У дома Зеленчуци Представяне на света около нас защо се строят самолети. Технологична карта на света "Защо да създаваме самолети?" (1 клас). А вътре седят хората

Представяне на света около нас защо се строят самолети. Технологична карта на света "Защо да създаваме самолети?" (1 клас). А вътре седят хората

Тема: Защо се правят самолети?

ЦелДа запознае децата с предназначението, видовете и конструкцията на самолетите;

Цели на урока:

1.0 образователен: - да запознае учениците с предназначението, видовете и дизайна на самолетите, да покаже връзката на изучавания материал с живота

обогатяват и разширяват речниковия запас

2. Развитие: - развиват пространствено въображение, внимание, памет; диалогична и монологична реч.

развиват умения за контрол и самоконтрол, умения за практическа работа в групи

Развийте съзнателно положително емоционално отношение към себе си и света около вас;

да развиват познавателната активност на децата, способността да наблюдават, сравняват, обобщават и правят изводи;

3. Образователни: - да се култивира чувство за другарство, внимателно отношение един към друг при работа в класната стая. формират емоционално положително отношение към темата;
за формиране на комуникационни умения: слушайте мненията на другите и правилно ги оценявайте в процеса

UUD:когнитивна, комуникативна, регулативна, личностна

Материали и оборудване:компютър, проектор, презентация, тестове, учебник, моливи, емотикони за размисъл, таблети: (с темата и задачите на урока, транспорт, самолет, влак, кола, кораб, земя, вода, въздух,)

Водеща дейност:продуктивен,

Методи на обучение:
устни (разговор, разказ, обяснения);
визуален;
практически (работа с учебника);
частично търсене;
Форма за работа:
предна;
индивидуален;
група;

Учителска функция:организатор на сътрудничество, консултант

Педагогически технологии:- личностно ориентирано обучение;

Обяснително - илюстративно обучение;

Педагогика на сътрудничеството (образователен диалог, образователна дискусия);

ИКТ – технологии (презентация).

Очакван резултат:

познава структурата на самолета

    разширяване на знанията за видовете самолети и превозни средства

    повишаване активността на учениците в класната стая;

    подобряване на резултатите от обучението;

    обогатяване на речника

По време на часовете

аз Организиране на времето

Момчета, днес имаме необичаен урок. Вижте колко гости имаме. Първо нека ги поздравим Обърни се и им кажи здравей.

Всички седнаха по местата си, никой не се тълпи,
Ще ви кажа една тайна: „Ще бъде интересно!“

Подгответе ушите и очите си
За да могат да видят всичко
Чуйте и запомнете.

аз . Актуализация на знанията

- И така, сега трябва да определите на ухо какви предмети издават такъв звук при движение?

(ЗАПИС НА ЗВУК ОТ АВТОМОБИЛА) Слайд #1 (Не показвай)

Отговори: влак, кола, кораб

Можете ли да го назовете с една дума? (транспорт)

Кажете ми, влак и кола, към кой вид транспорт принадлежи?

(земя) карта

А параходът? вода, карта

- днес ще се запознаем с друго превозно средство.

Отгатнете гатанката

III . Самоопределение към дейност Слайд номер 2

Той е в безкрайния океан

Облакът докосва крилото.

Разгънете - под лъчите

Блести със сребро. (Самолет) . щракнете

Докажи

III . Определяне на темата и целите на урока

Познайте за какво ще бъде урокът днес. (О самолети.)Това е темата на деня (самолет)

Какво бихте искали да знаете за самолетите?

Отворени учебници – на стр. 66 учебник.

Прочетете темата на урока Защо се строят самолети? ?) слайд номер 3

задачи, какво сасамолет? Как е устроен самолет?

-дали вашите предположения съвпадат с учебните цели.

- Е, можете да намерите отговори на вашите въпроси от тези книги на изложбата.

Книгата е извор на знания.

- Затворете си учебниците .

IV . Работа по темата на урока

-Момчета, които видяха самолета ?

- кой знае какво е самолет?Да видим Слайд #4

- защо мислите, че са необходими самолети?

Сега слушай слайд номер 5

- Тогава защо имаме нужда от самолети?

- Момчета, кой управлява самолета?браво да видим слайд номер 6

-Знаете ли къде се обучават пилоти? - (в летателни училища)

в град Бугуруслан има летателно училище гражданска авиацияна името на Пьотр Федорович Еромасов. Сега в училището учат 120 кадети, които се учат да летят от летище Бугуруслан-Северное,

А в град Оренбург имаше висше военно училище, където учи първият летец-космонавт.

V . Физкултурна минута

Е, сега и ние ще управляваме нашия самолет.

летеше, летеше слайд номер 7звук на самолет

Ръцете обърнати напред

Ръцете отстрани в полет

Изпращаме самолета

Ляво крило напред

Дясно крило напред

Нашият самолет излетя

Страхотен пилот

Самолетът тръгна по пътя си

    Продължаване на работата по темата на урока

1. История на самолета.Разговор.

От векове хората са мечтали да се издигнат във въздуха и да полетят над земята. Тяхната фантазия, преди време, създаде страхотен килимен самолет, слайд номер 8

ОТразвитието на технологиите, тяхната мечта се сбъдна

Първите самолети се появяват в небето в началото на 20 век.

еднокрило (моноплани) слайд номер 9

Или с две крила (биплани) (щракване) Слайд #10

след това самолети Слайд #11

Тези самолети вече се наричат ​​ретро.

Те се заменят с по-модерни.Сега ще научите за самолетите на нашето време от вашите съученици

2. Изпълнения на деца

    ПЪТНИЧЕСКИ САМОЛЕТ (Катя) слайд номер 12

    ТОВАРЕН САМОЛЕТ (Вика) Номер на слайда 13

    ВОЕНЕН САМОЛЕТ (Адел) Номер на слайда 14

    СПОРТНИ САМОЛЕТИ (Соня) Номер на слайда 15

    И има СЕЛСКОСТОПАНСКИ САМОЛЕТИНомер на слайда 16

    УЧЕБНИ САМОЛЕТИНомер на слайда 17

    ТУРИСТИЧЕСКИ САМОЛЕТИНомер на слайда 18

- И така, нека кажем, какви видове самолети съществуват? карти

Заключение: Момчета, вижте в кои сфери на живота хората не използват самолети и следователно има нужда да ги строят.

- Когато говорим за авиация, няма как да не кажем за хеликоптериНомер на слайда 19

Външно тези самолети са подобни на самолетите и изпълняват същата работа като

самолети, но все пак са различни.

Какво е тяхното предимство? (полза, превъзходство) слайд20

Хеликоптерът може да виси във въздуха на едно място, да се движи настрани, да се движи назад. Хеликоптерът може да кацне на места, недостъпни за други превозни средства. Хеликоптерите са в служба на гражданската и военната авиация. слайд номер 22

Вижте какви са хеликоптерите. Слайд #21

ВИЕ КАКВО МИСЛИТЕ, ЧЕ ПЛУВАТ В МОРЕТО И ОКЕАНА

САМОЛЕТИ И ХЕЛИКОПТЕРИ?

- Вижте слайд 22.

VII .Работа по учебника .

Е, сега нека преминем към следващата задача от урока и да разберем как работи самолетът

1. За целта отворете учебника на стр.67 Работа по двойки

С помощта на чертежа-схема се запознайте с устройството на самолета.

(2-3 минути)

Сега нека проверим как си спомняте частите на самолета.

Е, сега самотест

2. Намерете на стр. 92 точно същия чертеж без подписи.

Работете в групи, вземете части от самолета от плика и ги разпределете правилно

3. И ще работи на компютъра ...... (премахнете звука)

4. Група № ... 2 работи с карти на дъската.

5 .Самотест. – Анджелина ще бъде оценена от Мъдрата костенурка

Тествах групи 1 и 3 и те се справиха страхотно.

внимание. Проверете работата на 2-ра група.Оценете нейната работа.

3.ЗАКЛЮЧЕНИЕ-

Момчета, Вижте колко много научихме за самолетите.

-А с какъв транспорт ще качим самолетите?(въздух ( обърнете картата )

Нека прочетем за това отново в учебника. стр.67 И така заключението (в унисон)

затворете учебниците

    Тестова работа

-Сега ви очакват тестовете.Трябва да попълните тестовете на стр.57.

В тестовете рисувате върху буквата, която ще бъде отговорът на въпроса

слайд 23

Четене на тестови задачи Слайд #24

Слайд #25

5. Самотест Номер на слайда 26

Вдигнете ръка кой е весел Защо? сериозно. Защо си тъжен. Защо?

    Обобщение Какво искахме да разберем в урока? - Какво успяхме да научим?

IX .ОтражениеДовършете изреченията Слайд #27

Днес в час научих...

Беше интересно…

Беше трудно..

Бях изненадан..

Исках..

Ами нали ти казвам слайд номер 28

Маршрутизиране

Образователна система: Училище на Русия

Тема на урока: Защо се строят самолети?

Датата: 12.05.2017

Тип урок: откриване на нови знания

Цел: f формиране на представи на учениците за предназначението и дизайна на самолетите

Задачи:

Общообразователна да запознае децата с предназначението и устройството на самолетите; дайте историческа информация за първия самолет

Образователни развиват способността да сравняват и описват превозни средства, развиват мисленето и въображението на учениците.

Образователни да се култивира любопитство, интерес към четене на допълнителна литература за въздушните превозни средства, за тяхната история.

Формиран UUD:

лични:

Регулаторни: приемане на учебна задача, определяне на ефективни начини за постигането й, наблюдение и оценка на резултата от собствените действия и действията на съучениците;

Комуникативен: способността да обменяте мнения, да слушате друг ученик - партньоркомуникации и учители; координират действията си с партньор; присъединете се към колективобразователно сътрудничество;

Когнитивни: способността да се отговаря на въпроси, съзнателно и произволно словесно изказване в устна форма, извличане на необходимата информация от различни източници (история на учителя, житейски опит, илюстрации на учебник и слайдове за презентация, текст на учебник).

По време на часовете

Дейност на учителя

Студентска дейност

Очакван резултат

Организиране на времето

Цел: създаване на благоприятно настроение за работа

Организира психологическото настроение,

проверява готовността на учениците за урока.

Звънецът звънна за час. Добър ден, деца. Нека този ден ни донесе радостта от общуването.

Изпълнете сърцето си с благородни чувства.

Учителите поздравяват, проверяват готовността за урока. Чуйте стихотворение.

Учениците се подготвят за урока

Актуализация на знанията

Цел: Проверка на усвояването на обработения материал от учениците

Организира усвояването на преминатия материал.

За да изпълним 1 задача, ни трябват светофари.

Сега, чета предложението, ако сте съгласни с казаното сигнализирайте със зелено, ако не - с червено.

Земята има форма на чиния (Не)

Събота идва след четвъртък (Не) Кога ще дойде събота? (След петък)

Лятото ще дойде след есента (Не) И кога? (След пролетта)

Кълвачът, синигерът, бухалът са прелетни птици. (Не)

Слънцето е най-отдалечената звезда от Земята. (Не. Най-близък)

Звездите са огромни пламтящи топки. (да)

Луната не излъчва светлина, а отразява светлината на слънцето. (да)

Облаците са съставени от тежки водни капки. (да)

Фаровете, предпазните колани, седалките са части от велосипеда. (Не)

Части от кое превозно средство посочих? (Кола.)

Работете с учителя.

Повишете цветовете на светофарите.

Оценете научения материал

Обобщете придобитите знания

Мотивационен етап

Цел: формиране на потребност на учениците от усвояване на учебния материал

днес ще отидем на екскурзия с ново превозно средство. Познавайки ключовата дума в кръстословицата, ще разберете за какъв вид превозно средство става дума.

Ще ви дам карти с въпроси, за да попълните кръстословицата. (В групи. Всяка група има дума)

    Част от колело на велосипед. (Говори. )

    Осветително устройство на автомобила. (Фара. )

    Метро. (Под земята. )

    Управлява се от капитан. (Кораб. )

    Той трябва да кара колата. (Волан. )

    Четирима са в колата, двама в велосипеда и много във влака. (Колела. )

    Ю.А. На него Гагарин е първият, излязъл в космоса. (Ракета. )

Каква беше ключовата дума?

Отговори на учениците.

По групи познайте думите.

самолет

Желание за придобиване на нови знания и умения

Координират действията си с партньор; влизат в колективобразователно сътрудничество;

Изявление на образователната задача Цел: формулиране на темата на урока и прогнозиране на неговите дейности

И така, отиваме на пътуване със самолет и ще търсим отговора на въпроса "Защо самолетите стоят?"

Какви са задачите пред нас?

Отговори на учениците

запознават се с предназначението и устройството на самолетите; дайте историческа информация за първия самолет.

Разпознайте когнитивната задача

Намиране на информация в материалите на учебника

Откриване на нови знания

Цел: представяне на нови знания

Организира работата с учебника.

За да разберете какво представляват самолетите, нека отворим учебника на страница 116. Разгледайте различните съвременни самолети на илюстрацията. Прочетете какви са самолетите? И за какво е всеки самолет?

(На слайда) Обозначете военен самолет със зелен чип, пътнически самолет със син, спортен самолет с жълт и товарен самолет с червен.

Бихте ли искали наистина да летите? Един човек толкова дълго мечтаеше да лети като птица, че сбъдна мечтите си, но първо в приказките.

Какви вълшебни самолети сте срещали в приказките. Има древногръцка легенда, според която Дедал и неговият син Икар направили крила от восък и пера. Чуйте част от легендата. Учителят чете легендата.Това е само легенда. Сега чуйте как човекът всъщност се е научил да строи самолети.

Учителят чете.

Имате карти на бюрата си, прочетете ги сами. И ми кажи какво научи.

Разгледайте чертежите на ретро самолети в учебника на стр. 117. Приличат ли старите самолети на съвременните?

Колко от вас са виждали истински модерни самолети? Където?

Нека да разгледаме устройството на модерен самолет. Прочетете имената на частите на самолета. Кои думи са ви непознати?

В тетрадка се записват непознати думи.

Предлагам да назова и покажа тези части на модела на самолета.

За какво са самолетите? Кой лети и поддържа самолета?

След като познахме гатанката, научаваме за друго превозно средство.

Излита без ускорение
Напомня ми на водно конче
Поема полет
Нашият руски...

Хеликоптерът е друго въздушно превозно средство.

показва модел на хеликоптер.

Сравнете снимките на самолета и хеликоптера в тетрадката на стр. 47. По какво се различават?

Отговори на учениците

Пътнически превоз на пътници, товари - товари, военните се нуждаят от нашата армия за защита на въздушните граници на Родината, спорт - за участие в спортни състезания

Самолетите са маркирани с чипове

Ступа на Баба Яга, крилати сандали, килим - самолет

- Идеята за летене с крила е предложена за първи път от Леонардо да Винчи.

Робърт Хук за първи път се опитва да построи през 1660 г

През 1882 г. руският военноморски инженер А.Ф. Можайски построи първия самолет и извърши полет с него, който продължи няколко минути.

- Във филми, телевизионни предавания и др.

Пилоти пилоти Обслужва пътниците стюардеса

Хеликоптер

- Хеликоптерът има витло, той е по-малък от самолета

Приемете учебната задача Определете ефективни начини за постигането й Оценете резултатите от своите действия и действията на съучениците

Изразяват мнението си

Физкултурна минута

Цел: облекчаване на умората и стреса

Нека се опитаме да построим нашите самолети във фитнеса.

Разделяме ръцете си:
Самолетът се появи.
Крило напред и назад
Направете "едно" и направете "две"!
Едно и две, едно и две!
Дръжте ръцете си отстрани
Погледнете се.
Спуснете ръцете си -
И всички да седнат!

Първично закрепване

Цел: прилагане на придобитите знания

Предлагам ви да направите модел на самолет от хартия.

Учителят показва и озвучава действията, учениците повтарят.

Представете си, че сте на борда на самолет и тръгвате на пътешествие

съставете кратък разказ, като използвате думите летище, стюардеса, проход, фюзелаж, колесник.

Изпълнете задачата на учителя.

Измислете кратък разказ. Озвучен.

Влезте в учебен диалог с учителя

Обобщение на урока

Цел: Обобщаване на знанията, получени в урока

Кажете на съседа си какво научихте днес, какво научихте ново, какво ви хареса в урока?

Нека отговорим на основния въпрос на урока: защо да строим самолети?

- Да летите на дълги разстояния, да транспортирате стоки отдалеч, да защитавате страната си.

Направете обобщения и изводи.

Отражение

Цел: Оценка на ефективността

Оценете урока и работата си върху него. Ако сте научили много нови неща, разбрали сте всичко и
запомнете, след това поставете зелен чип в кутията. Ако материалът беше същотрудно, не сте разбрали всичко в урока, не сте запомнили всички нови думи, въведеничервена кутия за чипове.

Оценете работата си в клас.

Оценете резултата от изпълнението на задачите




Птица nobilitz лети, а хората седят вътре, птица nobilis говори помежду си, а хората седят вътре, говорят между него през лятото на 1882 г. Александър Федорович построи голям самолет на парна машина, която зависи от въздух за няколко секунди. АМЕРИКАНЦИТЕ БРАТЯ РАЙТ СЛЕД 10 ГОДИНИ ПУСНАХА САМОЛЕТ С БЕНЗИНОВ ДВИГАТЕЛ И ЛЕТЕХА НА 250 МЕТРА НАД ЗЕМЯТА. ПРЕЗ ЛЯТОТО НА 1882 Г. МОЖАЙСКИ АЛЕКСАНДЪР ФЬОДОРОВИЧ ПОСТРОЯВА ГОЛЯМА ЛЕТЯЩА МАШИНА НА ПАРНА МОТОРА, КОЯТО СЕ СЛУЧВА ВЪВ ВЪЗДУХА ЗА НЯКОЛКО СЕКУНДИ. АМЕРИКАНЦИТЕ БРАТЯ РАЙТ СЛЕД 10 ГОДИНИ ПУСНАХА САМОЛЕТ С БЕНЗИНОВ ДВИГАТЕЛ И ЛЕТЕХА НА 250 МЕТРА НАД ЗЕМЯТА. ТАКИВА БИХА ОЩЕ ПЪРВИТЕ САМОЛЕТИТЕ - ПРАДЯДОВИТЕ НА СЪВРЕМЕННИТЕ РЕАКТИВНИ САМОЛЕТИ. ТАКИВА БИХА ОЩЕ ПЪРВИТЕ САМОЛЕТИТЕ - ПРАДЯДОВИТЕ НА СЪВРЕМЕННИТЕ РЕАКТИВНИ САМОЛЕТИ.




















БЕЗ УСКОРЕНИЕ НАГОРЕ ЛЕТИ, НАПОМНЯ ВОДНО КОНЧЕ, НАШИЯТ РУСНАК ЩЕ ЛЕТИ…….. БЕЗ УСКОРЕНИЕ НАГОРЕ, НАШИЯТ РУСНАК ЩЕ ЛЕТИ…….. РАБОТНИК НА ХЕЛИКОПТЕР Е МНОГО ПРОФЕСИИ. ТОЙ МОЖЕ ДА СЕДЕ ТАМ КЪДЕТО НЯМА ПЪТИЩА И ЛЕТИЩА. МНОГО ПРОФЕСИИ ИМАТ РАБОТНИК НА ХЕЛИКОПТЕР. ТОЙ МОЖЕ ДА СЕДЕ ТАМ КЪДЕТО НЯМА ПЪТИЩА И ЛЕТИЩА. ТОЙ И ВОЕНЕН, ТОЙ И ПОЖАР, ТОЙ И ПЪТНИК, ТОЙ И СПАСИТЕЛ, ТОЙ И ВОЕНЕН, ТОЙ И ПОЖАР, ТОЙ И ПЪТНИК, ТОЙ И СПАСИТЕЛ, ТОЙ И СТРОИТЕЛ…. ТОЙ И СТРОИТЕЛЯТ...









И СЕГА ЩЕ БЪДЕТЕ ИЗПИТВАН. И СЕГА ЩЕ БЪДЕТЕ ИЗПИТВАН. ТРЯБВА ДА НАПИШЕТЕ ИМЕТО НА ВАШИЯ САМОЛЕТ. ТРЯБВА ДА НАПИШЕТЕ ИМЕТО НА ВАШИЯ САМОЛЕТ. ЗА ТОВА В ТЕСТА ИЗБИРАТЕ И ПИШЕТЕ НА КЕЙСА БУКВАТА, КОЯТО ЩЕ Е ОТГОВОР НА ВЪПРОСА. ЗА ТОВА В ТЕСТА ИЗБИРАТЕ И ПИШЕТЕ НА КЕЙСА БУКВАТА, КОЯТО ЩЕ Е ОТГОВОР НА ВЪПРОСА.

Сценарият на урока за света около нас "ЗАЩО СЕ ПОСТРОЯВАТ САМОЛЕТИ?"

Целите на дейността на учителя: да формират идеи за предназначението, дизайна и разнообразието на самолетите.

Тип урок: решение на частни проблеми.

Планирани образователни резултати:

предмет (обем на развитие и ниво на компетентности): научете се да класифицирате въздухоплавателни средства в зависимост от предназначението им; говорете за впечатленията си от летенето на самолет; ще имат възможност да се научат как да правят предположения и да ги доказват; разбират образователната задача на урока и се стремят да я изпълнят; работят по двойки, като използват предоставената информация за придобиване на нови знания.

Метасубект (компоненти на културна компетентност опит/придобита компетентност): овладяване на способносттаразбират образователната задача на урока и се стремят да я изпълнят; отговорете на въпросите; обобщете собствения си възглед;формиране на готовност за изслушване на събеседника и водене на диалог; оценете постиженията си в урока; съпоставят научените понятия с примери от реалния живот; да овладеят диалогичната форма на речта в дадена ролева ситуация.

лични: формиране на цялостен, социално ориентиран поглед към света в неговото органично единство и многообразие на природата, уважително отношение към различното мнение; приемане и развитие на социалната роля на ученика; развитие на мотивите за учебна дейност и личностния смисъл на ученето; овладяване на логически действия сравнение, анализ, синтез, обобщение, класификация по родови признаци; готовност да изслушва събеседника и да води диалог, да признава възможността за съществуване на различни гледни точки и правото на всеки да има своя собствена, да изразява своето мнение и да аргументира своята гледна точка и оценка на събитията.

Универсални учебни дейности (UUD; способност за учене):

Когнитивни: общообразователни - извличане на необходимата информация в хода на изучаване на нова тема;главоблъсканица - добавяне и разширяване на съществуващите знания и представи за света.

Комуникативен: умеят да обменят мнения, да се изслушват, да изграждат разбираеми речеви изявления; приемете различно мнение и позиция, позволяват различни гледни точки.

Регулаторни: ориентиране в учебника и работната тетрадка; приемане и запазване на учебната задача; оценяват резултата от своите действия; прогнозира резултатите от нивото на усвояване на изучения материал.

лични: разбират стойността на знанието за човек и го приемат; имат желание да учат; говори положително за училището; стремят се да учат добре и са ориентирани да участват в делата на ученика; правилно се идентифицират с позицията на ученика.

Методи и форми на обучение: обяснително и илюстративно; индивидуална, фронтална, работа по двойки.

Образователни ресурси: снимки на различни самолети.

Сценарий на урока

Звънецът звънна

Урокът започва.

Проверете готовността за урока.

Актуализиране на придобитите знания

Защо са необходими кораби?

Какви видове кораби си спомняте?

Разкажи ни как работи корабът.

Пренасяйте товари, провеждайте проучвания, ловете риба, превозвайте пътници.

Предмет:

когнитивен

поставяне на цели

Решете загадката.

Той си тананика и рисува с тебешир,

Рисува в бяло

синьо на хартия

Над главата ми...

Рисува, пее,

Кой е това?

Защо мислите, че са необходими самолети?

Можете ли да познаете за какво ще бъде урокът днес?

Прочетете темата на страница 66.

Поставете си цел.

Познайте гатанката с думата "Самолет".

Децата обсъждат и изразяват своето мнение.

Относно самолетите.

Метасубект: комуникативен

предмет

Работа по темата на урока.

Организация на възприемането и разбирането на нова информация

Мравката ни кани на въздушно пътешествие. Спомнете си какви самолети познавате и за какво служат.

Решете гатанки.

Излита без ускорение

Напомня ми на водно конче

Поема полет

Нашият руски...

Той е в безкрайния океан

Облакът докосва крилото.

Ще се разгърне над ливадите,

Блести със сребро.

Как си приличат самолет и хеликоптер?

И как се различават?

Разсъждения и отговори на децата.

Хеликоптер

самолет

Това е въздушен транспорт.

Един самолет може да превозва повече хора или товари. Самолетите се нуждаят от писта.

Метасубект: комуникативен

предмет

Първоначална проверка на разбирането

Вижте чертежа на страница 66. Прочетете имената на тези равнини. Разкажете ни за тяхната цел.

Пътническите самолети Ан-24, Як-40 (показват) летят на къси разстояния, Ту-134 летят до съседните (показват) Полети на дълги разстояния се извършват от самолети Ил-86, Ту-154 Ил-96 300, Ил- 114, Ан-225 супергигант и др. Те могат да доставят пътници и товари навсякъде по света за кратко време. Небето над страната ни охраняват самолети на ВВС на Руската федерация, скоростта на изтребителя е 3,5 хил. км/ч.

Пътнически - превозва хора.

Военен - ​​защитава.

Карго - превозва товари.

Гледайте слайдове.

Метасубект: комуникативен

предмет

Лична

Физминутка

Разделяме ръцете си:

Самолетът се появи.

Крило напред и назад

Направете едно и направете две.

Едно и две, едно и две!

Дръжте ръцете си отстрани

Погледнете се.

Едно и две, едно и две!

Спуснете ръцете си

И всички да седнат!

Физминутка

Разговор.

Продължаване на работата по темата на урока

Векове наред хората са мечтали да се издигнат във въздуха и да полетят над земята, въображението им изпреварило времето създало приказен летящ килим. С развитието на технологиите тази мечта се сбъдна. Първите летателни апарати се появяват в небето в началото на 10 в. Летателните апарати са строени по две схеми - с едно крило (монопланите) или с две (бипланите).С течение на времето първата схема взема превес, а сега само леките, учебните самолети се произвеждат по втората схема. Крилото на моноплана е основната част на самолета.Благодарение на него той остава във въздуха. Двигателят казва на крилата кола по-голяма скорост.Колкото по-висока е, толкова по-силен е насрещният въздушен поток. И крилото на самолета е проектирано по такъв начин, че този поток сякаш се гмурка под него, притиска го отдолу.Така се създава подемна сила, която повдига самолета от земята и го задържа в въздух Мощни реактивни двигатели издигат самолета на височина 20-25 км и информират скоростта му.

Колко от вас някога са пътували със самолет?

Разгледайте фигурата на стр. 67.

Запознайте се с самолета.

Самолетен разговор.

Метасубект: комуникативен

предмет

Лична

Работа в работна тетрадка

Страница 46 № 1 (работа по двойки).

Какви видове транспорт познавате?

Сравнете характеристиките на тяхното движение.

№ 2.

Вижте снимките. Сравнете самолетите.

По какво си приличат?

Каква е разликата?

Обсъдете по двойки какво се намира в наше време.

Работа в тетрадка, по двойки.

Метасубект: комуникативен

предмет

Обобщаване

За какво говорихме днес?

Какво ви хареса повече?

Относно самолетите.

Метасубект: комуникативен

Отражение

Оценете работата им.

Лична

Регулаторен UUD

Letskikh L.A.
начален учител
MAOU средно училище №21, Кунгур
Урок 57 ЗАЩО СЕ ПРАВЯТ САМОЛЕТИ?
Целите на дейността на учителя: да формират идеи за назначаването,
устройство и разнообразие от ВС.
Тип урок: решаване на конкретни задачи.
Планирани образователни резултати:
Предмет (обем на развитие и ниво на компетенции):
да се научат да класифицират самолетите в зависимост от тяхното предназначение;
говорете за впечатленията си от летенето на самолет; ще има възможност
научете се да правите предположения и да ги доказвате; разбере учебната задача
урок и се стреми да го изпълни; работете по двойки, като използвате
информация за получаване на нови знания.
(Компоненти
културна компетентност
опит/придобита компетентност): придобиване на способност за разбиране
образователната задача на урока и се стремят да я изпълнят; отговорете на въпросите;
обобщете собствения си възглед; изградете желание да слушате
събеседник и водене на диалог; оценете постиженията си в урока; корелират
концепции, научени с примери от реалния живот; собствен диалогичен
форма на речта в дадена сюжетно-ролева ситуация.
Метасубект

Лични: формирането на холистичен, социално ориентиран
възглед за света в неговото органично единство и многообразие на природата,
уважение към други мнения; приемане и развитие на соц
ролята на обучаемия; развитие на мотиви за учебна дейност и лични
значението на доктрината; овладяване на логическите действия на сравнение, анализ, синтез,
обобщения, класификации по родови признаци; готовност за слушане
събеседник и водят диалог, признават възможността за съществуването на разн
гледни точки и правото на всеки да има свое, да изразява своето мнение и
обосновете своята гледна точка и оценка на събитията.
Универсални учебни дейности (UUD; способност за учене):
Познавателни: общообразователни - извличане на необходимата информация в
хода на изучаване на нова тема; логически - добавяне и разширяване на съществуващо
познаване и разбиране на околната среда.
Комуникативен: умеят да обменят мнения, да се изслушват,
изграждат разбираеми речеви изявления; приемете различно мнение и позиция,
позволяват различни гледни точки.

Регулиращи: ориентиране в учебника и учебната тетрадка; приемете и
запишете учебната задача; оценяват резултата от своите действия; прогнозирам
резултати от нивото на усвояване на изучения материал.
Лични: разбират значението на знанието за човек и го приемат;
имат желание да учат; говори положително за училището; старай се добре
учат и са ориентирани да участват в делата на ученика; точно
идентифицират се с позицията на ученика.
Методи и форми на обучение:
обяснително илюстративно;
индивидуална, фронтална, работа по двойки.
Образователни ресурси: снимки на различни самолети.
Сценарий на урока
I. Организационен момент.
Личен UUD: развитие на познавателен интерес, формиране
определени познавателни потребности и мотиви за учене; положителен
отношение към училището и адекватно разбиране за него.
Подготовка на работното място.
II. Обяснение на нов материал.
Когнитивна УУД: общообразователна - съзнателна и произволна реч
устно изложение за видовете въздушен транспорт; главоблъсканица -
търсене на необходимата информация (от разказа на учителя,
родители, от собствен житейски опит, разкази, приказки и др.).
Комуникативен UUD: умение с достатъчна пълнота и точност
изразяват мислите си в съответствие със задачите и условията на общуване.
Лични UUD: познаване на основните морални норми и ориентация към тях
производителност; оценка на техните действия, действия, думи; диагностика на творчески
предпочитанията и основното ниво на съществуващите умения.
Разговор.
M u r a v e y. Отидох на гости на моя приятел на кораб (показва
корабни снимки). Този кораб е ферибот
който минава по море между няколко държави и градове. Той
превозва не само пътници, но и автомобили, автобуси. Корабът е огромен
на него за пътниците има магазини, ресторанти, зали за танци. останах
от приятел и изведнъж получих телеграма, че спешно трябва да се прибера вкъщи. Какво да правя?
Ученици. Летете със самолет.
M u r a v e y. Пристигнах на летището и бях объркан. Вижте колко
самолет. (Показва снимки на самолети.) Това са военните
самолети, и спортни, и товарни, и пътнически. Коя е моята?

Ученици. Пътнически, превозва пътници.
M u r a v e y. Благодаря момчета. Намерих пътнически самолет. срещнах
Имам стюардеса на прохода (показва снимка на прохода и
стюардеса) ме придружи до мястото ми. Летя и си мисля как е уредено
самолет? Кажете момчета.
Учениците разказват по картинката от учебника (с. 66–67).
Мъдра костенурка. И вижте как изглеждаха първите самолети
(показва снимки на стари самолети).
Ф и с к у л т м и н т к а
Регулаторни UUD: извършват поетапен контрол на техните действия,
фокусирайки се върху показването на движенията на учителя, а след това самостоятелно оценявайте
правилността на извършване на действията на ниво адекватна ретроспекция
оценки.
Учениците махат с ръце
като криле.
Чайки кръжат над вълните
Нека ги последваме заедно.
Пръски пяна, звук на прибоя,
И над морето - ние сме с вас!
Сега плаваме по морето
И лудуват в космоса.
По-забавен рейк
И гони делфините.
Вижте: чайките са важни
Разхождат се по морския бряг.
Седнете, деца, на пясъка,
Продължаваме нашия урок.
III. Практическа работа.
Когнитивна UUD: общообразователна - търсене на желаното
Учениците "плават" (изпълняват
характерни движения на ръцете).
Ходене на място.
Учениците сядат на чиновете си.
информация в учебника; логически - анализирайте обекта, подчертайте основното.
Регулаторен UUD: действайте, като вземете предвид указанията, дадени от учителя,
адекватно възприемат оценката на учителя.
Изпълнете задачата в учебната тетрадка (стр. 66–67).
IV. Резултати от урока.
Учител. За какво говорихме в час? Какво научихте?
Ученици. Защо са необходими самолети и как са подредени. Случват се самолети
различни: пътнически, товарни, военни.

Ново в сайта

>

Най - известен