Namai Grybai Pamokos apie fonetinių-foneminių sąvokų formavimą vyresnėje vaikų su negalia grupėje santrauka. Priebalsiai, raidės N, n

Pamokos apie fonetinių-foneminių sąvokų formavimą vyresnėje vaikų su negalia grupėje santrauka. Priebalsiai, raidės N, n

Raštingumo sesija parengiamoji grupė, tema"Garsas N, НН ir raidė N"

Pamokos tikslas: supažindinti su garsais Н ir Нь.

Uždaviniai: Lavinti rišlią kalbą, artikuliacinį aparatą, smulkiąją pirštų motoriką, atmintį Išmokti atskirti garsus N ir НН Sudaryti trijų žodžių sakinius. Atlikti garsinę žodžių analizę.

Integracija edukacines sritis„Bendravimas“, „Socializacija“, „Pažinimas“ ir „Sveikata“

Parsisiųsti:


Peržiūra:

Tikslas : Įveskite garsus (N), (Нь) ir raidę N.

Užduotys: Lavinti susietą kalbą, artikuliacinį aparatą, smulkiosios motorikos įgūdžius pirštai, atmintis.

Išmokite atskirti garsus N ir N ir sudaryti sakinius iš trijų žodžių. Atlikite garsią žodžio analizę. Išspręskite galvosūkius.

Įskiepyti vaikams savarankiškumą, gebėjimą dirbti poromis ir užbaigti tai, ką pradėjo.

Metodai ir technikos : nurodymai, padrąsinimas, paaiškinimai, demonstravimas.

Įranga: kortelės su raidėmis (A, O, U, I, E, Y, Y, Z, E, E), abėcėlė, mėlynos ir raudonos kortelės, raidė H, projektorius.

Ugdymo sritys:„Bendravimas“, „Pažinimas“, „Socializacija“, „Saugumas“.

Pamokos eiga.

Pedagogas: Šiandien nesame vieni, turime svečių. Esate suaugę ir išsilavinę, palinkėkime vieni kitiems sveikatos ir prisistatykime. Mūsų svečiai domisi tuo, ką mes veikiame ir kaip leidžiame laiką kartu.

Kadaise mieste gyveno nematomi Zvukino garsai. Vedlys balsių garsams davė raudonas sukneles, o priebalsiams – mėlynas ir žalias sukneles. Garsai suformavo žodžius. Žodžiai buvo sujungti į sakinius. Visi garsai gyveno kartu. Ir vieną dieną garsai nusprendė surengti karnavalą. Ir kiekvienas garsas pasidarė karnavalinę suknelę, apsivilko ir pavertė... raidėmis.

Raidės-piktogramos, kaip kareiviai parade,

Jie išsirikiavo griežta tvarka.

Visi stovi tam skirtoje vietoje.

Ir tai vadinasi abėcėlė.

(Mokytojas parodo abėcėlę, pristato abėcėlę. Skaidrė Nr. 1)

Pedagogas: Ir šiandien mus aplankė balsiai.

(Vaikai skaitė poeziją.)

"A" (Slad Nr. 2)

Čia yra du stulpai įstrižai,

Ir tarp jų yra diržas.

Ar žinai šį laišką? Taip.

Priešais jus yra raidė „A“.

„Aš“ (3 skaidrė)

Raidė „I“ yra pabaigoje

Uždaro abėcėlę.

„O“ (skaidr. Nr. 4)

Tu matai įdubą medyje,

Na, kaip ir raidė "O".

„E“ (skaidr. Nr. 5)

„E“ raidė su didžiule burna

Ir didžiulis liežuvis.

"E", (skaidr. Nr. 6, Nr. 7)

"Y" Tie laiškai, brangios seserys,

Taip lengva atskirti seseris

Vienas turi du taškus,

Kaip žąsų kopėčios.

„U“ (8 skaidrė)

Tai patogus laiškas, tai patogu

Kad gali pakabinti savo paltą ant laiško.

„Yu“ (9 skaidrė)

Kad „O“ nenuriedėtų,

Tvirtai prikalsiu prie pagaliuko.

O, žiūrėk, kas atsitiko?

Rezultatas yra raidė "Y".

„Y“ (skaidr. Nr. 10)

O vargšas yra raidė "Y"

Eina su lazda, deja!

„Aš“ (11 skaidrė)

Gavau plaktuką

Nuverčiau nuo lentų laišką.

Kiek ten lentų? Trys!

Ir kokia raidė? "Aš".

Mokytojas paaiškina, kad raidės „I“, „Ё“, „E“, „Yu“, „I“ draugiškos tik su švelniais priebalsiais.

Žaiskime" Gėlės" . Žiūrėk, aš turiu du neįprasta gėlė: vienas yra žalias, o kitas mėlynas (Skairė Nr. 12). Kiekviena gėlė turi penkis žiedlapius, kas žino? Kodėl? (Vaikų atsakymai.)

Viena gėlė žalia, nes garsas (N) yra švelnus priebalsis, o kita mėlyna, nes garsas (N) yra kietas priebalsis.

Grynų frazių tarimas ir šešėliavimas.

Na-na-na Bet-bet-bet

Ant kalno auga pušis. Lauke tamsu.

Dabar-dabar-dabar He-he-he

Danguje nėra mėnulio. Uždekite ugnį.

Šiandien yra Natos ir Ninos vardadienis.

Gimtadienio mergaitėms jie padovanojo kojines, pačiūžas ir blynų kepimo aparatą.

Pirštų žaidimas „Mink“

patarimas nykštys dešinė ranka vaikai pakaitomis liečia rodyklę, vidurį, bevardis pirštas ir mažąjį pirštą (1, 2). Tą patį padarykite su kaire ranka.

Audinė iššliaužė iš duobės

Ir ji nuėjo į pažįstamą skylę.

Minkinas įėjo į skylę,

Aš negalėjau rasti audinės skylėje.

Raidžių sekimas ir spausdinimas

Išsiaiškinkime, kaip teisingai įvesti raidę. Nubrėžiame kontūrą ir atspausdiname. Pirmiausia nubrėžiame liniją iš viršaus į apačią, tada, palikdami šiek tiek vietos, brėžiame antrą liniją iš viršaus į apačią, tada sujungiame du pagaliukus viduryje.

Žodžių raidinės kompozicijos užbaigimas, garsinė analizė

Vaikų prašoma atspėti žodį ir atitinkamu pieštuku parašyti raidę „H“. Ekrane rodomi žodžiai: Nina, siūlai, užrašai, nosis, pačiūžos, langai.

Užduoties pabaigoje vaikai daro išvadą: žodyje esančių balsių skaičius lygus skiemenų skaičiui.

Darbas su pasiūlymu

Sudarykite sakinius naudodami diagramą. Prie lango ______ Nat.

Ant stalo yra _____ užrašai. Nika_____ ant ponio.

Gimnastika akims

Įsivaizduok,

atėjome į stebuklingą mišką. (Akių judesiai ratu).

Čia tiek daug stebuklų.

Dešinėje – beržas kailiniais. (Akių judesiai į kairę ir į dešinę).

Kairėje į mus žiūri Kalėdų eglutė.

Snaigės danguje sukasi (akių judesiai ratu ir žemyn)

Galvosūkių sprendimas

Vaikai dirba poromis. Mokytojas išdalina kortelę su užduotimi. Atsakymai: Vorona, Osina, naUKA (Užduotis:ĮJUNGTA kokia raidė yra skiemuo?)

Fizinis lavinimas

Pinokis ištemptas,

Jis pasilenkė vieną kartą, pasilenkė du kartus.

Jis išskėtė rankas į šonus,

Matyt, neradau rakto.

Kad gautume raktą,

Turime stovėti ant kojų pirštų.

Žaidimas „Surask papildomą raidę“

Mokytojas parodo korteles su balsėmis ir raide „N“. Vaikai randa papildomą laišką. Kodėl „N“ raidė perteklinė?

Vaikų atsakymai. Raidė „N“ yra priebalsis, o likusios – balsės.

Žaidimas „Rasti žodžius su garsu „N“

Mokytojas paaiškina vaikams, kad jie turi atsiminti žodžius su garsu „N“

Pamokos santrauka

Pedagogas: Su kokiu garsu ir raide susipažinome? Kas yra raidė "N"? (priebalsis, gali būti kietas, švelnus, balsingas.) Su kokiais balsiais eina raidė „N“ (A, O, Y, U, E). O su kokiomis raidėmis dera „Нь“ (I, E, E, Yu, I).

Vaikinai, man labai patiko jūsų darbas. Puiku, visi atliko užduotį.


Užduotys:

Prisidėti prie garsinių raidžių analizės kūrimo.
Skatinti foneminės klausos vystymąsi.
Pristatykite garsą „N“ kaip priebalsį ir jo simbolį – mėlyną kvadratą.
Išmokite nustatyti garso vietą žodyje ir pažymėti jį diagramoje naudodami simbolį.
Toliau mokykite vaikus atidžiai klausytis eilėraščio teksto, parinkti žodžius ne tik pagal garsą, bet ir pagal prasmę.
Išmokite atskirti garsus žodžiuose su intonacija.
Pristatykite spausdintą raidės „N“ rašybą.
Išmokite rašyti žodžius „MOON“, „SOAP“ naudodami simboliai ir raides.
Išmokite atlikti šių žodžių foneminę analizę.
Išmokyti suprasti mokymosi užduotis ir pasidaryk pats.
Ugdykite savikontrolės ir savigarbos įgūdžius.

Įranga:

Dunno atvaizdas, darbo knygelės, spalvoti pieštukai, rašikliai, objektų paveikslėliai, kortelės, nubrėžiančios garso vietą žodyje; balsių ir priebalsių simboliai, kubai, veidrodžiai, magnetinės raidės.

NNOD judėjimas:

Įvadas į temą

Vaikinai, ar jums patinka pasakos? Kas yra tavo mėgstamiausias pasakų herojus? Šiandien pas mus atvyks ir pasakų herojus. Ir jūs sužinosite, kas tai yra, jei atspėsite mįslę:

Mėlyna skrybėlė,
Geltonos kelnės
Gėlių mieste -
Pagrindinis pasipūtėlis.

Bandė rimuoti
Šis trumpas
Tik jis to nepadarė
Tikras poetas.

Daug nuotykių
Kas jam nutiko
Bet verta pripažinti
Šis berniukas yra mielas.

Kas čia? Atspėk!
Kūdikio vardas...
(Nežinau)

Vaikai sėdi prie stalų ir atsiverčia darbo knygeles.

Žaidimas „Duok man žodį“

Dunno nori su tavimi žaisti žaidimą „Duok man žodį“. Atidžiai klausykite, raskite užuominą savo užrašų knygelėje ir apveskite paveikslėlį.

Ir gaidys su dygliuotu ežiuku
Jie supjaustė lašinius aštriais...
(Su peiliu)

Kas vienintelis turi ragą?
Atspėk!
(Raganosis)

Koks pirmasis garsas žodžiuose „PEILIS“ ir „RAGANIS“? („N“)

Darbas su veidrodžiais. Garso „N“ charakteristikos

Pasakykite garsą „N“. Kokioje padėtyje yra lūpos, dantys, liežuvis? Kas trukdo garsui sklisti? Pasakyk Dunno, koks tai garsas? Garsas „N“ yra priebalsis, garsus kietai arba švelniai. Kokią spalvą naudojame priebalsiui nurodyti? tvirtas garsas"N"? (mėlyna). Priebalsis švelnus garsas"NY"? (žalias)

Žaidimas „Surask garso vietą žodyje“

Pavadinkite paveikslėlius, pabrėždami garsą „N“. Nežinia, kur žodyje „ELEPHANT“ yra garsas „N“. Duokime jam užuominą ir atitinkamoje diagramos vietoje nupieškime mėlyną kvadratą.

Vienas vaikas užduotį atlieka prie lentos, o likę vaikai tai atlieka savo sąsiuviniuose.

Kur nupiešėte mėlyną kvadratą stačiakampyje po dramblio atvaizdu? (Pabaigoje, nes „N“ garsas žodyje dramblys girdimas pabaigoje).

Kur nupiešėte mėlyną kvadratą stačiakampyje po skėčio paveikslu? (Viduryje, nes „N“ garsas žodyje dramblys girdimas viduryje)

Kur nupiešėte mėlyną kvadratą stačiakampyje po siurblio atvaizdu? (Pradžioje, nes pradžioje girdimas garsas „N“ žodyje „dramblys“).

Ką mes darome su garsais? (Tariame ir girdime). Kaip raštu nurodome garsą „N“? (laiškas).

Pristatome raidę "N"

Kaip atrodo raidė „N“? Iš kokių elementų jis susideda? (Iš 3 pagaliukų).

Vienas, du, trys, keturi, penki – išeik ir greitai pažaisk. Vienas, du, trys – pavirsime laišku.

Vaikai suskirstomi į poras ir „paverčia“ raide, rankomis, pirštais stato raidę ir dėlioja ją iš kubelių.

Rašyti raides, skaityti skiemenis

Nežinau, kad matė namą, kuriame gyvena tik balsiai. Jiems buvo nuobodu gyventi be kaimynų, todėl jis pasiūlė tuščius butus apgyvendinti naujais nuomininkais - raidėmis „N“. Pažymėkite raidę „H“ taškais ir parašykite prieš balses.

Skaitykite skiemenis. (Chore, mergaitės, berniukai, individualiai). Laiškai pradėjo linksmintis ir iš kiekvieno aukšto į dangų skrido kamuoliukai. Suderinkite rutulius su atitinkamu skiemeniu namuose.

Fonetinė žodžių „MOON“, „SOAP“ analizė

Kiek skiemenų yra žodyje MOON? (Du skiemenys).

Pavadinkite pirmąjį skiemenį („LU“). Pavadinkite pirmąjį garsą skiemenyje „LU“ („L“). Koks čia garsas? (kietas priebalsis, žymimas mėlynu kvadratu). Koks antras garsas? („U“, balsių garsas, nubrėžkite raudoną kvadratą) ir kt.

Kiek balsių yra žodyje „MOON“? Kiek priebalsių? (Panaši analizė atliekama su žodžiu „SOAP“).

Apibendrinant pamoką

Ko šiandien Dunno iš mūsų išmoko?

Mokytojas analizuoja, kas vaikams sekėsi geriausiai ir kas sukėlė sunkumų.

Korekcinės ir lavinimo užduotys.

Išmokykite vaiką nustatyti, ar skambantis objektas yra toli, ar arti, ir atkurti garso kompleksus įvairaus stiprumo balsu.

Išmokite naršyti ant popieriaus lapo.

Išmokykite vaiką aiškiai tarti garsus [N], [N"], atskirti juos pagal ausį ir tarimą.

Išmokykite vaiką išsaugoti žodžių seriją atmintyje, rasti trūkstamą žodį serijoje.

Supažindinkite vaiką su prielinksniais įjungta, baigta, sudaryti sakinius su šiais prielinksniais.

Išmokite analizuoti ir transformuoti žodžius.

Toliau mokytis analizuoti trumpą tekstą, rasti sakinį su prielinksniais.

1 pratimas. Didaktinis žaidimas„Toli – arti“ (klausos dėmesio ir balso galios ugdymas).

Suaugęs kviečia vaiką nustatyti, ar skambantis objektas yra toli, ar arti, o tada atkurti garso kompleksus įvairaus stiprumo balsu (garsiu, tyliu).

Vaikai šaukia: AU (tyliai, garsiai). Šuo loja: AB (garsiai), av-av (tyliai). Katė miaukia, karvė maukia, varlė kūkčioja ir t.t.

2 užduotis. Suaugęs moko vaiką naršyti popieriaus lape: rodo vidurinį, viršutinį ir apatinį, dešinįjį ir kairįjį popieriaus lapo kampus. Tada jis paprašo vaiko įdėti lustą į vidurį, viršutiniame dešiniajame kampe, apatiniame kairiajame lapo kampe ir pan.

3 užduotis. Suaugęs žmogus parodo sofos paveikslėlį ir prašo vaiko užbaigti paskutinį žodžio garsą: Tai yra diva...(garsas [N] pabrėžiamas balsu).

Suaugęs žmogus parodo prieš veidrodį ir paaiškina vaikui garso [N] artikuliaciją:

kempinės nemokamos;

dantys matomi, bet neužsimerkę;

liežuvio galiukas prispaudžiamas prie viršutinių dantų;

oras praeina per snapelį;

kaklas "dirba".

Garso simbolis: varome arklį: „Bet...“.


Charakteristika garsas: priebalsis, kietas, skambus. Pavadinimas: mėlynas apskritimas su varpeliu.

4 užduotis. Fonetinė pratimas „Arkliai“. Vaikas „užšoka“ ant žirgo: „Bet-bet...“ Tada sustoja ir „pamaitina“ arklį: „Na-na...“.

5 užduotis. Didaktinis žaidimas „Paplokite rankomis, jei išgirsite garsą [N]“:

n, p, b, n, m, m, n...; na, pa, an, jis, mes, gerai...; Nataša, Maša, pienas, nosis, kojos, dramblys, namas, vonia, automobilis.

6 užduotis. Pakartokite po suaugusiojo skiemenų seriją: na-no-nu-ny; an-on-un-in...

7 užduotis. Suaugęs kviečia vaiką klausytis ir atgaminti žodžių eilę (3-5 žodžius) garsu [N], nekeičiant girdimų žodžių sekos.

8 užduotis. Vaiko prašoma iš daugybės nupieštų objektų (10 objektų) pasirinkti tuos, kurių pavadinimuose yra garsas [N], nustatyti garso vietą kiekviename žodyje (jei sunku, naudoti kortelę ir mėlyną apskritimą su varpas).

9 užduotis. Įklijuokite į užrašų knygelę paveikslėlius su objektų, kurių pavadinimuose yra garsas [H], vaizdais.

10 užduotis. Suderinkite žodžius-objektus su žodžiu dėvėti: sijonas, kojinės ir tt

11 užduotis. Išmokite grynų posakių:

Na-na-na – lempa prie lango.

Na, gerai, gerai, traukiu roges.

He-he-he yra telefonas.

An-an-an yra būgnas.

In-in-in yra parduotuvė.

12 užduotis. Prielinksnių įvadas įjungta, baigta.

Suaugęs kviečia vaiką atlikti šiuos veiksmus: padėkite lėlę ant kėdės, padėkite knygą ant sofos, padėkite puodelį ant stalo... ir paaiškina prielinksnio reikšmę. ant, rodo prielinksnio diagramą. Tada suaugęs klausia: „Ką tu padarei? (Padėkite lėlę ant stalo, knygą padėkite ant sofos...) Ką tas pats prielinksnis visuose šiuose sakiniuose? (Ant)

Suaugęs kviečia vaiką atlikti tokius veiksmus: pakelti ranką virš galvos, pakelti lėlę virš stalo... Tada suaugęs paaiškina prielinksnio reikšmę. aukščiau, rodo prielinksnio schemą ir klausia: „Ką tu padarei? Už ką pakėlėte ranką?...Kas yra ta pati prielinksnis visuose šiuose sakiniuose? (aukščiau)

Sudarykite sakinius pagal paveikslėlius:

Katė miega... (ant lango).

Berniukas sėdi... (ant kėdės).

Saulė šviečia... (virš namo).

Paukštis skrenda... (virš medžio)...

Pasirinkite teisingas pasiteisinimas (įjungta, aukščiau):

Lėktuvas skrenda... per mišką. Močiutė miega... ant sofos.

Sudarykite sakinius pagal pagalbinius žodžius.

Mergina, sėsk, kėdė, ant. Paukštis, musė, medis, aukščiau.

13 užduotis. Pristatome garsą [N"].

Paimti susiję žodžiai beje dangus(firmament, dangaus, nebushko). Koks yra tas pats pirmasis visų šių žodžių garsas?

Garso simbolis: mergina papurto pirštu: "Ne, ne!"...


Charakteristika garsas: priebalsis, švelnus, balsinis. Pavadinimas: žalias apskritimas su varpeliu.

14 užduotis. Didaktinis pratimas „Paplokite rankomis, jei išgirsite garsą [N"]:

n, v, p, n...; vi, ni, an, ak...;

Nina, siūlai, Kira, tvorelė, Vika, želė, šviesa, šuo.

15 užduotis. Iš daugybės nupieštų objektų pasirinkite tuos, kurių pavadinimuose yra garsas [H"], kiekviename žodyje nustatykite garso vietą (jei sunku, naudokite kortelę ir žalią apskritimą su varpeliu).

Žaidimai „Kas pasikeitė?“, „Kas dingo?“.

16 užduotis. Įklijuokite į užrašų knygelę paveikslėlius su objektų, kurių pavadinimuose yra garsas [H"], vaizdais.

17 užduotis. Išmokite grynų posakių:

Ne, ne, skambink, skambink.

En-en-en – šilta diena.

18 užduotis. Garsų diferenciacija [N] - [N"]. Įvardykite pirmąjį garsą žodžiais:

Nina, siūlai, užrašai, kojinė, dangus.

Pavadinkite paskutinį garsą žodžiais:

stiklas, sofa, diena, tvora, telefonas, želė, kišenė...

Didaktinis pratimas „Pasakyk priešingai“:

na-na-na – nya-nya-nya; mes-..., gerai-..., bet-...; nya-nya-nya – na-na-na; Ne-...

Atspėk mįsles, įvardink pirmąjį mįslių garsą:

Ant vieno piršto

Kibiras apverstas. (pirštis)

Visą gyvenimą lenktyniauju,

Tačiau jie negali pasivyti vienas kito. (Kojos)

Mėlynas lapas dengia visą pasaulį. (dangus)

vardas perteklinis žodis serijoje (dėl garsų [Н] ir [Н"]):

kojos, dangus, nosis, skylė.

Suderinkite siūlomus žodžius su priešingomis reikšmėmis ir įvardykite pirmąjį jų garsą:

į kairę - (į dešinę), aukštai - ..., po - ..., viršuje - ..., sausa - ...

Didaktinė pratimas „Padovanok dovanas Ninai ir Natjai“ (prisiminkite žodžius su garsais [N] ir [N 5]).

Sudarykite sakinius apie Niną ir Natą naudodami prielinksnius įjungta, baigta. Sakiniuose raskite žodžius su garsais [N] ir [N"]:

Danguje skrenda lėktuvas. Nataša turi gražią lėlę.

Raganosis turi ragą. Katya nutraukė siūlą.

19 užduotis. Pristatome raidę N.

N yra kaip nakvynė.

Yra kur vištai prisėsti.

V. Kovšikovas

Kaip dar atrodo raidė N?

Laiškų žaidimai.

20 užduotis.Žodžių analizė Mūsų, Nina(schemų braižymas iš apskritimų, iškarpytų abėcėlės raidžių dėliojimas, skaitymas, kopijavimas, rašymas iš diktanto spausdintinėmis raidėmis).

Konvertuokite žodžius naudodami padalintas abėcėlės raides.

Ką reikia padaryti, kad žodis „pažymėti“ „virstų“ žodžiu „Nata“? ir tt

pastaba - Nata; note – užrašai; gluosnis - Ivanas...

Teksto skaitymas ir analizė, sakinių su prielinksniais paieška u.

NATA IR NINA

Nina ir Nata yra namuose. Štai Nata. Nina čia. Nina turi natų. Nata turi vatą. Štai, pažymi Nata. Štai, Nina, vata.

Pristatome raidę N

Tikslai: taisyklingas priebalsių garsų „N“, „N“ tarimas ir atskyrimas pagal artikuliacines ir akustines charakteristikas; lavinti gebėjimą atskirti garsus „N“, „N“ iš skiemenų serijų ir žodžių; pratimas nustatyti tam tikro garso vietą žodyje; prielinksnio „na“ kaip sakinio dalies įtvirtinimas kalboje; būdvardžių darybos iš daiktavardžių įgūdžių tobulinimas; daiktavardžių įvaldymas kalboje genityvus atvejis; pažintis su raide „N“;

Pamokos eiga

1. Pasisveikinimas.

Klausytis muzikos iš pasakos „Trys paršiukai“.

– Iš kokios pasakos ši melodija? (Rodomos paršelių figūrėlės).

– Sveikinkitės kaip paršeliai: patrinkite nosį, uodegą, plakite akis, šypsokitės, linkčiokite galvomis. Psichologinė nuotaika:

Kiekvieną dieną, visada, visur,

Klasėje, žaidime

Kalbame drąsiai ir aiškiai.

Ir mes tyliai sėdime.

2. Kvėpavimo pratimai"Stebuklinga gėlė"

Ar prisimeni trijų kiaulių vardus?

– Ar pirmieji garsai pavadinimuose Naf ir Nif skamba vienodai?

3. Pamokos temos ir tikslo išdėstymas.

– Šiandien išmoksime tarti ir atskirti garsus „N“ ir „N“. Garsų charakteristikos: „N“, „N“:

Garso „N“ tarimas prieš atskirus veidrodžius. Garso artikuliacijos stebėjimas.

Liežuvis įtemptas

Paspauskite dantenas.

N! -pasakykite tai garsiai

Snapelis padeda garsui.

Garsų charakteristikos:

„N“ – priebalsis, kietas, balsinis, nosinis; „N“ – priebalsis, švelnus, balsinis, nosinis.

4. 3 garsų raidžių analizė.

„4 papildomi“ – raskite papildomą skiemenį skiemenų eilutėse:: Nano-numa; gerai-na-sa-bet; taip-na-ne-na.

NA, NI skiemenų analizė.

Skiemenių išdėstymas naudojant raides, apskritimus raudonai, mėlynai, žaliai.

NA, NI skiemenų analizė;

Du vaikai dirba prie lentos.

Savarankiškas darbas vaikai atskirose kortelėse.

Užduoties atlikimo patikrinimas.

5. Garsų „N“ padėties nustatymas. „Ne

Darbas nuo paveikslėlio stalo.

- Su kuria pasakų personažai ar paršeliai buvo draugai? (Nežinau, Pinokis).

– Garso padėties nustatymas žodžiuose: Dunno, Pinokis. Darbas su garso linijomis.

6. Raidžių piešinio skaitymas.

Orientacija kryptimi, orientacija erdvėje.

Kokie kiti veikėjai buvo pasakoje „Trys paršiukai“? (Vilkas).

Vilkas norėjo susitaikyti su paršeliais, bet kadangi nemokėjo rašyti, nupiešė savo laišką. .

Žodyno darbas: tiesiogiai.

4. Fiziniai pratimai.

Logopedas:

Paršeliai pavargo bėgioti, vilkas toli, pailsėkime ir pradėkime atlikti judesius!

Keturi apkūnūs paršeliai

Plaukia tvenkinyje (išskėsto rankas į šonus).

Keturios protingos kiaulytės

Jie žaidžia leapfrog (bėga vietoje).

Keturios stiprios kiaulytės

Jie žaidžia krepšinį (šokinėja vietoje).

Keturios greičiausios

Jie įmuša įvartį (sūpynės koja).

Keturi maži juokingi

Jie šoka ir dainuoja (šoka).

Kaip mūsų paršeliai

Jie gyvena linksmai (ploja rankomis).

8. Pristatome raidę „N“.

Koja, koja

Per jį buvo uždėtas diržas.

– Kaip atrodo raidė „N“?

Vaikai pasirenka paveikslėlius, panašius į raidę „H“.

– Iš kokių elementų susideda raidė „N“?

10. Pamokos santrauka.

Su kokiais garsais šiandien susipažinome ir išmokome atskirti?

Tikslas:

    Žinių apie garsus įtvirtinimas N, NH.

Užduotys:

    Ugdykite foneminį suvokimą;

    Ugdykite įgūdžius garso analizė;

    Išmokti pasirinkti antoniminius žodžius;

    Išlaikykite susidomėjimą veikla.

1. Organizacinis momentas.

Skamba muzika „Trys paršiukai“.

Logopedas:

Vaikinai, ar jums patinka pasakos? Ar žinai pasaką „Trys paršiukai“? Ar norite pasakos? naujas būdas? Šiandien eisime į pasaką „Keturios kiaulytės“.

Vienas, du, trys – jūs tapote paršeliais! (logopedė vaikams uždeda kiaulių kaukes).

Logopedas:– Atidžiai klausomės istorijos. Kartą gyveno keturi broliai. Rožiniai, vienodomis uodegomis ir snukiais. Jų vardai panašūs (logopedas rodo į vaikus ir supažindina): - Naf-Naf, Nuf-Nuf, Nif-Nif, Nyuf-Nyuf.

Koks pirmas garsas tavo varduose? Pakalbėkime apie garsus N, NH(priebalsiai, įgarsinti, N- kietas, NH- minkštas). 3. Garsų Н, Нь diferenciacija.

Logopedas:

Paršeliai laimingai gyveno, linksmai šėlo proskynoje ir linksmai dainavo:

(logopedas dainuoja su vaikais)

Mes nebijome Pilkas vilkas,

Pilkas vilkas, pilkas vilkas!

Kur tu eini, kvailas vilkas?

Senas vilkas, baisus vilkas?

Logopedas:

Paršeliai išsigando ir kuo greičiau pabėgo. Vilkas seka paskui juos (jie bėgo).

Paršeliai laksto ir cypia po visą mišką. O pakeliui yra obelis (jie sustoja).

Obelis, obelis leisk mums praeiti! (Vaikai kartoja.) Dilgėlė:

Nagi, sustok, paršeliai!

Kur tu bėgsi neatsigręždamas?

Pasakykite skiemenį atgal

Ir aš leisiu tau eiti pirmyn.

Skiemenį pavadinsiu kietu garsu N, o jūs esate skiemuo su minkštuoju NH.

Na – nya an – an

Bet – ne jis – jis

Na - nu un - un

Mes – ne yn – yn

Ne - ne en - en

Dilgėlės atsiskyrė ir perleido paršelius. O dilgėlė vilką sudegino. Vilkas dar labiau supyko, bet paršeliai jau buvo pabėgę!

Obelis nepraleidžia paršelių, prašo jų atlikti užduotį:

Obuolių medis:- Aš praradau garsus savo žodžiuose N, NH. Prašau juos surasti!

Logopedas:– Padėkime obelei rasti garsus žodžiuose? (Žodžiai užrašyti ant obuolių.)

Žalia... oranžinė... žievė...

Ose... vonia... stiklinė sulčių...

Logopedas:

Obelis pakėlė šakas ir paleido paršelius. Ir vilkas įskrido į obelį, o obelis jį apdengė obuoliais.

5. Garso analizė.

Logopedas:

Vaikai turi atskiras nuotraukas. Vaikai įvardija paveikslėlį, nurodo garsų vietą žodyje – logopedas sukuria tiltą.

Logopedas:

6. Kalbos leksinės ir gramatinės struktūros formavimas.

Logopedas:

Paršeliai pribėgo prie akmeninio Naf-Nafo namo, bet negalėjo atidaryti spynos.

A užraktas jiems sako:

„Paršeliai, namas uždarytas. Pasirinkite priešingus žodžius, atverkite mane.

Logopedas:

Pasirinkite „žodžiai atvirkščiai“, pradedant garsais N, NH(vaikai renkasi žodžių antonimus):

Diena - ... žemė - ...

Aukštas - ... viršutinis - ...

Į kairę - ... išpilkite - ...

7. Pirštų gimnastika"Užraktas".

Ant durų yra užraktas.

Kas galėtų jį atidaryti? (sujungia pirštus į spyną)

Traukiamas (susikabinę pirštai įsitraukia skirtingos pusės)

Susuktas (judesys suglaustais pirštais nuo savęs, link savęs)

Trankyti (pirštai suglausti, delnų pagrindai beldžiasi vienas į kitą)

Ir jie atidarė! (pirštai atsegti, delnai į šonus).

Logopedas:

Užraktas atsidarė. Paršeliai puolė į namus. Jie greitai užrakino duris.

Pilkas piktadarys pribėgo prie namo. Jis pūtė ir pūtė į namą, nagais braižė sienas, nieko negalėjo padaryti ir išėjo namo. O paršeliai linksmai dainavo dainą:

Kartu:

Niekada vilkas iš miško

Niekada

Negrįš pas mus čia,

Mums čia, mums čia!

Pamokos eiga:

1. Org. momentas.

Sveiki bičiuliai! Šiandien einame į trijų paršiukų įkurtuvių šventę.

2. Tikslo nustatymas.

Kokie mūsų naujųjų gyventojų vardai?

Kokiais garsais prasideda paršelių vardai?

Kokiu garsu prasideda žodis BUITINIAI ĮRANKIAI?

Ką šis žodis reiškia?

3. Naujos medžiagos paaiškinimas.

Vaikinai, visi kartu pagalvokime, kaip galėtume apibūdinti garsus [n] [n’]. Jie yra priebalsiai, nes jie nėra dainuojami ir turi barjerą. Jie yra priebalsiai, nes kai mes juos tariame, susidaro barjeras. Jie skamba, nes mažas balselis dirba (galvoje skamba varpelis). Garsas [n] yra kietas, o garsas [n'] yra švelnus.

Abu šie priebalsių garsai raštu žymimi raide N. Pažiūrėkite, kaip atrodo.

Raidė N, galiu pasakyti, labai panaši į lovą. Į kokią kitą raidę panaši raidė N? (su raide I).

N užsidėti diržą.

IR užsidėti diržą.

Laiškas N tiksliai užsidėkite

Laiškas IR- įstrižai.

(A. Šibajevas)

4. Treniruočių užduotys apie elementarių garso analizės formų kūrimą.

Vaikinai, ne tik mes, bet ir daugelis kitų svečių atvykome į trijų paršiukų įkurtuvių šventę. (Rodomi paveikslėliai, kuriuose vaizduojamas dramblio jauniklis, tigro jauniklis, veršelis, liūto jauniklis, kumeliukas, kupranugario kūdikis ir raganosis.) Koks garsas skamba šių gyvūnų varduose? Kur jis yra?

5. Mokymo užduotys lavinti orientaciją erdvėje.

Kas nebuvo pakviestas į trijų paršiukų įkurtuvių šventę? (Rodomas vilko jauniklio paveikslas). Jis nusprendė juos suerzinti. Kaip tu supranti šį žodį? (vaikų samprotavimai).

Vilko jauniklis patraukė link paršelių, o šuniukas jį pasitiko. Jis pasiklydo ir nežino, kaip eiti aplankyti trijų kiaulių. Vilko jauniklis nukreipė šuniuką į dešinę, ilgu keliu (vaikai rodo kryptį rankomis), tada į kairę, per tamsų mišką, tada vėl į dešinę, į aukštą kalvą ir į kairę. vėl... Vilko jauniklis pribėgo prie Nif-Nifo namų, ir ten nieko nebuvo. Nif-Nif turi namą iš šiaudų, vadinasi, jis yra... (šiaudai). Tada šuniukas nubėgo į Nuf-Nufo namus. Ir ten taip pat nėra nieko. Iš kokių strypų pagamintas Nuf-Nufo namas? (iš medžio.) Taigi namas... (medinis). Galiausiai šuniukas pateko į Naf-Naf namus. Jo namas tvirtas, mūrinis. Taip yra... (plyta). Paršeliai ir jų svečiai laukė Šuniuko.

6. Fiziniai pratimai.

7. Kietųjų ir minkštųjų priebalsių skyrimas žodžiuose.

Įkurtuvių proga įprasta dovanoti dovanas. O mūsų svečiai naujiems gyventojams paruošė ir dovanų. Padėkite jiems išsiaiškinti, kieno dovana. Dovanos su kietu garsu [n] pavadinime atiteks Naf-Naf ir Nuf-Nuf, o dovanos su švelniu garsu [n’] – Nif-Nif. Ant lentos pakabinti paveikslėliai: žirklės, narcizai, peilis, žirklės, neužmirštuolės, kojinės, pompa, rąstas, pačiūžos, langas, kolona. Vaikai nustato priebalsių garsų kietumą/minkštumą ir dalija dovanas.

8. Savarankiškas darbas naudojant korteles.

Vaikinai, mes taip pat paruošėme dovanas paršeliams. Tik jas reikia šiek tiek pakoreguoti. Paruošiau jums atvirukus su mūsų dovanų nuotraukomis. Nustatykite, kuris garsas yra pirmasis kiekviename žodyje. Apibraukite paveikslėlį mėlynu pieštuku, jei garsas kietas, ir žaliu, jei garsas švelnus.

Atėjo vakaras. Svečiai prisiminė, kad namuose jų laukia mamos. Ir jie nuėjo namo. O kad padėtume jiems greičiau grįžti namo, klausysimės eilėraščio ir dirbsime su stebuklingais rateliais. Pakelkite mėlyną apskritimą, kai girdite stiprų [n] garsą, arba žalią apskritimą, kai girdite švelnų [n'] garsą.

Tai būtina, tai įmanoma ir negalima -

Visi žino žodžius.

Turime padėti mamai.

Galite eiti pasivaikščioti su draugu.

Bet ne be leidimo

Turėtume bėgti iš namų.

9. Pamokos santrauka.

Kokius garsus sutikome šiandien?

Kokia raide jie žymimi?

10. Refleksija.

Vaikinai, ar jums patiko mūsų pamoka? Ka tu atsimeni? kas tau patiko labiausiai?

Naujiena svetainėje

>

Populiariausias