У дома рози Геометрични фигури. консолидация: урок по famp в средната група. Резюме на възлите за когнитивно развитие (famp) в средната група „пътуване до страната на геометричните фигури

Геометрични фигури. консолидация: урок по famp в средната група. Резюме на възлите за когнитивно развитие (famp) в средната група „пътуване до страната на геометричните фигури

Реферат от урок по математика в средна група "страната на чудесатафигури "

Тема: Пътуване до страната: Геометрични фигури. (Поправяне.)

Цел:

Научете се да различавате и назовете следните геометрични фигури: квадрат, кръг, триъгълник, правоъгълник,

Упражнение в сметката;

Умеете да се движите в пространството.

задачи:

Образователни:

Разработване:

Образователни:

Допринесе за възпитанието на колективизъм и взаимопомощ при работа в екип.

материали:

За учителя: Четири кошници с фигурни стикери - първата кошница е триъгълник, втората е квадрат...) Геометрични фигури по брой деца различен цвят... Четири чанти в различни цветове: зелено, синьо, жълто, червено.

Ходът на урока.

Днес съм много тъжен, но знаете ли защо? Бях поканен да посетя един чудесен геометричен приказна земя... В тази страна се очакват всички гости интересни задачи, но не мога да се справя сам с тях! Момчета, бихте ли се съгласили да отидете на пътуване с мен? Благодаря! Много се радвам, че се съгласихте да помогнете. Но как да стигнем до тази страна, защото е далече и не може да се стигне пеша? Тъй като страната е страхотна, тогава ще изберем страхотен транспорт.

В: Каня всички деца

Скоро ще излезе на път

Очакват ви изпитания

Трудни задачи.

Пътят ни ще бъде дълъг с препятствия. Готови ли сте за такова пътуване?

Д: Да, готова.

В: Звучи мелодията "Локомотив от Ромашков". Всички са построени в локомотиви. Е, ето ни. За да започнем задачите, трябва да решим гатанките.

1. Четири ъгъла и четири страни

2 нямам ъгли

И аз съм като слънцето (кръг).

3. Три ъгъла, три страни.

4 ... Разпънахме квадрат

И представена с един поглед

На кого приличаше

Или нещо много подобно?

Не тухла, не триъгълник -

В: - Браво, момчетата отгатнаха правилно гатанките. Сега можем да изпълняваме задачи.

Учителят и децата идват на първата маса. На масата има геометрични фигури.

Да преминем към втората задача:

Въпрос: Момчета, ако сте готови да вдигнете фигурите си. Браво, сега сложете парчетата в кошниците си. Сега можем да продължим.

D: Изпълнявайте задачи.

В: Браво, момчета, свършихте работата. За да стигнем до вълшебната земя и да вземем подаръка, трябва да минем през гората. В гората растат брези, ели и дъбове. (учителят поставя 3 картинки с дървета на дъската). Физическо възпитание.

Вятърът люлее меко клена,

Наклони надясно, наляво:

Едно - наклон и две - наклон,

Кленовата зеленина зашумоля.

деца. Има три дървета.

деца. Първата е бреза.

деца. Вторият е смърч.

деца. Третото дърво е дъб.

деца. Брезата е първата.

деца. Дъбът е третият.

деца. Смърчът е вторият.

Въпрос: Следващата ни задача. Трябва да оцветим тези фигури, за които говорихме днес. Кръгът е червен, триъгълникът е зелен, квадратът е син, а правоъгълникът е жълт. В какъв цвят ще оцветите кръга, триъгълника, квадрата, правоъгълника?

Ремаркета, ремаркета

Бръмкат по релсите.

Шофиране обратно към групата

Компания от момчета.

Общински бюджет предучилищна"Детска градина номер 54"

Резюме на урока по FEMP в средна група „Вълшебната земя на фигурите“

Приготвен от:

Астрахан 2016г

познайте гатанки.

1. Четири ъгъла и четири страни,

Те изглеждат като сестри (квадратни).

2. Нямам ъгли,

И аз съм като слънцето (кръг).

3.Три ъгъла, три страни.

Дължините могат да варират (триъгълник).

4. Разтегнахме квадрата

И представена с един поглед

На кого приличаше

Или нещо много подобно?

Не тухла, не триъгълник -

Стана квадрат ... (правоъгълник).

1 ЗАДАЧАВ: Първата ни задача: На масата има различни фигури, необходимо е да вземете една фигура и да ги назовете.

D: Всеки на свой ред взема парче от масата и ясно назовава парчето, което е взел.

Въпрос: Браво момчета, всички отговорихте правилно. Минахме правилно през първата задача, пътят към страната ни става все по-къс.

2 ЗАДАЧАДа преминем към втората задача:

На столовете в групата има четири кошници, всяка със залепени фигури (кръг, квадрат, триъгълник, правоъгълник)

Въпрос: Момчета, всеки от вас има фигура в ръцете си, нашата задача е да групираме всички фигури по размер. За да направите това, които имат квадратчета, застанете пред кошницата с квадрат. Който има кръгове, застанете до коша с кръг. За тези, които имат правоъгълници, се изправете до кошницата с правоъгълник. А който има триъгълници, застанете до коша с триъгълници.

Д: Намерете кошниците им и се изправете.

ЗАДАНИЕ 4За да стигнем до вълшебната земя и да вземем подаръка, трябва да минем през гората. В гората растат брези, ели и дъбове. (учителят поставя 3 картинки с дървета на дъската). Физическо възпитание.

Вятърът люлее меко клена,

Наклони надясно, наляво:

Едно - наклон и две - наклон,

Кленовата зеленина зашумоля.

Деца, пребройте колко дървета има?

деца. Има три дървета.

възпитател. Назовете първото дърво.

деца. Първата е бреза.

възпитател. Назовете второто дърво.

деца. Вторият е смърч.

възпитател. Кое дърво е третото?

деца. Третото дърво е дъб.

възпитател. Какво е бреза?

деца. Брезата е първата.

възпитател. Какво е дъбът?

деца. Дъбът е третият.

възпитател. Какво е смърчът?

деца. Смърчът е вторият.

Учителят кани децата да седнат на масите.

Задача 5Следващата ни задача. Трябва да оцветим тези фигури, за които говорихме днес. Кръгът е червен, триъгълникът е зелен, квадратът е син, а правоъгълникът е жълт. В какъв цвят ще оцветите кръга, триъгълника, квадрата, правоъгълника?

В: Браво, момчета! Справи се с всички задачи, които Кралицата на математиката имаше в магазина. Е, къде е нашият подарък. На вратата се чука! Пред вратата има кошница със сладкиши.

Нашето пътуване приключи. Време е да се върнем в групата.

Децата заедно с учителя образуват влак с ремаркета.

Ремаркета, ремаркета

Бръмкат по релсите.

Шофиране обратно към групата

Компания от момчета.

Задача 3Те стигат до килима и там целият килим е осеян с различни фигури в различни цветове. (докато децата изпълняваха задачите младши възпитателизсипа фигурите върху килима.)

Въпрос: Момчета, за да продължите пътуването си, трябва да съберете и групирате фигурите по цвят, след което да ги поставите в кутии.

Запазете 4 чинии с геометрични фигури за всяко дете, изрязани правоъгълници, кошници

нки с фигури от различни цветове

Самоанализ на урока по ФЕМП в средна група „Вълшебната земя на фигурите”. Група номер 11.

Програмното съдържание на урока отговаряше на ясно формулираното

задачи. Урокът се проведе с деца от средна група, присъстваха 13 деца. Децата от тази група са развили умения учебни дейности... Децата лесно влизат в контакт с възрастен. Те знаят как да чуват и слушат учителя.

Образователни:

Разширете познанията на децата за формите. Научете се да ги групирате по цвят, размер.

Разработване:

Развийте наблюдателност, внимание.

Развийте мисловната памет и речта.

Образователни:

Допринесе за възпитанието на колективизъм и взаимопомощ при работа в екип.

Стимулирайте интереса към математиката.

Да култивира уменията за културно поведение в обществото.

Изпълнение на различни игрови задачисъздаде положително, емоционален фонучебния процес, повишава речевата активност на децата и запазва интереса през цялата учебна дейност.

През цялото време на заниманието децата бяха отзивчиви, доброжелателни и с голямо удоволствие изпълниха всички задачи.

Тип образователни дейностиинтегриран, което допринася за решаването на поставените задачи в комплекса. Всички етапи бяха взаимосвързани, подчинени на зададена тема и цели на учебната дейност. Промяната на вида на дейността на всеки етап направи възможно предотвратяването на умората и ситостта с някакъв вид дейност. Децата динамично преминават от игри на думиза игри с предмети и рисуване. Анализирайки дейностите на децата, бих искал да отбележа, че те показаха познавателна активност, реагираха емоционално, използваха съществуващите знания и умения. Бяха заинтересовани, внимателни, организирани. Анализирайки проведените образователни дейности, можем да кажем, че задачите са изпълнени успешно. Смятам, че дейността е структурирана логично, а етапите са взаимосвързани. За изпълнението на всяка задача са подбрани техники на базата на игрови учебни ситуации, които насърчават децата към активна речева и умствена дейност. В работата с деца използвах въпроси към децата за съобразителност и мислене, проблемни ситуации за затвърждаване на имената на геометрични фигури (кръг, квадрат, триъгълник, правоъгълник), затвърждаване на знанията за количествено броене до 3, съотношението с броя на обекти. Всичко това допринесе за ефективността на GCD, умствената дейност и развитието на речта, формирането на елементарни математически представипри деца.

Мисля, че игровата мотивация предизвика интереса на децата и активността беше доста висока. Въпреки това, няколко деца работеха със собствено темпо, творческа задачаизвършени малко по-късно, не поради бавност, а поради индивидуалните им възможности. Въпреки че това не означава, че имат по-малко умения и знания. Според анкетата на децата след урока се разкри, че децата харесват урока и биха искали да имат продължение.

Евгения Мочалова
Резюме на урока по ФЕМП в средна група „Геометрични фигури. Сравнение на артикули. Брой до пет"

Повторение. Геометрични фигури. Сравнение на елементите по ширина и височина. Броене до пет... Игри на открито.

Интеграция на образователната области: "Познание" (Формиране на елементарни математически изгледи)

„Физическа култура”, „Комуникация”, „Социализация”.

Видове детски занимания: игрив, комуникативен.

Цели: упражнение за разпознаване геометрични фигури, v до пет, ориентация в пространството, за затвърждаване на разбирането за широко, тясно, високо, ниско.

Планирани резултати: има елементарен идея за геометрични фигури, държи желаното условие в паметта по време на математически операции и концентриранодейства 15-20 минути с интерес участва в игри на открито.

Материали за класове: карти с геометрични фигури, пеперуди, ивици широки, тесни, високи, ниски, големи кръгове подова покривка за игра“, обръчи.

V групаидва писмо от принцеса Ан от далечно кралство. В него тя моли децата да й помогнат да се върне у дома. Когато се разхождала и брала цветя на красива поляна, злата магьосница взела ключовете от къщата от нея (имаше пет ключа)... И тя каза, че докато не изпълниш пет задачи, тя няма да даде ключовете. При изпълнение на всяка задача магьосницата ще изпраща ключ по един.

Учителят се обръща към децата

Е, момчетата ще помогнат на Ана да се върне у дома, ние сме мили и добри.

Задача номер 1

Трябва да разложите пеперудите на геометрични фигури, категориченколичество за всеки фигура, след което разширете последователно 12345

Квадрат 2

Триъгълник 4

Правоъгълник 5

Браво момчета, справихме се с тази задача и за това получаваме първия ключ.

Задача номер 2

Разпределете ленти широки, тесни, дълги, къси. При метода на суперпозиция трябва правилно да подредите лентите.

Първи широк дълъг

Втора тясна къса

Трета тясна дълга

4-ти широк къс

Изпълнихме тази задача и получихме втория ключ.

Задача номер 3

Ориентация в пространството. Разпределете големи кръгове.

Те също се справиха с тази задача и също получиха третия ключ.

Задача номер 4

Играта " Геометрични фигури в къщата "

На децата се дават карти, които изобразяват геометрични фигурии съответните числа: например всички сини триъгълници под числото 1, жълти кръгове 2, червени правоъгълници 3, зелени квадрати 4, петоъгълник 5... Децата танцуват на музиката, когато музиката свършва, те бързо виждат какъв цвят имат фигурии заемат съответната къща. Играта се играе два пъти.

Е, какво си бърз и сръчен, умен и внимателен.

За това ще получите четвъртия ключ.

Задача номер 5

Играта „Разшири геометрични фигури по характеристики "

До размера

Браво момчета и се справихме с тази задача. И за това получавате последния пети ключ.

Е, момчета, изпълнихме всички задачи, събрахме всичките пет ключа. Сега нека ги изпратим на Ана, за да може тя да стигне до дома си възможно най-скоро.

Децата поставят ключове в писмо и печат. Учителят казва

Че веднага ще даде писмото на пощальона. Пощальонът ще го достави на Ана още тази минута.

Учителката въздъхва, така ни се случи приключението днес. Да момчета? Хареса ли ти? И кое ти хареса най-много, каква задача? (отговори на децата)

Благодаря на всички!

Свързани публикации:

Конспект на заключителния урок по ФЕМП в старша логопедична група „Сметка. Сума, числа и числа. Геометрични фигури"Цел: Упражнение за разграничаване на редното броене; Отговорете правилно на въпросите: колко, къде в сметката? Замразяване на изгледите.

Реферат на GCD по FEMP в средната група „На посещение на площада. Бройте до 4. Количество, числа и числа. Геометрични фигури"Общинска бюджетна предучилищна образователна институция на общинския район Москаленск в Омска област детска градина"Пролет".

Цели на програмата: Образователни: Продължете да сравнявате обекти по размер (голям-малък). Отразете резултата в речта.

Резюме на учебни дейности по ФЕМП „Сметка. Сума, числа и числа. Геометрични фигури"Съдържание на програмата: - Да се ​​затвърди умението да се брои в рамките на 4, да се запознае с редната стойност на число, да се научи да отговаря на въпросите "Колко?"

Резюме на урока по FEMP "Изгубената цифра". Сметка в рамките на 10. Геометрични фигури. Дни от седмицата. Сезони I. Програмно съдържание: Учебни задачи: Упражнение в сметката в рамките на 10. Да се ​​затвърдят знанията за последователността на дните от седмицата, брой ,.

Резюме на урока по ФЕМП за деца от старша група „Разходка в есенната гора. Пребройте до пет. Сравнение на две групи обекти "„Разходка в Есенната гора” Цел на урока: Упражнение до пет; сравнете две групи обекти, като добавите липсващата към по-малката.

Резюме на урока по FEMP „Сравнение на две множества по числа. Броене до 3. Сравнение на елементи по дължина и ширина "Резюме на урока по FEMP на тема: „Сравнение на две множества по число. Пребройте до три. Сравнение на обекти по дължина и ширина." софтуер.

„Пътуване до страната на геометричните форми“ Урок по FEMP в средна група с използване
мултимедийна поддръжка.

Автор: Likhovskikh Ruzigul Gardulloevna възпитател KGKOU сиропиталище 18 стр. Район Отрадное Вяземски на Хабаровска територия.

Описание:
При работа с деца използването на мултимедийни технологии (цветове, графики, звук, съвременни средствавидео техник) ми позволява да симулирам различни ситуации, активирате когнитивна дейностучениците и засилват усвояването на материала. Приложение на информационните технологии в предучилищна възраст образователна институциявъзможно и необходимо, помага за повишаване на интереса към ученето, развива детето всестранно. Яснотата на материала повишава усвояването му, т.к участват всички канали на детското възприятие – зрителен, механичен, слухов и емоционален.
Използването на мултимедийна подкрепа в класната стая по математика, осигурява активността на децата при разглеждане, разглеждане и визуално подчертаване на признаците и свойствата на предметите, формират се методи визуално възприемане, изследване, подбор в обективния свят на качествени, количествени и пространствено-времеви характеристики и свойства. Формирането на елементарни математически понятия става въз основа на конструирането и използването от децата илюстративни модели... Използването на нови необичайни техники за обяснение и консолидиране, особено в игрова форма, повишава неволното внимание на децата, помага за развиване на волевото внимание. Информационни технологииосигуряват подход, ориентиран към човека.

Програмни задачи:
1. Запознаване с обемни геометрични форми;
2. способност за съпоставяне на обекти по размер, за разграничаване на обемни и плоски геометрични форми; куб, цилиндър, конус и др. квадрат, триъгълник, кръг и т.н.
3. Формиране на зрително възприятие, разглеждане, подбор в обективния свят на качествени, количествени и пространствено-времеви признаци и свойства.
4. Развитие на зрителното внимание и зрителната памет.
5. Попълване на речника.
6. Да възпитава интерес към математиката и желание за работа в екип.
МАТЕРИАЛИ ЗА УРОКА;
Демонстрация; учебно видео "Локомотив Чух-Чух и геометрични фигури"
Дозиране; обемни, пластмасови геометрични фигури (можете да правите фигури от хартия); листове хартия А-4, моливи.

Ход на урока

Момчета, днес ние, заедно с влака Chukh-Chukh, ще отидем на пътешествие до страната на геометричните форми, пътуването ще бъде интересно и вълнуващо. И гледаш внимателно и се опитваш да запомниш всичко, което ще ти покаже влакът.
- И така, започваме нашето пътуване...

Хареса ли ви пътуването с влака Chukh-Chukh?
- Сега да видим колко внимателни бяхте по време на пътуването.
- Обърнете внимание, пред вас има геометрични фигури, същите, които е превозвал локомотива.
- Покажете и назовете фигурите, превозвани с влака Чух-Чук? (куб, правоъгълен паралелепипед, пирамида, конус, цилиндър, топка, тор, призма)
- Как се наричат ​​всички тези геометрични фигури и защо? (обемни фигури, поради факта, че имат обем, т.е. заемат място в пространството).
- Да видим какво ще стане, ако проследим основата на всяка триизмерна фигура върху лист хартия. Какви са имената на фигурите, нарисувани на хартия? (плоски фигури; куб-квадрат, правоъгълен паралелепипед-паралелепипед, пирамида-квадрат-триъгълник-многоъгълник, конус-кръг, цилиндър-кръгове, призма-триъгълник-многоъгълници).
- Моля, покажи ми пирамидата и конуса. Каква е разликата? (основната пирамида има квадрат, правоъгълник, триъгълник, многоъгълник, докато основата на конуса винаги е кръг и няма лица).
- Какви са приликите им? (и пирамидата, и конусът имат основа и връх).
- Кой ще ми покаже топката? С какво той се различава от всички фигури? (топката няма основа, ъгли, страни).
- А какви са призмите? (триъгълни, многоъгълни), защо се наричат ​​така? (защото в основата им лежи триъгълник, многоъгълници).
- Браво момчета, днес бяхте внимателни и се научихте да различавате триизмерни геометрични фигури. И сега можете да играете с фигури, да строите къщи, дворец, порти и други сгради. Представете си себе си.

Дерендяева Ирина Вячеславовна
учител на GKKP детска градина № 3 "Иван - Царевич" към образователния отдел на град Степногорск, област Акмола

Цел: Формиране на елементарни математически представи на децата в средна възраст.

* Подобрете знанията за геометрични форми (кръг, квадрат, триъгълник, форма на предмети, търсене на геометрични форми в пространството, ориентация в пространството, затвърдете знанията за цветовете, научете се да изграждате триизмерни фигури.

* Развийте устно - логично мислене, памет, внимание, възприятие.

* Възпитавайте интерес към урока, отзивчивост, желание да помагате на другите, способност за работа в екип.

Материал:

- Кутия с геометрични фигури (червен кръг, зелен триъгълник, жълт квадрат)

- Магнитна дъска и картинки, чиято форма липсва

- Изрязани снимки на пъзели с геометрични фигури.

Полиезичният компонент: scheber - кръг - кръг, үшбұриш - триъгълник - триъгълник, квадрат - квадрат - квадрат.

Удар: Изненадващ момент: почукай на вратата

Възпитател, момчета, днес ни дойде на гости едно мече. Нека всички заедно да го поздравим.

- Момчета, мечката ни донесе вълшебна кутия. Искате ли да знаете какво има вътре? И върху него тежи ключалка! Да поиграем с вас на една игра: „Има ключалка на вратата“? И може би ще се отвори?

Гимнастика с пръсти:

На вратата има ключалка

Кой би могъл да го отвори

Издърпана

усукана,

Почукаха и отвориха.

Възпитател: Браво, нашата кутия се отвори, какво има в кутиите, които ви интересуват?

Познайте гатанките:

1. Без ъгъл, без страна,
И роднини - само палачинки ... Кръг

- Какъв цвят е кръгът? Нека нарисуваме кръг във въздуха с пръст.

Игра "Какво е кръгло"?

2. Четири ъгъла и четири страни,
Изглеждат точно като сестри.
Не можеш да го хвърлиш в портата като топка,
И той няма да галопира след теб.
Фигурата е позната на много момчета.
разпознахте ли го? Това е ... Квадрат.

- Защо тази фигура се нарича така? (Защото квадратът има 4 ъгъла)

- Нека преброим ъглите 1234. Какъв цвят е квадратът? Да нарисуваме квадрат във въздуха с пръст?

Игра "Какво е квадрат"?

3.Три ъгъла, три страни.
Дължините могат да варират.
Ако ударите ъглите
Скоро ще скочиш и сам! … Триъгълник.

- Защо тази фигура се нарича така? (Защото триъгълникът има 3 ъгъла)

- Нека преброим ъглите 123. Какъв цвят е триъгълникът? Нека нарисуваме триъгълник във въздуха с пръст.

Игра "Какво е триъгълно"?

Възпитател: Браво момчета! Мече, защо си тъжен? Искате ли да се приберете вкъщи и не можете да намерите пътя?

Физическа минута.

Мечката излезе от бърлогата,
Огледа се към прага. (Завива наляво и надясно.)
За бързо набиране на сила,
Главата на мечката се изви. (въртене на главата)
Наведен назад, напред (Торсът се огъва)
Тук той върви през гората (Върви)
Мечката брои до пет
Мечката вдига гирлата (симулиращо упражнение "вдигане на тежести")

Играта „Продължи пътя“ (….).

Игра "Поправи килимчето".

ОБЩО момчета, какви геометрични фигури има (триъгълник, кръг, квадрат) Помогнахте на мечката да запомни геометричните фигури! Благодаря ти!

Резюме на урока по ФЕМП в средна група "Посещение на геометрични фигури"
Цел: Да запознае децата с геометрична фигура, овал.
Софтуерно съдържание:
Продължете да учите да виждате геометрични форми във формите на околните предмети.
За консолидиране на идеята за кръг, квадрат, триъгълник.
Консолидиране на класификацията по две основания, обобщение.
Развийте зрително и слухово възприятие, въображение.
Изградете комуникационни умения.
Продължете да учите как да оценявате качеството на задачите, изпълнявани от партньорите в играта.
инструменти:
Раздаване: билети - сдвоени карти с геометрични фигури за обозначаване на места в киното; комплекти Dienes Blocks за 2 деца.
Демонстрация: плакат с изображение на зеленчуци, схематично изображение на животни (заек, мечка, лисица), геометрични фигури за фланелограф.
Работа по речника: Овална, кръгла, кръгла, квадратна, квадратна, триъгълна.
Предварителна работа:
- Разговор за правилата на поведение в киното;
- Ролева игра "Кино";
- Дидактически игри "Цвят и форма", "Изберете предмет според формата", излагане на различни предмети с помощта на блокчета Dienesh (по схема и по дизайн);
- Изучаване на гимнастика с пръсти;,
- Игра на открито „Ако да, ще пляскаме, ако не, ще се удавим!“;
- Събиране и разглеждане на зеленчуци в градината, определяне на формата им;
- Моделиране "Зеленчуци" (тиквички, краставици, патладжан);
- Рисунка "Зеленчуци в чиния";
- Приложение "Да приготвим краставици и тиквички за зимата";
- Разучаване на музикално-ритмичната композиция "Градински хоровод", "Ай дили!"
Методи и техники:
Визуално: показване на геометрични фигури, схематични изображения на животни върху фланелграф; преглед на манекени зеленчуци.
Словесни: разговор, въпроси към децата, произнасяне на думите от гимнастика с пръсти, отгатване на гатанки, игра на роля - словесно описание на геометрични фигури.
Практичен: гимнастика за пръсти, скачане, дидактически игри: "Намерете чифт", "Как изглежда", "Направете фигура на животно от геометрични фигури с помощта на блокчета Dienesh."
Описание на образователните дейности директно.
Организиране на времето
Децата, заедно с учителя, влизат в музикалната зала, застават в кръг.
Възпитател: Добър ден, деца! Много се радвам да те видя.
Деца: Добър ден! И ние се радваме да ви видим.
След това се извършва гимнастика с пръсти.
Възпитател: Сега, деца, кажете здравей един на друг. (децата се изправят по двойки).
Деца: Добър ден! (ръкостискайте се с всички пръсти.)
Радвам се да те видя! (ръкостискайте се с всички пръсти с изключение на палеца)
Най-накрая се срещнаха! (поздравете само с палци).
Ако нещо се случи, свържете се с мен, ще помогна! (пермутирайте индекса и средни пръсти дясна ръкаот лявата ръка на партньора, „достигнете до врата, леко се потупайте по рамото с дланта.)
Възпитател: Харесвате ли приказките? (отговори на децата). Днес искам да ви поканя на кино, където можете да видите приказката "Щастливи приятели". За да стигнете до шоуто, първо трябва да закупите билет за бюро за продажба на билети... Нека решим как да отидем там.
Деца: По двойки, приятелски настроени, спокойни.
Възпитател: Значи не е интересно, скучно. Може би скочи на десния крак? (децата се съгласяват и се придвижват до масата, на която са поставени карти с геометрични фигури).
Главна част.
възпитател. Кой работи на касата?
деца. Касиер.
възпитател. Таня ще бъде касиерката за нас, а вие, деца, станете на опашката и след като получите билет, заемете местата си аудитория... (децата вземат един билет и търсят стол с карта на него).
Възпитател: Ако не можете да намерите правилното място, помолете другарите си за помощ.
Преди началото на сесията контролерът (едно от децата) проверява изпълнението на задачата. Ако детето е избрало правилно мястото, изразява одобрението си с аплодисменти, ако не, тропва и помага на сгрешилото дете да намери мястото си.
Възпитател.Имало едно време смешни приятели... А кои са те, ще разберете, ако отгатнете гатанките.
нямам ъгли
И аз съм като чинийка.
За медал, за палачинка,
На лист от трепетлика.
Мислете, приятели,
И кажи ми кой съм аз? (Кръг)
***
Моите три страни
Дължините могат да варират.
Където страните се срещат -
Ъгълът се получава.
Какво стана? Виж!
В крайна сметка има и три ъгъла.
Гледаш ме
Кажете името ми. (триъгълник)
***

Не можете да го хвърлите във вратата като топка.

И той няма да галопира след теб.

Четири ъгъла и четири страни

Подобни, като малки сестри,

Фигурата е позната на много момчета.

разпознахте ли го? В крайна сметка това е ... (Квадрат)

Децата отгатват гатанки и показват геометрични фигури (блокчета Dienesh).

възпитател. Приятели живееха в уютна къща(показва снимка на къщата). Каква форма бяха стените на тази къща, нейният покрив, прозорец? (отговори на децата) Приятелите често седяха на столове с удобни ... (квадратни) седалки. Имаха маса ... (кръгла). При сервирането на масата приятелите слагат ... (кръгли) чинии. В чая слагат ... (квадратни) парченца захар. Приятелите много обичаха ... (триъгълни) бисквитки. Един ден някой почука на вратата на къщата им. Приятели излязоха до прага и видяха: стои пред тях невероятна фигуратова прилича малко на кръг. (Показва овал на фланелеграфа). Започнахме да се опознаваме.

Учителят кани деца, които желаят да играят ролята на геометрични фигури.

1-во дете (взема триъгълник и говори от негово име): Здравей приятелю! аз съм триъгълник. Имам три страни и три ъгъла. Аз съм като ... (изброява елементи).

2-ро дете (взема квадрат): И аз съм квадрат, имам четири страни и четири ъгъла. изглеждам като...

3-то дете (взема кръг): И аз съм Кръг, нямам нито един ъгъл, мога да търкаля. изглеждам като...

Деца (в хор). А ти кой си?

Овал (учителят говори вместо него): Здравейте приятели! Казвам се Овал, по форма съм подобен на кръг, погледнете. (Учителят поставя овала до кръга, поставя кръга върху овала, децата подчертават приликите и разликите на фигурите).

възпитател. Деца, назовете предметите, които са оформени като овал (отговорите на децата).

Овал. Нека живея с теб.

възпитател. Фигурите се съгласиха и започнаха да живеят заедно. Всяка сутрин излизаха навън и правеха упражнения. А как го направиха, сега ще ви покажа.

Децата стават от столовете и правят физически упражнения за минута.

Едно - огънете, разгънете,

Две - огънете, разтегнете,

Три пляскащи ръце, три кимвания.

Четири - по-широки ръце

Пет и шест - седнете тихо.

възпитател. Тогава един ден решиха да се разходят с кръг, квадрат и триъгълник и овал. Пакливият овал избяга от приятелите си и се скри в зеленчуковата градина (учителят поставя плакат „зеленчукова градина” пред децата, на който има изображения на зеленчуци). Приятели се огледаха, няма овал, започнаха да го търсят. Търсят, търсят - не могат да намерят по никакъв начин. Деца, помогнете на фигурите да намерят овала. За да направите това, изберете зеленчуци, които наподобяват овал по форма (децата избират краставица, патладжан, тиквички ...) Сред зеленчуците приятели намериха овал. Те продължиха. След малко гъста гора застана на пътя им. Иззад дърветата излязоха зверове. Познайте кои?

Децата ги назовават и изброяват геометричните фигури, от които са съставени изображенията. (Карти със задачи, където трябва да подредите животни с помощта на блокчета Dienes)

Възпитател (обръща се към децата): Серьожа, какви геометрични фигури виждате в образа на лисица? ... мечка? ... заек?

възпитател. Триъгълникът Кръг, Овал, Квадрат се срещнаха с горските жители и решиха да направят техни портрети за спомен.

Децата сядат на маси и, използвайки шаблони и блокчета Dienes, подреждат снимки на животни.

възпитател. Кръгът, квадратът, триъгълникът и овалът с горските обитатели се сбогуваха и отидоха на разходка в гората (децата минават през музикалната зала под тиха музика). Дълго или за кратко време те вървяха, но сега е време да се върнат у дома (децата сядат на столове, учителят поставя геома. Фигурите на първоначалното им място близо до къщата).

Отразителен момент.

възпитател. Е, момчета, нашата приказка свърши. Време е да се върнем в детската градина. Хареса ли ви киното? Какви нови неща научихте днес, с какво (с кого) се запознахте? Днес също ви харесахте: Дима Саша - слушаше внимателно и бързо отговаряше на въпроси; Лена и Аня изложиха фигурите на животни най-бързо ... (обобщете положителните постижения на децата).

1.Играйте с децата в дидактически игри „Намери предмет с овална форма” (поканете децата да намерят предмети с овална форма в околната среда); „Как изглежда“ (покажете на децата овала и поканете децата да помислят и да назоват как изглежда, например на тялото на животно, на балон ...).

Ново в сайта

>

Най - известен