Hem gödningsmedel Social och kommunikativ utveckling i 1:a junior. Sammanfattning av lektionen i I juniorgruppen, utbildningsområde "Social och kommunikativ utveckling", "Familj". lektionsplan (juniorgrupp) på ämnet. De huvudsakliga målen och målen för den sociokommunikativa

Social och kommunikativ utveckling i 1:a junior. Sammanfattning av lektionen i I juniorgruppen, utbildningsområde "Social och kommunikativ utveckling", "Familj". lektionsplan (juniorgrupp) på ämnet. De huvudsakliga målen och målen för den sociokommunikativa

Sammanfattning av GCD

för social och kommunikativ utveckling

barn i den första juniorgruppen

guld höst

Syftet med lektionen: Att hos barn utveckla den moraliska grunden för en glädjefylld och livsbejakande världsbild, för att hjälpa till att lägga märke till naturens skönhet vid olika tider på året.

Uppgifter: Att befästa förmågan att bete sig korrekt i naturen (beundra naturens skönhet, observera växter och djur utan att skada dem). Att odla en omtänksam inställning till naturen, förmågan att beundra den. Bilda grunden för ekologisk kultur. Att skapa barns beredskap för gemensamma aktiviteter. Utveckla barns fantasi.

Integration med utbildningsområden:

Social och kommunikativ utveckling: Fortsätt att odla kärleken till födelselandet, berätta för barn om fäderneslandets vackra platser. Odla vänskap mellan barn. Vanan att spela tillsammans. Odla organisation, kollektivism.

Kognitiv utveckling: Lär barn att märka förändringar i naturen.

Talutveckling: Förbättra tal som kommunikationsmedel. Fortsätt arbeta för att berika hushållets naturhistoriska ordförråd. Fortsätt att lära barn att lyssna på dikter, att korrekt uppfatta verkets innehåll. Att lära barn att lyssna på rytmen och melodin i en poetisk text. Uppmärksamma barn på uttrycksfulla medel (figurativa ord och uttryck, epitet, jämförelser); hjälpa till att känna skönheten och uttrycksfullheten i verkets språk; att ingjuta lyhördhet för det poetiska ordet.

Konstnärlig och estetisk utveckling: Utveckling av emotionell mottaglighet, emotionell respons på litterära och musikaliska verk. Att bilda en musikkultur baserad på bekantskap med klassisk musik. Öka lusten och förmågan att interagera med kamrater när du skapar lagarbete.

Fysisk utveckling: Säkerställa genomförandet av de biologiska behoven hos barn i fysisk aktivitet.

Preliminärt arbete: Skapande av affischen "Skydda skogen!". Föreslå hemma, tillsammans med de äldre, att diskutera beteendereglerna i skogen, håll sedan ett runt bord i gruppen om detta ämne. Arrangera en utställning med teckningar "Höstskogen".

Utrustning och material: En projektor för att visa fotografier och illustrationer, ett musikcenter med inspelning av musikaliska verk "Autumn" (text av A. Pleshcheev, musik av P. I. Tchaikovsky) och "Autumn Song" (musik av P. I. Tchaikovsky, cykeln "Årstiderna", oktober) , ett ljust stort paraply, ett staffli med ett lakan för lagarbete, färger, penslar.

Lektionens framsteg:

Lärare: Hej killar. Idag vill jag visa er hur fantastisk världen vi lever i är. Vi kommer att se bilder tagna i vår stad och nära den. Och du kommer att se hur vackert vårt hemland är, särskilt på den gyllene hösten.”

Att läsa med illustrationer av dikten av Ivan Alexandrovich Bunin "Skog, som ett målat torn ...»

Skog, som ett målat torn,

Lila, guld, röd,



Glad, färgglad vägg

Den står över en ljus äng.

Björkar med gul snidning

Lysa i azurblått;





När julgranens torn mörknar,

Och mellan lönnarna blir de blå

Här och där i bladverket igenom

Röjningar på himlen, att fönster ...

Läraren frågar barnen vad poeten jämför skogen med i gyllene höst. Varför kallar han skogen inte gul och röd, utan guld och crimson (löven är upplysta av solen). I diskussionen leder läraren barnen till det faktum att denna skönhet måste skyddas.

Spelövning "Ja - Nej". Hur man beter sig i skogen. Vi leker, vi pratar.

Utbildare: ”För att bevara skogens skönhet måste man följa uppförandereglerna i naturen. Låt oss se till att du känner dem. Jag kommer att namnge beteendena, och du klappar bara händerna när du håller med. Och så, i skogen är det nödvändigt:

Tänd eld var som helst. Gör inte upp eld.

Kasta skräp, krossa fönster. Lämna inte skräp i skogen.

Knäck träd. Täck såret på trädet med speciell mastix eller lera.

Gör inte oväsen i skogen, stör inte skogsborna. Gör oväsen, förstör fågelbon, myrstackar, bär skogsbor till staden.

Riv växter listade i Röda boken. Samla nedfallna löv till en höstbukett, nedfallna kvistar, kottar, ekollon för pyssel, ätbara svampar och bär, utan att skada växter och mycel.

Spelet "Regn och paraply".

Pedagog: ”Nu när vi har kommit ihåg beteendereglerna i naturen bjuder jag in dig på en promenad i skogen. Men först lös gåtorna.

Över mig, över dig

En påse vatten flög förbi.

Sprang in i en avlägsen skog

gick ner i vikt och försvann. (Moln, moln.)

Om regnet börjar -

När blomman blommar.

Om regnet slutar -

Det kommer att krympa och vissna. (Paraply.)

Vad ska vi ta med oss ​​för att dölja från regnet? Titta vilket ljust och stort paraply jag har. Låt oss leka med honom.

Så fort jag säger: "Åh, det regnar!" - Spring till mig under paraplyet.

Höstvandringar längs stigen

Blöt hennes fötter i pölar.

Det regnar och det finns inget ljus.

Sommaren är förlorad någonstans. (Barn går tyst längs stigarna, ser sig omkring. På en signal springer de under ett paraply.)

Hösten kommer, hösten kommer.

Vinden blåste lönnlöven.

Ny matta under fötterna

Gul-rosa lönn. (Barn leker med fallna löv. De hakar fast dem med fötterna, kastar upp dem med händerna. På en signal springer de under ett paraply.)

Gemensam ritning "Golden Autumn". Muser. ackompanjemang: "Autumn" (text av A. Pleshcheev, musik av P. I. Tchaikovsky). Pedagog: ”Så vi gick genom höstskogen. Vi tittade på hur vackra, ljusa träd står. Och vår björk utanför fönstret är bara underbar. Kolla på henne. Vad är hon? (Vackert, ljust, gyllene, fluffigt.) Och på staffliet är bilden inte färdig. Hon är tråkig. Jag började rita henne och hann inte avsluta. Kan du hjälpa mig? Vad tycker du saknas? Vilka färger behövs? Under ritningen påminner pedagogen om förmågan att ge efter, att komma överens. Hjälper till att upprätta ordningen, uppmärksammar det faktum att alla vill rita, berömmer för tålamod, förmågan att vänta. Avslutningsvis säger läraren: ”Titta hur vår bild lekte med färger. Hon blev helt annorlunda. Som? Vad tycker du om henne?"

D
andaktisk övning "Hur ser ett moln ut?".
Pedagog: ”Och vad är det som ritas på himlen på vår bild? Ja, molnen som försökte störa vår promenad. Lyssna på dikten." Efter att ha läst dikten visar läraren barnen fotografier av hösthimlen med moln och erbjuder sig att säga hur de ser ut.

Ett moln av en katt, en svans med ett rör,

Ett moln med långt skägg

Molnhäst, molnbagge...

Och det finns bara tvåhundra av dem.

De stackars molnen är mycket trånga,

Det finns ingen plats för moln på himlen.

Alla tvåhundra kommer att gräla,

Och sedan ska de betala tillsammans.

Och personerna nedan ropar:

"Spring, det regnar!" ("Det regnar", D. Lukich.)



Spelövning "Ett vackert höstlöv snurrar i vinden." Muser. ackompanjemang: "Höstsång" (musik av P. I. Tjajkovskij, cykel "Årstider", oktober). Pedagog: ”Vilken sorglig musik. Jag vill bara snurra smidigt under den som ett höstlöv som faller från ett träd. Den föll nästan, sedan tog vinden upp den igen... Jag förvandlar dig till höstlöv. Låt oss visa hur de snurrar i vinden.

Resultat. Lärare: "Det är tråkigt att alla löv faller av, men världen är alltid vacker, och det är en rolig vinter med snö och olika kul. Vi behöver bara fundera på vem som kan behöva vår hjälp under vintern. Se till att göra ytterligare fågelmatare." I slutet tackar läraren barnen för lektionen och berättar ämnet för nästa möte.

Bibliografi:

    Federal State utbildningsstandard för förskoleutbildning.

    Smirnova E.O. "Kommunikation av förskolebarn med vuxna och jämnåriga", M., 2012.

    Shevchenko L.L. BRA VÄRLD. Ortodox kultur för barn. Verktygslåda. - M .: Centre for Support of the Cultural and Historical Traditions of the Fatherland, 2012.

    "1000 gåtor. En populär guide för föräldrar och pedagoger. - Yaroslavl: "Academy of Development", 1997.

    Pavlova L. Yu. ”Samling av didaktiska spel för att bekanta dig med omvärlden. För arbete med barn 4-7 år. - M.: MOSAIC - SYNTHESIS, 2011.

    "Årstider. Dikter och berättelser om naturen, gåtor. - M.: Det. lit., 1999

Använt material och Internetresurser

    Den positiva världen / hur moln ser ut. http://mirpozitiva.ru/topics/topics70.html.

    Musikaliskt verk "Autumn Song" (musik av P. I. Tchaikovsky, cykel "The Seasons", oktober).

    Musikaliskt verk "Autumn" (text av A. Pleshcheev, musik av P. I. Tchaikovsky).

    Foton av höstskogen gjordes personligen av författaren till detta abstrakt.

Sammanfattning av OOD i första juniorgruppen.

Utbildningsområde - Social och kommunikativ utveckling

Rengör handflatorna

Uppgift 1. För att bilda barns förmåga att tvåla sina händer tills skum bildas, tvätta av tvålen, tvätta ansiktet, använd en individuell handduk.

Uppgift 2. Skapa förutsättningar för bildandet av personlig hygienkompetens.

Integrering av utbildningsområden:

    Talutveckling: Berika barns ordförråd : lödder, torr torr, doftande, mjuk, fräsch.

    Kognitiv utveckling: Skapa en idé om tvål. (rund, hala) På bildandet av skum.

Preliminärt arbete: Samtal med barn om bildandet av vanan att tvätta händerna. Visa illustrationer. Läsa barnrim om bildandet av kulturella och hygieniska färdigheter.

Material och utrustning: Tvål, varmt vatten, handduk.

Visuellt material: Doll Lucy, illustrationer om bildandet av KGN

Organisation: Barn står i en halvcirkel mitt emot läraren i tvättstugan.

Progress OOD: 1 del

Pedagog:

– Killar, vi kom från en promenad, se vem som möter oss (Lucya Doll). Lucy vill titta på dina händer, visa henne. (Barn visar sina händer)

Lucy:

Åh killar, vad smutsiga ni är, vilka smutsiga händer ni har. Vad behöver göras för att göra dem rena? (barns svar)

Del 2

Pedagog:

- Just det, de måste tvättas. Lucy kommer att sitta på en stol och se hur vi kan göra det.

Jag bjuder in barnen till toaletten och påminner dem om att kavla upp ärmarna innan de tvättar händerna.

Vem kavlar inte upp ärmen,

Han kommer inte att få vatten.

(Jag hjälper barnen kavla upp ärmarna)

Pedagog:

- Vi öppnar kranen, lägger händerna under vatten, blöter dem, tar sedan tvål och löddrar händerna så att skum uppstår, lägger tvålen i tvålkoppen och tvättar händerna, gör "Tvålhandskar", tre handflator från utsidan och inuti.

Tvätta mina händer med varmt vatten

Jag tar en bit tvål och gnuggar händerna med den.

Sasha, vad löddrade du dina händer med? (tvål). Killar, lukta hur det luktar, okej? (ja) Du kan säga om det - det är doftande. Som? 9barns svar)

Efter det byter vi ut handflatorna under vattnet och tvättar bort allt skum. (Jag ser till att alla barn tvättar skummet från händerna väl, då föreslår jag att de tvättar ansiktet)

Åh okej, okej, okej

Vi är inte rädda för vatten

Vi tvättar oss rent, ler mot vår mamma.

Vem tvättade, vred ut handtagen över diskbänken, för att inte stänka på golvet. Vi hittar vår handduk, tar bort den, viker ut den, torkar ansiktet och händerna torra. Lena hur torkar vi det? (torr torr) Varje handduk är mjuk, fluffig, fräsch. Vilken handduk har Seryozha? (mjuk, fluffig)

3 del

Pedagog:

- Du och jag har tvättat pennorna, låt oss visa Lucy hur rena de är.

Renare tvätt, spara inte på vattnet,

Det kommer att finnas palmer av snövitare.

Lucy:

Bra jobbat killar, alla tvättade händerna rent, men vad tvättade ni dem med? (med vatten, tvål) Torkade du av det? (handduk)


Organisation av aktiviteter i den första juniorgruppen på dagis inom utbildningsområdet "Social och kommunikativ utveckling" (barn 2-3 år)

Uppgifter:


  • Att utbilda barn i en snäll, omtänksam attityd gentemot vuxna och jämnåriga;

  • Bilda begreppet "pojke-tjej".

  • Att främja utvecklingen av tal som ett sätt att kommunicera med kamrater och vuxna;

  • Fyll på barnens ordförråd och aktivera det i tal.

  • Att bilda sig en uppfattning om det omgivande rummet, förmågan att navigera i det.

  • Inför några typer av transporter (ambulans, brandbil, lastbil, buss).

  • Att bilda sig en uppfattning om vad som är bra och vad som är dåligt för människors hälsa.

  • Att forma hos barn förmågan att självbetjäna sig själva;

  • Att bilda primära idéer om vuxnas arbete;

  • Lär dig att följa vuxnas verbala instruktioner.
Genomförande av pedagogiskt arbete kring social och kommunikativ utveckling för barn i åldrarna 2-3 år

Socialisering, kommunikationsutveckling, moralisk fostran

Att hos barn forma upplevelsen av beteende bland kamrater, att odla en känsla av sympati för dem.

Att bidra till ackumuleringen av erfarenhet av vänskapliga relationer med kamrater, att odla emotionell lyhördhet (att uppmärksamma barn på ett barn som har visat omtanke om en vän, att uppmuntra förmågan att ångra, sympatisera).

Att odla en negativ inställning till elakhet, girighet; utveckla förmågan att spela

bråka, hjälpa varandra och njuta av framgång tillsammans, vackra leksaker osv.

Att odla elementära färdigheter för artigt bemötande: att säga hej, att säga adjö, att fråga lugnt med orden "tack" och "snälla". Att bilda förmågan att lugnt bete sig inomhus och utomhus: gör inte oväsen, spring inte, uppfyll en vuxens begäran.

Odla en uppmärksam attityd och kärlek till föräldrar och nära och kära.

Att lära barn att inte avbryta en talande vuxen, att bilda förmågan att vänta om en vuxen är upptagen.

Barn i familj och gemenskap

Bilden av I. Att bilda elementära idéer hos barn om sig själva, om att förändra sina

social status (uppväxt) i samband med början av att gå på dagis; fixera

förmågan att säga ditt namn.

Att skapa förtroende hos varje barn att han, som alla barn, är älskad hos honom

vård; visa respekt för barnets intressen, dess behov, önskningar, möjligheter.

En familj. Odla en uppmärksam inställning till föräldrar, nära människor. Uppmuntra förmågan att namnge familjemedlemmar.

Dagis. Utveckla idéer om de positiva aspekterna av dagis, dess gemensamma med hemmet (värme, komfort, kärlek, etc.) och skillnader från hemmiljön (fler vänner, leksaker, självständighet, etc.).

Uppmärksamma barnen på vilket rent, ljust rum de leker i, hur många ljusa, vackra leksaker det innehåller, hur snyggt sängarna är bäddade. På en promenad, sväng

barns uppmärksamhet på vackra växter, platsutrustning, bekvämt för spel och rekreation.

Att utveckla förmågan att navigera i gruppens rum, på sajten.

Självbetjäning, självständighet, arbetsutbildning

Utbildning av kulturella och hygieniska färdigheter. Skapa en vana (först under

vuxen tillsyn, och sedan självständigt) tvätta händerna när de blir smutsiga och innan du äter, torka ansikte och händer med en personlig handduk.

Att med hjälp av en vuxen lära ut att sätta ordning på sig själv; njuta individuella

föremål (näsduk, servett, handduk, kam, kruka).

Att bilda förmågan att ordentligt hålla en sked medan du äter.

Självbetjäning. Lär barn att klä av och på i en viss ordning; på

lite hjälp från en vuxen att ta av sig kläder, skor (lossa knappar framtill,

kardborrefästen); vik de borttagna kläderna snyggt i en viss ordning.

Lär ut snygghet.

Socialt nyttigt arbete. Involvera barn i att utföra de enklaste arbetsaktiviteterna: tillsammans med en vuxen och under hans övervakning, ordna brödkärl (utan bröd), servetthållare, lägg ut skedar, etc.

Att lära sig att upprätthålla ordning i spelrummet, i slutet av spelen att ordna spelmaterialet på sin plats.

Respekt för vuxnas arbete . Uppmuntra barns intresse för vuxenaktiviteter. Var uppmärksam på vad och hur en vuxen gör (hur han tar hand om växter (vatten) och djur (matar); hur en vaktmästare sopar gården, tar bort snö; hur en snickare reparerar ett lusthus, etc.), varför han utför vissa åtgärder .

Bygger grunden för säkerhet

Säkert beteende i naturen. Bekanta dig med de grundläggande säkerhetsreglerna

beteende i naturen (närma dig inte främmande djur, stryk dem inte, reta inte, slit inte eller ta inte växter i munnen etc.).

Vägsäkerhet. Att bilda primära idéer om bilar, gatan, vägen.

Bekanta dig med vissa typer av fordon.

Säkerhet i eget liv. Att bekanta sig med ämnesvärlden och reglerna för säker hantering av föremål.

Att bekanta sig med begreppen "möjligt - omöjligt", "farligt".

Att bilda sig idéer om reglerna för säkert beteende i spel med sand och vatten (drick inte vatten, kasta inte sand etc.).

Arbetsverksamhet (biträdande pedagog diskar, tar med mat, byter handdukar).

Utveckling av spelverksamhet

Ett särskilt område för pedagogiskt arbete med små barn är

bildandet av spelaktivitet.

Leken som en form av barnaktivitet genomsyrar små barns olika aktiviteter. I modern pedagogik urskiljs olika typer av barnspel: roliga spel, didaktiska spel, lekar med tomtleksaker, dramatiseringsspel.

I den pedagogiska processen av spelet bör särskild uppmärksamhet ägnas åt:

Delar av spelet bör ingå i alla typer av interaktion mellan lärare och barn;

Leken ska vara den huvudsakliga organisationsformen för olika typer av barnaktiviteter;

Under dagen bör speciell tid avsättas för en mängd olika spel.

En föredömlig modell för att organisera aktiviteter inom utbildningsområdet ”sociokommunikativ utveckling i första juniorgruppen.


Regimen

Ögonblick


Lagarbete

med en lärare


Självständig aktivitet av barn

Gemensamma aktiviteter med familjen

Granskning av föremål och kommunikation med läraren.

Granskning av illustrationer, affischer.

Tittar på scenbilder

Läsa skämt.

Läser skönlitterära verk

Barnspel med föremål.

Situationsspel

Didaktiska spel

Rollspel

Lärarens berättelser

Brädspel

Builder spel.

Övervakning av en barnskötares, en vaktmästares arbete.

Självbetjäning.

Arbetsuppgifter.


Introduktion till litteratur.

Tittar på illustrationer och bilder.

tittar på bilder

Kommunikation med läraren.

Granska illustrationerna

Situationsspel

Didaktiska spel

Handledning av barnskötares, pedagogs, musikarbetares arbete.

Att se äldre barn leka.

Dagisresor.

Rollspel

Övervägande av algoritmer för sekvensen av att klä på sig för en promenad, avklädning efter en promenad, tvätt.

Berättelsen om pedagogen om de farliga föremål som människor använder


Recenserar böcker.

Granska illustrationer, fotografier, album Granska motivbilder.

Klipp ut bilder.

Spel med föremål.

Brädspel.

Byggspel: spel - liners, rullande bollar.

Handling - rollspel

Självbetjäning.


Assistans vid framställning av attribut för spel.

Samtal med föräldrar

Folders-sliders

Konsultationer

Gemensamma aktiviteter med barn.

2.1.2. kognitiv utveckling.

Mål kognitiv utveckling definieras av Federal State Educational Standard for Education - bildandet av kognitiv motivation hos barn.

Riktningar för kognitiv utveckling hos barn:

Sensorisk utveckling av barn (färg, form, storlek);

Bildande av idéer om rysk folkkultur och traditioner.

Bildning av elementära matematiska representationer,

Bildandet av en holistisk bild av världen, vidga barns horisonter.

Organisation av utbildningsaktiviteter för kognitiv utveckling av barn 2-3 år

Uppgifter:

Introducera barn till sensoriska standarder;

Övning för att fastställa färg, form, storlek på föremål, deras egenskaper och kvaliteter;

För att förbättra uppfattningen av barn, förmågan att aktivt använda beröring, syn, hörsel i kognitiva forskningsaktiviteter;

Bildning av elementära matematiska representationer: många - få, en - många, en eller två;

Att bekanta barn med föremål från den närmaste miljön och handlingar med dem, för att vidga horisonterna för en holistisk bild av världen.

Påminn barnen om namnen på staden de bor i.
Organisation och genomförande av pedagogiska aktiviteter för kognitiv utveckling av barn 2-3 år inom utbildningsområdet "Kognitiv utveckling"

Ämnesaktivitet och kognitiva förmågor

I tidig ålder genomförs den kognitiva utvecklingen av barnet inom ämnets ram

aktiviteter. Objektiv aktivitet i tidig ålder avgör, d.v.s. "leder" mental utveckling, det är därför det kallas att leda. Det är under objektiv aktivitet som de mest gynnsamma förutsättningarna skapas för utveckling av barnets viktigaste förmågor, färdigheter och personliga egenskaper - tal, tänkande, kognitiv aktivitet, målmedvetenhet och självständighet. Därför är skapandet av optimala förutsättningar för berikning och utveckling av olika åtgärder med objekt den första uppgiften i utbildningsprocessen i tidig ålder.

Det finns flera riktningar inom detta utvecklingsområde.

För det första är detta utvecklingen av kulturellt normaliserade, praktiska och instrumentella handlingar.

En speciell uppgift som läraren står inför inom ramen för ämnesverksamheten är bemästring

hushållskompetens och egenvårdskompetens. Gun action kid

mästare inte bara i vardagen, utan också i processen för individuella och gemensamma lekar och aktiviteter med en vuxen.

Gemensamma aktiviteter ska inte påtvingas barnet. Läraren svarar på barnets begäran om hjälp, ansluter till hans spel, hjälper till att övervinna svårigheter. Det kan hjälpa barnet att korrekt samordna och fördela sina handlingar. Samtidigt bör du inte utföra åtgärder för barnet, det är viktigt att barnet lär sig att lyfta fram de nödvändiga egenskaperna hos objekt själv, till exempel välja och koppla ihop delar av en pyramid eller häckande docka i rätt ordning. Lärarens tips ska inte vara vägledande. Det är nödvändigt att problematisera barnet, ge det möjlighet till sina egna försök, handlingsfrihet. Den vuxne uppmuntrar barnets handlingar, berömmer honom. Det bör vara rimligt att kombinera barnets gemensamma aktiviteter med en vuxen och barnets självständiga aktivitet. Läraren bör erbjuda barnet aktiviteter som motsvarar hans färdigheter, identifiera "zonen för proximal utveckling" och skapa förutsättningar för att bemästra mer komplexa handlingar. När man organiserar gemensamma aktiviteter är det först och främst nödvändigt att intressera barnet, för att stödja hans önskan att agera med föremålet, utan att tvinga honom att exakt reproducera handlingsmönstret.

Nästa uppgift för pedagoger inom ramen för ämnesverksamheten är barns utveckling

kognitiv aktivitet. Lärare skapar förutsättningar för att bekanta barn med omvärlden, berika barn med intryck och för barns experimenterande. Lärare bör stödja barns nyfikenhet, uppmuntra alla manifestationer av intresse

Den viktigaste riktningen för kognitiv utveckling i tidig ålder är

förbättring av alla kognitiva processer - perception, uppmärksamhet, minne och

visuellt handlingstänkande.

Nästa pedagogiska uppgift för denna riktning för barns utveckling är

bildande av målmedvetenhet och självständighet i objektiv verksamhet.

Den kognitiva utvecklingen hos små barn täcker olika aspekter av ämnet

aktiviteter och inkluderar följande fyra avsnitt:

Spel och aktiviteter som syftar till att utveckla praktiska och instrumentella handlingar

Spel och aktiviteter som syftar till att utveckla kognitiv aktivitet

Spel och aktiviteter som syftar till att utveckla uppfattning och tänkande

Spel och aktiviteter som syftar till att utveckla målmedvetenhet och självständighet i

ämnesverksamhet.

Bildning av elementära matematiska representationer

Kvantitet. Involvera barn i bildandet av grupper av homogena föremål. Lära sig

skilja mellan antalet objekt (ett - många).

Värde. Uppmärksamma barn på föremål av kontrasterande storlekar och deras beteckning i tal (stort hus - litet hus, stor häckande docka - liten häckande docka, stora bollar - små bollar, etc.).

Formen. Lär dig att särskilja föremål efter form och namnge dem (kub, tegel, boll, etc.).

Orientering i rymden. Att fortsätta att samla praktisk erfarenhet hos barn

utveckling av det omgivande rummet (gruppens lokaler och platsen för dagis).

Utöka upplevelsen av orientering i delar av din egen kropp (huvud, ansikte, armar, ben, rygg).

Lär dig att följa läraren i en viss riktning.

Utveckling av kognitiv forskningsverksamhet

Kognitiv forskningsverksamhet. Att bekanta barn med generaliserade sätt att studera olika föremål i det omgivande livet. Stimulera nyfikenhet. Inkludera barn i gemensamma praktiska kognitiva aktiviteter av experimentell karaktär med vuxna.

sensorisk utveckling. Fortsätta arbetet med att berika barns direkta sinnesupplevelse i olika typer av aktiviteter, successivt inklusive alla typer av perception. Hjälp till att undersöka föremål, framhäva deras färg, storlek, form; uppmuntra handrörelser

om ämnet i processen att lära känna det (ringa in föremålets delar med händerna, stryk dem, etc.).

Didaktiska spel. Berika barnens sinnesupplevelse i spel med didaktiskt material (pyramider (torn) med 5–8 ringar i olika storlekar; "Geometrisk mosaik" (cirkel, triangel, kvadrat, rektangel); klippta bilder (från 2–4 delar), vikning kuber (4 -6 st.), etc.); utveckla analytiska förmågor (förmågan att jämföra, korrelera, gruppera, fastställa identiteten och skillnaden mellan homogena objekt enligt en av de sensoriska egenskaperna - färg, form, storlek).

Genomför didaktiska spel för utveckling av uppmärksamhet och minne ("Vad saknas?" Etc.);

auditiv differentiering ("Vilka ljud?" etc.); taktila förnimmelser, temperatur

skillnader ("Underbar väska", "Varm - kall", "Lätt - tung", etc.); finmotorik i handen (leksaker med knappar, krokar, dragkedjor, snörning etc.).

Bekantskap med ämnesmiljön

Väck barns intresse för föremål i närmiljön: leksaker, fat, kläder, skor, möbler, fordon.

Uppmuntra barnen att namnge färgen, storleken på föremålen, vilket material de är gjorda av

(papper, trä, tyg, lera); jämför välbekanta föremål (olika mössor, vantar, skor, etc.), välj föremål efter identitet (hitta samma, plocka upp ett par), gruppera dem efter användningssätt (dricka ur en kopp, etc.). Utforska en mängd olika sätt att använda objekt.

Bidra till att förverkliga barnets behov av att bemästra handlingar med föremål.

Övning för att fastställa likheter och skillnader mellan föremål som har samma namn (samma blad; röd boll – blå boll; stor kub – liten kub). Uppmuntra barn att namnge objektens egenskaper: stora, små, mjuka, fluffiga, etc.

Att främja utseendet i ordboken för barn av generaliserande begrepp (leksaker, fat, kläder, skor, möbler, etc.).

Introduktion till den sociala världen

Påminn barnen om namnet på staden (byn) där de bor.

Väck intresset för nära vuxnas arbete. Uppmuntra att känna igen och namnge några

arbetsaktiviteter (biträdande pedagog diskar, städar rummet, tar med mat,

byter handdukar etc.). Att berätta att vuxna visar arbetsförmåga, det hjälper dem att framgångsrikt utföra arbeten.

Introduktion till den naturliga världen

Att bekanta barn med tillgängliga naturfenomen.

Att lära känna igen i natura, i bilder, i leksaker husdjur (katt, hund,

ko, kyckling, etc.) och deras ungar och namnge dem. Känn igen några vilda djur på bilden (björn, hare, räv etc.) och namnge dem.

Tillsammans med barn, observera fåglarna och insekterna i området, mata fåglarna.

Lär dig att skilja på grönsaker (tomat, gurka, morot etc.) och frukter (äpple, päron etc.) i utseende.

Hjälp barn att lägga märke till naturens skönhet vid olika tider på året.

Odla respekt för djur. Lär dig grunderna i interaktion med naturen (undersök växter och djur utan att skada dem; klä dig efter vädret).

Säsongsobservationer

SAMMANFATTNING AV EN ÖPPEN KLASS

FÖR SOCIALA OCH KOMMUNIKATIONSAKTIVITETER

I DEN FÖRSTA YNGRE GRUPPEN (2-3 år)

MBDOU №239

Utbildare: Grinkovskaya T.M.

Tjeljabinsk

Se: spelet

Ämne: " Moidodyr"

Mål: att bilda elementära idéer om kulturella och hygieniska färdigheter.

Programinnehåll:

att utveckla färdigheten hos barn att använda individuella personliga hygienartiklar;

utveckla tänkande, förmåga att analysera, jämföra;

odla en beteendekultur, en bra attityd mot varandra.

Preliminärt arbete: läsa boken av K. Chukovsky "Moydodyr".

Utrustning: leksaker kanin och igelkott, underbar väska, tvål, handduk.

Lektionens framsteg:

1.Pedagog:

Åh, killar, ni vet, idag gick jag till dagis och på vägen precis bredvid vår buske träffade jag en kanin. Han satt helt smutsig och grät. Jag frågade honom vad som hände, vad är du så upprörd över och vad är du smutsig med. Och här, killar, vad kaninen sa till mig.

Det visar sig att vår kanin blev inbjuden till en födelsedagsfest av en igelkott. Bunny funderade länge på vad han skulle ge igelkotten och kom till slut på: "Tänk om jag ger min vän en teckning som jag ritar själv?" Han tog ett stort pappersark, målade med en pensel och började rita. Kaninen försökte så mycket att rita något intressant att han inte märkte hur han var smutsig i färg. Han började tvätta färgen med dagg, men han lyckades inte. Så en upprörd kanin gick genom skogen och grät, och vid den tiden sprang en ekorre förbi och frågade honom: "Bunny, vad hände med dig?" Han berättade allt för ekorren.

Åh, du vet vad ekorren sa: ”Idag gick jag genom skogen och hittade någon slags väska, den kanske kommer väl till pass för dig? Det är bara det att det finns i det, jag vet inte." "Tack", sa kaninen till ekorren och sedan kom han till oss för att be om hjälp. Tja, killar, hjälp kaninen?

Barn: Ja

2. Spelet "Magic bag".

Pedagog:

Så oroa dig inte, kaninen, killarna kommer definitivt att hjälpa dig. Kom igen, ge din väska här, kanske killarna vet vad som finns i den.

Sakta tar jag fram en underbar påse och tar ut tvål ur den.

Pedagog:

Kom igen, barn, titta vad det är?

Barn: Tvål.

Pedagog:

Varför behöver vi tvål?

Barn: För att tvätta, löddra händerna.

pedagogb:

Bra jobbat killar. Åh, finns det något mer i väskan här? (drar fram handduken)

Vad är det här?

Barn: Handduk.

Pedagog:

Varför behöver vi en handduk?

Barn: Att torka av.

Pedagog:

Bra gjort. Killar, låt oss nu visa vår kanin hur man tvättar och torkar ordentligt med en handduk, och hjälper också vår kanin att tvätta bort färgen.

Vi går till tvättstugan.

Pedagog:

Titta, kanin, nu ska vi visa dig hur du tvättar dig ordentligt, och du kommer ihåg allt och tvättar dig med killarna.

Konstnärlig ordanvändning:

Vi vet, vi vet, ja, ja, ja,

Var gömmer sig vattnet?

Kom ut, vodica, vi har kommit för att tvätta.

Ladushki, biffar med tvål tvätta mina biffar.

Pedagog:

Bra jobbat grabbar, jag ser att ni alla tvättade era händer väl med tvål och torkade dem med en handduk. Åh, titta, vår kanin är helt oigenkännlig.

Medan barnen tvättar, tvätta kaninen med dem eller byt ut den mot en annan lika ren kanin.

Pedagog:

Bunny diskade också med dig, och titta så ren och snygg han har blivit, den är fin att titta på.

Jag uppmanar barnen att återvända till lekrummet.

3. Fysisk utbildning.

Pedagog:

Killar, låt oss leka med vår kanin.

Grå kanin tvättar

Ska tydligen besöka:

Jag tvättade min mun, jag tvättade min näsa,

Jag tvättade mina ögon, jag tvättade min panna,

Jag tvättade mina händer, jag tvättade mina fötter,

Jag tvättade örat och torkade det torrt.

(åtgärden utförs av text)

3. Handlingsspelet "På besök hos igelkotten"

vårdgivare:

Är det något kaninen vill berätta för mig?

Och haren tackar och erbjuder sig att följa med till igelkotten. Nåväl, låt oss gå?

Barn: Ja

Resultat: Den här lektionen bidrar till utvecklingen av kulturella och hygieniska färdigheter hos barn i den första yngre gruppen (2-3 år).

Den sociala och kommunikativa utvecklingen av förskolebarn är inte bara en viktig komponent i utbildning, utan också ett nödvändigt element utan vilket det är omöjligt att bilda en fullvärdig personlighet hos ett barn i framtiden.

Varje barn är en upptäckare av världen av naturen och hans nyfikenhet känner inga gränser, särskilt i ett tidigt utvecklingsstadium. När han växer upp och under inflytande av sådana faktorer som familj, miljö, dagis, behåller han antingen sin barnsliga spontanitet och fortsätter glatt att ta kontakt, lära sig om världen, eller blir oförmögen att bygga ens de enklaste relationer med kamrater och förlorar förmåga att kommunicera.

Detta problem ses särskilt tydligt i den moderna världen, när ett barn redan vid 2–3 års ålder föredrar datorspel framför kommunikation och tv-tittande framför ett kollektivt spel. Således berövar han sig själv möjligheten att utveckla kommunikationsförmåga, vilket i slutändan inte bara leder till en brist på kommunikation som sådan, utan också till betydande svårigheter och problem i socialiseringsprocessen.

Resultatet är en situation där ett barn, till exempel som går i årskurs 1, inte vet hur det ska kommunicera med kamrater. De verkar för honom som något slags främlingar, han vet inte vad han ska prata om med dem, hur han ska leka med dem, och om, Gud förbjude, någon förolämpar honom, sluter han omedelbart och flyttar bort ännu mer. Som regel har lärare i det här fallet inte tid att förstå kärnan i konflikten som har uppstått och allt kommer till en enkel slutsats - eftersom barnet inte kan få vänner och kommunicera betyder det att han är "dålig och ouppfostrad" ”.

Faktum är att problemet inte är att något är fel med barnet, utan att de helt enkelt inte har fått lära sig hur man korrekt bygger sina relationer med kamrater och hur man kommunicerar med dem. Han vet helt enkelt inte hur han ska göra detta och som ett resultat undviker han antingen alla eller provocerar fram en konflikt.

Sådana situationer i tidig ålder lämnar ett stort avtryck på hans psyke och bildandet av personlighet som helhet. Och det är osannolikt att ett sådant barn kommer att växa upp och bli en sällskaplig, glad, målmedveten och självsäker person. Och detta är en direkt väg till misslyckande i arbete och privatliv.

Så vad är den sociala och kommunikativa utvecklingen av barn, och viktigast av allt - hur man förbereder sig ordentligt för det och ger barnet alla nödvändiga grunder och kommunikationsförmåga?

Vad är barnets sociala och kommunikativa utveckling

Den sociala och kommunikativa utvecklingen av ett barn är en komplex process, som ett resultat av vilket han lär sig att etablera och upprätthålla de nödvändiga kontakterna med omvärlden och människor.

Det är han som ligger till grund för bildandet av individens kommunikativa kompetens i framtiden, vilket är hela uppsättningen av färdigheter, förmågor och kunskaper som gör det möjligt att på ett adekvat sätt uppfatta och svara på den omgivande verkligheten i kommunikationsprocessen.

För att uttrycka det på ett vanligt språk behöver ett barn social och kommunikativ utveckling så att det i framtiden, när det går i skolan, går in på ett universitet eller får jobb, inte upplever svårigheter att kommunicera med andra människor och blir en fullfjädrad medlem av samhället.

Man kan med full tillförsikt säga att processen att förvärva kommunikativ kompetens är lång och svår, och därför är det nödvändigt att börja utveckla ett barn i denna riktning från en tidig ålder.

De huvudsakliga målen och målen för den sociokommunikativa utvecklingen av förskolebarn

Huvudmålet för social och kommunikativ utveckling i förskoleåldern är den smärtfria och snabba socialiseringen av barnet, genom att introducera honom för de accepterade kommunikationsnormerna, förhållandet mellan kamrater och äldre samt de accepterade allmänna kulturella traditionerna i familjen. och staten som helhet.

Enligt Federal State Educational Standard har varje förskoleutbildningsinstitution ett speciellt program, varefter alla mål som ställts upp för barnets utveckling uppnås. Och i det här fallet kan det slutliga målet - socialiseringen av barnet - framgångsrikt uppnås tack vare rätt uppgifter, vars huvudsakliga kommer att vara följande:

  • Att bemästra de grundläggande moraliska normer och värderingar som accepteras i samhället.
  • Hjälp barnet att lära sig de grundläggande reglerna för kommunikation med kamrater och seniora medlemmar i samhället.
  • Bildandet av barnets självständighet och förmåga att fatta beslut.
  • Att hjälpa barnet att bemästra de grundläggande känslomässiga komponenterna i kommunikation - empati, lyhördhet, barmhärtighet.
  • Bildandet i varje barn av respekt för sin familj, kamrater, äldre och samhället som helhet.
  • Hjälp till att skapa positiva attityder till arbete och kreativitet hos barnet.
  • Bildning hos barnet av beredskap för gemensamt arbete och vila.
  • Bildande i ett förskolebarn av grunderna för ett säkert beteende för sitt eget liv och andras liv, och på alla livets sfärer - hemma, i samhället, i naturen.


Den framgångsrika lösningen av de givna uppgifterna gör det möjligt för oss att uttrycka förhoppningen att huvudmålet för den sociala och kommunikativa utvecklingen av barnet i de yngre, mellersta och äldre grupperna kommer att uppnås, och barnet kommer att förberedas för övergången till en kvalitativ ny miljö - skolan - som inte kommer att orsaka han har svårigheter och betydande problem.

Spel som det bästa sättet för social och kommunikativ utveckling för ett barn i alla åldrar

Ytterligare en utbildare och innovatör V. A. Sukhomlinsky sa:"Genom en saga, ett spel, genom en unik barns kreativitet - den rätta vägen till hjärtat av ett barn."

Det är spelet som kan bli en trogen assistent för både pedagoger och föräldrar i processen för barnets sociala och kommunikativa utveckling. Trots allt, även för äldre barn, för att inte tala om barnen, har spelet varit och förblir den ledande aktiviteten, och kommunikationen under spelet är dess integrerade del.

En stor roll för lekaktivitet och dess betydelse i ett barns liv tilldelades också av en psykolog L. S. Rubinstein, som noterade att endast under spelet spelar barnet inte bara någon annans roll och imiterar någon annans personlighet, utan också expanderar, fördjupar och berikar sin egen. Och som ett resultat gör det det lättare för honom att förstå världen omkring honom och de händelser som äger rum i den.

Men spelet är annorlunda, och det som är intressant för barnet kanske inte alls intresserar ett barn på 4-5 år. Därför bör lekaktiviteter inte bara motsvara barnets ålder, utan också ge honom en känsla av kontroll över pågående händelser. Endast i det här fallet kommer han inte bara att förstå innebörden och all betydelsen av mänskliga relationer, utan också inse sin plats i dem. Och detta kommer redan att bilda de nödvändiga färdigheterna och kommunikationserfarenheterna, som kommer att vara användbara för honom både i detta skede och i framtiden.

Så, för små barn (2 - 3 år), vanliga rollspel om något ämne "Leker i butiken", "Leker läkare", "Leker mammor och döttrar" etc. Samtidigt är det viktigt att en vuxen deltar i leken – pappa, mamma, mormor, farfar, pedagog – eftersom det är den vuxne som genom sitt exempel ska visa barnet hur man säger hej, startar en konversation , ha en konversation, få vad du vill eller vice versa, vägra vad -då.

Ett medelålders barn kan vara intresserad av spelet "Emotion", när han får ovärderlig erfarenhet av att uttrycka inte bara sina egna känslor, utan också lär sig att känna igen dem hos andra barn och reagera på lämpligt sätt på detta. I det här fallet kan barnet uppmanas att rita sina känslor eller skildra dem, medan resten av deltagarna i spelet (barn eller vuxna) måste gissa vad barnet känner.

Barn i äldre förskoleålder kan erbjudas att spela "Situationen", när en vuxen deltagare i spelet uppmanar barnet att simulera den eller den situationen. Till exempel, du fick 10 äpplen och du kom in i trädgården med dem - vad ska du göra med dem?Ät själv, dela med vänner eller ge till läraren. Samtidigt är det viktigt att barnet högt förklarar sina handlingar och motiveringen till handlingen.

Eller, du vann tävlingen, men din vän (flickvän) gjorde det inte, och han är väldigt upprörd. Vad kommer du göra?

Sådana spel ger barnet inte bara en underbar kommunikationsupplevelse, och utvecklar därigenom hans sociala och kommunikativa färdigheter och formar kommunikativ kompetens i framtiden, utan förbereder honom också för smärtfri socialisering. När han kommer att behöva självständigt, utan att mamma, pappa och lärare, har passerat tröskeln till vuxenlivet, fatta beslut, svara på aktuella händelser och delta i dem.

Video

Videopresentation om ämnet:

Nytt på plats

>

Mest populär