տուն Ծաղիկներ Ուշ աշուն միջին խմբի դասերի ամփոփում. Դասի ամփոփում միջին խմբում «Ուշ աշուն. Օգտագործված գրականության ցանկ

Ուշ աշուն միջին խմբի դասերի ամփոփում. Դասի ամփոփում միջին խմբում «Ուշ աշուն. Օգտագործված գրականության ցանկ

Թեմա՝ «Ուշ աշուն»

Նպատակներ և նպատակներ.

Ուժեղացնել ուշ աշնան նշանները անվանելու ունակությունը.

Զարգացնել համահունչ խոսքի հմտություններ՝ ակտիվ բառապաշար մուտքագրելով ածականներ. երեխաներին սովորեցնել նկարի հիման վրա կարճ պատմություն կազմելու ունակությանը.

Շարունակել զարգացնել գրական տեքստի հուզական գնահատման և երաժշտություն լսելու հմտությունը.

Բարելավել երեխաների գեղարվեստական ​​հմտությունները.

Պահպանել և ամրապնդել երեխաների ֆիզիկական և մտավոր վիճակը.

Ուսումնական ոլորտների ինտեգրում՝ ճանաչողություն, հաղորդակցություն, գեղարվեստական ​​գրականություն, երաժշտություն, գեղարվեստական ​​ստեղծագործականություն, առողջություն:

Սարքավորում՝ Արջի խաղալիք, Պ.Ի. Չայկովսկու «Սեզոններ» աուդիո ձայնագրություն, «Ուշ աշուն» նկար:

I. Ներածական մաս - 2 ր.

II. Հիմնական մասը -15ր.

III. Վերջնական մասը՝ 3ր.

Դասի վերլուծություն.

GCD շարժում.

I. Օրգ. պահ. Տղե՛րք, այսօր մենք գնալու ենք զբոսնելու անտառով և տեսնելու, թե ինչ փոփոխություններ են տեղի ունեցել բնության մեջ, և միևնույն ժամանակ կտեսնենք արջի քոթոթին, որը շուտով կգնա քնելու և քնելու է ամբողջ ձմեռը։ Եվ անտառ մտնելու համար մենք պետք է փակենք գլուխն ու շրջանագիծը:

II. Հնչում է երաժշտություն (Պ.Ի. Չայկովսկի «Չորս եղանակները», նվագել նոյեմբեր (տրոյկայով): Տղե՛րք, լսու՞մ եք, թե ինչ հրաշալի երաժշտություն է հնչում անտառում, ասեք, ի՞նչ զգացողություններ եք ապրում այն ​​լսելիս:

Դ՝ Տխրություն, տխրություն, կարոտ։

Հարց. Ինչո՞ւ եք կարծում, որ երաժշտությունը տխուր է, տխուր:

Դ: Բնությունը տխուր է, որ ամառը վերջացավ, և շուտով ձմեռը կգա:

Հարց. Ասա ինձ, ի՞նչ փոփոխություններ են տեղի ունեցել բնության մեջ:

(դիտում ենք աշունը նկարում)

D: Ծառերը թափեցին իրենց սաղարթները, ձյունը տեղաց, երկինքը մոխրագույն էր, արևը դադարեց տաքանալ, թռչունները թռան տաք երկրներ, միջատները և արջը մտան ձմեռում:

Տղերք, հիմա արջին պատմենք աշնան մասին (պատմություն կազմելը Վորոբիևայի սխեմայով)

Պատմում է մի քանի երեխաների (Աշնան վերջ: Ծառերը թափել են իրենց սաղարթները, ձյունը ընկել է, երկինքը մոխրագույն է, արևը մի փոքր տաքանում է, թռչունները թռչում են տաք երկրներ, միջատներն ու արջը ձմեռում են):

Հարց: Լավ արեցիք, տղերք: Իսկ հիմա արջուկը մեզ հրավիրում է մի փոքր խաղալու, ուզու՞մ եք։

Խաղ «Տերեւներ».

Մենք աշնանային տերևներ ենք

Մենք նստում ենք ճյուղերի վրա: (Նստած)

Քամին փչեց – թռավ։ (Վազեց շրջանով)

Մենք թռավ, մենք թռավ

Եվ նրանք հանգիստ նստեցին գետնին։ (Նստեց)

Քամին նորից վազեց

Եվ նա բարձրացրեց բոլոր տերևները: (Արթնացավ)

Թել, թռավ: (Թել, վազել)

Եվ նրանք նորից նստեցին գետնին։ (Նստեց)

Հարց. Արջը մեզ առաջարկում է ևս մեկ խաղ, որը կոչվում է «Գտիր սխալ» (երեխաները ուղղում են արտահայտությունների սխալները):

Նոյեմբերին մարդիկ հագնում են թեթև հագուստ։

Ծաղիկները և տերևները ծաղկում են նոյեմբերին:

Նոյեմբերին արևն ավելի է տաքանում։

Առաջին ձյունը ընկնում է նոյեմբերին։

Նոյեմբերին թռչունները վերադառնում են տաք երկրներից։

Հ.- Իսկ Միշկային նվերներ անենք, որ ձմռանը միայն հաճելի երազներ տեսնի:

Եկեք նկարենք արևը: Տեսեք, տղերք, արևը մեր սեղանին է, բայց մի բան պակասում է։ (առանց ճառագայթ)

Եկեք ճառագայթներ նկարենք մեր արևի համար:

Ներկիր, ինչ գույնով ենք ներկելու արևը։

Երեխաներ.

Դեղին

Մանկավարժ.

Իսկ ինչպիսի՞ն է արևի ձևը:

(Կլոր)

Ինչպիսի՞ն են ճառագայթները:

(Ձողիկների վրա)

Եվ մենք ձեզ հետ կնկարենք ոչ թե ինչպես միշտ վրձինով, այլ մեր ափերով։ Տեսեք, թե ինչպես եմ նկարում:

Մանկավարժ.

Հարց: Միշկային շատ դուր եկան ձեր նվերները և շնորհակալություն: (Զամբյուղում տղաների համար հյուրասիրություն կա): Եկեք հրաժեշտ տանք արջին և մաղթենք նրան հաճելի երազներ: Եվ ժամանակն է, որ մենք վերադառնանք խումբ:

(Ես փակում եմ աչքերս և պտտվում):

III. Արտացոլում.

Հարց. Որտե՞ղ էինք մենք այսօր ձեզ հետ:

D: Աշնանային անտառում:

Հարց. Ի՞նչ փոփոխություններ են տեղի ունեցել բնության մեջ: («Աշուն» նկարի դիտարկում և ըստ սխեմայի պատմվածքի կազմում).

Պետական ​​բյուջետային նախադպրոցական ուսումնական հաստատություն

Սանկտ Պետերբուրգի Ֆրունզենսկի թաղամասի թիվ 89 մանկապարտեզ

Միջին խմբում դասերի ամփոփում «Աշուն» թեմայով

Կատարվել էԴանիլովա Օլեսյա Վիկտորովնա

Դիրք:մանկավարժ

Սանկտ Պետերբուրգ 2013թ

Թիրախ:ընդլայնել երեխաների պատկերացումները աշնանը բնորոշ հատկանիշների վերաբերյալ, ինքնուրույն սովորեցնել, գտնել դրանք. դաստիարակել հարգալից վերաբերմունք բնության նկատմամբ, նրա գեղեցկությամբ հիանալու կարողություն։

Սարքավորումներաշունը պատկերող նկար, նամակ, կենդանիներ պատկերող նկարներ, աշնանային տերևներ։

Դասի ընթացքը.

1. Զրույց թեմայի շուրջ.

Տղերք, եկեք նայենք պատուհանից: Տարվա ո՞ր ժամանակն է: (աշուն): Այսօր կխոսենք աշնան մասին։

Տարվա ո՞ր ժամանակից հետո է գալիս աշունը:

Անվանեք աշնան ամիսները:

Վաղ է, թե ուշ աշուն։

Ի՞նչ է կատարվում աշնանը բնության մեջ, կենդանիների և թռչունների կյանքում:

Ինչպիսի՞ հագուստ և կոշիկ են նրանք կրում աշնանը։ Ինչո՞ւ։

Ի՞նչ եղանակ է լինում աշնանը, եթե անձրև է գալիս՝ անձրևոտ, քամի է փչում, դրսում՝ ցուրտ-ցուրտ, ամպամած-ամպամած, խոնավ, արևոտ, պարզ:

Ինչ ծառեր են աճում անտառում: (կաղնու, կեչի, կաղամախու, թխկի)

2. «Ուղղիր սխալները» խաղը (անակնկալ պահ, նապաստակը գալիս է, հարցեր է տալիս)

Աշնան ամիսներ - փետրվար, հունիս, մարտ? (Ոչ)

Աշնան ամիսներ - Սեպտեմբեր, հոկտեմբեր, նոյեմբեր: (Այո)

Արդյո՞ք աշնանը եղանակը պարզ է, արևոտ, տաք: (Այո)

Ե՞րբ է տեղի ունենում այս եղանակը՝ աշնան սկզբին, թե՞ վերջ: (սկզբում)

Հիմա ասա ինձ, թե երկու նախադասություններից որն է ճիշտ՝ «աշնանը երեխաները կրում են պանամական գլխարկներ, շապիկներ, շորտեր և սանդալներ» կամ «Աշնանը երեխաները հագնում են անձրեւանոցներ, բաճկոններ և երկարաճիտ կոշիկներ»:

Ի՞նչ կլիներ, եթե դուրս գաք պանամական գլխարկներով, շապիկներով, շորտերով և սանդալներով:

Նապաստակը գովում է երեխաներին և ցույց տալիս նամակը։

3. Դիդակտիկ խաղ.

Տեսեք, թե ինչ ունեմ: Այս նամակը. Անտառաբնակներն ինձ երեկ անտառից ուղարկեցին։ Տեսեք ով? Բացում է ծրար և հանում նկարներ: Անվանեք նրանց (սկյուռ, ոզնի, արջ և մուկ):

Ինչպե՞ս են այս կենդանիները պատրաստվում աշնանը ձմռանը:

Ի՞նչ բաժնետոմսեր են նրանք անում: (Սկյուռը կոներ, ընկույզներ, հատապտուղներ և սունկ է դնում խոռոչի մեջ; ոզնին թաքցնում է սունկը, արջը փորում է որջը, մուկը հասկերը քաշում է փոսի մեջ):

Ինչու՞ են կենդանիները ձմռան համար պաշարներ պատրաստում:

Ի՞նչ գույնի են աշնանը խոտն ու տերևները: (դեղին, կարմիր, կանաչ, շագանակագույն, նարնջագույն):

Նապաստակը գովում է երեխաներին և հեռանում:

4. Ֆիզիկական դաստիարակություն.

ՏԵՂԵՐՆԵՐ.

Մենք աշնանային տերևներ ենք

Մենք նստում ենք ճյուղերի վրա: (Նստած)

Քամին փչեց – թռավ։ (վազեց շրջանով)

Մենք թռավ, մենք թռավ

Եվ նրանք հանգիստ նստեցին գետնին։ (նստեց)

Քամին նորից վազեց

Եվ նա բարձրացրեց բոլոր տերևները: (Արթնացավ)

Թել, թռավ: (շրջագծել, վազել)

Եվ նրանք նորից նստեցին գետնին։ (նստեց)

5. Դիդակտիկ խաղ.

Տղերք, ես ձեզ տերեւներ եմ բերել

Ո՞ր ծառերից է քամին քաղել դրանք: (սարի մոխիրից, թխկի, կաղնու, կեչիից)

Եթե ​​կաղնին ունի կաղնու տերևներ, ապա ի՞նչ ունի թխկին: (սարի մոխրի, կեչի, բարդի, ուռենու, կաղամախու մոտ):

6. Դասի արդյունքը.

Ինչի՞ մասին խոսեցինք այսօր։

Ի՞նչ ես սովորել աշնան մասին:

Ո՞վ էր եկել մեզ այցելելու:

Ի՞նչ խաղացիք այսօր:

Տատյանա Գիլյազովա

Դասընթացների ամփոփում միջին խմբում"Ուշ աշնանըԿազմել և վարել է ուսուցչուհի Գիլյազովա Տատյանա Ալեքսանդրովնան:

Ծրագրի բովանդակության իրականացում կրթական տարածքներ:

«Ճանաչողական զարգացում», «Գեղարվեստական-գեղագիտական», «Խոսքի զարգացում».

Երեխաների գործունեության տեսակներըխաղ, հաղորդակցություն, ճանաչողական հետազոտություն, գեղարվեստական ​​գրականության և բանահյուսության ընկալում, արդյունավետ գործունեություն:

Ուսուցչի նպատակներըՍովորեք անվանել նշանները ուշ աշուն, համեմատել ամառը և աշուն, նշե՛ք տարբերակիչ հատկանիշները ուշ աշնանից«ոսկի», սովորեք ճիշտ տեղադրել հավելվածի մանրամասները. զարգացնել ընդհանուր նախադասություններով հարցերին պատասխանելու կարողություն. զարգացնել երեխաների համահունչ խոսքը; զարգացնել սեր և հարգանք բնության նկատմամբ:

Բովանդակության զարգացման պլանավորված կրթական արդյունքներ ծրագրերըգիտի զրույց վարել, արտահայտում է իր տեսակետը. արտահայտում է դրական հույզեր (հետաքրքրություն, ուրախություն, հիացմունք)բանաստեղծություն անգիր անելիս; տիրապետում է ինքնասպասարկման հմտություններին, հետաքրքրված է երեխաների արդյունավետ գործունեությամբ (դիմում « Աշնանային գորգ» ); ակտիվ և սիրալիրորեն շփվում է ուսուցչի և հասակակիցների հետ խաղային և ճանաչողական առաջադրանքներ լուծելիս:

Նյութեր և սարքավորումներ: երաժշտական ուղեկցորդՊ.Ի.Չայկովսկի, ցիկլ «Սեզոններ», սյուժեի նկար « Ուշ աշնանը» , նկարազարդումներ թեմայի վերաբերյալ «Ոսկի աշուն» և « Ուշ աշնանը» .

Չայկովսկու երաժշտությունը ցիկլից «ՍԵԶՈՆՆԵՐ»... Ցրված են գորգի վրա աշնանային տերևներ... Երեխաները մտնում են խումբև կանգնել կիսաշրջանով:

1. Կազմակերպչական պահ.

ԴաստիարակՏղաներ, եկեք գնանք ձեզ հետ ասենք բարև!

Բարի առավոտ

Բարի առավոտ! - Թռչունները սկսեցին երգել:

Բարի մարդիկ, վեր կացեք անկողնուց;

Ամբողջ խավարը թաքնվում է անկյուններում

Արևը ծագել է և գործի մեջ է:

Ա.Կոնդրատև

Ուսուցիչը բանաստեղծություն է կարդում - հանելուկ:

Եթե ​​ծառերի տերևները դեղնում են,

Եթե ​​թռչունները թռչեն հեռավոր երկիր,

Եթե ​​երկինքը մռայլ է, եթե անձրև է գալիս,

Տարվա այս եղանակը ... կոչվում է (աշնանը) .

Երեխաների պատասխանները: Աշուն.

Դաստիարակ: Եկեք կարդանք բանաստեղծություններ մասին աշուն.

Կոլյա:

Աշունը ոսկե թռչուն է,

Թռչունների մի երամ թռավ

Մենք սվիտերներ ենք հագնում

Ժամանակն է ձեռք բերել հովանոցը:

Մաշա:

Աղվեսն անցավ թփի տակով

Եվ պոչով այրեց սաղարթը:

Հրդեհը ճյուղերի վրա բարձրացավ

Եվ այրվեց աշնանային անտառ.

Թռչնանոցը դատարկ է, թռչունները թռան,

Ծառերի վրա տերևները նույնպես չեն նստում:

Այսօր ամբողջ օրը բոլորը թռչում են, թռչում…

Ըստ երեւույթին, նրանք նույնպես ցանկանում են թռչել Աֆրիկա։

Ալիս:

Դեղին տերևները պարում են

Ծառայում են ճյուղերից, թռչում։

Այս հեքիաթը ոսկե է

Կոչվում են «Տերեւաթափ».

Վիկա:

Տերեւաթափ, տերևաթափ,

Դեղին տերևները թռչում են:

Նրանք խշշում են ոտքի տակ

Շուտով այգին մերկ կլինի։

Լիզա:

Պատուհանից դուրս քամին զվարճանում է:

Այն կցատկի, իսկ հետո կթաքնվի։

Եվ տերևները վազում են ճանապարհի երկայնքով

Դեղին մկների ու կատուների նման։

Նաստյա:

Տերեւները թափվում են կաղամախիներից

Սուր սեպը խուժում է երկնքում:

Նա ուզում է ուղիղ թռչել

Նա ուզում է օդում կախվել:

Բարձրությունից քարի պես ընկնելը

Եվ երգում է դաշտերում, երգում:

Դաստիարակ: Լավ արեցիր։ Գուշակեցին հանելուկը, կարդացին բանաստեղծությունները։ Հիմա եկեք հավաքենք թափված տերևները, դնենք զամբյուղի մեջ և նստենք աթոռների վրա։

Սեպտեմբեր հոկտեմբեր Նոյեմբեր

Անձրևով և թափվող տերևներով,

Եվ թռչունները թռչում են

Եվ երեխաները պետք է գնան մանկապարտեզ:

2. Զրույց հարցերի շուրջ.

Ինչ է առաջինի անունը աշնան ամիս?

Իսկ երկրորդ.

Հիմա երրորդ ամիսն է աշուն... Ինչ է դա կոչվում:

Դրսում շոգ է, թե ցուրտ:

Արևը հաճա՞խ է շողում:

Հաճա՞խ է անձրև գալիս:

Անձրևը ցուրտ է, թե տաք:

Խոտը աճո՞ւմ է, թե՞ չորանում:

Ի՞նչ է պատահում ծառերի տերևներին:

Ինչպիսի՞ հագուստ են մարդիկ հագնում:

3. Համեմատություն.

Զորավարժություններ:

ա) Լրացրո՛ւ նախադասությունները:

Հոկտեմբերին շոգ է, բայց հիմա... (ցուրտ).

Հոկտեմբերին տերևները սկսում են ընկնել, իսկ հիմա՝ ... (դուրս ընկավ).

Հոկտեմբերին թռչունները սկսեցին թռչել հեռու, իսկ հիմա ... (բոլորը թռան).

Հոկտեմբերին արևը մի փոքր տաքացավ, բայց հիմա ... (ոչ տաք).

Հոկտեմբերին հազվադեպ էր անձրև գալիս, բայց հիմա ... (հաճախ).

Հոկտեմբերին ձյուն չկա, բայց նոյեմբերին ընկնում է. (առաջին ձյուն).

բ) Համեմատեք աշունը ամառով... Պատմեք ընդհակառակը:

ամռանը արևը պայծառ է, և աշնանը -...(ձանձրալի).

ամռանը երկինքը պայծառ է, և աշնանը -...(մոխրագույն).

ամռանը օրը երկար է, և աշնանը -...(կարճ).

ամռանը ծառերը կանաչ են, և աշնանը -...(դեղին).

Ամռանը մարդիկ թեթեւ են հագնվում, բայց աշնանը -...(ջերմ).

ամռանը կոլեկտիվ ֆերմերները մշակաբույսեր են աճեցնում և աշնանը -...(հեռացված).

գ) Գտեք սխալներ:

Նոյեմբերին երեխաները հագնում են թեթև հագուստ:

Նոյեմբերին բողբոջներն ուռչում են, տերևները ծաղկում։

Նոյեմբերին արևը շատ տաք է:

Նոյեմբերին լինում են ցրտահարություններ և ձյուն։

Նոյեմբերին թռչունները գալիս են տաք շրջաններից։

4. Ֆիզիկական դաստիարակություն.

Մենք տերև ենք, մենք տերև ենք,

Մենք - աշնանային տերևներ.

Մենք նստեցինք ճյուղերի վրա

Քամին փչեց – թռավ։

բ) Տերևաթափ

(Է. Ավդիենկո)

Ամպերը պտտվում են երկնքում։ Երեխաները ճոճվում են ոտքից ոտք.

Ամեն քայլը ջրափոս է: Քայլեք տեղում, բարձրացրեք ձեր ծնկները:

Օր աշնանային խոժոռվել, Ձեռքերը գոտիին՝ շրջվում է աջ ու ձախ,

Փողոցում տերևներ են ընկնում. Պտտվում են տեղում:

Այն տարածվում է ճանապարհի երկայնքով Հեշտ է վազել շրջանով:

Դեղին ձնաբուք.

Դաստիարակ: Մասին աշնանը բանաստեղծություններ կանգրված են բանաստեղծների կողմից, կան երաժշտական ​​գործեր՝ գրված կոմպոզիտորների կողմից, կան նկարներ՝ գրված նկարիչների կողմից։ Նայեք այս նկարներին. Եկեք նկարին, որտեղ վաղ է աշուն... Ի՞նչ գույներով է նկարիչը նկարել այս նկարը: Ճիշտ. Վաղ աշնանըգերակշռում են կանաչ գույները և մի փոքր դեղինը: Հիմա, տղերք, գնացեք այն նկարը, որտեղ նկարիչը պատկերված է ուշ աշուն... Ի՞նչ գույներով է նկարված այս նկարը: Ճիշտ. Ուշ աշունգերակշռում են մոխրագույն գույները։

5. Նկարագրություն ուշ աշուն.

Դաստիարակ: Ուշ աշնանը ցուրտ է լինում... Արևը հազվադեպ է փայլում և չի տաքանում: Երկինքը մոխրագույն է ու մռայլ։ Հաճախակի են ցուրտ անձրևները։ Ծառերը թափում են իրենց վերջին տերևները։ Խոտը չորացել է, ծաղիկները՝ չորացել։ Վերջին թռչունները թռչում են հարավ: Կենդանիները պատրաստվում են ձմռանը. Մարդիկ հագնում են տաք հագուստ։

Երեխաները մոդելավորվում են աշուն.

Ուսուցիչը բանաստեղծություն է կարդում:

Ձանձրալի նկար! Անվերջ ամպեր

Անձրևը հորդում է, ջրափոսերը շքամուտքի մոտ:

Դուռը թակում են։ Ուսուցիչը նամակ է բերում նապաստակից և կարդում է«Բարև տղերք: Տխուր եմ, կարոտում եմ անտառը, բայց հատկապես չոր դեղին տերեւները։ Նրանք այնքան շատ էին անտառի մի բացատում, որտեղ ես ապրում էի։ Նրանք այնքան գեղեցիկ պտտվեցին օդում և ընկան գետնին։ Աշուն... Ցուրտ է, բոլոր տերևները թռել են շուրջը, խոտերը չորացել են, ամպերը լողում են երկնքում, անձրև է գալիս։ Իսկ իմ մարգագետնում տերևներ չկան, և ես այլ տեղ չեմ կարող գտնել այդպիսի գեղեցկություն։ Տղերք, խնդրում եմ, ինձ տերևներից գորգ պատրաստեք»:

Սա այն խնդրանքն է, որը մեզ ուղղեց նապաստակը։ Եկեք օգնենք նրան և անենք աշնանային տերևների գորգ.

Երեխաները կատարում են հավելված « Աշնանային գորգ նապաստակի համար»

Ահա, նապաստակ, տես, թե ինչ հիանալի գորգ են պատրաստել տղաները քեզ համար:

Արդյունք դասեր.

ԴաստիարակԻնչի՞ մասին խոսեցինք այսօր։

Ինչի մասին ես սովորել աշուն?

Ո՞վ էր եկել մեզ այցելելու:

Ի՞նչ խաղացիք այսօր:

Եվ հիմա, նապաստակ, մեր տղաները պարելու են: Եվ այս պարը կոչվում է «Տերեւ, տերևը ընկնում է տերև»... Հուսով ենք, որ դուք վայելեք այս պարը և ավելի շատ կզվարճանաք:



Պետական ​​բյուջետային նախադպրոցական ուսումնական հաստատություն

Սանկտ Պետերբուրգի Ֆրունզենսկի թաղամասի թիվ 89 մանկապարտեզ

Միջին խմբում դասերի ամփոփում «Աշուն» թեմայով

Կատարվել էԴանիլովա Օլեսյա Վիկտորովնա

Դիրք:մանկավարժ

Սանկտ Պետերբուրգ 2013թ

Թիրախ:ընդլայնել երեխաների պատկերացումները աշնանը բնորոշ հատկանիշների վերաբերյալ, ինքնուրույն սովորեցնել, գտնել դրանք. դաստիարակել հարգալից վերաբերմունք բնության նկատմամբ, նրա գեղեցկությամբ հիանալու կարողություն։
Սարքավորումներաշունը պատկերող նկար, նամակ, կենդանիներ պատկերող նկարներ, աշնանային տերևներ։
Դասի ընթացքը.
1. Զրույց թեմայի շուրջ.
Տղերք, եկեք նայենք պատուհանից: Տարվա ո՞ր ժամանակն է: (աշուն): Այսօր կխոսենք աշնան մասին։- Տարվա ո՞ր ժամանակից հետո է գալիս աշունը:- Անվանեք աշնան ամիսները:- Վաղ է, թե ուշ աշուն։- Ի՞նչ է կատարվում աշնանը բնության մեջ, կենդանիների և թռչունների կյանքում:- Ինչպիսի՞ հագուստ և կոշիկ են նրանք կրում աշնանը։ Ինչո՞ւ։- Ի՞նչ եղանակ է լինում աշնանը, եթե անձրև է գալիս՝ անձրևոտ, քամի է փչում, դրսում՝ ցուրտ-ցուրտ, ամպամած-ամպամած, խոնավ, արևոտ, պարզ:- Ինչ ծառեր են աճում անտառում: (կաղնու, կեչի, կաղամախու, թխկի)
2. «Ուղղիր սխալները» խաղը (անակնկալ պահ, նապաստակը գալիս է, հարցեր է տալիս)- Աշնան ամիսներ - փետրվար, հունիս, մարտ? (Ոչ)- Աշնան ամիսներ - Սեպտեմբեր, հոկտեմբեր, նոյեմբեր: (Այո)- Արդյո՞ք աշնանը եղանակը պարզ է, արևոտ, տաք: (Այո)- Ե՞րբ է տեղի ունենում այս եղանակը՝ աշնան սկզբին, թե՞ վերջ: (սկզբում)- Հիմա ասա ինձ, թե երկու նախադասություններից որն է ճիշտ՝ «աշնանը երեխաները կրում են պանամական գլխարկներ, շապիկներ, շորտեր և սանդալներ» կամ «Աշնանը երեխաները հագնում են անձրեւանոցներ, բաճկոններ և երկարաճիտ կոշիկներ»:- Ի՞նչ կլիներ, եթե դուրս գաք պանամական գլխարկներով, շապիկներով, շորտերով և սանդալներով:
Նապաստակը գովում է երեխաներին և ցույց տալիս նամակը։
3. Դիդակտիկ խաղ.
Տեսեք, թե ինչ ունեմ: Այս նամակը. Անտառաբնակներն ինձ երեկ անտառից ուղարկեցին։ Տեսեք ով? Բացում է ծրար և հանում նկարներ: Անվանեք նրանց (սկյուռ, ոզնի, արջ և մուկ):- Ինչպե՞ս են այս կենդանիները պատրաստվում աշնանը ձմռանը:- Ի՞նչ բաժնետոմսեր են նրանք անում: (Սկյուռը կոներ, ընկույզներ, հատապտուղներ և սունկ է դնում խոռոչի մեջ; ոզնին թաքցնում է սունկը, արջը փորում է որջը, մուկը հասկերը քաշում է փոսի մեջ):- Ինչու՞ են կենդանիները ձմռան համար պաշարներ պատրաստում:- Ի՞նչ գույնի են աշնանը խոտն ու տերևները: (դեղին, կարմիր, կանաչ, շագանակագույն, նարնջագույն):
Նապաստակը գովում է երեխաներին և հեռանում:
4. Ֆիզիկական դաստիարակություն.
ՏԵՂԵՐՆԵՐ.
Մենք աշնանային տերևներ ենք
Մենք նստում ենք ճյուղերի վրա: (Նստած)
Քամին փչեց – թռավ։ (վազեց շրջանով)
Մենք թռավ, մենք թռավ
Եվ նրանք հանգիստ նստեցին գետնին։ (նստեց)
Քամին նորից վազեց
Եվ նա բարձրացրեց բոլոր տերևները: (Արթնացավ)
Թել, թռավ: (շրջագծել, վազել)
Եվ նրանք նորից նստեցին գետնին։ (նստեց)
5. Դիդակտիկ խաղ.
Տղերք, ես ձեզ տերեւներ եմ բերել- Ո՞ր ծառերից է քամին քաղել դրանք: (սարի մոխիրից, թխկի, կաղնու, կեչիից)- Եթե ​​կաղնին ունի կաղնու տերևներ, ապա ի՞նչ ունի թխկին: (սարի մոխրի, կեչի, բարդի, ուռենու, կաղամախու մոտ):
6. Դասի արդյունքը. - Ինչի՞ մասին խոսեցինք այսօր։- Ի՞նչ ես սովորել աշնան մասին:- Ո՞վ էր եկել մեզ այցելելու:- Ի՞նչ խաղացիք այսօր:

Թաթարստանի Հանրապետության Ալեքսեևսկի մունիցիպալ շրջանի «Ալեքսեևսկու թիվ 6 մանկապարտեզ» Պչելկա քաղաքային բյուջետային նախադպրոցական ուսումնական հաստատություն

Ուղղակի կրթական գործունեության ամփոփագիր

աշխարհի ամբողջական պատկերի ձևավորման վրա

միջին խմբում թեմայի շուրջ.

«Ուշ աշուն»

Մանկավարժ,

Օլգա Բոգատովա

Ամսաթիվ՝ 07.11.2016թ

սմ. Ալեքսեևսկոե

2016

Ուսումնական տարածք «Աշխարհի ամբողջական պատկերի ձևավորում»

ԹԵՄԱ՝ ՈՒՇ ԱՇՈՒՆ.

Թիրախ: Ձևավորել դիտումներնոյեմբերին բնության փոփոխությունների մասին.

Առաջադրանքներ.

ՈւսումնականՍովորել անվանել ուշ աշնան նշանները, համեմատել ամառը և աշունը, անվանել ուշ աշնան տարբերակիչ հատկանիշները «ոսկե»-ից.համախմբել աշնան ամիսների գիտելիքները.Սովորեցրեք երեխաներին հիմնավորել իրենց մտքի շարժը, հարցերին պատասխանել նախադասություններով:

Զարգացող: Զարգացնել համահունչ խոսքի, դիտողականության, մտավոր գործունեության, հմտության հմտություններարտահայտեք ձեր կարծիքները. Զարգացնել ուշադրությունը, տոկունությունը:

Ուսումնական՝ դաստիարակել սեր բնության և նրա գեղեցկության հանդեպ։

Կրթական ոլորտների ինտեգրում.«Խոսքի զարգացում», «Ճանաչողական զարգացում».

Բառապաշարային աշխատանք.ուշ աշուն, մոխրագույն երկինք, ցուրտ քամի, մերկ ծառեր ցուրտ, հորդառատ, հորդառատ անձրև, սառնամանիք:

Նախնական աշխատանք.Բնության և մարդու կյանքի աշնանային փոփոխությունները դիտարկելը. Աշնան մասին բանաստեղծություն անգիր անելը. Դիտելով «Աշուն» տեսանյութը.

Նյութեր և սարքավորումներ.սյուժետային նկար «Ուշ աշուն» թեմայով:

1. Կազմակերպչական պահ.

Դաստիարակ. Տղերք, այսօր մենք գնալու ենք զբոսնելու անտառով և տեսնելու, թե ինչ փոփոխություններ են տեղի ունեցել բնության մեջ: Եվ անտառ մտնելու համար մենք պետք է փակենք գլուխն ու շրջանագիծը:

2. Զրույց աշնան մասին.

Հնչում է երաժշտություն (Պ.Ի. Չայկովսկի «Չորս եղանակները», նոյեմբեր պիես (եռյակով):

Դաստիարակ. Տղերք, լսու՞մ եք, թե ինչ հրաշալի երաժշտություն է հնչում անտառում: Ասա ինձ, ի՞նչ ես զգում նրան լսելիս:

Երեխաներ ... Տխրություն, վիշտ, վիշտ.

Դաստիարակ. Ինչու՞ եք կարծում, որ երաժշտությունը տխուր է, տխուր:

Երեխաներ. Բնությունը տխուր է, որ ամառը վերջացավ, և շուտով ձմեռը կգա:

Դաստիարակ. Ինչպե՞ս է կոչվում աշնան առաջին ամիսը:

Երեխաներ. սեպտեմբեր.

Դաստիարակ. Իսկ երկրորդ.

Երեխաներ. հոկտեմբեր.

Դաստիարակ. Հիմա աշնան երրորդ ամիսն է։ Ինչ է դա կոչվում:

Երեխաներ. նոյեմբեր.

Դաստիարակ. Ճիշտ է, նոյեմբեր:Ասա ինձ, ի՞նչ փոփոխություններ են տեղի ունեցել բնության մեջ:Նայեք էկրանին.

Աշնան դիտարկումը նկարներում - սլայդներ (Նրանք նստում են պալատում)

Դաստիարակ. Դրսում շոգ է, թե ցուրտ:

Երեխաներ. Դրսում ցուրտ է.

Դաստիարակ. Արևը հաճա՞խ է շողում:

Երեխաներ. Արևը հազվադեպ է փայլում և չի տաքանում:

Դաստիարակ. Նոյեմբերին խոտը աճո՞ւմ է, թե՞ չորանում:

Երեխաներ. Խոտը չորանում է։

Դաստիարակ. Ի՞նչ է պատահում ծառերի տերևներին:

Երեխաներ. Որոշ ծառեր այլեւս տերևներ չունեն, դրանք թափվել են։

Դաստիարակ. Ինչպիսի՞ հագուստ են մարդիկ հագնում:

Երեխաներ. Մարդիկ սկսեցին ավելի տաք հագնվել։

Դաստիարակ. Տղերք, էլ ի՞նչ հետաքրքիր տեսաք փողոցում։

Երեխաներ. Երբեմն ձյուն ու անձրեւ է գալիս, սառած ջրափոսեր։

Դաստիարակ. Տղերք, ճիշտ է: Փողոցում ձյուն է տեղում, բայց ինչպես նկատեցիք, այն դեռ ժամանակ առ ժամանակ հալչում է։ Այս աշնանը պայքարում է ձմռանը: Ձմեռը ցանկանում է մեզ մոտ ավելի շուտ գալ, բայց աշունը դեռ չի զիջում ձմռանը, իսկ հիմա դեռ աշուն է «Նոյեմբեր»։

Ֆիզիկական րոպեներ «Թռուցիկներ».

Դաստիարակ. Տղերք, հիմա մենք կվերածվենք աշնանային տերևների: Յուրաքանչյուր ձեռքում վերցրեք մի կտոր թուղթ:

Մենք աշնանային տերևներ ենք

Մենք նստում ենք ճյուղերի վրա:(Նստած)

Քամին փչեց – թռավ։(Վազեց շրջանով)

Մենք թռավ, մենք թռավ

Եվ նրանք հանգիստ նստեցին գետնին։(Նստեց)

Քամին նորից վազեց

Եվ նա բարձրացրեց բոլոր տերևները:(Արթնացավ)

Թել, թռավ: (Թել, վազել)

Եվ նրանք նորից նստեցին գետնին։(Նստեց)

3. Համեմատություն.

Դաստիարակ. Առաջարկում եմ խաղալգնդակով խաղ «Ավարտել նախադասությունները»:

(Մենք բոլորս կանգնած ենք շրջանակի մեջ)

Հոկտեմբերին տաք էր, բայց հիմա՝...(ցուրտ).

Հոկտեմբերին տերևները սկսում են ընկնել, իսկ հիմա՝ ...(ընկավ).

Հոկտեմբերին թռչունները սկսեցին թռչել հեռու, իսկ հիմա ...(բոլորը թռան):

Հոկտեմբերին արևը մի փոքր տաքացավ, բայց հիմա ...(ոչ տաք):

Հոկտեմբերին հազվադեպ էր անձրև գալիս, բայց հիմա ...(հաճախ):

Հոկտեմբերին ձյուն չկա, բայց նոյեմբերին ընկնում է ...(առաջին ձյուն):

Խաղ «Ասա հակառակը»

Ամռանը արևը պայծառ է, իսկ աշնանը ...

Ամռանը երկինքը պայծառ է, բայց ...

Ամռանը օրը երկար է, բայց...

Ամռանը ծառերը կանաչ են, իսկ ...

Ամռանը մարդիկ թեթեւ են հագնվում, բայց...

Ամռանը կոլտնտեսությունները աճեցնում են իրենց բերքը, իսկ ...

Գտեք «Սխալներ» խաղը

Դաստիարակ. Տղերք, հիմա ես ձեզ մի առաջարկ կասեմ, և դուք պետք է սխալ գտնեք։

Նոյեմբերին երեխաները հագնում են թեթև հագուստ:

Նոյեմբերին բողբոջներն ուռչում են, տերևները ծաղկում։

Նոյեմբերին արևը շատ տաք է:

Նոյեմբերին լինում են ցրտահարություններ և ձյուն։

Նոյեմբերին թռչունները գալիս են տաք շրջաններից։

4. Ուշ աշնան նկարագրություն.

Դաստիարակ. Ուշ աշնանը ցուրտ է լինում։ Արևը հազվադեպ է փայլում և չի տաքանում: Երկինքը մոխրագույն է ու մռայլ։ Հաճախակի են ցուրտ անձրևները։ Ծառերը թափում են իրենց վերջին տերևները։ Խոտը չորացել է, ծաղիկները՝ չորացել։ Վերջին թռչունները թռչում են հարավ: Կենդանիները պատրաստվում են ձմռանը. Մարդիկ հագնում են տաք հագուստ։

Երեխաները մոդել են օգտագործում աշունը նկարագրելու համար:

5. Բանաստեղծություն անգիր անելը.

Դաստիարակ. Ի՞նչ նորություն ես սովորել: Որո՞նք են ամառային և աշնանային նշանները:


Նորություն կայքում

>

Ամենահայտնի