տուն պարարտանյութեր Ճանաչողական զարգացման դասի ամփոփագիր «Թռչնի դիտարկում. Շրջապատող աշխարհի վերաբերյալ դասի ուրվագիծը թեմայի շուրջ՝ Քայլեք «Թռչունների դիտում

Ճանաչողական զարգացման դասի ամփոփագիր «Թռչնի դիտարկում. Շրջապատող աշխարհի վերաբերյալ դասի ուրվագիծը թեմայի շուրջ՝ Քայլեք «Թռչունների դիտում

Նախադպրոցական տարիքի երեխաները հաճախում են ավագ նախադպրոցական ուսումնական հաստատությունների խումբ(5–6 տարեկան) կարող է ոչ միայն կատարել ուսուցչի առաջադրած խնդիրը, այլև ինքնուրույն ձևակերպել։ Նպատակ դնելը ուղղակիորեն կապված է ճանաչողական գործունեության հետ, որի ընթացքում կան տարբեր հարցեր. Հսկողությունն ամենաշատերից մեկն է արդյունավետ ուղիներգիտելիք, որը թույլ է տալիս գիտելիքներ ձեռք բերել արտաքին աշխարհ, ինչպես նաև հարաբերություններ հաստատել ուսումնասիրության օբյեկտի և շրջակա աշխարհի միջև:

Նախադպրոցական ուսումնական հաստատությունների ավագ խմբում դիտարկումների կազմակերպման տեսական ասպեկտները

Դիտարկումը դժվար է ճանաչողական գործունեություն, որը թույլ է տալիս ճանաչել առարկաների և երևույթների հատկություններն ու որակները, առանձնացնել դրանց անհատական, բնորոշ կամ էական հատկանիշները, հաստատել այն կապերն ու հարաբերությունները, որոնցում դրանք գտնվում են։

Գոգոբերիձե Ա.Գ., Սոլնցևա Օ.Վ.

http://alienushka12.caduk.ru/DswMedia/doshkpedag.pdf

դիտարկման օբյեկտներ ավագ խումբդառնալ նոր առարկաներ և երևույթներ. Դիտարկումների կազմակերպման և անցկացման մեթոդաբանությունը գնալով բարդանում է։ Դրա շնորհիվ նախադպրոցականներն ավելի բարդ գիտելիքներ են կազմում։ Դիտարկման և ճանաչման այլ մեթոդների հիմնական տարբերությունը զգայական ընկալման միջոցով ինքնուրույն տեղեկատվություն ստանալու հնարավորությունն է՝ տեսողության, լսողության, հոտի, առարկայի դիպչելու և այլնի միջոցով:

Ավագ խմբի աշակերտներն արդեն կարողանում են ինքնուրույն ձևակերպել դիտորդական առաջադրանքներ

Նպատակը և առաջադրանքները

Դիտարկման նպատակը օբյեկտի կամ երևույթի մասին պատկերացումների ձևավորումն է:Օրինակ՝ որակների կամ հատկությունների հաստատում, օբյեկտի կառուցվածք, սեզոնային երևույթների ճանաչում և այլն: Այս նպատակը կարող է իրականացվել հետևյալ առաջադրանքների միջոցով.

  • կրթական - դիտման օբյեկտի մասին գիտելիքների յուրացում.
  • զարգացող - դիտարկման, ստեղծագործականության, անկախության, նախաձեռնողականության զարգացում և այլն;
  • կրթական - բնության նկատմամբ զգույշ վերաբերմունքի ձևավորում, մարդու դերի ըմբռնում ժամանակակից աշխարհդրական վերաբերմունք սեփական և ուրիշների աշխատանքի նկատմամբ.

հնարքներ

Դիտորդական պլան պատրաստելիս ուսուցիչը պետք է մտածի դրանում հետևյալ տեխնիկան ներառելու մասին.

  • Նպատակներ դնելու և աշակերտներին մոտիվացնելու տեխնիկա. կոչ՝ միասին դիտարկելու նոր և հետաքրքիր բան, մեկնաբանելով գործողությունները և ուսուցչի կողմից դիտարկման գործընթացը:
  • Աշխատանքով զբաղվելու տեխնիկա՝ խնդրահարույց իրավիճակի ստեղծում, հարցեր տալ, ֆիզիկական ակտիվություն (օրինակ՝ խնդրել ցույց տալ, թե ինչպես է ծառը ճոճվում քամուց), գործունեության վերլուծություն։
  • Երեխաների գործունեության կազմակերպման տեխնիկա՝ բարձրաձայնել առաջադրանքները, հարց դնել։
  • Գնահատման տեխնիկա՝ գովասանք, դժվար պահերի վերլուծություն, գործունեության համատեղ գնահատում։

Գարնանը նախադպրոցականներին կարելի է առաջարկել ծաղկանոցում դիտել առաջին կադրերը

Դիտարկումների տեսակները մանկապարտեզում

առանձնանում է մեծ թվովդիտարկման տեսակները. Ըստ մի շարք կարևորագույն չափանիշների՝ կան.

  • Ըստ տևողության.
    • էպիզոդիկ կամ կարճաժամկետ,
    • երկար (կազմված էպիզոդիկից):
  • Անցկացման վայրը:
    • հատուկ կազմակերպված (օրինակ, կենդանի անկյունում կամ ծաղկի այգում),
    • բնական պայմաններում (լճի մոտ, այգում, անտառում և այլն)։
  • Ըստ առաջացման.
    • պլանավորված (պլանավորվել և պատրաստվել է դաստիարակի կողմից),
    • ինքնաբուխ (առաջանում է երեխաների նախաձեռնությամբ, օրինակ, եթե նրանք տեսել են թրթուր և դիտում են այն ուսուցչի ղեկավարությամբ):
  • Ըստ առաջադրանքների նորության.
    • առաջնային (ծանոթություն նոր առարկայի հետ, օրինակ՝ նապաստակի հետ),
    • կրկնվում է (այս օբյեկտի դիտարկումը և նոր տեղեկությունների ձեռքբերումը, օրինակ՝ նապաստակի խնամք սովորելը),
    • համեմատական ​​(օրինակ՝ նապաստակի և համստերի համեմատություն),
    • վերջնական (նապաստակի մասին ձեռք բերված ողջ գիտելիքների համակարգում):
  • Ըստ նպատակի՝
    • ճանաչելով (նրանց նպատակն է պարզել, թե ինչպիսի առարկա է պետք դիտարկել, ընդգծել այն բնավորության գծեր, մի խոսքով, «Ո՞վ է սա» հարցի պատասխանը ստանալու համար։ կամ «Ի՞նչ է սա»):
    • վերստեղծում (նման դիտարկումների նպատակը հիշողությունից առարկա վերստեղծելն է, օրինակ՝ ձյան մեջ ոտնահետքերով կենդանուն կամ տերևներից բույսին ճանաչելը):
  • Ըստ դիտարկման.
    • անշունչ առարկաների դիտարկումը բնական երևույթներ(երկինք, քամի, անձրև և այլն);
    • վայրի բնության դիտարկումներ (ծառեր, խոտ և այլն);
    • դիտարկումը տրանսպորտային միջոցներ(օրինակ՝ բեռնատարի հետևում, որը բարձրացել է մինչև ցանկապատը մանկապարտեզ);
    • կենդանիների դիտարկում (փողոցում կամ կենդանի անկյունում);
    • մարդկանց աշխատանքի դիտարկումը (օրինակ, մանկապարտեզում, թե ինչպես է դայակը լցնում ապուրը, հաստատության մոտ գտնվող տարածքում, որտեղ դռնապանը հեռացնում է ձյունը կամ հեռանում, էքսկուրսիաների ժամանակ դեպի խանութ կամ փոստային բաժանմունք և այլն):

Նապաստակի ներածություն - առաջնային դիտարկման օրինակ

Դիտարկումը կարող է իրականացվել ինչպես բոլոր աշակերտների, այնպես էլ երեխաների առանձին ենթախմբի հետ: Դա կախված է դիտարկման նպատակից և բովանդակությունից, առարկայի առանձնահատկություններից և ուսուցչի առջև ծառացած խնդիրներից:

Ի՞նչ գործողություններ կարելի է դիտարկել:

Դիտարկումները կարող են իրականացվել հետևյալ դասերում.

  • շրջապատող աշխարհը, օրինակ՝ ծանոթանալով դռնապանի կամ վաճառողի աշխատանքին.
  • բնապահպանական կրթություն. բույսերի, կենդանիների կամ բնական երևույթների դիտարկում.
  • խոսքի զարգացում, օրինակ, կենդանու դիտում և քննարկում նրա գործողությունները, սովորությունները և այլն;
  • կանոնների ուսումնասիրության նիստ երթեւեկությունըտրանսպորտային միջոցների և հետիոտների դիտարկումների ժամանակ.
  • Դիտարկումը կարող է նախորդել նաև մոդելավորման, նկարչության կամ հավելվածի դասերին. նախ երեխաները դիտում են գունավոր տերևներով աշնանային ծառը, այնուհետև նկարում կամ ձևավորում են այն:

Դիտարկումների կազմակերպում մանկապարտեզի ավագ խմբում

Դիտարկում կազմակերպելիս պետք է պահպանել հետևյալ կանոնները.

  • Դիտարկման առարկան պետք է տեսանելի լինի բոլոր երեխաների համար (հետևաբար, կարևոր է հաշվի առնել աշակերտների թիվը, ովքեր կարող են միաժամանակ դիտարկել առարկան): Յուրաքանչյուր երեխա պետք է հնարավորություն ունենա դիպչելու, լսելու, դիտարկման առարկան ավելի մոտիկից զննելու (անհրաժեշտության դեպքում): Ծաղկի այգու երկայնքով, օրինակ, կարող եք տեղադրել խմբի բոլոր երեխաներին, բայց նապաստակի հետ վանդակի մոտ՝ ոչ ավելի, քան 5-6 հոգի:
  • Խոսքը չպետք է փոխարինի ընկալմանը. Սա նշանակում է, որ դաստիարակի մեկնաբանությունները չպետք է առաջ լինեն դիտարկման օբյեկտի հետ տեղի ունեցող իրադարձություններից (օրինակ, եթե կա տնկված բույսի երկարաժամկետ դիտարկում, ապա դաստիարակը չպետք է նկարագրի այն գործընթացը, թե ինչպես են սածիլները և առաջին տերևները. կհայտնվի; զեկուցեք, որ բողբոջը կարող է դուրս գալ գետնին տակից, երբ այն արդեն սկսել է հայտնվել և այլն):
  • Օբյեկտի ընկալումը չպետք է երկար տեւի։ Դիտարկումը շատ բարդ գործունեություն է։ 5-6 տարեկան երեխայի ինտենսիվ ծանրաբեռնվածության առավելագույն տևողությունը չպետք է գերազանցի 10 րոպեն։
  • Դիտարկումը պետք է կառուցվի հստակ կառուցվածքի համաձայն։

Դիտորդական կառուցվածք

Դիտարկումը բաղկացած է 3 փուլից.

  1. Տարրական. Այս փուլում դուք պետք է ստեղծեք երեխաներին առաջիկա աշխատանքի համար: չափազանց պայծառ ու անսովոր սկիզբդա չպետք է լինի, հակառակ դեպքում ուժեղ հույզերը կխանգարեն կենտրոնացմանը, իսկ դիտարժան մեկնարկի ֆոնի վրա հենց դիտարկումը կարող է ձանձրալի և անհետաքրքիր թվալ:
  2. Հիմնական. Այստեղ իրականացվում է դիտարկման նախատեսված բովանդակությունը, կազմակերպվում ինքնուրույն գործունեություներեխաներ. Կարող է ներառել խաղ, հետազոտություն, աշխատանքային գործունեություն, ֆիզիկական ակտիվությունը.
  3. Ավարտական ​​փուլում ամփոփվում են արդյունքները, ամփոփվում են դասում ձեռք բերված գիտելիքները։ Եւս մեկ կարևոր ասպեկտայս փուլը զգացմունքային է: Երեխաները դասերից հետո պետք է լինեն բարձր տրամադրությամբ, նրանք ցանկություն ունենան նորից ու նորից դիտարկելու տարբեր առարկաներ:

Ստեղծելու համար Լավ տրամադրություն ունեցեքդիտորդական նիստի ավարտին աշնանային ծառերկարող եք երեխաներին հրավիրել տերևների «անձրև» կազմակերպելու

Դիտարկումների գործի նյութեր

Քարտի ֆայլում բոլոր դասերը բաժանված են թեմաների: Դիտարկումների ֆայլի ստեղծումը թույլ է տալիս գործնականում օգտագործելու հարմար նյութ ստանալ: Յուրաքանչյուր առարկայի համար դուք պետք է կազմեք ձեր քարտի ֆայլը և համապատասխանաբար վերնագրեք այն («Խոսքի զարգացման վերաբերյալ դիտարկումների քարտային ֆայլ», «Երթևեկության կանոնների վերաբերյալ դիտարկումների քարտային ֆայլ» և այլն): Այնուամենայնիվ, որոշ առարկաներում, ինչպիսիք են բնապահպանական կրթություն, նյութը կարող է շատ մեծ լինել, և ֆայլերի կաբինետում նավարկելը դժվար կլինի։ Այս դեպքում ավելի լավ է վրան մի քանի նյութեր պատրաստել տարբեր թեմաներինչպես օրինակ՝ դիտել բույսերը պատուհանագոգին, դիտել եղանակների փոփոխությունը և այլն:

  • Զբոսանքի վրա բնությունը դիտելու քարտի ինդեքսում կարող եք դասեր ներառել հետևյալ թեմաներով.
    • «Երիցուկի դիտում»
    • «Աղավնի ժամացույց»
    • «Դիտելով քամին»
  • Սեզոնների փոփոխության դիտարկման քարտային ֆայլում կարող են ներառվել հետևյալ թեմաները.
    • «Ինչպես է փոխվում կեչը տարբեր եղանակներին»,
    • «Եղանակի ժամացույց»
    • «Արևի դիտում»
    • Ինչպես է գետը փոխվում ձմռանը.
  • Կենդանի անկյունում կենդանիներին և մանկապարտեզի շենքում բույսերը դիտելու քարտային ֆայլում կարող են ներառվել հետևյալ թեմաները.
    • «Տնկած բույսի դիտարկում»,
    • «Կենդանիների ժամացույց»
    • «Ինչպես է խմում բույսը» և այլն:
  • Տրանսպորտի հսկողության ֆայլը կարող է ներառել.
    • «Տրանսպորտային ժամացույց»
    • «Շինարարական կռունկի դիտում»,
    • «Բեռնատար ժամացույց».
  • Մարդկային աշխատանքի դիտարկումների քարտային ֆայլում կարող եք ներառել.
    • «Դռնապանի աշխատանքի դիտարկում»,
    • «Խոհարարների աշխատանքի դիտարկումը խոհանոցում»,
    • «Գրադարանավարի աշխատանքի դիտարկում գրադարանում շրջայցի ժամանակ».

Դռնապանի աշխատանքը դիտարկելու ընթացքում երեխաների մոտ ձևավորվում է մեծահասակին օգնելու ցանկություն

Ավագ խմբի աշակերտների համար նախադպրոցական ուսուցիչների կողմից կազմված դիտումների քարտային ֆայլերի օրինակներ.

  • Բնության մեջ դիտարկումների քարտային ֆայլ։
  • Դիտարկումների քարտային ֆայլ զբոսանքի վրա (Գրոմովա Ա.Վ.):
  • Աշնանային դիտարկումների քարտի ինդեքս (Ermakova G.P.):
  • Դիտարկումներ մայիսին.
  • Դիտարկումների քարտային ֆայլ ավագ խմբում (Տերեշչենկո Տ.Ս.):

Դիտարկման վերացական

Նախքան առարկայի կամ երևույթի դիտարկման դաս անցկացնելը, դուք պետք է կազմեք դրա մանրամասն ամփոփագիրը:. Այն պետք է ներառի.

  • նպատակ;
  • առաջադրանքներ;
  • անհրաժեշտ նյութերի ցանկ;
  • դասի նկարագրությունը.

Համառոտ «Գարնանային արևի դիտարկում»

Նպատակը. համալրել երեխաների գիտելիքները արևի մասին:

  • Ուսումնական. ընդլայնել ձեր պատկերացումները արևի և նրա հատկությունների մասին գարնանը:
  • Զարգացող:
    • զարգացնել դիտարկելու և համեմատելու ունակությունը.
    • զարգացնել երևակայությունը;
    • զարգացնել դիտարկման օբյեկտի էական բնութագրերը ընդգծելու ունակությունը.
    • զարգացնել ձեր կարծիքն արտահայտելու կարողությունը.
  • Ուսումնական:
    • դաստիարակել հարգալից վերաբերմունքհասակակիցներին;
    • զարգացնել աշխատելու ցանկություն, սկսած գործն ավարտին հասցնելու կարողություն:

Նյութեր:

  • ամպեր,
  • դեղին մատիտներ,
  • արևային ակնոցներ,
  • փայտե և մետաղական իրեր,
  • blanks - թղթե արևներ:

Դիտարկման ավարտին կարող եք հրավիրել երեխաներին գունավորել արևները

Դասի առաջընթաց.

  1. Հարց. Տղերք, գիտե՞ք տարվա ո՞ր եղանակն է: (Գարուն): Ճիշտ. Գարնան ո՞ր ամիսներն եք իմանում: Եկեք կռահենք դրանց մասին հանելուկներ։
    Մոտավորապես ամեն ամիս հանելուկներ է պատրաստում:
    V: Լավ արեցիք: Այսօր մենք կխոսենք արևի մասին, այն այնքան գեղեցիկ է գարնանը: Ցանկանու՞մ եք ինչ-որ հետաքրքիր բան իմանալ արևի մասին:
  2. Վ.: Եկեք բոլորս գնանք դեպի պատուհանները, որտեղ արևը փայլում է և փակենք մեր աչքերը:
    Երեխաները մոտենում են պատուհաններին, դեմքերը բացում են արևի տակ, փակում են աչքերը:
    V: Ի՞նչ եք զգում: (Ջերմ):
    Դուք կարող եք նրանց օգնել լրացուցիչ հարցերով. Արդյո՞ք սառը չէ, որ այտերը կանգնեն պատուհանի մոտ: Արևը շոյում է դեմքդ շողերով։
    Վ.: Ճիշտ է, արևը մեզ տաքացնում է իր ճառագայթներով, քանի որ շատ շոգ է: Ե՞րբ է արևը ավելի տաքանում: Ձմե՞ր, թե՞ գարուն։ Ճիշտ է, գարնանը, բայց գիտե՞ք ինչու։ Որովհետև մեր Երկիր մոլորակը պտտվում է և տարբեր կողմեր ​​է բացում արևի առաջ: Հիմա մեզ մոտ գարուն է եկել, արևն ավելի ուժեղ է տաքանում, ինչը նշանակում է, որ երկիրը մեր կողքով դեպի արև է դարձել։ Վերցնենք տարբեր առարկաներ և դնենք պատուհանագոգին։
    Երեխաները պատուհանագոգին դնում են փայտե և մետաղական իրեր (գդալներ տարբեր նյութեր, փայտե խաղալիքներ, մետաղական զանգեր և այլն):
    Վ.: Մինչ գործերն այնտեղ հանգստանում են, տեսնենք, թե դրսում արևը ում է «արթնացրել»: Տեսեք, ծառերի վրա բողբոջներ են հայտնվում, տերևներն են արթնանում, հալված բծերը հայտնվում են, երկիրը նետում է իր ձյունածածկը և պատրաստվում է արթնացնել խոտը: Ի՞նչ է կաթում տանիքներից: Ճիշտ է, ձյունն ու սառցալեզվակները հալչում են: Ժամանակն է տեսնել, թե ինչպես են մեր իրերը պատուհանի վրա: Եկեք դիպչենք նրանց: Ո՞րն է ավելի տաքանում:
    Երեխաները ուսուցչի հետ քննարկում են, թե ինչպես են իրերը տաքացել (մուգն ու մետաղը ավելի ամուր են, քան թեթևն ու փայտեը):
    Հարց: Հիմա եկեք մեր արևային ակնոցները դնենք: Միայն դրանցում կարելի է նայել արևին։ Ինչո՞ւ եք կարծում։ Ճիշտ է, շատ լուսավոր է։
  3. Վ.: Տեսեք, ես նույնպես արևներ ունեմ, բայց դրանք բոլորովին պայծառ չեն: Եկեք գունավորենք դրանք:
    Երեխաները գունավորում են արևները:
    V: Լավ տղերք: Քանի՞ արև ունենք հիմա։ Վերցրեք նրանց ձեռքը, եկեք խաղանք:
    Արևի խաղ.
    Որքան պայծառ է արևը փայլում, և ճառագայթները խաղում են: (Երեխաները շրջում են արևները ձեռքերին): Բայց հանկարծ մթնեց, ամպեր հայտնվեցին։ (Երեխաները թաքցնում են արևները մեջքի հետևում և փախչում ուսուցչի մոտ պահած ամպերից): Ով բռնվեց, դառնում է «ամպերի տերը»: Խաղը նորից է սկսվում։
    V: Լավ տղերք: Ձեզ դուր եկավ արևը դիտելը: Ի՞նչն եք ամենաշատը հիշում այսօրվա դասից: Լավ արեցիք, մենք անպայման կշարունակենք մեր ծանոթությունը արևի հետ, իսկ այժմ դուք կարող եք խաղալ ձեր սիրելի խաղալիքները։

Համառոտ «Բեռնատարի դիտարկում»

Նպատակը. ընդլայնել գիտելիքները բեռնափոխադրումների վերաբերյալ:

  • Ուսումնական:
    • համախմբել գիտելիքները բեռնատարների և դրանց գործառույթների մասին.
    • ծանոթանալ ճանապարհի որոշ կանոններին;
    • ներկայացնել վարորդի մասնագիտությունը.
  • Զարգացող:
    • զարգացնել ստեղծագործական ունակություններ;
    • զարգացնել երևակայությունը;
    • զարգացնել կարևոր հատկանիշները ընդգծելու ունակությունը.
  • Ուսումնական:

Անհրաժեշտ նյութեր.

  • խաղալիք բեռնատարներ,
  • բուեր.

Դասի ընթացքը (դիտարկումը տեղի է ունենում զբոսանքի ժամանակ).

Վ.: Տղերք, ինչ-որ բան բարձրաձայն լսու՞մ եք: Ինչ է սա? (Երեխաները գուշակություններ են անում): Եկեք տեսնենք. (Նրանք գնում են դեպի ցանկապատը, որտեղ բեռնատարն է կանգնած):

Տեսեք տղաներ, ինչ մեքենա է: Գիտե՞ք ինչ է կոչվում։ Ճիշտ է, դա բեռնատար է: Ինչու է նա այդպես կոչվում: Ճիշտ է, քանի որ նա բեռ է տեղափոխում։ Տեսնենք, թե հիմա ինչ կանի բեռնատարը: (Դիտեք գործողությունը):

Ինչ է պատահել? Ինչպես է մեքենան բեռնաթափել ավազը (կամ բեռնաթափել/բեռնել սնունդ և այլն): Ո՞վ է վարում բեռնատարը: Ինչ է անում վարորդը. (Երեխաների պատասխանները): Լավ արեց տղաներ։ Իսկ հիմա ինքներս մի քիչ վարորդ դառնանք։ Ավազ ենք տանելու «շինհրապարակ».

Sandbox խաղ խաղալիք բեռնատարներով.

Հարց. Վարորդներից մեկի մեքենան փչացել է, հիմա ի՞նչ անեմ։ (Երեխաները առաջարկում են տարբերակներ): Լավ արեցիք, մեքենան շտկեց: Իսկ հիմա մեր բեռնատարները գնում են ավտոտնակ։ (Երեխաները բեռնատարներ են վարում ասֆալտի վրա, առջևում գծված է հետիոտնային անցում):

Տեսեք, ինչ են այս շերտերը: Հետիոտնային անցու՞մ: Իսկ ի՞նչ պետք է անի վարորդը։ Ինչո՞ւ է նրան պետք ճանապարհ զիջել հետիոտներին։

Լավ արեց տղաներ։ Եվ հիմա եկեք մայթի վրա մատիտներով բեռնատարներ նկարենք:

Խաղի ընթացքում երեխաները ստանձնում են բեռնատարի վարորդի դերը

Ժամանակավոր դիտարկման պլան

Ինչպես նախադպրոցական ուսումնական հաստատության ցանկացած այլ դասի ժամանակ, դիտարկման ժամանակը սահմանափակ է, ուստի բոլոր փուլերը պետք է մանրակրկիտ պլանավորվեն:

  1. Սկզբնական փուլը տևում է 3-5 րոպե;
  2. Հիմնական - մինչև 25 րոպե;
  3. Եզրափակիչ - 5–7 րոպե:

Հետիոտների ժամացույցի ժամանակավոր պլան

  • Ներածություն՝ հարցեր կամ հանելուկ, բանաստեղծություն հետիոտների մասին, դիտելու հրավեր՝ 4 րոպե։
  • Հիմնական մասը:
    • ելք դեպի հետիոտնային մաս, անցում դրա երկայնքով - 3 րոպե;
    • մայթով երթեւեկության կանոնների հիշեցում եւ քննարկում՝ 5 րոպե;
    • հետիոտնային անցման քննարկում (ինչպես ճանաչել այն, ինչպես անցնել ճանապարհը և այլն) - 5 րոպե;
    • հետիոտնային անցումով անցնելը և մանկապարտեզի տարածք վերադառնալը` 3 րոպե;
    • խաղ երթեւեկության կանոնների հիման վրա՝ 5 րոպե։
  • Եզրափակիչ մասը՝ ամփոփում, դրամատիզացիա՝ հեքիաթի հերոսների մասնակցությամբ, թե ինչպես վարվել ճանապարհին - 5 րոպե։

Դասի հետաքրքիր ավարտը կարող է լինել ճանապարհային երթեւեկության կանոնների կանոնները կրկնելու խաղ

Թռչնադիտարկման ժամանակավոր պլան

  • Ներածություն՝ հանելուկներ թռչունների մասին, դիտորդական հրավեր՝ 3 րոպե։
  • Հիմնական մասը:
    • թռչունների դիտում - 10 րոպե;
    • Երեխաների կողմից դիտարկված թռչունների ձայների և փետուրների քննարկում - 5 րոպե;
    • թռչունների բուժում. սնուցիչներ լցնել հացահատիկներով և փշրանքներով - 3 րոպե:
  • Եզրափակիչ մաս՝ ամփոփում, խաղ» Չվող թռչուններ" - 5 րոպե.

Լուսանկարների պատկերասրահ՝ թռչունների դիտում

Հացահատիկները սնուցողի մեջ լցնելուց հետո երեխաները սպասում են թռչունների ժամանմանը Դասի ընթացքում կարող եք դիտել, թե ինչպես են թռչունները թակում հատիկները: Առաջադրանքներից մեկը կարող է լինել որոշել, թե որ թռչունին են պատկանում հետքերը:

Դիտարկման ցիկլ

Երկարաժամկետ դիտարկումները լավ են, քանի որ դրանք կարող են հետևել հաջորդական փոփոխություններին (օրինակ, բնության մեջ), որոնք հասանելի են երեխաների ընկալմանը: Նման երկարաժամկետ դիտարկումները տեղի են ունենում ցիկլի տեսքով, որը ներառում է օբյեկտի մի շարք դիտարկումներ։ Օրինակ՝ ծառերի դիտարկման ցիկլը կարող է բաղկացած լինել հետևյալ բաղադրիչներից (մենք կտանք հնարավոր ցանկի միայն մի փոքր մասը).

  • քայլել աշնանային անտառով;
  • կաղամախու դիտում;
  • կեչի դիտարկում;
  • տերևների անկման դիտարկում;
  • ձմռանը եղևնի դիտում;
  • գարնանային ծառերի դիտարկում;
  • թռչնի բալի ծաղկման դիտարկում;
  • ծառի և թփի համեմատություն.

Ցիկլի մեջ ներառված յուրաքանչյուր դիտարկում ունի իր նպատակը, բայց պետք է նաև սահմանել ամբողջ ցիկլի նպատակը: Դիտորդական ցիկլի ընթացքում երեխաները գիտելիքներ են ստանում չափաբաժնով, ինչը նշանակում է, որ նրանք ավելի լավ են ներծծվում և շարվում համահունչ համակարգում:

Լուսանկարների պատկերասրահ՝ սոխի դիտման ցիկլ

Ցիկլի առաջին դասը նվիրված է սոխ տնկելուն Երեխաներին պետք է հնարավորություն տրվի ակտիվորեն մասնակցել գործընթացին՝ ջրել, թուլացնել գետինը և ոչ թե պարզապես դիտել Դասերի ցիկլի ավարտը կարող է լինել նման ձևի ստեղծում. նկար, որը պատկերում է դասերից յուրաքանչյուրը

Տեսանյութ՝ դիտելով անձրևը մանկապարտեզում

https://youtube.com/watch?v=TndbqEyP398Տեսանյութը չի կարող բեռնվել. դիտել անձրևը պատուհանից (ցերեկը) (https://youtube.com/watch?v=TndbqEyP398)

Նախադպրոցական ուսումնական հաստատությունների ավագ խմբում դիտարկումների երկարաժամկետ պլանավորում

Պլանավորումը ապագա դասերի մանրամասների նախնական մշակումն է: Նրա օգնությամբ մանկավարժը կարող է մտածել աշակերտների հետ աշխատանքի առաջընթացի հետ կապված հիմնական հարցերի շուրջ։

Պլանավորումը ներառում է հետևյալ կետերը.

  • նպատակների և խնդիրների սահմանում;
  • կանոնների մշակում;
  • մտածել գործողությունների հաջորդականության միջոցով;
  • արդյունքների կանխատեսում.

Պլան կազմելիս ուսուցիչը պետք է հաշվի առնի այն տարածաշրջանի կլիմայական առանձնահատկությունները, որտեղ երեխաները ապրում են

Երկարաժամկետ պլանը պլանավորված դիտարկումների ցանկ է՝ սահմանված նպատակներով և մոտավոր բովանդակությամբ: Դիտորդական պլան կազմելիս պետք է հաշվի առնել, որ պայմանները կարող են փոխվել (օրինակ՝ եղանակը կվատանա, և դուք չեք կարողանա զբոսնել), ուստի կարիք չկա ծանր ժամկետներ սահմանել։

Ճիշտ շարադրելու համար հեռանկարային պլանուսուցչին անհրաժեշտ է.

  1. Սահմանեք առաջադրանքների ցանկը:
  2. Կառուցեք հաջորդականություն, որով պետք է գիտելիքներ ձեռք բերել:
  3. Որոշեք դասերի թեմաները, դրանց նպատակները և բովանդակությունը:

Պլանավորելիս ցանկալի է նշել դիտարկման օբյեկտը, նպատակը և տեսակը։

5-6 տարեկան երեխաները շատ հետաքրքրասեր են, նրանց հետաքրքրում է ամեն ինչ նոր ու անսովոր։ Նրանք արդեն կարող են կապ հաստատել առարկաների և երևույթների միջև, իրենց խնդիր դնել և կատարել այն։ Եթե ​​դիտարկումը կազմակերպելիս հաշվի առնվեն այս հատկանիշները, ապա դա աշակերտների կողմից կընկալվի ոչ թե որպես ձանձրալի գործունեություն, այլ որպես մասնակցություն շրջապատող զարմանալի աշխարհի ուսումնասիրությանը:

Թիրախ: երեխաներին ծանոթացնել ձկների կառուցվածքային առանձնահատկություններին.

պատկերացում տալ ակվարիումի ձկներին կերակրելու և խնամելու, նրանց առանձնահատկությունների մասին տեսքըև վարքագիծ;

զարգացնել դիտարկումը ձուկը զննելիս. զարգացնել հարգանք կենդանի էակների նկատմամբ.

Դասի առաջընթաց

ուսուցիչհիշենք հեքիաթը Ա.Ս. Պուշկին «Ձկնորսի և ձկան հեքիաթը» ինչի՞ մասին է այս հեքիաթը. Դա ճիշտ է ոսկե ձկնիկի մասին: Այսօր ես ձեզ ցույց կտամ ոսկե ձկնիկ: Միայն թե այս ձուկը առասպելական չէ, այլ իրական և հետևաբար չի կարող կատարել որևէ մեկի ցանկությունը։ Եվ նա կապրի մեզ հետ, մենք պետք է սովորենք հասկանալ նրա ցանկությունները և համոզվել, որ ձուկը երջանիկ է մեզ հետ:

ուսուցիչերեխաներին ցույց է տալիս նախկինում տնկված ոսկե ձկնիկը ընդհանուր ակվարիումջրի ավազանում, որպեսզի երեխաները լավ տեսնեն:

ուսուցիչերեխաներին պատմում է, որ ոսկե ձկնիկի հայրենիքը հեռավոր Չինաստանն է։ Շատ վաղուց՝ մոտ 250 տարի առաջ, եվրոպացի ճանապարհորդները ուշադրություն են հրավիրել ձկան գեղեցկության վրա և այն բերել Եվրոպա՝ ակվարիումներում բազմանալու համար։

ուսուցիչԵրեխաներ, եկեք ավելի մանրամասն նայենք ձկան մարմնին:

Ո՞վ գիտի, թե ինչով է ծածկված ձկան մարմինը։

- Երեխաներ (Կշեռքներ.)

Ո՞րն է ձկան մարմնի ձևը:

Այն բանից հետո, երբ երեխաներն իրենք են մտածում և բացատրում, ինչպես կարող են, ուսուցիչը

ասում է, որ ձկան մարմինը սահուն է, կողքերից սեղմված, առջևից մատնանշված և

թիկունքում նեղացել է. Մարմնի այս յուրահատուկ ձևը թույլ է տալիս ձկներին

լողալ. Ձկներն ունեն նաև պոչեր և լողակներ։

ուսուցիչեկեք տեսնենք, թե ինչպես է ձուկը լողում:

Ի՞նչն է օգնում ձկներին լողալ:

- Երեխաներ (Պոչ, լողակներ):

Երբ ձուկը լողում է, նրա պոչը շարժվում է մի կողմից:

Ուսուցիչը ցույց է տալիս ձկան շարժումը ձեռքով և հրավիրում երեխաներին կրկնել նաև ձեռքերով։

Մարմնի վերջում ոսկե ձկնիկը, ինչպես բոլոր մյուս ձկները, ունի պոչային լողակ։ Բացի այդ, ձկները լողակներ ունեն մեջքի, որովայնի և կրծքի վրա։

Ի՞նչ եք կարծում, ձուկը կարող է մեզ տեսնել: Ինչո՞ւ

Երեխաներ (Ձուկը երկու աչք ունի- ձախ և աջ կողմը)

Ուսուցիչ ձուկը արագ նկատում է շարժվող առարկաները: Տեսեք, թե ինչպես են մեր ձկները տեսնելու և կեր բռնելու: Ոսկե ձկնիկները շատ են սիրում այս որդերը:

ուսուցիչցույց է տալիս արյունոտ որդ, նետում ջուրը.

Երեխաներդիտեք, թե ինչպես է ձուկը կերակուր վերցնում:

Մեկ օրում ոսկե ձուկուտում է 4-5 թրթուր։

ուսուցիչ,և եկեք կանչենք մեր ձկներին և թեթև թակենք ավազանին:

Երեխաներդիտեք ձկան արձագանքը, նա արձագանքում է թակոցին:

Ձկան ուսուցիչը լսում է մեր թակոցը, նա արտաքին ականջներ չունի, բայց ունի ներքին ականջ:

ուսուցիչ, և տեսեք, թե ինչպես են ձկները շնչում, բերանով ջրի առու կուլ են տալիս։

Ջրի մեջ օդ կա, ձուկն այն ներշնչում է մաղձով, իսկ զտված ջուրը դուրս է գալիս երկու կողմից։

Ձուկը սիրում է ապրել ջրում, սա նրա տունն է: Այժմ այն ​​այլ ձկների հետ կտեղափոխենք ակվարիում։ Դուք չեք կարող ձուկ բռնել ձեր ձեռքերով, այն շատ նուրբ է, փխրուն: Այն չվնասելու համար կա հատուկ ցանց։

ուսուցիչերեխաների հետ միասին ձուկ է բռնում, տեղափոխում ակվարիում։ Ձուկը չի կարող ապրել առանց ջրի, ուստի այն պետք է շատ արագ փոխպատվաստել մի տարայից մյուսը։

Ոսկե ձկնիկները սիրում են ապրել որոշակի ջերմաստիճանի ջրում, ինչպես չոր և կենդանի սնունդ:

Տղերք, բոլորդ արդեն գիտեք, թե ինչի համար է ակվարիումի շրջանակը:

Ճիշտ է, սնուցող է: Ամեն ինչ ակվարիումի ձուկլավ են ուտում չոր սնունդ՝ դաֆնիա և ցիկլոպ։ Սրանք շատ փոքր խեցգետնակերպեր են, որոնք հատուկ բռնում են, հետո չորացնում։ Նրանց սնունդը փոշու տեսք ունի։ Որպեսզի սննդամթերքը չտարածվի ջրի վրա, այն տեղադրում են միայն սնուցման մեջ։ Ձկներին սնունդ են տալիս ոչ ավելի, քան նրանք կարող են ուտել, որպեսզի այն չփչանա և չաղտոտի ակվարիումը։ Միաժամանակ կերակրեք ձկներին:

Տղերք, սնունդը լցրեք սնուցողի մեջ և թեթև թակեք ակվարիումին։ Եթե ​​ձկները լսեն մեր թակոցը և միևնույն ժամանակ նրանց կերակուր տա, կարող եք սովորություն զարգացնել նրանց մեջ։ Թակոցով նրանք լողալու են մինչև սնուցողը:

Ակվարիումի ջուրը միշտ պետք է լինի մաքուր և թթվածնով հագեցած: Դրա համար օգտագործվում է հատուկ սարք, որը թթվածին է մատակարարում ջրին։

ուսուցիչմիացնում է սարքը, երեխաները դիտում են օդի փուչիկները ջրի մեջ.

Տղերք, ինչու են ակվարիումի բույսերը տնկվում ակվարիումում:

Երեխաներ (Դրա համար,որպեսզի այն լինի գեղեցիկ, հարմարավետ, որպեսզի ձուկը կարողանա թաքնվել, հանգստանալ նրանց մեջտերեւներ, կանաչ անասնակեր կեր։ Որպեսզի բույսերը ջուրը հագեցնեն թթվածնով:)

Ուսուցիչ, եկեք հիշենք ակվարիումի բնակիչներին խնամելու կանոնները և միասին կդիտարկենք ակվարիումի և նրա բնակիչների խնամքի պարագաները։

Հետագայում երեխաները հոգ են տանում ակվարիումի մասին, գործնականում համախմբում են իրենց գիտելիքները:

Շնորհակալություն ուշադրության համար։

GCD-ի համառոտագիր միջին խումբ«Դիտարկելով կատվի ձագին» թեմայով


Նյութի նկարագրություն.Ես ձեզ առաջարկում եմ ուղիղի ամփոփում կրթական գործունեությունմիջին խմբի երեխաների համար «Kitten Watching» թեմայով: Այս նյութըԴա օգտակար կլինի միջին խմբի ուսուցիչների համար։ Այս վերացական ճանաչողական գործունեություննպատակաուղղված է կենդանիների նկատմամբ հետաքրքրության և նրանց նկատմամբ հարգանքի խթանմանը և նախադպրոցական տարիքի երեխաների դիտողության զարգացմանը:

Միջին խմբում անմիջական կրթական գործունեության ամփոփում «Կատուի դիտում» թեմայով.

Ինտեգրում կրթական տարածքներ«Ճանաչում», «Հաղորդակցություն», «Սոցիալականացում».
Թիրախ:Շարունակեք պատկերացումներ կազմել ընտանի կենդանիների մասին:
Առաջադրանքներ.
Ուսումնական:Համակարգել գաղափարները կենդանիների մասին: Շարունակեք հանդիպել վայրի կենդանիներին:
Զարգացող:Զարգացնել ուշադրությունը, հիշողությունը, դիտողականությունը:
ԵլույթԶարգացնել համահունչ խոսք, հարստացնել երեխաների բառապաշարը՝ կատու, առյուծ, վագր, լուսան:
Ուսումնական:Բարձրացնել հետաքրքրությունը կենդանիների նկատմամբ և հարգանք նրանց նկատմամբ:
Դեմո նյութ.
Կատու, կաթ, վայրի կենդանիների նկարազարդումներ.
Մեթոդական մեթոդներ.զրույց-երկխոսություն, նկարազարդումների դիտում և դրանց մասին խոսակցություն, ֆիզկուլտուրայի նիստ «Երկու շանթերել», վերլուծություն, ամփոփում.
GCD առաջընթաց
Դաստիարակ.Տղաներ լսեք հանելուկը.
Մորթոտ, բեղավոր
Ուտում և խմում է, երգեր երգում:
Մանկավարժ.Ով է դա?
Երեխաներ.Կատու.
Մանկավարժ.Ինչու ես այդպես կարծում?
Մանկավարժ.Այսօր մեզ հյուր եկավ մի ձագ՝ Մուրզիկը։
Մանկավարժ.Եկեք տեսնենք, թե ինչ ունի ձագը:
Երեխաներ.Մարմին, գլուխ, ոտքեր, պոչ.
Մանկավարժ.Ի՞նչ եք կարծում, այն մեծ է և փոքր:
Երեխաներ.(քիչ):
Մանկավարժ.Ի՞նչ ունի նա՝ գլուխ, իրան, թաթեր, պոչ։ Նայիր նրան, ի՞նչ ձև ունի նրա գլուխը:
Երեխաներ.Կլոր ձև:
Մանկավարժ.Ի՞նչ կա գլխի վրա:
Երեխաներ.Ականջներ, աչքեր, բերան.
Մանկավարժ.Ինչպիսի՞ն են ականջները, ինչպիսի՞ տեսք ունեն:
Երեխաներ.Նրանք նման են եռանկյունու:
Մանկավարժ.Այո, ականջներ ունի։ եռանկյունաձև ձև. Ինչպիսի՞ ձև ունեն աչքերը: Երեխաներ: Աչքերը կլոր են:
Մանկավարժ.Ինչ տեսք ունեն աչքերը
Երեխաներ.Բշտիկների համար.
Մանկավարժ.Ի՞նչ կարող եք ասել նրա բերանի մասին:
Երեխաներ.Կատուն ատամներ ունի, լեզու։
Մանկավարժ.Ճիշտ. Իսկ ինչպիսի՞ ձև ունի մարմինը։
Երեխաներ: Օվալաձև ձև:
Մանկավարժ.Այո, օվալ: Ինչո՞վ է պատված կատվիկը` փետուրներով, բուրդով, բրդով: Երեխաներ: Բուրդ:
Մանկավարժ.Եկեք շոյենք այն, նրբորեն, ձեր ձեռքի ափով: Բուրդ է շոշափում, ինչ? (Փափուկ և փափուկ):
Մանկավարժ.Բուրդ, ինչ գույն:
Երեխաներ.Մոխրագույն.
Մանկավարժ.Նայեք նրա թաթերին: Իսկ թաթերի վրա բարձեր են։ Նրանք փափուկ են: Հպեք ձեր մատներով։ Իսկ կատվիկը ճանկեր ունի։ Տեսեք, թե որքան սուր են նրանք:
Մանկավարժ.Ինչու՞ եք կարծում, որ նրան դրանք պետք են:
Երեխաներ.Պաշտպանեք ինքներդ ձեզ, բարձրացեք ծառերը:
Մանկավարժ.Նայեք նրա պոչին, նրա պոչը երկար է, թե կարճ:
Երեխաներ.Երկար.
Մանկավարժ.Եվ ինչպես իմանալ, որ կատուն զայրացած է կամ երբ նա պաշտպանվում է թշնամիներից
Երեխաներ.Նա խռմփացնում է։
Ֆիզիկական կրթություն:Երկու աղվես, երկու քույր
Առավոտյան շուտ արթնացա
վերցված լիցքավորման համար
Մի անգամ նստեցին, երկուսը վեր կացան
Կռացավ, ուղղվեց:
Մանկավարժ.Տղերք, ինչ են սիրում ուտել և խմել ձագուկները:
Երեխաներ.Կաթ, ձուկ, միս.
Մանկավարժ.Ճիշտ է, եկեք նրան կաթ տանք խմելու։ Հանգիստ նայում ես, որ չվախենա։
Մանկավարժ.Ինչ է նա անում?
Երեխաներ.Լակաետ.
Մանկավարժ.Հիմա դիտեք և լսեք: Ինչ են կատուները: Երեխաներ՝ սև, սպիտակ, կարմիր:
Մանկավարժ.Ճիշտ է, բայց դեռ կան վայրի կատուներ: Օրինակ՝ առյուծ։ Վագր, լուսան։
Մանկավարժ.Նայեք և ասեք, նրանք նման են ընտանի կատուների:
Երեխաներ.Այո՛։
Մանկավարժ.Ինչո՞ւ։
Երեխաներ.Նույնական թաթեր, երկար պոչեր:
Մանկավարժ.Նրանք շատ նման են. Լսեք վայրի կատուների մասին: Լուսնը գիշատիչ է, չափերով բավականին մեծ, ճկուն մարմնով և կարճ պոչ. Ինչպես մյուս վայրի կատուները, լուսանն ունի սուր ճանկեր, երկար ոտքերլայն թաթերով։ Մատների միջև մեմբրաններ են մշակված, ինչը թույլ է տալիս շարժվել չամրացված ձյան վրա, չընկնել դրա մեջ: Գլխի կողային հատվածներում լուսանն ունի կողային այրվածքներ, իսկ ականջների ծայրերին՝ թմբուկներ։ Lynx-ը սնվում է նապաստակներով։
Մանկավարժ.Տղերք, ո՞վ կարող է մեզ պատմել իր կատվի մասին։ …
Մանկավարժ.Մեր ձագուկն այսօր լավ քնեց, կերավ։ Եկեք խաղանք նրա հետ: Ինչպե՞ս կարող ես խաղալ կատվի ձագի հետ:
Մանկավարժ.ովքեր եկել էին մեզ այցելելու:
Երեխաներ: Kitty.
Մանկավարժ.Ինչի՞ մասին էինք խոսում։
Երեխաներ.Որ կատուն ունի գլուխ, ոտքեր, իրան, աչքեր, բերան, ատամներ։
Մանկավարժ.Ի՞նչ նորություն ես սովորել:
Երեխաներ.Որ կատուն իր թաթերին բարձեր ունի։
Մանկավարժ.Ի՞նչ այլ կատուներ կան:
Երեխաներ: Վայրի:
Մանկավարժ.Անվանեք նրանց:
Երեխաներ.Վագր, առյուծ, լուսան։
Մանկավարժ.Լավ արեցիք տղերք, կատվի ձագին իսկապես դուր եկավ: Ասում է՝ շնորհակալություն և ցտեսություն։

Բաց կրթական գործունեություն

Թեմա՝ Քայլել «Թռչունների դիտում»

Թիրախ:

- ձևավորել երեխաների առաջնային պատկերացումները ձմեռող թռչունների մասին.

- Սովորեցրեք ձեր երեխաներին զբաղվել իրենց սեփական թռչունների դիտմամբ:

Առաջադրանքներ.

Ընդլայնել երեխաների գիտելիքները մեր քաղաքում ձմեռող թռչունների մասին.

Ձևավորել հետազոտական ​​հմտություններ (անհրաժեշտ տեղեկատվության հավաքում, ձեռք բերված գիտելիքների ամփոփում);

Երեխաների մոտ զարգացնել դիտարկումը, մտածողությունը, ուշադրությունը.

Մշակեք թռչունների հանդեպ հոգատար վերաբերմունք և կարեկցանքի զգացում:

Նյութ և սարքավորումներԹռչունների սնուցիչներ, հացի փշրանքներ, սերմեր.

նախնական աշխատանք : զրույցներ, թռչունների դիտում զբոսանքի վրա, թռչունների կերակրում, ընթերցանություն գեղարվեստական ​​գրականություն, նկարազարդումների դիտում, ծնողների կողմից սնուցող սարքեր պատրաստելը:

Զբոսանքի առաջընթաց

Մանկավարժ. Տղերք, այսօր մենք գնալու ենք էքսկուրսիայի՝ մեր դիտարկումները կատարելու համար -----ի համար: Ո՞ւմ համար կիմանաք հանելուկը գուշակելով։

Ով կծնվի երկու անգամ.

առաջին անգամ հարթ

իսկ երկրորդ անգամ՝ փափուկ։ (Թռչուն)

Ուրեմն ո՞ւմ ենք դիտելու։ (երեխաների պատասխանները):

Ճիշտ է, շրջագայության ընթացքում մենք կդիտենք թռչուններին և կսովորենք նրանց դիտարկելու տեխնիկան։

Մանկավարժ. Թռչունները բնակվում են մեր մոլորակի բոլոր անկյուններում: Նրանց կարելի է գտնել բարձր լեռներում, և սառցե բևեռային անապատում, անջուր ավազներում և օվկիանոսի հսկայական տարածությունների վրա: Ի տարբերություն շատ այլ կենդանիների, որոնք հաճախ վարում են գաղտնի ապրելակերպ, թռչունները միշտ մեզ հետ են: Նրանք մեզ հիացնում են իրենց արագ, հեշտ թռիչքով, գեղեցիկ երգեցողությամբ, տարբեր փետրավոր գույներով։ Մարդիկ վաղուց սովոր են թռչունների հարեւանությանը, սովոր են տեսնել ու լսել նրանց շրջապատում:

Երեխաները զբոսնում են ուսուցչի հետ: Ուսուցիչը ուշադրություն է հրավիրում եղանակի վրա, որ աշնանը և ձմռանը փոքր թռչունների համար ցուրտ է և սոված:

Ուշադրություն դարձնելով թռչունների վարքագծին (թռչունները չեն երգում, չեն ծլվլում, հազվադեպ են թռչում):

խնամակալ Երեխաներ, ասեք ինձ, հե՞շտ է թռչունների համար ձմռանը սնունդ գտնել: Ինչո՞ւ։ (Քանի որ ձմեռային օրը կարճ է, ամեն ինչ ծածկված է ձյունով, դժվար է սնունդ գտնել ձյան տեղումների, ձնաբքի ժամանակ, սաստիկ սառնամանիքներ): Միայն մարդիկ կարող են օգնել՝ կերակրել նրանց:

Ուսուցիչը առաջարկում է լուծել հանելուկը.

Ես նստած եմ ձանձրալի

Կար! Կար,- բղավում եմ ես։

Chick-ծլվլոց!

Անցնել ճյուղից:

Մի՛ ամաչեք։

Ո՞վ է սա ... (Ճնճղուկ)

Երեխաները միաբերան արձագանքում են. Ճիշտ!

Ուսուցիչը բացատրում է, որ մարդիկ ձմռանը թռչունների սնուցող սարքեր են կախում, որպեսզի թռչունները սովամահ չլինեն, կերակրում են նրանց:

Դուք արդեն ասացիք, թե որքան դժվար է ձմռանը սնունդ գտնելը։ Ինչպե՞ս կարող ենք օգնել թռչուններին:(Մենք կարող ենք նրանց կերակրել):

Ինչո՞վ կարող ենք կերակրել թռչուններին:(Երեխաների պատասխանները. կորեկ, կորեկ, վարսակ, ցորեն, արևածաղկի սերմեր, ցորենի հատապտուղներ, ալոճենի, թխկի սերմեր, մոխիր, ընկույզ, հաց, հացի փշրանքներ):

Մանկավարժ. Պետք է ասել, որ թռչունները ձմեռային ժամանակուտելիքի հարցում շատ բծախնդիր չեն և ուտում են այն, ինչ գտնում են: Ուստի մեր սեղանից որոշ մթերք (հացի փշրանքներ, սերմեր և այլն) հարմար է ձմռանը թռչուններին կերակրելու համար։

Ունե՞նք գույքի վրա սնուցող:

Ուսուցիչը երեխաներին հրավիրում է փրկել թռչուններին սովից և խաղ խաղալ:

Փրկարարների խաղ. Ուսուցիչը երեխաներին հրավիրում է կախել թռչունների սնուցող սարքեր:

Ուսուցիչը առաջարկում է կերակրել թռչուններին և հարցեր է տալիս այն մասին, թե ով է ժամանել, ինչ են անում թռչունները:

Երեխաներին ասում է, որ թռչունները շատ ամաչկոտ են և կարող են դիտվել միայն հեռվից:

Մի թռչուն նստեց ճյուղի վրա, ուսուցիչը երեխաների ուշադրությունն է հրավիրում, որ թռչունն ունի. կտուց, փետուր, պոչ, թաթեր: Թռչունը թռչում է, ծլվլում, երգում, թռչկոտում։ Ուսուցիչը երեխաներին հրավիրում է անվանել թռչնի մարմնի մասերը:

Տեսանելիության հետ աշխատելը.

Մանկավարժ.

Նայիր և ասա ինձ, թե ում ես տեսնում այստեղ մասնաճյուղում:(Թռչուններ).

Ինչի՞ հիման վրա եք սա որոշել:(Կտուց, փետուրներ):

Կարո՞ղ եք ինձ ասել, թե ինչ են անում թռչունները:

Անվանե՛ք այն թռչուններին, որոնց ճանաչում եք:

Ինչ են այս թռչունները:(Ձմեռում):

Ինչո՞ւ ենք մենք նրանց այդպես անվանում:

Ձմռանը թռչունները երգո՞ւմ են: (Այո, բայց նման բազմաձայնություն չկա)։

Ո՞ր թռչունն է ծլվլում:(Ճնճղուկ):

Ո՞ր թռչունն է ծլվլում:(Կախաղակ):

Ո՞ր թռչունն է կռկռում: (ագռավ)

Ի՞նչ թռչուններ են ձմեռում մեր քաղաքում: (երեխաների պատասխանները)

Ուսուցիչը երեխաներին հրավիրում է խաղալ «Ագռավն ու ճնճղուկը» բացօթյա խաղը։

Երեխաներից մեկին ընտրում են որպես ագռավ, իսկ մնացած երեխաներին ճնճղուկներ են։ Երեխաները նմանակում են թռչնի բնորոշ շարժումները: Ուսուցչի հրամանով ճնճղուկները թռչում են, ծլվլում, կեր են ծակում։

Երբ ագռավը գալիս է, ճնճղուկները թռչում են դեպի իրենց բները։

Մանկավարժ.

Ի՞նչ էինք մենք անում այսօր:

Ի՞նչ թռչունների հանդիպեցիք շրջագայության ժամանակ: ի՞նչ էին անում։

Ձմռանը մեր քաղաքում թռչունները շա՞տ են լինում:

Ձմռանը թռչունները երգո՞ւմ են:

Ի՞նչ են ուտում թռչունները ձմռանը:

Ո՞ր թռչուններին ճանաչեցիք, ի՞նչ նշաններով:

Ի՞նչն է ձեզ դուր եկել մեր զբոսանքի մեջ:


«Մրջյունի դիտում» ավագ խմբում զբոսանքի ամփոփում

Թեմա՝ «Մրջյունների դիտում».

Թիրախ:

Ուսումնական. Հստակեցրեք պատկերացումները մրջյունների, նրանց ապրելակերպի և մրջնանոցի կառուցվածքի մասին; միջատների օգուտների մասին. Կառուցեք հմտություններ անվտանգ վարքագիծմանկապարտեզի տարածքում, հետաքրքրություն հետազոտական ​​աշխատանքի նկատմամբ.

Զարգացող. հարստացնել և ակտիվացնել ակտիվ և պասիվ բառապաշար. Ցանկացած խնդրահարույց իրավիճակ քննարկելիս այլ երեխաներին լսելու կարողություն ձևավորել:

Մշակել շոշափելի-շարժողական ընկալում, նուրբ և նուրբ շարժիչ հմտություններձեռքեր, զգայական ստանդարտներ, տարածության մեջ կողմնորոշվելու վարժություն, խոսքի ակտիվության պահպանում:

Ուսումնական՝ երեխաների մեջ սերմանել բնության մասին հոգ տանելու, միջատների կենսապայմանները չքանդելու ցանկություն։ Մշակել թիմում շփվելու, համատեղ գործունեությանը առանց միմյանց միջամտելու մասնակցելու կարողություն:

Նախնական աշխատանք.

- Կարդում՝ Լ.Տոլստոյ «Մրջյունների մասին», Վ.Բյանկի «Ինչպես մրջյունը շտապեց տուն»;

- «Թրթուրներ» նյութի հետ ծանոթացում;

- զբոսանքի ժամանակ միջատների դիտարկումը;

- Հանելուկներ և բանաստեղծություններ միջատների մասին:

Սարքավորումներ:

- 2 ռելե ձողիկներ;

- մրջյունի և մրջնաբույնի նկարներ

- խոշորացույցի շաքար

Դիտարկում

Vos-l: Տղերք, գիտե՞ք ով է ամենաուժեղը երկրի վրա:

Ոչ, ոչ փիղ, ոչ գետաձի։ Գուշակիր, թե ով է դա.

Կային ատաղձագործներ առանց կացինների,

Նրանք կտրեցին խրճիթն առանց անկյունների։

Ովքեր են նրանք? Որտեղ? Ու՞մ:

Սև առվակներ են հոսում.

բարեկամական փոքրիկ կետեր

Նրանք իրենց սեփական տունը կառուցում են բլրի վրա։ (Մրջյուններ)

Երկրի ամենաուժեղ մրջյունը: Չէ՞ որ նա կարող է իր քաշից 10 անգամ ավելի ծանր բեռներ տանել։ Եթե ​​պատկերացնենք, որ Սաշան մրջյուն է, ապա նա կկարողանա իր վրա կրել 10 երեխա։ Կկարողանա՞ մեր Սաշան այս բոլոր տղաներին բարձրացնել ու տանել։ Ոչ Իսկ մրջյունը կարող է կրել իրենից 10 անգամ ավելի ծանր բեռ: Մրջյունը, թեև փոքր է, բայց իսկական ուժեղ մարդ է։

Վոս-լ.- Իսկ որտե՞ղ է գտնվում մանկապարտեզի տարածքում գտնվող մրջնանոցը: (մոտենալով մրջնանոցին): Տեսնենք, թե ինչպես են աշխատում մրջյունները: Նրանք սողում են արահետներով, որոնք կրծել են ասֆալտը:

Հետազոտական ​​գործունեություն

1. Վերցրեք խոշորացույցը և զննեք մրջյունը:

Ընդհանրացում. Մրջյունները ապրում են մրջնանոցում որպես մեկ մեծ և ընկերական ընտանիք: Մեկ մրջնանոցում այնքան մրջյուն կա, որքան մարդ մեծ քաղաք. Մրջյունների թագուհին իշխում է մրջնանոցում։ Երիտասարդ տարիներին նա փոքր թևեր ուներ, սիրում էր զվարճանալ և թռչել: Բայց հետո, դառնալով մրջյունների մեծ ընտանիքի պատկառելի մայր, մրջյունը կրծում է նրա թեւերը և այդ ժամանակվանից ապրում է մրջնանոցում։ Նա ձվեր է ածում, որոնցից հետո թրթուրներ կհայտնվեն։ Աշխատող մրջյունները հոգ կտանեն թրթուրների մասին՝ կերակրել և հոգ տանել նրանց մասին: Մրջյունները, ծնվելով, չեն աճում։ Ինչ ծնվեց, այդպիսին և օգտակարը: Մրջյունն ունի հաստացած որովայն, կուրծք, գլուխ, երեք զույգ փոքր ոտքեր։ Մրջյունները ուժեղ ծնոտներ ունեն։ Ինչպես բոլոր միջատները, այնպես էլ մրջյունները ունեն ալեհավաքներ՝ ալեհավաքներ, որոնց օգնությամբ մրջյունը ստանում է տեղեկատվություն հոտի, համի մասին և հայտնում իր ցեղակիցներին։

Մրջյունները կարող են քայլել հարթ կամ թեքված մակերեսներ. Չէ՞ որ յուրաքանչյուր թաթի վրա մրջյունն ունի երկու ճանկ, որոնց միջև կա բարձիկ, որը կպչուն հեղուկ է արտազատում, որը թույլ է տալիս մրջյունին չընկնել։

Մրջյուններն ամենից շատ սիրում են իրենց հանգստանալ թմբուկով. այսպես են կոչվում աֆիդների արտազատվող նյութը: Մրջյունները ուտում են նաև այլ միջատներ, հատկապես՝ մորեխներ: Այդ մասին նույնիսկ ասացվածք կա. Լավագույն նվերմրջյունին` մորեխի ոտքը: Ուտում են նաև սունկ, հյութ և բույսերի սերմեր։

2. ճանապարհը լցրե՛ք շաքարով, տեսե՛ք, թե ինչպես են այն հավաքելու մրջյունները։

(Արդյունք. Սկզբում մրջյունները պարզապես կխառնեն և պատահականորեն կվազեն տարբեր ուղղություններով: Այնուհետև նրանք կհանգստանան, և դուք կտեսնեք մրջյունների մեկ կամ մի քանի երկար շղթաներ, որոնք շարժվում են դեպի հյուրասիրությունը և ետ:

Բացատրություն. Մրջյուններն ընկալում են տեղեկատվության բարդ համակարգ՝ օգտագործելով հատուկ քիմիական նյութեր- նրանց մարմնի կողմից արտազատվող ֆերոմոններ. Հենց որ մրջյուններից մեկը կերակուր է գտնում, մեր դեպքում՝ շաքար, այն սկսում է իր հետևում թողնել ֆերոմոնի հետք, որի երկայնքով մյուս մրջյունները հետևում են նրան։ Ինչպես ավելի շատ մրջյուններհետևեք արահետին, այնքան ազդանշանն ավելի ուժեղ է դառնում: Հետաքրքիր է դիտարկել, թե ինչպես են մրջյունները կրկնում հենց առաջին մրջյունի ոտնահետքը, նույնիսկ եթե նա ընտրի երկար ճանապարհ, օրինակ, խճաքարը սողում է։ Սննդի որոնումը միայն ֆերոմոնների բազմաթիվ գործառույթներից մեկն է: Ֆերոմոնները փոխանցում են բարդ քիմիական տեղեկատվություն: Եթե ​​դուք վախեցնում եք մրջյունին, նա անմիջապես ազդանշան կտա մյուս մրջյուններին՝ նախազգուշացնելով վտանգի մասին: Միևնույն ժամանակ, մոտ գտնվող մրջյունները այս ազդանշանով կփախչեն, իսկ ավելի հեռու գտնվող զինվորական մրջյունները, ընդհակառակը, կպատրաստվեն հարձակման։

Vos-l. Կցանկանայի՞ք վերածվել մրջյունների և ավելի լավ ճանաչել նրանց կյանքը: Երեխաների պատասխանը.

Պատկերի մեջ «մուտքի» ծեսը. Կոլեկտիվ վարժություն «Palms» Նպատակը. Ստեղծել տրամադրություն համատեղ աշխատանք. Մուտք նկարի մեջ.

Եվ հիմա մենք բացում ենք մեր աչքերը - Ախ, որքան մրջյուններ կան իմ շուրջը: Ի՞նչ է փոխվել մեր շուրջը: (Երեխաների պատասխանները. խոտը բարձրացել է, մարդիկ հսկայական են և այլն):

Վոս-լ. - Մենք այնքան շատ ենք, որտե՞ղ ենք բոլորս ապրում:

Երեխաներ.

Վոս-լ. Այո, ահա, մեր մրջնանոցը (ցուցադրում է նկարը):

Սա, իհարկե, այդպես չէ մեծ տունինչպես անտառում: Բայց այնուամենայնիվ, մենք ապրում ենք մեծ բազմասենյականոց բնակարանում։ Եկեք հիշենք, թե ինչ ունենք մեր տանը. (ցուցադրել նկարում)

«Սոլյարիում»՝ արևի ճառագայթներով տաքացվող խցիկ։ Գարնանը գալիս ենք այստեղ տաքանալու։

Մուտքերից մեկը. Պաշտպանվում են զինվորների կողմից։ Ծառայում է որպես օդափոխման ալիք։

Ձմեռային պալատ. Հավաքվում են այստեղ՝ ցրտին դիմանալու կիսաձմեռային վիճակում

«Հացի գոմ». Մենք այստեղ հացահատիկ ենք պահում:

Թագավորական պալատը, որտեղ ապրում է արգանդը՝ օրական ածելով մինչև մեկուկես հազար ձու։ Նրան խնամում են բանվոր մրջյունները։

Պալատներ ձվերով, թրթուրներով և ձագերով:

«Կովերի տնակ», որտեղ պահում ենք աֆիդներ։

«Մսի մառան», որտեղ բերում ենք թրթուրներ և այլ որս։

Վոս-լ. - Թեև մենք այդքան փոքր ենք, բայց շատ ուժեղ ենք: Մեզանից յուրաքանչյուրը կարող է բարձրացնել իր քաշը 10 անգամ: Նաև շատ ընկերասեր և աշխատասեր: Չէ՞ որ իզուր չեն մարդու մասին ասում՝ աշխատասեր, մրջյունի պես։

Ռելե «փայտ բեր»

Հիմա եկեք բաժանվենք 2 թիմի։ Մեկ մրջյուն սկսում է. Ազդանշանով վազում է փայտի մոտ, վազում դրա շուրջը և վերադառնում։ Մեկը կառչում է նրանից, և նրանք շարունակում են միասին վազել և այլն, վերջում փայտ են վերցնում և բերում իրենց մրջնանոցը։ Մրջյունների թիմը, որը կարող է դա անել ավելի արագ, կհաղթի:

Հոգեմարմնամարզություն՝ շնչառության վրա ուշադրության կենտրոնացմամբ

Խաղ «Մրջյունով»

Նպատակը. լարել և հանգստացնել ոտքերի մկանները:

Մի մրջյուն (մրջյուն) բարձրացել է ոտքի մատների վրա և վազում նրանց վրայով։ Ուժով քաշեք գուլպաները, ոտքերը լարված, ուղիղ (ոգեշնչման վրա): Գուլպաները թողեք այս դիրքում, լսեք, թե որ մատի վրա է նստած մրջյունը (շունչը պահելով)։ Անմիջապես թուլացնելով ոտքերի լարվածությունը՝ մրջյունը մատներից ազատեք (արտաշնչելիս): Գուլպաները իջնում ​​են՝ դեպի կողքեր, թուլացրեք ոտքերը. ոտքերը հանգստանում են:

Կրկնել խաղը 2-3 անգամ:

Խնդրահարույց իրավիճակներ

«Մրջյունների արահետով»

Դուք այնքան փոքր եք: Ի՞նչ կզգայիք, եթե ձեզ ոչ ոք չնկատեր:

Դուք վազում եք ճանապարհով: Հանկարծ մի մարդ քայլում է և չի նայում իր ոտքերի տակ: Նա այնքան մեծ է քո համեմատ: Այստեղ նա բարձրացնում է իր կոշիկը ձեր վրա: Ի՞նչ ես զգում այս պահին։ Ինչ եք ուզում գոռալ նրան: Ինչի՞ն մեղադրել։ Ի՞նչ հարցնել.

Դուք և ձեր մրջյուն եղբայրները շատ երկար ժամանակ է, ինչ մրջնանոց եք կառուցում։ Ինչքան ձողեր, ճյուղեր պետք էր բերել, որ բոլորի համար տուն հավաքեին։ Որքա՜ն ուրախացան բոլոր մրջյունները, երբ վերջապես կառուցվեց մրջնանոցը։ Բայց զվարճանալու համար ինչ-որ տղա փայտով ոչնչացրեց մրջնանոցը և նույնիսկ ծիծաղեց ցրվող մրջյունների վրա։

Ինչպե՞ս կվերաբերվեք այս կործանիչին: Ինչո՞ւ կվիրավորվեիք նրանից։ Ի՞նչ կասեք նրան, որպեսզի նա այլևս չանի դա:

Զբոսաշրջիկները հաճախ են գալիս անտառ: Նրանք սիրում են կրակ վառել։ Ի՞նչ կզգայիք, եթե կրակ վառվեր հենց մրջնանոցի մոտ:

Ի՞նչ կշշնջաք նման զբոսաշրջիկների ականջին։

Եվ ժամանակն է, որ մենք վերադառնանք կախարդական ճանապարհորդություն. Մենք շրջվում ենք և ասում ենք մի կախարդանք.

Պատկերից «ելքի» ծեսը. Կոլեկտիվ վարժություն «Palms»

Նպատակը. Նոր փորձի համախմբում, երեխաներին պատրաստել սովորական փոխգործակցությանը սոցիալական միջավայր. Երեխաների ընդհանուր խրախուսում.

Եվ հիմա մենք բացում ենք մեր աչքերը: Այսպիսով, դուք մրջյուն եք եղել: Իսկ հիմա, երբ մրջյուն եք տեսնում, բարևեք նրան, հարցրեք, թե ինչպես է նա։ Երբեք մի վիրավորեք փոքրիկներին, հոգ տարեք անպաշտպանների մասին, քանի որ նրանք ոչինչ չեն կարող ասել, հարցրեք։

Արդյունք. Երեխաների աշխատանքի գնահատում (արտացոլում).

Ինձ դուր եկավ, որ այսօր շատ ընկերասեր էիր, ճարպիկ, աշխատասեր։ Ի՞նչն է ձեզ դուր եկել։

Այսօր մենք հանդիպեցինք մրջյունների հետ։ Թեեւ դրանք փոքր են, բայց բնության կողմից շատ անհրաժեշտ են։ Եկեք բոլորս միասին խոսք տանք չվիրավորելու վեցոտանի ընկերներին։

Նոր տեղում

>

Ամենահայտնի