Namai Daržovės Pamokos magiškos Khokhloma garbanos parengiamojoje grupėje santrauka. Edukacinių užsiėmimų suvestinė parengiamojoje dekoratyvinio piešimo grupėje: „Garbana“ (pagal Khokhloma tapybą)

Pamokos magiškos Khokhloma garbanos parengiamojoje grupėje santrauka. Edukacinių užsiėmimų suvestinė parengiamojoje dekoratyvinio piešimo grupėje: „Garbana“ (pagal Khokhloma tapybą)

Piešimo pamokos santrauka parengiamoji grupė„Auksinė Khokhloma. Plokštelių dažymas remiantis Khokhloma tapyba”(pagaminta netradicine technika: vaškiniai pieštukai ir akvarelė).

Darbo autorius: Kokorina Tatjana Nikolaevna mokytoja papildomas išsilavinimas meno veiklai. MBDOU Nr. 202 Darželis bendras raidos tipas „Pasaka“
Apibūdinimas:ši santrauka bus įdomi vyresniųjų ir parengiamųjų grupių auklėtojams, papildomo ugdymo meninės veiklos mokytojams, taip pat tiesiog kūrybingiems žmonėms.
Tikslas:žinių apie liaudies amatų Khokhloma tapybą plėtra.
Užduotys:
- formuoti vaikų idėjas apie patiekalų išvaizdą senovės laikas;
- kalbėti apie Khokhloma tapybos išvaizdą;
- išmokti nuosekliai atlikti darbus netradicine technika;
- išmokite gražiai išdėstyti raštą visame lėkštės paviršiuje;
- skatinti estetinio skonio ugdymą;
- skatinti smulkiosios rankų motorikos vystymąsi, piešiant mažas garbanas;
- ugdyti susidomėjimą Rusijos liaudies amatais, pasididžiavimą mūsų amatininkais;
- ugdyti susidomėjimą piešimu, naudojant netradicines technikas.
Preliminarus darbas: patiekalų, liaudies amatų studijos klasėse visame pasaulyje.
Metodinės technikos: pasakojimas, pokalbis-dialogas, vaizdinė medžiaga, praktinis darbas.
Pamokos eiga:
globėjas– Kasdien naudojame skirtingus indus: virtuvės, valgomojo, arbatos. Šie indai yra metaliniai, porcelianiniai, stikliniai. Yra indų, kuriuos naudojame kasdien, ir yra gražių šventinių rinkinių, kurie išimami tik per šventes stalui padengti. Ar žinote, kaip atsirado patiekalai?
Patiekalai egzistuoja labai seniai. Iš pradžių senovės žmonės naudojo medžių žievę vandeniui arba, pavyzdžiui, riešutų kevalams semti. Jie bandė ištuštinti indus iš akmens ir medžio. Jūros kriauklės buvo naudojamos kaip šaukštai, su jais buvo patogu semti maistą. Pamažu patiekalai tobulėjo. Žmonės išmoko gaminti indus iš molio, jį deginti.

Ir žinoma, nuo senų senovės žmonės stengėsi, kad indai būtų ne tik patogūs naudoti, bet ir gražūs, todėl nuo senų laikų indus imta marginti įvairiais raštais. Pirmieji raštai buvo paprasti, buvo daromi plonais mediniais pagaliukais, š geometrines figūras, žmonės, gyvūnai.


Taigi atsirado mediniai, moliniai, keraminiai indai, vėliau žmonės išmoko gaminti porcelianą, kurį naudojame dabar.
Mediniai indai egzistuoja mūsų laikais, tačiau dabar jie dažniau naudojami interjero dekoravimui. Gražus, ryškus, stovi lentynoje ar spintoje ir džiugina akį savo išskirtiniu raštu. Ar kas nors žinote šio patiekalo pavadinimą?
Vaikai- Khokhloma.


globėjas- Teisingai. Šis medinis indas nudažytas gėlių ornamentais. Ką reiškia daržovė?
Vaikai- tai žolė, gėlės, uogos.
globėjas– Taip, tai visokie augalai: žolė ir lapai, uogos, gėlės gražiomis garbanomis. Pasak legendos, šį paveikslą sukūrė talentingas meistras – ikonų tapytojas Andrejus Loskutas. Jis dirbo karaliui ir dosniai jam atlygino už jo darbą. Tačiau meistras labiausiai mėgo laisvę. Vieną naktį jis paliko karališkąjį dvarą ir išvyko gyventi į mišką. Andrejus norėjo tapyti ne tik ikonas. Jis svajojo sukurti kažką paprasto, reikalingo ir tuo pačiu gražaus, panašaus gimtoji gamta aplinkui. Taip atsirado pirmieji mediniai indai. O kadangi meistras gyveno miške, pradėjo jį piešti gėlėmis, uogomis, lapais, šakelėmis. Nuostabaus meistro šlovė pasiekė aplinkinius kraštus. Daugelis atėjo pas jį pažiūrėti šių patiekalų, kažkas pasiliko amžinai, norėdamas išmokti kurti tokius pačius nuostabius gaminius. Andrejus Loskutas perdavė savo įgūdžių paslaptis kaimo žmonėms, jo įgūdžiai išlikę iki šių dienų, džiuginantys žmonių akis ir sielas. Ir kadangi visa tai buvo Khokhlomos kaime, paveikslas tapo žinomas kaip Khokhloma. Šis paveikslas išsiskiria tuo, kad įgauna auksinę spalvą nenaudojant taurusis metalas. Todėl jie dažnai sako „auksinė Khokhloma“.


Dabar savo lėkštes dažysime pagal Khokhlomos paveikslą.
Tam mums reikia:
- vaško pieštukai geltoni ir raudoni;
- juoda akvarelė;
- platus šepetys Nr.5 arba Nr.6.
1. Pirmiausia geltonu vaško pieštuku nupieškite tris lapelius lėkštės apačioje.


2. Raudonu vaško pieštuku ant geltonų lapų nupieškite tris dideles braškes.


3. tarp uogų geltonu pieštuku nubrėžkite lapelius-lašelius nuo mažesnių iki didesnių.


4. tarp apatinių lapų nubrėžkite garbanas


5. viršuje pridėkite mažų gėlių ir garbanų.


6. nudažykite visą lėkštę juoda akvarele.


Plokštės tapyba pagal Khokhloma paveikslą yra paruošta.

Dekoratyvinis piešinys

"garbana"

(pagal Khokhlomos paveikslą)

(parengiamoji grupė) Mokytojas: Permyakova V.N.

Programinės įrangos turinys.

Supažindinkite vaikus su dekoratyviniu menu skirtingų tautų. Išmokite paryškinti kompoziciją, pagrindinius elementus, spalvas ir panaudoti juos savo piešinyje. Įtvirtinti galimybę laisvai ir lengvai piešti garbanas šepetėlio galu skirtingos pusės. Norėdami pagerinti kelių krypčių susiliejusius rankų judesius, vizualiai juos valdykite. Ugdykite estetinį jausmą (spalvas, kompozicijas). Toliau mokykite, kaip įvertinti atliktus brėžinius pagal užduotį.

Medžiaga.

Pristatymas „Pasaka apie Khokhlomą“; klipas "Khokhloma" (grupė "Fidgets"); Muzikos garso įrašymas piešimui. Namų apyvokos daiktai, dekoruoti Khokhloma paveikslu, pagaminti pagal Khokhloma. Iš popieriaus iškirpti geltonos, raudonos, juodos ir žalios spalvos pjaustymo lentų kontūrai; dažai: akvarelė, guašas; paletė; šepečiai; vanduo; servetėlės; pavyzdžiai.

Ryšys su kitais edukacinės sritys.

Pažintis su menais ir amatais ir šiuolaikinis menas(audiniai, indai, kaklaskarės ir kt.), žiūrint albumus su Choklomos tapyba, kuriant „Chokhlomos tapybos muziejų“.

Kurso eiga.

Laiko organizavimas.

Klipas "Khokhloma" (grupė "Fidgets").

Sveiki, vaikinai, atvykau pas jus iš Khokhlomos kaimo Nižnij Novgorodo sritis. Mūsų regione yra nuostabus Khokhloma tapybos muziejus, kuriame yra daug įdomių ir gražių objektų. Visus šiuos dirbinius gamino ir nutapė mūsų liaudies meistrai. Norėtųsi juos pamatyti savo akimis. Tada kviečiu pažiūrėti filmą „Pasaka apie Khokhlomą“. Atsisėskite ant kėdžių.

II pagrindinė dalis.

Mokytojas pradeda rodyti pristatymą „Pasaka apie Khokhlomą“. Vaikai kartu su mokytoja perskaito pristatymo pavadinimą.

Khokhlomos istorija. Pasaka prasideda ne apie mus, ne apie tave, o apie nuostabų stebuklingos žolės piešinį.

Sakoma, kad senovėje Maskvos mieste gyveno ikonų tapytojas. Karalius labai vertino jo įgūdžius ir dosniai apdovanojo už pastangas. Meistras mėgo savo amatą, bet labiausiai mėgo laisvą gyvenimą, todėl vieną dieną slapta paliko karališkąjį dvarą ir persikėlė į atokius Kerženo miškus.

Jis nukirto savo trobelę ir pradėjo užsiimti tuo pačiu verslu. Jis svajojo apie tokį meną, kuris taptų visiems mielas, kaip paprasta rusiška daina, ir joje atsispindėtų grožis. gimtoji žemė. Taip ir atsirado pirmieji Khokhloma puodeliai, papuošti vešliais žiedais ir plonomis šakelėmis.

Didžiojo meistro šlovė pasklido po visą žemę.

Žmonės iš visur ateidavo pasigrožėti jo įgūdžiais. Daugelis čia iškirto trobesius ir apsigyveno netoliese.

Galiausiai meistro šlovė pasiekė didžiulį valdovą, ir jis įsakė lankininkų būriui surasti bėglį ir jį atvesti. Tačiau populiarūs gandai pasklido greičiau nei lankininko kojos. Meistras sužinojo apie savo bėdą, subūrė kaimo gyventojus ir atskleidė jiems savo amato paslaptis. O ryte, kai į kaimą įėjo karališkieji pasiuntiniai, visi matė, kaip ryškia liepsna dega stebukladario trobelė. Sudegė trobelė, ir kad ir kaip ieškojo paties šeimininko, niekur jų nerado. Ant žemės liko tik jos spalvos, kurios tarsi sugerdavo ir liepsnos šilumą, ir pelenų juodumą.

Meistras dingo, bet jo įgūdžiai niekur nedingo, o Khokhlomos spalvos vis dar dega ryškia liepsna, primindamos kiekvienam apie laisvės laimę, meilės žmonėms karštį ir grožio troškulį. Matyti, kad meistro šepetys nebuvo paprastas – šepetys iš saulės šviesos.

Tokia ta legenda. Jie visada tai pasakoja šiek tiek kitaip, ir kiekvienas smalsus žmogus gali tai perskaityti Nižnij Novgorodo srities legendų ir pasakų rinkiniuose. Kaip ir bet kurioje legendoje, joje yra daug fantastikos, tačiau tiesa ta, kad puikūs įgūdžiai ir puikus menas išsaugomi tik tada, kai perduodami iš rankų į rankas, iš mokytojo mokiniui. Taip atsitiko su Khokhloma.

Pasigrožėkime Khokhloma meistrų gaminiais.

Ką tu matai? Apibūdinkite žodžiais, kokius patiekalus? (gražūs patiekalai, ryškūs, džiaugsmingi, turtingi, spalvingi!)

Iš kokios medžiagos pagamintas šis patiekalas? (Iš medžio.)

Ar visi namų apyvokos daiktai dažomi vienodai? Ar žinote šį paveikslą? (Chokhloma)

Tai Khokhlomos tapybos muziejus. Dabar eisime per šio muziejaus salę. Ką jis turi?

Atidžiai apsvarstykite Khokhloma gaminius - padėklus. Kokias pagrindines spalvas Khokhloma meistrai naudojo fonui? (Raudona, geltona, žalia, juoda).

Kiekviena spalva turi savo reikšmę. Raudona - ugnis, meilė, atsidavimas. Auksinė – saulė, šviesa, šiluma. Juoda – žemė, iškilmingumas. Žalia yra gyvenimas.

Žolelių papuošalas arba „žolė“,

Taip būdinga visai Khokhlomai,

nuostabus piešinys stebuklinga žemė!

Žolės tapybos elementai.

Kaip manote, ar paveiksle mažai ar daug elementų? Žinoma daug.

„Viksos“ yra paprasčiausias elementas. Tai atliekama šiek tiek judant šepetėlio galiuku iš viršaus į apačią.

„Garbanos“ atliekamos, kaip ir „antenos“, tik šiek tiek spaudžiant elemento viduryje.

„Lašeliai“ atliekami tepant produktą teptuku.

„Krūmai“ vaizduojami kaip ištisinė tokio pat storio linija, susukta į spiralę.

Kriul garbanos paprastos formos, bet malonios akiai.

Nuostabus modelis yra turtingas ir elegantiškas.

Auksiniame fone su įmantria gyvate

Čia vingiuoja ornamentas – pasistenk būti protingas!

Ilgą laiką Rusijoje žydinčių krūmų ir vaisių vaizdai buvo laikomi gėrio, klestėjimo ir laimės linkėjimu.

Khokhloma menininkai meiliai vadina uogas, ir tas pats meistras niekada jų nedažys taip pat.

serbentų uogos

Serbentų uogos, šermukšniai piešiami „poke“ arba „boblehead“ (avies vilnos gabalėliu, apvyniotu aplink pagaliuką), o mes galime piešti vatos tamponu.

Bet žiūrėk – pažįstama istorija.

Ar atpažinote pasaką? Ar žinojai ar ne?

ugnies paukštis niekas nematė, todėl kiekvienas meistras piešia savaip. Tą patį jau padarėte programoje pagal savo idėją.

skaidrė 18-20

Khokhloma yra šiuolaikinis menas. Jos paveikslas gali būti bet kur, ant bet kokio objekto.

Kaip manai, kas tai? (Tapybos meistrai.)

Khokhloma šepetys! Didelis ačiū!

Pasakyk pasaką gyvenimo džiaugsmui!

Tu, kaip žmonių siela, esi graži,

Jūs, kaip žmonės, tarnaujate Tėvynei!

Vaikinai, pažiūrėkite į parodą Khokhloma patiekalai, nieko nesupainiojau?

Žaidimas „Pašalinti papildomą elementą“

Vaikinai, ar pastebėjote, kokią elegantišką prijuostę turiu?

Žaidimas „Surask garbaną ant mano prijuostės“.

Šauniai padirbėta! Puikiai prisimenate Khokhlomos paveikslo „Garbana“ elementą.

Ar norėtumėte šiandien dirbti Khokhloma tapybos meistrais? Aš esu vyriausiasis meistras, o jūs mano mokiniai.

Šiandien noriu jus išmokyti nupiešti vieną iš „garbanos“ elementų, o tai labai svarbu Khokhlomai. Kokį tapybos elementą išmoksime piešti? (garbanos). Teisingas garbanas.

Noriu priminti, nuo ko pradėti piešti.

Paimkite guašą ant teptuko galo ir lengvais rankos judesiais šepetėlio galiuku nubrėžkite ploną šakelę viena kryptimi, kita kryptimi.

Dabar iš šakos iš vienos pusės nupiešime "garbaną", kitoje ilgesnę trumpesnę. Ir taip ant kiekvienos šakos. Primenu, kad garbanė gali būti ilga ir trumpa.

Pasirodo labai gražus paveikslas. O kokie elementai dar gali papuošti šaką? (uogos, lapai, žolė). Kuris iš jūsų nori papildyti mano filialą. (Vaikas šakelę puošia savo pasirinktu raštu).

O dabar siūlau patiems nupiešti Khokhloma raštą. Tačiau nepamirškite: pagrindinis paveikslo raštas yra garbanė. Nudažysite lentas. Atnešiau tau keletą reikmenų. Siūlau rinktis lentos foną raudoną, geltoną, juodą. Pasirinkite, su kuo dirbsite, ir atsisėskite.

Pagalvokite, kokias guašo spalvas naudosite savo darbe. Kokia spalva ryškesnė lentos fone.

Paimkime sausą teptuką ir pabandykime atlikti judesius ore, o dabar ant lentos, tarsi lengvai piešiate nespaudžiant šakos į vieną pusę, į kitą. Ir nuo jos garbanos. Dabar ant teptuko galo įrašykite guašu ir pradėkite dažyti lentą.

Vaikai piešia pagal muziką.

Kokius nuostabius paveikslus turite. Visos lentos tokios gražios. Surengkime jūsų darbų parodą. Aš jums tai padėsiu. Tegul visi darželinukai ateina į jūsų parodą ir grožisi jūsų darbais


Permyakova Vera Nikolaevna

GCD santrauka

NVO "Meninis ir estetinis vystymasis"

Dekoratyvinis piešinys

ikimokyklinėje grupėje

Tema: "Khokhloma tapyba"

Pedagogas MBDOU d / s Nr. 4 "Pelenė"

Dovgaleva Galina Vasiljevna

Starodub 2014

Meninis ir estetinis vystymasis. Piešimas. "Khokhloma tapyba"

Programos turinys:

1. Toliau supažindinkite vaikus su Khokhloma tapybos elementais – „garbana“ ir jos vaizdavimo būdu.

2. Išmokti tam tikra seka daryti raštą iš pažįstamų Khokhloma elementų (uogų, garbanų, lapų,).

3. Lavinti kompozicinius gebėjimus dėliojant elementus ant silueto.

4. Didinti susidomėjimą liaudies amatais.

Medžiaga::

Khokhloma patiekalai;

Khokhloma tapybos elementų pavyzdžiai;

Popieriaus lapas, rodantis, kaip nupiešti „garbaną“

Vaikams popieriniai indų siluetai, tonuoti įvairių formų juodos, geltonos, raudonos spalvos;

Lankstinukai, skirti piešti „garbanas“;

Guašas, voverės šepečiai Nr.3, popierinis kišenėlis, skudurai;

Insultas:

Ką aš matau! Koks stebuklas!

Kiek džiaugsmo aplinkui!

Tikrai, vaikai, čia gražu?

Tai gniaužia kvapą!

Užsukite ir pažiūrėkite, kokių patiekalų čia siūlome. Ji nėra paprasta.

Jį pagamino rusų meistrai iš Khokhlomos.

Žiūrėk! Šie dalykai šiandien mus aplankė,

Išpasakoti senovinio, nuostabaus grožio paslaptis.

Supažindinti mus su Rusijos pasauliu, legendų ir gėrio pasauliu.

Sakyti, kad Rusijoje yra stebuklingų žmonių – meistrai!

V .: Vaikinai, pasakykite man, koks dabar metų laikas?

K: Kokius sezonus dar žinai?

D. Ruduo, pavasaris, vasara.

B. Vaikai! Pažvelkite į šį patiekalą ir pasakykite, kokį sezoną jis jums primena!

D. Šis patiekalas, šio patiekalo raštas primena rudenį!

K. Kodėl taip manai?

D. Taip manau, nes šis patiekalas ryškus, spalvingas, nuotaikingas, kaip gamta rudenį. Tik šiuo metų laiku medžiai dėvi spalvingus geltonų, raudonų, oranžinių lapų ir uogų apdarus. Ruduo vadinamas auksiniu, o Khokhloma taip pat vadinamas auksiniu.

V. Taip, tu pažiūri į ją ir prisimeni šias eilutes:

„Auksinis ruduo, raudonų uogų išsibarstymas

Giraitės - seimai, šilko purslai,

Saulės ir medaus žalumynų grožis.

Atidžiai pažiūrėkite ir pasakykite, ar visi mūsų parodos patiekalai yra ryškūs ir spalvingi?

D. Ne, ne visi, yra ir nedažyti..

B: Taip, vaikai! Amatininkams pritrūko dažų, kad galėtų išdažyti indus ir baigti darbą. Padėkime jiems baigti darbą, nudažyti indus?

V .: Bet prieš pradėdami piešti, pasakykite, kuo Khokhloma raštas skiriasi nuo kitų freskų?

Kokiu pagrindu meistrai taiko savo modelį?

D.: Geltona, raudona ir juoda fone.

K: O kokius šio paveikslo elementus jau žinote ir mokate piešti?

D.: „viksvos“, „žolė“, „antenos“, „lašeliai“. "Lapai"

V .: Ir šiandien nupiešime sudėtingiausią ir gražiausią Khokhloma elementą - „garbaną“.

Atidžiai stebėkite.

Atkreipiu dėmesį į tai, kaip reikia laikyti teptuką popieriaus atžvilgiu (ranka yra virš stalo): trimis pirštais vertikaliai į popierių.

Pirmiausia pradedame piešti teptuko galu, ištiesiame ploną juostelę, o tada spaudžiame ir apvaliname, juostelė tampa platesnė, vėl ištempiame ir švelniai pakeliame teptuką ir vėl piešiame teptuko galu, kad padarytumėte plona juostelė. Toliau sukant „garbaną“, šepetėlio spaudimas susilpnėja.

(Po mano parodymo, parodymo ir paaiškinimo vaikui)

K. Dabar paimkite nedažytus indus ir atsisėskite į savo vietas. Dabar praktikuokite piešimą ant atskirų popieriaus lapų, esančių ant jūsų stalų.

Pasimankštinom, o dabar truputį pailsėsime ir

paruošiame rankas pagrindiniam darbui.

Štai mano padėjėjai, pasukite kaip nori: (žiūrėk į atvirus delnus) Ir taip, ir taip, niekaip neįsižeis. (Tryna rankas) Vienas, du, trys, keturi, penki. (Ploja rankomis) Jie vėl negali ramiai sėdėti. (Papurtyti šepečiais)Pabeldė,(barbena į stalą)pasuko(apvalūs sukimai šepetėliu)ir norėdavo dirbti.(rankomis patrinti)Tiek dirbs,(Plok rankomis)leisime pailsėti. (Jie sudėjo delnus) Jie pabeldė, (beldžia į stalą) apsisuko (apsuka šepetėliu) ir vėl atgal į kelią. (ploti rankomis )

V .: Taigi pailsėjome, o dabar laikas kibti į darbą.

Prisiminkime, kokia tvarka dažysite gaminį.

1. Pirmiausia nupieškite garbanas.

2. Nubrėžiame uogų kontūrus ir piešiame uogas kubeliu (atkreipkite dėmesį į uogų spalvą: juodame fone - raudonos uogos, ant geltono - raudonos arba juodos uogos, ant raudonos - juodos uogos).

3. Kad mūsų raštas nepasirodytų blyškus ir neryškus, turime jį papuošti! Kaip mes galime jį papuošti?

(piešti lapus)

Vaikai piešia.

Mokytojas individualiai kreipiasi į visus vaikus, kuriems sunku vėl parodyti savo popieriaus lape.

Pamokos pabaigoje vaikų darbų analizė.

C. Baigiame darbą, išplauname šepetėlius, nubraukiame ant servetėlės ​​ir dedame į vietą. Kol jūsų darbas džiūsta, pažiūrėkite, kokio darbo gavome?

Kas turi apvaliausias „garbanas“

Ar visi turi tinkamą uogų spalvą?

Kas gavo tikrąjį Khokhloma modelį?

V .: Puiku, vaikinai, mes gavome tikrų Khokhloma patiekalų, kurie taip džiugina akį. .

Kai jūsų darbas išdžius, surengsime su jumis parodą, kad visi pamatytų, kokį grožį jūs išėjote.

K Dabar sutvarkykime savo stalus. Mūsų veikla baigėsi.

Preliminarus darbas.

1. Užsiėmimai, skirti susipažinti su aplinka

Tema: „Įvadas į Khokhloma žvejybos istoriją“

Tema: „Chokhlomos tapybos ypatybės“.

Pokalbiai su vaikais.

Iš kur kilo pavadinimas „Auksinė Khokhloma“?

Kokius amatus užsiima Khokhlomos kaimo meistrai?

Iš kokios medžiagos jie gamina savo gaminius?

Kokius dažus naudoja Khokhlomichi dažydamas savo gaminius?

Kokie yra pagrindiniai Khokhlomos tapybos elementai?

Kokią nuotaiką žmonėms sukuria šie gaminiai?

Khokhloma patiekalų, albumų, atvirukų atitinkama tema nagrinėjimas.

Stebėjimas pasivaikščiojant augalais gėlių lovoje ir aptarimas apie laukinės gamtos panašumus ir skirtumus bei stilizuotą Khokhloma raštą.

Pamokų vedimas toliau dekoratyvinis piešinys prieš šį, Khokhlomos tapybos tema.

1. Pažintis su paprasčiausiais Khokhloma elementais (viksva, žolė, antenos, lašeliai) Pratimas piešiant šiuos elementus ant paprastų lapų.

2. Mokymasis piešti „kriul“ (centrinė šaka) įvairiomis konfigūracijomis;

Nubrėžkite uogų išsidėstymo vietą (jei tai kekės, uogos brėžiamos į kekę kempinėliu) Mokymasis piešti uogas. (ant atskirų lapų)

3. Gėlių piešimas vatos diskeliais. (ant atskirų lapų)

4. Piešimo sūkuriai ( šią pamoką) .

Klausytis rusų liaudies melodijų, kurios sukuria asociatyvų ryšį tarp muzikinio kūrinio ir auksinių Khokhloma dirbinių.

Dekoratyvinio piešimo pamokos santrauka

parengiamoji grupė MDOU „Rodnichok“

Vaizduojamųjų menų pedagogė kategorijas

„Kompozicija Uralo tapyboje“

Programos turinys:

1. Plėsti vaikų žinias apie meninių bruožų Uralo tapyba: supažindinkite juos su skirtingų variantų jo kompozicinis sprendimas.

2. Toliau ugdykite vaikų modelio kūrimo įgūdžius.

3. Pratinkite vaikus gerai žinomomis tapybos dažais technikomis („animacija“).

Žodyno praturtinimas: schema, kompozicija.

Medžiagos ir instrukcijos:

v Kintamos Uralo tapybos kompozicinių sprendimų schemos.

v Fono žemėlapiai.

v Apvalūs šepečiai Nr. 2.

v Daiktai, dekoruoti Uralo tapyba (pjaustymo lentos, plokštės ir kt.).

Pamokos eiga

Pedagogas:

Vaikinai, šįryt pradėjo dėtis keisti dalykai: šis aplankas atsirado ant mano stalo. Pažiūrėkime, kas jame yra kartu. (Mokytojas išima diagramas, parodo vaikams.) Keletas piešinių! Įdomu, kas tai yra? Vaikinai, ar galite man pasakyti, kas tai yra? (Mokytojas kartu su vaikais nagrinėja diagramas, jas lygina. Suranda tų pačių raštų elementų išsidėstymo panašumus ir skirtumus.)

atspėjau! O kaip jūs, vaikinai? Pažvelkite į šią pjaustymo lentą ir pažiūrėkite į šį piešinį. Kuo jie panašūs? (Vaikų atsakymai.)



Teisingai pastebėjote: gėlės paveiksle ant lentos ir gėlės paveikslėlyje yra tose pačiose vietose, taip pat ir lapai bei pumpurai. Šis piešinys vadinamas tapybos schema, tai yra piešinys, nurodantis meistrui, kaip išdėstyti gėles, lapus, pumpurus, paukščius ir kitus paveikslo elementus.

Kiekvienas raštas turi skirtingais būdais elementų, bet jie gali būti vienodi, tik žiedus, lapus, pumpurus, meistras gali piešti skirtingai, skirtingai: gali skirtis forma ir spalva (rodyti ant daiktų).



Žaiskime: kas šiai schemai greitai suras tos pačios vietos freskos elementus (mokytojas pasiūlo apvalios kompozicijos freskos schemą).

Gerai padaryta, toks paveikslas ant apvalios plokštės.

https://pandia.ru/text/78/627/images/image006_16.jpg" alt="(!LANG:scan0004" align="left" width="349" height="475">А теперь найдите роспись вот к этой схеме (симметричная композиция «Куст в вазе» или «Куст»).!}

Teisingai, šis krūmo formos paveikslas atitinka šią schemą. Kuo jie panašūs?

Vaikinai, rašto elementų (gėlių, lapų, pumpurų) išdėstymas tam tikra tvarka (ratu, krūmo pavidalu) vadinamas kompozicija. Šį žodį vartoja menininkai.

O dabar truputį pailsėkime.

Fizkulminutka "Skaisčios gėlės"

Mūsų raudonos gėlės atveria savo žiedlapius...

Vėjas truputį kvėpuoja, žiedlapiai siūbuoja...

Mūsų raudonos gėlės dengia žiedlapius...

Jie purto galvas, tyliai užmiega ...

(Sklandžiai atidarykite pirštus, mojuokite rankomis priešais save ir sklandžiai nuleiskite jas ant stalo).

https://pandia.ru/text/78/627/images/image008_6.gif" width="192" height="187">Vaikinai, turite fono kortelių lapus ir iškirptų elementų (gėlių, lapų) rinkinius , pumpurai).

Anotacija tiesiogiai - švietėjiška veikla parengiamojoje grupėje.

mokytoja Veselova Natalija Viačeslavovna

MBDOU "Vaikų darželis Nr. 14"

Edukacinė sritis: « Meninė kūryba»

Tema: „Magic Curl Khokhloma“

Žiūrėti: produktyvi veikla (dekoratyvinis piešimas)

Tipas: galutinis, integruotas.

Švietimo sričių integracija:„Meninė kūryba“, „Pažinimas“, „Bendravimas“, „Skaitymas grožinė literatūra“, „Socializacija“, „Sveikata“, „Muzika“.

Tikslas: vaikų domėjimosi liaudies menais ir amatais ugdymas, dekoratyvinio piešimo meninės kūrybos ugdymas.

Užduotys:

Meninė kūryba:

  • Ugdyti gebėjimą aktyviai ir kūrybiškai taikyti anksčiau išmoktus piešimo metodus kuriant raštus pagal Khokhloma tapybą.
  • Pagerinti gebėjimą piešti teptuko galu, kišti; atlikti modelį tam tikra seka.
  • Ugdyti savarankiškumą renkantis paveikslo spalvą, priklausomai nuo pagrindinio tono, spalvos pojūtį, kūrybiškumą, fantaziją.

Pažinimas:

  • Išplėsti ir patikslinti vaikų idėjas apie rusų meistrų liaudies meno dirbinius - Khokhloma patiekalus, jo tapybos ypatybes.
  • Ugdykite jutimo įgūdžius: rankų ir akių koordinaciją piešiant Khokhloma raštus, smulkiosios motorikos įgūdžius rankas

Bendravimas:

  • Pagerinkite savo gebėjimą atsakyti į klausimus.

Grožinės literatūros skaitymas:

  • Ugdykite estetinius ir emocinius jausmus suvokiant meninį žodį.

Socializacija:

  • Tobulėti kūrybinė vaizduotė; ugdyti domėjimąsi liaudies menu ir amatais bei Rusijos žmonių tradicijomis, pasididžiavimo savo šalimi jausmą ir pagarbą liaudies amatininkų darbui.

Sveikata:

  • Ugdykite fizinio aktyvumo poreikį.

Muzika:

  • Ugdykite emocinius jausmus suvokiant liaudies meno kūrinius.

Preliminarus darbas.

Informatyvūs pokalbiai apie liaudies meną ir amatus.

Atsižvelgta į vaizdinį – didaktinį vadovą „Khokhloma“, gaminius taikomosios dailės, stilizuotas dizainas.

GCD ciklas „Meninės kūrybos“ srityje (dekoratyvinis piešinys).

Khokhloma rašto elementų piešimas, kompozicijų piešimas, siluetų tapymas bendroje auklėtojos ir vaikų veikloje bei savarankiškoje vaikų meninėje veikloje.

Didaktiniai žaidimai „Auksinė Khokhloma“, „Padaryk raštą ant indų“, „Atspėk“, „Tęsk raštą“, „Rink daiktus“.

Skaityti grožinę literatūrą, išmokti mintinai eilėraščius.

Klausymas muzikos kūrinių Rusų liaudies menas.

Tuščių Khokhloma tapybos šablonų kūrimas su vaikais. Šablonų tonizavimas.

Mokymasis šokti pagal vaikišką dainelę „Puff, puff, Samovar“.

demo, Dalomoji medžiaga ir įranga.

Khokhloma gaminiai, liaudies muzikos garso įrašas, Choklomos paveikslu nutapytas vokas, pristatymas "Stebuklinga Khokhlomos garbanė", vaizdinis ir didaktinis vadovas "Khokhloma", karpyti paveikslėliai žaidimui "Rink daiktus", tonuoti ruošiniai-šablonai Khokhloma indai, šepečiai, kaiščiai, guašas (raudonas, žalias, juodas, geltonas), indeliai su vandeniu, servetėlės.

Magnetofonas, kompaktinis diskas su rusų liaudies melodijos įrašu, pristatymas „Stebuklingoji Khokhlomos garbanė“, dainos „Puff-puff, Samovar“ garso įrašas.

Tiesioginės edukacinės veiklos eiga

Auklėtojas. Sveiki, vaikinai!

Pasibelsti į duris. Siųsti voką.

Auklėtojas. Vaikai, pažiūrėkite, kokį neįprastą voką jie mums atsiuntė!(vokas papuoštas Khokhloma paveikslu)

Kaip manote, kas galėtų tai mums atsiųsti? (vaikų atsakymai) Vaikinai, manau, kad esate teisūs – tai Khokhloma meistrai. Ar žinote ką nors apie Khokhlomos tapybą? Kam jis naudojamas? (vaikų atsakymai) Gerai padaryta! Pažiūrėkime, kas yra voko viduje.

(Iš didelio voko mokytojas išima mažus vokus su išskaidytomis nuotraukomis.)

Vaikai, Khokhloma meistrai kviečia žaisti žaidimą „Rink daiktus“. Ar sutinki?

Vaikai. Taip!

Užduotis. Vaikai turi rinkti iškirptus paveikslėlius ir pavadinti gautus daiktus.

Auklėtojas. Šauniai padirbėta! Jie labai gerai atliko savo darbą. Bet tai dar ne viskas. Voke yra žinutė: „Brangūs vaikinai! Šiandien atidaroma liaudies ir dekoratyvinių amatų paroda. Kviečiame visus, visus, visus! Parodoje buvo galima išbandyti save kaip amatininką ir „piešti“ indus. Mes tavęs laukiame!!!" Vaikai, ar norėtumėte aplankyti šią parodą?

Vaikai. Taip!

Auklėtojas. Tačiau pirmiausia turime prisiminti pagrindines elgesio parodose taisykles! Pavadinkite juos.

Vaikai. Būti tyliai!

Atidžiai klausykite pasakotojo!

Netrukdykite kitiems klausytis!

Auklėtojas. Puiku vaikinai! Tada kviečiu į parodą! (vaikai įeina į paruoštą kambarį ir atsisėda ant kėdžių)

Vaikai, mes su jumis parodoje Golden Khokhloma, pažiūrėkite, kiek čia nuostabių gražių dalykų. Visa tai sukurta meistrų rankomis.

Seniai seniai, miesto apylinkėse Nižnij Novgorodas gimė liaudies amatas iš medžio. Ten buvo kaimas linksmu Khokhloma pavadinimu, kuriame buvo gaminami patiekalai iš minkštų miškų (liepos, beržo, alksnio). Šiame kaime, mugės pardavimui mediniai indai. Tai suteikė pavadinimą visai pramonei.

Pažiūrėkite, vaikai, kokie jie šviesūs! Ir kaip jie tampa tokie gražūs?

Pirmiausia indai išpjaunami iš medžio, džiovinami mašinoje, tada padengiami skysto molio sluoksniu ir išdžiovinami. Geltonojo metalo milteliai sumaišomi su sviestu ir išlydomi, pakaitinus orkaitėje gaminiui suteikiamas nepakartojamas auksinis blizgesys. Iš čia ir kilo pavadinimas „Auksinė Khokhloma“. „Auksinė“, nes visi gaminiai spindi kaip auksas.

Vaikinai, taip pat ir Khokhlomos meistrai, paruošė mums pristatymą, kad pamatytume Choklomos paveikslo grožį.

(rodomas pristatymas „Stebuklingoji Choklomos garbanė“, pristatymo metu mokytojas skaito eilėraštį „Auksinė Khokhloma“).

Auksinė Khokhloma.

Kaip burtininkė Ugnies paukštė,

Neišeina iš proto

Enchantress - amatininkė,

Auksinė Khokhloma.

Ir turtingas ir gražus

Laimingas svečias iš visos širdies.

Puodeliai, dubenys ir kaušeliai.

O ko čia trūksta:

Ugnies pelenų sankaupos,

Saulėtos vasaros aguonos

Ir pievų ramunės.

Viską priėmiau kaip prisiminimą

Aušros raudoni spinduliai

Ir raštuotas ornamentas

Senovinis Suzdalio brokatas.

Lapai parausta, neplonėja,

Iš žiemos dvelksmo.

Įžengiame į Berendėjaus karalystę,

Į magiško grožio pasaulį.

Drožinėti šaukštai ir samčiai

Žiūrėk, neskubėk.

Ten žolė garbanos ir gėlės

Neregėtas grožis.

Jie spindi kaip auksas

Tarsi saulės nutviekstas.

Visi lapai kaip lapai

Čia visi auksiniai.

Tokių žmonių grožis

Jie tai vadina Khokhloma.

Auklėtojas. Vaikai, ar jums patiko pristatymas? Ar norėtumėte išbandyti save kaip meistras ir dažyti indus?

Vaikai. Taip!

Auklėtojas. Tada atsisėskite prie savo darbo vietų. Kiekvienas iš jūsų turi keletą Khokhloma patiekalų modelių. Pasirinkite bet kurį jums patinkantį. Dabar jausitės tikrais liaudies amatininkais. Kiekvienas iš jūsų sugalvos Khokhloma patiekalų modelį. Prieš pradėdami dekoruoti indus, prisiminkime seką.

Nuo ko pradėsi? (Nuo kraštinės gaminio apačioje ir viršuje arba formos, jei ji apvali).Po ko piešite?(Garbanė, lenkta šakelė). Kodėl? (garbanos - pagrindinis elementas Khokhloma tapyba, nes visi kiti elementai yra nutapyti ant jo).

Ką pirmiausia pavaizduosite ant garbanos, o ką tada?(Pirmiausia dideli elementai: uogos, lapai, tada smulkūs elementai: lašeliai, žolė, garbanos ir kt.).

Kaip piešti žolę ir garbanas?(Su plonu šepetėlio galu, kaitaliojant spalvas).

Ką galime naudoti piešdami uogas?(Šepetys, kišti).

Kokias spalvas naudosite?(Raudona, juoda, žalia, geltona).

Puiku, vaikinai, jūs viską žinote!

O dabar šiek tiek apšilimo pirštams.

Pirštų gimnastika.

Štai visi mano pirštai, pasukite juos kaip norite:

Ir šitaip, ir šitaip, jokiu būdu neįsižeisk(trina rankas).

Vienas du trys keturi Penki(ploti rankomis).

Jie vėl netinka(purtantys šepečiai).

Jie beldė, pasisuko,

Norėjome piešti.

Dabar, jaunieji meistrai, galite saugiai kibti į darbą! Nustebinkite savo svečius Khokhloma raštais!

(Pagal liaudies muzika Vaikai pradeda piešti. Savarankiška veikla. Vaikai reikalingą pagalbą gauna individualiai).

Auklėtojas. Man labai įdomu pamatyti, ką tu turi. Matau, kad viskas baigta. Vaikinai, surengkime jūsų darbų parodą.

(Vaikai, padedami mokytojos, skalbinių segtukais pakabina savo darbelius ant ištemptos virvės).

Auklėtojas. Vaikinai, pažiūrėkite, koks nuostabus patiekalas gavosi. Tai niekuo nesiskiria nuo meistrų darbo. Jūs esate tikri meistrai!

Na, vaikinai, „kiekvienas verslas baigiasi gerai“, tad kviečiu šokti su staigmena „Samovar“!

(šoka)

O čia, vaikai, ir staigmena, samovaras nėra paprastas, viduje yra skanėstų.

(Vaikai padeda patys, atiduoda savo darbus svečiams).

Auklėtojas. Vaikinai, laikas mums grįžti prie vaikų. sode. Ačiū visiems! Viso gero!


Nauja vietoje

>

Populiariausias