տուն Ծառեր և թփեր «Գործողություն Super Kids» Կրթական ոլորտում «Ֆիզիկական կուլտուրա. Քվեստ խաղ «Առողջությունը մեր ձեռքերում է»

«Գործողություն Super Kids» Կրթական ոլորտում «Ֆիզիկական կուլտուրա. Քվեստ խաղ «Առողջությունը մեր ձեռքերում է»

Վեբ որոնում ֆիզիկական կուլտուրայի վերաբերյալ

Թեմա՝ «Վոլեյբոլ»

1 եռամսյակ 12 դաս

Ուսուցիչ Ստուդենով Վ.Վ.

Համապատասխանություն.Դաշնային պետական ​​կրթական ստանդարտի պահանջները հիմնականի յուրացման արդյունքների համար կրթական ծրագիրորոշել նոր միջոցների որոնումը, տեխնոլոգիայի մեթոդները, որոնց օգնությամբ ձեռք են բերվում առարկայական արդյունքներ և ձևավորվում համընդհանուր ուսումնական գործողություններ. Quest-ն է նոր տեխնոլոգիասովորում. Այս տեխնոլոգիայի էությունն այն է, որ այն կառուցված է թիմի բոլոր անդամների հաղորդակցական փոխազդեցության վրա վերլուծական, մարտավարական և շարժիչ առաջադրանքների լուծման գործընթացում: Կախված դասի թեմայից և նպատակներից՝ քվեստը կարող է անցկացվել ոչ միայն մարզադահլիճում, այլև դպրոցի տարածքում, այգում, մարզահրապարակում: Ֆիզկուլտուրայի դասերի կազմակերպման այս մոտեցումը օգնում է բարձրացնել ուսանողների մոտիվացիան՝ բարելավելու առարկայական արդյունքները, ձևավորել ճանաչողական, կարգավորող և հաղորդակցական հմտություններ: Quest տեխնոլոգիան շատ տարածված է ամբողջ աշխարհում երեխաների և մեծահասակների շրջանում: Այն ընդլայնում է հորիզոնները և թույլ է տալիս ակտիվորեն կիրառել ձեր գիտելիքներն ու հմտությունները գործնականում:

Quest-ը (անգլերեն «quest» - որոնում) խաղերի մի տեսակ է, որտեղ ուսանողները անցնում են պլանավորված սյուժեի միջով:

Քվեստի թեման՝ «Վոլեյբոլ»: Յուրաքանչյուր թիմ պետք է լուծի գլուխկոտրուկը՝ գուշակելով սպորտաձևը, կատարի առաջադրանքը, ընտրի այս մարզաձևում օգտագործվող վարժությունները, նկարի սպորտի խորհրդանիշը:

Quest սցենար. Աշակերտները բաժանվում են երեք թիմի. Յուրաքանչյուր թիմ ստանում է երթուղու թերթիկ, որը պարունակում է գործողությունների ալգորիթմ, աշխատանքային թերթիկ 1 ռեբուսով և աշխատանքային թերթ 2՝ առաջադրանքով, աշխատաթերթ 3՝ վարժությունների սխեմաներով, որտեղից պետք է ընտրել և կատարել 2 վարժություն՝ կապված ընտրված մարզաձևի հետ։ Նկարեք սպորտի խորհրդանիշը: Քննարկեք, թե ինչ շարժիչ գործողություններ են բնորոշ յուրաքանչյուր մարզաձևին:

Երթուղու թերթիկ

Կայան 1Լուծիր հանելուկը. Սահմանեք սպորտը.

Կայան 2.Նշե՛ք լուսանկարում պատկերված հայտնի մարզիկի անունը։ Ի՞նչ գիտեք նրա մասին։

Կայան 3.Ընտրեք վարժություններ ընտրված սպորտի համար:

Կայան 4.Նկարեք սպորտի խորհրդանիշը:

Կայան 5.Յուրաքանչյուր թիմ պետք է նկարագրի, թե ինչ շարժիչ գործողություններ են բնորոշ ընտրված մարզաձևին:

Աշխատանքային թերթիկ 1

ԼՈՒԾԵՔ ՌԵԲՈՒՍԸ

Աշխատանքային թերթիկ 1

4=Է

Աշխատանքային թերթիկ 1

Աշխատանքային թերթիկ 2

Նշե՛ք այս մեծ մարզիկի անունը։ Իսկական համակողմանի մարդ: Ծնվել է Ուզբեկստանում, տեղափոխվել է Ռուսաստան։ Հավաքվելով ազգային հավաքականում՝ նա դարձել է բազմաթիվ մրցանակների ու մրցանակների տեր։ 2000 թվականին նա լուրջ վթարի է ենթարկվել։ Հրաշքով մարզիկը ողջ է մնացել։ Վթարը տեղի է ունեցել Իտալիայում. Վերականգնումից հետո նա վերադառնում է Ռուսաստան և շարունակում է խաղալ բարձր մակարդակ.

Աշխատանքային թերթ 3

Ընտրեք այն վարժությունները, որոնք դուք պետք է կատարեք ձեր վոլեյբոլի հմտությունները բարելավելու համար:

Մատենագիտություն:

1. Ռուսաստանի լավագույն վոլեյբոլիստները՝ https://sportschools.ru/page.php?name=volleyball_russia

2. Սոլովյով Ա.Ա., Զուևա Լ.Ա. Մեթոդական մշակումՖիզիկական կուլտուրայի դաս «Quest» տեխնոլոգիայի վրա

Ես հաստատում եմ:

MOSH-ի տնօրեն І-ІІІ Արվեստ. Թիվ 50

Դիրք

Սպորտային որոնում՝ «Ազգի առողջություն»:

Նպատակներ և խնդիրներ.

1. Դպրոցում մասսայական սպորտային աշխատանքի զարգացում, քարոզչություն Առողջ ապրելակերպկյանքը։

2. Ձեր մարմնի ֆիզիկական կատարելագործման նկատմամբ հետաքրքրության ավելացում:

3. Խաղի մեթոդով սովորողների համակողմանի զարգացումը.

4. Առողջապահական բոլոր խմբերի ուսանողների ներգրավում ակտիվ կենսակերպում:

Մրցակիցներ.

Մրցույթին մասնակցում են 5-8-րդ դասարանների թիմերը։ Ձևը սպորտային է։

Գրանցում: փուչիկներ, առողջ ապրելակերպի պաստառներ.

Սարքավորումներ: աղյուսակներ, կայարանների անուններով ցուցանակներ, երթուղու թերթիկներ, ամփոփ աղյուսակ, ծրարներ հարցերով և առաջադրանքներով:

Մրցույթի ուղեցույց.

Մրցույթի ղեկավարությունը վստահված է ուսուցիչներին՝ ֆիզկուլտուրա, օբժ, տեխնիկա, ռազմական և բժշկական պատրաստություն։

Մրցույթի նախապատրաստման պլան.

1. Մշակել մրցույթի դիրքորոշումը.

2. Հանդիպում անցկացրեք դասարանի ուսուցիչներ;

3. Կայարանների վերաբերյալ հարցերի մշակում;

4.Ծախսել վերապատրաստման դասընթացներդասերի հետ։

Միջոցառման պլան.

1. Շքերթի բացման մրցույթներ.

2. Մրցումներ ըստ կայանների. առավոտյան վարժություններ; կարծրացում; այբոլիտ-64; կանաչ դեղատուն;«Առավոտյան մարմնամարզություն», «Հաճելի է միասին քայլել», «Կտրուկ հրաձիգ», «Միշտ պատրաստ աշխատանքի», «Հրդեհի դեպքում մենք հավաքագրում ենք 101-ը որպես մեկ», «Դիզայներ»:

3. Ամփոփում, պարգեւատրում.

Գլ. դատավոր

Սցենար սպորտային որոնում «Ազգի առողջություն»,

նվիրված օրվանառողջություն

1 Մրցույթի բացման շքերթ.

Fanfare հնչում է.

Շինմոնտաժային աշխատանքների գծով փոխտնօրեն« Շքերթ մրցութային քայլարշավի բացման գծում !!!»

Հնչում է սպորտային երթը Մրցակիցները մտնում են երեք սյունակ:

Շքերթի կանգառ 1,2 Ձախ!

հաղորդավար Դրոշը բարձրացնելու իրավունքԴոնեցկ Ժողովրդական Հանրապետություն պայմանով. (անունը F.I.) Շքերթ, հավասարեցում, ուշադրություն: Հավասարեցում դրոշի հետ, բարձրացրե՛ք դրոշը: հնչում է հիմնըԴոնեցկի Ժողովրդական Հանրապետություն.

Առաջատար: Առողջությունն այն գլխավորն է, որը պետք է պաշտպանել և ամրապնդել։ Այնուամենայնիվ, երբեմն մենք չգիտենք, թե ինչպես դա անել, կամ ուշադրություն չենք դարձնում դրան: Առողջություն մեջ ավելինկախված է հենց մարդուց, նրա ապրելակերպից և վարքագծից:

Ներկայացնող.

Քշել կարոտն ու ծուլությունը,

Ամեն օր բարձրանալ

Ձեզ անհրաժեշտ է ուղիղ ժամը 7-ին։

Բացելով պտուտակի պատուհանները,

Կատարեք թեթև վարժություն

Եվ մաքրեք ձեր մահճակալը:

Լոգանք ընդունեք և նախաճաշեք։

Եվ հետո նստեք գրասեղանի մոտ:

Առաջատար:

Բայց հիշեք տղաներ

Սա շատ կարևոր է իմանալ

Դպրոց գնալը, ճանապարհին

Չհամարձակվես խաղալ:

Ներկայացնող.

Նստեք դասարանում

Եվ լուռ լսեք:

Հետևեք ուսուցչին

Ականջներդ ծակեք։

Առաջատար:

Ճաշից հետո կարող եք նստել

Առաջադրանքներն ավարտելու համար:

Լավ է, եթե կա

Կամք և ջանք.

Ներկայացնող.

Մենք միշտ ենթարկվում ենք

Օրվա գրաֆիկ.

Նշանակված ժամին գնում ենք քնելու

Նշանակված ժամին վեր ենք կենում

Մենք չենք մտածում հիվանդության մասին:

Առաջատար:

Հանգիստ դասերից հետո

Պարզապես մի գլորվեք:

Օգնեք մայրիկին տանը

Խաղացեք, տաքացեք:

Ներկայացնող. Հրավիրում ենք ձեզ գնալ «Առողջության» երկիր։ Ճանապարհին կհանդիպեք կայարաններ՝ «Hardening», «Aibolit -64», «Կանաչ դեղատուն», «Առավոտյան պարապմունքներ», «Միասին քայլելը զվարճալի է:» , «Սուր հրաձիգ», «Միշտ պատրաստ աշխատանքի», «Հրդեհի դեպքում որպես մեկը հավաքագրում ենք 101», «Դիզայներ».

Առաջատար . Ներկայացնում ենք խաղի մրցավարներին և ժյուրիին….. .

Դատավորների երդումը : «Բոլոր դատավորների և պաշտոնյաների անունից ես խոստանում եմ, որ մենք այս մրցումներում մեր պարտականությունները կիրականացնենք լիակատար անկողմնակալությամբ՝ հարգելով և պահպանելով դրանց անցկացման կանոնները՝ իսկապես մարզական ոգով։Եվ թող ամենաուժեղը հաղթի».

INերթուղիների թողարկում. Թիմերը ճամփորդության են գնում կայարաններով:

1. Կայան «Կարծրացում»

ուսուցիչ Ուրախ եմ ողջունել ձեզ այս կայարանում: Հիշեք կարգախոսը. «Արևը, օդը և ջուրը մեր լավագույն ընկերներն են»:

Ինչ ամոթ մարդ

Մի փոքր բան դեղատուն վազելու համար:

Դուք խմում եք առնվազն հարյուր հաբ

Միևնույն է առողջությունը՝ զրո:

Բայց մայր բնություն

Այլ նվերներով լի:

Ընդունել անտառներ, դաշտեր և ջրեր,

Եվ լեռնաշղթաներ, և երկնքի պահարաններ,

Եվ դուք գործնականում առողջ եք:

Յու Ս. Էնտին

Երեխաները հրավիրված ենպատասխանելհարց ս.

Հարցեր.

  • Բերեք սովորական կոփման ընթացակարգերի օրինակ: (Ցնցուղ, լոգանք, արևայրուք)
  • Բերե՛ք տեղական կարծրացման պրոցեդուրաների օրինակ: (Լվացում սառը ջրով, ոտքերի լոգանքներ, ոտաբոբիկ քայլում)
  • Ո՞ր տարիքից կարող է սկսվել կարծրացումը: (Ծննդից)
  • Տարվա ո՞ր ժամինկարող էսկսել կոփել? (Հնարավոր է տարվա ցանկացած ժամանակ, բայց նախընտրելի է տաք ժամանակ)
  • Ինչպե՞ս կարող է հագնվելու կարողությունը օգնել կարծրացմանը: (Հագուստը պետք է համապատասխանի տարվա եղանակին, չի կարելի «փաթաթել»)
  • Որո՞նք են կարծրացման սկզբունքները՝ երեք Պ. (Անընդհատ, հետևողական, աստիճանաբար)

2. «Այբոլիտ-64» կայան.

ուսուցիչ :

Առողջություն ստանալու համար
Պետք չէ հեռու գնալ:
Մենք պետք է փորձենք ինքներս մեզ
Եվ ամեն ինչ կստացվի:

Հարցեր.

Տրամադրել առաջին օգնություն քերծվածքների դեպքում (1,2 դաս);

կտրվածք ափի վրա (3,4, դաս);

քթից արյունահոսությամբ (5-6-րդ դասարան);

դաստակի ոսկորի կոտրվածքի դեպքում՝ ներդիր (7-9 րդ դասարան)

  • Ինչպիսի դեղերօգտագործվում է վերքերի և կապտուկների ախտահանման համար:

(Զելյոնկա, յոդ, ջրածնի պերօքսիդ)

  • Ինչ դեղեր են օգտագործվում սրտի ցավի համար:

(Corvalol, valerian, motherwort)

  • Ի՞նչ դեղամիջոցներ են օգտագործվում որպես ջերմիջեցնող միջոցներ:

(Պարացետոմոլ, ասպիրին և այլն)

  • Ինչ դեղամիջոցներ են օգտագործվում ստամոքսի, աղիքների խանգարումների դեպքում:

(ակտիվացված ածխածին և այլն)

  • Ի՞նչ դեղամիջոցներ են օգտագործվում թարախակույտի բուժման համար:

(Ichthyol քսուք, Vishnevsky քսուք և այլն)

3. «Կանաչ դեղատուն» կայան

ուսուցիչ :

Ուշադիր նայեք ինչ-որ բանի, գոնե մի խոտի շեղբ, և այն վերածվում է ամբողջ աշխարհը, խորհրդավոր, զարմանալի ու աննկարագրելի գեղեցիկ։
Հենրի Միլլեր

Հարցեր :

Կախարդությունը վերագրվում է այս խոտին, և ենթադրվում էր, որ մի փունջ չոր խոտ պետք է կախեին տան մուտքի դիմաց՝ տունը վայրի կենդանիներից և ուրվականներից պաշտպանելու համար։ Այն ունի ընդգծված տտիպ, հակամանրէային և հեմոստատիկ ազդեցություն: (Սուրբ Հովհաննեսի զավակ)

Բուժիչ հատկություններԱյս բույսը մարդուն հայտնի է եղել անհիշելի ժամանակներից։ Լավ է նրա արմատի թուրմը դեպրեսիվ. IN ավանդական բժշկությունօգտագործվում է հիստերիայի, միգրենի, սրտի ցավի, էպիլեպսիայի դեպքում։ (Վալերիան)

Ասում են, որ այս թփի թավուտներում անտառային թզուկները թաքցնում են իրենց հարստությունը։ Եվ իրականում նրա հատապտուղները ոչ միայն շատ համեղ են, այլեւ չափազանց առողջարար։ Դրանք հատկապես օգտակար են աչքի հիվանդությունների դեպքում։ (հապալաս)
Բժշկության մեջ օգտագործում են այս ծառի հյութը, երիկամները, տերեւները։ Երիկամների թուրմն ու թուրմն ունեն միզամուղ, հակասեպտիկ, խոլերետիկ հատկություն։ Երիտասարդ տերեւների թուրմն օգտագործվում է որպես միզամուղ և համար նյարդային համակարգ. Հյութն օգտագործվում է հոդատապի, արթրիտի, ռևմատիզմի, կարմրախտի դեպքում։ (կեչի)
Նա մոլախոտ է, նա ծաղիկ է
Օգնեց ինձ իմ հիվանդությունից:
Ինչպես նստել բազմոցին
Ես հիշում եմ դեղին ... (Dandelion)

4. Կայանի «լիցքավորում».

Ուսուցիչ:

Ամեն օր առավոտյան
Մենք կատարում ենք վարժությունները
Մեզ դա շատ է դուր գալիս
Դա արեք ըստ հերթականության:
Որպեսզի չհիվանդանանք
Եվ մի մրսեք
Մենք միշտ լիցքավորում ենք
Մենք կանենք:

« Դուք պետք է առավոտյան վարժություններ կատարեք ամբողջ դասարանով. ՄԱՍԻՆգնահատվում: դհրամանատարի գործողությունները; սինխրոնիկություն,մասինինքնատիպություն » .

5. Կայան «Ճշգրիտ հրաձիգ»

ուսուցիչ Այս կայանը նրանց համար է, ովքեր սիրում ենճշգրտություն. Թիմը պետք է ընտրի 10 մասնակցի, ովքեր բասկետբոլի գնդակը կնետեն ռինգ: Յուրաքանչյուր ոք ունի մեկ փորձ, այս փուլում հաշիվը կախված է հարվածների քանակից:

6. Կայան «Հաճելի է միասին քայլել»։

Կատարվում են տարբեր մարտական ​​հրամաններ։ ՄԱՍԻՆգնահատվում: դհրամանի գործողություններ ս; -իցսինխրոնիկություն .

7. Կայան «Միշտ պատրաստ աշխատելու».

ներածությունուսուցիչները։

Մ.Գորկին ասել է. «Ոչ մի այլ ուժ չի դարձնում մարդուն մեծ և իմաստուն, ինչպես դա անում է աշխատանքի ուժը՝ կոլեկտիվ, ընկերական, ազատ աշխատանքը»:

«Դուք պետք է սիրեք այն, ինչ անում եք, այնուհետև աշխատանքը, նույնիսկ ամենակոպիտը, վերածվի ստեղծագործության»:

Եվ իմ խոսքերից երևի հասկացաք, որ մենք ոչ միայն աշխատանքի, այլ աշխատանքի մասին ենք խոսելու։

Տղաներ, քրտնաջան աշխատանքը կախարդանք է: Ժամանակակից աշխատանքը մարդուց պահանջում է ոչ միայն հմտություններ, այլ նաև գիտելիքներ։ Անհնար է կառավարել բարդ մեքենաներ, աշխատել հաստոցներով առանց գիտելիքների:

Եթե ​​ցանկանում եք կամուրջ կառուցել

Դիտարկեք աստղերի շարժումը,

մեքենան վարել դաշտում,

Կամ քշեք մեքենան վերև

Լավ սովորիր։

Ես գիտեմ, որ ձեզնից յուրաքանչյուրը նվիրական երազանք ունի՝ մեկն ուզում է ատաղձագործ դառնալ, մյուսը՝ սալիկապատ, երրորդը՝ խոհարար։ Դառնալ լավ մասնագետ, մարդը պետք է շատ բան իմանա ու կարողանա անել, իսկ դրա համար պետք է սովորել։ Իսկ մեզ համար հիմա ձեզ հետ ուսումնառությունը հիմնական աշխատանքն է։

Այսօր մենք կստուգենք, թե ով ունենք ամենաաշխատասեր։

Առաջադրանքը. Ստոլյարովի փողոց.

Առանց գործիքի ատաղձագործը վարպետ չէ, գուշակեք, թե ինչ գործիքի մասին է խոսքը։

Ով օգնեց ինձ ուղղել դռան փական

Նա իմ ջանասեր ընկերն է ... / մուրճ /:

Տանը, ով օգնեց ամրացնել կախիչը

Նա է լավ ընկերիմ ... / մուրճ /

Բայց նախքան ստուգելըակդուտիրապետում է եԱյս գործիքի միջոցով մենք պետք է հիշենք մուրճով աշխատելու կանոնները, որպեսզի չվնասենք մեզ և ուրիշներին:

Առաջադրանքը երեք բարերից տարբեր չափսերդուք պետք է անկողին պատրաստեք տիկնիկի համար:

Մինչ մեր արհեստավորները աշխատում են, եկեք հիշենք, թե ինչ այլ գործիքներ են անհրաժեշտ ատաղձագործության համար։

    Խոնարհվել, խոնարհվել

Կգա տուն - ձգվել / կացին /

    Ծամում, ծամում, նա չի ուտում

Չի տալիս ուրիշներին. /տեսավ/

    արդուկել մեկին

Ուժեղ հարվածիր նրան։

Եվ նա գնացել է

Կար գլխարկ: / մուրճ, մեխ /

    Հաստը կհաղթի նիհարին.

Նիհար ինչ-որ բան կխփի: /մուրճ, մեխ/.

8. Կայան «Հրդեհի դեպքում մենք հավաքում ենք 101 որպես մեկ»

1. Որո՞նք են հրդեհի հիմնական պատճառները. Կրակի հետ անզգույշ վարվելը, մանկական կատակները, կանոնների խախտումը հրդեհային անվտանգություն.

2. Ի՞նչ պետք է արվի հրդեհի դեպքում. Անմիջապես տեղեկացնել հրշեջներին, միջոցներ ձեռնարկել տարհանման համար։

3. Ի՞նչ պետք է ասեմ հրշեջ ծառայություն զանգահարելիս: Ճշգրիտ հասցեն, ազգանունը, ինչ կա։

4. Ո՞րն է հրդեհի վտանգը, բացի հրդեհից: Ծուխ, ածխածնի օքսիդ:

5. Ինչպե՞ս կարող եք մարել բռնկվող հրդեհը: Կրակմարիչ, ջուր, ավազ, վերմակ:

6. Ինչու՞ չես կարող վերելակից օգտվել հրդեհի ժամանակ: Վերելակը կարող է կանգ առնել, վերելակի հորանը ծխնելույզ է, ծուխը կթափվի այնտեղ։

7. Ինչպիսի կրակ չի կարելի հանգցնել ջրով. Եթե ​​էլեկտրական սարքերը այրվում են, այրվող նյութեր.

8. Ինչու են անտառային հրդեհները վտանգավոր. Անտառը, կենդանիները ոչնչացվում են, կրակը կարող է հասնել բնակելի շենքեր, կրակը կարող է թափանցել տորֆային շերտեր։

9. Ի՞նչ վտանգ է ներկայացնում գյուղի տանը վառարանը. Հրդեհ կարող է բռնկվել փախած ածուխից։

10. Ինչու՞ չի կարելի վառել չոր խոտն ու տերևները։ Հրդեհը տարածվում է շատ արագ՝ հաճախ տարածվելով դեպի բնակելի շենքեր։

11. Հնարավո՞ր է հրդեհի ժամանակ տանը կամ բնակարանում ապակի կոտրել. Ոչ , որովհետեւ . լրացուցիչ օդի հոսք նպաստում է կրակի տարածմանը.

12. Ինչպե՞ս հանգցնել վառվող հեռուստացույցը: Վերմակ գցեք:

13. Տապակի մեջ յուղ է այրվում։ Ձեր գործողությունները. Անջատեք գազը, թավայի վրա թաց սրբիչ գցեք։

14. Եթե ​​բնակարանից գազի հոտ է գալիս, ապա առկա է արտահոսք։ Կարո՞ղ է լույսը միացնել կամ անջատել ? Մի աշխատեք անջատիչը, կարող են կայծեր առաջանալ, ինչը կհանգեցնի հրդեհի կամ պայթյունի:

15. Ո՞րն է մարդկանց համար ամենավատ բանը կրակի մեջ: Խուճապ.

16 . Ի՞նչ նախազգուշական միջոցներ պետք է ձեռնարկվեն հրդեհը կանխելու համար: (Սենյակում հրդեհները կանխելու համար անհրաժեշտ է խստորեն պահպանել հրդեհային անվտանգության պարզ կանոններ: Ահա դրանցից մի քանիսը.

Մի թողեք էլեկտրական սարքերը (արդուկ, զոդման երկաթ, այրիչ և այլն) դրանց հետ աշխատելուց հետո;

Մի միացրեք էլեկտրաէներգիայի մի քանի հզոր սպառողներ մեկ վարդակից.

Մի ծածկեք էլեկտրական լամպերը և այլ էլեկտրական լամպերը թղթով.

Մոմեր օգտագործելիս դրանք մեկուսացրեք սեղանից հրակայուն նյութերով;

Մի օգտագործեք բենզին վառարանը վառելու համար.

Մի լցրեք կերոսինային սարքերը (լամպեր, կերոսինային գազեր) դրանց շահագործման ընթացքում.

Մի օգտագործեք կայծակներ, կոտրիչներ և այլ պիրոտեխնիկաներ բնակարաններում, նույնիսկ բնակարաններում ամանորյա արձակուրդներ;

Մի խաղացեք լուցկու, այլ այրվող առարկաների (չմարած ածուխ, խարամ, մոխիր, հրակայուն այրվածքներ) և դյուրավառ նյութերի հետ:

Հանելուկներ լուծելու համար

Վարորդը հերթով կարդում է հանելուկները թիմերին: Եթե ​​թիմը չի կարողանում ճիշտ պատասխան տալ, ապա մրցակիցները լրացուցիչ միավոր ստանալու հնարավորություն ունեն։

Փազլներ.

    Ի՞նչը, հազիվ դիպչելով, տունը վառելափայտ է դարձնում։ (կրակ)

    Տանիքում՝ սյուն, խրճիթում՝ սփռոց։ (Ծուխ)

    Սա նեղ, նեղ տուն է.

Դրա մեջ կուչ են եկել հարյուր քույրեր։

Եվ քույրերից որևէ մեկը

Կարող է բռնկվել կրակի պես: (լուցկու տուփ)

    Հնչում է և զայրանում, վախենում է ջրից;

Լեզուով, հաչելու փոխարեն Առանց ատամների, բայց կծելու: (կրակ)

    Էլեկտրական նավը լողում է - հետո ետ, հետո առաջ: (Երկաթ)

    Մի փոքրիկ գոմի մեջ հարյուր կրակ են պահում։ (լուցկու տուփ)

    Ամեն ինչ ուտում է - չի ուտում, բայց խմում է - մեռնում է: (կրակ)

    Կարմիր ցուլը կանգնում է, դողում, սևը վազում է երկինք։ (Կրակ և ծուխ)

    Փոքր, հեռավոր, բայց մեծ դժվարություններ է բերում: (Կայծ)

    Կարմիր կովը կերավ ամբողջ ծղոտը։ (կրակ)

    Ծուխ տեսա. մի հորանջիր, շուտով զանգիր մեզ: (Հրշեջներ)

    Փոքրիկիցս կրակից չես ազատվի։ (Կայծ.)

9. Կայան «Շինարար»

Թիմին առաջարկվում է խոսք, որից խաղացողները փորձում են հնարավորինս շատ այլ բառեր հորինել։ Որքան շատ բառեր, այնքան մեծ քանակությամբթիմը միավորներ է ստանում:

Ամփոփում, մրցանակակիրներին. Բոլորը հավաքվում են մարզասրահում։

Ֆիզիկական կուլտուրայի դասի ամփոփագիր 6-րդ դասարանի աշակերտների համար.

Թեմա«Ալպինիստներ».
Թիրախ:Առարկայական գիտելիքների և մեթոդների կիրառում ուսումնական գործունեությունուսումնական առաջադրանքների լուծման առումով.
Առաջադրանքներ.
1. Սովորեք դիմել անհատական ​​ունակություններմարմնին հասնելու առաջադրանքին և դիմակայել դժվարություններին:
2. Նպաստել առաջադրանքների կատարման հետ կապված ուժի և համակարգման կարողությունների զարգացմանը:
3. Նպաստել ընկերակցության, փոխօգնության և անկախության զգացողության զարգացմանը:
Ձևավորվել է UUD.
- թեմա՝ ուղիների յուրացում շարժիչային գործունեություն; կազմակերպել առողջապահական կյանքի գործողություններ ընդհանուր զարգացման վարժությունների օգնությամբ.
- մետա-առարկա. ընդունել և պահպանել նպատակներն ու խնդիրները ուսումնական գործունեություն, որոշել ընդհանուր նպատակներև դրանց հասնելու ուղիները; իրականացնել փոխադարձ վերահսկողություն համատեղ գործունեության մեջ. համարժեք գնահատել իրենց և ուրիշների վարքագիծը.
- անձնական՝ ձևավորում դրական վերաբերմունքըուսանողներ ֆիզիկական դաստիարակության համար; կուտակում անհրաժեշտ գիտելիքներ, ֆիզիկական կուլտուրայի արժեքներն օգտագործելու հմտություններ՝ անձնական նշանակալի արդյունքների հասնելու համար։
Անցկացման ձև: որոնում
Գտնվելու վայրը: մարզասրահԿուրգանի MBOU «Թիվ 49 միջնակարգ դպրոց»
Գույքագրում և սարքավորումներ.գորգեր, սուլիչ, դագաղներ, թենիսի գնդակներ, պատի ձողեր, ալպինիստների սարքավորումների նկարներ, արշավի համար անհրաժեշտ և ավելորդ իրերի նկարներ։
Գրանցում:
«Բոլորը մեկի համար, մեկը բոլորի համար, այդ դեպքում թիմը հաջողակ կլինի»:
Դասի ընթացքում օգտագործվող տեխնոլոգիաները. quest տեխնոլոգիա, առողջության խնայողություն, խաղեր.

1. Կառուցում մեկ տողում, ողջունում թիմերին:
2. Երեխաների կողմից դասի առաջադրանքների ինքնորոշում:
3. Քայլելու տարատեսակներ՝ մատների վրա, կրունկների վրա, գլորում, խաչաձեւ քայլ:
4. Չափավոր տեմպերով վազել մարզասրահի շուրջը՝ ձայնային ազդանշանով շարժման ուղղության փոփոխությամբ:
5. Ընդհանուր զարգացման վարժություններ.
1.I.P. - ոտքը կանգնած է, ձեռքերը գոտիով
Գլխի 1-4 շրջանաձև շարժում աջ կողմ.
5-8 նույնը դեպի ձախ:
2. I.P. - o.s.
1-2 - ձեռքերը վեր, աջ ոտքը ետ ոտքի վրա, թեքեք:
3-4 - i.p.
5-8 - նույնը ձախ ոտքով:
3. Ի.Պ. - ոտքերն իրարից հեռու, ձեռքերը գոտիով:

1-3 - երեք զսպանակավոր թեքություն դեպի աջ, ձախ ձեռքգոտու վրա.
4- i.p.
5-8 - նույնը դեպի ձախ:
4. I.P. - կանգնել ոտքերը ուսի լայնությամբ, ձեռքերը գոտիով:
1-3 - երեք զսպանակավոր առաջ թեքում՝ հատակին հպվող ձեռքերով:
4- i.p.
5. I.P.- կանգնել աջ ոտքի վրա, ձախ մեջքը մատի վրա, ձեռքերը դեպի կողքերը:
1- ձախ ոտքը թափահարեք առաջ, ձեռքերը ցած՝ ոտքի տակ ափերով ծափ տալու համար:
2- i.p.
3-4 նույնը աջ ոտքը.
6.I.P.- ցատկել աջ առաջ, ձեռքերը գոտիով:
1-3 - կոնքի երեք զսպանակավոր ճոճանակներ վեր ու վար:
4- փոխել ոտքերի դիրքը ցատկելով։
6. Դասերի համար տեղերի պատրաստում.
7. Դասարանը բաժանվում է 2 խմբի և ընտրվում է ավագ.
Թիմերին հանձնարարված է.
- յուրաքանչյուր մակարդակում առաջադրանքն ավարտելուց հետո թիմը ստանում է «LETTER» ծածկագիրը և հետագա շարժման ուղղությունը,
- Յուրաքանչյուր թիմի խնդիրն է հավաքել «ՀԱՂԹԱՆԱԿ» բառը մինչև քվեստի ավարտը:
Այսօր մենք մարտահրավեր ենք նետելու բնությանը և փորձելու ենք ինքներս մեզ։ Ուսուցչի հարցը.- Ի՞նչ լեռներ գիտես: Ի՞նչ է անհրաժեշտ սար բարձրանալու համար: Ինչ պետք է լինի լեռնագնացը: Մենք լեռան ստորոտին ենք և պետք է հասնենք գագաթին։
Դասերի տարբերությունը ըստ մակարդակների.
Մակարդակ 1. «Spider Web».
Սողալով «պլաստունսկու» երկայնքով ձգված պարանների տակ տարբեր մակարդակներում, վազիր սեղանի մոտ, վերցրու սարի նկարով գլուխկոտրուկ, վերադարձիր։ Նրանք հերթով կատարում են հերթով, հենց որ բերեն փազլի բոլոր տարրերը, անհրաժեշտ է ավելացնել նկարը և ստանալ առաջին թելադրանքը.
Այստեղ մենք ելույթ ենք ունենում բեմում
Նրանում անցկացվում են արձակուրդներ,
Մենք խաղում ենք KVN այստեղ
Մենք երգում ենք տարբեր երգեր։ (Հավաքների դահլիճ)

Մակարդակ 2՝ տեսական
«Քարտերից ընտրեք նրանք, որոնց վրա պատկերված են մագլցողին անհրաժեշտ իրերը»։
Քարտերը պատկերում են իրեր և առարկաներ: Երեխաները պետք է դրանք դասավորեն երկու խմբի՝ անհրաժեշտ և ոչ անհրաժեշտ: Եթե ​​քարտերը ճիշտ են ընտրված, ապա շարունակեք հակառակ կողմըքարտեր, նրանք կկարողանան կարդալ հուշումը:
Մակարդակ 3. «Ճշգրիտ թիրախում»:
Նետում տեգեր վրա փուչիկակնարկով.
Հուշում.
«Շիլա, թեյ, կոմպոտ և բուլկի.
Սեղանը դրված էր ճաշի համար։
Մենք չենք գնում զբոսնելու -
Մենք գնում ենք դեպի……”
Մակարդակ 4. «Տարածքի վերանայում»: Կապիտանների խաղ.
Պարանով մագլցում 2-3 մետր, որտեղ ամրագրված է թղթի վրա գրված ծածկագիրը («Ուսուցչի սենյակ»՝ ծածկագրի տառի գտնվելու վայրը):
Թիմը պետք է ասի իր ավագին.
Մակարդակ 5. Ծայրահեղ.
Շվեդական պատին ամրացված նստարաններից բաղկացած խոչընդոտների դասընթաց, դուք պետք է ձեր ձեռքերով քաշվեք վերև, բարձրանաք շվեդական պատը, շարժվեք հարակից պատի բացվածքով և գտնեք պատին ակնարկով ծրար.
Բուժքույր
Նա մեզ տարավ պատվաստումների։
Հարցրեց ամեն ինչ մեր մասին.
Ազգանուն և դաս.
Մենք հետդարձի ճանապարհ չունենք...
Մենք կգնանք ... (բժշկական սենյակ)

Մակարդակ 6. «Ճահիճ»:
Հաղթահարեք տրված հեռավորությունը «բախումների» երկայնքով, ցատկեք օղակից օղակ, վերցրեք առաջարկվող 10 կտորներից ցանկացած գնդակ առանց այն ուսումնասիրելու, հետ գնացեք և զննեք, կատարեք շարժումների արագությամբ:
Մեկ գնդակին հուշում կցեք.
Մենք հագուստ ենք թողնում այստեղ
Մենք հանում ենք վերարկուներն ու գլխարկները։
Մենք ստանում ենք թիվ
Եվ ավելին դասին: (Զգեստապահարան)
Հանդերձարանում ծրար է ծածկագրով։
Բոլոր տառ-կոդերը առաջինը հավաքող թիմը կազմում է բառ և համարվում հաղթող:
Արտացոլում:
Ուսուցիչ. Ասա տղաներին, թե ինչ առաջադրանքներ եք կատարել այսօր, որոնք կօգնեն ձեզ հաղթահարել բարձրանալը:
Խաղի հաղթողի ամփոփում և հայտարարում.

Ֆիզկուլտուրայի ուսուցիչ

GBOU №119 միջնակարգ դպրոց Սանկտ Պետերբուրգ

ՈՒՍՈՒՄՆԱՍԻՐԱԿԱՆ ԵՎ ՄԵԹՈԴԱԿԱՆ ՆՅՈՒԹ

«Քվեստ տեխնոլոգիաների օգտագործումը ֆիզկուլտուրայի դասին որպես ներածության մասԳԷՖ »

Այս զարգացումը կօգնի ֆիզկուլտուրայի ուսուցիչներին պլանավորել ուսումնական գործընթացԴաշնային Պետական ​​Կրթական Ստանդարտի շրջանակներում ապահովել սեփական առողջության պահպանման համար կայուն շարժառիթների և կարիքների ձևավորումը։

Ի՞նչ է Quest-ը:

Quest-ը (անգլերեն quest - որոնում) թիմային խաղ է, որում ներգրավված են ոչ միայն տոկունություն և էրուդիցիան, այլև արագ խելք, ստեղծագործություն և արկղից դուրս մտածողություն. Խաղի գաղափարը պարզ է՝ թիմերը, շարժվելով կետերով (մակարդակներով), հանդես են գալիս տարբեր առաջադրանքներ. Բայց կարևորը առաջադրանքների մեջ է: Նրանք ընտրված են այնպես, որ լինեն հնարավորինս օրիգինալ, հետաքրքիր, իրավիճակին համապատասխան և խաղացողներից հատուկ գիտելիքներ կամ հմտություններ չպահանջեն։ Իհարկե, աշխատանքի այս ձևը պահանջում է նախավարժանքուսուցչից.

Այս դասը նախատեսված է 10-12 տարեկան սովորողների համար։ Դասընթացների անցկացման այս ձևը շատ անսովոր և հետաքրքիր է ուսանողների համար, այն նպաստում է ոչ միայն շարժիչ հմտությունների զարգացմանը, այլև հնարավորություն է տալիսընդլայնել գիտելիքները, խելքը, սրամտությունը և ավելի լավ ճանաչել թիմակիցներին:

Դասարանը բաժանված է թիմերի, որոնք պետք է կատարեն բոլոր առաջադրանքները և հաղթահարեն հեռավորությունը: Խաղը ներառում է միավորների և առաջադրանքների հաջորդականություն՝ միավորված ընդհանուր սցենարով: Առաջադրանքը կատարելուց հետո թիմը ստանում է ծածկագիր՝ ՆԱՄԱԿ-ի տեսքով և ուղղություն դեպի հաջորդ կետ կամ առաջադրանք, և այդպես շարունակվում է մինչև վերջնագիծը: Յուրաքանչյուր թիմի խնդիրն է «SURVIVED» տառերից մեկ բառ հավաքել: Հաղթում է այն թիմը, որն ամեն ինչ ավելի արագ է անում։

Արդյունքում կարող ենք ասել, որ Quest-ը խաղ է, որը կստեղծի առեղծվածի, արկածների և զվարճանքի անմոռանալի մթնոլորտ բոլորի համար, ովքեր մասնակցում են դրան:

Պետական ​​բյուջետային ուսումնական հաստատություն միջն հանրակրթական դպրոց№119 հետ խորը ուսումնասիրություն ԱնգլերենՍանկտ Պետերբուրգի Կալինինսկի շրջան.

Դասի ամփոփում 5-7-րդ դասարանների սովորողների համար.

Թեմա՝ «Անապատի կղզի».

Հիմնական առաջադրանքներ.

  1. Սովորեցնել, թե ինչպես կիրառել մարմնի անհատական ​​ունակությունները առաջադրանքին հասնելու և դժվարություններին դիմակայելու համար:
  2. Նպաստել առաջադրանքների կատարման հետ կապված ուժի և համակարգման կարողությունների զարգացմանը:
  3. Նպաստել ընկերակցության, փոխօգնության և անկախության զգացողության զարգացմանը:
  4. Նպաստել ստեղծագործական և գործառնական մտածողության զարգացմանը:

Միջոցառման ձև՝ քվեստ

Վայրը՝ սպորտդահլիճ GBOU թիվ 119 միջնակարգ դպրոց (24x12).

Գույքագրում և սարքավորումներ՝ գորգեր, պարան, թենիսի գնդակներ, հիմն. նստարաններ, պատի ճաղավանդակներ, նկարներ, որոնք պատկերում են ուտելի և անուտելի սունկ, արշավի համար անհրաժեշտ և ավելորդ իրերը պատկերող նկարներ։

Դիզայն՝ պատին դասի կարգախոսը՝ «Գոյատևիր ինքդ՝ փրկիր մյուսին»։

Դասին օգտագործվող տեխնոլոգիաները՝ քվեստի տեխնոլոգիա, տեղեկատվություն և հաղորդակցություն, առողջապահական, խաղ.

Համառոտագիրը կազմեց՝ Գորբաչովա Ն.Ա.

- www.infosport.ru

Շեշտել տեսքըուսանողները.

Ձեռք բերեք ուսանողի կենտրոնացումը և ուշադրությունը:

Ուշադրություն դարձրեք ձեր հեռավորությունը պահպանելուն.

Հետևեք ուսուցչի ցուցումներին.

Դա արեք չափավոր տեմպերով:

Կռանալիս նայեք ձեռքերին։

Թեքեք, որպեսզի կատարեք ճիշտ կողմը և հնարավորինս ցածր:

Մի ծալեք ձեր ոտքերը, երբ կռում եք:

Մի թեքեք ճոճվող ոտքը:

Շեշտել ուղղահայաց դիրքիրան.

Յուրաքանչյուր մակարդակում դրված են գորգեր, քարտեր և անհրաժեշտ սարքավորումներ:

Ուսուցչի ազդանշանով տեղափոխվեք հաջորդ կայարան

Կայարաններում առաջադրանքների կատարման համար պատասխանատու են ավագները (ազատված ուսանողներից).

ովքեր վերահսկում են առաջադրանքների կատարումը և թողարկում կոդերը։

Մակարդակների անցումը որոշելու համար վիճակահանություն անցկացնելը:

Սխալ համարվում է պարանը, որը դիպչում է մարմնի որևէ մասի (զանգի ղողանջ), երբ ամբողջ թիմը սողում է առանց զանգին հարվածելու՝ «ՆԱՄԱԿ»:

Գորգերի վրա պատկերով քարտեր են տարբեր իրեր, թիմը նստում է շրջանագծի մեջ և ընտրում է այն ամենը, ինչ անհրաժեշտ է անտառում գոյատևելու համար

Յուրաքանչյուր մասնակից ունի 5 գնդակ: Այն հաշվում է, թե յուրաքանչյուրը քանի հարված կկատարի: Ուշադրություն դարձրեք գծի վրայի բահին:

Ուշադրություն դարձրեք պարանի տակի գորգերին և պարանից ճիշտ իջնելուն։

Ստուգեք գորգերը խաչաձողերի տակ:

Քանի դեռ մի մասնակից չի պատռում, մյուսը չի սկսում բարձրանալ։

Ով ընկնում է, սկսում է նորից: Վերջնական գծում վերջին մասնակցի համար «LET»:

Վերջին օղակում ընկած է «ՆԱՄԱԿ»:

Ուսանողների կարծիքների բացահայտում իրենց գործունեության արդյունավետության վերաբերյալ:


սպորտային տոն

«Սպորտային և առողջարարական քվեստ խաղ ավագ նախադպրոցական տարիքի երեխաների հետ»

Թիրախ:Առողջ ապրելակերպի խթանում և հանրահռչակում, երեխաների և ծնողների համար ակտիվ հանգստի պայմանների ստեղծում.

Առաջադրանքներ.

Բարելավել առողջությունը
- Բարելավել սպորտային հմտություններն ու կարողությունները;
- զարգացնել տոկունություն, արձագանքման արագություն, ճարպկություն, շարժումների համակարգում, վազք, գնդակը երկու ձեռքով և մի ձեռքով նետել թիրախին, պարանով ցատկել, գնդակը շարժման մեջ միմյանց նետել.
- Բարելավել հետախուզությունը, հնարամտությունը և տարածության մեջ նավարկելու ունակությունը.
- սովորեցնել հետևել խաղի կանոններին.
- Խաղում գործընկերների հետ շփվելու կարողություն ձևավորել.
- Խաղերում հստակ արտասանեք հաշվելու հանգեր, երկխոսություններ.
- Ստեղծեք ուրախ, ուրախ տրամադրություն բացօթյա գործունեությունմեջ ամառային շրջան. ՍարքավորումներՕղակներ, դրոշներ, տախտակներ ոտքի վրա, մեծ և փոքր գնդակներ, դահուկներ, 4 դույլ, մարմնամարզական ձողիկներ, քայլելու գորգեր, թռչելու պարաններ, գնդակը նետելու համար նախատեսված թիրախներ, բանալիներ, գանձերի տուփ, ծրարներ խաղի հուշումներով:

Գտնվելու վայրը ՝ ավագ խմբի խաղահրապարակ

Անդամներ սպորտային փառատոն: ավագ խմբի ուսուցիչներ, երեխաներ և ծնողներ

Հարց. «Quest» բառը նշանակում է «որոնում»: Սա խաղային արկած է, խաղ, որտեղ մասնակիցներից միշտ ակնկալվում է խնդիր, որում նրանք պետք է ինչ-որ բան գտնեն՝ առարկա, հուշում, հաղորդագրություն, որպեսզի կարողանան առաջ շարժվել: Այսօր մեզ սպասում է սպորտային և առողջապահական քվեստ խաղ։ Այս խաղում դուք չեք կարող անել առանց սրամտության, տրամաբանական մտածողություն, էրուդիցիան, ինչպես նաև ճարտարություն, արագություն, համակարգվածություն և ընկերների հետ շփվելու կարողություն։

Հարց: Դե, պատրա՞ստ եք նման խաղի:

Երեխաներ. Բոլորը ցանկանում են մրցել,

կատակել և ծիծաղել

Ցույց տալ ուժ, ճարտարություն

Եվ ապացուցելու ճարտարություն:

Բոլորս ուրախ ենք այս հանդիպումից։

Մենք այստեղ վարձատրության համար չենք եկել։

Հարց. Ուժեղ և առողջ լինելու համար ի՞նչ պետք է անեմ առավոտյան: (լիցքավորում): Ահա մենք ձեզ հետ ենք և սկսում ենք մեր առողջության խաղլիցքավորումից, և միայն դրանից հետո կտեսնենք առաջին հուշումը։

Բոլորն ազատորեն գտնվում են մարզահրապարակում և կատարում են վարժություններ երաժշտության ներքո.

Ջերմացում «Մարզվեք, լավ կլինեք»

IN:Մենք սկսում ենք սպորտի և առողջության տոնը հենց հիմա։

Բարև բոլոր տղաներին

Եվ այս բառը.

Մանկուց սիրել սպորտը,

Դուք առողջ կլինեք:

Արի, գնանք, երեխաներ:

Եկեք բոլորս գոռանք.

Երեխաներ. Fizkult-Hurrah!

IN:. Մենք պետք է բաժանվենք երկու թիմի. Գանձ տանող ճանապարհը կնշվի նետերով, և դուք կգտնեք բոլոր հրահանգները, թե ինչպես և ինչ օգնությամբ գտնել գանձը գաղտնի վայրերում: Քննության նպատակը՝ ստացեք 5 բանալի և մեկ օգնություն: Պատրա՞ստ եք խաղալ:

Երեխաներն ու ծնողները գտնում են սլաքն ու առաջին հուշումը: Հուշումը պարունակում է կոդավորված ռելե մրցավազք (քարտը ցույց է տալիս երկու դույլ, ներքևում լիքն է գնդակներ, մյուսը դատարկ է, և փայտե գդալ՝ բանալի): Երեխաներն ու ծնողները կռահում են ռելեի նպատակը և սկսում խաղը՝ հնարավորինս արագ բանալին և հաջորդ հուշումը գտնելու համար:

1. Ռելե «Գնդակներ» (ընդհանուր երկու թիմերի համար): Երեխաները և ծնողները զույգերով (ծնող + երեխա) շարվում են երկու սյունակում: Յուրաքանչյուր սյունակի մոտ կա մի դույլ փոքրիկով գունավոր գնդակներ, ներքևում շոր է, տակը՝ բանալի և հաջորդ թելադրանքը՝ դատարկ դույլի դիմաց։ Մարտահրավեր՝ երկուսի հետ փայտե գդալներգնդակները մի դույլից մյուսը մեկ-մեկ տեղափոխեք՝ հերթով փոխանցելով էստաֆետը, մինչև բանալին հայտնվի, և դույլը դատարկվի։ (Հաջորդը, յուրաքանչյուր թիմ գտնում է իր սեփական ակնարկը, թե որտեղ պետք է շարժվել և բանալին):

2. Ռելե 1 թիմի համար. Երեխաները և ծնողները նետերի միջոցով փնտրում են փոխանցումավազքը և վերծանում այն: Նրանց դիմաց 2 գորտ են, հետո՝ ճահիճ։ Ճահճի վերջում նստած են նաեւ երկու գորտ։ «Հետք գտնելու համար պետք է անցնել ճահիճը։ Նայեք վերջին զույգին վերջին բախման տակ և այնտեղ թել գտեք: Երեխաներն ու ծնողները վերծանում են էստաֆետը և զույգերով փոխանցում (երեխա + ծնող) և էստաֆետը փոխանցում հաջորդին: Հարկավոր է երկու խորդուբորդների օգնությամբ անցնել՝ մի ափից մյուսն անցնելու համար՝ առանց ճահիճ մտնելու։ Մենք երկու ոտքով կանգնում ենք մի բշտիկի վրա, իսկ ընկերոջը դնում ենք դրա կողքին, ցատկում և այլն։ Վերջին զույգը գտնում է հաջորդ թելն ու թելադրանքը:

3. Էստաֆետա 2 թիմերի համար. Երեխաներն ու ծնողները նետերի մոտ փնտրում են մահակը և վերծանում այն: P / և «Ո՞վ է առավել ճշգրիտ»: Երեխաները և ծնողները կանգնած են զույգերով (երեխա + ծնող): Առաջադրանք՝ պետք է գնդակով վազել դեպի կարմիր գիծ, ​​կանգ առնել և հարվածել գնդակին թիրախով, վերցնել գնդակը և հետ վազել դեպի թիմ և գնդակները փոխանցել հաջորդ զույգին: Վերջին զույգը գտնում է նշան և թել թիրախի հետևում:

4. Ռելե 1 թիմի համար. «Անցեք խոչընդոտների միջով և հուշեք»: Երեխաները և ծնողները վերծանում են հաջորդ ռելեը: Նրանց դիմաց օղակների թունելն է և գնդակը։ Առաջադրանք. վազել թունելի վրայով` գնդակը միմյանց վրա նետելով և հետ վազել` գնդակն ու մահակը փոխանցելով հաջորդ զույգին: IN գաղտնի վայրթիմի անդամները գտնում են հաջորդ հուշումն ու հուշումը:

5. Էստաֆետա 2 թիմերի համար. «Անցեք խոչընդոտների միջով և հուշեք»: Առաջադրանք. Զույգը (երեխա + ծնող) միաժամանակ վազում է օղակների թունելի միջով, գնդակները ձեռքին վազում մինչև կարմիր գիծը, կանգ առնում և ուժեղ գլորում գնդակը առաջ՝ փորձելով տապալել արգելքը՝ դաշերի տեսքով: Վերջին զույգը հուշում է հաջորդ փոխանցումավազքի և բանալին:

6. Ռելե 1 թիմի համար. «Արագ գնացք». Թիմի առաջին անդամը վազում է դրոշի մոտ, վազում դրա շուրջը, վերադառնում տեղը, հաջորդ անդամը բռնում է այն և միասին վազում: Հետո հետ են գալիս ու վերցնում երրորդին, մինչև բոլորը վազեն, վերջինը հուշում է։

7. Էստաֆետա 2 թիմերի համար. «Ձեռք՝ նստիր»։ Առաջադրանք. Խաղացողները հերթով շարվում են ընդհանուր մեկնարկային գծի հետևում սյունակում: Երեխաները առաջինը վեր են կենում: Նրանց հետևում կանգնած են մեծահասակները: 2-3 մ հեռավորության վրա նայող շարասյունի թիմից առաջ թիմի ավագն է (հայրիկը): Թիմի բոլոր անդամները, բացի ավագից, ստանում են գնդակը: Ազդանշանի վրա առաջին մասնակիցը գնդակը նետում է ավագին, ավագը բռնում է գնդակը և դնում այն ​​զամբյուղի մեջ: Գնդակը նետելուց հետո այս խաղացողը կռվում է: Այնուհետև թիմի երկրորդ անդամը գնդակը նետում է ավագին և կռվում, հետո երրորդը և այլն: Ստանալով գնդակը իր սյունակի վերջին խաղացողից՝ ավագը բարձրացնում է այն, և իր թիմի բոլոր խաղացողները վեր են թռչում։ Նավապետը գտնում է բանալի և թել։

8. Ռելե 1 թիմի համար. «Արև հավաքիր». Առաջադրանք՝ առաջինը վազում է մինչև կայքի վերջը, դնում օղակը, վերադառնում, էստաֆետը փոխանցում հաջորդին, հաջորդը վազում է, դնում է արևի ճառագայթ՝ մարմնամարզական փայտիկը օղակին և վերադառնում, փոխանցում է էստաֆետը։ հաջորդը և այլն: Հետո թիմը սովորեցնում է օգնություն-ակնարկ:

9. Էստաֆետային մրցավազք 5 թիմերի համար. «Գլորեք օղակը»: Առաջադրանք. օղակը գլորեք խորանարդի վրա և վազեք դեպի հաջորդ զույգը և փոխանցեք էստաֆետը: Այնուհետև թիմը ստանում է օգնություն-ակնարկ:

10. Հուշում 2 թիմի համար. Թիմերը հուշում են ստանում պարանով խաղերից հետո:

Արդյունքում յուրաքանչյուր թիմ ունի 6 բանալի և հուշում (երթուղին, որտեղ թաքնված է գանձը): Բոլորը գնում են գանձ փնտրելու:

Նոր տեղում

>

Ամենահայտնի