У дома Полезни съвети Конспект на урока „Пътуване през приказките на Чуковски. Очертание на урок за развитието на речта (средна група) по темата: открит урок за развитие на речта "Според приказките на Чуковски"

Конспект на урока „Пътуване през приказките на Чуковски. Очертание на урок за развитието на речта (средна група) по темата: открит урок за развитие на речта "Според приказките на Чуковски"

Цел: да разшири представите на децата за творчеството на К. И. Чуковски; развиват внимание, памет, мислене, реч, въображение, артистични способности.

Оборудване: учителят има портрет или снимки на К.И. Чуковски, пъзели, предмети за играта „Чий предмет?“, Разпечатки на картичка със снимка на мацка (за всеки ученик), карти с диалози (за всяка двойка ученици); учениците имат тетрадка на квадрат, химикалка, цветни моливи.

Учител.Момчета, веднага щом дешифрирате следните пъзели, веднага ще разберете за какъв детски поет и писател ще говорим днес.

Учителят демонстрира пъзели. Вижте Приложения № 1, № 2, № 3.

Отговори. 1. Мойдодир. 2. Бармалей. 3. Айболит.

Учител.Разбира се, вие си спомнихте, че авторът на тези произведения е Корней Иванович Чуковски.

Предлагам ви тест, базиран на произведенията на корените на Чуковски.

Изведнъж отнякъде чакал

Той яздеше на кобила:

„Ето една телеграма за вас

От хипопотама! " ("Айболит")

Дълъг, дълъг крокодил

Синьото море беше загасено

Пайове и палачинки

И сушени гъби. („Объркване“)

Мечките яздеха

С колело.

А зад тях котката

Наопаки. ("Хлебарка")

И тогава чаплите извикаха:

- Моля, изпратете капки:

Днес изядохме твърде много жаби,

И стомахът ни боли! ("Телефон")

Нека се измием, пръскаме,

Плувайте, гмуркайте се, падайте

Във вана, в корито, във вана,

В реката, в потока, в океана -

И във ваната, и във ваната,

По всяко време и навсякъде

Вечна слава на водата! ("Мойдодир")

Обърнах

Усмихнат

Крокодилът се засмя

И злодеят Бармалей,

Като муха

Поглъща се. („Бармали“)

Имало едно време един крокодил,

Той се разхождаше по улиците ...

А зад него стоят хората

И пее и вика:

„Какъв изрод толкова изрод!

Какъв нос, каква уста!

И откъде идва такова чудовище? " ("Крокодил") ")

И в Голямата река

Крокодил

И в зъбите му

Няма изгаряне на огън -

Слънцето е червено

Слънцето е откраднато. („Откраднато слънце“)

И така чайникът работи след тенджерата за кафе,

Дрънкане, дрънкане, дрънкане ...

Ютиите работят, крякат,

През локвите

Те прескачат локви. („Федориновата скръб“)

Учител.Корней Иванович Чуковски (1882-1969) по право се счита за един от любимите детски писатели. И възрастните, и децата знаят какво удоволствие е да четеш неговите произведения, които дори не е нужно да запомняш - те се запомнят сами по себе си благодарение на тайните, с които „старият разказвач“ беше отлично запознат - така нарече К. И. Чуковски себе си. Неговите произведения могат да се пеят. Те са смешни, смешни, краят на разказите му, разбира се, щастлив. Всичко, което се случва в книгите на К. И. Чуковски, ни прави безкрайно изненадани, възмутени или съпричастни, с една дума, да не останем безразлични.

Учителят показва портрет или снимки на К. И. Чуковски.

Учител.Момчета, опитайте се да опишете с думи външния вид на К. И. Чуковски. (Отговори на деца.)

Ще обобщя вашите коментари. Трябва да слушате много внимателно и да запомните всичко, което ще кажа.

Учителят чете бавно: „ Висок растеж, Дълги ръцес големи пискюли, приятно мило лице, голям любопитен нос, къси мустаци, непокорен кичур коса, висящ над челото му, усмихнати светли очи. "

Учител.Ако сте слушали внимателно, няма да имате затруднения при попълването на следните фрази:

Височина ... (висока).

Ръце ... (дълги, с големи ръце).

Лице ... (приятно, мило).

Нос ... (голям, любопитен).

Мустаци ... (кратко).

Кичур коса ... (палав, висящ над челото).

Очи ... (усмихнат, светъл).

К. И. Чуковски е живял в един от най -красивите кътчета на Московска област, в село Переделкино, сред брези и борове, през малка къща... Той беше познат не само от всички деца на селото, но и от всички малки деца на нашата необятна страна. Огромен, със силен глас, с изненадващо лека походка, щедър с привързаност, винаги с резерв за всички - малки и големи - шега, поговорка, мила дума, силен смях, на който човек не може да не реагира, от който очите на децата блестяха и бузите им станаха розови. Не е изненадващо, че приказките му са толкова подобни на него самия, че е трудно (невъзможно!) Да ги объркате с произведенията на други автори.

Нека играем играта „Чий артикул?“ Ще ви покажа неща, изгубени от всеки от приказни героиК.И. Чуковски, вашата задача е да познаете на кого принадлежат.

Съвпадения. („Объркване“: „И лисичките взеха кибритите, отидоха до синьото море, запалиха синьото море.“)

Възглавница. („Мойдодир“: „Одеялото избяга, чаршафът отлетя, а възглавницата, като жаба, галопира от мен.“)

Телефон. („Телефон“: „Телефонът ми звънна.“)

Самовар. („Муха-Цокотуха“: „Мухата отиде на пазара и купи самовар“ или „скръбта на Федорин“: „И на бял стол и на бродирана салфетка, самоварът стои така, сякаш жегата гори ...“. )

Балон. („Хлебарка“: „Мечките се возеха на колело, последвани от комари на балон.“)

Термометър. ("Айболит": "И той поставя, и им поставя термометри!")

Детски ботуши. ("Чудо дърво": "Който се нуждае от ботуши, бягай към дървото чудо!")

Чинийка. („Скръбта на Федорин“: „А зад тях чинийки, чинийки-тинк-ла-ла! Тинк-ла-ла!“)

Сапун. („Мойдодир“: „Значи сапунът скочи и хвана косата ...“.)

Формуляр за телеграма. ("Айболит": "Ето телеграма от Хипопотам!")

Задачата не свърши дотук. Всеки ученик получава разпечатка на рисунка на мацката върху карирана хартия. Погледнете тази мацка и познайте от коя приказка е той. Нека ви кажа: той е главният герой и победителят.

Отговор.Врабче от приказката „Хлебарка“: „... Врабче пристига от далечни полета. Скочи да скочи да чик-чирп, чики-рики-чик-чирп! Той взе и кълва хлебарката - и сега гигант няма. "

Пренаредете в тетрадка строго според клетките на този герой. Добавете необходимите детайли и цвят. ( Независима работа... Преглед. Размяна на впечатления.)

Веднъж по радиото К. И. Чуковски помоли всички родители да го изпратят интересни твърдениядецата им. Така се ражда книгата за възрастни "От два до пет". От него можете да научите как децата на две, три, четири и пет години разбират руската реч, да се научат да говорят. Вие, не толкова отдавна, напуснахте тази възраст и родителите ви сигурно са ви напомняли неведнъж какви нелепи абсурди сте изричали понякога, докато не се научите да говорите правилно.

Предлагам да поставите диалозите на малчуганите от книгата на К. И. Чуковски „От два до пет“.

Всяка двойка ученици получава карта с диалог. В продължение на 1-2 минути децата репетират диалози, използвайки жестове, мимика и подходящи „бебешки“ интонации, след което представят своите „номера“ на дъската под аплодисментите на своите съученици.

Карта 1

- Вчера беше влажно време.

- Варено ли е днес?

Карта 2

- Тук ще вали сняг, ще замръзне ...

- И тогава няма да изляза на улицата.

- Защо?

- И за да не ме удари сланата.

Карта 3

- Наденка, кажи думата „риба“.

Карта 4

- Да, но кулата ми е по -висока!

„Но те ми изрязаха сливиците, но ти не! Аха!

Карта 5

- Мамо, копривата хапе ли? -Да.

- Как лае?

Карта 6

- Какъв искаш да станеш, когато пораснеш?

- Ако порасна като леля, ще бъда лекар. И ще порасна като чичо - инженер.

Карта 7

- Мамо, момиче ли беше?

- Да, това е.

- Ходихте ли на училище?

- Отидох.

- А при кого останах вкъщи?

Карта 8

- Какво шепнеш на кучето?

- Казвам й: дай ми малко кученца. И тя ми отговаря: раждай, раждай с удоволствие.

Карта 9

- Лена, къде отиваш! Изчакайте! Не показвайте на кучето, че се страхувате от нея.

- Защо да я лъжа, ако наистина се страхувам от нея?

Карта 10

- Но как падна от леглото?

- А през нощта спя и спя и не се гледам, а после погледнах към леглото и видях: не съм там.

Учител... Нашият урок приключи. Бих искал да го завърша с хумористично стихотворение на В. Берестов, което той посвети на „стария разказвач“ К. И. Чуковски.

Съжаляваме за дядото на Корни:

В сравнение с нас той изоставаше,

От детството "Бармалея"

И не съм чел Крокодил,

Не се възхищавах на "Телефон"

И в "Хлебарка" не се задълбочи.

Как е израснал като такъв учен,

Приложение 1

Приложение 2

Описание на материала:Предлагам ви обобщение на непосредственото образователни дейностиза деца старша група(5-6 години) на тема „Пътуване през приказките на К. И. Чуковски“. Този материалще бъдат полезни за възпитатели на старши и подготвителни групи. Това е конспект познавателна дейностнасочени към задълбочаване на познанията на децата за приказките на К.И. Чуковски.

Тема:"Пътуване през приказките на К. И. Чуковски."
Цели и цели:Да обобщи знанията на децата за писателя, неговите произведения. Да се ​​формира способността да се определя съдържанието литературни произведенияот откъси от книги и илюстрации. Развивайте въображението, речевото творчество при децата. Насърчете интереса към литературата, любовта към книгите и четенето.
Оборудване:Книги на К. И. Чуковски, портрет на писателя, илюстрации към неговите произведения, атрибути на костюми за четене - драматизация на поезия, рисунки по приказките на К. И. Чуковски.
Предварителна работа: Четене за деца и слушане на аудиозаписи на творбите на Чуковски. ... Изложба на рисунки от деца и родители „Моите приятели от книгите на Чуковски.

Ход на урока

1. Организационен момент.
Педагог:Момчета, вижте колко гости дойдоха при нас. Да кажем здрасти.
Деца: Здравейте.
Педагог:Днес ще отидем на пътешествие с вас. И къде - предположете сами. От какво стихотворение са тези редове и кой е авторът?
Казвам ти злодей
Изплюйте слънцето скоро!
Иначе виж - ще хвана
Ще го счупя наполовина.
Вие невежите ще знаете
Откраднете нашето слънце! („Откраднато слънце“)

Деца: „Откраднато слънце“ от К.И. Чуковски.
Педагог:Точно така, тези стихотворения са написани от К.И. Чуковски.
Погледнете неговия портрет. Корней Иванович Чуковски е живял отдавна, когато вашите баба и дядо са били толкова малки, колкото и вие сега. Той имаше четири деца: две дъщери и двама сина. Той много ги обичаше, често си играеше на криеница с тях, маркираше ги, плуваше с тях, яздеше ги на лодка, четеше им книги. Но един ден се случи нещастие. Малкият му син се разболя тежко. Момчето имаше топлина, не можеше да заспи, плачеше. Чуковски много съжаляваше за малкия си син, искаше да го успокои и той започна да измисля и да му разказва приказка, докато върви. Момчето хареса приказката, спря да плаче, слушаше внимателно и накрая заспа и след няколко дни напълно се възстанови. След този инцидент Чуковски започва да съчинява приказки. И той измисли много от тях.
Педагог:Обичате ли приказките?
Деца: Да.
И сега, скъпи гости, децата са ви подготвили изненада. Те ще ви разкажат откъси от произведенията на Корней Чуковски, а вие се опитайте да отгатнете заглавието.
1 дете:
Скочи, да скочи
Да, чуруликане,
Чики-рики-мацка-чуруликане!
Той взе и кълва хлебарката,
Няма гигант.
Гигантът се оправи,
И мустаците не останаха от него. ("Хлебарка")
2 дете:
О, бедни мои сираци,
Ютиите и тиганите са мои!
Прибирате се немити
Ще те измия с вода,
Ще ви избърша с пясък
Ще те изпомпвам с вряла вода,
И пак ще бъдеш,
Слънцето блести. („Скръбта на Федорин“)
3 дете:
Малки деца!
Няма начин
Не ходете в Африка
Пеша до Африка!
В Африка акули
Горили в Африка
В Африка големи
Ядосани крокодили
Ще те ухапе
Бийте и наранявайте
Не ходете деца
За разходка до Африка (Barmalei)

4 дете:
Той тичаше по пътеката
И краката му бяха отрязани
И сега той е болен и куц
Моето малко зайче! (Айболит)

5 дете
Да живее ароматният сапун,
И кърпата е пухкава
И прах за зъби
И дебел миди!
Нека се измием, пръскаме,
Плувайте, гмуркайте се Tumble

В реката, в потока, в океана
И в банята, и във ваната, винаги и навсякъде
Вечна слава на водата! (Мойдодир).

6 дете:
Сега единият, после другият ще махне с лапа ...
И е на път да отлети високо
То с единия, ту с другия, той ще си премести крилото
И гледа и гледа в Луната. (Топтигин и Луна)

Педагог: И сега, момчетата ще ви покажат откъс от приказка, а останалите момчета трябва да отгатнат от коя приказка ("Муха - Цокотуха").
Муха: Аз съм Муха-Цокотуха, позлатен корем.
Донеси ми подарък
Днес съм рожденичка.
Отидох на базара
И си купих самовар
Ще почерпя приятелите си с чай
Ела вечер
Аз съм Муха-Цокотуха, позлатен корем
Имам за гости, гости
Много вкусни сладкиши, сладкиши.
Водещи:Горските насекоми бяха възхитени,
Скакалци, бръмбари, молци
Пеене, тананикане, тананикане!
И вижте каква весела тълпа
Те пълзят и бягат и летят до щастливата Муха, за да я поздравят.
Грешки: Здравей Fly-Tsokotukha, позлатен корем
Донесохме ви цветя от всички прости поляни!
Пчела: Аз съм съседна пчела, донесох ви мед,
О, колко е чист сладък и ароматен.
Fly: Благодаря! Благодаря! Скъпи мой!
Седнете на масата, самоварът е готов.
Мошки: Вземи тези ботуши от мушката.
И ботушите не са прости, закопчалките им са златни.
Fly: Благодаря! Благодаря! Подарък за чудо!
Седнете на стол, гостите скоро ще дойдат.
Пеперуда: пърхах над цветовете,
Дойде на гости при вас
Честито! Честито!
Желая ти щастие, радост!
Хлебарка: (чука) Шу-Шу, Шу-Шу,
Кожено палто, нося ви кожено палто
Ново кожено палто, сто рубли!
Муха: Благодаря ти, скъпа!
Моля, седнете на масата, пийте чай.
Яжте, яжте не се колебайте!
Гости: Вашето лакомство е просто празник за очите!
Просто вкусно лакомство, твоето лакомство
Изядохме сито
Шоколадов мармалад
Почерпихме се с палачинки
О, какви пайове, меденки, да гевреци
Да-да, Fly-Tsokotukha позлатен корем.
Паяк: (но изведнъж от нищото,
се появи зъл паяк.)
Аз съм зъл паяк, дълги ръце
Дойдох на муха! Дойдох на муха!
Fly: Скъпи гости, помогнете !!!
Комар: Аз съм смел комар, смел човек
Биеш се с мен злодей!
Не се страхувам от ноктите ти!
Хакнах злодея,
Освободих те
И сега душата е момиче,
Искам да се оженя за теб!
Педагог... Кой позна от коя приказка откъса?
Деца: От приказката "Муха-Цокотуха".
Педагог:И сега момчета, ние ще играем играта "Кой е това?"
- На какви герои принадлежат тези приказни имена?
Айболит - (лекар)
Бармали - (разбойник)
Fedora - (баба)
Каракула - (акула)
Moidodyr - (умивалник)
Тотошка, Кокошка - (крокодили)
Цокотуха - (муха)
Топтигин- (мечка)
Педагог:Браво, момчета, и следващият мач.
„Назовете линията с този обект“ от приказката на К. И. Чуковски.
Учителят показва на децата предмети:самовар, термометър, велосипед, телефон, възглавница, акула, хипопотам, щраус, горила, крокодил, кит.
1. Самовар намигна.
2. И им слага и слага термометри.
3. Мечки караха колело.
4. Телефонът ми звънна.
5. И възглавницата препускаше от мен като жаба.
6. И акулата Каракул намигна с дясното си око.
7. Те имат коремчета, хипопотами.
8. И след това щраусите. Крещи като прасенца.
9. В Африка, горили.
10. Любимият ми крокодил.
11. И седна на кита Айболит.
Възпитател: А сега ще си починем.
Физическа минута.
Гимнастика за очите.
V различни ъглиот груповата стая под тавана има картини, изобразяващи героите от приказките на Чуковски (Мойдодир, Федор, Муха-Цокотуха, Айболит)

На посещение в Мойдодир
Побързайте всички
Заедно с Moidodyr
Танцувайте ла лалалала весело.

Посетете Fedora
Побързайте всички
Заедно с Fedora
Танцувайте весело тататата.

На посещение в Цокотуха
Побързайте всички
Заедно с Цокотуха
Забавлявайте се да танцувате татко.

На посещение в Айболит
Побързайте всички
Заедно с Айболит
Танцувайте добре нунунуну весело.
Възпитател: Момчета, познавате добре тази книга. Нека поиграем с книгата игра „На какво ни учат К. И приказките на Чуковски?“
Децата седят в полукръг. Ще предаваме книгата от ръка на ръка и ще кажем на какво са ни научили тези приказки.
Бъдете приятелски настроени, спретнати, чисти, спретнати, мили, смели, силни, гостоприемни, весели, добре възпитани, грижовни, прощаващи, послушни, добри, умни, пестеливи, любящи и т.н.
Педагог:Нека покажем на гостите колко сме дружелюбни, мили, грижовни, помогнем на художника да нарисува рисунките, тъй като му свършиха боите и не можеше да ги нарисува. Хайде да седнем на масите.
Децата украсяват рисунките под музиката.
Педагог: Браво момчета! Ти си толкова мил, приятелски настроен, грижовен.

Обобщавайки.Оценка на работата на децата.

Педагог: Браво момчета! Нека си припомним какви сме днес
бяха сгодени. (Четем откъси от творчеството на К. И Чуковски. Играхме игри: „Кой е този“, „На какво ни учат приказките?“, „Назовете ред“ и т.н.)
Изненадващ момент.
Педагог:Телефонът ми звънна. Кой говори?
Деца: Слон.
Педагог: Където?
О: От камила.
Възпитател: Какво искате?
О: Шоколад
Педагог:За кого?
О: за нашите деца. (Раздаваме бонбони на децата.)

Урок за развитието на речта "Пътуване през творбите на К. И. Чуковски"

практическа работа

2. Урок за развитие на речта „Пътуване през творбите на К.И. Чуковски "

Цел на урока: Да идентифицира и обобщи знанията за творчеството на детския писател К.И. Чуковски.

Цели на урока:

1) За затвърждаване на придобитите знания за творчеството на К. И. Чуковски.

2) Помогнете на децата да запомнят имената и съдържанието на приказките.

3) Развивайте речта, формирайте чувство за хумор.

4) Насърчавайте активното участие в разговора.

5) Упражнявайте децата да рецитират поезия наизуст.

6) Активирайте речникдеца.

Предварителна работа:

Четене на произведенията на К. И. Чуковски.

Декорация на изложбата в ъгъла на книгата „Любим детски писател“.

Изучаване на поезия.

Продуктивни дейности: Подготовка на занаяти, рисуване на приказни герои от произведенията на К. И. Чуковски.

Игрова дейност: ролеви игри, драматизация на приказките на К. И. Чуковски.

Оборудване и материали за урока:

Портрет на К. И. Чуковски.

Изложба на книги на К. И. Чуковски.

Илюстрации от приказките на К. И. Чуковски.

Чипове за бонуси.

Гнезда за чипове.

Медали „Млади експерти“.

Ходът на урока.

Децата седят на маси в полукръг.

Педагог. Здравейте момчета! Днес отиваме на пътешествие. Но къде ще бъде нашето пътуване, трябва да се досетите сами.

Телефонът звъни.

Възпитател: Телефонът ми звънна. Кой говори?

Деца: слон.

Възпитател: Откъде?

Деца: от камила.

Възпитател: Какво искате?

Деца: шоколад.

Възпитател: Откъде знаете всичко това?

Деца: От книгата на К. И. Чуковски "Телефон".

Възпитател: Напълно правилно.

Днес ви донесох портрет (показващ портрет на К. И. Чуковски). Разпознавате ли човека на портрета? (Детски писател К. И. Чуковски).

Защо го наричат ​​детски писател? (Защото е писал за деца)

Възпитател: Всички деца харесват стихотворенията на Чуковски, те се учат лесно. Нека слушаме стихотворенията, които някои от децата ни са научили (2-3 деца четат стиховете на К. И. Чуковски)

Какви са тези стихове по характер? (смешно, радостно, забавно).

Възпитател: Корней Иванович Чуковски е роден на 1 април 1882 г. Ние празнуваме този ден като Ден на хумора и смеха. Вероятно затова всичките му стихотворения са толкова смешни. С ранните годинистихотворенията му носят радост на всички ни. Не само вие, но и вашите родители, вашите дядовци и баби не можеха да си представят детството си без „Айболит“, „Хлебарка“, „Федоринова мъка“, „Бармали“, „Мухи-Цокотухи“, „Телефон“. Стихотворенията на Чуковски звучат страхотно, развиват речта ни, обогатяват ни с нови думи, формират чувство за хумор, правят ни по -силни и по -умни. Той посвети книгата си „От две до пет“ на деца (учителят чете уводната част на тази книга):

„Имаше веднъж Време за забавление: Жилището ми беше точно до морето, а точно там пред прозорците върху горещия пясък се рояха безброй малки деца под наблюдението на баби и бавачки. Пясъчната ивица, много дълга, около два километра, беше изцяло осеяна с Таня, Наташа, Вови, Игор. Лутайки се от сутрин до вечер по този плаж, скоро се сближих с всички деца. Ние строихме върху пясъка непревземаеми крепости, стартира хартиени флоти. Около мен, без да спирам за миг, чух звучната реч на децата. Сладка детска реч! Никога няма да се уморя да й се радвам.

Когато Ляла беше на 2,5 години, непознат я попита: Бихте ли искали да ми бъдете дъщеря? Тя величествено отговори: Аз съм майка ми и вече не съм прякор.

Татко, гледай как се мръщят панталоните ти.

Нашата баба уби гъските през зимата, за да не настинат.

Имало едно време овчар, казвал се Макар. И той имаше дъщеря, Макарон.

Е, Нюра, стига, не плачи! Не плача за теб, а за леля ми Симе! "

Педагог. Какви произведения на К. И. Чуковски познавате? (Мойдодир, Муха-Цокотуха, Хлебарка, Объркване, Доктор Айболит, Топтигин и Лисица, Откраднато слънце, Телефон, Чудо дърво, Федорино скръб, Бармали, Крокодил ...)

Педагог. Браво, знаете много приказки. Днес ще отидем на пътешествие през творбите на К. И. Чуковски. Пътуването ще се състои от задачи, а за правилните отговори ще получите бонуси. В края на урока ще обобщим и този, който събере най -много бонуси, ще получи награда. Отговорът се приема само ако вдигнете ръка и не крещите от мястото си.

1) Приказката започва, но как се казва ...?

Малки деца! Няма начин
Не ходете в Африка, разходете се в Африка!
Акули в Африка, горили в Африка
В Африка има големи зли крокодили
Те ще ви хапят, бият и обиждат, -
Не ходете, деца, да ходите пеша до Африка.

(Бармали)

Ситото галопира през нивите, а коритото през поляните.
За метла с лопата, По улицата тръгна.
Брадви, брадви, Значи те се изсипват от планината.
Козата се уплаши, тя отвори очи:
"Какво? Защо? Нищо не разбирам. "

(Федорино скръб)

"Защо плачеш,

Ти глупав Мечо ли си? " -
„Как мога, Мечо,

Не плачи, не плачи?
Бедният аз, бедното сираче,
Роден съм на света, без опашка ... "

(Топтигин и Лиза)

Котенцата мяукаха: „Омръзна ни да мяукаме!
Искаме да мрънкаме като прасета! "
И след тях патенцата: „Не искаме да крякаме повече! Искаме да крякаме като жаби "

(Объркване)

2) Познайте героя на приказката.

Момчето, което долетя от Луната. (Бибигон)

Той излекувал всички животни. (Айболит)

Разбойникът, заради който Айболит едва не изгоря. (Бармали)

Тя намери пари и купи самовар. (Fly Tsokotukha)

Той преглътна слънцето. (Крокодил)

Бабата, която не се грижи за ястията си. (Fedora)

Той поиска шоколад за сина си. (Слон)

Червенокос и мустак, страшен гигант. (Хлебарка)

Умивалник с лък и куц. (Мойдодир)

Той спаси Муху-Цокотуха. (Комар)

Физическо възпитание (по двойки).

3) От каква приказка е илюстрацията?

Учителят показва на децата илюстрации от произведенията на К. И. Чуковски: „Муха-Цокотуха“, „Хлебарка“, „Доктор Айболит“, „Бармалей“, „Мойдодир“, „Федоринова скръб“, „Откраднато слънце“, „Топтигин и лисица "...

4) Чий портрет?

"Животно, което не е в нито един зоопарк, защото не можете да го хванете: има две глави и докато едната спи, другата гледа." (Набиране)

„Докато вървя като паун, през планините, през долините,

И животните ще ахна: какъв красив мъж е той! " (Топтигин)

„Той ръмжи и крещи и раздвижва мустаците си:

Донеси ми животните на децата си.

Днес ги ям на вечеря! " (Хлебарка)

„И злодеят не се шегува,

Той завърта ръцете и краката си с въжета,

Острите зъби потъват в самото сърце

И тя пие кръвта си. " (Паяк)

"О, ти си гаден, ах, ти си мръсен,

Немито прасе!

Ти си по -черен от коминочистач ... "(Момче от" Мойдодир ")

Физическо възпитание.

5) Кажи дума.

Добър лекар ………. (Айболит)!

Той е под дървото ... (...) (седи)

Елате при него за лечение

И кравата, и …………… .. (вълчицата).

И бъгът, и ... …………… (червей),

И мечката!

Излекувайте всички, лекувайте

Добър ………………… (Доктор Айболит)!

Педагог. Хареса ли ви да играете? От коя приказка са тези редове? (От приказката "Доктор Айболит")

6) От коя приказка е сюжетът?

Нека да проведем състезание между екипи от момичета и момчета и да разберем кой най -добре помни приказките.

В кутията ми има предмети от различни приказки на К. И. Чуковски. Трябва да вземете обекта, да го покажете на всички и да кажете от коя приказка е.

7) Знам приказка - не една, мога да я разкажа.

Децата четат наизуст откъси от произведенията на К. И. Чуковски (3-4 деца).

Възпитател: Тук приключи нашето пътешествие през творбите на К. И. Чуковски. Срещнахте много стихотворения на Чуковски и дори научихте някои от тях.

Нека завършим с думи на благодарност към това прекрасно детски поет... На какво ни учат приказките?

Деца. Бъдете мили, спретнати, учтиви.

Сега нека обобщим и изчислим нашите бонуси. Определя се победителят, на когото се присъжда основната награда: аплодисменти от участниците и зрителите. Всички участници се награждават с медали „Млади експерти“.

Така целенасоченото общуване на по -големия предучилищник с книгите на К. И. Чуковски, което доставя на детето удоволствие, ще предизвика интерес, помагайки за придобиване на знания, стимулирайки работата на ума и душата. Поетическият талант на Чуковски отдавна е признат от читателите. Можете да препоръчате следните книги за деца, които са оптимални за предучилищна възраст: Чуковски К.И. Доктор Айболит: (Според Gew Lofting) - М.: Eksmo, 2007. - 159 с .; Чуковски К.И. Крокодил: стара, стара приказка - М.: Планета на детството, 2000. - 39 с .; Чуковски К.И. Любими приказки. - М.: Планета на детството, 2007. - 48 с .; Чуковски К.И. Приключенията на Бибигон: Приказка. - СПб.: Нева; М.: OLMA-Press, 2000.--63 стр.; Чуковски К.И. Приказки. - М.: Махаон, 2008. - 127 с .; Чуковски К.И. 25 загадки, 25 отговора. - М.: Самовар, 2003.- 47 с .; Чуковски К.И. Чудо дърво: стихотворения. Английски фолклорни песни... Гатанки. - М.: Drofa-Plus, 2004.- 64 с.

Тези и други книги ще помогнат да се събуди въображението и фантазията у децата, да се внуши вкус към думата и културата на речта, да се събуди любопитството, да се научи на доброта и справедливост, да достави удоволствие и помощ за насърчаване на литературния вкус.

Дидактическа игракато средство за развитие на лексикалната страна на речта при по -големи деца в предучилищна възраст с общо недоразвитиереч III ниво

На ранни стадииусвояване на език водещата роля принадлежи на лексикалното ниво, а по-късно на ниво словообразуване излиза на преден план. Овладяването на словообразуването се извършва въз основа на умствени операциианализ ...

Урок за развитието на речта "Пътуване през творбите на К. И. Чуковски"

Корней Иванович Чуковски (Николай Иванович Корнейчуков) е роден в Санкт Петербург през 1882 г. бедно семейство... Прекарва детството си в Одеса и Николаев. В гимназията в Одеса той се срещна и се сприятели с Борис Житков ...

Презентацията като вид работа върху развитието на речта

Изучаване на творчеството на Л. Улицкая в училище

Цели: · запознаване с нови имена; · Образование на замислен читател, събеседник. Задачи: · да се научат да се слушат един друг, да водят диалог; · морално възпитание; · Да се ​​научи да вижда лицето ...

Обучение на деца в предучилищна възраст с общо недоразвитие на речта да разказват история от картина

Формирането на съгласувана реч при деца с ОХП става от първостепенно значение в общия комплекс от коригиращи мерки. Организацията на обучение на деца с недоразвитие на речта включва формиране на умения за планиране на собственото им изявление ...

Основни принципи на логопедията

Мария Журавлева
Резюме на урока "Запознаване с творчеството на писателя Корней Иванович Чуковски"

Общинска управа предучилищна образователна институция

"Капка детска градина номер 6"

ОПИСАНИЕ НА СЧЕТОВОДНИЯ УРОКС АРТИСТИЧНА ЛИТЕРАТУРА В СТАРАТА ГРУПА.

ТЕМА: « ВЪВЕДЕНИЕ В ТВОРЧЕСТВОТО НА ПИСАТЕЛЯ

К. И. ЧУКОВСКИ».

Подготвено:

възпитател Журавлева М.Р.

ТЕМА: « Запознаване с творчеството на писателя

Корней Иванович Чуковски».

СОФТУЕРНИ ЗАДАЧИ:

1. Дайте на децата представа за личността писател и неговите книги.

2. Събудете интерес към човек писател и неговите книги.

3. Да се ​​поучим от действията на героя, за да определим мотивите на своите действия.

4. Да се ​​култивира способността да се анализират действията литературни героии ги оценявайте, аргументирайки техните преценки.

ПРЕДВАРИТЕЛНА РАБОТА.

Четейки произведенията на К.И. Чуковски.

"Федориновата скръб".

"Телефон".

"Хлебарка".

"Fly Tsokotukha"

"Айболит".

"Мойдодир".

РАЗГЛЕЖДАНЕЦВЕТНИ ИЛЮСТРАЦИИ ЗА ПРИКАЗКИ.

МАТЕРИАЛ:

1. Портрет на К. И. Чуковски.

2. Изложба на книги в ъгъла на книгата, цветни илюстрации за приказки Чуковски.

3. Чанта с предмети:

Телефон;

Балон;

Термометър (играчка)

Ходът на УРОКА.

(В ъгъла на книгата организирайте изложба на К.И. Чуковски, неговият портрет). Привлечете вниманието на децата към изложбата. Децата стоят в полукръг около учителя.

Момчета, сложете дланите си пред себе си и си представете, че имате нова, непозната книга в ръцете си. Отворете го (отворете длани, погледнете снимките в него и аз ще се опитам да отгатна по изражението на лицето ви дали харесвате книгата или не.

Деца „Прелистване на страниците“ (отворени и затворени длани)книги, учителят, като обръща внимание на изражението на лицето, прави изводи: кое от децата се интересуваше от книгата и кое не.

Всеки от нас харесва книги, които ни разказват за съдържанието им от снимки. Илюстрациите ни помагат да представим по -добре героите, техния външен вид, характери, действия, средата, в която се намират. Това са илюстратори.

А какви са хората, които пишат стихове, приказки, разкази и много други за нас? (отговори на децата)

Педагог:

Момчета! Сега ще ви разкажа за известните деца писателят, голям приятел на децата - о Корен Иванович Чуковски.

Роден е в Санкт Петербург, на 31 март 1882 г., детството му преминава в град Одеса. За деца той не стана писател веднага... Докато много писатели са писали за деца, но книгите им не бяха интересни и скучни. Детски поет и разказвач Чуковски стана случайно... И беше така.

Малкият му син се разболя. Корней Ивановичго закара с нощния влак. Момчето беше капризно, стенеше, плачеше. За да го забавлява някак, баща му започна да му казва приказка: "Имало едно време един крокодил, той се разхождал по улиците".

Момчето изведнъж замълча и се заслуша. На следващата сутрин, събуждайки се, той помоли баща си да му разкаже историята от вчера. Оказа се, че той си спомня всичко, дума по дума.

И вторият случай. Ето как той си го спомня сам Корней Иванович:

„Веднъж, докато работех в офиса си, чух силен плач. Моят плачеше най -малката дъщеря... Тя изрева на три потока, бурно изразявайки нежеланието си да се измие. Излязох от офиса, взех момичето на ръце и съвсем неочаквано за себе си, казах:

Необходимо е, необходимо е да се измива сутрин и вечер

И на нечистите коминочистачи

Срам и позор! Срам и позор!

Така се роди "MOYDODYR"

Той направи животни, птици, насекоми герои на своите произведения. В допълнение към животните, нещата бяха активни герои.

Спомнете си работата на К.И. Чуковски, където персонажинеща ли са? Отговори деца: ("ФЕДОРИНО ГОРЕ")

Чуйте колко интересно Корней Иванович говори за"Жив"неща от вашата приказка "Федориновата скръб".

Ситото се движи из полетата,

Корито в ливадите.

Зад метла с лопата

Тръгнах по улицата

Оси - значи, оси

Така те се изсипват от планината

Козата се уплаши

Разтвори очите й

Какво? Защо?

Нищо не разбирам!

- Корней Иванович написаи за малки деца, които все още не могат да четат, и за деца - ученици, тийнейджъри и възрастни, които също обичат да четат красивите му стихотворения, разкази и дори приказки.

Чуковски много обичаше момчетата, той винаги беше внимателен и мил към тях, но безмилостен към мръсни и небрежни хора, той се смее с читателите си на такива момчета в приказка.

Или може би знаете в коя приказка? Отговори деца: "MOYDODYR"

Слушайте, ще ви прочета редове от приказка, който знае помощ на мен:

"О, грозен, о, мръсен,

Немито прасе!

Ти си по -черен от коминочистач

Възхищавайте се на себе си:

Имате восък на врата си

Има петно ​​под носа ти

Имате такива ръце

Че дори панталоните са избягали

Дори панталони, дори панталони

Бягаха от теб. "

И също Чуковски има приказка, в който главният герой е обичан от всички деца и животни, който не се страхува от никакви трудности в името на спасяването на животни, той е мил, съчувствен.

Познайте за кой герой говоря?

Как се казва тази приказка? Отговори деца: "AIBOLIT"

(Децата четат откъси по памет)

Добър лекар Айболит,

Той седи под дърво

Елате при него за лечение

И кравата и вълката ...

Спомнете си момчетата на каква птица е летяла "Айболит"? Искате ли да летите като героят на тази приказка?

Физминутка "Ние сме смели пилоти".

Поезия Чуковски звучи страхотно, развиват речта ни, обогатяват ни с нови думи, формират чувство за хумор, правят ни по -силни и по -умни.

Корней Иванович Чуковскиотличаващ се с голямо усърдие и където и да е той беше: в трамвая, на опашката за хляб, в чакалнята на лекаря, за да не губи време, съчинява загадки, приказки за деца.

(Децата рецитират поезия Чуковски) .

К.И. не е сред нас. Чуковски... Но книгите му живеят и ще живеят дълго време.

Момчета, сега предлагам да играя.

ИГРАНЕ НА ИГРАТА "Изгубени неща".

В чантата си имам различни неща. Някой ги е загубил. Колко от вас, момчета, могат да намерят своите собственици? Трябва да посочите кой е собственикът на това нещо:

а) телефон - Телефонът ми звънна. "Телефон"

б) балон- Мечките караха колело. "Хлебарка"

в) сапун - Значи сапунът скочи. "Мойдодир"

г) чинийка - А зад тях са чинийки. "Федориновата скръб"

д) галоши - Изпратете ми дузина нови галоши. "Телефон"

е) термометър - И ги поставя термометри. "Айболит"

ж) кърпа - кърпата е като оса ... "Мойдодир"

з) чайник - ( "Федориновата скръб")

Е, момчета, ние сме с вас се запозна с творчеството на К... И. Чуковски, благодаря, страхотни сте. Орел от приказка "Айболит"ви даде оцветяващи страници, базирани на приказките на К.И. Чуковски(учителят разпространява книжки за оцветяване въз основа на приказки).

Свързани публикации:

Пътуване до библиотеката „През страниците на книгите на Корней Иванович Чуковски“ На 28 септември момчетата и аз посетихме библиотеката на.

Резюме на последния урок за 3 -то тримесечие въз основа на творбите на Чуковски в средната група „На гости на дядо Корней“Резюме на последния урок за 3 -то тримесечие въз основа на произведенията на Чуковски в средната група „На гости на дядо Корней“. Преподавател MBDOU.

ЦЕЛ: Да припомним с децата имената и съдържанието на произведенията на К. И. Чуковски, с които се запознаха, да събудим у децата радостта от.

Конспект на музикален урок в подготвителната група. Запознаване с творчеството на П. И ЧайковскиЦЕЛ: Да запознае децата с творчеството на П. И. Чайковски. Събудете интерес към различни жанрове музика и изпълнение на различни мюзикъли.


Общинска бюджетна предучилищна образователна институция
"Детска градина" 233 "

резюме на GCD въз основа на произведенията на K.I. Чуковски
за деца в предучилищна възраст
Кемерово
Съставено от:
O.V. Голай педагог MBDOU "D / S номер 28"
Категория 1
"По пътищата на приказките на К. И. Чуковски"
Методическо развитие на GCD за когнитивно развитиепредназначени за деца в подготвителна възраст. Е част педагогически процес, приоритетна област - четене измислицас интегрирането на области: комуникация, сигурност, физическо възпитание... Включва: разговор с деца, решаване на кръстословица, гледане на компютърна презентация, слушане на откъс от приказки, упражнения с етапи.
Цел: Да се ​​затвърдят знанията на децата за прочетените приказки на К. Чуковски.
Задачи:
да се формира интерес и нужда от възприемане на К.И. Чуковски
запознаване на учениците с книжната култура чрез различни форми и методи
подобряване на литературната реч
запознайте се с словесното изкуство
Предварителна работа: четене на приказките на К. И. Чуковски
Оборудване и материал: портрет на К.И. Чуковски, книга с илюстрации по произведенията на К. И. Чуковски, кръстословица, пъзели „ястия“, компютърна презентация, етапи, грамофон, статив.

GCD ход:
Звучи залата музикална композиция„Посещение на приказка“
Възпитател: Момчета, чувате звуци на вълшебна музика, тя ни кани да посетим любимия ви писател Корней Иванович Чуковски.
Дете: (Рома М.) Коренът на дядо кани всички деца на гости!
Но той е особено щастлив да покани такива момчета,
Кой знае как да слуша приказки
Или обича да ги чете.
(Излагам портрет на Корней Иванович Чуковски).
Възпитател: Погледнете портрета на кой е изобразен на него (К. И. Чуковски). Той много обичаше децата и съчиняваше приказки и стихотворения за тях. Но за да влезем в света на приказките на дядо Корни, ще отворим и ще разгледаме първата страница на книгата. (Отварям книгата и илюстрации за приказки изпадат от нея)
Възпитател: Какво се случи? Всички снимки са отпаднали, но как да ги подредим в ред? И какво ще правим? Отговори на децата. (Събираме илюстрации и ги поставяме на стойката)
Възпитател: Нека помогнем да съберем всички снимки и да ги върнем обратно в книгата.
Възпитател: И за да съживим първата страница, ще решим кръстословица:
Какво са изпратили на зайците? (ръкавици)
Кой искаше да язди въртележки? (газели)
Лек за чапли, които са яли жаби? (капки)
От кого се обади крокодилът? (камила)
Какво поиска слонът? (шоколад)
Какво поискаха маймуните? (книги)
ръкавици
g a z e l и c a p i in erb l y d
f sh около k o l и d k n и g k и
Възпитател: И за да съживите следващата страница, завършете реда, който ще започна
Добър лекар ... (Айболит)
Той е под дървото ... (седи)
Елате при него за лечение и крава ... и (вълчица)
И бъгът ... и (червеят)
И мечката!
Излекувайте всички лекувайте
Вид ... (лекар Айболит)
И тя дойде в Айболит (лисица):
"О, бях ухапан от (оса)!"
И той дойде в Айболит (пазач):
"Пиле ме кълвеше в (носа)!"
И дотича (заек)
И тя изкрещя: „Да, да!
Зайчето ми беше ударено от (трамвай)!
Моето зайче, моето момче
Ударен от трамвай!
Той тичаше по пътеката
И го отрязаха (краката),
И сега той е болен и куц
Моето малко зайче! "
Възпитател: Каква приказка беше спомената в тази задача ("Доктор Айболит")
Вмъквам в книгата илюстрация с приказката „Доктор Айболит“.
Възпитател: За да решите следващата задача, трябва да съберете снимки. Събирайте се по двойки и отваряйте задачи в пликове. (децата събират пъзели).
Възпитател: В коя приказка на К. И. Чуковски бяха чиниите? („Скръбта на Федорин“).
В книгата вмъквам илюстрация с приказката „Федориновата мъка“.
Физическа минута, показваща движение.
Както на нашата порта, чудото дърво расте.
Чудо, чудо, чудо, чудо
Чудесен!
Не листа по него
Не цветя по него
И чорапи и обувки,
Като ябълки!
Възпитател: Каква приказка беше казана в тази физическа минута („дърво чудо“)
Вмъквам в книгата илюстрация с приказката „Чудото дърво“.
Възпитател: И за да съживим следващата страница, ще изпълним задачата (компютърна презентация „Загадки - отговори“)
Загадки:
1. Изплъзва се като препитание
Но няма да го пусна.
Въпросът е съвсем ясен
Нека ми измие ръцете.
(Сапун)
2. Чист, зъбен
Хванах въртящо се предно стъбло.
Има много зъби, но той не яде нищо.
(Гребен)
3. Където гъбата няма да овладее,
Не мие, не мие,
Поемам работата:
Петите, лактите, натъркани със сапун,
И търкам коленете си
Нищо не забравям (Гъба)
4. Вафла и райета,
Космат и космат,
Винаги под ръка -
Какво е? (Кърпа за баня)
5. Кост назад,
Твърди четина
Приятели с ментова паста
Служи ни усърдно. (Четка за зъби)
6. Бяла река,
Изтръпнах в пещерата,
Почиства бялото. (Паста за зъби)
Възпитател: Каква приказка беше спомената в тази задача („Мойдодир“)
Вмъквам в книгата илюстрация с приказката „Мойдодир“.
Възпитател: Сега нека си починем и покажем как обичаме да се измиваме
(децата изпълняват танц с основни етапи).
Възпитател: И за да съживим следващата страница, нека си припомним за кого е говорил авторът в следващото произведение, кой се е досетил, той поставя снимка на този герой на статива.
- Омръзна ни да мяукаме! Искаме да мрънкаме като прасенца. (Котенца.)
- „Не искаме повече да крякаме! Искаме, като жаби,
Крак! "(Патета)
- И кой галопира и стене кравата? (Врабче)
- Хванаха котка в капан за мишки и поставиха (мишки)
- Който взе мачовете, отиде в синьото море, запали синьото море (лисички)
- Пожарникар задуши синьото море с пайове, палачинки и сушени гъби. (Крокодил)
- Кой потуши синьото море (пеперуда).
Възпитател: Каква приказка беше спомената в тази задача („Объркване“)
В книгата вмъквам илюстрация с приказката „Объркване“.
Възпитател: И ние ще отгатнем следващата приказка, като слушаме грамофона. (Включвам откъси от приказките „Мухацокотуха“, „Хлебарка“ и „Бармалей“.
В книгата вмъквам илюстрация с приказките „Мухацокотуха“, „Хлебарка“ и „Бармали“.
Възпитател: Благодаря ви, момчета, че помогнахте да върнете снимките в книгата.
Възпитател: Момчета, вижте колко приказки ни написа Корней Иванович. Обичате ли приказките? (Да.)
Възпитател: Защо харесвате тези приказки? (Защото са мили, забавни, интересни.)
Дете: (Радик С.) Добри приказкинаписа дядо КОРНИ-
Той отгледа възрастни и деца.
Ще има наши внуци и деца.
Прочетете тези смешни приказки.
Възпитател: Момчета, вижте и на какво се крие последна страница? Медали.
„За активност“ - и кой от вас е бил най -активен,
"За бързината на отговора" - и кой от вас отговори на въпросите най -бързо? "," Най -внимателен " - и кой от вас беше най -внимателен
Възпитател: Благодаря на всички за участието

Ново в сайта

>

Най - известен