Hem Druva Former och metoder för fritidsaktiviteter i ämnet ”The World Around. Sammanfattning och presentation av fritidsaktiviteter "Arbeta med naturmaterial. Sågspån" Fritidsaktiviteter med naturmaterial

Former och metoder för fritidsaktiviteter i ämnet ”The World Around. Sammanfattning och presentation av fritidsaktiviteter "Arbeta med naturmaterial. Sågspån" Fritidsaktiviteter med naturmaterial

Kommunal institution för ytterligare utbildning -

Centrum för fritidsaktiviteter

staden Marx, Saratov-regionen

Plan - lektionsöversikt

förening "Drömmare"

Handledare: lärare i tilläggsutbildning

Lektionens ämne: "Natur och fantasi".

Sammanställt av: lärare

ytterligare utbildningjagkvalifikationskategori

Gritsenko Galina Anatolievna

Lektionens ämne:"Natur och fantasi".

Syftet med lektionen: utveckla och upprätthålla barns intresse för att göra hantverk av naturmaterial, utveckla kreativa och individuella förmågor, förvärva praktiska färdigheter av manuellt arbete, använda dem i livet.

Lektionens mål:

-pedagogisk: kommunikation av kognitiv information; visa elevernas kunskaper och färdigheter; förvärv och konsolidering av färdigheter för att göra applikationer från naturligt material; lära ut hur man ritar färdigt arbete;

-Utvecklandet: utveckla barns kreativitet, uthållighet i att uppnå mål, finmotorik hos händer, uppmärksamhet, förmåga att kontrollera sina rörelser, fantasi, estetisk smak, fantasi, minne, uppfinningsrikedom;

-pedagogisk: att odla kärlek och respekt för naturen, en känsla av kollektivism, viljan att ta del av kollektiv kreativitet, ömsesidig förståelse, respekt för kamrater, en ekonomisk och noggrann inställning till material, noggrannhet, flit, tålamod, uthållighet.

Typ och typ av yrke: komplex: kommunikation av kognitiv information, upprepning och konsolidering av befintlig kunskap, tillämpning av kunskap, färdigheter och förmågor i praktiken, lektion-övning.

Lektionsform: grupp med ett individuellt förhållningssätt.

Lektionsmetoder: verbalt, visuellt, praktiskt; lektion med användning av fantasi, lektion-resor, spelmetod.

Utrustning: applikationsmönster, naturmaterial, kartong, lim, sax, pennor.

Lektionsplanering:

1. Organisatoriskt ögonblick:

Hälsningar;

Förbereda eleverna för arbete i klassen;

Stämningen för jobbet.

2. Huvuddel:

Kommunikation av kognitiv information.

- upprepning av det passerade materialet som är nödvändigt för arbetet.

3. Praktisk del:

Praktiskt arbete: utföra en underhållande uppgift - göra applikationer från naturliga material;

- träning för ögon och händer.

4. Den sista delen:

- summerar resultatet av lektionen.

Lektionens gång.

1. Organisatoriskt ögonblick: hälsning, kontroll av närvaro, kontroll av elevernas beredskap för lektionen, uppföranderegler för lektionen, förberedelse av nödvändigt material för arbetet.

2. Huvuddel:

- kommunikation av kognitiv information:

Hej killar och gäster!

Vårt yrke idag kommer inte att bli lätt. Vi åker med dig idag. Och efter resan är målet med vårt arbete att göra en applikation av naturmaterial. Ämnet för vår lektion: "Natur och fantasi".

En rad veckor, som naturen dikterar,

Tids-merry-go-round snurrar på årstiderna.

På kalenderns blad går de en efter en

Från januari till december är månaderna i en cirkel.

Efter höst - vinter, efter vår - sommar.

Det är redan höst där, så att vintern kommer igen...

Tiden tröttnar inte på att vända sin karusell.

I kalendern kommer volymen att ersättas av brodern till brodern.

Hur många månader på ett år? Just det, tolv.

Killar, vi vet alla att det finns fyra säsonger. Och varje årstid är olika från varandra, var och en har sina egna tecken, sina egna egenskaper. Idag ska vi resa genom årstiderna.

Mamma hittade på namn för döttrar

Här är sommar och höst, vinter och vår.

Våren kommer - skogarna blir gröna,

Och sommaren har kommit - allt blommar under solen,

Och mogna bär ber om en munsbit.

Den generösa hösten bär frukt för oss,

Åkrar och fruktträdgårdar ger avkastning.

Vintern täcker fälten med snö.

På vintern vilar jorden och slumrar.

Vinter.

Förkylningar satte in. Vattnet blev till is.

Den långörade gråharen förvandlades till en vit hare.

Björnen slutade vråla, björnen föll i dvala.

Jag har mycket att göra: Jag är en vit filt

Jag täcker hela landet, jag tar det in i flodens is

Jag kalkar fälten, de kallar mig hemma ... (vinter).

Killar, berätta om vinterns främsta tecken (eleverna svarar, läraren hjälper till med svaren).

Dagarna har blivit kortare, solen skiner lite,

Här kom frosten och vintern kom.

Killar, lyssna på dikten, som speglar alla vintertecken som vi just pratade om.

Vintern kommer oavsiktligt och tar ut sin rätt på alla punkter.

Det borde vara i tid, men kom igen, det är inte där!

Och plötsligt en dag, tidigt på morgonen, tittade genom fönsterrutan

Och du ser den "självmonterade duken" - överallt, runt, vitt och vitt ...

Floden är bunden av is i starka bojor,

Och en svår frost kom till oss på långt håll.

Ekgrenarna, lönnarna blev svarta till våren,

Endast gran och tall har grönt på vintern.

Tvättbjörnar och björnar sover, igelkottar sover och deras grannar -

En varg, en hare och en räv letar efter mat i skogarna.

Jorden är höljd i kristallhölje,

Barn dyker in i vita snödrivor,

Skridskorna är slipade och skidorna ligger framför mig

Snöstormen är över, och det är hög tid att gå till skogen.

Det är många glada människor på gatan!

Vinter-busiga samtal att spela snöbollar!

Tja, hur inte skäms i frostigt väder

Det finns så många lektioner för skolbarn att fråga?!

Vår.

Jag öppnar knopparna till gröna blad.

Jag klär träden, vattnar grödan,

Rörelsen är full. Jag heter ... (vår).

Vi gick upp tidigt idag, vi har inte tid att sova idag!

De säger att stararna är tillbaka! De säger att det kom ... (våren)!

Brooks ringde, torn flög in.

Biet tog med sig den första honungen till hennes hus - en bikupa.

Vem kan säga, vem vet när det händer?

Killar, berätta om vårens främsta tecken (eleverna svarar, läraren hjälper till med svaren).

Killar, lyssna på dikten som speglar alla vårtecken som vi just pratade om.

Våren har kommit långsamt, ingen sömn nu, förstås,

Björn, igelkott, tvättbjörn - du måste komma till jobbet.

Och förbered minkarna för sommaren, på en uppvärmd kulle.

Utanför fönstret ringer droppar, primörer blommar.

Ankor, gäss och tranor kom söderifrån i april.

Huset återupplivades - en stubbe mitt i skogsbrynet -

En insekt, en myra, en spindel, två flugor kom ut ur den.

Gräs dyker upp, lövverk blommar.

Hela naturen vaknar till liv, grodan hoppar i vattnet,

Börjar kväka högt: "Kva-kva-kva-krakig slask!"

En stare flög in i en fågelholk och lyckades bosätta sig

Och den är ganska redo att kläcka kycklingarna i maj.

Närmare mitten av året väntar naturen redan på sommaren!

Vårens strålar värmde hela jorden, grönt gräs rasar överallt.

Och fågeltrillar sprider sig över oss, och solen skiner, och vårt huvud snurrar!

Trollkvinnan-naturen vinkar till armarna! Jag tittar ut och vill gå...

Tja, hur skäms inte att fråga oss, olyckliga barn, i bra väder?!

Sommar.

Jag är vävd av värme, jag bär värme med mig,

Jag värmer floderna, bjuder in dem att simma.

Och för detta älskar ni mig alla. Jag ... (sommar).

Solen bakar, linden blommar

Rågöron, gyllene vete.

Vem vet, vem vet när det händer?

Killar, berätta om sommarens främsta tecken (eleverna svarar, läraren hjälper till med svaren).

Killar, lyssna på dikten, som speglar alla sommartecken som vi precis pratade om.

Så kom sommaren i tid, klädd med skogens grönska.

Det har vuxit svamp i skogen, det finns en spridning av kantareller!

Myggor ringer in i värmen och getingar flyger.

Det finns ett djurdagis i skogen: vi kommer att hitta en igelkott i en familj av igelkottar,

I hålan - brunbjörnar, under trädet - gråharar.

Fåglarna har ett fågeldagis, deras ungar gnisslar i boet,

Och näbben är full av bekymmer för fåglar - för hackspettar, finkar, mesar.

Haren bär på två morötter, och kon har mycket gräs.

Och i leran vid dammen kryllar det av familjer av kvicka grodor.

Åh, vi växte upp i skogen - titta! Vinbär och björnbär!

Vi tar med barn till skogen i juli för att plocka hallon från grenarna.

Termometern är tjugoåtta, men hösten är inte långt borta!

Höst.

Jag bär skörden, jag sår åkrarna igen,

Jag skickar fåglarna söderut, jag klär av träden,

Men jag rör inte tallarna och julgranarna. Jag ... (hösten).

Jag kom utan färger och utan pensel och målade om alla blad.

Vad viskar löven där? Låt oss gå och fråga.

Löv svarar: falla, falla, falla.

Killar, berätta om höstens främsta tecken (eleverna svarar, läraren hjälper till med svaren).

Killar, lyssna på dikten, som speglar alla höstens tecken, som vi precis pratade om.

Så hösten har kommit, vi ska be henne om äpplen.

Vi hade tur med skörden - vi samlar tre korgar!

På sommaren var det en grön innergård, se, i oktober

Blev färgad som ett trafikljus! Mycket på gården

Poppel och lönnlöv, röda, gula och gröna.

Fågelflockar flög söderut i oktober,

Det är varmt där, där, i december, snurrar inte snöstormen.

Och insekten och spindeln såg efter stubbhuset,

Eller så valde de en tall och gjorde sig redo för sängen.

Björnen äter mycket för att den ska kunna ligga fett i sin håla.

Och tvättbjörnsdjuret kommer att tillbringa vintern i viloläge.

Ekorren är inte rädd för frost - den har fluffig päls.

En ekorre i en håla av en björk kommer att lagra en hasselnöt.

I november flög snöflingor från himlen.

Alla förstår på kanten - på näsan av en snöstorm!

Höstregn som trummar på mitt fönster, pölar och nedfallna löv vid skolan.

Och gråa moln, och en våt stig, och överallt smuts och huvudvärk ...

Den sorgliga naturen fäller tårar av sorg. Mitt hjärta är melankoliskt och jag vill sova.

Tja, hur skäms inte att fråga skolbarn så många lektioner i dåligt väder?!

Det är den här typen av resa vi har gjort genom årstiderna.

- upprepning av det godkända materialet som är nödvändigt för arbetet.

Men innan vi börjar göra en applikation av naturmaterial, låt oss komma ihåg vad vi redan har lärt oss i våra lektioner.

1. Regler för säkert arbete med de verktyg som vi använder i klassrummet.

Låt oss alltid sopa bort skador och faror.

Och i alla frågor att följa säkerhetslagarna.

Det finns en enkel lag för sax: stäng först dem.

Och lägg alltid knivarna ifrån dig och skona dig själv.

Om du vill ge dem till en vän, glöm inte att ge ringarna framför henne.

2. Upprepning av teoretiskt material som krävs för arbetet.

3. Praktisk del:

Praktiskt arbete: att utföra en underhållande uppgift - att göra en applikation av naturmaterial.

Killar, vi tar det nödvändiga materialet och verktygen, låt oss börja jobba. Eleverna utför en praktisk uppgift, läraren hjälper till individuellt.

- fysiska minuter för ögon och händer.

Övningar för händer, rörelseapparat: cirkulär rotation av händerna, "Min familj", "Slott", "Gäster".

Fysioterapi för ögonen:

1. Slappna av i ögonen - blinkar ofta utan några spänningar.

2. Förflyttning av pupillerna nedåt - upp, vänster - höger, från hörn till hörn, i en cirkel.

3. Slut ögonen hårt i 10-20 sekunder. Lossa dina muskler, öppna ögonen

4. Koncentration på nästippen. Det anses vara en av de mest fördelaktiga för ögonen inom yoga.

5. Stryk dig lätt med fingrarna på ögonlocken, ögonbrynen, runt ögonen (dessa övningar ger avslappning).

Efter en fysisk minut fortsätter det praktiska arbetet.

4. Den sista delen:

- summera resultatet av lektionen.

I slutet av lektionen summeras resultatet av arbetet. Markera välpresterande, allmänna anteckningar på lektionen.

Killar, tror ni att ni klarade er uppgift? Vad gillade du mest med lektionen?

Avkoppling: låt oss le mot varandra hejdå och se dig i klassen.

Adjö! Lycka till och gott humör till alla!

Plan - lektionsöversikt

fritidsaktiviteter i allmän kulturell riktning "Kingdom of Creativity".

Klass 1 "A"

Lärare Dmitrieva M.V.

Ämne: "Skönhet omkring oss (samling av naturmaterial)."

Lektionsform: utflykt.

Mål:

1. Att skapa förutsättningar för att befästa kunskap om naturmaterial för slöjd, kunskapsbildning om reglerna för insamling av naturmaterial - löv, möjlighet att samla höstlöv för slöjd, påfyllning och aktivering av ordboken.

2. Främja utvecklingen av auditiv perception, observation, uppmärksamhet, tänkande, perception,

Utvecklingen av muntligt tal baserat på förmågan att svara på frågor, komponera enkla meningar.

3. Att bidra till bildandet av motivation för lärande, att odla en respektfull inställning till naturen.

Bildad UUD:

Personlig: motivation av pedagogisk aktivitet (chebno - kognitivt intresse för aktivitet), reflekterande självutvärdera sin aktivitet, framgång i lektionen; ställa in på jobbet.

Föreskrifter: bestämma syftet med aktiviteten (med hjälp av en lärare), acceptera, spara och lösa ett pedagogiskt problem, utöva kontroll, lära sig att skilja en korrekt utförd uppgift från en felaktig.

Kognitiv: svara på enkla frågor från läraren, klassificera föremål enligt de givna parametrarna, kunna bestämma det praktiska värdet av den utförda aktiviteten, kunna bestämma de yttre tecknen på föremål och korrelera dem med nödvändiga parametrar, utveckla estetisk smak.

Kommunikativ: lyssna och förstå andras tal, förmågan att bygga fraser, svara på frågan; meningsfullt uppfatta talat språk; när man accepterar uppgifter - att utföra dem.

Utrustning:

1. Kort för individuellt och differentierat arbete.

2. Dummies av grönsaker i en påse.

3. Tallrikar med en ordbok om ämnen: grönsaker och frukter, färger, geometriska former, storlek, lektionsnamn, vad vi ska göra, vad vi gjorde.

4. Multimediapresentation med uppgifter, ögonövningar, fysisk. bara en minut.

5. Erforderlig teknisk utrustning: interaktiv skrivtavla, dator.

LEKTIONENS STRUKTUR OCH PROCESS

1.Organisatorisk

1) Organisering av uppmärksamhet.

2) Känslomässig attityd.

Kontrollerar elevernas beredskap för lektionen.

Organisatoriska fraser på gehör.

Vad gör vi?

Fråga mig.

Vi kommer att studera, lyssna noga, slutföra uppgifter, spela.

Upprepning av förhållningsreglerna under utflykten.

* du måste gå lugnt längs gatan, tryck inte;

* under observation, bli så att alla kan se;

* lyssna noggrant;

* ta hand om naturen;

* välj en styrenhet. Han kommer att hålla ett öga på bevarandet av naturen.

P/n mottagning - övning "Sun": ".

Se så fint det är ute!

Andas in. Vilken luft! (Stå upp, fötterna axelbrett isär, armarna ner. Med en suck, höj långsamt händerna uppåt, "sträck" gradvis hela kroppen: börja med fingrarna och sluta med tårna utan spänning. Vi höll andan - "att sträcka oss mot solen". Andas ut, sänk armarna, slappna av.)

Hur skiner solen på vintern?

(Fingrarna samlas i en nypa).

Hur skiner solen på våren?

(Musklerna i handflatan är spända, fingrarna är böjda).

Hur skiner solen på sommaren?

(Spred fingrarna brett, sträck ut alla muskler väl

Palmer).

Le till solen och nu till varandra.

Barn går till skolans område och tar med sig anteckningsböcker för att samla löv.

De uppfattar fraser med gehör och visuellt, upprepar dem, ger svar på frågor.

Personlig: ställa in på arbetet, organisering av aktiviteter.

Kommunikativ: lyssna och förstå andras tal, svara på frågan som ställs;

Föreskrifter: acceptera och lösa ett utbildningsproblem,

2. Uppdatering av kunskap.

- Vilken tid på året är det?

Vilken månad är det?

Namnge höstmånaderna.

På hösten kan du samla mycket naturmaterial för hantverk.

Uppdrag: välj ett naturmaterial från olika material för pyssel på bilden och namnge det.

Svara på frågor (svag

lära sig utifrån en ordbok).

Alla väljer naturmaterial. Oleg ringer honom, resten upprepar 9, prata med dactyl)

Kommunikativ: lyssna och förstå andras tal, svara på frågorna som ställs.Föreskrifter: acceptera och lösa ett pedagogiskt problem.

Kognitiv: kunna klassificera objekt enligt givna parametrar.

3. Förberedande.

Redogörelse för ämnet och syftet med lektionen.

Träna för att utveckla uppmärksamhet.

Hitta alla löv på bilden och räkna dem.

Ämnesmeddelande.

- Vad tror du är ämnet för lektionen?

Vad ska vi göra på lektionen?

Ämnet för lektionen är "Höstlöv för pyssel."

Vi ska samla löv för pyssel.

Utför uppgiften.

Oleg namn från vilket träd löven är.

Föreslå ämnet för lektionen. De svarar på frågorna som ställs.

Kommunikativ: kunna formulera sina tankar muntligt.

Föreskrifter: kunna definiera och formulera ett mål på lektionen med hjälp av en lärare.

4. Huvudscenen.

1) Kunskapsbildning.

    Phys. en minut

2) Den praktiska delen.

Bekanta barn med reglerna för att samla höstlöv.

Innan du samlar löv, bekanta dig med reglerna för att samla in dem.

1. Samla bara nedfallna löv.

2. Kontrollera kvaliteten på bladen:

    Hela

    Inga mörka fläckar

    Vacker i form och färg.

3. L sanningen måste placeras mellan sidorna i anteckningsboken.

4. Hemma måste löven flyttas med tidningar och läggas under en press.

Läraren visar exempel på kvalitet och dålig kvalitet på löv.

Ett utomhusspel "Skog". Läraren uppmanar barnen att med rörelser skildra hur trädet reagerar på:

* lätt varm bris;

* Orkan;

* kraftfulla kalla vindbyar;

*regn;

* stekande sol;

* frysning.

1. Läraren uppmanar barnen att samla vackra fallna löv för pyssel.

2. Genomförande av kvalitetskontroll av de skördade löven.

Uppfatta lärarens förklaringar.

Delta i spelet.

Barn går till platsen, samlar löv, kontrollerar varandra för kvaliteten på de insamlade löven.

Kommunikativ:

Personlig: pedagogiskt - kognitivt intresse för uppgiften.

Kommunikativ: lyssna på och förstå andras tal.

Föreskrifter: acceptera, spara och lösa ett utbildningsproblem,

Föreskrifter: acceptera och spara en pedagogisk uppgift, utöva kontroll, lära sig att skilja en korrekt utförd uppgift från en felaktig.

Kognitiv: kunna bestämma de yttre tecknen på föremål och korrelera dem med nödvändiga parametrar, utveckla estetisk smak.

5. Stadiet för att summera.

1. Enkät - sammanfattning».

Vad gjorde du på lektionen?

Praktisk användning:

Varför samlade du löven?

2. Bedömning av prestation.

Klarade du uppgiften?

Hur arbetade du på lektionen: bra eller dåligt?

3.Reflektion.

Gillade du lektionen?

Eleverna står i en cirkel. Utför övningen "Färg på mitt humör"

Slut på lektionen: organisatoriska fraser på gehör.

Läraren tackar barnen:

Tack för lektionen.

Med hjälp av läraren bedömer de aktiviteterna på lektionen.

De relaterar sin inställning till lektionen med konventionella symboler och skildrar dem.

De uppfattar fraser med gehör, förstår dem. Om det behövs, svara.

Kommunikativ: kunna svara på frågor, formulera sina tankar muntligt.

Kognitiv: kunna fastställa det praktiska värdet av den utförda aktiviteten.

Personlig: summering av lektionen, självutvärdering av aktiviteter och framgång på lektionen.

Mål: Bildande av respekt för naturen.

Utveckling av barns kreativa förmågor.

Utökad kunskap om naturmaterial.

Utrustning: Musikcentral, skiva "Sounds of the forest", naturmaterial, plasticine, fjädrar, lim.

Lektionens förlopp

Killar, låt oss föreställa oss att det mystiska skogsriket ligger utspridda framför oss. Hur mycket är det totalt! Du känner dig som en liten partikel av en enorm, ständigt föränderlig värld. Inte bara levande växter är vackra. Titta noga: här är en gammal kvist som liknar en fågel, och ett monster verkar titta ut ur stubben. När vi kommer in i Skogsriket hoppas vi alltid att möta något extraordinärt, mystiskt.

Invånarna i den här världen är väldigt olika: vissa är glada, roliga, utsätter gärna sina sidor för solen, andra är osälla och gömmer sig under trädkronorna i snåret i en mörk skog. Låt oss lära känna alla och titta närmare på dem.

Kottar och ekollon är vänliga grannar, väldigt lika små människor. I de oftast otroliga gömmer sig fantastiska silhuetter av rötter och hakar, och på marken finns många olika kvistar, grässtrån, bark, olika nålar - nålar och andra material som är så nödvändiga för att skapa skogsskulpturer. Det verkar som om förtrollade hjältar bor i varje bisarrt krökt rot, kvist eller gren. Du behöver bara lära dig att känna igen dem. Skogen avslöjar sina hemligheter för oss, och vi kan förlänga, om så önskas, livet för dess fantastiska invånare. Låt oss lära känna invånarna i Skogsriket bättre, bjud in dem till vår workshop.

Rund, mogen, solbränd

En gång blev jag fångad

Jag kunde inte dela upp allt,

Och hamnade under hammaren

Knäckt en gång – och spräckt sidan.

När du gör leksaker kan du använda hasselnötter, valnötter, malda och pinjenötter, pistagenötter - var och en är mycket värdefull för arbetet. De skördas genom att samlas i skogen och köpas i affären.

Här är en brevlåda,

Det finns otaliga bokstäver i den,

Och var och en har en fluffig julgran.

Kottar - frukterna av barrträd - är ett utmärkt material för skrymmande leksaker. Till formen liknar de delar av kroppen hos djur, människor. För produkter är det bättre att använda oöppnade koner, eftersom de är lättare att arbeta med.

På sommaren blir vi gröna av löv,

På hösten kommer löven att flyga av - vi kommer att vara tomma.

Barn vet svaret på denna fråga.

Vad gömmer sig under löven? ..

Olika grenar används vid tillverkning av vissa delar av produkter (armar, ben, nacke, etc.) och för att dekorera buketter och volymetriska kompositioner. För detta är det bättre att använda grenar av tall, gran, lila. De är spänstiga och går inte sönder så lätt när de är torra.

Fizminutka: "Vinden blåser i vårt ansikte ...".

Innan vi börjar, låt oss komma ihåg reglerna för att arbeta med plasticine.

1) Välj vilken färg på plasticine du behöver för arbetet.

2) Klipp av önskad mängd i en hög.

3) Värm en bit plasticine med värmen från dina händer för att hålla den mjuk.

4) Efter arbetet, torka händerna väl med en torr mjuk trasa och först därefter tvätta händerna med tvål och vatten.

Släpp loss din fantasi och börja skapa en skogsskulptur.

(du kan använda prover).

Vårt arbete är klart och vi kan ordna en liten utställning av våra skogsskulpturer.

Ta dig tid, lite tid kommer att passera, och en blick, en touch kommer att räcka för att sagan om skogen ska få liv.

Former och metoder för fritidsaktiviteter i ämnet "The World Around"

Grundskollärare har en viss metod för att bedriva fritidsaktiviteter i ämnet "The World Around".

Det finns tre typer av fritidsaktiviteter:

enskild,

grupp,

massiv.

I en individuell arbetsform med enskilda elever intresserade av att studera och lära sig om naturen för läraren samtal och ger råd. Han rekommenderar litteratur till enskilda barn, involverar dem i att utföra experiment, hjälper till att upprätta observationsdagböcker och föra de första anteckningarna i arbetsböcker.

Gruppformen är arbete med en ständig grupp studenter (kretsar, klubbar) som är intresserade av miljövetenskap under en viss tid (ett år eller två).

Massor av arbete lockar barn till semester, träningsläger, muntliga journaler; samtal, arbete med naturhistorisk litteratur m.m.

Deras karakteristiska drag är en socialt användbar orientering, en enorm pedagogisk inverkan, deltagande av ett stort antal studenter.

Ett exempel på detta är den årliga skogsfestivalen som hålls i Moskvaregionen, där tiotusentals invånare i Moskva och Moskvaregionen deltar. Mer än en miljon träd har redan planterats i dessa dagar, tiotals hektar skogar nära Moskva har återställts. Familjer kommer till denna semester. Den som planterat trädet känner ansvar för det, en hand kommer inte att lyftas för att skada eller bryta trädet.

De uppräknade formerna av fritidsarbete är nära besläktade med varandra, de kompletterar och förbättrar varandra.

Intresse för arbete uppstår ofta när man utför individuellt arbete på en uppgift eller en lärares rekommendation. Efter att ha slutfört en eller två uppgifter ombeds eleverna att ge dem mer arbete. Och om det finns flera sådana killar i klassen, kommer de att förenas i cirklar eller klubbar, arbeta på stationerna för unga naturforskare.

I sin tur kan cirklar eller klubbar bli de organisatoriska centra för massa extracurricular aktiviteter, eftersom deras framgångsrika genomförande kräver en mängd olika förberedande arbete, engagemang av ett stort antal studenter.

Det händer ofta att eleverna efter att ha hållit massaktiviteter utanför läroplanen har en önskan att fortsätta det påbörjade arbetet, att studera mer i detalj vad som väckte intresse, det vill säga massevenemang kan tjäna som en drivkraft för att starta grupp- eller individuellt arbete.

Valet av en specifik form av fritidsarbete beror på klassens egenskaper, barns allmänna utveckling, lärarens intressen och lokala förhållanden.

Extracurricular aktiviteter är olika inte bara i organisationsformer, innehåll, metoder för beteende. Detta beror främst på att innehållet i fritidsarbetet inte är konstant från år till år, eftersom det inte finns några obligatoriska enhetliga studieprogram kan de ändras beroende på klass, intressen och önskemål från eleverna, skolans naturliga miljö. , säsongens förhållanden, tillgången på lokaler och utrustning.

Här är en ungefärlig lista över verk som kan användas selektivt av primära betyg i fritidsaktiviteter:

utföra observationer av tillgängliga föremål av livlös och levande natur, väckte ett ökat intresse hos elever och syftade till en djupare förståelse av orsakerna till de observerade fenomenen, upprätta kopplingar mellan olika komponenter i naturen;

utflykter till naturen, hembygdsmuseer, de närmaste städerna, till gruvplatser, till åkrar, gårdar etc. med efterföljande registrering av det insamlade materialet;

extralärarutbildning kollektiv läsning av populärvetenskaplig naturhistorisk litteratur för barn;

genomföra experiment och observationer av växter och djur (kan utföras aktivt på vintern), samt observationer och experiment på skolområdet;

titta på videor tillgängliga på Internet;

hålla helgdagar, matinéer, KVN, muntliga tidskrifter om naturhistoria;

besöka och bekanta dig med mobila eller stationära djurparker, menagerier eller pälsfarmer;

samtal om skydd av naturen, om nyttan och betydelsen av växter och djur i människors liv;

recensioner av populärvetenskaplig litteratur för barn;

genomförbart arbete med att utrusta och dekorera klassrum, omvärldens kontor, lokalhistoriska hörn, skolmuseum, utställningar, utställningar;

göra de enklaste visuella hjälpmedlen från naturliga material, organisera utställningar av elevers arbete;

arbete med insamling av material för utgivning av presentationer, album;

diskussion om populärvetenskapliga videor om karaktären hos BBC och andra kanaler.

Framgången för extracurricular arbete, dess effektivitet kommer att bero på valet av material för varje lektion, planen för dess konstruktion och metodik, elevernas aktiva deltagande och på den position som varje enskild lektion kommer att inta i det allmänna systemet för extracurricular natural history arbete.

Individuellt fritidsarbete är en självständig aktivitet av enskilda elever som syftar till självutbildning. Den innehåller specifika uppgifter för enskilda elever med ett särskilt naturintresse. Det kan vara uppgifter för att ta hand om växter i klassrummet eller på tränings- och experimentplatsen, arbete i cirkeln "Ung astronom", tips för att mata fåglar på vintern, förbereda rapporter, amatöruppträdanden, förbereda illustrerade album, genomföra individuella observationer utanför skolans läroplan, iscensätter de enklaste experimenten hemma.

Intresset för fritidsarbete uppstår hos barn i klassrummet. En intressant, känslomässig lektion bildar önskan om en djupare studie av ämnet. Många frågor uppstår, svaren som eleverna kan få i olika fritidsaktiviteter.

För detta ändamål ger läraren uppgifter: att göra observationer, att samla olika naturmaterial, att plocka upp vykort, frimärken, ritningar om vissa ämnen, att designa album och från naturliga element - samlingar, herbarier. Med stor entusiasm är barn engagerade i att samla ordspråk. Gåtor, talesätt, verser för en levande karaktärisering av naturfenomen.

Att läsa om naturen hemma är en viktig typ av individuellt fritidsarbete. Lärarens uppgift är att lära eleverna att läsa sådan litteratur på egen hand. Barn hittar svar på många frågor relaterade till naturens liv i de underbara verken av V. Bianki, G. Skrebnitsky, E. Charushin, I. Sokolov-Nikitin, M. Prishvin och många andra barnförfattare. Dessa författare kommer att avslöja för eleverna den fascinerande världen av vilda djur, kommer att bidra till utbildning av respekt och kärlek till växter och djur. I denna typ av arbete är lärarens organiserande roll obestridlig.

Sålunda, i individuellt fritidsarbete med omvärlden, är det nödvändigt att ta hänsyn till skolbarnens intressen, förena dem i enlighet med intressen i en grupp och sedan organisera grupp- och massaktiviteter utanför klassarbetet.

Individuellt arbete gör att alla kan hitta sin plats i en gemensam verksamhet. Denna aktivitet kräver att lärare känner till elevernas individuella egenskaper genom samtal, frågeformulär och studerar deras intressen.

Gruppaktiviteter kring ämnet "The World Around" samlar elever med liknande intressen och böjelser.

Den vanligaste typen av grupparbete utanför läroplanen i världen runt är organiseringen av cirklar av unga naturälskare (unga naturforskare).

Cirkelarbete bidrar till att identifiera och utveckla intressen och kreativa förmågor inom ett visst vetenskapsområde. I cirklarna hålls klasser av olika slag: det är rapporter, diskussioner om litteraturverk, utflykter, tillverkning av visuella hjälpmedel, laboratoriekurser, möten med intressanta människor.

I processen av individuellt och massutomplansarbete skapas grupper av elever som med stor glädje utför individuella uppdrag, till exempel tar hand om inomhusväxter, arbetar i en vardagsrumshörna, tar hand om växter på skolområdet, gör visuella hjälpmedel, fågelmatare, fågelhus, dekorera herbarier, samlingar m.m.

Under arbetets gång avslöjas barns intressen och vissa böjelser. Från sammansättningen av denna grupp bildas en tillgång som läraren kan lita på i sitt mångfacetterade arbete. Starkare grupper med gemensamma mål kan växa till cirklar.

Cirkeln är en frivilligorganisation. Det är önskvärt att kretsarna av unga naturforskare organiseras i parallella klasser: separat för elever i årskurs 2-4. Antalet medlemmar i cirkeln bör inte överstiga 15-20 personer, annars är det svårt att hantera dem.

Cirkeln bör arbeta enligt en plan, där det är nödvändigt att sörja för både allmänna ämnen i termer av kalenderdatum, och de grupp- och individuella uppgifter som följer av dem för medlemmarna i cirkeln. Vid organiseringen av cirkelns arbete måste elevernas individuella förmågor och böjelser beaktas.

Läraren ska tillhandahålla en form av rapportering om ett allmänt ämne, individuella uppgifter och gruppuppgifter.

Baserat på cirkelns allmänna tema kan följande ämnen bildas: "Gyllene hösten", "Vi förbereder oss för vintern", "Där fåglar övervintrar", "Livet på vintern", "Våren är årets morgon" , etc.

Läraren kan organisera extraläsande läsning av relevant litteratur om ämnen, genomföra observationer i naturen och föra fenologiska dagböcker, utflykter, en teckningstävling för barn, vårplantering av växter på skolområdet, skydd av vissa naturområden, utgivning av radiotidningar, etc.

Det sista temat för arbetet i cirkeln "Naturvård", i klassrummet där skolbarn bekantar sig med ett antal naturvårdsaktiviteter och även sammanfattar resultaten av alla miljöskyddsaktiviteter för året.

I cirklarnas arbete kan man använda olika former och metoder för observation, experiment, samtal, temavisningar av filmer, utflykter, praktiskt arbete, diskussion om lästa böcker, tittat på multimediamaterial m.m.

Materialet som samlas in under arbetets gång bör vara korrekt utformat och användas i utbildningsprocessen.

Medlemmarna i cirkeln är vanligtvis arrangörer och aktiva deltagare i massaktiviteter utanför läroplanen.

Former av extraordinärt massarbete är bland de vanligaste i skolan. De är designade för samtidig täckning av många studenter, de kännetecknas av färg, högtidlighet, ljusstyrka, stor känslomässig påverkan på barn.

Massarbete innehåller stora möjligheter att ge eleverna energi. Massevenemang inkluderar: Skogens dag, Fågeldagen, Jordens dag, farväl till vintern (Maslenitsa,) utflykter, olika typer av matinéer, kvällar, besök på museer, en djurpark, en botanisk trädgård, tematiska visningar av populärvetenskap och långfilmer om naturen och deras diskussion på läsarkonferenser, rundabordssamtal.

Naturalistiska kampanjer intar en speciell plats bland alla typer av massaktiviteter utanför läroplanen om ämnet "The World Around":

"Skogsveckan", "Vattenskyddet", "Blomsterfestivalen", "Ekologiska veckan" osv.

Skollov är en traditionell form av massarbete. Under läsåret är 4-5 helgdagar möjliga. De vidgar vyerna, väcker känslor av engagemang i landets liv. Tävlingar, olympiader, shower används ofta. De stimulerar barns aktivitet, utvecklar initiativ.

Allt detta slags förberedande arbete bör sluta med anordnandet av en semester, där det är nödvändigt att inventera det arbete som gjorts av skolbarn. Alla naturalistiska kampanjer måste ha ett miljöfokus. Vikten av offentliga evenemang kan knappast överskattas.

För det första, under genomförandet, löses många kognitiva, pedagogiska och utvecklingsuppgifter.

För det andra genomförs de kollektivt, och alla de bästa egenskaperna hos barn formas i skolteamet. Utbildning genom ett team, lagets inverkan på enskilda elever är exceptionellt stor. Det ger olika former av inflytande, särskilt starkt påverkar hela lagets känslomässiga lyft. Barn har en önskan om att delta i ett evenemang, till exempel en svampplockning tidigt på hösten.

För det tredje handlar varje masshändelse om att ingjuta färdigheter i beteendenormer som är svåra att utveckla i vardagen.

Under massevenemang anser en odisciplinerad student uppfyllandet av reglerna vara naturligt, inte föremål för diskussion och tvivel, eftersom framgången för en kollektiv verksamhet beror på slutförandet av uppdraget. Således är det viktigaste värdet av massaktiviteter utanför läroplanen att de är ett kraftfullt sätt att organisera barn, vilket bidrar till utbildning av ansvar för den tilldelade uppgiften.

Det finns dock många fallgropar i att hålla massevenemang som man måste ta hänsyn till när man förbereder dem. Först och främst beror framgången för massevenemang på djup eftertänksamhet och skicklig organisation.

Massevenemang bör planeras för hela fyraårsperioden för grundskolebarn. Planen måste ange klassandelar i varje händelse. Var och en av aktiviteterna är en komplex och varierad typ av arbete. Vissa utbildningsuppgifter tilldelas honom.

V.A. Sukhomlinsky. Hans ursprungliga lektioner i naturen med yngre skolbarn, är bildliga exempel på användningen av naturen för moralisk berikning och mental utveckling av elever, visar perfekt att naturen verkligen är den eviga källan till barns tankar och goda känslor. För att utveckla elevernas intresse för den naturliga världen, för empati och reflektion, V.A. Sukhomlinsky använde sagor som han skrev själv och introducerade också barn för denna aktivitet. Han skrev: "En saga är oskiljaktig från skönhet ... Tack vare en saga känner ett barn världen inte bara med sitt sinne, utan också med sitt hjärta. Och inte bara lär sig, utan reagerar också på händelserna och fenomenen i omvärlden, uttrycker sin inställning till gott och ont."

Eftersom utflykten är en integrerad del av utomhusträningssystemet genomförs de i utökade daggrupper en gång i veckan i 2-2,5 timmar och sträckans längd är 2-3 km.

På exkursioner råder elevernas motoriska och lekaktiviteter, och i vissa fall används även deras arbetsaktiviteter.

Varje utflykt består av tre huvudsteg: förberedelse, vägledning och konsolidering.

Framgången för varje utflykt beror till stor del på lärarens och elevernas organisatoriska förberedelser. Du måste göra följande i förväg:

Beskriv ett ämne. Det är önskvärt att rubriken på ämnet lät känslomässigt problematiskt, vilket omedelbart kommer att intressera eleverna. Till exempel "Vad växer i skogen och vem bor i skogen?"

Definiera målet, målen och gör en preliminär plan.

Efter att ha valt platsen för utflykten, besök den i förväg, utveckla en rutt. Tillhandahålla platser för utomhusspel, information, insamling av naturmaterial, socialt nyttiga aktiviteter för elever.

Att planera de organisatoriska formerna för studenters aktiviteter (när och var man ska genomföra mass- och gruppobservationer, samla in naturmaterial), genomförandet av socialt användbara angelägenheter, att fördela ansvar mellan undergrupper eller enskilda elever.

Fundera över vilka generaliseringar, slutsatser som bör föras till eleverna, hur man värderar deras goda avel och disciplin.

När exkursionens innehåll och metodik slutligen är klarlagda kan planen färdigställas.

Preliminärt hålls ett samtal med barnen där ämnet och syftet med utflykten kommuniceras. Det föreskrivs att du måste ta med dig, hur man klär sig, det är användbart att bekanta eleverna med en påminnelse om beteende i naturen. Enskilda elever förbereder uppgifter: förbered ett meddelande, lär sig gåtor, dikter, organisera en historiker, genomför ett spel, etc.

Varje utflykt börjar med att bygga - detta disciplinerar barnen väl. Efter att ha kontrollerat listan över det totala antalet elever, var uppmärksam på deras kläder och skor. Barn går till utflyktsplatsen i en kolumn om två med en guide framför och en efterföljande.

När man genomför naturhistoriska exkursioner är den ledande metoden observation av föremål, föremål, fenomen och lärarens ledande ord.

Under utflykten är det nödvändigt att ständigt berika barnens uppmärksamhet på skönheten i den omgivande naturen, för att betona behovet av en noggrann inställning till den. Alla naturfenomen betraktas i nära relation och utveckling, vilket hjälper till att lägga skotten av ekologisk utbildning hos eleverna. Att läsa poesi bidrar till en mer känslomässig uppfattning.

Att summera resultatet av utflykten genomförs vanligtvis i form av ett generaliserande samtal. Detta är nödvändigt för att killarna ska kunna tolka individuella naturfenomen korrekt. Därför, när materialet konsolideras, svarar läraren på alla barnens frågor, tar reda på om alla barn uppfattade materialet korrekt. Konsolidering av utflykten kommer att fortsätta i följande fritidsaktiviteter i form av små meddelanden, demonstration av ritningar, hantverk, samlingar, frågesportalbum.

Nytt på sajten

>

Mest populär