪЛНО ИМЕ ____________________________________

Група ______________________________ Трудов опит ______________

Академична година

Тема за самообразование

Форма и срок на доклада

Дата на попълване "____" ___________________ 200 ____ година

Ново в сайта

>

Най - известен