Namai daugiamečių gėlių Metodinis tobulinimas tema: Užklasinis renginys „Paslaptingoji Arktis. Pamokos apie aplinkinį pasaulį metmenys (vidurinė grupė) tema: „Laukiniai Arkties ir Antarkties gyvūnai“

Metodinis tobulinimas tema: Užklasinis renginys „Paslaptingoji Arktis. Pamokos apie aplinkinį pasaulį metmenys (vidurinė grupė) tema: „Laukiniai Arkties ir Antarkties gyvūnai“

  1. Pamokos tikslas: Sąlygų savirealizacijai ir holistinio požiūrio į Arkties zoną formavimas, sudarymas. būdingi bruožai. Jaunesniųjų moksleivių ekologinės kultūros ugdymas, įsisavinant sprendimo būdus Mokymosi tikslai per temą „Arkties zona“.
  2. Užduotys:

edukacinis: atnaujinti vaikų žinias apie Arkties zoną, jos gamtines sąlygas, žmonių gyvenimus, aplinkosaugos klausimai plėsti mokinių žinias per įvairių šaltinių informaciją, sisteminti vaikų žinias apie Arkties zoną lyginant, analizuojant, sintezuojant.

kuriant: ugdyti dalykinius įgūdžius: mokėti atskirti natūralios teritorijos pagal savo išskirtinius bruožus ugdyti asmeninius ir bendravimo įgūdžius per probleminių situacijų kūrimą, tiriamąją veiklą.

edukacinis: ugdyti meilę gamtai Arkties floros ir faunos ypatumų pavyzdžiu, ugdyti ekologinės kultūros taisyklių supratimą; išmok mylėti gamtą.

psichologinis: emocinės-valinės sferos formavimas, bendravimo įgūdžių ir klasės komandos ugdymas.

Parsisiųsti:


Peržiūra:

Priedas.

Užbaikite veiksmą ir parašykite gautą žodį

Sugalvokite žodį ir pabraukite papildomą

Meninės frazės.

Priešais jus yra liežuvio suktuvas

Galvojo, galvoja, galvoja, galvoja

Staiga papūtė vėjas

Ir pamiršau, ką galvojau

Turite ištarti liežuvio suktuką pagal šią emociją:

Linksmybės, liūdesys, baimė, nuostaba.

Kurso pamoka Papildoma veikla„Mokymasis kurti projektus“

Tema: Arkties gyvūnai pavojuje

Pradžios mokytojas klasės:

Belyaeva Liudmila Nikolaevna

Ugdymo psichologė:

Yanis Tatjana Borisovna

MBOU vidurinė mokykla Nr. 27, Ozerskas.

  1. Pamokos tikslas: Sąlygų savirealizacijai kūrimas ir holistinio požiūrio į Arkties zoną formavimas, jai būdingi bruožai. Jaunesniųjų klasių mokinių ekologinės kultūros ugdymas, įsisavinant ugdymo problemų sprendimo būdus, studijuojant temą „Arkties zona“.
  2. Užduotys:

edukacinis: atnaujinti vaikų žinias apie Arkties zoną, jos gamtines sąlygas, žmonių gyvenimą, aplinkos problemas, plėsti mokinių žinias per įvairius informacijos šaltinius, sisteminti vaikų žinias apie Arkties zoną lyginant, analizuojant, sintezuojant.

kuriant: ugdyti dalykinius gebėjimus: gebėti atskirti gamtines vietoves pagal išskirtinius bruožus, ugdyti asmeninius ir bendravimo įgūdžius per probleminių situacijų kūrimą, tiriamąją veiklą.

edukacinis: ugdyti meilę gamtai Arkties floros ir faunos ypatumų pavyzdžiu, ugdyti ekologinės kultūros taisyklių supratimą; išmok mylėti gamtą.

psichologinis:emocinės-valinės sferos formavimas, bendravimo įgūdžių ir klasės komandos ugdymas.

pamokos eiga,

Mokytojas: Sveikinimai: 1 skaidrė.

Šiandien klasėje turime svečių. Pasveikinkime juos.

Sėdėkite tiesiai, nugara tiesi, kojos kėdės lygyje. 2 skaidrė.

Pažiūrėk į stalą. Kas skaitys pamokos temą?

Ką mes darome? (Vėjas kaukia, laiškas įskrenda) 3 skaidrė.

Kas atsiuntė laišką? Išsiaiškinkime. (skaitykite laišką).

Ką sužinojai?

Kas atspėjo, kokia pamokos tema? (Arkties gyvūnams gresia pavojus) skaidrė 4.

Koks kitas žodis gali pakeisti žodį pavojus: (grėsmė, baimė, bėda) 5 skaidrė.

Kiek iš jūsų žino, kuris žodis visomis kalbomis skamba taip pat, kaip pagalbos šauksmas? (SOS) skaidrė 6.

Ar galime likti abejingi? Nr.

Koks mūsų pamokos tikslas? 7 skaidrė.

Sužinokite, kas prašo pagalbos?

Kas yra grėsmė?

Bandyti padėti?

Šiandien mes pabandysime išspręsti šią problemą, nes mes išėjome į kelią. Ar manote, kad jei atsakysime į visus šiuos klausimus, Arkties gyvūnai bus išgelbėti? Tačiau kokią hipotezę iškėlė laiško autorius. Skaitant laišką... Mūsų užduotis – išsiaiškinti, kieno hipotezė teisinga.

Psichologas: MOBILIZACIJA. skaidrė 8.

Kadangi gyvename Urale, mūsų kelias drieksis lyguma (kelias, einame du kartus, vienas po kito), skaidrė 9. kalnuose, (kopėčios), berniukai palaiko mergaites už rankos, o paskui eina patys. Kas užlipo laiptais, sėdi ant kėdžių (lėktuve). Apauname batus. Ir mes jau pakeliui. skaidrė 10.

Mokytojas: Laba diena, mieli mokslininkai! 11 skaidrė. Lėktuvo įgula sveikina jus mūsų laineryje. Sėdėkite tiesiai, prisisekite saugos diržus. Skrydžio pabaigoje kiekvienas gausite po voką su užduotimi.

Prisiminkime viską, ką žinome apie Arktį. 12-18 skaidrės.

Peržiūrėkite skaidres su skaitomomis frazėmis ir mįslėmis apie šiaurės pašvaistę.

Pažiūrėkite į iliuminatorių. Ką mes matome? skaidrė 19. Šiaurės pašvaistė.

Ką tai sako? Kad artėjame prie Arkties.

Psichologas: Pasiruošėme nusileidimui, atsisėdome išsitiesinę saugos diržus, nusileidome atšiaurioje Arktyje. Reikia šiltai apsirengti, apsirengiame šiltą kombinezoną, švarką, kepurę. Mes pasiruošę eiti!?

Mokytojas: Grupės vadovai susitinka. skaidrė 20.

Taigi, mes pasiskirstėme į grupes, kiekviena grupė turi savo užduotį. Stojame į eilę ir išeiname. Sėkmės visiems!

Gavę signalą išsiskirstome į savo laboratorijas, pagal signalą susitinkame čia ir išgirstame tyrimo rezultatus. 1 žmogus grupėje. Darbo pabaigoje susėdame.

Dirbkite 5-7 minutes.

Egzaminas:

Psichologas: 1 grupės biologai (gynyba)

Papildyti. K: Kas prašo pagalbos?arktiniai gyvūnai?

Kokius gyvūnus, kokias figūras naudojote?

Kokios mokslininko savybės padėjo jums susidoroti su užduotimi?(Kantrybė, kūrybiškumas, noras padėti).

Pažiūrėkite, kaip jus pasitinka jūsų nupiešti gyvūnaijie švyti ryškia, gražia, džiaugsminga spalva.

Įjunkite foninį apšvietimą.

Psichologas : Ekstremalių situacijų ministerijos grupė Nr. 2

Kaip mes padedame gyvūnams? Maitinkite juos.

Papildomas klausimas: kokios savybės padėjo jums išspręsti šią problemą?(ištvermė, sumanumas, miklumas).

Mokytojas: 3 grupės tyrėjai.

Papildomas klausimas: kokia grėsmė iškilo žemyne?

Kokios savybės padėjo jums pasiekti sėkmės?

(gebėjimas įtikinti, kalbėti, išradingumas)

Ar galime sakyti, kad mūsų problema išspręsta? 21 skaidrė.

Pažiūrėk į stalą. Kas dingo (SOS) Kodėl? skaidrė 22.

Grįžti prie rašymo

Paskaitykime LAIŠKĄ.

Ar jis mums padėjo? Kodėl?

Ar Arkties gyvūnai jums, mokslininkai, dėkingi? Balsuokite gyvūnus (klijuokite padėkos žodžius).

Psichologas: refleksija: 23 skaidrė.

Siūlau prieiti prie stalo, pasirinkti įvairiaspalvius delnus, atitinkančius jūsų nuotaiką iš atliktų darbų ir pritvirtinti juos ant lentos aplink gaublį. Tau patinka? Mes bandėme pakeisti situaciją Arktyje, taigi ir visame pasaulyje. skaidrė 24.

Siūlau visiems susikibti rankomis ir sustoti ratu, nes mūsų Žemė apvali.

Tegul žemė sukasi

Tegul planetoje būna laimė

Tegul vaikai džiaugiasi, ir liejasi gera šviesa!

Pamoka baigta, gerai padaryta!

Dėkojame už jūsų darbą!

Medalių pristatymas, pokalbis apie atvaizdą ant medalio.

savivaldybės biudžetinė ikimokyklinė įstaiga švietimo įstaiga„Komplektinio tipo darželis „Saulė“ p.g.t. Urengojus

Purovskio rajonas

Integruoto tiesiogiai organizuoto santrauka švietėjiška veikla naudojant SIRS technologiją

„Baltųjų erdvių gyvūnai“

vaikams vyresnioji grupė

Sudarė pedagogė:

Izmailova A.Sh.

Urengojus

2017 m

Tikslas: Supažindinti vaikus su gamtos ypatumais, Arkties gyviais.

Užduotys :

Švietimo :

Idėjų apie Tolimosios Šiaurės laukinius gyvūnus formavimas pagal jų išvaizda, gyvenimo būdas ir įpročiai;

Plėsti vaikų akiratį.

Praktika ieškant geometrines figūras pagal schemą, sukuriant konkretų modelį;

Mažybinių daiktavardžių vartojimo pratimas

Švietimo :

Ugdykite nuoseklią kalbą ir gebėjimą taisyklingai sudaryti sakinį

Dėmesio ugdymas ir vizualinis suvokimas.

Skatinti vystymąsi loginis mąstymas;

Švietimo :

Bendradarbiavimo, tarpusavio supratimo, geranoriškumo, savarankiškumo, atsakingumo, iniciatyvumo įgūdžių formavimas.

Ugdykite meilę gyvūnams, estetinį požiūrį į gamtą.

Švietimo sričių integracija:

Kognityvinis, kalbinis, meninis ir estetinis.

parengiamieji darbai:

Susipažinome su gaubliu, vaikai žiūrėjo iliustracijas su klimato sąlygomis ir su Arkties ir Antarktidos gyvūnai; vaikai turėjo galimybę pažiūrėti animacinį filmuką „Umka“; vaikai piešė „Šiaurės pašvaistę“.

Įranga :

Naudojimas techninėmis priemonėmis: SIRS, video filmas "Apie Arktį";

Nuotraukos iš Arkties gyvūnai;

Dėžutė su septynių gėlių gėle ir baltojo lokio jaunikliu;

Tangramas;

Meškiuko šablonas kiekvienam vaikui,

vatos pagalvėlės,

stiklainiai klijams,

kutai,

Servetėlės.

Renginio eiga

Pakvieskite vaikus užpildyti paraišką ant iš anksto paruoštų piešinių:

Meškos silueto atvaizdą ištepkite klijais;

Susmulkintus siūlus padėkite ant klijų, atsargiai išlygindami kontūrą;

Tvirtai prispauskite siūlą vatos diskeliu prie pagrindo;

Nukratykite likusį siūlą.

Pedagogas:Vaikinai, ateikite pas mane, pažaiskime kartu.

Organizacinis momentas.

Saulė pabudo danguje

Mes vaikinai nusišypsojome.

Tyliai užmerkiame akis

Pakeliame rankas į dangų.

Pasiimkime saulės spindulį

Ir imkime tai į širdį.

globėjas : Vaikinai, dabar pas mus žiema, lauke šalta ir šalta, o jūsų širdyse apsigyveno šiluma ir gerumas. Dalinkimės šia šiluma, perleiskime ją vienas kitam per delnus. Kaip maloniai šilta, gera, gera nuotaika nuėjo į delnus. Ir tegul gera nuotaika išlieka visą dieną.

Padovanokime svečiams gerą nuotaiką (smūgis į delnus) .

Vaikinai, šįryt atėjo paštininkas ir perdavė vaikams skirtą siuntinį grupė"Judulys" . Ar norite sužinoti, kas yra pakuotėje? (Taip)

Mokytojas išima iš dėžutės "gėlė-septyni gėlė" .

globėjas :

Pažiūrėkite, kokia neįprasta gėlė, ji turi žiedlapius skirtinga spalva. kaip tai vadinasi? Iš kokios pasakos?

Kaip manai, kodėl jie tai atsiuntė mums? Ir taip pat yra pastaba: „Brangūs vaikinai! Kviečiame apsilankyti mūsų žemyne ​​ir padėti draugui patekti į namus, sužinoti daug įdomių dalykų. Ir jums padės gėlė - septynių gėlių gėlė su užduotimis "

1 Užduotis: (imu žiedlapį) „Sužinok, kam turėtume padėti grįžti namo“

(pirmo pogrupio vaikai renka tangramas kompiuteryje, antrojo pogrupio vaikai - tangramas prie stalo)

Vaikinai, ką jūs padarėte? (Baltojo lokio jauniklis) O kas čia toks mažas, baltas. Taip, tai Umka. (Mokytojas išima baltojo lokio figūrėlę)

Pedagogas: Bet kur gyvena mūsų Umka? Mokomės iš 2-osios užduoties. Atspėk mįslę:

Kiekvienas studentas žino

Aukščiausias žemynas.

Apsukame rutulį

Ir surask vardą. (Arkties )

Bet kur yra Arktis? Tai galime sužinoti, jei svarstysime... ką? Gaublys. Kas yra gaublys? (Tai miniatiūrinis Žemės modelis).

Mūsų planeta yra didžiulis, didžiulis kamuolys. Toks didelis, kad apvažiuoti reikia daug dienų, net mėnesių.

Siūlau mums kartu su Umka leistis į kelionę po Arktį. Vaikai, ar bijote leistis į tolimą kelionę?

Mūsų moksline ekspedicijaŠiandien jis iškeliaus už poliarinio rato, į Arkties dykumų zoną. Ir mes plauksime su jumis ledlaužiu. Elgesio laive taisyklės:

1. Be kapitono komandos negalite išeiti ir lipti į laivą

3. Laive negalima rėkti ir bėgti, stumdytis draudžiama

4. Jei prasideda laivo katastrofa, tai būtina dėvėti gelbėjimosi liemenes, pas mus jos yra, mes pirmieji gelbėjame moteris ir vaikus

Mes eisime ten su jumis

Kur yra šalčio ir ledo karalystė!

Pedagogas: Bet turime atlikti kitą užduotį, nuplėšti kitą žiedlapį. (SIRS „Dėmesio žaidimas“) Žiūrėk, pūtė stiprus vėjas, dingo vienas mūsų „snaigių“ elementas, susiraskime.

Vaikinai, jūs esate puikūs! Ir su šia užduotimi susidorojome puikiai! Bet žiūrėk, mūsų Umka liūdna. Žaiskime su juo. (Pristatymas „Akių gimnastika“)

Na, plaukim!

Vaizdo įrašo peržiūra.

Priešinguose Žemės rutulio poliuose yra dykuma, padengta sniegu ir ledu, poliariniai regionai: Antarktida kraštutiniuose pietuose, Arktis - šiaurėje. Dabar esame Arkties vandenyne, o link mūsų plaukia didžiuliai ledkalniai – ledo uolos. Vaikai, ar manote, kad ledkalniai yra pavojingi žmonėms? Kodėl? Šešis mėnesius šiose vietose saulė danguje nepasirodo. Kitus šešis mėnesius jis neperžengia horizonto, tačiau jo spinduliai yra silpni ir beveik nešildo, atsispindėdami nuo sniego.

Arktis yra salų zona, esanti netoli Šiaurės ašigalio. Šio poliarinio regiono klimatas yra labai įvairus.

Tyliomis sniego platybėmis vaikšto šalti gūsingi vėjai, prispaudę prie žemės ir taip retus mažo dydžio žemaūgio beržo ir poliarinio gluosnio krūmus. Pažiūrėkite į vaikų paveikslėlį. Kaip manote, kuo jie skiriasi nuo beržo ir gluosnio vidurinė juosta?

Būna ilgos šaltos žiemos ir trumpos šaltos vasaros, todėl augalija reta: samanos ir kerpės.

Baltosios dykumos vadinamos didžiulėmis šiaurės platybėmis, kuriose yra tik ledas ir sniegas. Viskas balta – balta iki skausmo akyse.

Arktyje saulė nenusileidžia kelis mėnesius – poliarinė diena tęsiasi. Prisiminkite, mes su jumis kalbėjome – kas yra poliarinė diena?

Taip pat yra poliarinė naktis. Kas tai?

Arktis yra labai graži, neįprasta, kerinti gamtos reiškinys- Šiaurės pašvaistė. Pažiūrėkime.

Tačiau šiaurės gyventojai prisitaikė prie šių atšiaurių sąlygų. Kuris?

Kūno kultūros minutė

Visur šalta, ledas ir šešėlis, vaikai apsikabinę per pečius.

Šeši mėnesiai – naktis, užmerkite akis delnais

Šeši mėnesiai yra diena. ištieskite, pakelkite rankas aukštyn

Iš ledo čia žmonės stato namą, sujungia rankas virš galvų - "stogas"

O vandenyną dengia ledas. išskėtė rankas į šonus

Gyvūnų čia vargu ar rasite. uždėkite delną ant akių

Ir nepastebėsite paukščių danguje. daryti rankų sūpynes

Tik meška, balta kaip šerkšnas, imituoja meškos eiseną

Ledo dykumos meistras. rankas ant diržo, stovėkite ramiai.

Pedagogas: Stebuklingos snaigės padės mums sužinoti, kokie gyvūnai čia gyvena (vaikai skina kitą žiedlapį)

Ilgas kailis baltas kaip sniegas.

Pietums valgo ruonius ir žuvį.

Jis yra puikus plaukikas

Ir rūpestingas tėvas.

Trijų metrų milžinas

Sveria tūkstantį kilogramų (Baltoji meška)

Vaikai, kurie mums papasakos apie Baltoji meška?(vaiko žinutė)

Pagrindinis šiaurinių platybių gyventojas yra baltasis lokys. Tai didžiausias plėšrus gyvūnas Žemėje. Stori balti ilgi plaukai ir storas riebalų sluoksnis saugo juos nuo stiprių šalnų. Meška yra puikus plaukikas, vanduo yra jo gimtoji stichija, jis gali plaukti net po vandeniu. Baltasis lokys išlįs iš vandens ant ledo sangrūdos, nupurtys jį ir vėl išdžius. Minta žuvimis, ruoniais ir vėpliais. Atėjus laikui pasirodyti palikuonims, meška įlipa į sniego urvą. Meškiukai gimsta labai maži, akli, kurtieji, auga bejėgiai ir lokys nepalieka guolio. Ji sušildo juos savo šiluma ir maitina mažylius pienu. Baltųjų lokių Žemėje liko labai mažai, todėl juos medžioti draudžiama. Jie įrašyti į Raudonąją knygą.

Storas sulankstytas herojus -

Pelekuose ir be ausų.

Paima iš jūros dugno

Valgykite kriaukles.

Jis turi iltis kaip kardus

Kailis trumpas, bet storas.

Atspėk, vaikinai

Koks turtingas žmogus. (Welrus) .

Vaikas kalba apie vėplį.

Vėpliai rudi, turi baltas iltis, ilčių pagalba lipa į ledo lytis, kiša iltis ir kyla. Plaukti jiems padeda plekštės. Vėrusis neturi plaukų, turi labai storą odą ir poodinius riebalus, kurie vėpą sušildo ir nebijo jokių šalnų. Poodiniai riebalai yra geriau nei šiltas paltas.

Kaip karališkoji karūna

Jis nešioja savo ragus.

Minta kerpe, žaliomis samanomis.

Mėgsta sniego pievas. (Elnias) .

Elnio istorija:

Elnias yra labai atsargus ir drovus gyvūnas. Jis turi puikią uoslę ir puikią klausą, gražius ragus. Pažiūrėkite, kokias lieknas, stiprias elnio kojas. Jis bėga nuo priešų, elnias daug bėgioja ant sniego dangos. Elniui reikia plačių kanopų, kad neįkristų į sniegą. O dar maisto pasigauna sau, kanopomis sniegą laužo iki žemės ir išneša sausą žolę – tai elniams pats mėgstamiausias maistas.

Pedagogas: (paimk žiedlapį) Žaidimas "Spėk kas?" Kiekvienas turi gyvūnai, net ir tokiomis atšiauriomis sąlygomis gimsta jaunikliai, reikės juos pavadinti.

Baltasis lokys... (meškiukas) ;

Prie vėplio (vėplius) ;

Prie elnio... (elnias) ;

Pingvinas (pingvinas) ;

O ruonyje jauniklis vadinamas ypatingai, kaip? (balta) .

Pedagogas: O, žiūrėk, koks liūdnas meškiukas. Kodėl manote?

Vaikai:Jis vienas, neturi draugų.

Atkūrimas:Kaip mes galime jam padėti?

Vaikai:Padėkime Umkai susirasti draugų. Piešėme piešinius apie šiaurės pašvaistę. Šiuose piešiniuose pavaizduokime Umkos draugus.

(Vyks meninė kūryba: programa, dainai „Apie lokį“ iš animacinio filmo „Umka“.)

Pedagogas: Vaikai, žiūrėk, meškiukas tapo linksmas, susirado daug draugų ir šie draugai parodys jam kelią pas mamą. Ačiū!

Pedagogas: Vaikinai, mums liko paskutinis žiedlapis. Mes esame Arktyje. Kokį norą galime pateikti? (grįžta į darželį) Ar prisimeni, ką pasakyti:

Skrisk, skrisk – žiedlapis

Per vakarus į rytus

Per šiaurę, per pietus

Grįžkite sudarydami ratą

Tiesiog palieskite žemę

Būk mano vadovaujama!

Įsakė, kad vaikai ir aš būtų viduje darželis!

Pamokos santrauka: Kur yra Arkties(Šiaurės ašigalyje) . Ką galite pasakyti apie Artiką? (Ten labai šalta, amžinasis įšalas, sniegas, ledas, poliarinė naktis, šiaurės pašvaistė.) Kas gali būti sutiktas iš gyvūnai arktyje ? (poliarinis vilkas, šiaurės elniai, baltasis lokys, vėpliai, ruoniai, poliarinė pelėda, arktinė lapė, narvalas, žudikas, beluga banginiai, banginiai) Kodėl tai gyvūnai gyvena arktyje ? (valgo žuvį, turi storą poodinių riebalų sluoksnį, moka gerai plaukti, gerai nardyti. Daugelis gyvūnų tankus balto kailio , padaro juos nematomus sniege).

Pasibelsti į duris. Įeina paštininkas su paketu.

Paštininkas: Sveiki! Kokia čia grupė? ("Fidgets") Nuostabu! Gavote siuntinį iš Šiaurės ašigalio iš Umkos. (vaikai gauna skanėstų iš Umkos)

Pedagogas: Puiku vaikinai. Šiandien tu padarei labai gerą darbą. Dėkoju.

48 kb.09.05.2011 14:24 52 kb.09.05.2011 14:24 166 kb.09.05.2011 14:25 91 kb.09.05.2011 14:25 77 kb.09.05.2011 14:26 136 kb.09.05.2011 14:26 587 kb.09.05.2011 14:28 66 kb.09.05.2011 14:29 211 kb.09.05.2011 14:29 1692 kb.09.05.2011 14:29 28 kb.22.05.2011 04:03 44 kb.09.05.2011 14:30 40 kb.09.05.2011 14:30 75 kb.09.05.2011 14:33 64 kb.09.05.2011 14:31 233 kb.09.05.2011 14:31 584 kb.09.05.2011 14:32 120 kb.09.05.2011 14:32 27 kb.09.05.2011 14:33 48 kb.09.05.2011 14:34

Arktis1.doc

Arkties.

  1. Ryto kolekcija.
Bendravimo žaidimas: Labas rytas žaidimas.

Vaikai stovi dviejose eilėse vienas priešais kitą.

Kažko sugalvojo
Paprasta ir išmintinga
Pasisveikink susitikus:
-Labas rytas. dešinės rankos ištiestos ir liesos delnai
- Labas rytas!- ištiesia kairę ranką į priekį ir pasilenk delnais
Saulė ir paukščiai. rankas aukštyn, ištiesti
-Labas rytas!-mojuoja dešine ranka
- Besišypsantys veidai. šypsokis vienas kitam
– Ir visi tampa
Malonus, patikimas...
Leisti būti Labas rytas
Trunka iki vakaro.

Pedagogas: „Šiandien vyksime į kelionę, bet kur, sužinosite vėliau. Pirmiausia pažaiskime. Turite gauti vietos žemėlapį, apie kurį bus kalbama šiandien. Kiekvienas išspręstas galvosūkis yra žemėlapio dalis:


1. Šis lokys yra juodos nosies -
Mėgsta žiemą ir šalčius.
Na, o vasarą ieško pavėsio
Ir plaukioti visą dieną.

(Baltoji meška)

2. Žvėris baltas paltas apsirengęs.

(Baltoji meška)

3. Kas gyvena šaltose jūrose,
Tarp didžiulių ledkalnių?
Jis tingus judėti
Visą dieną miegoti ant ledo antspaudas.


4. Jo ragai šakoti,
Ir šonai šiek tiek dėmėti.
Jis ne per tingus sukti visus,
Veža roges elnias.

5. Kam skirta žvejyba
Lėtai vaikščioti, braidyti.
Senas žvejys kvepia
Kad turtingieji laukia laimikio.

(Baltoji meška)

6. Vandenyne tamsiai mėlyna
Letena, išpūtęs vėpėlę,
Ant poliarinio ledo slėnio
Ilsiuosi nedrebėdamas.

(Baltoji meška)


Vaikai išlanksto žemėlapį, po kurio suaugęs ant žemės rutulio ir atlaso parodo, kur yra Arktis. Kaip mes galime patekti į Arktį? (vaikų atsakymai) Taip, ant ledlaužio pažiūrėk į daug ledo.

Aš einu ledlaužiu, rankos sulenktos į priekį trikampiu
Ledlaužis eina ant ledo.
Tada, darbštuoli, laukas dygliuotas,
Tas ledo ketera. Wu-u-u-u.

Pedagogas: „Gerai, vaikinai. Išplaukė. Kas yra ARKTIKA? Arkties(kita graikiška ἄρκτος - „meška“ (iš graikų k. arktikos- šiaurinis), šiaurinis poliarinis regionas - Arktis yra po B. Ursa žvaigždynu) (nuotraukos pakabintos ant lentos) - šiaurinis Žemės poliarinis regionas.

Pedagogas: „Kaip mes atsidūrėme Arktyje? Tiesiai ant ledlaužio. O anksčiau jų nebuvo modernūs laivai Kaip žmonės galėjo ten patekti? Garo laivuose. Pažiūrėkite (mokytojas parodo vaikams maketą), kiek aplinkui vandens: (mokytojas į maketą įklijuoja dantų krapštukus su užrašais jūros ir pan.) Grenlandijos, Norvegijos, Barenco, Karos, Laptevų, Čiukčių, Boforo ir kt. Bafino jūra, jūra Labradoras ir tai nėra visas sąrašas jūrų, kurios kartu su Arkties vandenynu yra vieno ledyno dalis su amžinojo įšalo plotais.

Tai Šiaurės ašigalis(raudona vėliava, pažiūrėkite į gaublį) - centras, Arkties vidurys, greta senas ledas Europos, Azijos ir žemynų pakraščiai Šiaurės Amerika (dėstytojas deda užrašus ant maketo).

Centrinė Arkties dalis – Arkties vandenynas, kuris, nepriklausomai nuo sezono, išlieka beveik visiškai padengtas ledu.

Ilgą laiką Arktis buvo laikoma teritorija, nepritaikyta žmogaus gyvenimui.("negyva žemė"), nepravažiuojamas nei vandeniu, nei sausuma.

Daugelį metų Rusijos ir užsienio jūreiviai ir tyrinėtojai tyrinėjo Arktį, jos kraštovaizdį, laukinę gamtą ir daržovių pasaulis.

Vienas garsiausių Rusijos tyrinėtojų buvo Denisas Gerasimovas, pagal jo piešinius – Šiaurės žemėlapis. Arkties vandenynas. O norvegų poliarinis tyrinėtojas Fridtjofas Nansenas vadino Arktį Ledinio siaubo šalis .

Kaip tyrinėjama Arktis?

Rusija yra pirmoji ir vienintelė šalis, naudojanti vadinamąsias dreifuojančias poliarines stotis. Kiekviena tokia stotis – tai ant dreifuojančios arktinės ledo sangrūdos įrengtas stoties namelių kompleksas, kuriame gyvena ekspedicijų dalyviai, ir reikalinga įranga.

Ir ką gyvūnai jie ten gyvena (mokytoja demonstruoja enciklopediją ir lentoje sukabinti gyvūnų paveikslėliai).

Dabar atspėkime, kokius gyvūnus jau sutikome (suaugęs kviečia vaikus iš uždaros dėžės ištraukti žaislus). Vaikai išdėsto žaislus pagal maketą.

Baltasis lokys sniege

Jis vaikšto ir klaidžioja, kažko ieško.

Nuostabių snieginių pelėdų pora

Išvyko medžioti.

Baltas kurapkų pulkas

Jie žaidžia slėpynių sniege.

Čia prie jų prislinko lapė,

Beje, irgi balta.

Gal su paukščiais gudrus

Nori šiek tiek pažaisti?

Judrumas.

Jis visą dieną miega ant ledo sangrūdos ant atviro kairės rankos delno guli dešinė ranka sulenkta į kumštį

Mažas riebus ruonis.

Pas tinginį maištininką

Letenos virto plaukmenimis. ištraukite nykštį ir smilių iš kumštelio

Pabandykime kartu padalinti popierines lapes per pusę, nes Arktyje yra daug ledo ir sniego, o jūsų nuomone, kokios spalvos yra sniegas? (vaikų atsakymai) Balta, popieriaus lapą paliksime baltą. (klijuokite gyvūnus).

Ką valgo gyvūnai Arktyje? Žiūrėkite tai mitybos grandinė.

^ Žaidimai centruose:


1.

Veiklos centras

Žaidimas „Rinkti žuvis“.

Reiktų:


  • lankai

  • žuvies nuotraukos

  • baltojo lokio kaukes

  • garso įrašas
Ant grindų yra lankų, 1 mažiau nei žaidėjų. Vaikai su kaukėmis stovi lankeliais, aplink kuriuos išdėliojamos žuvytės nuotraukos, kai pradeda groti muzika, vaikai išlipa iš lanko rinkti žuvies, kai tik muzika nutrūksta visi vaikai b. lokiai turi bėgti į namų lankus, o kas liko be namų lanko, padeda žuvį ant grindų ir palieka žaidimą. Suaugęs žmogus nuima 1 lanką ir žaidimas prasideda iš naujo.

2.

C. Manipuliaciniai žaidimai

Galvosūkiai, loto. Išmanieji žaidimai „Gyvūnų pasaulis“.

3.

C. Eksperimentavimas

spalvingas ledas

4.

C. Literatūra

Skaitant Ju.Jakovlevo istorijas „Umka“, „Umka ieško draugų“. Knygos apie Umkos kelionę parengimas (savęs išradimas).

5.

C. Matematika

Suskaičiuok ir palygink.

6.

C. Kulinarija

minkymas sūrios tešlos. Druskos tešla Žuvis. Sumuštinis "Žuvis"

7.

C. Mokslas ir gamta

Į atlasą „Gyvūnų pasaulis“ įklijuojame gyvūnų lipdukus, o po to stikliniais karoliukais išdėliojame baltąjį lokį.

8.

C. Dizainas

Aplikacija "Iceberg" iš glamžyto popieriaus.

9.

C. ISO

Iš plastilino lipdome baltąjį lokį.

10.

Kai mums buvo duotas rinkinys " Geografija"iš bendrovės" Umnitsa ", su dukra pradėjome tyrinėti mūsų Žemę. Iš pradžių žiūrėjome gana entuziastingai geografinis žemėlapis, judėjo juo savo knyginiais laivais kartodami žemynų ir vandenynų pavadinimus. Turiu pasakyti, kad Taisijai patiko jos pamokos, bet kuo toliau, tuo man darėsi aiškiau, kad paprasčiausiai išmokti atmintinai žemynų pavadinimus ir faktus apie juos (net jei m. žaidimo forma) nuves mus į netinkamą vietą. Vis dėlto tikroji geografijos užduotis yra idėjos apie mus supantį pasaulį formavimas, o ne žemėlapio įsiminimas. O kad žemynai neliktų tik paslaptingomis dėmėmis beprasmiais pavadinimais, mūsų žaidimuose reikėjo kažką keisti.

Eksperimentavęs su užsiėmimais priėjau išvados, kad įdomiausia ir naudingas būdas tyrinėti mūsų pasaulį – tai rengti mini keliones į skirtingus jo kampelius. Todėl dabar geografiją studijuojame taip: išvykę į kitą Žemės rutulio tašką pirmiausia randame jį žemėlapyje ir gaublyje, o tada stačia galva pasineriame į šios vietos atmosferą. Žaidžiame mobiliuoju ir vaidmenų žaidimaišia tema pieškite, statykite eksperimentus, mįskite mįsles, žiūrėkite paveikslėlius ir animacinius filmus, padedančius pažinti tiriamą aplinką. Kai tik įmanoma, stengiuosi padaryti teminę jutiminę dėžutę, kad ir jūs galėtumėte prisiliesti prie to, apie ką kalbame.

Pirmoji kelionė, apie kurią nusprendžiau pakalbėti nauja antrašte „“, yra kelionė į Šiaurės ašigalį. Galbūt įjungta Šis momentas, ši ekspedicija mums buvo pati emociškai intensyviausia. Visą savaitę visa šeima žaidė eskimus, šokinėjo ant ledo lyčių, piešė jūrą ruoniais ir vėpliais, stebėjo šiaurės pašvaistę (aišku, youtube), sėdėjo tamsiame kambaryje. Taip, ir daug kitų įdomių dalykų pas mus telpa teminė pamoka, besitęsiantis 2,5 savaitės, apie viską išsamiai galite paskaityti šiame straipsnyje.

Straipsnyje siūlomi žaidimai puikiai tinka vaikams nuo 3 iki 7 metų - jaunesniems ir vyresniems ikimokyklinukams. Nereikėtų stengtis prarasti visų žaidimo variantų iš karto, geriau juos ištempti 1-3 savaites, nuolat kaitaliojant lauko žaidimus su atkaklumo reikalaujančiais žaidimais.

Arkties radimas žemėlapyje

Pirmiausia turime suprasti, kur einame. Taigi gauname geografinis žemėlapis ir pažiūrėkite, kur yra kelionės tikslas. Žemėlapį galima pakabinti ant sienos, kad jis visada būtų matomas. Tačiau mums patinka išskleisti žemėlapį ant grindų ir perkelti mėgstamus žaislus ant jų laivų knygose.

Atvykę žemėlapyje į Šiaurės ašigalį, kartu įvardijame vandenynus, kuriais plaukiame į kitas mums jau pažįstamas vietas.

Bus puiku, jei Arktį rasite ne tik žemėlapyje, bet ir Žemės rutulyje. Pastebėjau, kad dukra net ir šiek tiek susiorientavusi žemėlapyje galėjo parodyti visus žemynus, apytikslę mūsų miesto vietą, ji visiškai pasiklydo pasaulyje ir atsisakė jame atpažinti iš pažiūros pažįstamus žemynus. Todėl pravartu tyrinėti Žemės rutulį lygiagrečiai su žemėlapiu, be to, tai suformuos vaiko idėją apie Žemę kaip kamuolį.

Pristatymas vaikams tema „Arktis“.

Norint įgyti pagrindinių žinių apie Arktį, galbūt geriausia būtų žiūrėti kartu su vaiku. Tai trumpai apibūdina labiausiai Įdomūs faktai apie Arktį: kokia čia gamta, kokie gyvūnai gyvena, kaip gyvena žmonės ir kaip atrodo jų namai, pristatymas leis pirmą kartą suprasti poliarinę naktį ir šiaurės pašvaistę. Mūsų pristatymas galite ATSISIŲSTI ČIA .

Ir jums padės įtvirtinti pristatymo metu įgytas žinias didaktinis žaidimas su kortelėmis skaitykite daugiau apie tai ir atsisiųskite medžiagą žemiau.

Be pristatymo, youtube galite žiūrėti įvairius filmukus apie Arktį. Taigi, pavyzdžiui, Taisiją labai sužavėjo vaizdo įrašas apie šiaurės pašvaistę. Atrodo, kad peržiūrėjome visus įmanomus vaizdo įrašus apie tai nuostabus reiškinys(tuo pačiu metu būtinai išjunkite šviesą, kad sudarytumėte sąlygas poliarinei nakčiai). Filmuką apie pašvaistę būtina pažiūrėti jau vien dėl to, kad nuotraukos neperteikia viso vaizdo.

Sensorinė dėžutė "Šiaurės ašigalis"

Vienas dalykas yra žiūrėti į nuotraukas ir klausytis, ką jūs kalbate apie Šiaurės ašigalį, ir visai kas kita – liesti jį rankomis. Šiuo tikslu tai neįmanoma geriau tinka, kuris, be visko, taip pat suteikia didžiulę erdvę vaidmenų žaidimams.

Šiek tiek apie ką padaryti jutiminę dėžutę . Kadangi mūsų Arktyje sniegas, aš nepasidariau per daug protingas ir pasinaudojau vienu iš geriausių paprasti variantai- ryžiai. Ant viršaus uždėjau vatos kamuoliukus, išėjo kažkas panašaus į sniego pusnis. Rafinuoto cukraus gabaliukai taip pat gali tapti ledo luitais.

Kas dar gali padaryti sniegą? Puikiai tinka manų kruopos, rupios druskos, vata, tikras sniegas iš gatvės, sutrupėjęs polistirenas ir net skutimosi putos.

Arkties vandenynui gaminti į vandenį įpyliau šiek tiek mėlyno guašo ir želatinos, gavosi tokia mėlyna želė su žuvimi. Želei sustingus, ant jos galima uždėti vatos diskelius – tai ledo gabalėliai. Žinoma, norint išsaugoti želė po žaidimo, tokį vandenyną reikia įdėti į šaldytuvą, tačiau tai turi didelį pliusą - žaidimo metu vandenynas visada šaltas, o tai visiškai atitinka jo šiaurinę ledo dangą.

Vandenynas taip pat gali būti pagamintas iš hidrogelio arba paprasto vandens. Bet su vandeniu variantas bene nepatogiausias, vanduo visą laiką taškysis, drėkindamas sniegą ir visą aplinkinę erdvę.

Atmosferai sukurti puikiai tiks įvairūs teminiai rinkiniai, pvz tai.

Mūsų žaidimuose baltasis lokys medžiojo žuvis, užpuolė ruonį, įsirengė sau guolį,

ledlaužiu plaukę poliariniai tyrinėtojai bandė susipažinti su vietiniais eskimais ir nufotografuoti gyvūnus,

čiukčiai jodinėjo elniu ir bandė susidraugauti su eskimais ir kt.

Lauko žaidimai

Lauko žaidimai, kaip ir tikėtasi, yra pati įdomiausia ir mėgstamiausia vaikų užsiėmimų dalis. Jei pristatymų peržiūra, knygų apie Arktį skaitymas nebus kaitaliojami su aktyviais žaidimais, tai taps tiesiog nuobodu, ir ne vienas vaikas to nenorės. Žaidimo parinktys:

  • Pirštų gimnastika
Kas gyvena šiaurėje? Kas ten valgo ir kas ten geria? ( pakaitomis ploja rankomis ir trenk kumščiais)
Gyvūnai neįprasti, pripratę prie šalčio. (apkabiname save per pečius, parodome, kaip mums šalta)
Štai lapė iš audinės žiūri, (iš nykščio ir smiliaus darome žiedą, pažiūrėkite į gautą „audinę“)
Baltasis lokys vaikšto svarbu („vaikščioti“ rodomuoju ir viduriniais pirštais)
Na, vėplys, kaip kapitonas,
Užkariauja vandenyną sulenkiame delnus į „valtelę“ ir „plaukiame“ kaip banga pirmyn)
Išdidūs šiaurės elniai (rankos sukryžiuotos virš galvos)
Krovinius veža visą dieną. (viena ranka „eina“ nykščiu ir smiliumi, kita guli ant jos, sugniaužta į kumštį)

Eksperimentai ir kiti žaidimai tema „Šiaurės ašigalis“

    Sniego tirpimas

Jei ėmėtės Šiaurės ašigalio tyrimo žiemos laikas, tada pasivaikščiojimo metu būtinai pasiimkite šiek tiek sniego iš gatvės. Namuose sniegą sudėkite į šviesų ar permatomą indą ir stebėkite, kuo sniegas virsta karštyje. Norėdami pagreitinti procesą, šalia akumuliatoriaus galite įdėti indus su sniegu. Kai sniegas pagaliau ištirps, atkreipkite vaiko dėmesį į tai, kad susidaręs vanduo yra labai nešvarus (palyginimui, į kitą dubenį įpylėme ir švaraus vandens). vanduo iš čiaupo), tai paaiškina, kodėl neturėtumėte valgyti sniego!

Mūsų kelionės į Šiaurės ašigalį metu dukrai paaiškinau, kad dėl ilgo ir šalta žiemažemė čia labai stipriai įšąla, todėl Arktyje beveik niekas neauga. Norėdami geriau suprasti, ką reiškia „žemė užšąla“, atlikome tokį eksperimentą.

Iš anksto paruošiau 2 puodelius su žeme, vieną įdėjau į šaldiklį. Užšalus žemei, kartu su Taisija bandėme pagaliuku perverti žemę taurėse, pasirodė, kad į įšalusią žemę lazdos įsmeigti neįmanoma. Tada pradėjome pilti vandenį į stiklines, o naujai sušalusi žemė pasirodė neįveikiama – vanduo liko žemės paviršiuje. Taigi savo akimis pamatėme, kad augalams sunku išgyventi įšalusioje žemėje.

  • Sušalusių gyvūnų gelbėjimas

Nors šis žaidimas neatitinka tikrovės reikalavimų, jis vis tiek yra gana įdomus. Taigi, legenda byloja, kad gyvūnai iš Afrikos kažkaip pateko į Šiaurės ašigalį, kur sušalo viename iš ledynų. Ir mes turime juos skubiai gelbėti, atitirpinti ledą bet kokiu mums prieinamu būdu (vanduo šiltas vanduo, pabarstykite druska) ir nusiųskite gyvūnus atgal į Afriką. Apie šį žaidimą jau rašiau anksčiau straipsnyje apie.

  • Dėlionės surinkimas

Mūsų arktinis galvosūkis galite ATSISIŲSTI ČIA .

  • Didaktinis žaidimas tema „Arktis“

Šis didaktinis žaidimas padeda įtvirtinti žinias, įgytas žiūrint pristatymą. Norėdami žaisti, jums reikės kortų su gyvūnais ir kitais būdingais Arkties reiškiniais (Mūsų kortos gali būti ATSISIŲSTI ČIA ).

Pirma, visos kortos sukraunamos į kaladę užverstas žemyn. Žaidimo metu lyderis iš kaladės išima vieną kortelę ir parodo ją žaidėjams. Žaidėjų užduotis – įvardyti, kas ant jo pavaizduota. Tas, kuris pirmas atspėja, gauna kortelę. Natūralu, kad įmušantis žaidėjas didžiausias skaičius kortelės.

Mįslės apie Arktį vaikams

Tarp žaidimų galite įminti keletą mįslių apie Arkties gyvūnus.

Sėdi ant ledo luito
Žvejoju pusryčiams.
Snieguolė Aš turiu gerą reputaciją
O aš gyvenu šiaurėje.
Ir taigos rudasis brolis
Džiaugiamės medumi ir avietėmis. (Baltoji meška)
Pas tinginį maištininką
Letenos virto plaukmenimis.
Visą dieną miegoti ant ledo lyties
Mažas riebus... (ruonis)
Stiprus gyvūnas gyvena šaltoje žemėje
Didžiulės iltys kovoja su priešais,
Jis nebijo šalčio, yra lygus, storas,
Nerangus mėgsta miegoti ant ledo slėnio... (vėrė)
***
Kas tai per plėšrūnas
Su mėlynu ir baltu kailiu?
Uodega pūkuota, kailis storas,
Eina į urvus, kad pasiliktų.
Paukščiai, kiaušiniai, graužikai -
Jam visada skanu.
Taip pat šunų veislė. (Arktinė lapė)
Kaip karališkoji karūna
Jis nešioja savo ragus.
Minta kerpe, žaliomis samanomis.
Mėgsta sniego pievas. (elnias)

Amatai tema „Arktis“ vaikams

Kai ruošiau jutiminę dėžutę, tyčia joje „neįkurdinau“ eskimų, nes maniau, kad dukrai būtų įdomu pačiai pasidaryti Tolimosios Šiaurės gyventojus ir jų būstus. Amatai tikrai pasirodė gana neįprasti.

eskimai . Pagalvojau, kad iš plastilino nuo nulio lipdyti eskimą 3 metų vaikui yra gana varginantis darbas, todėl savo eskimus padarėme aprengę Lego Duplo vyrukus plastilino drabužiais. Ir kailiniai, ir kepurė – tai pirštais iškočioti ir ištempti plastilininiai stačiakampiai, į kuriuos įvyniojome savo žmogeliukus. Kairėje nuotraukoje eskimas, apsirengęs kaip dukra, dešinėje - mano.

Popierinio puodelio adata. Čia reikia iš anksto padaryti duris popieriniame puodelyje ir iš medvilnės pagalvėlių iškirpti mažas „plytas“. Ir tik tada kartu su vaiku suklijuokite puodelį medvilninėmis "plytėmis".

Rafinuotas iglu . Apie šią iglu pastatymo parinktį jau rašiau anksčiau straipsnyje „“. Tiesa, vaikams sukurti rafinuoto cukraus adatą, kuri siaurėja, gali būti sudėtinga užduotis, todėl galite sukurti lengvą versiją, kaip nuotraukoje.

Žinoma, rafinuotos iglu nėra tokios patvarios kaip stiklinės, tačiau jos yra saldžios. Taisia, žinoma, negalėjo atsispirti nevalgydama cukraus statybos metu

Nupieškite šiaurės pašvaistę . Įprastu guašu piešėme šiaurės pašvaistę. Manau, kad taip pat puikiai atrodys, jei piešite akvareliniu vandeniu arba, pvz. muilo burbuliukai. Ant paveikslėlio viršaus galite priklijuoti blizgučius (blizgučius).

Kai kyla klausimas, ką piešti Arkties vandenynas, piešimas ledu rodo save. Juk tokiu atveju jaučiamas ir stingdantis šaltis

Vandenį ledui galima nuspalvinti guašu arba skysta akvarele.

Aplink vandenyną galite klijuoti vatą, vatos diskelius ar servetėlių gabalėlius kaip sniegą, o iš folijos padaryti ledo lytines. Taip pat galite klijuoti iš anksto dažytus ir iškirptus Arkties gyventojus.

Na, dar keletas „Arkties“ amatų variantų:

Baltasis lokys pagamintas iš medvilnės pagalvėlių ir servetėlių

Walrus iš trijų apskritimų . Apskritimai gali būti spalvotos popierinės lėkštės.

Įvairios aplikacijos, pagamintos iš vatos, atrodo originaliai ir yra gana paprastos. Pavyzdžiui, vata galite įklijuoti baltojo lokio ar iglu vaizdus (atsisiųstas iš interneto).

Jei vaikas mėgsta spalvinti, tuomet galite jam pasiūlyti spalvinimo puslapius su arktinių gyvūnų siluetais, juos taip pat nesunku atsisiųsti iš interneto. Taip pat galite piešti plastilinu, tepdami juo paveikslėlį.

Karikatūros ir pagalbos knygos

Ir pabaigai norėčiau paminėti keletą geros knygos ir animacinių filmų, kurie padės geriau priprasti prie Šiaurės atmosferos. Štai ką mes skaitome:

  • Atidarymas iš knygos „“ ( Ozonas, labirintas, Mano parduotuvė)

Beje, ši knyga padės ir tyrinėjant Afriką (yra ir dykuma, ir džiunglės). Jame aiškiai išdėstyti visi pagrindiniai charakteristikos viena ar kita sritis.

  • Paskleiskite apie Arkties gyvūnus " Gyvūnų atlasas » ( Ozonas, labirintas, Mano parduotuvė)

  • Apsisukimas apie Aliaską ir apie šiaurės pašvaistę " Nuotykių atlasas » ( Ozonas, labirintas, Mano parduotuvė)

Kalbant apie grožinė literatūraŠiaurės tema, tada jaunesniems vaikams galite rekomenduoti knygą "" ( Ozonas, labirintas, Mano parduotuvė), vyresniems vaikams – knygelė Sakarias Topelius „Sampo-Loparenok“ (labirintas, Mano parduotuvė)

Animaciniai filmai apie Arktį : vaikams - "Umka", šiek tiek vyresniems - "Jarangoje dega ugnis", "Sampo iš Laplandijos".

Man tiek to, linkiu įdomios veiklos!

GCD santrauka kognityviniai tyrimai plėtra vidurinėje grupėje.

Tema:„Laukiniai Arkties ir Antarkties gyvūnai“

Parengė: mokytojas aukščiausia kategorija

Tokareva V.V.

Ugdymo sritys : Kognityvinė raida, kalbos raida, meninis ir estetinis plėtra.

Įranga: gaublys, šiaurės gyvūnų nuotraukos (vėpliai, ruonis, albatrosas, mėlynasis banginis, šiaurės elniai, pingvinas, dramblys ruonis, arktinė lapė, baltasis lokys), šiaurės pašvaistės paveikslas, klijai, klijų teptukai, meškos siluetas atspausdintas ant mėlynų lapų, servetėlės , vata

Tikslas: Pažintis su Arktimi ir Antarktida, su bruožais gamtinės sąlygos Arkties regionas su Arkties ir Antarkties gyvūnais, jų išvaizda, gyvenimo būdu ir įpročiais.

Užduotys:

Pamokos:

Suformuoti vaikams idėją apie šiaurės gyvūnus;

Formuoti apibendrintus psichinės veiklos būdus ir savo kūrimo priemones pažintinė veikla;

Pratęsimas žodynas.

Kuriama:

Plėtoti protines lyginimo ir apibendrinimo operacijas;

Tobulėti pažintinis susidomėjimas visoms gyvoms būtybėms – noras gauti naujų žinių iš knygų; smalsumas, stebėjimo fantazija;

Įgyti vaikų tiriamosios veiklos patirties, formuoti gebėjimą realizuoti interesus;

Smulkiosios ir artikuliacinės motorikos ugdymas.

Švietimas:

Ugdykite rūpestingą požiūrį į šiaurės gyvūnus.

Pamokos eiga.

1.Organizacinis momentas.

Mokytojas parodo Žemės rutulį

Pedagogas: Kas žino, kas tai yra?

Vaikai: gaublys

Pedagogas: teisingai! Tai miniatiūrinis mūsų planetos Žemės modelis.

Mūsų planeta yra didžiulis, didžiulis kamuolys. Toks didelis, kad apvažiuoti reikia daug dienų, net mėnesių.

2. Pagrindinė dalis.

Sniego karūna iš abiejų pusių

Mūsų gražus kamuolys yra apsuptas!

Du poliai, du broliai

Antarktida ir Arktis

Čia yra Šiaurės ašigalis, o čia yra Pietų ašigalis. Į jį galite patekti lėktuvu arba ledlaužiu. Žmonės ten negyvena nuolat, atlieka tiriamąjį darbą, tyrinėja klimatą, gyvūnų gyvenimą.

Pedagogas: vaikinai, ką jūs manote? Kodėl jie nudažyti baltai?

Vaikai: nes yra šiaurė, ten visada šaltis, sniegas, šaltis

Pedagogas: Saulė čia niekada nepakyla aukštai virš horizonto. Jo spinduliai prasiskverbia per Žemės paviršių, suteikdami jai labai mažai šilumos. Štai kodėl čia yra ledo ir sniego karalystė
Arkties paviršius padengtas ledu, kurio storis prilygsta trijų aukštų pastato aukščiui. Tai atšiauriausia vieta žemėje.
Žiemą ateina laikas, kai saulė visai nepakyla. Poliarinė naktis tęsiasi. Tik blyški žvaigždžių ir mėnulio šviesa apšviečia nesibaigiančias sniego platybes.
Arktiniame žiemos danguje galite pamatyti aurorą, vieną iš stebuklingi reiškiniai gamta.
Poliarinę naktį pakeičia poliarinė diena. Saulė šviečia dieną ir naktį.
Tik keturis mėnesius per metus temperatūra pakyla aukščiau nulio laipsnių.
Ateina trumpa vasara. Čia labai sunku vaikščioti. Vaikinai, ar manote, kad kas nors gyvena šiaurėje? Ir dar vienas dalykas: kai šiaurės ašigalyje – žiemos – poliarinė naktis, įjungta Pietų ašigalis- vasaros poliarinė diena.

Vaikai: taip, gyvūnai ir paukščiai

Pedagogas: tiesa, pažiūrėkite, kas gyvena Arktyje ir Antarktidoje.

Pasakojimai apie gyvūnus.
SEAL.
Jis toks apkūnus – šis riebalų sluoksnis gelbsti jį nuo hipotermijos, kaip jūs striukes. O plekšnės padeda greitai judėti vandenyje medžioti žuvis. Kodėl manote, kad ruonis yra plėšrūnas?
Ką valgo ruoniai? (žuvis)
Kas dar mėgsta žuvį? (paukščiai). Jie įsikuria uolėtose pakrantėse, sudarydami paukščių kolonijas.
PINGVINAS.
Šie paukščiai neria ir gerai plaukia. Kodėl letenos atrodo kaip plekšnės? (kad šie paukščiai galėtų patogiai plaukti)
Jų letenėlės galingos, šiurkščia oda, pritaikytos vaikščioti aštrus ledas ir sniego pusnys.
Plunksnos nesušlampa, antraip išlipus iš vandens iš karto virstų varvekliu.
Kaip manote, ką šie paukščiai valgo?

Didelis jūrų gyvūnas labai stora oda. Viršutinės iltys itin išsivysčiusios, pailgos ir nukreiptos žemyn. Labai platus snukis padengtas daugybe storų, standžių, plokščių ūsų. Išorinių ausų nėra, akys mažos.

Odą dengia trumpi gulintys gelsvai rudi plaukai, tačiau su amžiumi jų retėja, o senų vėplių oda beveik visiškai nuoga. Galūnės yra labiau pritaikytos judėti sausumoje nei tikrų ruonių, o vėpliai gali vaikščioti, o ne šliaužioti; padai suragėję. Uodega rudimentinė.

Mėlynasis banginis

Mėlynasis banginis yra didžiausias banginis, didžiausias šiuolaikinis gyvūnas ir tikriausiai didžiausias iš visų kada nors Žemėje egzistavusių gyvūnų. Jo ilgis siekia 33 metrus, o masė gali gerokai viršyti 150 tonų. Mėlynasis banginis neturi dantų. Minta smulkiais vėžiagyviais. Surinkęs vandenį į didžiulę burną, banginis jį filtruoja per burnos plokštes. O likę vėžiagyviai valgo. Būna, kad pasitaiko mažų žuvelių, jos irgi valgo. Jis per dieną suvalgo visą vežimą vėžiagyvių! (27 tonos)

Šiaurės elniai

Taip pat didelis gyvūnas, turi šakotus ragus, tiek patelės, tiek patinai. Šiltas paltas, plačios kanopos. Jie minta medžio žieve ir šakomis. Taikus gyvūnas, bet jei kas nors užpuls, gali apsiginti.

jūros drambliai

Didžiulė, išsiplėtusi nosis kabo virš burnos šnervėmis žemyn. Būtent dėl ​​šios nosies jie gavo savo vardą – dramblio ruoniai. Drambliai ruoniai grobia žuvis ir galvakojus. Drambliai ruoniai sugeba nardyti grobiui iki 1400 m gylio.. Kaip ir banginių, dramblių ruonių kvėpavimas nardant į gylį sulėtėja, todėl sumažėja deguonies suvartojimas. Natūralūs dramblių ruonių priešai yra baltieji rykliai ir žudikai, kurie medžioja viršutiniuose vandens sluoksniuose.

Albatrosas.

Albatrosas yra nuostabus paukštis, kuris gali nepasirodyti žemėje daugelį mėnesių! Jie praleidžia dienas ir naktis naršydami vandenynus ir per dieną nukeliaudami šimtus mylių. Albatrosas - gražus paukštis o vandenyno atstumas yra vieninteliai jos namai. Be didžiulių sparnų, šie paukščiai turi unikalų snapą, kurį sudaro atskiros plokštės. Jų snapas plonas, bet tvirtas ir su pailgomis šnervėmis. Mažos rūšys siekia valgyti žuvį netoli kranto, o kitos skrenda šimtus mylių nuo sausumos, kad surastų sau skanų kąsnį.

Arba poliarinė lapė. Mažas plėšrus gyvūnas, panašus į lapę. Skirtingai nuo lapės, lapės kūnas pritūpęs, snukis sutrumpintas; ausys apvalios, šiek tiek išsikišusios iš žieminio kailio. arktinių lapių letenų padai padengti šiurkščiais plaukais. Minta graužikais, bet dažnai seka paskui lokį ir suėda tai, ko lokys nesuvalgė.

BALTOJI MEŠKA.
Baltasis lokys yra labiausiai didelis plėšrūnas mūsų planetoje. Jo svorio gali siekti 1 toną, o kūno ilgis – 3 m. Augimas baltasis lokys ties ketera siekia 1,5 m. Baltasis lokys skiriasi nuo savo giminaičių kūno struktūra, kailio ir odos spalva. Baltojo lokio galva siauresnė ir ilgesnė nei kitų lokio atstovų, plokščia kakta ir ilgas kaklas. Ausys yra suapvalintos viršuje. Kailis baltas be pigmentacijos. Juodojo baltojo lokio oda. Letenų pagalvėlės turi ilgus plaukus ir nedidelius iškilimus. Tarp priekinių letenų pirštų yra plaukimo plėvelės. Ši kūno struktūra padeda baltajam lokiui išgyventi atšiauriomis Arkties sąlygomis. Storas baltojo lokio kailis, susidedantis iš dviejų storų plaukų eilių, neleidžia jam sušalti. Be vilnos, kad nejaustų šalčio, jie turi storą poodinį riebalų sluoksnį iki 13 cm.Vilna ir gumbeliai ant letenų neleidžia slysti ant ledo, o plėvelės tarp pirštų padeda plaukti. . Meška išlipo iš vandens ir nusivalė dulkes. Nuo jo į visas puses lėkė purškalas. Ir kodėl lokys nėra padengtas ledu, nes jis išlipa iš vandens ant tokio kietas šalnas?

Pedagogas: pailsėkim.

Pirštų gimnastika.

Šiaurėje gyvena baltasis lokys,

Bet tik, kaip rudas, jis nečiulpia medaus.

Mūsų Umka bando pagauti žuvį,

Skaniai valgyti ir gyventi – neliūdėk.

(Pirštai sulenkti, pradedant nuo mažojo piršto iki didžiojo, kiekvienam kirčiuotam skiemeniui).

Fizminutka.-savimasažas.

Kad gerklės neskaudėtų, drąsiai glostome (vaikai glosto kaklą rankomis iš viršaus į apačią)

Kad kosėti, nečiaudėti, reikia patrinti nosį (rodomasis pirštas patrinkite nosies sparnus) Taip pat patrinsime kaktą, delną laikome skydeliu (uždėkite delnus ant kaktos „antvaizdžiu“ ir patrinkite judesiais „į šonus - kartu“)

Pirštais padarykite „šakutę“, masažuokite ausis ir kaklą. (Splaidos indeksas ir viduriniai pirštai ir patrinkite taškus priekyje ir už ausų).

Mes žinome, žinome, mes visada, mes nebijome peršalimo! (trindamas abu delnus)

Pedagogas: iš vatos padarykime baltąjį lokį.

(vaikai ir tėveliai kviečiami uždengti meškiuką vata)

3. Apibendrinant.

Taigi apibendrinkime. Kur yra Arktis (Šiaurės ašigalyje).

Ką galite pasakyti apie Artiką? (Ten labai šalta, amžinas įšalas, sniegas, ledas, poliarinė naktis, šiaurės pašvaistė).

Kokius gyvūnus galima rasti Arktyje? (poliarinis vilkas, šiaurės elniai, baltasis lokys, vėpliai, ruonis, poliarinė pelėda, arktinė lapė, narvalas, žudikas banginis, beluga banginis, banginis).

Kodėl šie gyvūnai gyvena Arktyje? (jie minta žuvimis, turi storą poodinių riebalų sluoksnį, gali gerai plaukti, gerai nardyti, daugelis gyvūnų turi storą baltą kailį, todėl sniege jų nematyti).

Antarktida yra Pietų ašigalyje, ten šalčiau ir žmonės negyvena. Yra pingvinų, dramblių ruonių, albatrosų

Nauja vietoje

>

Populiariausias